199. Eemte Blad. 5** Jaarsang;. Zaterdag 19 Januari 1907. BUITENLAND. FEUILLETON, üit vervlogen tijden. A1ERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden roor Amersfoortf 1»85. Jdem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 C». Utr'echtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regelsf 0.75. Elke regel meer0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tok bet herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. Oe tunnel onder het Kanaal. De tegenstanders van het. plan der verbin ding van Engeland en Frankrijk door mid del van een tunnel onder het Kanaal door, hebben een invloedrijken bondgenoot gekre gen in den minister van oorlog. Wanneer het plan bestaat tot indiening van een par ticulier wetsontwerp van eenigem omvang, dan worden de belanghebbende partijen ge vraagd ite willen mededeelen of zij instem men met het doel, dat wordt beoogd, daar tegen gestemd zijn of vel zich onzijdig wil len houden. In antwoord nu op de vraag, dio hem is gedaan met betrekking tot den Ka naaltunnel, heeft de minister van oorlog ver klaard, dait hij tegen het plan gestemd is. De maatschappij, die voor den aanleg van. dezen tunnel concessie verlangt, laat zich daardoor niet uit het veld slaan. Z;j laat verluiden, dat de verklaring van den minister slechts den vorm raakt en is a foeiegd om aan het departement van oorlog het recht te verzeke ren, dat het zich zal kuuimen laten vertegen woordigen wanneer het wetsontwerp door het lagerhuis in coonité 'behandeld wordt. Over de zaak zelve zou de minister van oorlog zich nog niet hebben ogelaiten, Wel heb ben dit eenige voorname legerautoriteiten gedaan, zooals de veldmaarschalken Wolseley em Wood, en nu ook maarschalk Roberts, liet blijkt dus, dat, daargelaten hoe de mi nister van oorlog er over denkt, in ieder ge val het militaire argument, dat men tegen vroegere plannen heeft doen gelden, ook nu nog door gezaghebbende mannen wordt voor gestaan. Zij vreezen, dit de tunnel een in val van buiten zal vergemakkelijken. Zij zeggen,,De Voorzienigheid heeft Engeland begiftigd met eene mceielijk toegankelijke grens. Zullen wij die pr „s geven om aan eeni ge duizenden pleririer reizigers het ongerief van de zeeziekte te besparen? Dat zou een© onvergeeflijke onvoorzichtigheid zijn. De en tente cordiale tussclien Engeland en Frank rijk kan niet eeuwig duren. De goede ver standhouding, die onder het tweede keizer rijk heeft bestaan is gevolgd door eene pe riode va» spanning, die meer dan dertig jaren heeft geduurd." Uit een economisch oogpunt is het voor naamste argument der tegenstanders van den tunnel, dat de nieuwe gemeenschapsweg het vasteland zal bevoordeelen ten nadeel© van Engeland, omdat de goederen van het vasteland vrij kunnen binnen komen in het Vereenigde Koninkrijk, terwijl de Engelsche goederen bijna overal op het vasteland door prohibitieve rechten worden geweerd. In Frankrijk b.v. bedragen die rechten om streeks 34 pet. Wanneer Frankrijk op den tunnel gesteld is, zeggen de tegenstanders in Engeland, laat het dan beginnen met onze goederen te behandelen op denzelfden voet als wij 't de hunne doen. Dat is tusschen een argument, dat tegen elk gemeenschaps middel kan worden aangevoerd, dat Enge land met het vasteland verbindt. Het minst voor tegenspraak vatbaar is het sentimenteele argument, dat ontleend is aan Shakespeare, den vorst der Engelsche dichteren, die in gloeiende verzen de voor- deelen bezongen heoft van de ligging van het eilandenrijk, die wereld op zich zelf." I dat „edelgesteente gevat in een zilveren zee, die dient om het te beschermen tegen de afgunst van minder gelukkige volken." Wan neer de Daily Mail verklaart, dat het „eene oneer zou zijn voor Graot-Brittannië, indien het ooit aan een zijner burgers vergund was zijne' kusten anders dan per schip