BINNENLAND. - president van den ministerraad, bracht daartegen in. dat in de laatste jaren slechts een zeer gering aantal Japannres zich iu Canada heeft gevestigd en dat men boven dienzoo men handel wenschte te drijven met Japan, dk land dient te behandeleu als een beschaafden staat, te meer daar het do bondgenoot is van Groet-Britannië. Allerlei. v China zal zich niet zoo spoedig voo» de Weetersche beschaving openen. Te Peking ia eeon keizerlijk besluit verschenen, waar bij do oude Chineesche wetenschap de grond slag voor de volksopvoeding wordt genoemd, en de Wcstersche wetenschap slechts in de tweede plaats. v- - De Berlijuscbe correspondent van dc New-York Herald zegt gehoord te hebben, dat er op uitnoodiging van keizer Mcnelik binnenkort verscheiden Duksche schoolmees ters. timmerlieden, kleermakers, schoenma kers en machinisten naar Abessinië zullen gaan. Dc uitnoodiging, zoo heet het, is over gebracht door vertrouwelijke afgezanten, die op het oogenblik incognito te Berlijn ver toeven. v Het Vietoriakruis, d. i. de Engelsche Militaire Willemsorde, is gisteren toegekend aan zes helden. De eerste werd gedood in de straten van Welhi in 1859. de tweede te- Isandlwanha in 1879 enz. De laatste viel aan do N.W. grens van Engelsch-Indië 1897. Het kruis is aan hun betrekkin ge .1 toegezonden vEen bevel tot inhechtenisneming is uitgevaardigd tegen ©en zoon van Fairbanks, den onder-president der Vereenigde Staten. Het jongemensch liep eenigen tijd geledon ui» Pittsburg weg met de dochter van Scott, een der Pittsburgsche staal-millio- nairs. Om haar te trouwen heeft hij zich toen ergens als een arbeider verkleed en een ver keerd adres opgegeven. Hij wordt nu ver volgd wegens het afleggen van een valscho verklaring. vTe Luik hoeft zekero Brandeburger, handelaar in wijn en andere artikelen, den advocaat Nols doodgeschoten. Brandeburgor is iomand met 12 ambachten dertien onge lukken, die al jaren heel zwak stond, en die gisteron failliet verklaard is. Mr. Nols trad voor do rechtbank op als vertegenwoordiger van een der schuldeiachors. Toen Brande burgor bij het rechtsgebouw kwam en hoor de dat hij failliet verklaard was, stapte hij op Nols af, uitte hevige verwijten, en toen mr. Nols antwoord gaf haalde Brandebur ger een revolver te voorschijn en schoot mr. Nols in het gezicht. De kogel drong tot in do hersenen door. Mr. Nols was woldra overleden. Brandeburger werd in hechtenis genomen. Hij had geen plan gehad, mr. Nols kwaad te doen, zeido hij. De revolver droog hij bij zich omdat hij zelfmoord had willen plegen. Brandeburger moet al dagen lang in een toestand van ziekelijke opwin ding verkeerd hebben v— Een eigenaardige oorzaak heeft ge leid tot het gevangen nemen van eenige dieven, die in de vorige maand in het land huis van den Parijschon tooneelspeler Hu guenct, dicht bij Parijs, hun slag hadden geslagen. Dezer dagen ontmoette mevr. II op straat een vrouw, die ©en van hare oude gestolen rokken droeg. De politie werd ge waarschuwd, liet de vrouw nagaan en legde weldra dc hand te St. Denis op een© bende jeugdige inbrekers, tot welke ook die vrouw behoorde. In hun woningen worden de meeste ortvreeinde voorwerpen teruggevonden. vI)e New-York Herald verneemt uit Havanna, dat tie politio Maandag te Maria- nao een hanengevecht verstoorde en eenige toeschouwers gevangen nam. Daaronder warengeneraal Pino Guerra, Montegudo, candidaat voor het gouverneurschap van Santa Clara, Mendieta, afgevaardigde voor. die provincie, en Gomez, de liberale candi dant voor het presidentschap van Cuba. vDe Zwitserschc bladen doelen een ko mische geschiedenis mee. Men weet dat „Kö- ponick" niet alleen dc Duitschers en vooral do grappenmakers bezig gehouden heeft, maar dat ook in andere landen de Köpemc- ker schoenmaker veel opgang maakte.Op een dilcttanten-tooceel te