Vrijdag 28 December 1906. BUITENLAND. KOLONIËN. BINNENLAND. I'. 176. 5"' Jitar|gMiijg. MIERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per S roaaedea veor ijnersfeertf 1.35. Idem fran o# par poe»1.75. Afzonderlijke miimtn0.05. Daca Courant varachijat Dagaljka, mat eifaeederiag ru Zon- en Feestdagen. Advertenties, madadaaliagan enz., gelieve mm réée It nr morgana by da Uitgevers in te zanden. Uilgevers: VALKHOFF Co. Utrechtochestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 15 regels0.75. Elke regel meer 0.15. Groot* letters naar plaatsmimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene cironlaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan hendie met I Janu ari a. s. op dit blad inteeke- nen, worden de nummers die gedurende de maand Decem ber nog zullen verschijnen KOSTELOOS toegezonden. Kennisgeving. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op artikel 27, alinea 6 der Woningwet brengt ter kennis van belanghebenden, dat van af heden op de secretarie ter visife ligt een ontwerp-verordening, houdende het verbod tot het etellen van gebouwen, op grond, -welke in de naaste toekomst voor den aanleg van een straat, gracht of plein bestemd is. Amersfoort, 27 December 1906. De Burgemeester voornoemd, WU IJTIERS. Duitschland. Berlijn27 Dec. Van het „Neue Pi ais" wordt gemeld, dat prins August Wilheim van Pruisen (de vierde zoon van Keizer Wilhelm, geboren 26 Januari 1887) verloofd is met prinses Alexandra Victoria van Slees- wijkHolstein, de tweede dochter van prins Frederik Ferdinand van SleeswijkHol steinSonderburgGlücksburg, geb. 21 April 1887. Het bericht in de Köln. Ztg., dat in eene te Neurenberg gehouden conferentie over eenstemming was verkregen tusschen do Pruisische regeering en de regeeringen der Zuidduitsche staten in zake de heffing van scheepvaartrechten, ook op den Rijn, wordt door de Badensche pers tegengesproken. De Bad. Landesztg. zegt, dat er geen woord waar is van dit bericht. De vertegenwoordi ger der Badensche regeoring op deze confe rentie had volstrekt niet de voorstellen der Pruisische regeering als een geschikten grondslag voor een definitieve regeling be schouwd. Er zijn thans 250 strafprocessen aan hangig wegens de staking van de Poolsche schoolkinderen in do zes rechtbanken van de provincie Posen eu bij de rechtbanken van Thorn en Graudenz. Tegen negen geestelijken in de provincie Posen is eene vervolging in gesteld wegens overtreding van art. 110 van het strafwetboek (openlijke aansporing tot ongehoorzaamheid tegen de door de over heid genomen maatregelen). Frankrijk. De senaat heeft met 183 tegen 80 stem men besloten, de door de Kamer aangeno men novelle van de scheidingswet te ver zenden naar de commissie, die verleden jaar rapport heeft uitgebracht over de schei dingswet. De rechterzijde had de benoe ming van eene nieuwe oommissie verlangd, omdat de commissie voor de scheidingswet niet imeer bestond. Engeland. De Magdeb. Ztg. verneemt uit Londen, dat in de Troonrede, waarmede het Parle ment in Februari geopend zal worden, een grondgie hervorming en beperking van de rechten van het Hoogerhuis zal aangekon digd worden. Spanjt. In de provincie Barcelona is, volgens een telegram uit Madrid, een bende van twin tig gewapende Carlisten met den gewezen Carlisten-generaal Morre aan het hoofd door de gendarmen gevangen genomen. Servië. De definitieve aanneming van het lee- ningsontwerp door de skoepschtina, die met 88 tegen 55 stemmen is geschied, leidde te Belgrado tot eene luidruchtige straatbetoo- ging. Aanstaanden Zondag willen de soci alisten door 't houden van eene monster vergadering demonstreeren. De leeningswet is reeds aan den Koning ter bekrachtiging voorgelegd. Te