Jfl#. 189. Vrijdag 11 Januari 1907. BUITENLAND. FEUILLETON. De Gezegende dag. 5M jHar^ang. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden veor Amerafeert 1.25. Jdem franc» per poat1.75. Afaonderljjke nummera0.05. Deze Co want reraehijat Dagelgka, met uitzondering van Zon- ea Feestdagen. Advertentie», mededeelingen enz., gelieve men vóór 19 uur 'a morgena bij do Uitgever a in te zenden. Uilgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Va* 1—5 regela0.75* Slke regel meer - 0.1». Groote lettere naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf beataan voordeelige bepalingen tok het herhaald adrerteeren in dit Blad bij abonnement. Ee*e cirenlaire, bevattende de voorwaarde*, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort. Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het 2e aanvullingskohier der Inkomstenbelasting over het dienstjaar 1906, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 9. .Januari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd', De Secretaris, De Burgemeester. J. G. 8TEMFHBT KItOESE. WUTJTIERS. Politiek Overzicht. Da vluoht van Raisuli. Raisuli, de afgezette gouverneur van de tot aan de poorten vau Tanger reikende pro vincie Falls, die na zijne afzetting de macht van den SuLtan heeft willen trotseeren, is een geslagen man. Zijne vesting Zin at is in handen van de troepenmacht, die tegen hem was uitgezonden. De soldaten van de mehalla hebben zich te goed gedaan aan den buit, d'ien zij in- Zinat hebben gevonden. Maar Raisuli zelf hebben zij niet meer aangetrof fen hij heeft zich Jijdig in veiligheid kun nen brengen. Nu is wei bericht, dat een prijs gesteld is op zijne gevangenneming en uitlevering, hetzij dood of levend, en zelfs dat zijn zwager, tuk op winstbejag, over zijne uitlevering onderhandelt; maar dat die on derhandeling resultaat heeft opgeleverd, is nog niet vernomen. Raisuli is op dit oogen- blik zoek. Hij is geslagen, maar hij leeft en is vrij man. liet is daarom moeielijk te zeg gen of zijne loopbaan u ten einde is. Wel hebben de stammen in deu omtrek van Tan ger liem verlaten, maar in het Rif, waar de macht van den Sultan hem niet kan be reiken, kaï. hij niet rlleen eene schuilplaats, maar ook nieuwe aanhangers en medestrij ders vinden Dat kan ons intusschen tamelijk onver schillig laten. Door hun optreden tegen Rai suli hebben- de sultan en het maghzen ge toond, dat zij doen wat in hun vermogen is om orde en rust te handhaven. Gelukkig heeft ook, dank zij het te Algeciras verkre gen resultaat, de Marokkaansche kwestie zel ve hare scherpte verloren, en wanneer men nu de berichten over de gebeurtenissen, in Marokko leest, dan kan men dat doen met het aangename bewustzijn, dat het daar brandende vuurtje niet meer in staat is een brand in Europa te c..tsteken. In het weekblad Le Courtier Europeen zijn sedert het uitbreken van de Marokkaan sche crisis meermalen artikelen opgenomen, onderteekend met den pseudoniem Ibn Elbi- lad (zoon des lands). De beschouwingen, die deze Marokkaan geleverd heeft over de Ma rokkaansche kwestie, inzonderheid over de betrekkingen van Marokko tot de Europee- sche staten, zijn meermalen door de feiten bevestigd. Thans geeft hij eene beschouwing over do stolling van Marokko tegenover de Fran sc h -Spa an sc li e vlootdemonstratie. Hij betoogt daarin, dat 1 :t Marokkaansche volk, met uitzondering van eenige kooplieden die met Europa handel drijven, of in de haven plaatsen wonen, volstrekt niets weet van de akte der conferentie van Algeciras en van wat daar overeengekomen is, evenals het heden nog mriets weet van liet verdrag van Madrid. Dientengevolge