KOLONIËN. BINNENLAND. gen over deze vervalsching wel ge we nacht zijn. Als vervalschers werden twee boek drukken» gearresteerd, die in do drukkerij, waarin de loten werden vervaardigd, ecu aantal gedrukte, maar nog niet gestempel de loten verduisterden en er naderhand het stempel op aanbrachten. Hoewei het echter gelukt is op de meeste gestolen loten beslag te leggen, zijn er toch nog enkcY. men zegt 140 stuks, in omloop gebleven. Zij zijn te herkennen aan den rooden stempel van het comité, waarin hot jaartal 1906 ontbreekt. Pittaburg, 0 Jan. Door «ene ontploffing werd een oven in de Jones Langhlin-staal- werken vernield. Drie werklieden werden ge dood, zeven doodelijk gewond. 24 anderen werden vermist; men denkt, dat zij ver brand zijn door den stroom gesmolten me taal. vIn het buitenland hebben in de laat ste dagen zware sneeuwstormen gewoed. In het Reuzengebergte is het verkeer gestremd op de Grunthaler lijn zijn eenige treinen ingesneeuwd. In Noord-Tyrol sneeuwde het twee etma len onafgebroken. De tram te Innsbrück moest den dienst staken. De treinen heb- l>en grooue vertraging. In do Oostelijke Pyreneeën is, in een dorp bij de Franeche grens de kerk bezwe ken onder den sneeuwlast. Eenige men- schen werden gedood. OOST-INDIÊ. Atjeh. Een munitiemagazijn, dat in de lucht vliegt, is gelukkig een zeer zeldzaam ver schijnsel Als oorzaak van de ramp te Tapa Toean wordt opgegeven zelfontsteking der springmiddelen, doch een onderzoek zal moe ten uitmaken of andere mogelijkheden ge heel zijn uitgesloten, daar de in ons leger gebruikt wordende springmiddelen niet aan zelfontbranding onderhevig zijn. De patrouille, die in het boven-Wojlage- bied, behoorende tot de onderafdeeling Meu- laboeli, een schuilplaats overviel, bij welke gelegenheid zeven vijanden sneuvelden en vier anderen, met een groot aantal vrouwen eu kinderen, gevangen werden genomen, heeft een niet gering succes behaald. Zulke overvallingen maken steeds grooteu indruk en hebben dikwijls ten gevolge, dat een aantal uitgewekenen in hunne kampongs te rugkeert. vooral indien zich onder de ge vangenen eenige personen van aanzien be vinden. Bij het treinongeluk in de VII Moekinvs Pidië zijn de Chincesche koelies Verreweg het slechts weggekomen, het treinpersoneel en do militaire dekking hebben het naar verhouding al heel gelukkig getroffen. J B. Halmaheira. De secretaris van Ternate seinde gis- tereu aan de regeering Bivak Kao (Noord-Halmaheira) 5 Decem ber aangevallen door Halifoeroes, aange voerd door Mohammedanennieuwe aanval verwacht door stammen binnenland Kao rivier. Civiel gezaghebber vroeg versterking, resident reeds naar Kao vertrokken. Com mandant Koetoi zal aangezocht worden me de daarheen te verstoomengesneuveld Eusppeesch fuselier Poppe. alg. st. no. 49106 en twee inlandsche fuseliers; zwaar gewond Europeeech fuselier Henzeis, alg. st,. no. 57722 en een inlandsch korporaallicht ge wond twee inlandsche fuseliers. Vijand kreeg'23 doodeu en ruim 20 gewonden. Bezoek Engelsch eekader. Op 13 December kwamen drie Engel- sche oorlogsschepen te Tandjong Priok aan. Alleen de „Astrea het- kleinste van het drietal, met 20 voet diepgang, kon de kom l>ereikende Monmouth met 25 voet diepgang cn de ,,King Alfred", met 27 voet diepgang, zijn buiten moeten blijven, gelijk trouwens van den aanvang af voor speld is. De ..King Alfred" heeft een bemanning van 58 officieren en 866 koppen, de ..Mon mouth"' van 45 en 636, de ..Astrea" van 18 eu 284. Het eskader staat, onder de begelen van den vice-admiraal A. W. Moore; de com mandanten zijnkapitein ter zee C. F. Thursbv van den kruiser ..King Alfred", F. A. Tuke. van de ..Monmouthen C. L Vaughan Lee, van de „Astrea." De „Astrea" vertrekt Dinsdagochtend naar Semarang en vandaar naar