te ver laten," dan is dat eene opvatting waarover niet val te twisten, evenmin ais over den •smaak. Daartegen te argumenteeren kan niet dienen om hen, die deze opvatting voor staan, te overtuigen; men zal zich er toe moeten bepalen het eigen standpunt daar tegenover te stellen en daarvoor zoo krach tig mogelijk propaganda te maken. Daarvoor zijn de voorstanders van dit in ternationale tunnelplan dan ook ijverig in de weer. Tegenover de militaire tegenstan ders voeren zij de uitspraken aan van ge zaghebbende mannen, als admiraal Sir John Colomb, en generaal Sir Alfred Turner, die de bezorgdheid, welke de tunnel uit militair oogpunt doet ontstaan, als kinderachtig en denkbeeldig kenschetst. Wat de economische bezwaren betreft, die komen hoofdzakelijk uit do kringen, die de fiscale politiek aan hangen, welke de heer Jozef Chamberlain na zijne bekeering tot het protectionisme verdedigt. Die vormen in het lagerhuis eeu© gering© minderheid. Wat de regeering aan gaat, zij neemt tegenover het plan eene onzijdige houding in acht. Wanneer men in aanmerking neemt, dat, toen in 1890 het tunnelplan in het lagerhuis ter sprake kwam, vijf leden van het tegenwoordige ka binet, waaronder de premier Sir Henry Campbell Bannerman, er voor hebben ge stemd, dan zal dat wel eene welwillend© onzij digheid zijn. Dat zou in tusschen kunnen veranderen, wanneer de raad voor de lands verdediging, het aangewezen college om de regeering in defensiezaken van advies te dienen, zich heeft laten hooren. Die com missie zal eerst van het plan kennis nemen, wanneer de concessie-aanvrage bij het parle ment is ingediend. Indien haar advies on gunstig mocht uitvallen, dan zal waarschijn lijk de regeering zich daardoor laten leiden en zich er tegen verzetten, dat de tunnel wordt aangelegd. Het consortium van kapitalisten, dat den tunnel wil bouwen, staat onder leiding van baron Emile d'Erlanger. "'Vanneer de con cessie verleend wordt, zullen twee maat schappijen opgericht worden, eene Fransche en eene Engelsche, elk met een kapitaal van 8 millioen p. st. Er zullen twee even wijdig loopende tunnels gebouwd wordend© bouwtijd wordt op tien jaren geraamd. Vol gens de in Engeland geldende bepalingen, moeten de belanghebbenden bij niet van de regeering uitgaande wetsontwerpen een voor ieder bijzonder geval vast te stellen bedrag als waarborgsom deponeeren, voor dat de behandeling begint. Het bedrag van deze waarborgsom is voor dit wetsontwerp het respectabele cijfer van 172,938 p. st.het is bereids bij den algemeenen schatmeester gedeponeerd. Dultschland. De Btrunswijksclie landdag is nu bijeen gekomen tot behandeling van het reeds mede gedeelde voorstel van den regentschapsraad aan den bondsraad oan zich uit te' spreken ofzijn besluit van 1885 cp de bestaande om standigheden van .toepassing is. De voorzit ter van de staatsrechtelijke commissie, bur gemeester Retemaier, beval het volgende be sluit ter aanneming aan „Het heeft niet in ae bedoeling van de landsvergadering gelegen, door haai- besluit van 23 October 1906 aan Z. K. II. den her tog van Cumberland en van Brunswijk en Lübcck or aan een der leden van zijn huis voorwaarden voor het aanvaarden der regee ring van het hertogdom te willen/ stellen. Zij heeft zich veeleer, omdat zij eene defini tieve regel iug van de regeenngstoestanden in het hertogdom als dringend wenschelijk beschouwt, enkel bevoegd en verplicht ge acht de voorwaarden aan te geven, waaron der haar thans dit doel ongetwijfeld, bereik- 'baar voorkwam. Hoewel deze voorwaarden niet, vervuld zijn, erkent zij harerzijds, dat de toestand, waaronder het besluit van 23 October tot stand gekomen is, door de ver klaringen vam Z. K. xa. den hertog vam Cumberland van 15 December 1906 eene ver andering heeft ondergaan, en zij verklaart daarom in te stemmen met de aanroeping