Uit den omtrek. ^STADSNIEUWE school to Deventer, waar hij door den om gang met vrome mannen de grondslagen legde van zijn heilig leven. Ook de eerste stichters van de later zoo beroemde Windes- heimer kloosterorde, waartoe ook het kloos ter op Agnietenberg behoorde, hebben zich onder de leiding van den vermaarden Geert Groote te Deventer tot hot kloosterloven voorbereid. „Thomas a Kempis is de sohrijiver van hot geroemde boek Imitatio Oh ristnavol ging van Christus, hetwelk in meer dan tienduizend uitgaven, waaronder vele pracht uitgaven, in alle talen, onder allo volkeren, over de geheele wereld is verspreid. In 1672 zijn de beenderen van Thomas a Kempis door Maximiliaan, aartsbisschop van Keulen, opgegraven en in een kostbaar schrijn aan pastoor Arnoldus Waijer, wonende in de Spiegelsteeg te Zwolle, in bewaring gegeven, in 1897 werd in de nieuwe Michielskerk aldaar een prachtig monument opgericht, waardig om de overblijfselen van Thomas a Kempis te bewaren. ,,De ondorgeteekenden zijn van gevoelen, dat een standbeeld, voor den grooton en we- reldberoemden Thomas a Kempis behoort te worden opgericht. Zij hebben daarvoor f 2000 disponibel. Zoodra er f 6000 disponi bel is kan tot de aanbesteding van het standbeeld worden overgegaan, wijl een groot vereorder van Thomas a Kempis zich heeft bereid verklaard het dan nog ont brekende to zullen aanvullen. Zij komen dus tot u met de beleefde bede hun plan door een milde bijdrage te willen steunen. Al leen de toezegging is voorloopig voldoende, terwijl de betaling kan geschieden in den loop van 1907. Ofschoon elke gift dankboar zal worden aangenomen, wenschen zij even wel uit bijzondere erkentelijkheid aan hen, die f 100 bijdragen een present-exemplaar van het werkThomas a Kempis, zijne voorgangers en zijne tijdgenooten aan te bieden, terwijl zij, die f250 of meer geven bovendien ter gedachtenis een sierlijk ge- bondon prachtuitgave van De Navolging van Christus, zullen ontvangen. Verder be staat het voornemen, aan allen, die mildo- lijlk hebben bijgedragen, na de oprichting van het standbeeld, een photographische af beelding daarvan aan te bieden. „Thomas a Kempis met zijn Navolging van Christus behoort in alle eeuwen te huis. De nooit volprezen Navolging van Christus is een erfdeel, e»»n geschenk, een schat door Thomas a Kempis nagelaten aan alle geslach ten en volkeren, aan alle klassen en stan den, aan oud en jong, aan rijk en arm. Een ieder, die de Navolging van Christus ter hand neemt, zal daarin een zielslafenis vin den, en zoolang d- eeuwen loopen, za1 de Navo'ging van Christus en daardoor de schrijver in hooge eere worden gehouden. „Een standbeeld voor Thomas a Kempis is zeker een welverdiende hulde." De uitgeversfirma R. Voigtlander te Leipzig had een wedstrijd uitgeschreven, om in het bezit to komen van goede afbeeldin gen van in Europa in de vrije natuur le vende dieren. Den eersten prijs van 1000 Mark kreeg de heer P. L. Steenhuizen te Amsterdam. De ramp te Leiden. Een lezeres der Opr. Haarl. Ct. schrijft aan dat blad lezende van en sprekende over de ramp te Leiden, kreeg ik vrijheid van een dame bet volgende neer te schrijven. Haar grootmoeder vertelde: Ik was 14 jaar oud, toen de ramp te Lei den voorviel. Als wees werd ik daar opgevoed bij een oom en tante, dien woonden naast een jon genskostschool. Het was 's middags 4 uur. Tante zat in de voorkamer, dicht bij de ramen voor het theeblad en verzocht mij het andere kom foortje te halen, dat in de achterkamer in de kast stond. Vlug ging ik aan haar verzoek voldoen, niet denkende dat juist d't- mijn behoud zou zijn. Staande in de diepo