KOLONIËN. BINNENLAND. de brandkast, d'e naast do kamer der abdis stond, loe t© maken an den muur en in den tuiu te werpen, waar de roovera op hun gemak de deur konden foroeeren en zoo zich meester maken van den buit. Niemand der 30 nonnen in het kl«>ostcr is ontwaakt en de dieven gevoelden zich blijkbaar zoo vei lig. dat zij vlooseh en e ren u;t den kelder hebben gehaald en in den tuin een ontbijt hebben klaargemaakt. vTerwijl pater Messina predikte in de Vrouwonaf dee! ing van het werkhuis te Pa lermo en in een zaal daarnaast meisjes bij een piano dansten, wierp de heerschende, vreesol ij ke stormden klokketoren eener kerk op het dak van het werkhuis. Dit bezweek onder den last, die daarop in de zaal stort te. Met enkele gebroken ledematen liep won der boven wonder alles voor de kinderen af. vDe groote brand in do magazijnen Leon hard Tietz te Brussel, gelegen op don hoek der Nietrwstraat en der St. Michiels- straat. is ontstaan te 2 uur in don nacht van Zondag op Maandag. A3 dadelijk had hot. vuur zulken snellen voortgang gemaaktdat spoedig heel het blok één vlammende massa uitmaakte, boven welke een reusachtig bouquet van vonken hoog in de lucht opsteeg, heel Brussel met een gloed overat roemende. Tegenover het brandend gebouw, in den winkel Petit Paris, langs den kant der Martelarenplaats, sliepen zeven personen op de verdiepingen Zij werden gewekt, door de agenten, die eveneens de andere buren ver wittigden. en dezen in haast deden vluchten Treurig was het om aan te zien, hoe de waterstralen der pompiers nauwelijks de tweede verdieping bereikten, terwijl de hui zen aan de bovenste verdieping in brand stonden Vele pompiers beklommen de daken om daar liet vuur te bereiken. Wat do oorzaak van den brand kan ge weest zijn. weet men niet. De magazijnen waren eergisteren, ter gele genheid van den naderenden Nieuwjaardag tot 6 uur open geweest. Het vuur kan dus van toen af gesmeuld hebben. De schade wordt bij eerste schatting op meer dan 3 millioon berekend. Alles is wel verzekerd, maar een talrijk personeel zal door de rainp van werk beroofd zijn. Do paniek, die onder de buren ontstond, was verschrikkelijk. Al de buren moesten, half gekleed, hun heil in de vlucht zoeken, en bij anderen een onderkomen vragen. Het modemagazijn van den overkant, een gebouw van vijf verdiepingen, is zwaar be schadigd. Al de spiegel**. ruiten, de daklijst, het dak en de koopwaren zijn vernield vTe Manresa in Catalonië is door een van een berg nederatortend rotsblok een huis verbrijzeld. Drie der bewoners waren onmid dellijk dood. twee mannen en een vrouw werden in hopeloozen toestand onder de puinhoopon vandaan gehaald. IYnxhmgton, SI Ürc. Een treinbotsing heeft plaats gehad aan het Terracotta-sta tion van den Baltimore-Ohio-spoorweg (bij een voorstad van Washington). Er zijn 38 dooden en 50 gewonden OOST INDIÊ. loa Blijkens een uit Ned.-Ind'ë ontvangen telegram bereikte luitenant Christoffel in den nacht van '24 op 25 December met zes maréchaussees de schuilplaats van den vorst van Goa to To Böeloobaoewe in Sidenreng. Bij eene poging tot ontvluchting stortte de radja van Goa met acht zijner volgelin gen in een ravijn en zij kwamen daarin om. liet lijk van den radja werd gevonden, ii 30 December naai' Makaisar overgebracht, en daar aan zijne nabestaanden overgegeven. Bij een Zaterdag door baar ontvangen eensluidend telegram toekende de N. R. Ct. aan ,,Paré-Paré is de voornaemste plaats van Sidenreng. De laatste berichten meldden, dat Christoffel de schuilplaats van den Vorst van Goa in het. grensgebergte van dat land schap, W. van Masepe, nad overvallen, doch dat deze ontkomen was. Wij opperden toen do veronderstelling, dat de luitenant Chris toffel het zoo moeielijk ontdekte spoor niet zou loslaten en de Vorst derhalve weldra in onze handen zou vallen. Dit vinden wij nu bewaarheid. Diep