heeft het verschij nen van het Fransch-Cpaansche eskader met ziju geheel oorlogszuchtig vertoon voor de Marokkanen slechts ééne beteekends de verholen bedoeling om hun land aan te vallen. Zelfs het maghzen en zijne ministers verklaren deze vernede rende denionstratiën als ingevingen van een aan Marokko vijandige®- geest. Wanneer dus troepen waren ontscheept, dan zouden de stammen dat als een a. val op het Marok kaansche gebied beschouwd hebben, en er zou een eensgezinde opstand uitgebroken zijn vau de stammen tegen degenen, die zij als hunne aanvallers zouden hebben beschouwd. Om dit onheil te voorkomen, hoeft de sultan ten spoedigste onder het bevel van den minis ter van oorlog zelf de uit de beste troepen bestaande mehalla naar Tanger gezonden, om daardoor aan het Fransch-Spaansche es kader elk voorwendsel tot het aan land zet ten van troepen te ontnemen. De aan Geb- bas door den sultan, in overl.? met den raad van notabelen, gegeven instruction zijn de volgende: I. de opdracht om den sultan bij het corps diplomatique te Tanger te verte genwoordigen bij de definitieve regeling van do détails van het politietoezicht in> de ha vens; 2. de opdracht om uit de kern van zijne troepen de manschappen van het poli tiekorps te kiezen en ter beschikking te stel len van de staten, die ingevolge de bepalin gen van de akte der conferentie het-politie korps moeten samen stollen 3. de Fransche en Spaansche instructeurs en den Zwitser- schen generaal-inspecteer te ontvangen en in hunne funotiën aan te stellen. Het eigen lijke doel van de expeditie van Gebbas is dus. de inrichting van de politie op den grondslag van de akte der conferentie te be spoedigen, door de toebereidJsede® tot dit werk te waarborgen tegen elk incident of poging tot tegenwerking, dat zou kunnen worden uitgelegd tegen den goeden wil van den sultanDaarom heeft de sultan, om elk kvraadlwillig voorwendsel af te snijden, zijn minister Gebbas ook het bevel gegeven, zich te onthouden van alle betrekkingen tot de eskaders, die door de Marokkanen als een bewijs van medewerking zouden kunnen wor den uitgelegd. Van Raisuli en zijne aanhangers getuigde lbo El'bil ad, dat zij er meer aam denken de genade van dien sultan te verkrijgen of in het geberge te vluchten, dan een aanval op Gebbas te doen. Inderdaad zal de een voudige en snelle wijze waarop zij zullen ver dwijnen, bet bewijs leveren in welke mate do macht en de invloed van Raisuli door de Europeesehe pers overdreven zijn. Hetzelfde geldt van den vermaarden heiligen oorlog, dien de stammen van het Tafilelt heetten voor te bereiden, en welker beteekenis de Fransche regeering ,ten slotte zelve genood zaakt is geweest tot een eenvoudig grens-in- cident terug te brengen. De waarheid is. dat, indien er een Marokkaansch gevaar voor Europa bestaat, men dit niet moet zoeken in Marokko, maar in de door dienstvaardige bladen bediende financdeele kringen, die aanhoudend misverstand tusschen de Marok kanen en 'het buitenland trachten te verwek ken, in plaats van een stelsel van wederkee- rig vertrouweu en van gemeenschap van be langen te helpen oprichten." De loop der gebeurtenissen heeft Ibn Elbilad gelijk gegeven in het oordeel, dat. hij uitsprak over Raisuli en zijn aanhang. Dit is eene aanleiding om aandacht te schen ken aan de waarschuwing, die in zijne slot opmerking is vervat. De Haagsohe conferentie. Rome, 10 Jan. Ten aanzien van de ge ruchten eener eventueel© bemoeiing van den Heiligen Stoel met de Haagse he conferentie, zegt de Tribuna te kunnen verklaren, dat door de Itailiaansche regeering volstrekt geen mededeeling van andere staten die daarop betrekking