M°. SOS. iWoensdag 23 Januari 1907. BUITENLAND. FEUILLETON. De Gezegende dag. 5*" jHarvuiig. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 raaanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per poBt1.75. Afzonderlijke nummerso.OS. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERI'ENTIÉK Van 1—regelsf 0.73. Elke regel meer- 0.13. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot bet herhaald advorteeren in dit Blad bij abonnement. Eena circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. AANGIFTE VOOR PLAATSING OP DE KIEZERSLIJST. Zij, die k-achtens vroeger gedane aangifte op de kiezerslijst voorkomen, behoeven geen her nieuwde aangifte te doen, indien de plaatsing op die lijet berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis or van een vaartuig, mits zjj op 31 Januari als nog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewo nen 2o. genot van pensioen of lijfrente 3o. bezit van eene inschrijving in de Groot boeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank 4o. afleggen van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wèl noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op lo. bewoning van een. huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een ge deelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonenof 2o. op genot van inkomen in dienstbetrek king, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zon der genot van pensioen of lijfrente. Aan hen die verkeeren in het laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burge meester een aangifte-biljet ter invulling toege zonden. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de gemeente Amersfoort 'betreft, het volgende bepaald Voor Amersfoort (stadsgedeelte) huurprijs f 1.50 per week, minimum-inkomen f 400, vrije woning of inwoning f 75, v;;e Kost en inwoning f 275. Voor Amersfoort (overige deel) huurprijs f 1 per week, minimum-inkomen f 300, vrije woning of inwoning f 37.50, vrije kost en inwoning f 200. De formulieren tot het doen van aangifte zijn ko6teloo6 verkrijgbaar ter Secretarie der Ge meente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het volgende voorschrift dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het op schrift ,,Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet'' en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handtee- kening. Politiek Overzicht. D« verkiezing voor dan Duitoohen rijksdag. I. Overmorgen is de dag, waarop de kiesge rechtigde bevolking van het Duitsche rijk is opgeroepen tot verkiezing van den nieuwen rijksdag. Men heeft sedert den 13. December, toen het besluit tot ontbinding van den vo- rigen rijksdag eenigszins als een donderslag uit den helderen hemel kwam vallen, tijd gehad om te bekomen van den eersten indruk van verrassing, die door dit besluit was te weeggebracht. De ontbinding is niemand kan dat ontkennen onverwachts geko men. In den voormiddag van den dag, die deze beslissing bracht, dacht niemand aan de mogelijkheid er van. En ook nadat het antbindingsbesluit wias voorgelezen, wreef men zich de oogen uit. Het was zoo plotse ling gegaan, dat het moeite kostte om zich in de werkelijkheid in te denken. Met de verwerping van het bemiddelingsvoorstel be treffende de vermindering van de troepen macht in Duitsoh Z.-W.