KOLONIËN. BINNENLAND^ De Japansche cxechen ten aanzien der vis- eherij kon Rusland niet aannemen. De on derhandelingen duren voort en het verloop daarvan kan ala normaal worden beschouwd. Marokko. Het krachtige optreden van den Marok- kaanschen minister van oorlog heeft goede vruchten godragen. De volgelingen van Rai soeli zijn uit de nabijheid van Tauger ver dweilen en zijn plaatsvervanger Ben Man- 9our heeft zich aan liet Maghzen onderwor pen. Donderdag werd te Tanger door de troepen van het Maghzen geparadeerd. Do kranige houding van de Sultanstroopen maakte indruk op de bevolking en deze in druk word nog versterkt toen in de moskee, na het gebed, door Moulav Mustapha, den oom van den Sultan, een decreet werd voor gelezen, waarbij Ben Ghaz wordt benoemd tot pasja van FaJis en Tanger, waardoor dus aan het bestuur van Raisoeli een einde wordt gemaakt Het gevoel van ontspanuing en verademing uitte zich bij de moskeebe zoekers door daverende toejuichingen. Daar op werd een tweede decreet voorgelezen, dat een krachtige veroordeeling bevatte van Rai soeli. van wie o. a. het volgende gezegd wordt ,,Dezo ongehoorzame rtian deze aanstoker van troebelen die misdaad op misdaad sta pelt jegens zijn regeering en zijn volk dete dubbelhartige schelm, die het Maghzen om geweren verzoekt om de stammen tot rust te brengen en die dezelfde stammen tot op roer aanzet tegen het Maghzen, ouder voor wendsel, dat d© Sultan heult met de onge- loovigon, met hot doel het land in handen van de Europeanen te spelen." En verder werden de leden van de Fahsstammen ge waarschuwd voor het optreden van dezen Raisoeli, terijl het document aldus eindig- do: ,,Mogo Allah u in zijn hart dragen Wat ons betreft, onze bedoelingen zijn zui ver en we hebben niets anders op het oog dan Gods woord in achtte nemen." Nadat de brieven van den Sultan in de moskee te Tanger waren voorgelezen, wer den er artillerie-salvo's gelost. Ben Mansour, die dank zij de tusschen komst van Harris, den Times-correspondent, door El-Guebbos begenadigd is, zal waar schijnlijk worden benoemd tot emkadden te Jamahnocra, in de nabijheid van Tanger. Iedereen is zeer voldaan over de brieven van den Sultan, en de toestand is sedert weer normaal geworden. Men verwacht thans de aankomst van een andere troepen af deeling, onder bevel van El- Amarcani, die Tanger nadert, om te zamen met El-Guebbas Raisoeli aan te vallen. De minister van oorlog heeft geweigerd om met Raisoeli te onderhandelen en beschouwt de zen als rebel. Men verzekert te Tanger, doch dat be richt moet met het noodige voorbehoud wor den aanvaard. dat Raissuli de bescher ming der Europeesche mogendheden zou in roepen. Hij moet. ook verklaard hebben, dat hi' zijn vlag zou hijschen te Zinat. indien E Guebbas hem zou aanvallen. Do stoomboot Rio de la Plata, komende van Ferrol, is te Cadix aangekomen, met marine-infanterie aan boord, welke voor Tanger is bestemd. PerzJë* Teheran, SO Dec. De Shah zat heden op, maar is zeer zwak. Hij en de Kroonprins teekenden vandaag de constitutie. Japan. De Mikado heeft Zaterdag persoonlijik don Landdag geopend. In de troonrede wordt gazegdi, dat betrekkingen tus- schen Japan en de overige mogendheden meer en meer vriendschappelijk worden Voorts wordt geweren op de ontwikkeling der nationale defensie. Nadat het antwoord op de troonrede was vastgesteld, zijn de Kamers uiteengegaan tot 21 Januari. V*r*«nigde