KOLONIËN. BINNENLAND. dan voor het vervolg uitgesloten van den staatsdienst Naast liet lagerhuis wordt een senaat, in gericht, die uit 30 door de regeering be noemde en 30 door het volk gekozen leden bestaat. De nationale vergadering kan slechts ontbonden worden, wanneer twee derden van den senaat voor de ontbinding stemmen en de ministers de beslissing van den senaat bekrachtigen. Op de ontbinding moot zoo spoedig mogelijk de verkiezing van eeue nieuwe vergadering volgen. De valiahd "(troo sopvolger) hoeft zch verbonden, dat de eerste nationale vergadering in de eerste twee jaren niet zal worden ontbonden. Allerlei. vDe hertog der Abruzzen zou t hans eon tocht willen maken door de nog niet verken de gedeelten van den archipel van Nieuw- Guinea. De koninklijke familie schijnt te vinden, dat het na den tocht naar de Ru- wcnzori nu voorloopig wel uit. kon zijn niet. deze ontdekkingsreizen. Maar vermoedelijk gaat de prins van 't najaar al op weg oni zijn plan uit te voeren. vDe Observer hoeft onder vrouwen in Londen een stemming gehouden over tie vraag, öf zij voor vrouwenkiesrecht, zijn De uitslag in het. westeinde van Londen was, dat 607 er voor en 873 or tegen waren. Het blad zegt echter niet aan wolk soort vrouwen het. zijn vraag voorgelegd heeft. vVolgens de door het Fransche mi nisterie van koophandel openbaar gemaak te uitkomsten van de volkstelling van 4 Maart 1906, bedroeg de bevolking van Frankrijk op dien dag 39.252.267 zielen, d i. 290.322 meer dan in 1901. In vele departementen is het aantal bewoners af genomen door den trek van de plattelands bevolking naar de steden. Van de geheele toeneming met 290.322 aicleu komt 223.072 voor rekening van de stedeu boven 30.000 inwoners. In het departement- der Seine is de bevolking van 3.669.930 in 1901 tot 3.848.618 in 1906 gestegen. Parijs telt al- leen 2.763.393 inwoners of 49.325 meer dan in 1901. IMndrn8 Jan. In eene bijeenkomst van de Zuid-Afrikaanoche tentoonstellingscommissie heeft de Nederlandse he consul-generaal, na mens de Nederlandsche regeering, verzocht, dal do tentoonstelling, nadat zij in Londen gesloten r-, ,naar Nederland zal worden over gebrachtDe commissie hoeft dit- plan goed gekeurd. Kapitein Ram, de tentoonstel lings- commissaris, gaat Donderdag naar Neder land om maatregelen te nemen. vTwee Fransche officieren, een infan- tcrie-luitenant en een van de kurassiers heb- b-. n bij Verofla in de buurt van Parijs ge duelleerd. Elk der partijen kreeg een dienst revolver met 25 patronen, de afstand was 30 pas. en dan maar op elkaar losschieten naar genoegen. Het eersto schot was wederzijds mis. De luitenant der infanterie was er het eerst bij met het volgende schot, en die schoot zoo goed raak. dat zijn tegenpartij niet. meer in staat was zijn revolver af te schieten. Luitenant Spitzor. van de kuras siers. zakte in elkaar. De doktoren snelden toe. Zij bemerkten dadelijk, dat het een ernstige wond moest ziju, een kogel in de buik. waarschijnlijk door de lever De gewonde is naar oen ziekenhuis ge bracht. Zijn toestand is zorgwekkend, maar alle hoop is niet opgegeven, al is de kogel ook nog niet gevonden. Er scliijnt een vrouw in het wreede spei betrokken te zijn. vMaandag 1.1. vertrok uit San Fran cisco een stoomboot, de City of Panama. Het vaartuig, dai een bemanning had van 56 koppen, terwijl zich bovendien 56 passa giers aan boord bevonden, werd kort na