Makassar en Balipapan. Do beide andere schepen keeren Dinsdag avond naar Singapore terug. Kort na aankomst van de Engelsche sche pen des ochtends te 8 uur bracht de commandant van de Nederlandsche divisie te Tandjong Priok een bezoek aan het En gelsche admiraalschip, welk bezoek onver wijld door admiraal Moore werd beantwoord door zich aan boord van de ..Hertog Hen drik" te begeven. Des middags begaf de vice-admiraal zich met twee vlagofficieren en don Engelsdlien consul, de heer Rose, naar Buitenzorg om den gouverneur-generaal zijn opwachting te maken Verschillende feestelijkheden hadden te Batavia plaats. Het siation der draadlooze telegraphie op het Koningingsplcin trad des nachts, op een afstand van 200 K.M., in gemeenschap met het Engelsche eskader. Hierbij zij nog opgemerkt, dat de En gelsche schepen met toestellen van het sys teem Marconi zijn uitgerust en dat hunne seinen direct nadat de gemeenschap tot stand was gebracht, zonder eenige moeilijk heden werden opgevangen door de „Tcle- funken '-toestellen op het Koningsplein. De Staatscourant van Vrijdag 11 Jan. 1907. bevat de volgende Kon. besluiten: ten bij liet hoofdbestuur der posterijen en te- lagraphiebenoemd tot adjunct-commies G. M. baron van Uteuhove. buitengewoon geëmployeerde bij de Rijkstelegraafbevor derd tot oommies W. G. C. Pijtak, J. E Wildt Meyboom, P Houtschild, P. H. W. Hoffman. H S. Peters en H. A. P. Lehnen allen adjunct-commies; tot adjunct-commies J. C. de Bruijn en J. W. L. Hof, beiden le klerk benoemd tot gezantschaps-attaché ii je- meenen dienst jhr. mr. J. M. van Haersma de Wit h en mr. dr. F. M. Sohmolck benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Groningen dr. P. Middel, met eervol ont slag als leeraar aan de R II B. S. te Leeu warden benoemd tot buitengewoon lid van den Centralen Gezondheidsraad C'. Lely, Tweede- Kamerlid te Den Haag, op verzoek eervol ontslagen uit den In- disdhen dienst de Indische ambtenaar met' verlof J. C. van Aalst, laatstelijk ingenieur le klasse bij den waterstaat en 's lands bur gerlijke openbare werken in Ned. Indië; op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst met pensioen, ter zake lichaams gebreken niet in en door den dienst' verkre gen de le luitenant der infanterie van het Indische leger J. L. F. de Kok, wegens ziekte met verlof in Europa op verzoek eervol ontslagen uit den zee dienst in Indië de luitenant, ter zee 2e kl. J. C. Mollesma. Langs tolegrafischen weg heeft Hr Ms. regeerilig hare deelneming met het over lijden van den Shall aan het Perzische gou vernement betuigd. Namens II. M. de Koningin-Moeder bracht groot meeste'- jhr. De Ran i tv. een bezoek van louwbokiag aan den gezant. Gisteren legde de minister van buitenlandsche zaken een condoleance bezoek af bij Mirza Khan af. De tweede vredesconferen tie. In de officieele en diplomatieke krin gen L op 't oogenblik nog niets bekend van eenig tijdstip over de bijeenkomst van de tweede Vredesconferentie. Hieruit leidt men af, dat alles nog in het onbepaalde verkeert. *- On?e minister-resident te Bern, graaf Van Rechtertn Linipurg, en Hr. Ms. ge- zautschaps-secretaris te Parijs, baron Van Asbeck, bevinden zich met verlof in de re sidentie. Onze gezant te Weenen, jhr. mr. W. M, van Weeoe van Berencamp, die met ver lof in 's Gravenhage vertoefde, is gisteren middag naar zijn post teruggekeerd. Hr. Ms. gezant te Konstantinopel, graaf Van Bylandt. sedert eenigen tijd lij dende. is in Den Haag aangekomen en naar de woning van een zijner familieleden ver voerd. De patiënt maakt naar omstandighe den, vrij wel. De Italïaansche gezant, bij ons Hof, <ie Hertog .ie Calvello is gisteren weder voor eenigen tijd maar Rome vertrokken. De Amerikaansche gezant bij ons Hof, de heer Hill, gaf gisterenavond in de bal zaal van het Hotel des Indes een soiree dansante, waarop genoodigd waren leden van hel corj>s diplomatique en andere lioogge- plaa: "e personen Wetten. De St.