van den bondsraad door den regentschaps raad, die reeds geschied is, in de hoop dat door het besluit., dat de bondsraad zal ne- men, de verzoening waarnaar gestreefd wordt zal worden bereikt, altham.3 echter klaarheid verkregen zal worden omtrent die vraag on der welke voorwaarden de aainvaaiding van die regeeriug in liet hertogdom door een lid van het hertogelijke huis door den bonds raad als toelaatbaar wordt beschouwd." De beraadslaging over dit ontwerp-besluit wordt nog voort-gezet. Frankrijk. De Kamer heeft in hare afdeelingen eene commissie van elf leden gekozen tot behan deling van een wetsontwerp tot afschaffing van de verplichte aangifte voor openbare vergaderingen. Alle leden van de commissie op één na zijn voorstanders van deze afschaf fing, waardoor aan de katholieke kerk de ge legenheid zou worden verschaft tot uitoe fening van den openbaren ©eredienst zonder de vervulling van eenige formaliteit, zonder iutusschen de overige door de scheidingswet en de novelle van die wet in 't leven geroe pen rechtsverhoudingen te veranderen. Parijs, 18 Jan. In een adres, dat door hen gericht is aan den Paus, betuigen de bisschoppen hun algeheel© en eenparige in- itemming met het oordeel, door den Paus uitgesproken over de wet op den ©eredienst in de encycliek van 6 Jan. 011 protesteeren zi 1 tegen hef. geweld, dat de heiligste rechten is aangedaan. De godsdienstverde zal slechts worden hersteld door eerbied voor de hiërarchie in de kerk en voor de onschend baarheid van hare goederen en hare vrii- heid. Inmiddels zullen de bisschoppen het vol dongen feit niet onderschrijven. Zij pro testeeren tegen de bewering, dat zij den Paus volgen meer uit een gevoel van tucht dan uil overtuiging, maar zij verzekeren dst zij uit liefde tot heit land en uit eerbied vooi het- openbare gezag bereid zijn tot alle of fers, bestaanbaar met- het geloof en de eer De vereeniging van mijnwerkers is zeer ontevreden over haren secretaris Evrard, omdat hij het kruis van het legioen van eer heeft aangenomen. Het dagelijiksch bestuur heeft een besluit genomen, waarin wordt verklaard, dat een socialist, die zijn doel consequent nastreeft, geen onderscheiding mag aannemen van de vertegenwoordigers der maatschappelijke orae, welker bestrij ding zijne permanente taak is. De ministerraad heeft het wetsontwerp goedgekeurd, dat door de ministers van oor log, marine en justitie gezamenlijke is uitge werkt tot regeling van de raden van mili taire tucht, olie in de plaats zullen komen van de ten doode op/geschreven krijgsraden. De minister van onderwijs is gemachtigd bij de Kamer een wetsontwerp in te dienen op de algemeene invoering van den leer plicht. Spanje. Bij de raadkamer van het gerechtshof te Madrid is een verzoek aanhangig van de verdedigers der beklaagden in het proces we gens den bomaanslag op den 31en Mei, den huwelijksdag van het Spaansche Konings paar, om de berechting van deze zaak te doen geschieden door eene jury en niet- door eene gewone rechtbank. Rusland. Tot prefect van Petersburg is benoemd generaal-majoor Rratschewska(thans prefect te Rostow a. d. Dton. Over den politieken toestand in Rusland bericht de Petersburgsche correspondent van de Temps, dat men gelooft, dat eene op merkelijke verandering op til is in de we- derzijdsohe houding van de regeering en de oppositie. De Rjetsch, het constitutaoneel- domocratische orgaan doet de beteekenis uit komen van do woorden van den Gzaar, die drukten op de noodzakelijkheid der samen werking van de doema mot het ministerie in het werk van Rusland's wedergeboorte. Het blad zie*, daarin eene aankondiging van eene politieke zwenking in overeenstemming met de nationale wenschen. Prins Lwow, de vertegenwoordiger van de zemstwo-oemités tot ondersteuning van de door hongersnood getroffen 'boeren, heeft van