tragisch is bet uiteinde van dien vluchtenden Vorst, die zich belee- digd achtte door den vertegenwoordiger van de N--I- regeering en daarom van geen vrij willige onderwerping wilde weten. Wij maken thans melding van do boos aardige geruchten, die de ronde deden, toen Christoffel de eervolle opdracht kreeg om dm Vorst van Goa op te sporen. Men, de giootc, machtige „iiien" in onze koloniën, vertelde toen luid genoeg om het tot hier to laten doordringen. uat de radja van Goa. reeds lang besloten was zich vrijwillig te melden, dat hij alleen dit niet doen wilde bij gouverneur K roeeen. doch wachten zou tot overste Swart zou -n opgetreden; dat reeds de richting was aangegeven, waarin die vorst, moest worden opgejaagd, om zich dan bij den heer Swart te onderwerpen, waar door hij zijn prestige bij de bevolking niet zou verliezen immers hij zou tot die onder werping genoodzaakt zijn. Wij hebben ge meend. die praatjes tc moeten laten voor hetgeen zij zijn de wijze waarop de radja van Goa thans om het leven is gekomen. <x>nt genoegzaam aan. ^at hij er niet aan dacht zioh vrijwillig over te geven. Luitenant. Christoffel hoeft zich weer uitermate verdienstelijk gemaakt." Een goed voorbeeld. Uit Semarang werd 28 Nov. aan het ,.BatNbl." gteeind: De gemeenteraad heeft in principe beslo ten tot een stelselmatige bestrijding dor malaria in de kampongs door demping plas sen enz. en systematische kininc-behande- ling. Met een stem in de meerderheid word besloten gunstig te adviseeren op het. adrce der sociëteit Harmonie'' tot. afstaan van het rcsidents-orf tegen f2.50 per vierkanten Meter. Het adres werd uitmuntend bestreden door dr. E. Bc nebakker, die het terrein wensohte te reserveeren voor het bouwen van woningen voor de kleine luiden. Ce pacificatio van Atjoh. Uit Koetaradja werd 27 November geseind aan het „Bat. Nwbl.": „Door oigeu zorgeloosheid werd een bende kwaadwilligen de gelegenheid geschonken het bivouak van een afdeeling beambten en werklieden der Petroleum-Mij. Kroeëng Djawa tc overvallen. „Gesneuveld is een oppasser, gewond wer den de employés Koremans en Rorinama. vier oppassers en twee koelies. Een vijand werd nee rgelegd Het Persbureau bevestigde deze mede- deeiing. Het Engelse lie eskader, dat den 13cu dezer te Batavia verwacht wordt, zal goed ontvangen worden. Ter eere van de bezoekers zullen de sociëteiten Harmonie en Concordia feesten organiseereu. Natuur- lijk zullen de Engelseho ingezetenen der plaats in hartelijkheid niet achterblijven. De Engelsche Cricket-Club zal den état-major en de overige officieren een feestmaal aan bieden. Mr. J. 7. D ij k s t r a. Bij vonnis van den raad van justitie te Batavia is mr. J. I Dijkstra, met vernietiging van het von nis van den residentierechter te Telok Be long, vrijgesproken van de hem ten laste gelegde beschuldiging. Mr. Dijkstra had terecht gestaan wegens het feit, dat hij als Nederlander niet heeft voldaan aan de verplichting van zich bin nen drie dagen na zijn aankomst in Nedcr- landsch-Indic in het jaar 1904 bij het hoofd van het plaatselijk bestuur aan te melden en te doen blijken wie hij is en vanwaar en met welk doel hij iu Nederlandsch-lndie komt. Bij vonnis van het residentiegerecht te Telok Belong van lo Maart 1905 werd be klaagde veroordeeld tot een boete van f 100, subsidiair 15 dagen gevangenisstraf en in de kosten, tegen welke uitspraak door den veroordeelde hooger beroep was aangetee- kend. - De Staatscourant van Dinsdag 1 en Woensdag 2 Januari 1907 bevat de volgen de Kon. besluiten: opgeheven het vice-consulaat te Ramsgate en Margate; benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam mr. P. J. Bijleveld, en A. Fcntener van Vlissingeu, beiden rechter al daar benoemd tot 1 eeraar R. H. B. S. te Gouda S- van Heijningen, tijdelijk leeraar; benoemd tot ridder in de Oranje- Nassau- orde