Menzingen ie Zvi» seriand werd de geschiedenis van Köpenick opgevoerd. De Menzingers kunnen er op bo gen, aan het aantal orgineel© opvattingen Die om het sterven van een rijke Tante treurt, Of van oei. vriend, van wien hij werkelijk voordeel beurt, Die moet de broeders met fatsoen op stoopjes nooden, Em geeft een natte Mis, tor eere van do doodo. Dio door eon kranldte of koorts gebannen van de straat, Na lang gobru'k der Medicijnen Zich weer verlost vindt. van zijn pijnen, Dio geeft mot blijdschap oen ducaat Om dertien pintjes met- de tafelbroers te leegen. En al de pillen en juleppon af te vegen. Die trouwt, voor de allereerste reis Moot. moe zijn dertien pintjes schenken. Mits dat dc praescs bij t Dessert hem wijd en breed Een nette instructie geeft in 't geen hij nog niet weet Doch die. hersteld op vrije voeten Ton twocdomaal zich aan dien steen do schoenen «toot, Dio moet met reden dubbel boeten. Voor iedei krijtortjo. hetwelk uw vrouwtje haalt, Wordt mede 't oude loon van een dukaat betaald. Doch die voor 't eerste van zijn leovon, Zich hoort den eernaam van Papa of Kraam heer geven. Verheugd zich dubbeld om dien cerstling zijper kracht. En geeft ook dubbel vracht, enz. X. van het. geval nog een nieuwe toegevoegd te hebben. De acteur die de rol van den ont vanger van Köpenick speelde, verliet u.l. in de 3e acte in het geheim den muzentempel en haalde uit de kas van de diletta'iteu-ver eenigiug 150 francs. Ondertuschen zat <ie penningmeester der club in het theater en. verheugde zich over den onzin v«*:i Köpe nick. Wat de werkelijke he'<! van Köpenick op den „ontvanger vau Menzingen" voor heeft is. dat-hij zich langer verborgen heeft kunnen houden. De politie wist den al te real is: ise hen tooneelspeler uit Menzingen gauw to pakken te krijgen. Er komen steeds weer berichten, en zeei ernstige ook, over den hongersnood in China. Deze schijnt dien in Rusland no» vti'fc te overtreffen Een gebied van 60.000 vk. Engelsen© mijlen wordt door den hon gersnood gc»eisterd, welk gebied gelegen is ongeveer daar waar de provincies Kiangsoe, Anhoeï, Horan en Sjantoeng aan elkander grenzen 10.000.00") mcnschen lijden onder dezen hongersnood de sterfte is reeds ontzaglijk. Een millioen menschen bezit niets meer; 30^.000 zijn, stervende van den honger, saamgeschooid in do stad Tsjing Kian-poe. In verschalende landen is men al druk bez.g giften bijeen te zamelen voor de on gelukkige noodlijdendenzoo in Amerika, zoo ook in Engeland. De lord-mayor van de City van Lorden heeft zich bereid verklaard alle inkomende giften voor de slachtoffers van den hongersnood in China door te zen den aan de Hongkong and Sjanghai-bank Dit besluit werd genomen naar aanleiding van een brie: van den minister van buiten- iandsche zaken, Grey, d'e een verzoek in cien geest had ontvangen van het Central China Famine Fund Committee, dat door invloedrijke buitenlanders in China was op gericht. vIn een circus te Buenos-Ayres is een jonge Italiaan bij „looping the loop" dood gevallen. Vele dames onder 't publiek vielen flauw. vTe Tustanowioe bij Boryslaw in Oos ten rij k-Honga rij e, is Woensdagnacht in den boortoren van een petroleumschacht op tot dusverre niet opgehelderd© wijze brand uit gebroken. Alle boorwerktuigen, machines, gebouwen en eenige kuipen ruwe olie wer den vernield. De boormeester en twee ar beiders, die in de schacht bezig waren en zich door de snelheid, waarmee het vuur om zich heen greep, niet konden redden, von den den docd in de vlammen. Toen de brand uitbrak had zulk een hevige ontploffing plaats, dat de menschen verschrikt uit hun huizen liepen. Londen, IS Jan. Een telegram uit Felix- towe meldt, dat heden morgen om half acht do volgende boodschap door middel van de draadlooze telegrafie ontvangen is van de Vlissingsche mailboot: „Zend alstublieft een sleepboot