Belgrado vond een troep studenten, die in de aula eene vergadering wilden hou den om te protesteeren tegen de nieuwe lee ning en daarna een demonstratieven omme gang wilde doen, de deuren van het univer siteitsgebouw gesloten. Na eene onderlinge kloppartij ging men in optocht naar het koninklijke paleis, waar nieuwe kloppartijen voorvielen. Een student loste een revolver schot, waarop de gendarmes hem door een revolverschot? verwondden. Dit vuurde de woede aan van de inmiddels tot eenige dui zenden aangegroeide menigte. De studenten keerden naar de universiteit terug, waar een van hen verklaarde, dat zelfs onder Alexan der en Draga niet mogelijk geweest was, wat nu gebeurde onder Koning Peter: dat kwoe- kelingen der hoogeschool door de politie werden aangevallen. Deze dag was de eerste dag van een strijd, die zou worden voortge zet. De menigte juichte den spreker toe en riep: „Weg met de Koning' Leve de repu bliek!" In 't eind verliep de demonstratie. Den volgenden dag had de zaak een na spel :n de Kamerzitting. De regeering kreeg van de oppositie heftige verwijten te hoo- ren zij moest toestemmen in het door deze verlangde onderzoek. De tribunes waren dichc bezet door aanhangers van de regee ring eenige honderden studenten, die geen toegang konden krijgen, stelden zich schade loos met betoogingen te houden voor het De Vossische Ztg. brengt, naar aanleiding hiervan, in herinnering, dat weinige maan den voor liet vermoorden van Alexander en Draga in Belgrado eene straat betooging van handelsbedienden en studenten plaats had. Daarbij vloeide bloed, maar de betooging werd spoedig onderdrukt en men hechtte geen bijzondere beteebenis afin het voorval. Toch was dit de inleiding tot heb latere dra ma. De Vossische Ztg. voorspelt, dat ook ditmaal de brand onder de asch voort zal smeulen, en dat het ook ditmaal onvermoed, over korteren of 1 an geren tijd, tot eene uit barsting kan komen. Rusland. Behalve de doodvonnissen, die door den krijgsraad zijn uitgesproken tegen admiraal Nebogaiow en de bevelhebbers van dlne pantserschepen van zijn eskader, zijn nog vier officieren veroordeeld tot twee a vier maanden vestingstraf. De overige beklaag den zijn vrijgesproken. De Petersburgsohe pers heeft Nebogatow's veroordeeling begroet als eene veroordee ling van het ancien régime. De Russ bevat een brief van admiraal Rodjestwenski tot beantwoording van de be schuldigingen, die de Nowojo Wromja te gen hem heeft geuit van medeplichtigheid bij de overgave van het eskader. Graaf Alexei Ignatiew, die te Twer in liet gebouw van de adelvergadering door moordenaarshand gevallen is, was een der leiders van de reactionaire hofpartij en heeft een belangrijk aandeel gehad in alle reactio naire maatregelen, die in Rusland genomen zijn sedert de afkondiging- van het de bood schap eener grondwet inhoudende manifest van 30 October 1905, waardoor dat mani fest tot eene doode letter werd gemaakt. Hij werd beschouwd als het. toekomstige hoofd van een ministerie, dat tot taak zou hebben de rijksdoema- geheel ter zijde te stellen en het vroegere autocratische regeeringsstelsel te herstellen. De moordenaar van graaf Ignatiew te Twer blijkt een kweekeling te zijn van eene school te Moskou, aan welker ..