H NV. Izerief, lid van de H. Vincen- tius-vereen iging van Paulo te 's Graven- hage verleend de bronzen eere-medaillo dier orde aan A. J. Vervenne, opzichter Rijks museum to Amsterdam: benoem I tot leeraar R. H. B. S. te Goes VN r A. Jonker aldaar enoemd tot le luit. bij het 10 reg. in fanterie de 2e luit C. Oetgens van Wave- ren Paticras Clifford, van het korps; bevorderd tot bureel-ambtenaar van den Rijkswaterstaat 2e klasse G. Timmermans en tl M. Kroon, thans 3e klasse; oenoen d bij het technisch bureau aan het Departement van Koloniën tot ingenieur 3e klass- gepens. le luit. der genie van het Tr»dische leger S. L. Langendijk, thans tij de' werkzaam; bevorderd tot techn. ambt. le kl. J. Fe- nenga. thans id. 2e klasse; ben oer.: I tot burgemeester van Vreeswijk R van Berg van Saparoea; bij het* dep. van marine bevorderd tot comniie6 de adj.-commies F. K. Q. de Jongl van Arkelbenoemd tot adjunct- commies de le klerken F J. M. Blom en D. JSonne op verzoek eervol ontslagen als dijkgraaf va', hef waterschap Heijcop genaamd de Lange Vliet, (prov. Utrecht) E. van Ben- tum, te Jutfaas. mot ingang van 1 Januar 1907 zijn bij het departement van financiën bevorderd tot referendaris H P. W. Smit, thans hoofdcommies tot hoofdcommies H. A. van der Sande, thans commies; tot co.nmies NV F J. Houtkamp en M. NV. L. van Alphen Jr., thans adjunct-oom- mios; tot adjunot-commies G. van Cuijk. A. Don- raadt Jr., F. Th K. vr. i Hoek, L. J. Plan- cius en J. S. Veltman, thans eerse klerk. benoemd:ot burgemeester der gemeente Oirechot J. Ch. H. 15. van Lith tot burgemees ter der gemeente Krimpen a/d. LJssel B. Koker Jz. tot burgemeester der gemeente Oud-Alblas NV. Boudet van Dam tot burgemeester der ge meente Wervers hoof J. Koopman, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Schagen H. J. Pot tot burgemeester der ge meente Wissekerkc 1>. J. Helderman tot bur gemeester der gemeente Hoek A. Wolfert tot burgemeester der gemeente Vreeswijk lt. M. van den Berg van Sparoea, secretaris dier gemeente toegekend, als blijk van goedkeuring en te vredenheid. de zilveren eerepenning voor menscli- licvend huldebetoon en een loffelijk getuigschrift aan I. Spieker, kapitein H. Franzen, 1ste stuurman; F. Kallweit, matroos; O. Zuhlke, stoker K. Schwiekowetz. licht-matroos, allen aan boord van het Duitsche stoomschip ..Vian- na". wegens de door hen, in den nacht van 13 op 14 November 1905, met levensgevaar ver richte redding van de opvarenden van het ver ongelukte Nederlandeche stoomschip Ariadne", bestemd van Valencia naar Rotterdam verleend de gouden eeremedaille der orde van Oranje-Nassau. in stede van de zilveren, waar mede hij thans is versierd, aan den kamerbe waarder by het Departement van Marine J. van Zwijndregt op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als opzichter der le klasse voor het stoomwezen, aan J. G. de Trie*. Bobbé. te Arnhem. (Her plaatsing wegens misstelling). II. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins woonden de Oudejaarsavond-gods dienstoefening bij in do Nieuwe Kerk, waar ds. Obbink voorganger was. H. M. de Koningin-Moeder was in de Groote kerk ouder het gehoor van ds. Bryce. H II M.M. de Koninginnen en Z. K. H de Prins waren gisteren ochtend in de Groote kerk onder gehoor van ds. Gerretsen. H M. de Koningin en Z. K. H. de Prins waren gisteren (Nieuwjaarsdag) aan tafe. bij H. M. de Koningin-Moeder. H. M de Koningin liet don dag der 25-jarige dienstvervulling van den lieer J J van Leersum, opper-portier van het Kon paleis in het Noordeinde te 's Gravenhage, gisteren niet onopgemerkt voorbij gaan. In den voormiddag liet H. M. den jubi laris bij zich ontbieden, wenschte den heer Van Leersum geluk met zijn feest en over handigde heir als bewijs van hooge tevre denheid over zijn dienst betrachting de eere- medaillc in goud der Huisorde van