KOLONIËN. BINNENLAND. toestand in Marokko hot resultaat is van do interventie der beide mogendheden om de orde te herstellen en de politie te organisee- ren betgeen zal mogelijk maken het onmid dellijke vertrok van de eskaders Deze nota zal heden avond geseind worden aan alle mogendheden me dc conventie van Algeciras hebben onderteekond De Zwitsorsche bondsraad heeft in begin sel besloten, aan den wensch van de staten, die de akte van Algeciras hebben vastge steld. te voldoen en eene voordracht te doen tot bezetting van het ambt van inspecteur- generaal der politie in Marokko. Aan de aanvaarding van de opdracht, aullen som mige voorwaarden verbonden worden. De personenkwestie werd nog niet behandeld. In ecne volgende vergadering zal de vraag to berde konion van het bondsgerechtshöf als rechtsmacht voor processen, waarin de op te richten Marokkaan9cho staatsbank be trokken is De correspondent van de Times to Tan- ge r 9eint, dat de troepen van den sultan zijn begonnen met het plunderen dor dorpen on Arzila. De soldaten van den sultan ste len vee, verbranden de huizen, mishandelen de vrouwen en hal 1 allerlei gruwelen uit. Veel vee. aan Europeanen toobohoorende, is weggevoerd en op de markt te koop aan geboden. ondanks het verzet der eigenaren Nooit hebben de manschappen van Raisuli zulke baudietenstrokeu uitgehaald. Perzië* De Daily Mail bericht uit Teheran, dat de sjah. naar aanleiding van eene klacht dat zijne omgeving de indiening van be zwaarschriften belette, het bevel gegeven, dat de telefoon van het pa'eis met een publiek telefoonstation moet worden ver bonden. Vorder heeft de sjah, met het oog op het tekort op de begrooting van een half millioen, last gegeven zijne eigen particu liere uitgaven te beperken en den minister van financiën bevolen de zittingen van het parlement bij te wonen en daar de noodige inlichtingen te geven. Het parlement is te vreden over do houding van den sjah. Allerlei. vIn de gevangenis te Ooskjoeb is oen bloedig gevecht geleverd tuschon Mohame- danen°ei! Christenen, waarbij vijftien per sonen gewond worden, van wie drie zeer ernstig LnndtnI!' Jan Lloyds bericht uit Dover: Een draadloos telegram van South Goodwin ineldt, dat dc Belgische stoomboot Vader land. van New-York naar Antwerpen, is ge zonken. De stoomboot Naworth Castle, van Dundee, zit ten oosten van het liohtschip van South Goodwin onder water. De boeg van de Vaderland is beschadigd en zit on der water, het hol is vol. het beschot zat. vast. Van de bemanning van de Naworth Castle worden drio man vermist. U« aardbeving op Jamaica. Kiryston, 18 Jan. Volgons de thans ge da-ue schatting zijn meer dan 700 lijken be graven Verder zijn er nog meer dan 1000 niet herkende lijken Steeds worden nieuwe verschrikkelijke bijzonderheden over de ramp bekend. 1 9 J an. De vloot van de Verecnigde Sta ten zal de haven verlaten naar aanleiding van een dringendon brief van den gouver neur. die haar verzocht heen te gaan omdat hij ten volle in staat is in alle behoeften van do bevolking te voorzien. Hij is alleen bereid toe te staan, dat eene afdeel in g on gewapende Amerikanen aan land gaat om bet consultant te beschermen. I>e Amerikaan se he admiraal verklaart, dat het onmiddel lijke vertrek van zijne schepen het ecnige ia wat mot. de waardigheid vatn de Vereenig- de Staten Ix-m aan baar is Kingston, 19 Jan. Uit de brief wissoling, die gevoerd is tuaschen schout-bij-nacht Da- vis cn gouverneur Swettenham "blijkt, dat Davis troepen aan land heeft gebracht on danks de kennisgeving van Swettenham, dat hunne hulp niet gevorderd werd In den avond van dien dag schroef Davis aau Swet tenham on gaf eene beschrijving van het werk, dat zijne aan land gebrachte troepen hadden verricht, door te pntr. uilloeren