Staten. Washington29 Der. De heer Straus, mi nister van handel, heeft, een commissie be noemd voor een onderzoek van de wet der Vereenigde Staten, en de wetten van an dere landen op de behandeling van tus- scherdekspassagiers. De heer Straus acht de ..Passenger Act" van 1882 niet meer over eenkomstig de moderne toestanden en is van mooning, dat deze wet herzien moet worden, daar sommige van de strafbepalin gen overdreven en andere onvoldoende zijn. Coba. De gouverneur Magoon beeft, ter vervan ging van he. congres, eene gemengde wetge vende commissie benoemd tot het samenstel len van verschillende belangrijke wetten, in zonderheid eene nieuwe kieswet, en eene ge meentewet Uit Washington wordt bericht, dat do minister van oorlog Taft. van den gouver neur van Cuba bericht heeft ontvangen, dat iu verschillende deelen van Cuba do toe stand meer of minder ongunstig is en dat door teugellooze benden plunderingen wor den verricht Er zijn maatregelen genomen •>m het Amerikaansche garnizoen op Cuba belangrijk te versterken. Voor het eerst se dert de bezetting van Cuba door de Ame rikanen zijn de Amerikaansche troepen ge noodzaakt, de onderdrukking van onlusten op zich te nemen, in plaats van deze taak aan do Cubaansche landmilitie over te laten. Dit wordt in sommige kringen als eene aan wijzing beschouwd, dat dé Cubaansche bur gerlijke overheden niet in staat zijn den vrede op het eiland duurzaam te handhaven. Zuid-Afrika. Do Johannesburgsche correspondent van de Frankf. Ztg. geeft een uiting van generaal >mut« over het koelievraagstuk uitvoerig weer. De generaal machtigde hem tot de verklaring, dat de Boerenpartij, ofschoon rij :n beginsel de terugzending van de Chinee- -che koelie© voorstaat, toch er op uit is, een •economische crisis te vermijden en dat. zij ■een op hechten grondslag uitgeoefende mijo- n ij verheid als het eenige middel tot oeco- nomische opheffing van net land beschouwt, (•een koelie moet daarom teruggezonden worden, zoo lang er geen andere werkkrach- en zijn om de Chineezen te vervangen. AllerlS. vEen paar Berlijnsche bladen hadden het bericht verspreid, dat de vroegere Aarts hertog van Oostenrijk, Leopold Ferdinand, die met wne zangeres is getrouwd, zou gaan scheiden Dit blijkt nu niet waar te zijnwe! zouden er onaangenaamheden tus- sehen de echtelieden zijn gerezen, door den ijver waarmee de jonge vrouw een vegetari- shen leefregel houdt Dit heeft haar man zóó geprikkeld, dat hij naar zijn alvocaat is geloopen. die hem echter aanried wat rust te nemen, en nog geen boslissenden stap te doen. De prikkelbare echtgenoot is nu naar d© Riviere gegaan. vDo Duitsche infanterie krijgt een nieuw model geweer De koninklijke gewe ren fabriek in Eifurt heeft reeds de vervaar diging der nieuwe wapens aangevangen de arbeid wordt krachtig r.ingevat en er wordt reeds een paar uur per dag overgewerkt. BremenSO Dec De sneltrein van Ham burg naar Keulen kwam bij Ottersberg in botsing niet een ijlgoederentrein. Er werden van het personeel der j "rijen vier perso nen gedood. Verder zijn er 5 zwaar en 6 licht gewonden. Bonn, SO Der. De luxe-trein Frankfort Keulen liep bij Briihl op een goederentrein. Een remmer werd gedood, n reiziger ge wond. vVrijdagmiddag is er bij Dundee een ernstig spoorwegongeluk geweest. Bij het station Elliot liep een trein naar Edinburg op een stilstaanden trein. De locomotief van den rijdenden trein werd