^oia staat een zeker Fidler, een der hoofden van den opstand te Moskou in het vorige jaar. Te Charkow is eergisterenavond op het station een bom ontploft, die een uit den trein komende reiziger had laten vallen. Twee reizigers werden gedood en velen ge wend. Het Petersburgsche telegraafagentschap verklaart het bericht van de Nowoje Wrem- ja, dat het plan zou bestaan den Chinee- schen oosterspoorweg aan eene buitenland- sche maatschappij over te doen, voor geheel verzonnen. Ook het bericht, dat de Russi sche regeering tot bijlegging van de tusschen Rusland en Japan bestaande inoeielijkheden eene bijzondere commissie naar Oost-Azië zou hebben gezonden, zijn geheel ongegrond. Turkije. De kwestie van de vaart door de Dardanel- len is onlangs door de diplomatieke verte genwoordigers van Oostenrijk-Hongarij-:-. Duitschland, Rusland, Engeland, Frankrijk er Italië te Konstantinopel weer aanhang.g gemaakt. De zes gezanten hebben gelijklui dende nota's ingediend, waarin tegen het se dert 1897 voor buitenlandsche vrachtbooten bestaande verbod om met bestemming naar Konstantinopel bij nacht de Dardanelleu binnen te varen, protest wordt ingediend en wordt verlangd, dat aan de stoombooten der genoemde staten ten allen tijde worde toe gestaan door de Dardanellen te varen. Thans heeft ook de Rumeensche rogeering eene nota aan de Porte gericht, waarin hetzelf de verlangen voor Rumeensche vracht booten wordt gesteld. De khedive van Egypte heeft aan de Porte een telegrafisch protest gezonden, omdat, op alle inkomsten van het eiland Thasos 'beslag is gelegd ten behoeve van de civiele lijst van den sultan. Het in de Egeïsche zee gelegen eiland Thasos, dat ter nauwernood 5000 inwoners telt, werd door sultan lla.limoed, als blijk van waardeering der door Ibrahim, den stief zoon van den eersten khedive van Egypte, Mahomed Ali, bij de bevrijding van de op gestane Grieken, bewezen diensten, aan Mo- hemed Ali en diens opvolgers in vruchtge bruik afgestaan Het eiland bleef Turksch gebied, maar de Porte het itoe, dat door den khedive benoemde gouverneurs het eiland bestuurden, tot 1902 toen weder een Turksch gouverneur werd ingesteld. Do inkomsten werden echter ook daarna aan den khedive uitgekeerd Het schijnt, dat het protest aan den khedive voornamelijk veroorzaakt is, doordat de Turksche regeering aan eene Duitsolie firma eeno concessie verleend hoeft tot het exploiteeren van mineralen op het eiland Thasos. Kreta. Volgens een bericht uit Athene heeft de constitueerende nationale vergadering van Kreta do beraadslaging over de herziening van de grondwet ten einde gebracht en do nieuwe grondwet definitief goedgekeurd. Marokko. Over de troepenmacht, die onder bevel van deD minister van oorlog naar T fin gei gezonden is, wordt bericht, dat de sol daten veel talrijker en beter uitgerust zijn, dan de troepen van den sultan anders over 'f algemeen zijn. Gcbbas heeft in Eksar el Kebir 2000 en in Ain-Dalia 1000 man ach- tergelatner zullen hem nog een duizend man nagezonden worden. Volgens een bericht van eergisteren uit Tanger zou de mehalla van Gebbas den vol genden dag de stad binnenrukken en den reeds getrokken postenketen om de stad vol tooien. Door versterkingen uit verschillen de stammen is de strijdmacht op nagenoeg 4000 man gebracht. De wacht van Raisuli op de veemarkt bui ten Tanger is door eene wacht van de me halla vervangen. De postenketen, die om Tanger zal worden getrokken, moet o. a. beletten, dat gewapenden komen in de ban- lieue van de stad. De laatste berichten uit Sinat stellen dei toestand voor als onveilig. De aanhang van Raisuli is versterkt door talrijke bijloopers, die door hem van wapenen voorzien wor den. Bijna de geheele bevolking van ArsiU dat niet bezet is door de troepen van Geb bas en dus onbeschermd is tegen Raisuli, heeft deze plaats verlaten om de wijk te nemen naar Larache en Tanger. China. De correspondent van de Times te Peking doet mededeeling van de voorstellen, die China met. betrekking tot den Indischen opiumhandel aan do Engelsche regeering heeft gedaan. Zij zijn zes in getal; de be langrijkste er van zijn de beperking van den invoer van Indische opium tot hij na tien jaar -eheel verboden zal wezen en de