-Afrika, waarbij de regceiring zich had neergelegd, had de rijks dag geen onherroepelijk besluit genomen. Die [gelegenheid bleef open om, als do regeering er op stond, aan haar verlangen toe te geven Wat zat er achter, dat de regeeiring de ge legenheid afsneed om tusschen haar en het centrum eene brug te bouwen en wegens iets wat betrekkelijk eene kleinigheid was den rijksdag naar huis zond? Wat er achter zat, is in de weken, die sedert verloopen zijn, inderdaad duidelijk ge worden. Vorst Bülow heeft klaren wijn ge schonken. Wat hij in de vergadering van 13 December slechts met korte woorden aan duidde in den volzin: ,,De regeering mag zich niet voor wenschen en belangen van enkele partijen buigen, wanneer hare hoog ste taak, de nationale taak, op het spel staat," vindt men uitvoeriger uitgewerkt in zijn oudejaarsbrief en vooral in de rede. die hij verleden Zaterdag gehouden heeft a?r het politieke gastmaal, dat het koloniaal politieke comité van actie in het Palast-h 5- tel te Berlijn had aangericht Daar heef: pij (gezegd, dat het in den aanstaanden strijd aan de stembus ..gaat om geen ander volks recht dan dat om vertegenwoordigd te zijn door eene meerderheid, die de ver bonden regeeringen helpt- het aanzien van Duitschland hoog te houden en dappere Duitsche soldaten niet voor den vijand in den steek laat." En als het voor de hand liggende doel van den strijd wijst hij aan „eene meerderheid van conservatieven en liberalen tot stand te brengen en het oen- trum de mogelijkheid te ontnemen, aan cle zijde van de principieel op dissonnanton be daohte sociaal-democratie ten nadeele van het vaderland machtpolitiek te voeren tegen de verbonden regeeringen en tegen alle an dere partijen. Een rijksdag, wiens meerder heid in nationale vragen met blijft steken, dat is de edsch van den dag. Wie van deze overtuiging is, die handele daarnaar en wachte niet op waardeering en beloften voor de toekomst-, maar zij mans genoeg zich zelf te doen gelden." Daarmee is de vinger gelegd op het car dinale gebrek, dat den vorigen rijksdag aankleefde. In zijn oudejaarsbrief heeft de rijkskanselier dit gebrek in enkele volzin nen aldus geteekend,,De parlementaire toestand, dien ik bij de aanvaarding van mijn ambt vond, verschilde in hoofdzaak niet van dien in den laatsten rijksdag: de burgerlijke linkerzijde in drie, vier groe pen gesplitst; de rechterzijde wel meer eens gezind, maar in aantal even zwak als de li beralen te zamenin het midden de sterkste partij, het centrum, reeds toen nagenoeg in staat, hetzij verbonden met Polen, Welfen enz. met de sociaal-democraten, of met de conservatieven en den rechter vleugel der liberalen eene meerderheid te vormen. Eene andere mogelijkheid, dan met het centrum de zaken af te doen, bestond er niet, vooral sedert de verkiezingen van 1903. De rijks kanselier was op de medewerking van deze partij aangewezen." Vorst Bülow voegde daaraan toe, dat hij altijd heeft gevoeld, dat deze toestand van afhankelijkheid der parlementaire resultaten van don goéden wil van ééne partij in de bonte reeks van het Duitsche pairtij gewoel niet rnbedenkelijk was. Dat is gemakkelijk te verklaren, want het centrum was niet gewoon zijne onder steuning om niet te geven. Het aanhoudend klimmende stemmencijfer der sociaal-demo craten droeg er toe bij, om de afhankelijk heid der regeering van het centrum te veir- grooten. Toen bij de laatste algemeen© ver kiezingen het aantal 6ociaal-democratische leden van den rijksdag steeg tot een vijfde van het geheele a ah talsprak het van zelf, dat de noodzakelijkheid dringender werd om steun te zoeken bij het centrum, de eenige groote partij in den rijksdag, die uit zich zelf een vierde van de leden sterk was en met haren aanhang van Polen en Welfen het tot nagenoeg een derde kon brengen. Maar het centrum verleende zijn steun niet belan geloos; 't verlangde daarvoor oontra-presta- tiën. Het was, in het eerste of in het tweede gelid, eigenlijk bij alle maatregelen van re- geeringsbeleid betrokken; het had daarin de hand openlijk of achter do schermen, en misschien achter de schermen nog het meest. Directeur Dernburg heeft in de laatste ko loniale debatten er een boekje van open ge daan hoe de afgevaardigden van het cen trum in het koloniale bestuur hun invloed trachtten te doen gelden in