heeft, is ontvangen. Madrid10 Jan. De Koning heeft het be sluit geteekend tot benoeming van vier ge delegeerden voor de oonferentio te 's Gra ven hage. De vertegenwoordigers van Spanje op deze conferentie zullen zijn de heeren Moret, Dato, Maria de Labra en Rafaela de Urenas. Duits chland. Koningin Marie van Hannover is eergis teren namiddag te Gmunden gestorven. Zij was de gemalin van Koning George V van Hannover, die tengevolge van de gebeurte nissen van het jaar 1866 zijn troon verloor. Zij volgde toen haren gemaal naar Oosten rijk, waar deze in 1878 stierf. Zij was den 24en April ISIS geboren. Haar zoon is de in 1845 geboren hertog van Cumberland. Do minister van financiën van het konink rijk Saksen heeft in de Saksische schippers vereniging verklaard, dat Saksen in den bondsraad tegen de wederinvoering van scheepsvaarttollen op de rivieren zal stem men. Waarschijnlijk zal Pruisen echter de zaak niet bij den bondsraad aanhangig ma ken, maar trachten haar door afzonderlijke overeenkomsten met de betrokken staten te regelen. Naar aanleiding van het ;n verschillende districten genomen besluit om directeur Dernburg candidaat to stellen voor den rijksdag, verklaart de Nordd. Allg. Zeitung. dat dit noc'i mot medeweten, noch met den wil van den heer Dernburg is geschied. Frankrijk. 1'ar ijs, 10 Jan. De heer Brisson is her kozen als voorzitter van de Kamer. Tot on dervoorzitters werden benoemd de heeren Etienne, Berteaux, Rabier en Cruppi. De Senaat heeft de vier aftredende onder voorzitters herkozen. Het Journal officiel bevat een besluit van den mmiste- van financiën, waarbij het randschrift op de Fransche goud- en zilver stukken ..Dieu protege la France!" alvast, voor zoover de 20-frs.-stukken betreft, door de leuze: ,,Libcrté, égalité, fraternité" ver vangen wordt. Dit geschiedt op aandrang van de Kamer. De Parijsche kamer van advokaten heeft dt disciplinaire maatregelen, die zij acht jaar geleden tegen mr. Leblois, een ver trouwd vriend van minister Picquart, we gens zijn aandeel in de Dreyfus-zaak had ge nomen, ingetrokken. Leblois komt uit Straatsburg, waar zijn vader dominee is ge weest en hoog aanzien heeft genoten. Oostenrijk-Hongarije. Weencn10 Jan. De Kamer heeft het wets ontwerp aargenomen betreffende de invoe- x-ing van den ..numerus clausus" voor het Hoerenhuis. De minister-president verklaar de, dat deze wet de sluitsteen i» van de kivsrechthervorming. De Kamer nam daarop het wetsontwerp betreffende de vrijheid der verkiezingen in behandeling. De Neder-Oostenrijkscbe Landdag heeft een voorstel aangenomen om de regeering te verzoeken onverwijld een wetsontwerp uit te werken betreffende de invoering van een algemeene volksverzekering. De voorbereidende besprekingen over eene herziening van het compromis van 1867, dat de verhouding tusschen Oostenrijk en Hon garije regelt, zijin nu in zóó verre afgeloo- pen, dat de beide commissdën van deskun digen uit de Oostenrijlksche en Hongaarsöhe regeeringsdopartementen de eerste lezing hebben voltooid van de memorie, die be stemd is tot grondslag te dienen voor de eigenlijke onderhandelingen. Do beide com missie zullen nu verslag uitbrengen aan ihunne regeeringen. De voortzetting van de onderhandelingen is nu voorloopig de zaak van de beide regeeringen, die nadere instruc- tiën zullen hebben op te stellen aan de com mission. Er is nog geen sprake van 't be reiken van overeenstemming. Rusland. Generaal Dratschewski, militair gouver neur te Taganrog en vroeger inspecteur- generaal van de Fiusche spoorwegen, is als opvolger van vom der Launitz tot militair gouverneur van Petersburg benoemd. Generaal-majoor