omgeworpen, waar bij de stoker gedood werd. en van den stil staanden trein werden eenige wagens verbrij zeld. Gedood worden daarin 16 menschen en gewond, velen levensgevaarlijk, 30. Black, parlementslid voor een Schotsch district, werden beide beenen gebroken. vTusschen Turijn en Alessandria moest een personentrein stilstaan wegens een ge brek aan de rem. Een volgende trein liep bovenop den stilstaande. De locomotief van den volgtrein en verscheidene wagens werden vernield. Zeven soldaten zijn zwaar en een vrouw uit Turijn is licht gewond. Brtmsel, SI Der. Een verschrikkelijke brand heeft binnen een half uur tijds de magazijnen van nouveautés van de firma Cohn Donnay in de Rue Neuve, totaal ver nield. Er is slechts een puinhoop overge bleven Verschillende belendende gebouwen raak ten in brand, doch de brandweer wist het vuur meester te worden. De materieele scha de is zeer groot. vDe sneeuw-storm in België heeft de postboot Prince Albert Woensdag belet van Ostende naar Dover uit te varen. Een vis- scherschuit werd op de kust geworpende bemanning ontkwam. Tusschen Lisseweghe en Dudzeele is de trein, die Woensdagmiddag omsteeks 3 uur u't Brugge naar Blankenberghe was vertrok ken, in de sneeuw blijven steken. Het spoorwegbestuur zond een hulptrein en «oldaten van het garnizoen werden aan het werk gesteld om den weg vrij te maken. Tusschen Berchem en Antwerpen was de ophooping van sneeuw zoo groot, dat het treinen verkeer nagenoeg geheel gestremd werd. De treinen uit Brussel kwamen aan met bijna een uur vertraging. In het Turn- houtsche raakten ettelijke treinen inge sneeuwd. andere bereikten Antwerpen bijna drie uren te laat. Op de Schelde is het verkeer zeer inge krompen. op de kaden en in de dokken wordt bijna niet meer gewerkt. Een Hollander, zekere Willem Waterhoos, is te Antwerpen uit den mast van een schip La Blanca gevallen en in het ziekenhuis overleden vOok in Frankrijk heeft de sneeuw storm der laatste dagen veel ongemak, scha de, zelfe ongelukken aangericht. In het Noorden viel er op sommige plaatsen twee meter hoog sneeuw. In Rijssel konden de treinen niet verder, en stond de dienst een deel van den dag stil. Uit Perpignan wordt bericht, dat het dorp Talan vrijwel door de sneeuw is verwoest. Het vee kwam om, de inwoners vluchtten in naburige dorpen. In een ander dorp waren er zelfs menschdenle- vens te betreuren. vIn Arica heeft men Woensdag een hoogst pernstige aardbeving waargenomen, waardoor tal van gebouwen zijn vernield en verschillende menschen min of meer ernstig gekwetst. Ook uit- Inuique en Pisagna en uit andere plaatsen van Chili komen berich ten van dezen aard. OOST-INDIÊ. O* radja van Goa, De berichtgever te Batavia van het Hbld. seint Luitenant Christoffel heeft den Radja van Gowa overvallen. Bij zijn ontvluchting is de Radja in een ravijn gestort. Zijn lijk is gevonden. De Staatscourant van Zondag 30 en Maandag 31 December 1906, bevat de vol gende Kon. besluiten benoemd tot schoolopziener in het arron- dissenv Boxmeer mr. G. B. J. M. van Zinn Bergmaan te 's Hertogenboech benoemd tot burgemeester van Linden A. H. de Wildt, secretaris; benoemd tot assistent voor de bacteriolo gie aan de hóorere landbouwschool te Wa peningen dr. N. Gosling aldaar overgeplaatst bij do grenadiers en jagers de le luitenant-kwartiermeester H. J. Bos- schartvan het le regiment huzaren verleend de titulaire 2e luitenantsrang aan den