die mate, dat zij een soort bijregeering uitoefenden, die de organen van het staatsgezag dwarsboom de als zij de zaken niet naar hunnen wil dreven. De wensch om daarin verandering te bren gen, is voor de rijksregeering hot motief geweest, waarom zij den rijksdag heeft ont bonden. Zij wil zich bevrijden van den alles overheerschenden invloed van het centrum, en om daaraan te ontkomen, doet zij een beroeip op het volk. En dat maakt het ont- bindingsbesluit begrijpelijk en bij velen po pulair. „Er zijn millioenen kiezers," schrijft de Vossische Ztg., „wien onder alle omstan digheden de strijd tegen de overmacht van het centrum welkom is. Alles wat vorst Bülow over het centrum zegt, zou van pas geweest zijn ook dan, wanneer hij den 13en December ter elfder ure het suppletoir© cre- diet voor de koloniën had doorgezet: zijn oordeel over de overspanning van het machtsbesef dezer fractie, over hare onbe rekenbaarheid, over haar confessioneel karakter, over haar gekonkel met de sociaal- democratie. En ook dan zou de behoefte on afwijsbaar geweest zijn om een einde te maken aan een parlementairen toestand, die het centrum in staat stelt overal, waar het met de sociaal-democratie samen gaat, de wetgeving met lamheid te slaan. Dat is eene volkomen voldoende rechtvaardiging van de ontbindingeene verdere rechtvaardiging is niet noodig." Verlos ons van de overmacht van het centrumDat is eene voor allen verstaan bare, pakkende leus, die vorst Bülow voor dezen strijd aan de stembus heeft aange heven. Maar eene pakkende leus alleen waarborgt nog niet het suooes in den strijd. Duitschland. De directeur van het departement van koloniën, de heer Dernburg, is ook in Müncher. opgetreden met eene rede, die met het doel om gezonde denkbeelden te verspreiden over de Duitsche koloniën, verbindt eene propaganda voor het streven der Duitsche regeering om eene meer derheid te krijgen, die haar wil steunen in hare pogingen tot ontwikkeling van de kolo niale bezittingen. In Hamburg en in Dresden is tot zijne vervanging opgetreden de oud-gouverneur van Duiitsch Zuidwest-Afrika, generaal Yon Lindequist Duitschland en Denemarken. De correspondent van Havas te Kopenha gen bericht, dat men daar in welingelichte kringen aelooft, dat de onderhandelingen weldra zullen slagen, die gevoerd worden tusschen de Deensche en Pruisische regeorin- gen ./ver den rechtstoestand van do Slees- wij kers, die indertijd verkozen hebben Deenscli te blijven, en dien van hunne kin deren Dit \yordt ook bevestigd door de Frankf. Ztg., die uit Berlijn bericht, dat de sedert geruimen ti'd tusschen de beide regeeringen gevoerde onderhandelingen over de behande- 'ing van de Deensche optanten en over an dere Noord-Sleeswijksche kwestiën, tot eene overeenkoms1. hebben geleid, die waarschijn lijk reeds eerstdaags bekend gemaakt zal worden Frankrijk. Het wetsontwerp tot af se1 affing van de krijgsraden in vredestijd is eergisteren bij de Kamer ingediend. De minister van oorlog, generaal Fïcquart, verzocht het tot onderzoek te zenden naar de commissie voor de hervor ming van het rechtswezen, als de legercom- missie zich daarmee kon vereenigen. De voorzitter van de legercommissie stelde voor, dat de beide commissiën gezamenlijk rapport over het wetsontwerp zouden uitbrengen. Daartoe werd besloten. Eene intsrpellatie over de maatregelendie de minister van binnenlandsche zaken verle den Zondag te Parijs genomen heeft om de betooging tegen te gaan ten gunste van den wekelijkschei*. rustdag, eindigde met de aan neming van eene motie, waarbij de verkla ringen van do regeering worden goedgekeurd, met 463 teger. 