Pawlowj de eerste mili taire procureur, die eergisteren te Peters burg is doodgesdhoten door een terrorist, was de hoogste reohterlijke ambtenaar van het Russische leger. Hij was sedert lang een der meest gehate mannen in alle revolutio naire kringen. Een hartstochtelijk tooneel werd in de vergadering van de rijksdoema van 2 Juli door zijn verschijnen veroor zaakt De minister van justitie had toen, in antwoord op de voorstellen uit den boe zem der vergadering tot afschaffing van de doodstraf verklaard, dat daarvan geen spra ke kon zijn zoolang er oproerigen waren. Daarna trachtte de procureur van de mari ne Matwejew vruchteloos aan het woord te komen, maar het rumoer bereikte zijn top punt, toen Pawlow op de tribune versoheen om eene verklaring af te leggen. Er werd verlangd, dat hij de zaal zou verlaten, het geen hij ten slotte ook onder de kreten „Weg met den moordenaar- Beuldeed. Se dert is de haat er niet op verminderd; als eerste militaire procureur werd hiji verant woordelijk gesteld voer de talrijke doodvon nissen, die de veldkrijgsraden steeds voort gaan te vellen. De instelling van de veldkrijgsraden en de maatregelen van onderdrukking der regee ring tegenover de verkiezingsagitatie heb ben de terroristen bewogen tot het besluit hunne sluipmoord-taktiek tegen de hooge dignitarissen van het rijk weder op te vat ten. Graaf Ignatiew, de prefect van Peters burg von der Launitz en nu generaal Paw low zijn de eerste slachtoffers, die door dit besluit vallen. Lodz, 9 Jan. In de Andrejewstraat is de chef van de gendarmerie, kolonel Patks, doodgeschoten. Eene afdeeling soldaten loste daarop een salvo, waardoor eenige lieden ge wond werden. De hoofdst raat, de Piotrowska, is voor het verkeer gesloten. Marokko. De Fransche regeering heeft' 7 kapiteins en 5 luitenants uitgekozen, voor het mee- rendeel staande bij de troepen in Algerië eu Tunis, die belast zullen worden mot. de op leiding van het kader voor de Marokkaan sche politie. Binnenkort zullen ook onderof ficieren benoemd worden. Zoodra de inrichting van de politie vol doende gevorderd is, zullen de Spaansche en Fransche eskaders, volgens de Petit Pa- risien, van Tanger teruggeroepen worden. Uit Tanger wordt aan de Temps bericht, dat eene colonne van 400 man met een kanon naar Arzila op weg gegaan is. De lieden van Raisuli, die de stad bezet' hielden, zijn over haast vertrokken op het bericht van de uit zending dezer troepen. Gebbas ontvangt- tegenstrijdige berichten over de plaats, waarheen Raisuh zou zijn gevlucht. Men verzekert, dat hij onverwijld oen gedeelte van den stam Wasan zal aan vallen, die zich niet onderworpen heeft en die verdacht wordt de vlucht van Raisuli te hebben begunstigd. Het bericht, dat de sultan van Marokko de Duitsche regeering had verzocht om uit zending van een officier van het Duitscho leger als instructeur voor zijne cavallerie, wordt, tegengesproken. Wel vertrekt de le luitenant Wolf, van de Wurtembergsche dra gonders, naar Marokko, maar niet als caval ier ie-instructeur, doch als adjudant van ma joor von Tschudi, den hoofdingenieur van den sultan Hij treedt als zoodanig in des sultans persoonlijken dienst en zal in diens omgeving vertoeven. Zuidwest-Arlka. Het door kolonel von Deiuiling den 24on December 1906 berichte onderwerpingsver- drag van luitenant-kolonel von Estorff met Johannes Christiaan, den kapitein van de Bondelzwarts, is den 23en December te Uka- mas gesloten. De Nordd. Allg. Ztg. ver meldt dit om daarmee te constateeren, dat het bericht van de Vorwarts, dat de onder werping van de Hottentotten roods den 2en December in Windhoek bekend geweest is, geheel