voor de passagiers. Wij zijn aan den grond gekomen bij Ganison point." Eene andere boodschap houdt in, dat de boot met het opkomen van dein vloed weer los zal komen en waarschijnlijk onbescha digd zal ziin. Tweede telegram. De Engelsche sleepboot Grinden is gezonden naar de ge strande Vlissingsche mailboot, om de passa giers en de postzakken af te halen. Derde -elegram. De Vlissingsche mail-boot is in den namiddag vlot ge worden en is naar Queensborough ver trokken, om zich gereed te maken voor de nachtreis naar Nederland De aardbeving *P Jamaica- vIu „Mansion House" te Londen is eene inschrijving geopend ten voordeele der slachtoffers van do aardbeving op Jamaica. De Koningin stoldo een cheque van 1000 pond sterling beschikbaar. Uit New-York is voor 1000 pond sterling voorraad gezonden door de Staatsregeoring, terwijl ook het Amerikaansche Roode Kru>s onmiddellijk hulp zond. De Amerikaanscho Kamer heeft een wets voorstel aangenomen, den president machti gend hulp te zendon aan de slachtoffers. De stoomboot Henry Holmes" van de Kabelcompagnie is ook met hulp uit San Thomas vertrokkenaan boord van dit ■schip is eer. door het Hollandsch gouverne ment afgedane dokter gezonden. De Amerikaansche minister van marine heeft van de Hamburg-A merika-lijn een telegram ontvangen, meldend dat zij van den kapitein der stoomboot „President", t© Port au Prince, een telegram heeft- ontvan gen, meldende dat de schepen, die Kingston naderen, dit met de grootste voorzichtigheid moeten doen, want de 2oebodem is gewijzigd en de vuurtoren vernield Men heeft onmiddellijk dit uiterst belang rijk telegram overgeseind aan admiraal Evans, te Guantanamo. De vuurtorens vain Plumpoint en Port Royal zijn verdwenen in den schoot der gol ven en de haveningang heeft groote veran deringen ondergaan. De Prinz Waldemar, der Hamburg 'Ame- rika-lijn is op hot strand geloopen bij Plum point daar ter plaats was vroeger de diepte 10 vaam, nu 6. Gezien de verandering van den zeebodem nabij de haven van Kingston meldt de Ham- burg-Amerika-lijn. dat de „Kronprinzessin Cecilio". tijdens hare kruisvaart, Jamaica niet zal aandoen. De president der Fransche republiek beeft aan Koning Edward een telegram van op rechte deelneming gestuurd, bij de ramp die de Engelsche bezitting Jamaica getroffen hoeft. Z. M. heeft onmaddeilijk uit. Sandringham een telegram gestuurd om Fallières te bedan ken. Het Engelseho ministerie van koloniën ontving he* volgende tolegram van SiT John Swettirham, gouverneur van Jamaica: „De verwoestingen der aardbevingen ble ven bepaald bij drie plaatsen op hot eiland Kingston, Port Royal en St. Andrew. To Kingston is de brand bijna uitgedoofd. Alleen de kolen on de puinhoopen branden nog. De verbrande oppervlakte vormt een driehoek, nagenoeg het 30e deel der stad beslaande. Men kan moeicliiik do puin hoo pen oprui men. daar de bevolking weinig lust tot wer ken aan den dag legt Nog enkele lijken liggen onder de pui- nen343 zijn reeds begraven. 440 gewon den worden verpleegd te Kingston en 60 zijn gezonden naar Spanish Town. Nu het weer goed is, kampeert, de groote massa der be volking onder de open lucht Daar de voorraadmagazijnen meerendeels binnen de verwoeste streek lagenis het moeielijk mondvoorraad te krijgen ik richt voorloopig verkoopingen in. Eenige diefstallen werden gepleegd in ver laten huizon en winkels. In het- algemeen is de bevolking berustend, doch vadsig. Volgt eene lijst van slachtoffers met. aan het hoofd, den naam van sir James Fergus- son, oud-minister. Ten slotte eene hulde aan ambtenaren, genccsheeren en particulieren, die zich heb ben onderscheiden. Na dit officieele telegram kunnen wij ge rust allerlei overdreven berichten der cor respondenten van de Amerikaansche pers laten wegvallen. Een hunner zegt, dat de haven wegzinkt in zee en dat er gevaar bestaat dat heel de stad zal wegzakken Volgens anderen verkeert de stad in staat van beleg Nog anderen spreken van vernieling der haai van Anota door een vloedgolf. Een vierde zegt, dat het standbeeld van Koningin Victoria zich totaal heeft omge draaid en niet gevallen is. Dit laatste doet de deur dicht. Merkwaardig is ook, dat in vele bladen verslagen van de rampen van Francisco en Valparaiso bij deze gelegenheid eenvoudig zijn overgeschreven Amerikaansch Het eiland Jamaica is het grootste van de Engelsche bezittingen in West-Indië. Het ligt ten zuiden van Ou ba en ten weeten van Haiti en komt deze bedde voornaamste eilanden der groote Antillen met een opper vlakte van 10.860 vierk KM. bijna in grootte nabij. Vroeger en nog tot in de 19e eeuw was Jamaica door haar kolossale suikerpro ductie het rijkste eiland van West-Indië, maar door de plotselinge afschaffing van de slavernij is haar aanzien zeer gedaald. Toch is sedert het midden van de 19e eeuw weder om een langzame vooruitgang waar te ne men, hoofdzakelijk als gevolg van de ver andering in de verhoudingen van den veld bouw. In de plaats van suiker worden thans hoofdzakelijk vruchten en koffie gekweekt. De uitvoer aan zuidelijke vruchten bedraagt heden meer dan de helft van de geheele ex port, die van koffie 8 terwijl de vroeger zoo geweldige suikeruitvoer nu neg slechts 7 bedraagt. Ongeveer even groot is zon der twijfel nog de uitvoer van een bijzonder aan het suikerriet ontleend product, de ,,Ja- maicarum". De bevolking van het eiland bestaat voor het overgroot© deel uit kleurlingen. Tenge volge van de ontzaggelijke slaveninvoer ge durende de 18e eeuw is de verhouding tus- schen zwarten en blanken bijzonder ongun stig, ongeveer als 98 tot 2. Het aantal be woners van bet eiland wordt thans op 800.000 zielen geschat, waaronder nog geen 20.000 blanken. Hoofdzakelijk zijn de Ja- maicaren klein© grondbezittende boeren Het eiland is een Britache kolonie en wordt door een door do Britsch© regeering benoem den gouverneur bestuurd. Deze wordt ter zijde gestaan door een uit inlander gevormde „wetgevende raad". In economisch opzicht is het eiland tegenwoordig veel meer op de Vereenigde Staten dan op Engeland aange wezen. De uitvoer van Jamaica gaat voor ongeveer 70 naar Noord-Amerika. Toen do Spanjaarden in de 16e eeuw het land bezetten, was hun eerste werk ©en nederzetting aan de zuidkust te stichten, die heden ten dage nog „Spanish town" heet en een belangrijke ontspanningsplaats voor Kingston is. De belangrijkste stad van het eiland was in vroegere tijden Port Reyal, dat eveneens in de nabijheid van Kingston ligt. Port Royal is door aardbevingen en branden geheel vervallen en dient heden nog slechts als vlootstation en als garnizoens plaats Kings/ton, de tegenwoordigs hoofdstad van Jamaica, ia sedert 1872 de Ketel van de koloniale regeering. Het ligt' op een een naar do zoo gerichte heuvelrug en wordt we gens zijn zacht klimaat zeer op prijs gesteld. De stad is modern ingericht, heeft kanali satie en bezit electrische tramwegen, elec- trisch licht, gas, een telefoonnet, verder een openbare bibliotheek, een schouwburg en twee musea. Een van de grootste gebouwen was de Mvrtle Bank Hotel, dat door de aardbeving vernield geworden is. De bevol king van Kingston bedroeg in 1901 onge veer 46.500 personen. De Staatscourant van Zaterdag 19 Januari 1907 bevat de volgende Koninklijke besluiten bevorderd tot officier in do Oranje-Nas- sau-orde jhr. J. de Rovere van Breugel, hoofdcommies met don persoonlijken titel van consul bij het departement van buiten- landsche zaken eervol ontslagen als lid van den Raad van Bestuur der kolonie C .irafao, onder dankbetuiging voor de langdurige en ge wichtige diensten mr. S. C. Henriques, oud procureur-generaal bij het Hof van Justitie; benoemd tot lid van den genoemden raad M. C. Sauel, gepensioneerd kapitein der ge nie van het Indische leger, waarnemend di recteur van het departement van openbare werken op Ourafao op verzoek eervol ontslagen de officier van gezondheid le klasse L. F K. Carol de Fouw van den geneeskundigen dienst der land macht en is hij benoemd tot reserve-officier van gezondheid le klasse bij den geneeskun digen dienst der landmacht. Het thé dansant dat Donderdagavond ten Paleize plaats had ten 9 uur begonnen, was ten 12 uur geëindigd. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben tot even uur cercle gehouden in de salons voor de diplomatie. Daarna, is het dansen begonnen tot. II uur, toen de genoodigden in do gelegenheid wer den gesteld te soupeeren in de groote galerij- zalen. Na het eouper werd de dans voortgezet tot 12 uur. De Kcmvngm en <Je Prins zijn tot- het laatst op deze partij gebleven. De dansmuziek werd uitgevoerd door de Koninklijke Militaire Kapel. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins vereerden gisteren avond het eerste casinobal met hunne tegenwoordigheid. Evenals zoovele voorgaande jaren werd deze luisterrijke avondpartij weder iu het hotel den Ouden Doelen gegeven, welke zalen in een schitterende verlichting en een uiterst smaakvolle versiering prijkten. De Vorstelijke personen werden door com missarissen van het casino ontvangen en op de gebruikelijke plechtige wijze binnen de feestzalen geleid. 's Prinsen vertrek naar Schwerin in bepaald op 24 Januari a. s. De Russische gekant is uit. het vuitcn- land teruggekeerd. Binnenkort- wordt een bevordering verwacht orfder de leden van het. Neder- landsche corps diplomatique. De heer J, Q. Newton, bij koninklijk besluit van 6 November 1906 no. 62, be noemd tot consul der Nederlanden te Free town (Sierra Leone), is in die hoedanigheid door de Britsche r^eering erkend. Op 29 Januari a.s. zal in werking tre den het tusschen Nederland en het Duitsche Rijk gesloten vestigingsverdrag. Van dien datum af zullen onderdanen van elk dier rijken, om aanspraak te kun nen maken op het recht om zich binnen het gebied van het andere Rijk te vestigen of bij voortduring of tijdelijk aldaar te verblij ven behoudens naleving van de daar gelden de wetten en verordeningen in - het bezit moeten zijn van een geldig paspoort of wel zullen de in Duitschland gevestigde of ver blijvende Nederlanders moeten zijn voorzien van een door den Commissaris der Koningin afgegeven nationaliteitsbewijs en de in Ne derland gevestigde of verblijvende Duitschers van oen door de bevoegde Duitsche autori teiten afgegeven „Heiraatschein", welke laatste stuk evenals het nationaliteitsbewijs binnen de laatste vijf jaren vóór den dag van de vertooning moet zijn afgegeven. Voor vernieuwing geteekend en de handteekening van den houder moet dragen. Wegens de beteekenis, die aan het natio naliteitsbewijs voor in Duitschland gevestig de of verblijvende Nederlanders is gegeven, acht de minister van Binnonlandsche zaken het zeer gewenscht, dat de behandeling van aanvragen om afgifte of „voor vernieuwing afteekenen" van zoodanig bewijs, onder welke behandeling ook is te verstaan mede- doeling aan den belanghebbende van even- tueele bezwaren of te vervullen voorwaar den, steeds ten spoedigste en op de meest doelmatige wijze plaats hebbe. De Commissaris der Koningin irn Zuid- Holland heeft de burgemeesters der gemeen ten in deze provincie met het bovenstaande iu kennis gesteld met de mededeeling dat het voor vernieuwing afteekenen van de nat ion al iteitsbewijzen bij hom behoort te ge schieden. Op verzoek van den minister heeft de Commissaris voorts de burgemeesters uitge- noodigd op doelmatige wijze zooveel moge lijk bekend te maken, hetgeen hierboven is gemeld. De minister van financiën herinnert be langhebbenden, dat de schuldvorderingen over