minister-president Stolypin de verzeke ring ontvangen, dat de regeering bereid is dit lichaam tc bulp te komen, dat tot dus ver 111 verdenking stond wegens zijn© klaar blijkelijk ccnstitutioneel-de/moca-atische kleur. Zoo wordt over en weer eene zekere ont spanning geconstateerd, die belooft nog dui delijker aan den dag te komen bij de ope ning van de tweede rijksdoema. Volgens een bericht uit Mitau heeft de Koerl andscli 0 monarchaal-constitutioneel© partij eene oproeping verspreid in de Duit- fölie en de Lettische taal, waarin de arbeid van de eerste rijksdoema in eene scherpe kri tiek wordt veroordeeld, vooral omdat zij de amnestie ©11 de gedwongen onteigening van het grondbezit heeft geëischt. Generaal Dawidow, gouvenneur-generaal van Jekaterioslaw, is eeu bewindsman, die niet houdt van. halve maatregelen. Volgens de „Ruskije Wjedomostd" heeft hij het be sluit uitgevaardigd, dat alle iegenaars of huurders van huizen, in wier huizen of wo ningen bommen of ontplofbare stoffen wor den gevonden, voor den krijgsraad terecht zullen staan. Mochten. er echter onomstoote- lij'ke bewijzen voorhanden zijn, dat deze personen niets afwisten van de gevonden voorwerpen, dan worden ze toch veroordeeld tot een boete van 3000 Rbl. of eeu. gevange nisstraf van 3 maanden. Vrijwillige en tij dige mededeelingen over gevonden gevaar lijke voorwerpen ontslaan den vinder van alle verantwoordelijkheid. Nadat, er proces verbaal is opgemaakt over de bij een huis zoeking gevonden bommen, laat men deze ter plaatse, waar ze gevonden zijn, springen, nadat alle bewoners van het huis verwijderd zijn. In bijlzonder© gevallen kan het huis ver beurd worden/ verklaard. Hiermee is 'het. vraagstuk opgelost hoe ge heel onschuldige personen behanderld kun nen worden als misdadigere. Sebnstopol, 18 Jan. De marinekrijgsraad veroordeelde heden drie marine-officieren en een officier van gezondheid van de kanon neerboot „Terete" wegens opruiende, tegen hunne superieuren gerichte redevoeringen tot ontslag uit den dienst, verlies van de burgerlijke rechten en vestingstraffen. Marokko. Uit Madnci wordt aan de Köln. Ztg. be vestigd, dat met het oog op den gunstagen toestand in Marokko Spanje en Frankrijk weldra zullen besluiten tot terugroeping van hunne oorlogsschepen. Dit besluit zal door eene nota aan de onderteekenaars der akte van' Algeoiras medegedeeld wordon. Voor onvoorziene gevallen zal een dei- kleinere schepen van elke der beide natiën in Tanger blijven. De correspondent van de Times te Tanger seint, dat hij van de Marokkaansch© over heid vernomen heeft, dat de sultan weigert Europeanen de schade te vergoeden die zij door daden van Raisoeli geleden hebben, zich beroepende op onmacht. Volgens den correspondent zullen de mogendheden deze weigering wel niet ernstig opnemen, aange zien de sultan zelf Raisoeli tot gouverneur heeft aangesteld. Hij bericht verder, dat Raisoeli de bergen nog wat verder schijnt ingetrokken te zijn, en dat er waarschijnlijk binnenkort slechts een Franscli en een Spaansch oorlogschip to Tandzjer zullen liggen. Vereenigde Staten. President Roosevelt heeft de senaat ter goedkeuring gezonden een nieuw verdrag met de republiek Sint-Domingo, dat feite lijk een protectoraat zal vestigen in de Ver eenigde Staten over deze republiek. Het ver drag houdt in, dat een New-Yorksch bankiershuis 20 millioen dollars aan obliga tion zal uitgeven, die bestemd zijn om de Dominicaansche schulden af te lossen. De nominale waarde van deze schudden was 40 millioen dollars, maar zij zijn door een ac- coord, dat gesloten is, verminderd tot 17 millioen, waarvan 12 millioen de buiten- landsche schuld vertegenwoordigen. De lee ning, die bestemd is om de financieel© toe stand te regelen,'zal echter niet worden uit gegeven, wanneer de Vereenigde Staten niet de betaling van rente en