onwaar is. Het koloniale bestuur heeft bepaald, dat 1 et- gedeelte van Duitsch Zuidwest-Afrika ten oosten van de» 21en lengtegraad (de zooge naamde Caprivi-punt) tot nader order wordt gereserveerd voor het' landsbestuur om er met uitsluiting van anderen edelgesteenten te zoeken of te halen, voor zoover niet ver kregen rechten van derden daaraan in den weg staan Allerlei. vOnder de inkomsten van de Milanee- sche wereldtentoonstelling van het vorige jaar wordt ook de opbrengst van een loterij gerekend, waarvan de trekking op 24 Jan. is vastgesteld. Elk lot kost twee lire. Er zijn 2,000.000 loten uitgegeven. De hoofdprijs is 1,000,000, en het comité rekent op een zui vere winst van ongeveer 2,000,000 lire. Onlangs is men nu eeu bende vervalschers van deze loten op het spoor gekomen, en daar ook dikwijls billotten aan vreemden worden verkocht, zouden nadere mededeelin- Een verhaal van de Osterlide Pastorie 13 Uit het Deensch door BETSY BkKKER—NORT. Tante Thc-a komt altijd met. een sprookje voor het .avondgebed, als V-onne op Linyg- liolt overnacht. De oude "tante Thea-'s ge heugen is niet goed meer, want midden in Duimelicsje komt do kleine zeemeermin op de proppen, met de kreeftscliaren in haar staart en de waterleliën in haar zwart liaar en plotseling zijn zo soms in de kamer van den ouden dichter, waar de warme wijn zoo heerlijk geurt en appels op de kachel brar den. Maar midden in de kamer staat de on deugend© jongen, die zij® lboog spant en mikt op het hart- van den oudten dichter. Later komt het avondgebed', dat ze altijd samen bidden, tante Thea met. haar oude, rimpelige hand in die van het- kind en altijd eindigen ze met hetzelfde refrein „Onze lieve Heer helpo al degenen die bang zijn. Maar de smart drukt zoo menigeen." En altijd' slaapt Vonne met. tranen in de oogen in, als ze tante Thea's gebogen rug door do deur ziet verdwijnen, en hoort ze haar zachte, bevende stem, terwijl zo weg sluipt: „Onze -lieve Heer helpe al degenen die bang zijn." Vonne vindt-, daft- het is of deze regel op het gezicht, van oude tante Thea geschreven staat, op haar trillenden mond en in haar schuwe, verschrikte oogen. En eiken keer als Yonne thuis in die pa storie hiaar -avondgtebedije opzegt, voegt zij daaraan met- zachte stem toe „Onze lieve Heer helpe al degenen, die bang zijn.' En ze denkt aan tante Thea, terwijl ze bidt. V. „Es war ei® junger Page.'' „Zang is zoo wonderlijk, Gulla!" zei Vonne op een morgen, toen ze alleen bij haar vriendin zat- „hoe meer mama zingt, hoe zwakker haar stem wordt, en gisteren heeft ze aan vader geschreven, dat wanneer zo nu weer thuis komt, ze heele- maal niet- teruggaan, wil om te zingen. Zo is erg heesch, heeft ze geschreven. Dus -heeft mama haar heeks stem weggegeven, al leen voor die paar liedjes, die ze thuis in het begin goed kon zingen. Stel je voor, Gulla, zich maandien lang te oefenen en dan je keelc stem te verliezen voor zoo veel liedjes als ik op mijn vingers kan tellen om dan de heele rest van je leven heesch -te zijn, begrijp jij dat, Gulla?" En Gulla stampt met. haa-r rechter voor poot. en schudt haar kop heen en, weer tus schen het st-roo van do kribbe, en dan weet Vonne, dat Gulla het ook niet begrijpt. „Want weet je, Gulla als mama nu maar iets meer had teruggekregen voor wat zij gegeven heeft-, dan was het goed vond ik. Evenals de kleine zeemeermin, die haar mooie stem aan de heks gaf, om op de aarde te komen on een mensch te worden en esn onsterfelijke ziel te krijgen. Zij ruilde die voor de eeuwigheid mama haar stem alleen voor een paar Fransche l'edjes. Dat is een verschil, Gulliaeen groot, groot verschil