liet. vertrek door een woedenden storm over vallen. Naar alle waarschijnlijkheid is de City of Panama met alle opvarenden naar de diepte gegaan. Bij Pescadora, aan do Califomische kust, i> Vrijdag allerlei wrakhout aangespoeld, dat van het schip afkomstig is. OOST-INDlE. De gouverneur van Celebes seinde aan de 1 regeering liet in Kaloompini patrouilleerende deta chement onóor luitenant Bajetto nam den i lOen dezer na korten tegenstand een aldaar aangetroffen versterking. Vijand liet in en om versterking 54 dooden in onze handen. Buil 6 achterladers, munitie en blanke wapens. Levensgevaarlijk gewondEuro- cocwch sergeant Willems, alg. st. no. 55814, Amboineesche marechaussee Ivaiato, alg. st. n<>. 58632 zwaar gewond de Amboineesche marechaussee Mengko, alg. st. no. 45952, beide eerstgenocmden sedert overleden. IX? afdeeling Timoreczen, onder luitenant Van Ardenno doodde in dezelfde streek nog 5 en een© patrouille van het 6e bataljon nog 2 vijanden. Licht gewond Timoreesch mare chaussee Karel&ma, alg. at. no. 63340. Buit: 1 vooriader. munitie en blanke wapens. De Java-Bodc teekent hierbij aan Hoe men zich vergissen kan. Eergisterc werd van uit Makassar ge seind. dat lo le luitenant-adjudant ,1. \V. Ebbin' oen officier, die zich op Atjeh reeds als patrouille-commandant en aanvoerder on derscheidde, een Iwnde van Rangas en Ka loompini een verlies toebracht van 20 ge sneuvelden. Het telegram luidde verder: ,,De bende heeft zich opgelost; het verzet wordt toegeschreven aan fanatisme en aan de heiligverklaring van een jeugdig kind". Dat is dus weer in orde. schijnt de gou verneur gedacht te hebben. Maar jawel, gis teren volgde hot draad bericht, dat enkele dagen later, misschien wel den volgenden dag, in dat zelfde Kaioemuini door den 2en luitenant M. L. F. Bajetto een verster king werd genomen, waarin de vijand niet minder dan 61 dooden achterliet, terwijl wij een verlies leden van 2 gesneuvelden en nog 2 gewonden bekwamen. Voorloopig moe* dus aangenomen worden, dat het verzet in dit deel der Masenrempocloelanden weder een grooten omvang heeft aangenomen, zoodat uiterste waakzaamheid geboden blijft. Luite nant Bajetto, <fie voor het eerst te velde is en ternauwernood drie jaar officier, is bij deze gelegenheid blijkbaar met groote voort varendheid en veel beleid opgetreden. Van den aanvoerder hangt toch in dergelijke ge vallen zoo goe-d als alles af en de verant woordelijkheid drukt zeer zwaar, indien men, als eenig officier bij een colonne van onge veer 100 bajonetten, moet besluiten om een zwaar bezette versterking aan te vallen, liet groote succes bewijst, dat hier niet geaar zeld en ook dat de genomen maatregelen goed waren. De Staatscourant' van Woensdag 9 Januari 1907 bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd tol ridder in de Oranje-Naesau- Orde E. A. G. van Hoogenhuijze, emeritus predikant te Nijmegen tot burgemeester van Wessom M. J. A. II Tijasen verleend de personeele titel van admini strateur aan de referendarissen bij het de partement! van binnenlanttache zaken jhr. mr. Victor de Stuers, en mr. J. van Id- singa, die van hunne ambtswaarneming zijn ontheven wegens hun Tweede Kamer lidmaatschap. op verzoek eervol ontslagen J. li. van Eeghen, als lid der commissie van toezicht op de Rijks academie voor Beelden'1'? Kun sten JAmsterdam, met dankbetuiging voor de door hein bewezen diensten bevorderd tot vice-admiraaJ de schout bij nacht J. G. Snothlage, commandant van de Indische zeemacht. op zijn verzoek, eervol ontheven van het ge zondheidsonderzoek van schepen ingevolge de bepalingen van de wet van 28 maart 1877 (Staats blad no. 35), laatstelijk gewijzigd bij de wet van 21 Juni 1901 (Staatsblad no. 157). aan dr. H. Bitter, te Rotterdam verlof verleend tot het aannemen van de lior- inneringsmedaille van de Regeering van Zipie Majesteit Leopold II. hem do«>r den Koning dei- Belgen geschonken. aan P. J. van Macklenbergh gepens. stationschef bij de Maatschannij tot Exploitatie van Staatsspoorwezen, wonende te Haarl em. Hare Majesteit de Koningin heeft Prins Hein rich XXXII Reuss de orde verleend van den Gouden Leeuw van Nas sau. *- - Tengevolge van ingewonnen inlichtin gen kan met volle zekerheid worden mede gedeeld. dat geenerlei grond bestaat voor de verwachting (in Belgische dagbladen op genomen) dat H. M. Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik zullen tegenwoordig zijn bij de haveninwijding te Brugge, tegelijk met een Nederlandsch marine-eskader. II. M. de Koningin-Moeder woonde gisterenavond in den koninklijken schouw burg de twee eerste bedrijven bij van het treurspel Oedipus, waarin Albert Vogel als gast de titelrol vervulde, en de opbrengst van welke voorstelling strekte ten bate van Ora n je-Nassau 's-oord Ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin van Italië was gisteren de vlag van het Rijk ontplooid aan het Hotel don Ouden Doelen te '9 Gravenhage, waar tijdelijk de Itahaansche legatie is gevestigd, zoomede aan de woning van den consul ai ren agent, van Italië. Gi-steren bracht de minister van Ma rine oen bezoek aan Rotterdam. In gezel schap van zijn adjudant, den burgemeester, den gar inzoensteommandajuL en den direc teur van gemeentewerken werd een bezoek gebracht aan het voormalig armhuis aan den Schiedarrschen dijk. in verband met plan nen tot oprichting van dit. gebouw tot ka zerne. aangezien de tegenwoordige kazerne aan de Oosispoort niet meer aan de eischen voldoet. De minister van financiën maakt be kend a. dat op 5 Januari'jl. bij de betaalmees ters in kas was f 2.301.444,99s; b. dat op denzelfden dag door de Neder landsche Bank, ingevolge art. llbis van haar octrooi, aan s lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 12.621.996,56; c. dat op den genoemden datum geen 9chat kist promessen in omloop waren. - De minister van Financiën maakt be kend. ter voldoening aan art. 4 der wet van 31 December 1903 (Staatsblad no. 336), dat in de maand December jl.bij de Algemeene Rekenkamer zijn overgebracht de navolgen de ingetrokken muntbiljetten a. 763 stuks a f 10, model 1853 b. 9 stuks a f 50. model 1853; c 1903 Stuks a f 10, model 1879; d. 1398 situks a f 50. model 1885 c. 40299 stuks a f 10, model 1894. IX? afdeeli-ngen der Eerste Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over de alge meene beschouwingen, Hoofdstuk II (Hooge Colleges van Staat, en het kabinet def Ko ningin) Hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken)- Hoofdstuk IV (Justitie); Hoofd stuk V (Binnenla.ndsohc Zaken) Hoofdstuk Vil B (Financiën); Hoofdstuk XII (On voorziene uitgaven) en over de wetsontwer pen tot verhooging van het IVde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1907 en tot natu ralisatie van Th. F. C. Zuhorn e. a. de hee- ren Verineuien, Van Lamsweerde, Willing©, Rahuscn