-Ct. no. 8 bevat- de volgende wetten Wet van den 29en Dec., houdende aan wijzing van de middelen en inkomsten tot goedmaking van de uitgaven, begrepen in de begrooting van Nederlandsoh-Indië voor het dienstjaar 1907. (Hoofdstuk I. Midde len en inkomsten in Nederland.) Wet van den 31en Dec., houdende toe kenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den aan leg en het in exploitatie brengen van spoor- weglijnen in de Over-Betuwe. Wet van den 31en Dec., houdende wij ziging van artikel 109 van het Reglement op het beleid der Regeering van Nederl. - Indië. Wet van den 29en Dec., houdende aan wijzing van de middelen en inkomstien tot goedmaking van de uitgaven begrepen in de begrooting van Nederl.-Indië voor het dienstjaar 1907. (Hoofdstuk ET. Middelen en inkomsten in Nederl.-Indië). v/et van den 31en Dec., houdende wij ziging van artikel 75 en intrekking van art. 86 van het Reglement op het beleid der Regeering van Nederl.-Indië. De accijns op gedistilleerd. De Midd. Ct schrijft: „Naar wj uit goede bron vernemen, be staat er al".e kans, dat het wetsvoorstel om trent de verhooging van den accijns op ge distilleerd, welk ontwerp den 23. dezer in de afdeelingcn komt, door de Tweede Ka mer zal wol oen verworpen." Groningen Dit jaar moeten de volgende leden van de Staten der provincie Groningen aftreden mr. A. W. Romkes, jhr. mr. E. Tjarda van Starkenborgh Stac- houwer, mr. II. C. A. Thieme A.Czn., jhr. mr J A. Feith, allen te Groningen. J A van Roijen te Hoogezand, A. van Delden te Sappemeer, A. Schuringa te Noordhorti, P Kooi te Stroobo6, J Oost Elema te Middelstum, L. H. Dijkhuis te Ulmm. G. Zijlma te Westpolder, B. Bruins to Baflo, H. Welt te Uithuizemieedcn, R. Mulder te Tjuchem. D. Boerema te Uit- wïerde, G. E. Tichelaar te Loppersum, mr, F Jansen te Appingeda-m, H. Dieters Jzn. :e Goningen (kiesdistrict Winschoten), O. Knottnerus Kzn., te 0o6twolderpolder, L. L. Ebels te Beert aJ Hommes Wzn. te Zuidbroek, J. G. IIceres te Oude-Pekela en F. H. Bools te Nieuwe-Pekela. Als Gedeputeerden treden voorts af de hoeren L. II. Dijkhuis te Ulrum, J. Sijp- kens te Winschoten en J. B. Westendijk te Uinbuizermeeden. De uitslag van de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Tiel is, dat herstemming moet plaats hebben tusschen de licoren A Groenend-aal C.J.zn.. vrijz.- dem., met 404 stemmen en G. A. Scholten, me; 318 stemmen, l>e heer Van der Sijp, candidaat der r.-k.. kreeg 232 stemmen; 25 waren van onwaarde. In Tiel zijn 1325 kiezers De commissie voor het Amsterdam- sclie gemeentefonds tot ondersteuning tegen geldelijke gevolgen van werkloosheid, waar voor de Raad gedurende 3 jaren f 6000 sjaars toestond, is dezer dagen geïnstal leerd. Tol voorzitter der commissie werd be noemd het raadslid Harmsen en tot secreta ris mr. M. Meijers. Aangezien de werkloos heid thans eer "oot is, vooral in het bouw vak. kon g weinig worden verricht. Werkeloosheid. B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor een com missie van tien leden te benoemen, van wie vijf raadsleden, tlot onderzoek naar de be staande gedwongen werkloosheid in ver schillende bedrijven binnen de gemeente, en die commissie op te dragen het beramen van middelen tegen die werkloosheid eD de daaruit voortvloeiende geldelijke nadeelen en de-n raad rapport uit te brengen, als- mode voorstellen te doen. B. en W. vragen daarvoor een crediet van f 200. Eenige maandem geleden waren er cor- re-pondent en, die voorspelden, dat mr. C. Th- van Deventer den heer J. B .van Heutsz als gouverneur-generaal zou opvolgen. Het Bat. N'bla. heeft thans