aflossing waarbor gen en om deze waarborg te kunnen geven zal de Amerikaansche regeeriug de inkom- stem van de republiek Sint-Domingo moeten innen. De aflossing van de voorgenomen leening zal minsteais 50 jaren moeten duren, en gedurende dien tijd zullen de Vereonigde Staten feitelijk baas zijp op het, eiland. Canada. De Caaiadeesch© Kamer heeft het handels verdrag tusschen Japan en Canada aangeno men. Er werden groote bezwaren' geopperd tegen een onbeperkte immigratie va.11 Japan ners. in Canada, maar Sir Wilfrid Laurier, Het 's eene bekende zaak, dat onze voor ouders minnaars waren van een stevig glas wijn en elke gelegenheid gretig aangrepen om aan die neiging toe te gevenen kwam zulk eene gelegenheid niet, van zelf, dlam optr I brak het hun ook niet aan scherpzinnigheid om. er zich eene to scheppen. Zoo vinden wij onder do bijlagen van de rekeningen van het jaar 1660 van onze stad deae nota „Specificatie van vert-eeringe gevallen opt „Stadthuyse alhier op den 29sten November „1660 ails wanneer den brand was op de j „breesbraat tem huyse van Jan den Engels- mam, present verscheyde van Ed'. H. Re- I ,geerders deser Stad Ten eerden 5 kannen fransen wijn a 12 st. de kam f 3. voor biar als anders 12 st. f 3—12 «t. Dij de electie van den Nieuwen Magis traat worden niet minder dan 44 cannen wijn door den Raad gebruikt on behalve dat nog een f 15 aan bier, krakelingen, castanier- koekjes, toeback, éftc. Ditzelfde geschiedt wanneer Burgem eesteren. en Oud-Durgemees- ieren in commissie vergaderen, hetzij onder elkander voor de loopende zaken, hetzij mot alge/vaardigden van andere colleges. Zoo vinden wij b.v. eene wijiturekening wanneer zij een bijeenkomst hebben met godeputeer- deai van den Kerkoraad om middelen te be ramen /tegen de profanatie van den Sabbath. En veel werd er gepraat en veel ook ge dronken, maar de Sabbath werd na dien tijd evenzeer ontheiligd als vroeger. Evenzoo ging liet met- de Machten die inkwamen over de groote ongeregeldheden bij het trouwen, hét zoogenaamde schutten of keeren van de Bruid. Resoluties, die hiertegen genomen werdien, bewijzen wel, dat dit euvel zeer diep geworteld was en alleronaangenaamst was voor de jonggehuwden. Welnu, de kerkeraad klaagde, buxgemeesteren vergaderden er eens over mol predik aanton, dronken daarbij ©en goed glas wijn, maakten een keur daartegen en de zaak bleef gelijk zij was, ofschoon de boete, f 25, hoog genoeg wat-. Maar schout en schoutdienaars doden ook wel eens een oog toe en ofschoon wij gaarne willlen aan/nemen, dat- Zij onomkoopbaar waren, alomtegen woordig waren zij ook al niet Dat ook op maaltijden en bijeenkomsten mot een ©enigszins feestelijk tintje de wijn niet vergeten werd, spreekt, van zelf. En die maaltijden waren niet zeldzaam Alleen d© zoogenaamde Sclnolarohale maaltijden toch, waarbij behalve de scholardhen of curatoren der Latijnsche school ook aanza ten de burgemeesteren, de predikanten, de rector en de conrector, hadden vier soms vijf maal per jaar plaats. Deae maaltijden alleen kostten de stad jaarlijks een honderd gulden aam wijfn. Nog vindt men onder onze stedelijke reke ningen eene nota vam geleverde wijn en bier aan burgeimeeslteren bij -gelegenheid' van de geboorte van den Dauphin van Frankrijk. Dij die .gelegenheid werd eem 40 kan wijn verbruikteen niet onsmakelijke attentie voor den jonggeborenen Franschen kroon prins. Dat- bij- een doorreis van den Prins van Oranjo inet gevolg in 1640 zelfs de respec tabele hoeveelheid van 550 kan wijn wordt geconsumeerd, verwondert ons na dit alles niet. Ook op de maalltijden der classdcale ver gaderingen van. de Ned. herv. kerk werd in de 17de eeuw het- gebruik van wijn waar schijnlijk ietwat overdreven. In de 2de helft dier eeuw toch vinden wij oen concept van dc t-afel-ord.re dier maaltijden, waarin duide lijk do