in de straten, puinhoopen op te ruimen, hulp te verleen en om gestolen kostbaarheden op te sporen en andere dingen, die hij meende dat gedaan mochten worden oni particulieren te helpen zonder zich te bemoeien met wat zaak is van de overheid. Hi: stolde daarom voor den volgenden dag weer manschappen aan land t© laten gaan, tenzij de gouverneur daartegen uitdrukkelijk bezwaar maakte. Hij stelde verder voor zes man te bestemmen voor dc bewaking van het consulaat ou ver trouwde. dat Swettenham zijne handelingen, door gewone menschlievendheid ingegeven, zou goedkeuren. De gouverneur antwoordde met eene be tuiging van dank voor het vriendelijke aan bod van hulp. Hij had geen bezwaar tegen de toelating van eene wacht voor de bewa king van hot consulaat als zij ongewapend was, maar achtte zich verplicht te verzoeken, dat do afdeel in gen arbeiders weer aan "boord zouden worden gebracht. Hij vond, dat. dezen werk doden voor particulierenwaardoor aan dezen uitgaven bespaard werden, maar daar bij was geen menschlievendheid in het spel. Hij geloofde, dat. het toezicht van de politie behoorlijk werd uitgeoefend. Wanneer de woning van een New-Yorkschen millionair geplunderd werd tijdens zijne afwezigheid in den zomer, dan zou dat nog geen reden zijn voor een Engclschen admiraal om ecno lan- dingsdivisic aan wal te brengen tot het ver leen on van assistentie aan do New-Yorksche politie. Schout-bij-naclut, Davis bracht heden mor gen een afscheidsbezoek aan het gouverne mentsgebouw. Hij dooide daarbij mede, dat hij met het oog op de houding van den gou verneur tegenover dc Amerikaanse he hulp de scheepslading vleesch. die dc Amerikaansche rogeering zond, had afbesteld. Davis zegt, dat men hem een kwartier had laten wachten voordat hij den gouverneur te zien kreeg. Het Amerikaansche eskader is des namid dags vertrokken. Washington20 Jan. Een telegram van schout-bij-nacht Davis bericht, dat de gou verneur zijn aanbod heeft afgewezen om a.f- deelingen werkvolk aan land to "brengen, ten einde hulp te verleenen bij het hospiitaal- werk, de puinhoopen op te ruimen en toezicht te houden in de straten Later echter bracht hij matrozen aan land. op verzoek, om mui terij in do gevangenis te voorkomen. Een West-Indisch regiment en de koloniale poli tie bewaken de stad. New-York, 20 Jan. inzameling, die hier werd gehouden van levensmiddelen tot ondersteuning van de noodlijdenden op Ja maica. is plotseling gestaakt ton gevolge van het incident Davis-Swetïten ham OOST-INDlE. Majoor T. J. A. Molenaar. De Atjeh-oorrespondent van het Soerab. Hbl. wijdt aan den kortelings overleden majoor intendant Molenaar het volgende ,,in memo- riam" „Deee hoofdofficier, zoo schrijft, hij, is slecht6 zeer kort ziek geweest. Dit althans dacht men, hij zelf ook. Toen hij zich on der behandeling van den geneesheer stelde, bleek bij een zorgrvuldig onderzoek, dat de patient reeds in een zeer vergevorderd sta dium van een inwendige ziekte verkeerde, die niet ontdekt was geworden door de com missie van keuring, toen bedoelde hoofdof ficier kort geleden uit Nederland naar In- dië vertrok. Ja, zelfs een levensverzekerings maatschappij accepteerde hem als contri buant. Hoe ook, een zeer verdienstelijk man is in den majoor Molenaar ten grave gedaald. Hij zou over eenige maanden den dienst vaarwel gezeg hebben en naar Holland te ruggekeerd zijn, waar zijne twee zoons voor hunne studiën achterbleven." Overstroom in g en aardstor ting in Cheribon. De resident van Cheribon deelde mede, dat op den 7den dezer in het onderdost riet Tjidjoelang (Pand- jaloe-Galoeh), door zware regiens eene over strooming eu aardstorting heeft plaats ge had, waarbij de bruggen over de kali Tjiba- roejan van de desa Tjibaroepan, Sigoeng en P njalathan werden