een anderen candi- daal, en wol oud-Minister A. W. F. Iden- burg, op het oogenblik gouverneur van Su riname. Het blad geeft daarover de volgende 'beschouwing In het begin van dit jaar doelden wij mede, dat gouverneur Idonburg over het al gemeen niet erg in de Weet kon aarden. Levenswijze, zeden en gewoonten in Suri name vielen hem legen en het, stond daar om thasn reeds vast, dat hij na de gebruike lijke drie dienstjaren naar Nederland zou terugkeeren Dit bericht heeft ook den weg gevonden naar do West, tegenspraak is er niet op ge volgd en men ziet daarin het bewijs, dat het juist is. Wij kunnen nu verder gaan en mededee- len, dat wanneer er niets bijzonders tus- schen beiden komt en gezondheids,redenen zich inert tegen een vernieuw verblijf onder de tropen verzetten, de heer Idenburg de opvolger zal zijn van den heer Va-n Heutsz. De tijd van aftreding in West- en Oost- Indiië valt voor beide heeireoi nageno-eg samen, zoodat de overgang zonder schok ken kan plaats hebben. Gaat de Kamer vóór dien tijd nog eens om wat, de politieke constellatie in aanmerking genomen, geens zins onmogelijk is da,n staat het volkomen vast, dat de heer Idenburg voor het gouver nement van Oost,-Indië zal worden aange zocht. Maar ook voor het geval dat de poli tieke toestand blijft zooals hij is, of zelfs de Kamer een beslist liberale kleur krijgt, staan de kansen van den vorigen minister vaoi Koloniën liet best. Ook al i-s hij van onverdacht anti-revolu tionairen huize, zijn optreden in de Tweede Kamer heeft, bij alle partijen groote sym pathie gevonden men draagt hem allerwege een onverdeelde achting toe; men ziet, gege ven zijn antecedenten, in hem den aange wezen man voor het Buitenzorgsche ambt. Hij zelf zou zeer ingenomen zijn met een verplaatsing van West- naar Oost. Door een nauwere bekendheid met onzen archipel voelt hij zich veel meer tot Oost-Indië aan getrokken dan tot Paramaribo en zijn achter land, dat hij op rijpen leeftijd heeft leeren kennen en onder omstandigheden, die niet erg bevorderlijk zijn om tot blijven te no pen. Gisten-» hadden in het natte dok op -Rijks werf te Willemsoord duikproeven plaats met de onderzee torpedoboot Luctor et Emergo, lot oefening der nieuwe beman- mng. Een der duikproeven werd medegemaakt door den vice admiraal J. Wentholt. De ministei van marine woonde de ver schillende proeven bij. Gisterei werd door de directie der ma rine te Amsterdam verkocht, bij enkele in schrijving, ae uit de sterkte afgevoerde kor vet „Prins Maurits der Nederlanden", lig gende aam oe Marinewerf aldaar. Van de 9 aanbiedingen was hoogste M. S. Springer te Amsterdam, voor f 16,788. Door Z.E. den minister van Oorlog :s aan den hoofd-intendant van het leger opgedragen, na te gaan, in hoeverre het uitvoerbaar zoude zijin om de noodige iti- koopen voor de menages niet meer te oen plaats hebben door de militairen zelf, maar de benoodigde levensmiddelen in de kaze' - nes te doen bezorgen. Ook ligt- het in het voornemen om het brood door het perso neel uit de militaire bakkerijen in de ka zernes te bezorgen. Met ingang van 1 Februari zal, onder eervolle ontheffing uit zijn tegenwoordige be trekking, bij een der regimenten vesting artillerie de kapitein K. C. Ketner worden overgeplaatst van de directie der artillerie inrichtingen te Delft. De officieren, gedetacheerd bij het Kol. Werfdepot te Harderwijk, hebben nu bericht ontvangen, dat ze met 1 Mei naar hun garnizoen zullen terugkeeren. Ze wor den dan vervangen door officieren van de koloniale reserve, te weten drie luitenants met. één kapitein als commandant. Over het jaar 1906 zijn door het Kol. Werfdepot te Harderwijk ruim 650 man naar do Indien uitgezonden. Dit is slechts het 2/5 gcdc.'lte van liet bepaalde contingent. Wel een bewijs, dat de aanwerving over 1906 zeer onvoldoende is geweest. De St.