gepensionneerden infanterie-onderluite- nant van het Indische leger J. W. A. Meij- link. erkend en toegelaten de hecren C. A. Broms, C. Kolff Azn »-n J. E. F. F von Scherling, als consuls en vice-consuls van Zweden, de-eerste te Amsterdam, de twee anderen te Rotterdam vergunning verleend aan de na te noemen per sonen tot het aannemen der onderscheidigsteeke- nen achter hunne namen vermeld, te weten mr. D. L. graaf van Ëvlandt, Harer Majesteits buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Konttantinopel. ridder grootkruis in de orde van de Poolster van Zweden -V van Vollen- hoven. gezantschapsattaché, ridder 4de kl&sse van de Kroonorde van Pruissen A. de Koster, consul der Nederlanden te Penang, comman deur in de militaire orde der Heilige Maagd of der Ontvangenis van Villa Vicosa van Portugal dr. R. Brosiën. consul der Nederlanden te Mann heim. ridder der eerste klasse van den Zaehrin- ger Leeuw van Baden F. Anderheggen, inge nieur, officier der <>rde van Nichan-Iftikhar van Tunis ppnsioen verleend aan M. W. van der Klein of Van der Kleyn, wed. P. van Sorge of Van Zorge, postbode, f 123 A. M. Egter, wed. mr. J. van der Feen, raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam, f 690 P. Peteree, zich schrijven de Peters, wed. H. van Ulaea, brugwachter, f 194 A. Dresselhuis, wed. J. Dronkere. kom mies lste klasse bij 's Rijks belastingen, f 320; M. P W C. Scbeltema, wed. jhr. P. C. van der Does ontvanger der directe belastingen enz., f 690 G. S. C. Weber, wed. G. Blokhuis, school opziener, f 690 M. 0. Bodisco, wed H. J. Mas- sink. directeur van het po6t- en telegraafkantoor te Sneek. f 690 R. Bakker, wed. R. Oo6tingh, landmeter le klasse van het kadaster, f 690 J. M. Pot. wed. A. Broeders, onderdirecteur der telegraphic, f 662 H. P. C. Dierings, wed. H. J. C. Jansen, hoofdcommies der posterijen, f 690 M. E. H. of M. H. E. Frencken, wed. J. J. Scherjon, conducteur der brievenmalen, le klas se. f 288 C. M. de Weerth, wed. A. van Bom mel, directeur-brievengaarder, f 575H. G. Borsten wei. J. H. C. Masseling, assistent der posterijen, f 302 J. C. G. Brans, wed. E. J. Landweer, commits ter directie der directe be lastingen enz. te Rotterdam, f 1104 J. Calis- eondorff, wed. L. W. van der Kuyp, ontvanger der directe belastingen enz. f 966 A. M. G. Wentzel, wed. C. IX Olaassen, teekenaar l6te klasse bij 's Rijks werf te Amsterdam, f 483 H. Snijder, wed. H. \V. van Halten, teekenaar van het kadaster te Amsterdam, f 345 H. M. Pluym, wed. A. Labberton, directeur van en leeraar aan de burgeravondschool te Hoorn, f 138 J. Klooster, wed. E. Theyssen, commies le klasse bij 's Rijks belastingen, f 214 T. of C. Flapper, wed. F. B. Hofstede, meesterknecht in de strfgevangenis te Groningen, f 54/G. van Lith, wed. J. J. F. Teulings, hoofdbewaar der (majoor) bij de .gevangenissen te 's-Herto- genboech, f 353 A. M. Brok. wed. W. C. C. Pmkhuysen kantoorknecht der postergen f 266 H. M. den Haan of De Haan, wed. J. Selier. kantoorknecht der D06terijen, f 353 H. C. E. Veerman, weduwe van den militie-com missaris J. H. Hojel, f 193. H. M. de Koningin ontving Zaterdag middag 5 uur den met het gebruikelijk cere monieel naar en van het Paleis geleiden gezant van Servië aan ons Hof. Na afloop dezer audiëntie begaf de heer Militchevitch zich bij H. M. de Koningin- Moeder ten gehoore. H. M. de Koningin, vergezeld van een hofdame, heeft Zaterdagmiddag