en Van Beyma. En over de hoofdstukken VI (Marine), VIII (Oorlog), IX (Waterstaat), X (Land bouw enz.), XI (Koloniën), zoomede over de vest ingbeg rooting voor 1907 en de verlioo- ging van hoofdstuk XI der Staatsbegrooting voor 1907 de heoren 't Hooft, Van Löben Seis, v. d. Feltz, Van Weideren baron Ren- gers en Van Wassenaer van Rosande. Een compromis. Uit Schoterland wordt gemeld, dat het plan om bij enkele candidaatstclling te voorzien in de tussclien- tijdsche vacature in do Provinciale Staten (wijlen mr. de Blocq van Scheltinga), bij de verschillende ]>artij bijval vindt. Echter au er door een der partijeu de voorwaarde aan toegevoegd, dat de gekozene in Juli a.s. bij de periodieke verkiezing geen Candida - tuur mag aannemen. Een voorstel, om overeenkomstig 's Raals wensoli, een commissie van deskun digen naast en met den directeur der ge meentewerken te hooren over de uitwerking vau het uitbreidingsplan, zal weldra aan den .gemeenteraad van 's Gravenhage wor den aangeboden. Door den gemeenteraad van Leeuwar den is in de plaats van den heer S. H. Ilijl- kema tot wethouder benoemd de heer J. Oosterhoff, die .niet in de gemeenteraadsver gadering aanwezig was. E>en 28en Januari a. s. hoopt de heer J. W. van Rcijen. burgemeester van Middel stum, zijn 50-jarig ambtsjubileum te vieren Or. Kuyper en Ede. -- De Standaard schrijft; ..Reeds 6 maanden lang deed in de libe rale j?ers het gerucht de ronde, dat dr. Rra.uts vau zijn zetel op zou-staan om voor d'. Kuypei plaats te maken. Nu dan eindelijk de ontslagbrief van dr. Brants bij den voorzitter der Kamer inkwam, kon men in tal van liberale bladen lezen, dat. de terugkeer in de actieve politiek van den oud-minister op til was. In een dier bladen kon men zelfs een heel vertoog lezen hoe dr. K nu beproeven zou in de oppositie van rechts wat meer gang ie brongen. Steeds hebben we tegen die geruchteu ge waarschuwd. Toen dr. K. uit Leiden gepolst werd, was zijn antwoord, dat hij eir niet aan dacht. Dat hem bij zijn aftreden als minister door onderscheidene loden der Kamer een zetel was aangeboden, maar dat hij voor alles be dankt had Ook nu weer uit Ede gepolst, gaf hij gelijk antwoord Hot- gaat rechts in de Kamer zoo goed als 't maar hoeft. Ook van 18771894 heeft dr. K. niet in, maar buiten de Kamer zijn kracht gezocht, en cr zich waarlijk niet slecht bij bevonden. Hiermede is niet gezegd, dat hij niet ter stond zich beschikbaar zou stellen, zoo dat in het belang van onze partij noodig bleek. Dan mag wie nog niet op is en meeleeft, zich niet onttrekken. Zelfs is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat reeds bij de aanstaande poging tot grond wetsherziening die noodzakelijkheid zou in treden Do stukken kunnen daarbij zóó op het schaakbord komen tc staan, dat langer zich onttrekken oen politieke feil zou zijn Voorshands daarentegen kan inen zeer wel in de overtuiging vorkeeren, buiten de Ka mer nuttiger te kunnen wezen dan in het parlement- en toch goed anti-revolutionair zijn In een plechtige zitting van den Hoo- gen Raad werd hedenmiddag de nieuw be noemde raadsheer mr. J. H. van Goor, laat stelijk raadsheer in liet gerechtshof te Am sterdam, geinstal leerd. De president, mr. Coninck Liefsting, herinnerde aan de ver diensten van den ontslapen ambtsvoorganger van mr. Van Goor, mr. Van Stipriaan Lufc- cius en heette vervolgers mr. Van Goor har telijk welkom, in