Eln Gulla snuffelt in de haver, om de "kor rels uit het kaf te zoeken, en. zij voelt eveneens, dat er verschil bestaat in de din gen van het leven, groot verschil. De laatste maal, toen mevrouw Margretè thuis was, had ze tien predikant gevraagd, of ze mee mocht helpe® bij Vonne's onderwijs, ©n met vreugde had hij zijn uren met haar geideeld. Vonne 'had het prettiger gevonden wan neer alles in vader's hand was gebleven, maar ze had niets gezegd, ze had zoo haar vermoedens, die haar schenen te troosten. En dat, niettegenstaande mevrouw Mar- grete's ijlver bij het- onderwijs wat hinderlijk scheen te rijn Nauwelijks waa het kind 's morgens in» de kleercn. of moeder riep haar a-l het werd middag, het eten werd koud op tafel, mevrouw Margrete vergat alles, behailve de geestelijke eiscnen van net kind. Zoo ging hei de eerste veertien dagen toen leverde ze Vonne weer over aan den predikant-. „Ze vraagt altijd zoo wonderlijk," veront schuldigde zij zich, „en- ik kan» hot ook niet. uithouden zoo lang achter elkaar te zitten." En weer moest de predikant alleen voor zijn leerting zorgen, en met zichtbare vreug de was het kind in vader's studeerkamer terug gekomeu. „Je vondt het toch zeker niet vervelend, van mama les te krijgen?" had hij op ern>- stigen toon gevraagd, toen zij dien eersten morgen jubelend met haar "boeken in zijn lca-mer kwam. „Nee," had. ze even ernstig geantwoord. „Want ik wist. immers dat het niet. lang zou duren. Maar rnaJnia heeft mij verrast. Ik had .gedacht, dat het maar aobt dagen' zou duren, maar. anama. heeft het veertien dagen lang volgehouden. De predikant, had zich afgewend om een zwakken glimlach te verbergen. Toen Vonne een uur later, nadat ze Gul la in den stal alleen had gelaten, op de deur van haar viader's kamer klopte, met liaar boeken onder den arm, klonk niet het ge wone Kom binnen. Ze deed do deur op ©e® kiert-je openDlaar zat- de predikant bij het kleine schrijfbureau van zij® vrouw, in den iioek. Hij zat met een brief open vóór zich maar zijn oogen zagen er uit of zijn gedach ten heel' ver waren van het papder, dat hij in do haindi biold. Vonne sloot voorzichtig do deur en sloop weg. Zij had haar valder n-og nooit bij mama's schrijftafel 'gezien -o, nu wist ze het er was immers vanmorgen een brief kaart vam mama gekomen, waarin ze om haar da'/book verzocht. ,,Hct ligt- in de rech- terla va»®, mij» schrijftafel, d'e sleutel ligt in de linkerla, die open staat." Dte predikant wendde zich om. 't Was hem of hij, half in den» droom, een deur had' lioo- ron openen, en sluiten maar er was niemand. En weer Staarde 'hij in den brief vóór hem. Ini dezen brief lag haai- hart voor hem open. Voor de eerste en de laatste maal. Had hij recht dezen brief te lezen? Hij wist het nietmaar ziju naam stond er immers boven „Lieve AxelLieve, lieve Axel!" Het was gedateerd'Februari, Davos. Dus het jaar, nadat ze getrouwd ware®, toen hij haar daarheen had gebracht om haar ge zondheid terug te winnen. Daa-r was dus de groote, smartvolle liefdie tot liaar geko men, ongenood, onverwachts, als de bloem, die zich zelf zaait-, en al het leven om zich doodt, opdat zij alleen kan bloeien. Waarom zou die brief uoodt afgezonden zij®? W-aarschij®lijk om hem ndet- te bodroe ven ze had geen moed) gehad met hem te breken, ze had het niet over 'thart- kunnen verkrijgen liem die smart- te veroorzaken. En al die brieven, die uu en dan daar van daan kwamen, van vrienden, zooals hij meende, die zij gedurende haar verblijf daar gewonnen had, hij had! er nooit naar ge vraagd waren d'us alle van hem geweest-, aillt 1" Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1