weggeslagen en bouw swah aan de desa Tjibaroejan werd bedolven terwijl de dijk van den heerendienstweg der desa Tjilowa over een lengte van ongeveer 6 ellen werd beschadigd. Met het herstellen van bedoelden weg is bereids een aanvang gemaakt. Bandjirs in het Preanger- sche. De resident der Preanger-regent- sohappen deelde mede, dat ten gevolge van aanhoudende zware regens de bruggen Tji- seel en Tjitalahab in de afdeeling Soeka- poera, van af 3 tot en met den 6en dezer onder water geraakten tot ©ene diepte van 1| nWer, terwijl door den sterken stroom wermedegevoerd de bruggen Tjikem- baugsaat, Tjiihalajingsat, Tjiodeng, Tjigin- toeug, Tripral:an I en Tjiprakan II en Tji- kahoeripan, alle gelegen in den heeren dienstweg Bandjar- Pamaritjan Tjisaar en de bruggen Rantjamoeding en Kedceng-wa- toe, in den weg van Bandjar naar Tjisaar. *-De Staatscourant van Zondag 20 en Maandag 21 Januari 1907 bevat het volgen de Koninklijke besluit: benoemd rot schoolopziener in het arron dissement Leeuwarden mr. E. Schaafsma te Bergum, gemeente Tüetjorkstoradeel II. M. de Koningin had Zaterdag aan tafel ten diner: baronesse van Ittersum, hofdame van H. M. de Koningin-Moeder, dame du palaas van de Koninginridder Pauw van Wieldrecht, kamerheer van H. M. de Koningin-Moeder, en mevrouw; jhr. mr. Röoll, president van de Tweede Kamer; jhr. V egel in van Claerbergen. directeur van het kabinet der Koningin jhr. Baud, kolo nel bij de dienstdoende sohutterij, adjudant in buitengewonen dienstjhr. van der Wijck, Baron van Heemstra, jhr. van Reigersberg Versluys, allen ordonnanco-officieren. Omtrent het eerste casinobal, Vrijdag avond in Hotel den Ouden Doelen te 'sGra- venhage gehouden, wordt nog vernomen, dat de meeste leden van het corps diplomatique en grootwaardigheiddbekleeders daaraan deelnamen H M. do Koningin en Z. K. H. de Prins woonden het bal van kwart voor tienen tot kwartier ove' elven bij. De vorstelijke personen namen geen deel aan den dans, doch bewogen zich door de verschil lende zalen en onderhielden zich met de aanwezigen To half vim uur 's nachts was de soiree afgeloopcn Ingevolge opdracht van H. M. de Ko ningin heeft baron Sirtema van Grovestins, grootmeester van Hr. Ms. Huis, Zaterdag een bezoek afgelegd) bij den Perzischen ge zant aan ons Hof. ten einde Hr. Ms. geluk- wenschen oVer te brengen bij. gelegenheid der inhuldiging op dezen dag van Mohammed Ali Mirza, als Shah van Perzië. Dc minister van budtenlandsche zaken heeft Zaterdag eveneens van zijn belangstel ling aan der gezant- van Perzië doen blijken bij gelegenheid der huldiging van den Sjah v- Perzië. Ook de vertegenwoordigers van de vreem de mogendheden legden voor gelijk doel, bij den gezant bezoeken af. Van her Perzische gezantschapsgeboaw wapperde de vlag van dat Rijk. De Italiaansche gezant bij ons hof, ridder T. Tugini, is in zijn geboorteplaats Foggia in Italië, met veel eerbetoon ter aar de besteld. Aan .het station werd do lijk- statie opgewacht door alle leden van den Raad. terwij] een der wachtzalen in rouw kamer was herschapen. De rouw in de stad was algemeen. In den stoet volgden vele autoriteiten en vertegenwoordigers van plaatselijke vereeni- gingeu. met banieren. De minister van buitenlandsche zaken werd vertegenwoordigd door den prefect Re- bucci. De menigte in de straten was bijzonier talrijk. In den Dom werd de lijkdienst verricht door bisschop Mola, met alle geestelijken. Mevrouw Tugini en haar dochtertje woon den de droeve plechtigheid bij. Bij de teraardebestelling werd door don burgemeester een rede gehouden, waarin hij, herinnerende aan de groote eerbewijzen den overledene in den Haag gebracht, een over zicht gaf van den diplomatieken loopbaan van ridder Tugini, die steeds bezield was door een verheven