het volste vertrouwen dat diens ijver, kennis, ervaring en toewijding den Hoogen Raad een krachtigen steun zal wazen bij zijne rechtspraak. Mr. Van Goor zal deel uitmaken van de Burgerlijke Kamer. Eere-doctoraten aan da Technisch Hoogeschool te Delft. Men meldt uit Delft; Gisterenmiddag vonden in het kerkge bouw der Remo-nstrantsche gemeente, in eene buitengewone zitting van den senaat der Technische Hoogeschool, de promotiën tot doctor, honoris causa in de technische wetenschappen, plaats van de heeren dr. J. Bosscha, dr. P. J. H. Cuypers, G. van Diesen, J. Kraus, dr. A. Kuyper en C. Lely. Te 2 uur had zich het auditorium ver zameld. Onder de genoodigden zagen wij.; het dagelijksch bestuur van Delft, den di recteur der constructie-werkplaatsen, den heer F. B 's Jacob, oud-burgemeester van Rotterdam, als stiohtor van het 'sJacob- studiefonds, de vertegenwoordigers van alle erkende studeutencorporaties (ook die der Vrouwelijke Studenten vereeniging) bene vens vele studenten en een lid van het kerkbestuur. Nadat de senaat en de faculteitsbesturen waren gezeten, werden de eere-doctoren, 'n 1 ceftijdsorde, elk door een hoogleeraar bin nengeleid. Aan het', hoofd ging de heer G. van Die sen, dan volgden dr. P. J. H. Cuypers, dr. J. Bosscha, dr. A. Kuyper, C. Lely en J. Kraus. De rector-magnificus richtte het woord tot. de hoeren dr. J. Bo-stolia en dr. AKuy- per. Na een toelichting te hebben gegeven tot de beteekenis van dezen gedenkdag 8 Jan. 1842 toekende Koning Willem II het besluit tot stichting der Kon. academie, waaruit de Technische Hoogeschool ten slotte is ontstaan stelde spr. in het licht, de zeer bijzondere en uitstekende ver diensten van den oud-minister dr. Kuyper. jegens de Technische Hoogeschool in haar geheel.* Zijn krachtige hand aanvaardde en volbracht dc taak om de in te nauw keurs lijf levende Polytechnische School te ver vormen tot Technische Hoogeschool. Dank baar en met bewondering gewaagde spr. van dat deel van de wet op het II. O., dat der T. H. S. meer vrijheid van beweging laat en haar bloei mogelijik maakt. Spr. hoopte, dat dr. Kuyper als eere doctor in de technische wetenschappen zich nog vele jaren mocht verheugen in den bloei der Technische Hoogeschool. Spr schetste hierna de verdiensten van dr. J. Bosscha als nestor der natuurkun dige wetenschap hier te lande, als natuur onderzoeker en schrijver, als hooglceraar- direc'our der Polytechnische school en in deze hoedanigheid als voorbereider van de plannen tot reorganisatie van het techni sche onderwijs, uitvoerig, ten slotte getui gende. dat! alle aanwezige ambtgenooten met bewondering opzien naar den man, die eens de Polytechnische school sierde. Prof. S. G. Everts, voorzatter van do afdeeling voor weg- en waterbouwkunde, was thans aan het woord als promotor van de heeren Van Diessen, Lely en Kraus. Teruggaande tot 1860, toen Van Diesen benoemd werd tot eerstaanwezend ingenieur bij den aanleg van do spoorlijn Utrecht Boxtel, gewaagde spr. van de groot teche werken, in het bouwen van de bruggen bij Culemborg. Zalt-Bommel en Iledel. niet tegenstaande autoriteiten deze lijn ontra den en eene onmogelijkheid genoemd had den. En nog altijd is de brug bij Culem borg, met een spanningswijdte van 150 M., eenig in Europa. Daarna schetste spr. Van Diesen's veel zijdigheid, noemde de door hem tot stand gebrachte werken. Het vcrleenen van den doctorsgraad, ecrshalve