least, hoorde ik plot seling een hevige slag of knal en tegelijk een gekraak, gegil en gejammer, en 't was of de grond onder mij bezweek. Ik verloor het bewustzijn en toen -ik weer ij kwam, was 't alles donker om mij heen. Ik zat gehurkt doch aan alle kanten vast ingesloten door harde voorwerpen. Wat was er gebeurd? Zou de wereld zijn vergaan en ik alleen nog leven? Geen geluid drong tot me door en 't scheen me toe, dat alleen dè dood me uit deze ellende kon ver lossen. Ik geraakte in een toestand van verdoo- ving, doch plotseling voelde ik iets kouds, iets vochtigs. Mijn hoofd, dat vrij was, op heffend zag ik oen ster, terwijl regendrop pels op mijn gezicht vielen. Dus de wereld was niet vergaan, er was een ongeluk ge beurd en mogelijk nog kans op redding. God zij geloofd. Mijn geestkracht herleefde en met ingehouden adem vernam ik mensche- lijke geluiden. Ik riep herhaaldelijk, doch werd niet ge hoord, maar de hoop bleef. Eindelijk werd het lichter en toen hoorde ik de stem van ooms ouden knecht, dien ik nu uit alle macht bij zijn naam riep. Wat er in mij om ging toen ik bemerkte, dat mijn roepen ge hoord werd, laat zich niet beschrijven, maar spoedig kon ik me verstaanbaar maken aan de bovenwereld. Uren duurde het nog voor mt.i mij be reikt had, eer de lutizenhooge massa van bal ken en steenen voorzichtig was weggeruimd en toen ik eindelijk vrij was en men mij verstijfd aan al de ledematen wegdroeg, wees de torenklok weer juist 4 uur aan. Tante behoorde onder de slachtoffers. Destaking in de Arasterdam sche haven. Gistermorgen waren, de hoe ren Van Oogen en Posthuma, afgevaardig den der werklieden, weder ten stadhuize, om in 's burgemeesters kamer opnieuw te confe reeren, dit naar aanleiding van 't onderhoud, dat de heer Posthuma Donderdagavond had met een havenautoriteit. Van werkgeverszijde werd gisterenoch tend verzekerd, dat thans het wachten is op het resultaat dat bereikt zal worden door de onderhandelingen met die autoriteit, wiens naam thans nog niet mag worden ge noemd. Het ouderhoud van. bet Werkg3vers best uur in 's burgemeesters kamer zal blij ken door den nieuwen loop van zaken niet. meer noodig te zijn. Naar gemeld wordt moet daarmede tevens in verband worden gebracht het uitb-ijvea van eeu tweede ploeg werkvolk uit' Oorin- chem, wiaar een aanvulling van de piloeg die thans aan de Ocean werkt, gereed weid gehouden om dadelijk ite kunnen overk«,racn Van andoren kant werd medegedeeld, dat de taak van den burgemeester in deze feitelijk ten einde is geloopen, de leiding der onderhandelingen aJs het ware is overredin gen aan de meerbedoelde autoriteit. Algemeen is men van oordeel, dat het einde een dezer dagen kan worden, verwacht. (Hbld.) Naar de Tel. verneemt is de heer J. H. L. van Deineo, inspecteur van den arbeid en voorzitter der oammiïBie van onderzoek in het Havenbedrijf, thans opgetreden als be middelaar in het Havenconflict. De staking in de Araster- damsche haven. Naar thans vernomen wordt kan lieden het definitieve antwoord worden tegemoet gezien van de Vereeniging an Werkgevers op Scheepvaartgebied op de haar namens het stakingscomité der werk- li oden vereen igingen door een of meer bemid delaars gedane voorstellen. Het schijnt, dat de te sluiten overeen komst niet in het voor deel der stakers is, maar niettemin zal wor den aangenomen. De staking aan de Tapijtfa- b r i e k te Deventer duurt onveranderd voort. Indien dit zoo blijft zal, naar de N. C verneemt, de directie genoopt worden de fa briek binnenkort geheel stop to zetten. De staking te Rijssen. Door het stakingscomité te Rijssen werd van 3 tot 16 Januari ontvangen