ver dubbeling van het tegenwoordige invoer recht voor Indische opium. Allerlei. vTe Napels ig een vreeselijke misdaad gepleegd, welke wordt toegeschreven aan de beruchte secte der Camorra. In een straatje vonden voorbijgangers drie jongelingen in een bloedplas uitgestrekt. Opgenomen en naar het gasthiiis gebracht werden zij herkend als de gebroeders Luca, 28, 20 en 17 jaar oud. Zij waren zoo erg gekwetst dat zij niet konden spreken. Een van hen stierf spoedig; de anderen liggen op sterven. Alle drie hadden betrekkingen met de Camorra en daarom denkt men dat zij de slachtoffers geworden zijn van de mis- dadigersmaatschappij, welke nog veel leden telt in Napels. vDe Madrileenscho Imparcial meldt, dat het gemeentebestuur van Tondra, in de buurt van Blarcelona, geseind heeft dat over- stroomingen van de rivier Campers groote soliade hebben aangelicht. Een dorp is ge heel van het verkeer afgesneden, het spoor wegverkeer naar de Fransche grens is ge stoord, zoodat de goederen overgeladen moe- ton worden vOp Jamaica heeft een koude storm uit het noorden veel schade aan den pisangs- oogst toegebracht. Bij Lucea, op de N.-W.-kust is een boot met zestien menschen in het noodweer ver gaan. vIn Britsch-Guiana is Maandag een hevige aardbeving gevoeld. Te Georgetown zijn menschen van do schommeling zeeziek geworden. Merkwaardig is deze beweging van den aardkorst geweest, omdat er ruim 150 M. weeke aarde op den rotsbodem van Georgetown ligt. OOST-INDIÊ. In zake den overval in de verblijfplaats van den vorst van Goa ontving de N. R. Ct het volgende telegram Op 21 December overvielen de maréchaus- sóes van Christoffel in het grensgebergte van S'donreng, westelijk van Masepe, de schuil plaats van den radja van Goa. „La Panggorisan, de zoon van den radja en 18 volgelingen sneuvolden. Kraeng Bonte Nompo, de broeder van den vorst, werd gevangen genomen. De vorst zelf ontsnapte." Hierbij teekent het blad aan Den 18en September kwam luitenant II. Christoffel te Makasser aan en reeds den volgenden dag vertrok hij naar Paré Paré om aldaar van gouverneur Swart de noodige bevelen te ontvangen. Christoffel had toch tot taak den onvindbaren radja van Goa op te sporen en de opdracht ter zake was hem door niemand minder dan den G.-G. Van Heutsz zelf gegeven. Om nu de verdiensten ten deze van Christoffel juist te beoordee- len, vermelden wij, dat een»zeer handig en uiterst bekwaam ambtenaar als de contro leur Van Affelen van Saemsfoort. is, er niet in kon slagen eenige zekere berichten om trent de verblijfplaats van den vorst van Goa to krijgen. Zoo volstrekt zwegen de be richten over dit haast „eene noodige'', dat men den radja al naar Singapore had laten oversteken. Uit het regeeringstelegram en bovenstaand telegram blijkt nu, dat dit ge lukkig niet waar is. Wel hechten wij voor ons er niet zoo heel veel waarde aan, dat die vorst geknipt wordt, maar zoo'n poten taatje in een Engelsche kolonie kunnen we toch heelemaal niet gebruiken. Zelfs een telegram van den gouverneur van Celebes (5 November) verklaarde rond uit Van den radja van Goa zijn er nog geen zekere berichten. Onder die omstan digheden is Christoffel opgetreden, waarbij nog de voor hem nadeelige factor kwam, dat hij taal noch terrein kende. Maar Christoffel weet bij ervaring, dat goede berichten goed, zeer goed betaald, moeten worden. Hij werkt dan ook niet goedkoopmaar wel goed. Hij is er thans blijkbaar in geslaagd te krij gen, waar niemand kans toe zag, nl. be trouwbare berichten omtrent de schuilplaats var. Goa's vorst. En bij heeft van dit be richt weder zeer goed partij weten te trek ken men kan er daarbij zeker van zijn, dat Christoffel, geharde en intelligente woud- looper als hij is, het eens