aan Van Diesen. stond voor den senaat gelijik met het voldoen van een eere schuld. De verdiensten van den heer Lelv, ver volgde spr., liggen niet in de uitvoering van groote werken, maar in derzelver voorbe reiding. Het herhaald ministerschap, in KOI en 1897. heeft tot gevolg gehad, dat het land is overspannen met een net, van buurtspoorwegen, dat Suriname zijn Lawa- vpoorweg heeft en dat de sociaal-technische wetgeving belangrijk is verbeterd en uit- Ten slotte noemende de studie van den gebreid heer LeJy over het Zuidereee-vraagst.uk, verklaart spr.. dat do senaat van dezen eere-doctior nog heel veel voor het vader land verwacht van zijne bijzondere gaven. De beteekenis van den heer Kraus voor de technische wetenschap schetst spr. uit voerig, door te wijzen op zijne werkzaam heid als hoogleeraar te Santiago en later te Delft, op zijn lidmaatschap van de commissie in zake de werken in de Solo vallei en niet het minst, door zijn ont werpen van een haven voor Valparaiso. Ten slofte kwam prof. J. F. Klinkha mer, voorzitter der afd. bouwkunde, aan het woord als promotor van dr. P. J. H Cuypers. Spr. schetste achtereenvolgens dr. Cuy pers in diens jeugd en later in zijn strijd tegen de hoerschende begrippen omtrent bouwkunde. Dan deed hij hem het audito rium kennen als den grooten, grootsten, vruchtbaren bouwmeester van ongeveer 100 E.-K. bedehuizen, waarin men altijd vindt de liefde van den meester voor het Huis Gods en van het Rijksmuseum en het Cen traalstation te Amsterdam. Vervolgens deed hij hem zien als archeoloog en bevorder raar van het onderwijs en verheffer uit hun verval van de ambachten, die hij alle kent, om eindelijk met ootmoed jegens de bijzonder grootte verdiensten van dezen raas, uitvc g te geven aan het senaatsbesluit tot promotie, eershalve, van Petrus Jose pthus Hubertus Cuypers, als doctor in de technische wetenschappen. Na afloop dezer plechtigheid verleende de senaat receptie in de Prinsenkamer van de T. H. S., waar hij de eere-doctoren ont ving en, onder het ronddienen van verver- schingen, anderen in de gelegenheid stelde, dezen te complimenteeren. Te zes uur vond een eere-senaatsmaaltijd plaats, waaraan als gasten aanzatende curatoren en de eere-doctoren dr. Cu/pe; J. Krans, dr. Kuyper en C. Lely. Een kroegjool op de studenten-sociëteit Phceniz besloot den dag. De minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen het einde van Januari 1907 bij de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld te Amsterdam, een vergelijkend examen zal worden afgenomen van hen die wenscheu in aanmerking te komen voor eene benoemin lot. tweede klerk bij die directie, aanvanke lijk op eene bezoldiging van f 400 'sjaars. Tot het examen worden toegelaten zij, die geboren zijn tusschen 1 Januari 1881 en ultimo December 1886. Verzoekschriften om aan het examen te mogen deelnemen moeten, eigenhandig ge schreven op gezegeld papier, vergezeld vau geboorte-akte en bewijs van Neder lande-. schap, op 21 Januari 1907 bij meergenoem de directie (Korte Spinhuissteeg no. 3), zij a ingekomen. Voor nadere bijzonderheden zie men de St.