f 2552.99. Heling. Voor het gerechtshof te Arnhem werd- Donderdag in hooger beroep behandeld dte zaak van G-. v. G„ die door de rechtbank aldaar wegens heling werd ver oordeeld tor twee jaar gevangenisstraf. De beklaagde had in begin 1906, toen hij in de strafgevangenis was gedetineerd, met een gevangenisbeamibte een afspraak gemaakt om sokken, door de gevangenen vervaardigd, te ontvreemden. De beambte stal de sokken, ciie bekl. n* zijn ontslag te gelde maakte. De -beambte ontving 10 cents per paar. Aan bekl. werd ten laste gelegd heling van min stens 40 paarer zijn er echter veel meer vermist. Rekl. beweert, dat hij 110 paar sokken gekocht heeft van een onbekende. De gevangenisbeambte werd door de rechtbank wegens diefstal veroordeeld. Do adv oc a at-genera al mr. Castendijk eischte thans tegen beklaagde Van Gijn vi'- jaren gevangenisstraf. Brandstichting. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde den wegens wan gedrag uit het. Stedelijk Armenhuis ontsla gen verpleegde F. W. K. tot een jaar ge vangenisstraf wegens poging tot opzettelijke brandstichting in het Armenhuis op de Mui- dergraoht. in Nov. 1906, omdat men hem daar niet weder wilde opnemen. Do eisch was 10 jaar. Ernstige mishandeling. De rechtbank :e Amsterdam deed uitspraak in de zaak tegen den 48-jarigen werkman, die op 20 October 1906 op de Oostenburger gracht aldaa'- de vrouw, met wie hij 11 a 12 jaar had geleefd, doch die hem verlaten had en met een ander getrouwd was, met een mes niet levensgevaarlijke wonden toebracht, naar hij zeide niet om haar te dooden, maar om haar to teekenen. Met vrijspraak van liet meer ten laste gelegde (poging tot moord of zware mishandeling) verklaarde de recht bank hem schuldig aan mishandeling met voorbedachten rade en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf voor den. tijd van 2i jaar. Het 0 M. had 4 jaren geëischt we gens poging tot» zware mishandeling met voorbedachten rade. Diefstal van gouden ringen.. De rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen een Belgisch acrobaat en eene Fransche paardrïjdster, die hadden terechtgestaan wegens diefstal van twee gouden ringen uit een winkel aan do Damstraat Beidon werden overeenkomstig het requi sitoir veroordeeld tot een jaar gevangenis straf. De vrouw was in haar wanhoop een zenuwtoeval nabij. Verduistering. De maréchaus see te Deventer heeft gearresteerd den chauf feur, in dienst van de familie Holle op bet- landgoed „De Hacre" onder Olst, als ver dacht een bedrag van f 800 te hebben ver duisterd. De gelden waren hem verstrekt om aan verschillende leveranciers te Deventer af te tragen, in plaats waarvan hij de rekeningen "alschelijk quiteerde. De verdachte, die heeft bekend, wordt ter beschikking van de justitie te Zutphen ge steld. Een bende smokkelaars, die eenige koeien ouder de gemeente Waohtebeko over de Belgische grens wilde voeren, werd door de vliegende brigade douaniers nabij de grens op Hollandsch grondgebied overval len. Een verwoed gevecht ontstond, revol verschoten klonken van weerszijdenten slotte nam de brigade de vlucht, en nog denaelfden nacht bereikten de beestjes de plaats van bestemming. 