Oranje, welke gisteren reeds gedragen werd naast de rij van medailles, die op 's mans borst prij ken. Oo Z. K. H. de Prins, in wiens tegen woordigheid H M. den trouwen dienaar toesprak, richtte tot Van Leersum eenige vriendelijke woorden. Zoowel vaii de zijde van de hofhouding als van het dienstpersoneel ontving de op- perportier hartelijk betoon van' belangstel ling en vele gelukwenschen met zijn zilve ren tienst jubileum. Maandag kwam Sir Henry Howard, Eritsch gezant van verlof in de residentie, terug, vergezeld van den militairen attaché. *- De Italiaansche gezant bij ons Hof. de heer J Sallier de la Tour, hertog van Calvello, die eenige dagen in Rome door bracht, werd Maandagavond in hotel den Ouden Doelen te 's Gravenhage terugver wacht. In het hotel des Indes te 's Graven hage worden verwachtde hoeren NVilde, gezant van Argentinië de la Barra, gezant van Mexico; generaal Keusmine Korovaiew, militair attaché van T.uslandkolonel II. Yarde Bulier, idem Engelandcommandant Siben, idem Frankrijk allen ten einde tegen woordig te zijn op de ontvangst die Woens dagavond aan het gala-bal ten Hove vooraf gaat. In het Hotel des Indes te 's Graven hage is aangekomen de heer L. L. Caftan - zogle, secretaris der Grieksche legatie bij ons hof en bij het hof te onden. De gezantsohapsraad de Grelle Ro gier, zoon van den voormaligen Belgischen gezant en vroeger bij de legatie van België te 's Gravenhage werkzaam, is benoemd tot minister-resident te Rio de Janeiro. De minister van Financiën maakt be kend a. dat op 29 December j.l. bij de betaal meesters in kas was f $.254.471,82J b. dat op denzelfden dag door de Neder- landsche B;. .k, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan s lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrag© van 5.362.170,131 c. dat op den genoemden datum geen schatkistpromessen in omloop waren. In dei. loop van 1907 moeten perio dieke verkiezingen plaats hebben voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal Aan de beurt van aftreding zijn de vol gende leden, t. w. in: Noord-Bi abantmr. Van Zinnicq Berg man, mr. Sassen Gelderland baron Van Lamsweerde, gen. majoor Van Loben Seis; Zuid-Holland: de heer Van Waterschoot van der Gracht, mr. Bevers, J. P. Have- "laar, dr. Woltjer; Noord-Holland: mr. Kist, J. Breebaart Kz., J. A. Laan; Utrechtjhr. mr. Van Asch van Wijck Friesland mr. S. van Houten OverijselTh. Heerkens; Groningen J. E. Scholten; Drenthe, baron Van der Feltz; LimburgJ S. H. Brouwers. Het Kamerlid voor Ede. Uit Schiedam wordt aan de Tol. gemeld: Van dr. Brandts verneem ik zooeven dat. hij Zaterdag zijn ontslag heeft genomen als lid der Tweede Kamer. Zooals men weet, is het Kamerlid dr. M. A. Brandts burgemeester van Schiedam. De luit. iter zee le kl. T. Groeneboora, le officier van het artillerie-instructieschip Wagen in gen. Blijkens bij het departement van Ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser schip „Koningin Regentes", onder bevel van den kapitein ter zee R Reinders, 30 December jl. te Colombo aangekomen. D. H. Ha vel aar. Naar het Rott. Nbld. meldt, zal de heer D. H. Havelaar, chef van het. Bouwdepartement in Suriname en meermalen waarnemend gouverneur onzer koloniën in Weefc-Indië, die thans met ver lof te Rotterdam vertoeft, niet meer naar Weet-Inddë terugkeeren en zich metterwoon daar ter stede vestigen. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft prof. dr. Bavrnck, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit, het plan zich in 1906 naar Noord- Amerika te begeven. Hij is uitgenoodigd, voor Stone-lectures. De minister van justitie heeft goedge vonden te benoemen met ingang van 1 Ja nuari 1907, tot plaatsvervangend lid der Kamer van toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen, gevestigd te Rotterdam, K. J. W Kempers, inspecteur der registratie en domeinen in de 16de divisie te Dordrecht. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt ter kennis van belangheb benden, dat in de eerste helft der maand Februari 1907 een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van sollicitanten naar de betrekking van tweede-klerk bij zijn depar tement. op eene aanvankelijke jaarwedde van f 400 Zij die tot gemeld onderzoek wenschen te worden toegelaten, moeten daartoe het ver langen kenbaar maken bij eigenhandig op gezegeld papier geschreven (dus niet op eene schrijfmachino vervaardigd) adres, hetwelk uiterlijk op Zaterdag 19 Januari a s. bij het departement moet zijn ingekomen. Zij die reeds vroeger bij gezegeld adree oan plaatsing zochten en tot het examen wenschen toegelaten te worden, kunnen hun ne stukken bij ongezegelde aanvrage inzen den. Nadere bijzonderheden bevat de Staats- Ct. no. 1. Na een diensttijd van bijna 40 jaren aan het ministerie van marine, waar hij in 1867 kwam als vaste knecht, heeft Maandag middag do heer J. van Zwijndregt zijn be trekking van kamerbewaarder aan genoemd departement, welke hij sedert 1893 vervulc, neergelegd Met leedwezen namen de minis ter. de chefs, hoofd- en verdere ambtenaren van den trouwen beambte, die steeds uit muntte door nauwgezette plichtsbetrachting en voorkomendheid, afscheid. De minister, in zijn kabinet den vertrek kende beambte de hand tot afscheid druk kende, deelde den heer Zwijndregt. tevens mede, dat H. M. de Koningin hem de gou den medaille der orde van Oranje-Nassau had geschonken als belooning van zijn lang- durigen diensttijd. De tegenwoordige en verschillende vroe gere adjudanten van den minister van Ma rine schonken hem bij zijn heengaan een stoffelijk blijk. In alle stilte is Zondag het stoffelijke overschot van wijlen ridder Tugini, in leven Italiaansch gezant aan ons hof, van Den Haag naar Amsterdam overgebracht en op het stoomschip ..Koningin Regentes" gela den, dat 's middags om half een naar Genua vertrok. Van Genua wordt het. naar Foggia gebracht., om daar in den familie-grafkel der te worden bijgezet. Te Oranjewoud is in zeventigjarrgen ouderdom overleden mr. De Rlocq van Scheltinge, oud-burgemeester van Schoter- land ea lid der Prov. Staten van Friesland. Bond van Wed. Onderwijzers. De vergadering werd Zaterdagochtend heropend. Aan de orde waren eenige huishoudelijke aangelegenheden. De rekening en verant woording over 1906 wera goedgekeurd. Blijkens de balans hebben de uitgaven bedragen f 41.220.03; de ontvangsten f 37.226.90, zoodot er een tekort is van f 3.993.13. Besloten werd tot een vervroegde publi ceering van de begreoting, terwijl verwor pen werd een voorstel-Amsterdam tot instel ling van een vaste commissie voor de con trole over de geldmiddelen. De volgende jaarvergadering zal gehou den worden te Leeuwarden. Met betrekking tot de ondersteunings kas waren verschillende voorstellen inge komen, ten doel hebbende, jaarlijks een be- grooting te doen opmaken en aan de alge- meene vergadering voor te leggen en voorts om het bedrag van deze begrooting te doen komen uit de algemeen© kas. Het gevolg hier va zou zijn, dat de vrijwillig© bijdra gen voor de ondersteuningskas vervallen en vervangen worden door vaste contribu ties. In dien zin waren ingekomen voorstellen van Emmen en 's Gravenhage. De laatste afdeeling trok ten gunste van dat van Em men, haar voorstel in. Het voorstel Emmer werd breedvoerig verdedigd, op grond dat de inning der vrij willige bijdragen groote moeilijkheden op levert, terwijl tihans slechts J der leden hun bijdragen stortenen bestreden var de zijde van het hoofdbestuur, dat aan col lega's met salarissen van f 500 of f 600 niet- de verplichting wilde opleggen, tot bijdra gen aan de Ondersteuningskas. Bovendien werd er op gewezen, dat bij den bestaanden toestand de inkomsten voldoende zijn om de uitgaven te dekken. Het