-Ct. bevat een staat van nala tenschappen. berustende bij de weeskamers te Batavia, Semarang en Makasser, die door do daarop rechthebbenden kunnen worden opgevraagd en ontvangen bij het departe ment van Koloniën. De minister van Landbouw heeft goed gevonden te benoemen tot leden dor com missie tot het afnemen van liet examen voor de betrekking van tweed» klerk bij zijn de partement. de lieeren H. van Ginkel, hoofd commies bij het departement van Land bouw, Nijverheid en Handel, tevens voor zitter: D. L. Wolfson, hoofdcommies bij het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel A. W. Ludwig, oud-hootd eener openbare school te 's Gravenhage, en K. Goudswaard, hoofd eener openbare school te 'sGravenhage, en tot secretaris. H. Schol Jr., commies bij het departement van Land- Nijverheid en Handel. En vcorts te bepalen, dat de adressen tot deelneming aan '-oormeld eyamen zullen wor den ter hand gesteld aan den voorzitter der te noemde commissie, door of namens wien de sollictianten zullen worden opgeroepen. St.-Ct. Prof Mr. W. v. o. Vlagt. Men schrijft uit Leiden aan de Opr. Haarlemmer Crt Naar wij vernemen, zal proi. mr. W. v. d. Vlugt, wiens gezondheidstoestand thans we der bevredigend is en die den actieven dienst als hoogleeraar heeft hervat, zijne colleges in de wijsbegeerte van de rechtswetenschap her openen i.i de tweede helft van de loopende maand Januari. De volgende alphabetische aanbeve lingslijst is opgemaakt voor raadsheer in heb .gerechtshof te Amsterdam mi's. J. H. Bij- dendijk, jhr. J. C. Reijnst ©n C. van der Zweep, allen rechter in de rechtbank aldaar. Tevredenheidsbetuigimg De minister van justitie cefb bij besluit van 8 Januari aan H. Ph. M. Lommen, inspec teur van politie te Sittard, tevens onbezol digd rijksveldwachter, zijne bijzondere te vredenheid te kennen gegeven, wegens zijn moedig en beleidvol optredei. bij de aanhou ding op 30 October 1906, van twee hoogst gevaarlijke, uit Duitschland voortvluchtige misdadigers. De in den ouderdom van 82 jaren te s Gravenhage overleden gepensionneerde ge- n "aal der cavalerie M. G. Matt,hes, werd, na zijn studie volbracht te hebben aan de Kon Mil. Academie, in 1845 benoemd tort 2. luitenant bij een der dragonder-regimen ten. Bevorderd tot le luitenant was hij gedu rende eenigen tijd geplaatst bij het regi ment jagers te paard. Als ritmeester keerde de thans ontslapen opperoficier weder te rug naar he* regiment dragonders tot hij in 1^67 werd overgeplaatst naar het 2e re giment huzaren, over welk regimemt de heer Maitthcs in 1877 tot kolonel-comman- d.i werd benoemd, nadat hij te voren als majix bij bel 3e regiment en als overste bij het e regiment huzaren had gediend. In 1883 werd de heer Matthes bevorderd tot generaal-majoor, inspecteur van het wa pen der cavalerie. Drie jaren later verliet hij den militairen dienst met pensioen. In 1892 werd hem de titulaire rang van uiitenant-geiieraal verleend Hi'vaart baron Sloet tot O d h u ij s. Te Heemstede werd gisteren ter aarde besteld het stoffelijke overschot van wijlen mr. L. E. A. baron Sloet tot Oldliuis. Aan de groeve were gesproken door den heer mr. J. W. Losecaat Vermeer, pre sident van de Haarlemsche rechtbank, die namens dit college een woord van eerbiedige hulde bracht aan de nagedachtenis van den map, die gedurende 28 jaar lid der recht bank was. o.i 11 jaar haar eminente vice- president. Allen die hein gekend hebben, zullen zich herinneren hoe hij met groote onpartijdigheid en humaniteit de zittingen der rechtbank leidde, hoe hij in de raad kamer z'n helder en bondig, kort en duide lijk oordeel uitsprak, een oordeel, waarmee rekening moest worden gehouden. Spr. roem de zijn hoogheid