gevoel va.n vaderlands liefde. Vervolgens bracht de prefect, in naam der regeering. den ontslapene een laatsten groet. Daaj-na werd. onder diepe ontroering, het stoffelijke overschot in het familiegraf bijgezet. Ridder De Stuers, gezant bij de Fran- sclie republiek, is gisterenavond uit Parijs te 'r Gravenkage aangekomen in verband mot i het overlijden aldaar van zijn zoon jhr. J. H. E. F. de Stuers, geoantsohaps-attaché, werkzaam aar het. departement van buiten landsche zaken. De op zoo jeugdigen leeftijd overledene had, hoe kort eerst in de diplomatieke loop baan werkzaam, reeds blijk gegeven van bij zonderen aanleg voor deze carrière, waar voor hem nog zulk een toekomst open lag. Tijdens zijn detacheering aan buitenland sche zaken, werd hij onzen gedelegeerde ter conferentie van Algeciras toegevoegd en stond hij hem tijdens den ganschen duur de zer bijeenkomst ter zijde. Jhr. De Stuers be reidde zich in den laatsten tijd reeds voor tot het examen voor den rang van gezant schapssecretaris, maar een hevige ziekte met bet daarop gevolgd noodlottig einde brak zijn studiën ter verkrijging van dien graad af. De epoenten ingetrokken. Aan den Voorzitter van de Tweede Kamer is medegedeeld, dat heit voorstel tot heffing va nopeenten op de vermogens- en bedrijfsbelasting voor het dienstjaar 1907 1908 door den minister van fianciën is inge trokken. De eerst volgende bijeenkomst der Tweede Kamer is bepaald op Dinsdag den 29sten Januari a.s., des namiddags te li ure De voorzitter is, naar men verneemt, als dan voornemens aan de te benoemen cen trale afdeeling in overweging te geven om - behoudens nadere bepaling van het tijd stip waarop andere der aanhangige wets ontwerpen zullen worden onderzocht reeds aanstonds te besluiten dat bij het bij de wcderbijeen komst der Kamer te houden afdeeiingsonderzoek behalve de financieele wetson tont werpen, tevens zullen worden on derzocht. de navolgende wetsontwerpen Re geling van het octrooirecht voor uitvoerda- genwijziging der wet tot regeling en be perking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering; aanvulling en wijziging der wet tot voorkoming van bedrog in den boterhandelwijziging der wet, hou dende regeling betreffende de toelating als schipper op koopvaardijschepen enz.wijzi ging der wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschapwijziging van artikel 42 van het Reglement op het beleid de r regeering van Nederlandsch Indiëregeling van de bestemming der voor- deelige en voorziening in de dekking der na- deelige sloten der Indische rekeningen over 18921901 wijziging van art. 28, 4o. der Drankwettoekenning eener vergoeding aan do leden der colleges van zetters voor de rijks-directe belastingen voor schade-opne mingen vaststelling van het slot der Ind. rekening over 1903; nadere wijziging van de wet houdende regeling der voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, tandmeester, apotheker, vroedvrouw en apo thekersbediende vaststelling van bepalin gen tot het brengen van bestaande wetten in overeenstemming met de wetten van 6 en 2 Februari 1901 (Stbl. noe. 62 en 63), en van 12 Mei 1902 (Stbl. no. 61,) en tot rege ling van de toepasselijkheid der wet van 12 Febr. 1901 (Stbl. no. 63), op jeugdige mili tairen onderhandsche verkoop van vesting- grond en water te Coevordenaanvulling en verhooging van de Waterstaatsbegroo- ting voor 1906goedkeuring van met de Vereenigde Nauernasche Westzaner en Zaan dammerpolders enz. gesloten overeenkomsten tot ruiling van grondenonteigening van eigendommen in de gemeente Oldekerk, noo- öig voor den aanleg van een kunstweg van Niekerk naar de ZandemeSklap in die ge meente verhooging van de vestingbegroo- ti|ig dienst 1906bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht van naar het bui tenland ter bewerking uitgevoerde en daarna weder ingevoerde goederenonteigening voor don aanleg van de tweede mijn, bij K. B. van 24 October 1906 ter ontginning van staatswege aangewezen (Staatsmijn A) en van een mijnspoorweg tot verbinding van deze mijn met den spoorweg SittardHerze gen rath en bekrachtiging van dien onder- handsahen verkoop van voormaligen vee- tinggrond te Bergen op Zoom aan de R -K. parochie van den H. Jozef aldaar. Mr. O H. J. graaf van Limburg fltirura. Te Schiedam doet in enkele kringen het gerucht de ronde, dat mr. O. H. J. graaf van Limburg Stirum wegens gezondheidsredenen voornemens is ontslag te nomen als Kamerlid. Blijkens bij het departement van Ma rino ontvangen bericht is Hr. Ms. instruc tieschip Nautilus, onder bevel van den ka pitein-luitenant ter zee K. J. Karseboom, 19 dezer van Las Palmas vertrokken. De luitenant ter zee der 1ste klasse R F. van Brakel Schimmel, eerste-officier aan boord van Hr. Ms. monitor Reinier Hlaeszen wordt met 23 dezer op non-activi teit gesteld en met dien datum vervangen door den luitenant ter zee der le klasse H. W. A. Brans. De luitenants ter zee der 2e klasse J. P. Rem ij nee en P. J. Jager, uit Oost-Indiö in Nederland teruggekeerd, worden op nou- activifceit gesteld. Prof. ar. A. G. vanHamel, Uit Groningen wordt aan „N. v. d. D." gemeld, dat prof. dr. A. G. van Hamel, hoogleeraar in de Fransohe taal- en letterkunde aldaar, tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag heeft aann- gevraagd. Het blad kan er bijvoegen, dat ddt be sluit gelukkig geen gevolg is van gezond heidsredenen. Het staat echter in verband met bijzondere studiën, waaraan prof. Van Hamel zioh wenscht te wijden en welke ©en verblijf van eenigeu duur in Frankrijk zullen vereischen. De chef der exploitatie bij den dienst der Staatsspoorwegen op Java A. E. Lindo, heeft wegens volbrachten diensttijd eervol ontslag uit 's lands dienst aangevraagd, in gaande den 3en Februari 1907. De heer D. H. II avelaar c. i., hoofd ingenieur le klasse bij den waterstaat en 's lands B. O. W. in Nederlandsch Oost-In- dië, laatstelijk chef van het bouw-departe ment in Suriname en meermalen waarne mend gouverneur van Suriname, thans met verlof te Rotterdam, heeft pensioen aange vraagd uit den Oost-Indischen dienst en zal dus niet meer naar Oost of West terugkee- ren. Op verzoek eervol ontslagen aas lid van den Raad van Toezicht voor notarissen en candidaat-notarissen, geivestigid te Maas- trieb J. R. C. H. Berger, thans directeur der registratie en domeinen te Leeuwarden, en daartoe' benoemd J. van Blarkom, ont vanger der registratie en domeinen te Roer mond, thans plaatsvervangend lidtot plaatsvervangend lid E. A. J. C. Gkarlier, ontvanger der registratie en domeinen te Maastricht. Op verzoek eervol ontslagen als 2e klerk bijl de Rijksverzekeringsbank te Am sterdam C. J. Fetter. De heeren E. H. Krelage en Polman Mooy te Haarlem zijn benoemd in het eere comité der internationale tuinbouwtentoon stelling, welke als onderdeel van de tentoon stelling van het zeewezen te Bordeaux, dit jaar zal gehouden worden. Motorwet. De bepaling door Ged. Stater van Zuid-Holland, dat waarschu wingsborden worden geplaatst aan de eind punten der wegen, welke voor motorrijtui gen, behalve tweowielers, gesloten zijn en op de aansluiting van andere wegen voor welke het verfje i niet geldt, heeft geleid tot de meening, da: een waarschuwingsbord zou moeten worden geplaatst, zoodra de bena ming van een weg onverschillig of die weg i.i ééne dan wel in meer dan ééne ge meente geleger. is wisselt, a-1 maken we gen met verschillende benamingen feitelijk een weg uit Da >m .3 thans bepaald, dat op de we gen, welke bi; het in werking treden van de Motor- en