'n Avontuurlij ke levensloop. Een dertig jaar geleden werd de leerling W. wegens wangedrag van de Rijkskweekschool te Groningen weggezonden. Hij bleef niet temin doorat-udeeren en deed op tijd een uitstekend examen voor onderwijzer te Leeuwarden. Er was in dien tijd geen over vloed van candidaat-onderwijzers en zoo duurde het niet lang, of de hoer W. kreeg een benoeming als onderwijzer op Terschel ling. Ook daar was zijn gedrag niet van dien aard. dét B. en W. een langer verblijf in de school wenscholijk achten in 't belang dezer inrichting. Hem werd in overweging gegeven zijn ontslag aan te vragen. Aan dien wenk gaf hij gehoor en hij liet zich kort na zijn ontslag aanwerven als soldaat naar West-Indië. Het leven daar schijnt echter niet bizonder in zijn smaak te zijn gevallen althans hij deserteerde en zocht toen zijn heil in Zuid-Amerika. Het heet,' dat hij daar een tijdlang de rol van een Rinaldo Rinaldini heeft vervuld niet op do planken, maar in werkelijkheid. Zelfs Liep later 't gerucht dat hij in die kwaliteit ge- fusilecrd was geworden. Dit laatste gerucht is evenwel gebleken uit den duim te zijn ge zogen. Want- eenigen tijd Later kwam hij weer boven water in Chili alsaannemer van publieke werken. Of hij*in dezen werk kring niet fortuinlijk is geweest-, weten wo niet. Maar wel weten we dat hij tot zijn oude liefde is weergekeerd: hij werd leeraar aan een of andere inrichting in Chili. De jongste aardbeving aldaar heeft een einde gemaakt aan zijn avontuurlijke loopbaan. Voor een paar dagen is te Groningen 't be richt gekomen van zijn ongelukkig uiteinde. Doodelijke val. Een 70-jarige man, die in zijn logement in do Pieter Ja- cobstraat te Amsterdam van de trap was gevallen en in bewusteloozen toestand werd aangetroffen, werd naar het- Binnengast huis vervoerd en bleek bij aankomst reeds overleden In don rook gestikt. Bij een begin van brand in een huis door verschil lende gezinnen bewoond, aan den Goudsche- weg te Rotterdam, werd een der bewoon sters, oen blinde bejaarde vrouw, door don rook gestikt op haar bed gevonden. De brand word met een paar emmers water gebluscht. Ongeval met de „Koningin Wilhelm na". Door de directie der stoomvaart-maatschappij „Nederland", is bericht ontvangen van eeu ongeval met de machine van het stoomschip „Koningin Wilhelmina", dat heeft plaats gehad op 12 Januari. Met 2 cylinders stoomende, heeft het stoomschip de reis tot Colomibo vervolgd. De reparaties, hoewel niet. van overwegen den aard, zijn echter tijdroovend, zoodat het oponthouo op 17 dagen en de reparatie kosten op 5 a 6000 gulden worden geraamd. De Koningin. Regentes zal zoo mogelijk hij het passeeren van Perim order bekomen om Colombo aan te doen, om den passagiers gelegenheid te geven daarmede de reis naar Batavia te vervolgenDe Koningin-Regentes kan dan tegen 28 dezer te Colombo worden verwacht. Passagiers, die vroeger wenechen te ver trekken, kunnen voor rekening der maat schappij mot andere gelegenheden de reis voortzetten. Aainvarin g. Gisterenmorgen had' in de Gouwe, bij do spoorbrug te Gouda, een aanvaring plaats tussehen de „Volhar ding H", en een der Hunze-booten (van Groningen naar Rotterdam.) De „Volhar ding" drong in do „Hunze' 'en had zeer veel moeite los te komen, welke laatste boot een groot gat in den voorsteven boven den waterspiegel bekwam. Door den schok werd het geheele buffet der „Volharding" verbrijzeld, doch ze kon haar reis naar Bos koop vervolgen. Do „Hunze" stooonde lan-g- zaam door naar Gouda en meerde doar vast tot nader onderzoek. Een persoon werd door den schok verwond. Aanvaringen door mist. Op het IJ had nabij de Oranjesluizen een aan varing plaa s tussehen de van Amsterdam naar Elburg vertrekkende motorboot „El- burg," schipper Poppe, en het van Dur- gerdam komende passagiersbootje „Tele- phoon." Laatstgenoemd vaartuig werd aan bakboordzijde bij den voorsteven ingeloo- pen. waardoor de voorsteven werd inge drukt, terwijl de kajuitskap verbrijzeld werd en de geheele voorkajuit belangrijke schade bekwam. De „Elburg" kreeg oogenschijn- lijk geen averij en vervolgde