in een groote arrenslede weer een tocht gemaakt door hef Haagsolie Bosch. H. M. de Koningin-Moeder verleende Vrijdag een audiëntie aan de ministers van Buitenl. Zaken, Justitie, Binnenl. Zaken en Financiën en heden aan de overige mi nisters, eenige met hunne dame©. De Koningin-Moeder heeft Zaterdag, na een mooien arreslederit, het dejeuner bij H. M. de Koningin gebruikt. De Priim jaagde Zaterdag tusschen Wasse naar en Leiden. Audiënties. De gewone audiën tie van den Min. van Oorlog zal Donderdag a.s. niet plaats hebben. Onze gezant te Parijs, Ridder de Stuere keerde Zaterdag naar zijn post terug. Mr. D. A. Kool, benoemd tot consul der Nederlanden te Emden, is als zoodanig door do Duitsche regeering erkend Aan den heer Kool kan in het Neder- landsch geschreven worden Een wetsontwerp is ingediend tot ver- fcooging van de begrooting van uitgaven, ten behoeve van de voltooiing van het vesting stelsel, dienst 1906, met een bedrag van f 17400, welk bedrag op de diensten van 1904 en 1905 wegens vertragen in de oplevering van verschillende werken is vrijgevallen, zoodat bedoelde verhooging voor den dienst van 1906 geen vermeerdering van uitgaven tengevolge heeft. Consuls sn marineofficieren. Bij Kon. besluit van 10 December 1906 no. 62, zijn met ingang van 1 Januari 1907, ten aanzien der assimilatie van de rangen der consulaire ambtenaren met die der officieren van de koninklijke marine de volgende regelen vastgesteld Artikel 1. De consul-generaal met den titel van buitengewoon gezant en gevol machtigd min. staat in rang gelijk met den vice-admiraal, doch gaat dezen vóór. De consul-generaal met den titel van mi nister staat in rang gelijk met den vice- admiraal, doch gaat dezen vóór. De oonsul-generaal met den titel van zaakgelastigde en de politiek agent en con sul-generaal staan in rang gelijk met den kapitein ter zee, divisie-commandant, doch gaan dezen vóór De consul-generaal, zonder diplomatieken titel, staat in rang gelijk mot, doch volgt op den kapitein ter zee, divisie-comman dant. De consrul staat in rang gelijk met, doch volgt op den kapitein ter zee De consul staat in rang gelijk met, doch volgt op den luitenant ter zee le kl. De consulair agent staat in rang gelijk met, doch volgt op den luitenant ter zee 2e kl Artikel 2. De consulaire ambtenaar wacht het eerste bezoek, wanneer hij hoo- ger in rang is dan de bevelvoerende offi cier van een Nederlandsch oorlogsschip of smaldeel, of bij gelijken rang aan dezen vóórgaat. Hij brengt het eerste bezoek, wan neer hij lager in rang i6 dan de bedoelde officier, of bij gelijken rang op dezen volgt. Artikel 3. Voor een consulairen ambte naar, die tijdelijk een hoogeren rang waar neemt, dan hii werkelijk bekleedt, on voor ee particulier, die tijdelijk voor een con sulairen ambtenaar optreedt, gelden dezelf de regelen als voor de titularissen die zij vervangen, met dien verstande evenwel, dat als een vice-consul of een particulier een consul-generaal tijdelijk vervangt, de plaats vervanger beschouwd wordt den rang van consul te hebben, cn dat als een leerling consul of adspirant-vice-oonsul een consul- of oonsul-gen oraal tijdelijk vervangt, de plaatsvervanger beschouwd wordt den rang van vice-consul te hebben Voor de op a.s. Woensdag te hou den raadsvergadering van Amsterdam is o.a. aan de orde gesteld de benoeming van een wethouder in de vacature mr. Van Hall. De noodlo t-tige braad te Rotterdam. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Rot terdam interpelleerde de heer De Klerk over de ramp die op len Kerstdag het gezin op den Goudschen Rijweg door den bekenden brand heeft getroffen, onder warme hulde aan hen, die zich bij het reddingswerk ver dienstelijk hebben gemaakt. De heer De Klerk vroeg of er geen maatregelen waren te nemen tegen het hebben van vuurwerk en andere gevaarlijke stoffen in huis. De Voorzitter (weth. Hudig) moest ver wijzen naar het Kon. besluit van 15 Oct. 1885, dat vervoer, verkoop, bewaring enz. rege't van buskruit enz., doch daarbij uit drukkelijk een zekere hoeveelheid uitsluit en de vrije bewaring daarvan toestaat. Intus- schen zou de commissie voor de strafveror deningen overwegen of niettegenstaande dit besluit toch nog iets te doen was om bepa lingen te maken, die rampen als de onder havige kunnen voorkomen. Stedelijk muziekkorps te Leiden In de Vrijdag gehouden verga dering van den Leidschen gemeenteraad kwam in behandeling een afwijzend praead- vies op een verzoek van den majoor-com mandant der dienstdoende schutterij en ver dere officieren van dat korps, om, door een jaarlijksckc- subsidie van f 4000, uit de ge meentekas. het muziekkorps der dd. schut terij als stedelijk muziekkorps te bestendi gen. Dit afwijzend advies werd verworpen met 17 tegen 11 stemmen, zoodat Leiden na 1 Augustus 1907 zich in het bezit van een stedelijk muziekkorps zal mogen verheugen. Door den gemeenteraad van Schiedam is Vrijdag na een langdurige discussie met 11 tegen 5 stemmen besloten de kermis af te schaffen. Op non-activiteit gesteld de luitenant ter zee 2e klasse W J. Smit. uit Oost-Indië teruggekeerd. Bestemd tot mijningenieur in Neder- landsch-Indië E R. D. Vollmar en A. J. H. Thie. De minister van Koloniën maakt be kend, dat tien doctoren in de rechts- of in de staatswetenschap ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-In- dië kunnen worden gesteld, ten einde daar te lande geplaatst te worden bij den bureau- dienst, daaronder begrepen de dienst ter griffie van het Hoog Gerechtshof en van Europeesche of inlandsche rechtbanken. Nadere bijzonderheden geeft de St.-Ct. no 304. Te 's Gravenhage is op 65-jarigen leeftijd overleden de beer W. Buurmap van Vreeden, gepensionneerd hoofdinspecteur van het Boschwezen in Ned.-Indië, ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Te Nice is overleden onze landgenoot G. Verschuur, de bekende reiziger die in het Nederlandsch, maar ook veel in Fransch van zijn reizen heeft geschreven. Deze Am sterdammer is reeds in zijin jonge jaren op reis gegaan, nu hier dan daar heen; naar Spanje en Italië, naar Denemarken, naar Californië. Toen bracht hij als gewoonlijk na degelijke voorbereiding een bezoek aan IJsland, waarvan het boekje „Ultima Thu- le", door Greive geïllustreerd, de vrucht is geweest. Verschuur heeft daarvoor gereisd in alle wereldstreken en telkens gaf hij ge schriften in het licht, die de resultaten waren van zijn vergelijkende studie van menschen en landengeen wetenschappe lijk werken, maar boeiend en vlot geschre ven reisindrukken, getuigend van scherpe opmerkingsgave en ruimen blik. Zoo schreef hij o.a. in het Fransch over Japan en Chi na, over de Fransche koloniën in Azië, over Palestina en o.a. „Voyage aux trois Guy- ans et aux Antilles." Yele zijner reisbe schrijvingen verschenen eerst- in ,.Le Tour du Monde", daarna