Rij wiel wet 1905 waren gesloten voor motor rijtuigen op meer dan twee wie len, do waarschuwingsborden zullen worden geplaatst bij de aansluiting van wegen, voor welke het verbod niet geldt. Handel in gevaarlijk vleesch. Men schrijft aam de Tel. To en om Meppel is de handel in ..gevaar lijk" vleesch weer bijzonder levendig. Vooral de gemeente Staphorst levert tegenwoordig daaraan een belangrijke hoeveelheid, aange zien de sterfte onder heb vee aldaar thans groot is. Bijna dagelijks vervoeren de opkoo- pers van wrakke beesten zoo'n dier. Het on zuivere drinkwater wordt als oorzaak van de ziekte onder het vee genoemd. Alzoo weer overvloed van.... ingrediënten voor de worst bereiding De benoeming van Wessels. De heer J. H. L. van Dednse, voorzitter van de oommissie van onderzoek voor het haven bedrijf te Amsterdam schrijft aan „De Tijd": In verschillende bladen is een stuk over genomen uit het dagblad „De Tijd", dat opgesteld is door den heer W. R. Zats en waarin mededeelingen voorkomen over zaken, in den boezem onzer commissie behandeld. Wij achten het ongewenscht deze bewerin gen, die ten deele onjuist zijn en daarbij scheef voorgesteld, stuk voor st-uk te be handelen, doch wij gevoelen ons verplicht, betreffende den onder ons toezicht werken den, zeer bekwamen ambtenaar A. C. Wes- sols, pertinent tegen te spreken, dat hij ver klaringen zou hebben .gedaan, die een eerlijk man niet zou hebben mogen afleggen. Bladen, die het bovenstaande bericht over namen, worden beleefd verzocht ook dit te plaatsen De stakiag in da Anaatardamaahe haven geëindigd. In antwoord op het voorstel der stakers om de staking op te heffen zonder dat er slachtoffers zouden vallen, is het volgende antwoord der werkgevers Zaterdagmiddag half een aan het kantoor van Recht en Plicht" bezorgd: Aan den heer C. Posrthuna, secretaris der commissie in zake het conflict aan de Stoom vaart-Maatschappij „Oceaan." „Kennis genomen hebbende van uw schrijven d.d. 18 Jan., nader door u toege licht, hebben wij de eer u te berichten, dat wij ons niet kunnen vereonigen met de daar in gestelde voorwaarden, waarop door de werklieden, betrokken bij het conflict aan de Stoomvaart-Maatschappij „Oceaan", de arbeid direct zoude worden hervat. Bij dezen brengen wij te uwer kennis, dat het onze uitdrukkelijke wensch is, dat de arbeid op de navolgende voorwaarden zal worden hervat le. De tijdens hot conflict aangestelde vaste arbeiders zullen, evenals het aldaar reeds vroeger aangesteld vaste personeel, in dienst der Stoomvaart-Maatschappij „Oce aan" blijiven gehandhaafd. 2e. De stakers en overige werklieden, de- welken zioh uit eigen beweging tot 14 Jan. 1.1., 's morgens te 7 uur, hebben beschikbaar gesteld en in diienst der Stoomvaart-Maat schappij „Oceaan" aan het werk zijn gegaan, zulleu een werkboekje van de Vereeniging van Werkgevers op Scheepvaartgebied ont vangen, en zullen, met inachtneming der rechten van het vaste personeel, in het ver volg de voorkeur genieten bij hot aannemen van werklieden, in dienst der Stoomvaart- Maatsahappij „Oceaan". 3e. De stakers, die nu op 14 Januari 1.1., des morgens te 7 uur, door ons voor het laatst tot werken zijn aangespoord gjeworden, doch hieraan geen gehoor hebben gegeven, en aldus bij de staking hebben volhard, het welk in strijd is met de voorwaarden van het reglement, vervat in het werkboekje onzer vereeniging, hebben dit werkboekje, inge volge art. 8 c van het reglement, verbeurd. 