haar reis. Uit Zaandam wordt gemeld, dat tenge volge van den minst de „Mercurius", van den dienst AmsterdamIJmuiden en de „Alkmaar Packet IX", gisterenmiddag elkaar tussehen de Hembrug en Velseroord hebben aangevaren. De „Packet" bekwam schade aan bakboordzijde, doch de reis kon worden voortgezet. Ook is gisterenmiddag waarschijnlijk ten gevolge van den minst op de Maas de boot van Middel harnis, de „Onderneming" stroomafwaarts varende, in aanvaring geko men met een bij boei 16 op stroom liggend rijnschip. De „Onderneming" die zware ave rij bekwam, is, nadat de passagiers waren overgenomen, door de gemeentelijke stoom boot „Havendienst II," naar de werf van de firma Wilton gebracht. De ..Haven dienst II" bracht de passagiers aan den wal, terwijl het rijnschip, dat nog op dezelfde plaats ligt, geen beduidende schade opliep. School- en Kerknieuws. Gisteren opende de nieuwbenoemde lioog- leeraar in de zuivere en toegepaste wiskunde en mechanica aan de Technische Hoogeechool, dr. W A. Versluys, zijn college met het uitspreken eener rede over liet onderwerp„Wiskunde een hulpwetenschap." Onderwijzers-pensioenen. Door h.o. Hoofdbestuur van het Nederlandsche Onder wijzers-genootschap is aan de besturen van de afdeelingen dier vereeniging het verzoek gericht om, volgens een besluit der jongste algeineene vergadering, de onderwijzers-pensioenen in de afdeelingen aan de orde te stellen en vóór 1 April 1907 het rapport, dier besprekingen aan eene commissie uit- het H.-B., bestaande uit de hee- rcai J. I'oote, F. H. Klenkc en H. Douma, toe te zenden. Op venschillende quaesties wordt de aandacht gevestigd deze luiden 1. Gepensio neerden ontvangen hun pensioen uit de rijks- schatkist. Is dit geweii6CJit of acht ge het beter, dat er een rijksfonds tot -stand komt, waaruit de (pensioenen betaald worden? 2. lensioen wordt verleend na op minstens 65-jarigen leeftijd ont- slug bekomen te hebben, terwijl geen ouderdom is bepaald, waarop pensioen aangevraagd moet worden. Wat is hieromtrent uw oordeel? 3. Pen sioen wordt eveneens toegeken daan hem die door ziels- of lichaamsgebreken ongeschikt is voor zijne betrekking. Dit pensioen bedraagt evenals het ouderdomspensioen, zooveel zestig sten van de in het laatste jaar genoten wedde, als de onderwijzer dienstjaren heeft. Alleen bij gebreken, door ongevallen, in verband met het uitoefenen der onderwijzersbetrekking bekomen, wordt vol pensioen toegekend. Moet hier over 't algemeen ook meer rekening gehouden worden met den graad der invaliditeit? 4. Hoe denkt ge over de berekening van het pensioen? 5. H-«e denkt ge over al of niet korting op de salaris sen? Br is n.l. beweerd, dat pensioen een recht is waarop een ambtenaar aanspraak heeft en waarvoor dus niet betaald behoeft te worden. Kr is tegenover gesteld, dat voor nbt betalen het publiek-rechterlijk karakter der pensioenen ver sterkt wordt de Staat zou ton allo tijde moreel het recht hebben, de pensioenen in te trokken, als het staatsbelang <i;t voorschreef dat het recht op pensioen nooit beter verdedigd kan wor den dan als het betaald is dat vrijstellen van premie-betaling eene verhooging der salarissen z.ou beduiden, maar in verkeerden vorm. 6. Hoe denkt ge over de bepaling, dat een ambtenaar minstens 10 dienstjaren moet hebben, om ge pensioneerd te kunnen worden? 