verkregen spoor riet meer los zal laten, zoodat de voortvluch tige vorst kans loopt weldra weder eens een kijkje te Makasser te moeten nemen. La Panggorisan is de gewezen vorst- van Alietta en oudste zoon van den vorst van Goa- Door zijne handelingen noodzaakte hij de regeering hem uit zijn waardigheid te ontzetten reeds in midden Januari van dit jaar werd zijn vervanger door de bevolking gekozen. Hij heeft zijn vader trouw gevolgd en is thans als offer van hetgeen hij meende zijn plicht te zijn, gevallen. Bonto Nompo heet voluitMannimamgi Daeng Matoetoe Kraeng Bonto Nompo. Hij is een jongere broeder van den vorst van Goa en bekend door zijn opruieixlen brief aan de rogenten van Bon thai n en Boele- komba, die hij trachtte over te halen vijan dig tegen ons op te treden. Die regenten zagen echter niet veel heil in die zaak en haastten zich den bewusten brief aan ons uit te leveren. Bonto Nom-po had dus reden genoeg om uit onze handen te blijven. Thans zal hij wel via Makasser ergens een rustig plekje in den Archipel (buiten Celebes) krij gen om kalm over zijn zonden na te denken. Wij willen niet eindigen zonder een eere- ■saluut aan den onvermoeiden en kranigen luitenant Christoffel gebracht te hebben. In twee maanden heeft hij nu de verzetselemen- ten op Celebes twee rake klappen toege bracht, nl. 15 November La Sinrang c.s. in Sawictto, waarbij 31 vijanden gedood wer den, en thans den aanhang van den vorst van Goa. Nog even teekenen wij aan, dat men steeds gedacht heeft dat, als die radja nog op Celebes zat, hij in Sawietto moest zitten, en ook Christoffel 'schijnt eerst in die richting gezocht te hebben. Kameroverzicht. EeritcKamer Vergadering van Donderdag 27 December. De Griffier d'oet mededeeling van de n- gekomen stukken en boekwerken. Afdeelin gen. De afdeelingen worden cp n'euw samen gesteld. De nieuw benoemde afdeelingen be geven zich naar de sectiekamers tot heit kie zen van voorzitters en ondervoorzitters. Heden 11 uur zouden eenige spoedeisc'nen- de wetsontwerpen worden gedaan, o. a. do ruiling van grond met do gemeente Amers foort, waarvoor zoo noodig tijdelijk de be handeling dor Indische begrooting wordt ge schorst. Barichtan. De Staatscourant van Vrijdag 28 De cember 1906 bevat de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen als buitenge woon lid van den Centraion Gezondheids raad, met dankbetuiging, de gepensionneer- de generaal H. F. Schalken benoemd tot ridder grootkruis in de Oranje-Nassau-orde mr. F. B. Coninck Lief- ting, president van den Hoogen Raad op verzoek eervol ontslagen L. A. Paardo- kooper Overman als notaris te Gravenpol der. met ingang van 1 Jan. 1907 is aan den ontvanger der directe belastingen en accijn zen G. T. A. Hendriks te Ravenstein, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend vergunning verleend tot het aannemen en dra gen van de ordeteekenen van ridder 2e klasse met de ster in de orde van den Rooden Adelaar, hem door Z. M. den Keizer van Duitschland geschonken, aan Harer Majesteit6 adjudant in •huitengewonen dienst, den gepensionneerden generaal-n.ajoor jhr. H. Laman Trip vergunning verleend tot liet aannemen on dra gen van de ordeteekenen van officier der orde van het Legioen van Eer, hem door den Presi dent. der Fransche Republiek geschonken, aan den? luitenant-kolonel van den generalen staf A. Hoogeboom, chef van den staf der le divisie in fanterie H. M. de Koningin en Z. K. H. do Prins gebruikten len Kerstdag het middag maal bij H. M. de Kon in gin-Moeder, die 2en Kerstdag ten Paleize Noordeindc di neerde. H. M. de Koningin en Z. K. II. de Pri-ns maakten Woensdag in open brik een rijtoer door het. besneeuwde Hoagscho Bovch, dat in liet Winterkleed zu'lke mooie natuur- gezidhten biedt. Gisteren waren bij H. M. de Koningin aan tafelmevr. De Beaufort, grootmeeete- resse van H. M.baronesse Clifford, geno- raal-majoor jhr. v. d. Poll, kamerheer-cere moniemeester, en mevrouwkolonel baron Van Tuyll van SerooskerkenHr. Ms. adju dant, en mevrouwridder De Stuers, ge zant te Parijs, en-jhr. Van don Bosch, ka merheer. De kamerheer van H. M., jhr. Van den Bosch, die zich gedurende een half jaar in Ned.