in ..De Aarde en haar Volken". Ook in het „Tijdschrift, van het Aardrijkskundige Genootschap" vindt men verschillende bijdragen van zijn liand. In het zie kon gesticht Eudokia te Rot- dam is in den ouderdom van 65 jaren over leden de heer J. Rooster, president van het college van hoofdlieden der Rotterdam- «•"he vrijwillige brandweer. Sedert 1865 was hij brandmeester, 9edert 1877 hoofdman en gedurende eenige jaren president van het college. De rogeering erkende een paar jaren ge loden zijn verdiensten door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De overledene stond bij de brandweer in hoog aanzien om zijn uitnemende leiding en uitgebreide plaatselijke kennis. De gcheele reorganisatie der brandweer in verband met de omliggende gemeenten geschiedde naar zijn plannen. Nieuwigheden bij de Am sterdamse he telefoon. Naar het Hbld. verneemt, worden door de directie der Gemeentelijke Telefoon proeven geno men met twee nieuwigheden op telefoon- gebied, de „telaupad" en de „secrefoon." Het eerstgenoemde is een gutta-percha apparaatje dat, op de microfoon van een gewooi. toestel geplaatst, de reson nee rende geluiden, die 6oms het telefoneeren ondui delijk maken, ondervangt, zoo ook de gelui den van buiten hetgeen natuurlijk aan de duidelijkheid van het telefoongesprek aanmerkelijk ten goede komt. De „secrefoon" evenals de „telaupad van Engelsohe vinding is een toestefletje dat makkelijk in het mondstuk van de te lefoon te plaatsen is en dan mogelijk maakt, dat, gesprekken fluisterend worden gevoerd, zoodat de geheimheid dier gesprekken, zelfs voor de naaste omgeving van dengeen die telefoneert, verzekerd is. Dit toestelletje, dat niet hoog in prijs 's f 16 of f 17 per stuk wordt door üe uitvinders bijzonderlijk aanbevolen voor bankiers, rechtsgeleerden, effectenhande laars, doctoren, enz. en schijnt in Enge land door particulieren al druk gebruikt te wordenmen kan het n.l. in den zak meedragen en op elk toestel plaatsen. Maar van gemeentewege is het daar niet inge voerd en zal ook hier wel niet ingevoerd worden. Daarvoor is ten opzichte van de ..telaupad" wel iets meer schoon ook niet veel kans, zegt het blad. Zeeuwsche polders. Van de zes gi'ïnnundoerde polders te Oud-Vossemeer I verkeert de kleinste, n.l. Slabbecoorn nog in den meest treurigen toestandvau uit- I zaai is hier haast geen sprake en het grootste i deel der gronden heeft het uitzicht van de kale slikken langs de meeste onzer Zeeuwsche siTOomen. Enkele landbouwers zijn bezig het I zand, dat op sommige plaatsen er meer dan i een halve meter op ligt, er af te graven en tc vervoeren naar de ontstane geulen an dere hebben er tot heden niets aan gedaan en daarop zijn nog de geslonken derriebon- ken, welke bij den stormvloed zijn uitge- worpen, zichtbaar. Hier zal in 1907 onge- j tvijfeld nog niets geoogst worden. Midd. Ct, I Holla n dsche industrie in het buitenland. Door de Erven Caspar Flick, cacao- en chocoladefabriek te Am sterdam, wordt in.Oostenrijk en wel in de gemeente Rovereto, eene electrische cacao- en chocoladefabriek opgericht, die binnen zeer korten tijd in werking zal treden. De jongste verhooging der invoerrechten maakt alle import van onze fabrikaten in ge noemd land onmogelijk, en dus was de op richting eener fabriek, binnen de grenzen, het eenige middel, om het als afzetgebied te behouden. Een nieuw soort sneeuw ploeg is onlangs door het rijk