58 stemmen. Zweden. Koning Oskar is nu als genezen te be schouwen vau zijne laatste ziekte. Ook overi gens is zijne gezondheid in den laatsten tijd verbeterd. Bulletins over zijn toestand wor den niet meer bekend gemaakt.. Oostenrijk. Weetien, 22 Jan. In de Kamer van afge vaardigden drukte de voorzitter zijn leedwe zen 'n zijne verontwaardiging uit over het ongehoord optreden van graaf Stemberg den vorigen dag tegen den onder-voorzitter. Hij verklaarde te betreuren, dat het reglement van orde niet voldoende in zulke gevallen voorzag. Sternberg bood zijne verontschuldi gingen aan en trok zijne woorden in. Het incident is hiermede geëindigd. (Graaf Sternberg, het enfant terrible van de Kamer, had den vorigen dag, nadat hem door den fungeerenden voorzitter wegens on gepaste uitdrukkingen het woord ontnomen was, zich misdragen tegen het gezag van den rresident; met de vuist op de tafel van den voorzitter slaande, had hij dezen toegeroe pen „Ik heb niets onbehoorlijks gezegd gij zijt een ellendeling.) Servië. Belgrado22 Jan. De toestand van deu koning is belangrijk verbeterd. (Koning Peter had kou gevat en moest bet bed houden). Rusland. De nieuw benoemde stedelijke prefect van Petersburg generaal-majoor Dratschewsky is een bekend reactionair en, volgens do Strana, lid van den bond van echt Russische •mannen. Toen hij prefect was te Ros tow, mocht daar slechts één officieel persorgaan verschijnen Eene politieke vereeniging, die verzocht eene vergadering te mogen houden tot be raadslaging over vragen, betrek,king heb bende op de aanstaande doemaverkiezingen, ontving het volgende klassieke antwoord uit de kanselarij van den prefect: „Toegestaan, mits in tegenwoordigheid van den politie- pristaw en onder voorwaarden, dat do be raadslagingen over de bedoelde vragen niet personen betreffen, die waardig zijn in do rijksdoemi gekozen te worden." Bulgarijë. Het besluit der regeering tot sluiting van de universiteit en ontslag van de professoren, zal bijl de Sobranje worden ingediend, om het door de volksvertegenwoordiging te laten bekrachtigen en zich zoo te vrijwaren tegen het. verwijt van strijd met de wet. De politie te Sofia heeft een razzia ge houden tegen de studenten Verscheidene honderden werden gevangen genomen. Do genen, di* dienstplichtig zijn, worden dade lijk ingelijfd; de overigen worden naar de woonplaatsen van hunne ouders overge bracht, op de wijze waarop men dat met land'loopers doet. Balkan-Staten. Het hoofd van de Macedonische gendar merie, Dog", org is Padha, is het met den Turk- schen minister van oorlog eens geworden over de hoofdpunten van eene reorganisatie dezer gendarmerie. Hij verlangt echter, dat de tot stand gekomen rege'ing officieel be krachtigd zal worden. Marokko. Parijs, 22 Jan. Eene gemeenschappelijke Fransch-Spaansche notaj- die heden bekend gemaakt is, houdt de mededeeling in, dat de beide staten, daar het doel der gemeen- schappelijke betoogimg bereikt is, de terug roeping der eskaders binnen zeer korten tijd in overweging kunnen nemen, en dat zij een lijst hebben opgemaakt voor de benoeming van instructeurs van de politie en reeds bij voorbaat daarvoor de noodige fondsen hebben beschikbaar gesteld. Berlijn, 22 Jan. De Fransohe en de Spaansohe gezant deden aan het ministerie van bnitenlandsohe zaken een gelijkluidcndo mededeeling toekomen, waarin de spoedige terugroeping van de Fransohe en Spaanscho oorlogsschepen uit de Marokk aansche wa teren wordt aangekondigd. In de nota wordt, medegedeeld, dat in den laatsten tijd de Marokkaansche regeering zelf heeft gezorgd voor verbetering van den toestand te Tan gier en omgeving. Verder wordt gewezen op de noodzakelijkheid, om de bij de akte van Algeciras ingestelde politie zoo spoedig mogelijk op te richten en worden de stappen vermeld, die te dien behoeve door Frankrijk, en Spanje bij de Marokkaansche regooring en bij Zwitserland zijn gedaan. Staatssecretaris v. Tsohirsohky heeft de nota in ontvangst genomen en daarbij ver klaard, dat