het jaar 19Ó6, ten laste van zijn depar tement en de daaronder behoorende admind- stratiëningevolge de wet van 8 November 1815 (Staatsblad no. 51) vóór of op den laat- sten Juni aanstaande moeten zijn ingediend, bij gebreke waarvan zij verjaard en vernie tigd zijn. Van de indiening kan, op verzoek, een schriftelijk beiwijs worden verkregen. Blijkens bij het. departement van Ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser schip Koningin Regentes, onder bevel van den kapitein ter zee R. Reinders, 18 dezer te Port-Said aangekomen. Teneinde vermindering te brengen in do bemoeienissen, aan de gemeentebesturen opgedragen bij aanschrijving van den minis ter van Oorlog van 15 Mei j.l. betreffende de inlevering van aan de landweer uitge reikte rijksgoederen, heeft de minister deze aanschrijving ingetrokken, waarmede ver vallen is de bepaling, dat de landweerman verlofganger, die naar een ander district verhuist, zijne wapenen enz. moeten inle veren. De 2e luitenants F. A. Van Woerkom van het 2e reg. vesting-artillerie te Naarden en J. H. Heffener, van het 3e reg. vesting- art. te Arnhem, worden met Maart overge plaatst bij het korps pontonniers te Dor drecht, Kon. Omd'er off. Sc her m- bond. Uitslag personeele wedstrijden Sabe' afd. II. le prijs verguild-zilveren mede., Van Ren nen, 2e reg. huzaren; 2e prijs zilv. med, Vijverberg, 3e reg. vest.-art.3e prijs kunst voorwerp, Schreuders, lionMil. Acad.; 4e prijs bronzen med., Kapperburg. 10e reg. infanterie; 5e prijs bronzen med., Zoomers, le reg. infanterie. Personeele wedstr. Zware Sabel. Afd. II. le prijs verguld zilv. med.. Smoren burg, 1 rog. vesting-art.2e prijs kunstvoorwerp, Niepoort, 3e reg. huzaren 3e prijs zilv. med., fack, instr.-comp.4e prijs bronzen me daille. Louis, Ex. ordonnansen. Personoo'e wedstrijd. Geweer, Afd. II. le prijs verguld zilv. medaille, Scbolten, 8o reg. inf. 2e prijs zilv. medaille, v. d. Nieuwe Giessen, v. d. grenadiers; 3e pr. zilv. med.. v. Welij, v. d. grenadiers; 4e pr. kunstvoorwerp, Bruinsma, 9o reg. inf.5e pr., bronzen med., Joustra, 9e reg. inf. Te 4 uur werden dóór den voorzitter met een hartelijk woord do prijzen aan de winners overgereikt. Inzonderheid werden de schermers van het 7e regiment, infanterie toegesproken (A. C. Schuitomaker, N. Sjerp, A. Schonbergen) die de medaille van h.. M. de Koningin. M. M. de Koningin-Moeder, en van Z. K. H. den Prins der Nederlanden behaald heb ben. (Eeere-prijzen op alie wapens). Tijdens de prijsuiitdeeung werd een concert gegeven door het muziekkorps van de Kol. Reserve. Verschcdene leden van het eere-comité woonden de uitreiking bij. Des avonds te 8 uur was er een feestavond georganiseerd, gevolgd öoor een bal, als be sluit van deze wedstrijden, waarmede de Kon. Onderoff. Schermbond weder zeer veel suc ces heeft gehad. De Limb. Koerier meldt, dat de Minis ter van Waterstaat bij zijn bezoek aan Maastricbrt z:ch ook tot- in bijzonderheden op de hoogte liet stellen van do vordering der werkzaamheden der Belgisch-Holland- sche commissie, die reeds geruimen tijd bezig is de noodige voorbereidende bespre kingen te houden voor een spoedige overeen komst om tot de kanalisatie dor Limburg- sohe Maas te kunnen overgaan. Voor Nederland zijn do leden dezer com missie do hoeren R. O. v. Manen, hoofd inspecteur-generaal van Waterstaat, voorzit ter. A. Keuronaor, hoofdingenieur-directeur 1© klasse, en E. van Konijnenburg, inspec teur 2e kl.. bij 's Rijks Wateretaat. Voor België hebben zitting de heeren Fendius, inspecteur der Ponfs et Ohaussées, Jacquemain en Marote, bedden Ingenieur Principal Volgens hier te lande ontvangen tele grafisch berichit is de oud-minister Cr-mer. die vergezeld is van zijne echtgenoot©, voor eenige dagen te Calcutta aangekomen. Tegen 31 Januari hoopt hij te Rangoon tegen half Februari te Penang