7. I)e algemeene vergadering van het Ned. Ond. Gen. sprak in 190ó de wenschelijkheid uit, dat door ontslag de pensioen-aanspraken riet verloren moeten faan. Ook de Bond ter verkrijging eener wette- ijke regeling van den rechtstoestand der burger lijke ambtenaren was van dezelfde meening. Zou dit uitgesproken beginsel nog niet wat uitgebreid moeten worden, door eiken ambtenaar, die ont slag bekomt, tegen betaling eener zekere premie liet recht te geven de jaren, die nog moeten ver- loopen vóór het pensioen J:nn ingaan geldig te maken voor het berekenen van het pensioens bedrag? Bij de uit te 6prekeu wenschen in het rapport dienen de afdeehngeai scheiding ie maken tus sehen die, welke ze urgent achten en dezulke, welker vervulling vooreerst wel - :°t bereikt zal worden, Het Provinciale Kerkbestuur van Noord- Holland heeft zijn goedkeuring gehecht aan de door het classicale bestuur van Haarlem voorge stelde grenswijziging tnse-.-on verschillende ker kelijke gemeenten in de nabijheid van de stad Haarlem. Deze verandering van grenzen, welke sind-s lang door vele personen en colleges werd gewenscht, ie tot stand gekomen i. <*t medeweten en medewerking van alle daarbij belanghebbende kerkeraden. Als gevolg van bedoelde wijziging behoort Vogelenzang (burgerlijk onder Bloemenda&l) voortaan kerkelijk bij Beniiebro.k. Santpoort krij t het Duinlustpark (b' -geril'k grootendeels Bloemetulaal). Door dein „Aerdenhout" (mede burgerlijk tot de uitgestrekte gemeente Bloemen- daal behoorende) is een scheidingslijn getrok ken. waarbij de Herv. ge:: ::nte van Zandvoort betrokken is. Hei „Schoterkwartier" (burgerlijk Schoten) komt kerkelijk bij Spaarndam. Echter wenscht de kerkeraad van laatstgenoemde gemeente met deze beslissing geen genoegen te nemen. Reeds is her classicale bestuur van Haarlem met de ■bezwargn van Spaarndam in kennis gesteld. Tot secretaris van de commissie tot de zaken der Remonstrautsche Broederschap is voor het thans loopende jaar in de rl.ats van wijlen den em.-predikant H. P. Schiin va» der Loeff, benoemd ds. W. H. Stenfert I" —se, te Rotter dam Ontbinding der „Evangelische U n i e." Het ,,Hbl." meldt: Het mag bekend worden verondersteld, dat de vrijzinnig-hervormde landelijke organisatie De Evangelische Unie" den laatsten tijd slechts een kwijnend bestaan heeft geleid, kwijnend hoofdzakelijk tengevolge van de werkzaamheden van jongere provinciale vereenigingen met een gelijksoortig doel als de "nie namelijk de be hartiging der belangen van de vnizinnigen in de Hervormde kerk. De afdeelingen der ome in den lande verdwe nen suocessievelijk, meestal -igaande in de pro vinciale organisaties, en vrl;wel alleen in Noord- Holland bleven Unie-afdeelincren tot nu toe voort bestaan. Thans is, naar wij vernemen, in een pister- middag in het „Odéon" te Amsterdam, onder presidium van dr. C. J. Niemeyer uit Bolsward, gehouden vergadering besloten tct ontbinding der „Evangelische Unie" over te gaan. Alle af gevaardigden, te zamen 25 afdeelingen vertegen woordigend, hechtten hun goedkeuring aan dit besluit, onder voorbehoud dat in <le door de Urn*, gevolgde richting door de provinciale orga nisaties zou worden voortgewerkt. Het batig saldo der rekening van de Unie, ten bedrag van ongeveer f 114, zal overeenkomstig de statutaire bepalingen gestort worden in de Algemeene Synodale riuwenbeurs. De afgevaardigden der ->oordhollandsche Unie afdeel ingen hielden nog een navergadering, ten einde een comité te benoemen, dat vóór Mei a. 6. een reglement voor de nu te vor.aen Noordhol- landsche provinciale eeniging'zal ontwerpen. In deze commissie werden verkozen d.- predikan ten A. J. Adriani, te armenhuizen J. T. Tenthoffte Hoorn; y. Schuurman, te Hau- wert D. Eilerts de Haan, te Heilo, en J. Pool. te Oudorp. aDen 25sten dezer hoopt een hoogst verdienstelijk oud-ingesetene van Utrecht, een zeldzaam feest te vieren. Het zal dan 60 jaren geleden zijn, dat de gep. majoor.titulair van den Pbarmaceuti- sohen dienst, Jacob Broeker, ridder van den Nederl. Leeuw, tot militair apotheker werd benoemd. Successievelijk tot de hoogere rangen op geklommen, erkende de regeering zijne ver diensten, door liegi den 22e n December 1884 te benoemen tot. ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Tal van t<kroningen, zoowel binnen- als buiteniandsche, voor uitvindingen en ver beteringen, op pharmaceutisoh gebied, ver sieren een kamer van zijn woonhuis te Ede. Het zal zijn talrijke vereerders en oud leerlingen zeker verheugen te vernemen, dat deze eerbiedwaardige 83-jarige figuur nog vol levenslust is en onafscheidelijk van zijn 87-jarige' ecLtgenoote, innig dankbaar, oen welverdiende rust geniet. aGisteren middag werd de Dorpstraat te De Bilt een oogenblik in opschudding gebracht door een rondtrekkende familie met. drie kinderen en een. kinderwagen incluis, waarvan ue man. en de vrouw ruzie hadden, welke zoo hoog liep, dat zij handgemeen wer den. Al spoedig bleek aait moetler _do vrouw niet voor de poes was. Zij had haar op de tanden, en gaf haar heer gemaal zoo geducht van katoen, dat de uiterlijke teekenen op zijn aangezicht zichtbaar waren. De politie verscheen en maakte heel gauw een einde aan het tooncel. door beide mede te ilemen naar de wacht. Daar begon het lieve leventje echter op nieuw. De vrouw vloog als een razende op den man los, sloeg hem half lam en ontruk te hem zelfs zijn neuswarmer!je. Da goed zak had tegen dit alles niets en vroeg dee moedig zijn pijpje terug. Hiervan kon ech ter geen sprake zijn. Eindelijk sprak zij van vergeven, doch niet in den rechten zin des woords, want zij voegde er aan toe „met rattonkruid." Ten slotte wist de veldwachter op oon kal me manier het tweetal in zooverre te ver zoenen, dat zij met hun kroost weder ver trokken in de richting Zeist. Later bleek, dat zij niet getrouwd waren en tien kinderen hadden. Tuinbouwtentoonstelling. De afdeelmg Doorn em Omstreken van de Ned. Martschappij voor Tuinbouw cn Plant kunde is ernstig voornemens, dezen zomer een flinke ituiaibouwtentoonstelling uit te schrijven. Zij heeft aan het gemeentebestuur van Driebergen de beschikking gevraagd over het mooie Willinkspark en dat is haar toe gestaan. Mooier terrein voor eeu tuinbouwtentoon stelling is moeilijk denkbaar, wanneer er ten minste een goed gebruik van gemaakt wordt, en dlat betwijfelen wij allerminst. Het pro gramma zal wel spoedig verschijnen. Hilversum. Dfe Fröbelinrichting al hier, directrice mej. L. Boom, viert heden haar 10 jarig bestaan. Bij deze gelegenheid wordt opgevoerd: „Goudsprookjes Tooverlied." Wij herinneren nogmaals aan. het verzoek van den gemeente-ontvanger tot aanzuivering van nog verschuldigde ge meente-belasting. Hat Kind van Staat. Mej. B. J. P. Fiegeo te Utrecht is benoemd tot onderwijzeres aan de chr. school alhier. Uit de recensie in het N. v. d. D. van 29 Maart 1906: „De Stadsschouwburg had gisteren een feestelijk aanzien. Alle rangen waren dicht bezet met toeschouwers en toeschouwsters, de eerste rangen meerendeels in galatoilet en met een aantal officieren van Leger en Sohuttereij de voorstelling, ingeleid en af gewisseld door muziek (ditmaal oud-Hol la ndsche dansen en liederen, uitgevoerd door het strijkorchest van het 7e regiment); de tegenwoordigheid van een aantal autoritei ten het publiek samengesteld ui! personen van allerlei leeftijd, en op de bexvenste ran gen de mi ddelba re-sc hooi jeugd flink verte genwoordigd, alsook een tiental Burgerwee zen, dat alles kon reeds terstond den in druk geven van iets zeldzaams en bijzon ders, in overeenstemming