de Duitsche regeering het hare zou doen om de invoering van de politie te bespoedigen. Vereenigde Staten. Over het aanstaande bezoek van staatsse cretaris Root bij den gouverneur-generaal van Canada graaf Grey, verneemt Renter's Een verhaal van de Osterlide Pastorie 20 Uit het Deensch door BETST BAKKER—NORT. „Ik was voor zijn buis," zed hij terneer geslagen „Maai- die poort was gesloten en de lamp buiten uitgedraaid'. Ik had die hand a.' uitgestrekt naar de nachtbei, maar ik had er niet den moed toe." Maar naarmate de nacht verstreek, werd de pijn in moeder's rug en armen, heviger, en toen de morgen aanbrak, lag ze zoo bleek in 't bed, dat ik luid' begon te •schreden en te roepen dat moeder dood was. Toen ging vader een dokter halen. Eerst- nu had hij daar recht op, het voorwaardelijk recht an de armen hulp, te vragenhulp, die te laat kwam. Moeder werd onderzocht, ze schreeuwde van pijn, als ze aangeraakt werd en ei ken keer schreeuwde ik mee, alsof ik zelf de pijn voelde ,,'tls te laat," zed de dokter. „Al die gele plekken, die u op rug en armen ziet. zijn inwendige verbloed&ngen waarom is n niet- eerder gekomen?" Vader antwoordde niet hij stond met gebogen hoofd, de tranen liepen langs zijn wangen. Sedert was moeder een wrakmaar niet vader treft het verwijt. Want de schuw- liuiu va-u ue aiuicii 10 <0.0 auiuuiu van ito moor schappij, die den rijke het recht geeft den dokter s nachts op te bellen om te hooren of zijn zoor. een appel mag eten, waarin hij plotseling zin heeft gekregen, alleen omdat hij de waarde vam den appel honderd) maal ka,11 betalenterwijl de arme moet ver bloeden, oimdiat hij ,nog geen ons van dat bloed tegen zilver kan, doen opwegen voor de hulp van, den dokter. Hij zweeg. Vonne boog ziioh over hem heen en streelde zijn hand. „Petit CJhlnois," zed ze zacht. „Van diat oogenblik af heb ik do doktoren gehaat, en al>s u wist, Juffrouw Vonne, hoe ik miijn broer gesmeekt heb een ander be roep Ie kiezen dan juist, dit --- hij is trouwens al jaren lang aangesteld in t bui tenland, en wij hebben geen gelegenheid el kaar te ontmoeten." „Ik begrijp het toch niet. goed," meende Vonne. „Uw broer is er toch heelemaal on schuldig aan, hij kan immers trachten alles weer goed te maken, door juist daar te hel pen, waar zijn hulp het meest noodig is." „Laten wij er niet meer over spreken, jufffrouw Vonne," verzocht hij. „er zijn bovendien ook andere dingendie u niet kan begrijpen, en die ik niet kon goedkeuren. Ik begrijp mijn broer niet meer. Er waren ook tijden, dat ik dacht zooals u, juffrouw Vonne o, maar wanneer ik moeder daar hulpeloos en lijdend in haar stoel zag zitten niemand weet-, wat moeder voor mij is geweest sedert, vaders dood zo was alles wat ik bezat." Vonne schoof dicht' naar hem toe, en leg de de armen om zijn hals en haar wang tegen de zijne. Petit Chinois!" fluisterde ze. zacht snik kend, „o, pauvre, petit Chinois!" Lang zaten ze Zoo zwijgend. Toen tilde hij voorzichtig met de beide handen haar hoofdje op, liet zijn blik in den hare rusten, en vlijde zijn wang tegen de hare. En zoo zaten ze heel lang buiten, terwijl de schaduwen van dé helling steeds meer over het. Lidémeer gleden, als wilden zo zich voor den nacht verbergen, en de nevelen van. d!e weiden in de verte verdwenen in, hun met dauv.r omzoomde mantels. Ze spraken niet, slechts nu en dlan hief hij, haar gezicht op, om dan weer voorzich tig zijn wang tegen de hare te drukken. En een wonderlijke, ongekende vreugde, de eerste teedere beantwoording van een tot nu toe nooit gestilden drang naar teeder- heid vervult Vonne met een, onbeschrijfelijk gevoel van vrede en veiligheid. Voor de eer ste maal, zoo lang ze z"oh kan herin noren, kan ze, al is het dan ook maar voor een korte wijle, de volle troost van een menscli zijn, die ongeheelde