voorstel Emmen (dat ook ontactisch werd genoemd, omdat op dit oogenblik contributieverhooging on- gewenscht is.) werd daarna verworpen. Onder meer werd aangenomen een voor ste1 der afdeeling Amsterdam, om door het hoofd icstuur aan de regeering te doen ver zoeken, subsidie te verleenen aan vereeni- gingen voor vacantiekoiloniën. Omtrent de kwestie „hoofden in den bond" waren verschillende voorstellen inge komen. Er werd een levendig debat gevoerd tus- schen voorstanders en tegenstanders over de toelating. Eenerzijds werd gewaarschuwd tegen vervorming van liet karakter van den Bond, anderzijds werd aangespoord tot toe lating van frissche democratische elementen. De voorstellen tot toelating van hoofden van scholen werden verworpen. Door een commissie was eer onderzoek in gesteld naar de mogelijkheid om te komen tot een fonds tot uitkeering bij ziekte. Deze commissie adviseert op verschillen de gronden hot volgende besluit te nemen .De algemeen© vergadering besluit geen verdere pogingen te doen om te komen tot een fonds tot uitkeering bij ziekte." Do commissie achtte de uitgaven f 20,000 te bezwaarlijk, hoezeer zij een fonds wenschelijk acht. Het hoofdbestuur daarentegen stelde voor ,,De algemeen© vergadering draagt het hoofdbestuur op. in liet komend© jaar met behulp van deskundige voorlichting te on derzoeken in hoeverre en op welke voor waarden het mogelijk is zieke Bondsleden zoo te verzekeren, dat zij gedurende twee jaren, te rekenen van den aanvang der ziek te, hun geheel© (of gedeeltelijke) jaarwedde ontvangen, en trekt daarvoor een post. op de begrooting uit." Dit voorstel werd aangenomen met over- groote meerderheid. Naar de mogelijkheid van de oprichting van een Bondsdrukkcrij was door een oom missie een onderzoek ingesteld. De meerder heid achtte de oprichting mogelijk, de min derheid niet. Het hoofdbestuur was er een stemmig tegen. Een voorstel, om in beginsel te besluiten tot oprichting van een bondsdrukkerij, werd j na eenige discussie verworpen. Een voorstel van 's Gravenhage, strek kende om „te onderzoeken de mogelijkheid van liet oprichten van een spaar- en voor schot kast voor de. leden van den Bond" werd aangenomen. Ten aanzien van het kosteloos onderwijs waren verschillende v<x>rstellen gedaan. Alkmaar wilde het hoofdbestuur opdra- I gen in het komende jaar de agitatie voor kosteloos enderwijs krachtig ter hand te ne- j men. Bedum amendeerde dit voorstel in dien zin dat ook de afdeel ingeu de agitatie moes ten ter hand nemen. Het voorstel Alkmaar werd, geamen deerd in den zin van Bedum aangenomen. Een voorstel-Emmen (afschaffing van het instituut der „voorstanders" van den Bond) werd aangenomen. Door eenige beslissingen is statutenwij ziging noodig geworden. Het hoofdbestuur werd opgedragen die wijzigingen aan te brengen en daarop de Koninklijke goedkeu ring te vragen. Verschillende punten van behandeling werden wegens gebrek aan tijd uitgesteld. Toen begon men aan de rondvraag. De voorzitter spoorde aan bij het heen gaan een kleine bijdrage te storten voor de uitgesloten arbeiders, te Rijsen. Nog werden eenige aanmerkingen ge maakt aan het adres van de redactie van „De Bode." Daarna werd deze 31ste vergadering ge sloten Nederlandsche Heidemaat schappij. Van wege de hoofdafdeeling zoetwatervisscherij der nederlandsche Heide maatschappij zijn op Donderdag 27 eat Vrij dag 28 December jl. lezingen gehouden te Eind van Diep bij Blokzijl en te Giethoorn. Deze lezingen hadden tot gevolg, dat te Giethoorn eene afdeeling der hoofdafdeeling zoetwatervisscherij werd opgericht met aan vankelijk 26 leden, en dat tevens voorloopig werd besloten tot de oprichting van eene afdeeling te Eind van Diep, bestaande uit de visschers wonende te Wetering en Neder land en eene te Kalenberg bestaande udt de visschers te Kalenberg Uit het jaarverslag van het