aangeschaft, om dienst te doen o. a. op den rijksstraatweg HaarlemAmsterdam. iiij den sneeuwval dezer dagen i9 de ploeg in diensit genomen en hij heeft daarbij uitnemend voldaan. Waar anders in een dergelijk geval 6 paarden noo- dig zouden zijn geweest, waren nu 2 paar den voldoende. De sneeuw werd nu zóó verspreid, dat zij ter zijde van den weg werd gebracht. Een sneeuwhuis. Een Hagenaar heeft, naar de H. Ct. meldt, een twintigtal werklooaen aan het werk gezet om op zijn koste-i een sneeuwhuis te bouwen aan de Groothertogin nel aan. Gisteren zou daarin een bus geplaatst worden, waarin gaven konden gestort worden voor het Leger des Heils. 't Kunstwerk -van sneeuwbouw is de moeite waard om gezien te worden. Als iets zeldzaams wordt ver-j meld, dat niettegenstaande de witte pau wen in den Dierentuin te 'sGravenhage den winter in een buitenkooi moeten doorbren-j gen, de hen 25 Dec. een ei heeft gelegd en dit 27 Dec. door een tweede gevolgd is.! Uit den Rotte rdamschen haven. Nu in de laatste dagen het ver keer op de rivier ten gevolge van ijsgang met eenige moeielijkheden gepaard gaat, zoodat het tot de onmogelijkheden behoort om bijv. lichters op tijd langs zijde te heb ben, trachten bootwerkers, en wat met dit bedrijf annex is, buitengewone voor deelen te behalen door het eischen van zoogenaamd verloren gangen. Het resultaat is gewoonlijk dat de eisch halverwege wordt toegegeven. Bleef dit tot dusver tot enkele op zichzelf staande stoomschepen bepaald, heden staak ten alle kolenwerkers in dienst van „De Steenkolenhandelsvereeniging", toen deze weigerde om aan alle werklieden f 3 per man voor een verloren gang uit te betalen. B'ij deze staking, die waarschijnlijk wel hedenmiddag weer zal geëindigd zijn, waren hedenmorgen vier kolen booten betrokken. Hbld. De loopers van Het Volk.j Blijkens een in Het Volk voorkomend ver slag van een gehouden conferentie van de commissie van beheer, den directeur en het bestuur der loopersvereeniging, weigerde dit laatste bestuur een op grond van de woor delijk medegedeelde briefwisseling go- eischte verklaring, dat het van den aanvang af wist, dat het aangeboden contract niet anders was dan een ontwerp, en dat overleg daarover was aangeboden en aanvaard. De commissie van beheer constateerde,1 dat verdere besprekingen aldus onmogelijk! werden gemaakt en de bijeenkomst werd daarna opgeheven. De zaak wordt thans door de commissie van beheer bij het Partijbestuur aanhangig^ gemaakt, terwijl intusschen de bestaande ar beidsvoorwaarden blijven gehandhaafd. De staking te Rijssen. Meu bericht uit Rijssen Vrijdag kwam de heer P. van Vliet, Bondsvoorzitter van Patrimonium, hier ten einde een onderzoek in te stellen in verband J met de werkstaking bij de firma Ter Horst j <k Co., en Zaterdag de heer Wiel'nga, ver-' tegenwoordiger van het hoofdbestuur der Chr. Patroonsvereen. Boaz, blijkbaar voor i hetzelfde doel. Beide heeren hadden een onderhoud met partijen. Naar aanleiding daarvan hebben zoowel de firma Ter Horst, als het sta- kingsoomité in overweging genomen, de be noeming van eene commissie, bestaande uit personen C buiten de kwestie staan, om zoo mogelijk tot een bemiddelingsvoorstel te komen Beide partijen hebben hunne l beslissing tot Maandagavond voorbehouden. I Na afloop van de algemeen© vergadering van den Bond van Nederlandsche onderwijzers

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 2