-Ct. no. 7. Te 's Gravenhage is overleden in den ouderdom van 82 jaren de gepensioneerde generaal der cavalerie M. G. Mattbes. De R u y t e r-'h erdenking. De burgemeester van Amsterdam heeft het eer e-v oorzi t-t e rsoh ap van het Amsterdam- sche comité voor de herdenking van den 300sten gebooitedag van M. A. de Ruyter aanvaard. Dit comité bestaat thans uit de heeren II de Booy., voorz.mr. L. F. A. H. van Ogtjrop, secretaris-penningmeester; J. F. de Beaiiort, L. W. van Capelle, A. J. da Costa, mr. Chr. P. van Eeghen, mr. C. H. Guépin, II. Tieks Koening, O. van Lon- nop, mr. M. G. L. van Loghem, J. P. K. van Moorse!, A. Reyding, A. F. J. Roms- winckeJ, J. G. de Hoop Seheffer, jhr. W. Six, J. H. Solkesz. Binnen weinige dagen cal een circuiaire worden verspreid, waarin de plannen van het coma té worden uiteengezet en de Arn- sterdamsaho burgerij wordt apgewelrt hanen steun toó het welslagen van die plannen te verleenen. De Weldadigheidspostze- gels Wij vernemen, dat in antwoord op de bezwaren door de besturen van- sommige plaatselijke vereenigingen in den lande ge- oppeid. het bestuur der Amsterdamsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, met algemeene stemmen besloten heeft de netto-opbrengst van den openbaren verkoop dor weldadiigheidszegels, voor zoover deze van wege de Amsterdanische Ver. geschiedt, in plaatsen, waar een vereeniging tot- bestrij ding der tuberculose werkzaam is. aan de kas der vereeniging daar ter plaatse af te staan. De verkoop zal echter blijven door gaan. Niet in den haak. De straatver lichting te Br'elle geschiedt aldus lezen wij in Land en Volk door middel van gas, hetwelk wordt- geleverd door een particuliere gasfabriek, het uitsluitend eigendom van 3 personen Een hunner is ongeveer 25 ja.ren lid van den gemeenteraad en reeds tal van jaren oudste wethouder. Al d^eii tijd was dit aan de leden van den Raad bekend. Het toezicht op de verlichting, die nogl steeds op de ouderwetsche wijze, met gas- vlammen, in- stede van gloeikousjes plaats I heeft, is opgedragen aan de politie. Wat er j van dat toezicht terecht komt, vooral aJs do bij de gaslevera-ntie betrokken wethouder als f hoofd der polrtfte fungeert, wait somtijds maanden lang het geval is. durf ik niet be schrijven. Gelukkig nadert de dag. waarop het voor 25 jaar gesloten contract afloopt en is er onder do raadsleden een sterke strooming voor gemeentelijke exploitatie merkbaar. Een commissie is benoemd, welke <le stitehting eener nieuwe gasfabriek voorbereidt. Fijne vleeschwaren. Toen bij de behandeling van de jongste Amsterdani sche begrootling een der raadsleden de be langen bepleitte van de door onze gastro nomische schilderingen min of meer ont roerde magen, werd van de tafel der dage- lijksche stadsbestuurders de veelbeteekenen- de mededeeling gedaan, dat te dier zake reeds een overeenkomst was getroffen met het Watergraafsmeersche gemeentebestuur. Deze omonwonden verklaring, gevoegd bij 't geen reeds bekend was geworden omtrent de in onze gemeente genomen maatregelen, kalmeerde het gealarmeerde geweten va-n het raadslid in quaestie, en sinds dien wer den in Amsterdam de biefstukjes, kalfs- coteletjes en karbonaden met vrij wat min der wantrouwen bejegend. Sinds het in werking treden der nieuwe verordening op de vleeschkeuring en het in functie zijn van den keurmeester, heer- sehen in Watergraafsmeer opmerkelijk or delijke toestanden. Geen koe. varken of paard wordt er meer geslacht, in wier ver leden eenig duister punt is, geen stukje vleesch wordt er .meer in- of uitgevoerd, dat aan de Argusblikken van den lang niet malschen keurmeester ontsnapt is. Maarde befaamde etablissementen zijn reeds lang verplaatst