van karakter, onkreukbare trouw en warsheid van vertoon, en verzeker de dat zijn nagedachtenis n ©ere zou blij ven. Een familielid bedankte voor de bewezen oer. Te Ohé en Laak is in den ouderdom van 86 jarei overleden de lieer Ph. Beunen, burgemeester dier gemeente. Hij was de oudsfe burgemeester der provincie Limburg en zou in de volgende maand zijn gouden jubile .in als zoodanig gevierd hebben. Bij het bureau van de Nederlandsche groep der Union Interparlementaire is de belangrijke mededeel in g ontvangen uit Bern van den algemeènen secretaris der Union, dr. Gobat, dat de Duitsche groep, bij monde van haren vertegenwoordiger in het bureau der Union, zich met het oog op de eerstvol gende bijeenkomst, die ingevolge het te Lon den dezen zomer genomen besluit te Berlijn zal worden gehouden, tot den Rijkskanselier Von Bülow gewend heeft. Deze heeft daarop bericht, dat hij niet zoude weigeren het stre ven der Union Interparlementaire naar ver zoening der volkeren zijn steun te verlee- nen, en dat, indien de eerstvolgende con ferentie te Berlijn wordt gehouden, deze zoo wel van de zijde des Rijks, als der Pruisische overheid op de meest welwillende ontvangst kan rekenen. De Duitsche groep zal zoo spoedig mogelijk na de eerste zitting van den nieuwen Rijksdag het tijdstip van de in iden loop van dit jaar of in 1908 te houden 15e conferentie vaststellen. De Vereoniging tod bescherming vam dieren voor Nijmegen en omstreken heeft, den minister van Landbouw verzocht het daarheen te willen leiden, dat naast het vast gesteld model van muilkorven ook lederen muilkorven worden toegelaten, welke min der kwellend zijn dan die van ijzerdxaad en in België en Duitschland mogen gebruikt worden Naax mei; weet, zijn de honden in Gelder land sedert eenigen tijd gemuilkorfd, naar aanleiding van de voorgekomen gevallen van hondsdolheid. Dit- jaar zal te Amsterdam het 4e internationaal libertair en communistisch arbeiderscongres gehouden worden, waar- se1 'jnlijk in Juli of Augustus. De Duitsche verkiezings strijd in Nederland. Uit Dinxperlo schrijft men aan de Arnh. Oti. Hoe vreemd het ook moge klinken, zullen we ook in onze gemeente de verkiezings campagne voor den Duitscken Rijksdag me demaken. Do sociaal-democraten in het dis trict Reckl nghausen zonden gisteren hun vertegenwoordigers om op Pruisisch grond gebied een zaal te bespreken voor een mee ting ter aanbeevling van hun candidaat, F. Pokorny te Bochum. In Suderwick kon- den ze geen zaal krijgen en omdat zij daar in hun spreken niet vrij zijn, hebben ze besloten in het feestgebouw alhier een ver kiezingsmeeting te houden, waar men vele partijgenooten uit de omliggende Pruisische gemeenten hoopt te ontmoeten. Door het hoofd onzer gemeente is vergunning ver leend voor deze meeting onder enkele voor waarden. Uit Amerika heeft de burgemeester van Voorst een schrijven ontvangen, waar in wordt gemeld, dat te Oranje-City (Iiowa) is overleden zekere Klumpert, die aan de armen der gemeente Voorst een som van f 10.000 heeft vermaakt. Zijn weduwe be twist evenwel deze schenking en nu za;l 21 dezer de rechtfb'ank in Amerika uitspraak moeten doen. Ook zal worden uitgemaakt of de f 10.000 bestemd zijn voor de armen der gemeente of voor het dorp Voorst. Zutph. Ct. Bevolking van Veenhuizen. De bevolking der Rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen bestond op 1 Januari jl. uit 3111 verpleegden. Er werden in 1906 1051 opgenomen cn 1084 ontslagen, terwijl er 68 overleden meente Buntschoten is ZondaJ staking ge weest in den kerkdienst voor de N. ^Her- vormden. De zaak was deze. Met ingang van 1 Januari j.l. is van gemeentewege het van ouds gebruikelijke luiden van de klok, han gende in den gemeentetoren, die met do kerx een geheel vormt, verboden en de toogan* .