Bureau van consulentie in Ongevallengeschillen blijkt, dat het Bureau thans 48 medewer kers telt en dat te zamen 69 gevallen wer den behandeld. In de plaats van mr. P. Droogleever Fortuyn, die als bestuurslid be- 1 dankte, werd gekozen het plaatsvervangend bestuurslid mr. J. C. L. M. van Gils, ter wijl in diens plaat*, werd benoemd tot plaats vervangend bestuurslid mr. H. W. Hovy, te Loosduinen. Hollandsche Hypotheek bank. Zaterdag werd in het Gebouw van de Maatschappij voor den NVerkenden Stand te Amsterdam een buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de Hol landsche Hypotheekbank gehouden, belegd o a. ter behandeling van het voorstel van commissarissen, waarbij dezen aan de Bank de beschikking over f 750.000 aanbieden, op de volgende voorwaarde: Aandeelhouders, dit aanbod aannemende, keuren tegelijkertijd goed de hun vroeger aangeboden balans en winst- en verliesreke- ning over liet boekjaar 1905 en verleenen of dragen aan de directie op namens hen I te verleenen aan ieder der op 31 Decem ber 1905 in functie zijnde commissarissen, de leden van den Raad van Toezicht, de sedert overleden commissarissen daaronder begrepen, volledige décharge wegens de door I ieder hunner bij de Bank vervulde functiën. De voorzitter, mr. A. P. Th. Eyssell, gaf een korte toelichting tot het voorstel, waar bij hij deed uitkomen dat, na aanneming van het voorstel, een reconstructie van de Bank mogelijk zal zijn en dat de Blank dan in staat zal zijn de voor reorganisatie noo- dige transacties aan te gaan. Na eenige discussie, waarin o. a. gevraagd werd of iets bekend was om1 rent het oordeel van de pandbriefhouders, welke vraag ont- I kennend moest worden beantwoord, werd het voorstel met algemeene stemmen aan- I genomen. In de plaats van wijlen den heer C. J~. van Nellesteijn werd tot commissaris geko- I zen de heer G. J. Engelberts. Rotterdamsche Tramweg- Maatschiapp ij. Zaterdag had ten kan- tore der „Rott. Tram-Maatschappij de bij- eenkomst plaats van directie en commissa- rissen met een te Den Haag gevormde com missie uit aandeelhouders. Aan die commissie werden de noodige inlichtingen gegeven en haar in den vorm van een nota overhandigd. Na een uiteenzetting van den stand van zaken beantwoordde het bestuur alle ver- f dacht makmgen en wordt o. m. geconstateerd dat de president-commissaris en de directeur geen aandeelen in de Belgische maatschappij I ..Tramways de Rotterdam" bezitten. Tegen- j over de allerzonderlingste bewering dat de gesloten transactie aan de Rott. Tram-Mij. I een verlies zou berokkend hebben van I f 394,000, stelt het bestuur het nuchtere feit, dat door zijn handelingen voor aandeelhou- ders een contante winst van f 2,500,000 is I behaald, waaruit f 1,000,000 uitgekeerd is. I Voorts kan het geheele net op de eilanden I voltooid worden zonder verhooging der obli- I gatieschuld, en ten slotte is nog een belang- J rijk overschot te wachten, waarover later I te beschikken is. Een winst van f 2,500,000 I bij een aandeelenkapitaal van f 1,000,000 is I inderdaad ietg een niet alledaagsch, zegt het bestuur. Het zal dan ook met voldoening blijven terugzien dat he eenerzijds zulk een resul taat voor aandeelhouders heeft bereikt en anderzijds een krachtige electrische tram maatschappij in het- leven heeft geroepen, die haar taak op onbekrompen wijze opvat, zooals reeds ruimschoots getoond is. Legaten. Door mevrouw de weduwe Van HoekVan Dalen te Nijmegen zijn, ter voldoening aan een wensch van wijlen haren echtgenoot, den em. predikant bij do Ned. herv. gemeente S. van Hoek, op 11 Sept. jl. aldaar overleden, de volgende schenkingen gedaan f 1000 aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Kapelle cl. Goes; f 250 aan liet instituut voor doofstommen te Gro ningen; f 1000 aan de diaconie der Ned.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2