te zijn, ir.. de laatste stad tot bet brengen van een bezoek aan de familie aldaar, van mevrouw Cremer. De gemeenteraad van Delft heeft in I zijn gasteren gehouden vergadering benoemd j tot directeur der II. B. S. de heer A. J. Goedkoop van Nelle, civiel-ingenieur en leeraar aan de H. B. S. Tot tijdelijke leeraren aan de H. B. S. j werden benoemd de heeren J. M. Pool, 2e lui der art. te Schoonhoven, en dr. E. 11. M. Beekman, mijningenieur te 's Gratven- hage. De architect H. P Berlage te Am- terdam heeft, naar het N. v. d. D. uit goede bron verneemt, dezer dagen uit Hamburg het aanbod ontvangen, als hoofdieeraar op te treden aan een Gewerbeschul© aldaar. De heer Berlage wilde echter de zekerheid héb ben, dat hij zijn werk als scheppend kun stenaar niet behoefde prijs te geven, en stel de ook de vraag cf hem. indien hij werd aangesteld, bij gelegenheid de uitvoering van eenig gebouw van staatswege opgedra gen zou wordeniets, waartegen de over heid ten aanzien van een vreemdeling bezwaar maakte. Daarop zijn de onderhan delingen afgesprongen. Rijkskrankzinnigengestichit te Grave. De minister van binnenlandsche zaken brengt, ter kennis van belanghebben den, dat. met ingang van 16 April 1907, aan het Rijkskrariikz' imigengesticht te Grave te vervullen is de betrekking van boekhoud ster, tevens onderwijzeres, waaraan verbon den ia eene jaarwedde van f 400 met genot van vrije huisvesting, voeding, vuur, licht en verpleging. Onderwijs zal zijn te geven in de vakken van het lager onderwijs aan het verplegend personeel dat zich voorbereid voor het- diplo ma van kranikzinrigenverpleegster en aa-n de patiënten, voor wie zulks moodig wordt, ge acht. Sollicitanten naar deze betrekking behoo- ren zich, vóór 1 Februari e. k., bij een op gezegeld papier geschreven verzoekschrift tot de Koningin te wenden. Uit het jaarverslag der vereeniging „De Looeduinsche Groenten vei ling", bleek gisterenavond, dat er in 't vorige jaar 188 veilingen zijn gehouden, waarvoor bijna 837 duizend gulden werd omgezet, d. i. 131 dui zend meer dan in 1905. Het ledental bedroeg thans 129. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen f22.334 en de uitgaven f22.319. De contributie zal bedra gen f2.50, terwijl de secretaris-penning meester 1/5 van den verkoop zal genieten. Tot bestuursleden werden met algemeen© stemmen gekozen A. H. Duijvestijn, R. A. Flinterman en J. Vletter. Het bestuur werd gemachtigd de pak loodsen op het nieuwe eigen veilingterrein aan de kooplieden te verhuren De commissie voor de feestviering ter gelegenheid van het lOO-jarig bestaan »an Assen als zelfstandige gemeente, welke in het laatst van Juni zal plaats hebben, maak te in den laatsten tijd druk voortgang met haar werk. Deze week is bij een gedeelte der ingezetenen een lijst aangeboden, waarop reeds voor meer dan f15.000 geteekend is. Het Roode Kruis bood f 4000 aan voor een bij dez© gelegenheid te stichten ziekenhuis, terwijl de gemeenteraad een jaarlijksch sub sidie van f 1500 toezeide. In een Maandag a.s. te houden vergadering zal aan de orde komen de aankoop van een terrein en het voorbereiden van een bouwplan. De aan dacht is gevestigd op het terrein, genaamd Heethaar. Standbeeld voor Thomas a Kom pis. Door do heeren jhr. mr. Victor de Stuers te 's Gravenhage, L. B. Mulder, proost van het Metropolitaan-kapittel te Wolvega., en J. L. Dobbelman, kanunnik van het Metropolitaan-kapittel te Arnhem, is een circulaire van den volgenden inhoud verspreid ,,In 1471 is Thomas a Kempis, geboren to Kempen (Westfalen), op den Agnietenborg te Zwollerkerspel, waar hij 64 jaren als klocsterling en 58 als priester tot op bijna 92-jarigen ouderdom in afzondering loefde, gestorven en begraven. Hij volbracht zijn studiën aan de van heinde en verre becochte

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2