4e. In overleg mot de direfetie van de Stoomvaart-Maatschappij „Oceaan" achten wij het evenwel gewenscht, den bij sub 3 bedoelde werklieden gedeeltelijk de gelegen heid open te stellen, na verloop van een door ons te bepalen tijd en gedurende dewel ke zij zich onberispelijk te gedragen zullen hebben, op voordracht van de directie der Stoomvaart-Maatschappij „Oceaan" hun werkboekje weder terug te krijgen. De namen der 51 werklieden, die nimmer meer in het bezit gesteld zullen worden van een werkliedenboekje onzer vereeniging, brengen wij u door de hierbij ingesloten lijst ter kennis, welke lijst door de directie der Stoomvaart-Maatschappij „Oceaan" is •opgemaakt en in onze handen gesteld ge worden 5e. Bij eventueel» aamstelling van vast personeel zij nu voor eene en altijd vastge steld, dat den werkgever biervoor steeds vrije keuze zal worden gelaten. Dit zijn onze uitdrukkelijke en niet te veranderen voorwaarden, waarop de arbeid door de werklieden, betrokken bij het con flict aan de Stoomvaart-Maatschappij „Oce aan", mot uitzondering van de bij sub 4, tweede alinea bedoelden, zal kunnen worden hervat. Wij wachten hierop uiterlijk Zondag 20 Januari des namiddags te 12 uur, uw ant woord, zonder eenige bijconditie of reserve aan het adres van onzen secretaris, Celebe&- straat 33, alhier. Indien dan de staking aan de Stoomvaart maatschappij „Oceaan", Maandag 21 Januari e. k. niet is opgeheven, zullen wij ons ge noodzaakt zien alle stakers uit te sluiten eu de Stoomvaart-Maatschappij „Oceaan" van andere, blijvende werkkrachten te voorzien". Hoogachtend. 'Het Bestuur der Vereen, van Werkgevers op Scheepvaartgebied. De stakers bespraken dit antwoord in een zeer druk bezochte huishoudelijke vergade ring, waarin na zeer lang en heftig debat besloten werd tot opheffing der stakina op de gestelde voorwaarden. De stemming was zeer gedrukt. Uit de lijst der uitgesloten eu bleek, dat er niet van 51, maar van 50 uitgeslotenen sprake is. nl. 28 aan boord en 22 aan wal. Er worden nu va.n de zijde der werklieden maatregelen beraamd, om de uitgeslotenen te ondersteunen. De opheffing der staking in de Amsterdamscho haven is geschied met 145 tegen 27 stemmen. De zaak Le Fèvre de Mon- tigny en De Geer. Naar thans wordt medegedeeld heeft J. J. Le Fèvre de Mon- tigny berust in het vonnis van de Amster- damsche rechtbank, waarbij hij wegens de bekende malversatiën is veroordeeld tot 4^ jaar gevangenisstraf, ouder aftrek van 6 maanden voorloopige hechtenis. Daarentegen heeft zijn medebeklaagde, jhr. Th. A. C. de Geer, veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf, onder aftrek van 6 maanden preventieve hechtenis, booger be roep aangeteékend. De officier van justitie zijnerzijds toekende tegen beide veroordeelingen appèl aan. Veroorzaken van den dood door schuld. De rechtbank te Leeuwar den heeft uitspraak gedaan in de zaak van mej. Jacoba H. R., oud 34 jaar, zich noe mende deskundige op nieuw-Malthusdaansch gebied, wonende in de Tramstraat aldaar, in wier wening de ongehuwde dienstbode Lijsbert K uit Oudendijk, gem. Het Bilt, de:. 9. Augustus jl. plotseling is overleden. De rechtbank heeft haar schuldig ver klaard aan het veroorzaken van den dood door schuld en haar overeenkomstig den eisoh veroordeeld tot 9 maanden gevangenis straf De strijd tegen do speelhui- en. Zaterdag eish,te het O. M. bij het 2e kantongerecht te Amsterdam 6 weken hech tenis tegen J. Franken, houder van een speelhuis op een bovenkamei- van perceel 128 in do Nes en tegen zijn compagnon A. de Haan, 6 weken hechtenis wegens het houden van hazardspel. Uitspraak over 14 dagen. - - Men meldt uit Haarlem aan de N. R. Ct, Het rijtuig van den commissaris der Ko ningin is Vrijdagavond door den mist, van Heemstede komende, in een diepe greppel gereden. Do koetsier kwam onder het rij tuig en de inzittenden, de commissaris en zijn echtgenoot©, kondon er niet uit. De burgemeester van Haarlem, die hen per auto achterop reed, verleende met an deren hulp. Niemand was gekwetst.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2