•door den toren tot de kerk afgesloten. t Gevolg hiervan was dat predikant en kerkgangers, den sinds menschenheugenis gooruikelijken weg versperd vindende, huis waarts keerden en er ook voor het verdere .gedeelte van den dag geen dienst was. Men is zeer benieuwd hoe dit geval zich zal oplossen. "Pc staking in de Amster- dam sche haven. Gisterenmiddag is door het bestuur der bootwerkersorgnisie „Door Eendracht verbetering aan de Beurs een ma nifest verspreid, gericht „aan den groothan del en de Amsterdamsche burgerij'-, In dit. manifest wordt gezegd "Wij willen het werk gaarne hervatten, doch willen ons waarborgen tea- wille van onze gezinnen, dat aan willekeur paal en perk worde gesteld. Zonder dezen waarborg wordt door ons het werk niet hervat. Wij zij-i ten allen tijde bereid om lan^s don weg der rede met den werkgever tot een vreedzame oplossing te komen, waar door het werk spoedig zou kunnen worden hervat Nog kunnen wij hierbij mededeelen, dat in de vergadering van Woensdagochtend 9 Januari, het. voorstel aan den werkgever is gedaan, om de menschen, die naar onze over tuiging onrechtvaardig vast zijn aangesteld, in het werk te laten, doch een schriftelijke verklaring te geven, dat voortaan op derge lijke wijae geen aanstelling meer zou plaats vinden. Wordt hierin door de maatschappij toegestemd, dan zijn wij bereid onmiddellijk het werk te hervatten." De Tel. meldt, dat in eene gisterenmid- dag gehouden vergadering van de Vereeni- ging van Werkgevers op Scheepvaartgebied de toestand in die haven breedvoerig bespro ken werd, vooral in verband met het feit, dat thans oen tweede stoomschip der Ocean- Company, nl. de „Jason", met een lading goederen van Java. stil aan de IJkade ligt. Besloten werd, dat door de directie der Ocean-Company zullen worden in dienst ge steld 50 vaste werklieden, tegen een weekloon van f 15. Dan beschikt deze maatschappij over ongeveer 75 man vast werkvolk, waar door ze onafhankelijker komt te staan tegen over de losse bootwerkers. Uit dc laatsten kan ze dan de meerdere werkkracht recru- teeren naar gelang der behoeften van het oogenblik. Bij advertentie in de volksbladen zullen de 50 vaste werklieden worden opgeroepen, en ten spoedigste voor vast werk worden aan gesteld De lossing der twee schepen, de „Rhipeus" en die „Jason", kan dan ten spoedigste beginnen. De werkstaking aan de Kon. Deventer tapijtfabriek. Aan De Tijd wordt uit Deventer geschreven, dat het. werk aan de fabriek wordt hervat Maandag 14 Januari. Toegelaten worden alle uitge- slotenon en van de zach aangemeld hebbende stakers alleen zij, die naar liet oordeel der directie van do fabriek daarvoor in aanmer king kannen komen. Vast staat, dat de onit- slagen wever Van dei' L. en eenige kopstuk ken der 'beweging, onder wie een werkman, die 42 acht ei-een volgende jaren aan de Ta pijtfabriek werkzaam is geweest, niet weer in dienst genomen worden. Als resultaat eener niet gemotiveerde sta king kan, volgens het blad, geconstateerd worden benadeeling eener bloeiende, gere- nomeerde fabriek en het- broodeloos zijn voor korter of langer tijd van eenige bekwame werklieden, die van oordeel wa.rem, dlat niet. het bestuur, maar zij de hoogste autoriteit in een fabriek moeten zijn. De staking te Rijssen. De be sturen der Chr. arbeidersbonden te 's Gra venhage hebben besloten tot de oprichting van een comité tot steun der stakers te Rijs sen. Geheel onafhankelijk daarvan zal de Haag- sohe Beetuurdersbond heden avond een ver gadering houden om eveneens een steun comité op te richten. De sigarenmakerssta'king te Eindhoven Op verzoek der werk- 1'leden, zoowel van den R K. Tabaksbewer- karsbond als de Internationale, heeft de

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2