-Indië bevond, is in de residentie teruggekeerd. Het koninkrijk Servië, dat sedert Mei 1903 niet meer door een gezant bij ons Hof vertegenwoordigd was, zal den diplomatie- ken post weer laten vervullen, en wel door dr. M. Militchevitch, denzelfden gezant die van 19011903 te 'sGravenhage geaccredi teerd was en thans Servisch gezant te Lon den is. De herbenoemde gezant wordt morgen in de stad verwacht ten einde zijne geloofsbrie ven aan H. M. in te dienen. De minister van Financiën maakt be kend a. dat op 22 December jl. bij do betaal meesters in kas was f 2.813.938.29A b. dat op denzelfdon dag door do N eder- landsche Bank, ingevolge art. 1 Ibis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten 'bedrage van f 4.898.313,53^; c. dat op den genoemden datum geen schatkistpromessen in omloop waren. Blijkens het afdeelingsverslag van de Eerste Kamer over het. wetsontwerp betrek kelijk het arbeidscontract vond dit ontwerp zooals het daar ligt, wegens de breedvoe rig in het verslag ontwikkelde afwijkingen van de hoofdbeginselen van ons contracten recht, bij een aantal leden geen goedkeu ring. De leden wilden wel ondersteunen een nieuwe regeling van de rechten van dienstboden-werklieden in engeren zin en handelsbedienden, bij voorkeur voor elk dezer categorieën afzonderlijk, waarbij de ongelijke behandeling voor den rechter vol- 1 gens art. 1638 B. W. kwam te vervallen cn billijke bepalingen voor uitvoering en beëindiging hunner arbeidsovereenkomsten werden vastgesteld. Daarin zou nietigheid kunnen worden bedreigd tegen eemgc af wijkende bedingen tusschen partijen die ook uit het oogpunt der goede zeden ver werpelijk zijn, maar door de algemeene be palingen van art. 14 a. b. en art. 1373 B. W. in oe praktijk niet voldoende blijken te worden geweerd. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Limburg, dd. 14 December 1906, is verklaard, dat H. J. Janssen, niet, eer vol ontslagen onderwijzer der openbare la ge re school te Caberg, gemeente Oud- Vroenhoven, de bevoegdheid tot het geven van onderwijs heeft verloren. In de zitting van den gemeenteraad der gemeente Ambt-Almelo vroeg de beer Schotveld den voorzitter, op welken grond hij de opvoering van Heyermans' Allerzie len heeft verboden. Hierover ontspon zich oen soherpe discussie. De voorzitter ant- woordde, dat hij daarvan geen vcrantwoor- j ding schuldig is aan den Raad. De heer Sahotveld verklaarde het „lioogor op" te zullen zoeken. Ten slotte ontnam de voorzitter hem het woord. Op voorstel van den heer Do Jager werd besloten een commissie te benoemen, die beproeven zal, of de gemeente voor de por- soneele belasting niet in een lioogere klasse kan worden gerangschikt dan nu in het in gediende wetsontwerp wordt voorgesteld. Prof. dr. II. Oort, hoogl eoraar in do faculteit der letteren en wijsbegeerte aan <1* universiteit te Leiden, heeft gisteren den 7C-jarigen leeftijd bereikt Op verlangen van den heer Oort ging de dag onopgemerkt voorbij. Dr. J. P. Kutnan, Dr. I. P. Kuenon, de nieuwbenoemde hoogleeraar in de natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leidonis de zoon van den beroemden theoloog prof. dr A. Kue- ncn. Na het gymnasium te Leiden bez ht te hebben, werd hij aldaar op 17-jarige i

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 1