naar Diemen. Te Diemen werden zooals dezer dagen geconstateerd werd, meldt de Tel. weke lijks ongeveer een zevental beesten „ge slacht", waarvan de identiteit moeilijk vast- te stellen is. Deze moeten noodwendig, in den vonn van biefstukjes, sauscijsjes e. a. hun weg vinden naar de magen onzer Am sterdanische medeburgers. Langs welke t-us- schenstations die weg loopt en op welke wij-ze de reis volbracht wordt, is in het- al gemeen moeilijk te zeggen de wegen eens krengenslaehters zijn ondoorgrondelijk en even menigvuldig als de vondsten van het mensohelijk vernuft. Ziehier bv. eenige voorbeelden uit de practijik Het „vleesch" wordt te Diemen geladen in een zandschuit; over het vleesch worden kisten gezetover de kisten gaat een zeil en over het zeil gaat zand. Zoo gaat het de trekvaart en den Amstel af naar Amster dam, waar het in alle stilte aan Weesper- zijde of Amsteldijk wordt gelost en bij de heeren slagers afgeleverd. Een andermaal wordt de smakelijke materie onder in een kinderwagen bébé er boven op langs den Middenweg en de Linnaeusstraat de stad ingereden. Of wel Amsterdamsche wit kielen peddelen even de Weesperzijde af naar Diemen, om daar hun voorraad vleesch iedere slager heeft wel eens te kort niet waar. en moet dan gaan buren aan te vullen, opdat zij zoo spoedig mogelijk de klanten tevreden kunnen stellen. Maar er is een nog gemakkelijker weg. als ten minste het vleesch niet al te adelijk is. Tn dat geval voert men het- eenvoudig openlijk hngis den Middenweg of de Wees perzijde, dwars door Watergraafsmeer, naar Amsterdam Het,vleesch toch, dat voor doorvoer bestemd is, behoeft niet aan onze gemeentelijke keuring onderworpen te wor den. Alleen als een politiebeambte consta teert, dat zulk vleesch niet voor de con sumptie geschikt is, kan hij het aanhouden. Maai- in de eerste plaatts heeft hij geen ge legenheid om dit te constateeren (omdat dit vleesch niet aan keuring onderworpen be hoeft te worden) en in de tweede plaats moet- het vleesch al erg „malsch" zijn, wil een ondeskundig politie beambte op het eerste gezicht- (cf liever geruik) ondeugdelijkheid kunnen constat eeren. Wordt de ,,vleesch"-vervoerder in de Linnaeusstraat door een politie-agent aan gehouden. dan zegt hij, dat hij op weg is naar het. abattoir, wat mogelijk is, daar deze straat tot de aangegeven wegen be hoort. en bij de Maurilpkade gekomen, maakt hij gebruik van een gunstig oo-gen- blik, om stilleties links af te slaan. Een verbazende wanbof als hij een keurmeester tegen het lijf loopt. liet vertrek van de Walden- 'bewoners. Behalve hetgeen Fred. Emores in de Pionier mededeelt over de toekomst- van Walden, vertelt lnj liet volgende over de oorzaak van het c nflict tusschen Van Eeden en de Waldensers" In Juli 1903 stond dr. Van Eeden zijn vaste goederen in gebruik af aan de konink lijk goedgekeurde vereeniging Walden. Dit geschiedde zonder eenige overeen komst. I» hetzelfde jaar. na 'n paar maanden arbeid, zag Van Eeden reeds de fout in den opzetEr mankeerde leiding in de vereeni- ginR- Maar, wat niet is kan komen, dacht Van Eeden en greep- dus niet in om de fout te bei-stellen. Het wachteni bleef zonder resultaat en het gemis aan deugdelijke leiding in Walden werd het sterkst gevoerd toen Van Eeden besloot om zijn verhouding tot de vereeni ging contractueel tc bepalen Dit werd ook

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2