wonden in het hart heeft alleen door haar wang tegen de zijme te leggen en hem te laten voelen, dat haar hart. hem nabij te. Zij denkt er niet aan, of hij, een man of vrouw ishij is voor haar slechts een mensoh, even eenzaam als zij zelf, met de zelfde ir.nige behoefte aan teederheid als zij zelfwant dat voelt Vonne. En de nevelsluiers glijden' hum menigvul- diger en menigvuldiger voorbij, ze laten tra nen vallen, terwijl ze voorbij gaan, die als trillende dauwdroppels op hun haar blijven liggen maar ze merken het. niet. De silhouetten der heuvels teekeneii, donkerder omtrekken tegen den geelkoperen sikkel der maan, die de kleuren van al het lovende en doode afmaait om alleen te kunnen lichten in onaangetaste helderheid. Do bloemetjes, die tusschen de heidestruiken ingcsmokkcld zij.n, sluiten haar oogjes, maar ademen met open kelk, in een zware rust, en' verspreiden liaar sterken geur over de zwaarmoedige diroomen der heide. „Nu is de heide vochtig en de schaduwen zijn koelfluisterde hij, toen hiji voor de laatste maal haar gezicht naar zich ophief. „Ik durf u niet, langer hier houden, in uw lichte japon en dunne schoentjes. En hij stond op en hief haar zOo hoog óp, dat zijn oog in het hare blikte, en alsof hot van zelf sprak, drukte zij haar moud op den zijne, in een langen, stallen kus. Eb als van zelf, liet- ze haar arm onder den zijne glij den 011 sloot zijn, hand ach om de hare,"ter wijl ze samen naar huis gingen. E11 toen Vonne hem bij het hek goeden nacht had gezegd en door deu donkeren tuin liep, voelde ze plotseling vol verbazing, dat ze nooit de eenzaamheid in haar leven zoo düep gevoeld had, als op dat kleine «stuk je weg van het hek naar de steenen trap onder de oude linden. Maar toen ze in haar kamertje gekomen was en haar bl*k boven de heg der zilver populieren over do open heide liet zweven, was het, of waren haar armen vol rozen En ze sliep in, met de rozen dicht .tegen zich aan gediukt VII. Vonne wordt geschilderd. Ze zit voor den derden keer voor Troels Forumniet. op het kerkhof tusschen de lavendel der dooden, ook niet in den pastoriet u-in, waar de tros sen seringen neerhangen, als groote blauw- violette schaduwen, die neergedaald zijn, en zich op takken en twijgen neergevlijd heb ben, maar in' mevrouw Mette's rozentuin op Lyngholt. Ze zit onder een zacht roze. hoogstammige La France, die in vollen bloei staat, haar handen rusten in haar schoot en sluiten zich zorgvuldig om een hoop bladeren, die ook op lieur haar neergefladderd zijn en schitte ren in de fonkelende zon. Voor de grap heeft hij reeds met zijn pen seel den naam van het schetsje in den oenen hoek 'gekrabbeld1 Yvonne, Marie, stamroos, eerste bloei, eigendom van dominee Eind in Ooterlidle. Forum is vandaag vlijtig. Er is zoo'n heer lijke zon over do beide rozen, diat alle kleu ren een gulden glans aannemen. Als hij de schittering van diazo stemming goed zou willen weergeven, moest hij goud' op zijn penseel nomen zoowel voor Von- ne's haar als voor de rozen. Vonne te in gedachten verzonken boven de rozenblaren in haar hand, en onbewust zinkt haar hoofd dieper en dieper tot het op haar schouder rust-. Zo dork.t aan haar vader zonder dat hij een enkel woord over het doel van zijn reis gesproken heeft-, weet ze, waar hij heenge gaan is dat. heeft zij gevoeld. Hij is op reis gegaan om mama's graf te bezoeken. Ver naar het Zuiden is hij getrokken. „Dat vader dit niet. tegen haair heeft kunnen zeggen, nu ze toch alles weet!" Sedert- zij aangenomen is. weet zij allee. Op dien dag waren zij alleendat. hadden zij zoo gewild, en 's avonds, teen zij het licht var den gezagenden dag zagen weg sterven achter do heuvelen van Lidesö, had de predikant twee brieven uit zijn porte feuille genomen &-rdt grvolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1