bedoeling doorschemert om paal en perk te stellen aan den overdaad, die ©r wet eens h-oerschte. Wij vinden daar o. a. de bepaling, dat voor niemand voortaan meer getapt mag worden dam 0011 mingelen wijms (2 liter), en dia/t. men niet. drinken mag voor dat dc direct/ores van de classis het gelasten, en dat ook na do dankzegging niet moer ge tapt mag worden. Bestond er behoefte aan een sterk oren prikkel cm wilde anen bijtv. bran dewijn gebruiken, dan mocht dat niet ge beuren in de kamer waar do maaltijd werd gehouden, doch in een kamer daarnaast. Regenten van St. Jons versmaadden ook een gla» wijm niet, maar drenken dien niet steeds op kosten van de kerkekas. Gedeelte lijk betaalden zij dien zelf, en op eene zeer eigenaardige wijze wisten zij hun wijnkelder gevuld te houden. Wijl vinden toch in hunne boeken dc volgende resolutie van 5 Mav 1656: „De Regenten van St. Joris kerek hebben goet gevonden en geresolveert gelijck sij re solveren müte desem, tot onderh/oudinge vatf» de onderlinge vrintschap en .goede gedachte nis sich te onderwerpen dese» maervolgemde pumton Eerstlyck dat 1Een breeder eerst int Collegie ooomendo sal voor Intret geven een ancker wijns. 't- voorz. artit. is naederhandt bij reeumptie geamplieert in deser voegen dat boven een ancker wijn bij 't voors. a-rtkvervat- bij d'in- oomende eonfrateren sal' worden gegeven ©en collation van eet en, toeback etc. ter discretie van de incomendem en dat binnen den tijd van een maeni nae d'electie. 2. Eefl collega 25 Jaren gedient hebbend© sal mede geven (als boven) een. ancker wijns. 3. Een broeder vant Collegie ooomendë te trouwen eensgelijckx een ancker Wijns. 4. Een. broeder vant' Collegie cooanend© een k'nd't uyt te houwelyckem van de>gelijc- ken een ancker wijns 5. Een broeder oen- kindt coomendle affto- sterven als boven eeai a,nckor wijns. 6. Eer. broeden* erfenis omtfangendb boven dc somma van twee hondert gulden sal mede een ancker wijms geven. 7. Een broeder sijn afschevt nemendé van 't collegie sal mede een ancker wijns voort' Collegie vereeTen. Ende alles ten behoeve van 't Collegie dus Oirkonde 't Collegie ordiuaris vergadert- sijn- de op den 5 May 1656. Eenige handteekemingen, en dan dese on.staende resolutie is op don eersten dec. 1659 wederom ge resumeert Voor de nieuwe Confraters, de by desen hot solve sijn avouerende en wede onderteykent, act um ut supra. Zoo ging hot -tot- in de deftigste colleges, ook 111 die welke d© belangen van land en provincie bespraken. Dit leert ons o. a. do Wet van 12 taafelen van de stemhebbende leden dor' steden, voTgaderonde te 'sGra- venhago, vervaardigd' door mr. J. J M:a-uri- cius in~ 1726. waarvan een gedeelte aldus l,uidt Al wievoor de eerste reis ten dienst van Stad' ©n Land Ter dagvaart wordt gestuurd als nieuw© Comparant, Geeft- volle stoopjesdat- wil zeggen volle vracht, Tot niemand dorst -meer hoeft, tot ieder wil gaan slaape.n. Alwie m Holland' of tor Generaliteit, Een Ampt verkrijgt voor al zijn leoven, Zal met. eem vrolijk hart. ten blijk van dankbaarheid, Een kou-d Collation, en volle stoopjes geoveai. Wie in /zijn eigen Stad een duurend Ampt verkrijgt Of voor zijn eerste rei'?, ten top vam eer verhoeven Op 't hoog© Kapitool, als Burgomeeeter stijgt, Of in den Zee-Raad. of in de Algemeene Staatem Zijn eerst© rit tang neemt, die wordt niet vrijgelaaten Dan met een Tol van twee dukaaten. Doch krijgt ©en disgenoot- een mind're waar digheid, Die na eer. enkel jaar of twee wordt neer- gelend, Die geeft de helft- slechts, om de Tafelwijn der Hoeren Met dertien pintjes in termijnen te aug ment! ©eren Wie met een vohnogt van den Staat, Als Edel Mogend Heer, naar 's Lands ver pachting gaat-, Die moet voor allo ding bezongen, Dat deeze zelfde tol betaald wordt, zonde 1 borgen

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1