al zoo met het zeldzame en bijzondere der uitvoering zel ve, de voorstelling van Schimmel's „Het Kind van Staat", niet door tooneelkunste- naars van beroep, maar door officieren, die zich met merkwaardige toewijding in de moeilijkheden hunner zelfgekozen taak heb ben ingewerkt, en die een geheel hebben tot stand gebracht, dat bewondering verdient. Met ingespannen aandacht werd ook hiel de uitvoering gevolgd. Trouwens zonder die inspanning kan men niet komen tot het ware genotwant het is bekend, dat de schrijver van dü stuk zijn 'kracht niet ge zocht heeft in schitterende tooneeleffecten, maar in de fijnheid zijner dialoog, een voortdurend kruisvuur van opzettelijke di plomatie. Elnz. enz." Naar we vernemen, zal ook hier bij de opvoering, op 26 Januari a.s., oud-Holland- scho muziek worden ten gehoor© gebracht, welke thans reeds wordt ingestudeerd on der leiding van den heer Bikkers, kapel meester van het 5e regiment infanterie. Naar wij vernemen, zal de vereeniging tot het houden van kunstbeschouwingen in de eerste helft van Februari weder een por tefeuille exposeeren in de groote zaal van Amicitia. In een populair-wetenschappelijke vocn-ïacht „Een uitstapje in de wereldruim- lo en iets over de wonderen der voorwereld" deeiue de heer Geerling van Amsterdam ons gisterenavond, in Amiaitaa, zeer interessan te dingen mede. verduidelijkt door 95 mooie bchtbeelden. Met verbazing vernamen we al die wonderen van langivervlogen eeuwen, zagen we die zonderlinge reusachtige dieren waarvan sommigen een lengte van niet min der dan 35 meter en een gewicht van duizen den kilo's schijnen bereikt te heb ben. Voor de meesten der toehoorders, even als voor mis, zullen al die détails over de „.Kinderen der Zon", over kometen en val lende sterren, over liet Rijk der Oneindig heid, ook wel nieuwigheden zijn geweest; en al hoort men ze nog zoo eenvoudig en duidelijk verklaren, al ziet men ze nog zoo nauwkeurig afgebeeld, in heel veel kan inen zich toch niet indeuken. Het talrijke publiek volgde de voordracht met. gespannen aandacht en beloonde den spreker ten slotte met daverend applaus. Het eerste elftal van Quick speelt morgen in den competitie wedstrijd tegen Vitesse uit Arnhem. Ten bate van het ondersteunings- en zieken fonds van den R.-K. Volksbond, uit wiens kas in dezen winter reeds veel is ge trokken, zal op Zondag 3 Februari a.s. eene uitvoering gegeven worden. Op dien avond zal dr. Jonssen een spreekbeurt vervullen. De tooneel vereeniging „Ons Genoegen", de muziokvereeniging „St. Gregorius" en ao gemengde zangvereeniging „Kunst naar Vermogen" hebben hunne medewerking toe gezegd. Naar wij vernomen, zal binnenkort de bouw van een nieuw Gasthuis, onder lei ding van den architect Herm. Kroes, wor den aanbesteed. Ofschoon de werken van dezen bouwkundige, hier ter stede zoo veel vuldig aan te wijzen, reeds spreken van meer dan gewone kunde en bekwaamheid, kan ook thans gezegd worden, da! het te bouwen gasthuis een monument zal worden, da! onze stad m den vollen .zin des woords tot. sieraad zal strekken. De straat naast het bestaande Pieters. en Blaklands-Gasthuis zal vervangen worden door oen straat van 10 meter breedte, loopende in eenigszins gebo gen lijn van den Westsingel naar het plant soen. Zoo zal het fraaie nieuwe gebouw aan deze straat nog beter tot zijn recht komen. In dezen tijd van werkeloosheid in do bouwvakkon zal het voor belanghebbenden zeker een heugelijke tijding zijn, dat zoo spoedig mogelijk met do voorbereidende werkzaamheden tot den bouw een aanvang za' worden gemaakt. „Ecmbodo."

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 3