KOLONIËN. BINNENLAND. bureau, dat het bezoek onmiddellijk volgt op eotio uitgebreide, gewichtige gedacht en wisse ling tusschen Londen. Washington en Otto- wa. Men gelooft in welingelichte Londenscbe kringen, dat het bezoek waarschijnlijk zal leiden tot oene regeling van verscheid ene kwcetiëu, waarover nu verschil bestaat, daar onder begrepen de kwestie van de robben vangst Allerlei. v— Oj> hel station te Nar bonne, Zuid- Frankrijk, word eenige dagen geleden oon merkwaardige diefstal gepleegd Een Italiaan mot zij vrouw kwam met den eapress-trein uit Cot te aan en wilde uitstijgen, om den sneltrein naar A mil ie les-Bains te nemen. Zij waren beiden met pakketten beladen, toen een pakjesdrager de dame naderde en haar een Kleinen handkoffer, dien zij droeg, af nam om hem, naar het scheen, naar den trein te dragen. Hij volgde ook het paar, maar was plotseling met den koffer verdwe nen De bestolenen wendden zich dadelijk tot don stationschef, die echter vast kon stel len. dat de dader niet tot de pakjesdragers van het station behoorde, maar oen gauw dief geweest moest zijn, die met behulp van oen bostellerspet op roof uitging. Het ver- l«cs van den handkoffer was daarom zoo erg, daar hij een tamelijk groot vermogen in haar geld en papieren van waarde bevatte. 2000 fr. in banknoten. 500 in goud, 200,(300 in papieren viel den slimmen witkiel in han den. Totnogtoe zijn de nasporingen naar den dader vruchteloos gebleven. v— Volgens telegrammen uit Louisville, Kentuckyis de rivier buiten hare oevers getreden en moesten duizenden de vlucht nemen. De werkhuizen van Louisville, New- Albany en Jeffersonvillo hebben hunne poorten moeten sluiten, waardoor duizenden Kerklieden zonder werk zijn. De goederen der handelshuizen op de kaaien en magazij nen in do nabijheid hebben erg geleden. Uit Cincinnati en de andere plaatsen langs de rivier komen dergelijke tijdingen, velko doen vermoeden dat de schade meer dan 20 millioen dollars zal bodragen. Een latei bericht zegt, dat de ingevallen koude de ovorstrooming heeft tegen gehou den. welke nu denkelijk langzaam zal ver dwijnen. Tijdingen uit de bedreigde steden molden, dat do dijken hébben standgehou den. OOST-1NDIE. Blijken* een uit Nederl.-Indie ontvan gen telegram van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden, heeft, volgen® particuliere berichten van Si- nabang op het eiland Simeuloee ontvangen, de vloedgolf, die zooals in de Staatscourant van 12 dezer werd vermeld, Poeloe Simeu loee teisterde de zuidkust van dit eiland gedeeltelijk verwoest en het eóland Simeuloee fjoet bijna geheel doen verdwijnen. Vermoe delijk zijn er 1500 dooden. Dagelijks komen daar hevige aardbevingen voor. De civiele gezaghebber is met geneeskundige hulp naar do plaats van de ramp vertrokken. De Staatscourant van Woensdag 23 Januari 1907 bevat de volgende Koninklijke hesluiten alsnog erkend als consul met don persoon lijkou titel var. consul-generaal van Zweden :c Arasterdam C. A. Bromm benoemd tot ambtenaar van het O. M. bij de kartongerechten te Rotterdam en Schoonhoven mr. H. F. Wolfaon, advocaat, secretaris van den voogdijraad te Leiden bent emd tot burgemeester van Didam G M. Sutorius, burgemeester van Belfeld van •Baarderadeo J. C. Hanekamp van Harinx- ma, thans secretaris; benoem J tot officier van gezondheid 2e klasse bij hei Indische leger de arts C. Bak- kor op verzoek eervol ontslagen do telegraaf- comraica le klasse W. K. Kuiler vergunning verleend tot het aannemeu en dra den van do ordetockenen van commandeur der 2e llaaae in do orde van den Heiligen Olaf en van die van commandeur der 2e klasse in de orde van het Zwaard, hem respectievelijk door Z. M. den Koning van Noorwegen en door Z. li. den Koning van Zweden geschonken, aan den kolonel C. J. Snijders, commandant in '..et le genic-comman- dernent op zijn verzoek, vergunning verleend tot net aannemen van de «eremedaille voor openbaar on derwijs van Venezuela, hem door den President dier Republiek geschonken, aan M. L. de I/eao Laguna, voorlezer en predikant bij do Nederl.- Hervormd Lsraèlietiscne Cemeente -op Curasao. H. M. de Koningin on Z. K. H. de Prins woonden gisterenavond in het Gebouw v K. on W. te Gravenhago de opvoering bij door de Opera-vereeniging van Mozart's ..Cosi fan tutte". De Prins vertrekt morgenochtend per Staatsspoor van 6 uur 1 naar Scbwerin. daarbij vergezeld door den ordon- nance-officier le luitenant baron Van Heem stra, dienstdoende als adjudant van Z. K. H. In den avond van ?l Januari wordt de Prins in de residentie terugverwacht. De aanstaande vredescon ferentie. Men schrijft ons uit 'sG.a- venhage: ,,Er is alle reden om te verwachten dat professor de Martens, die uit St Petersburg naar het buitenland is vertrokken om als gevolmachtigde van den Czaar te Berlijn, Woencn, Parijs en Londen voorloopigo be sprekingen omtrent de vredesconferentie te houden, na afloop van zijn laatste bezoek hier ter stede zal komen.' De minister van marine bezocht Maan dag met zijn adjudant, 's Rijks werf te Am sterdam. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 24 Januari a.s. niet plaats hebben. De gisteren door Z. K. H. den Prins bijgewoonde vergadering van den Raad van State werd wegens ongesteldheid van den vice-president en van staatsraad Van Ey6in ga, voorgezeten door staatsraad jhr. ïnx. Rochussendie 's Raads leedwezen vertolk te over het besluit van baron De Vos van Steenwijk, om ontslag te nemen a's referen daris bij het. Ilooge Collegie, daar zijn uit nemende werkkracht in hooge mate werd op prijs gesteld De nieuwe gezant van Japan, de heer Aimaro Sato, die vroeger verschillende diplo matieke pceten heeft bekleed, laatstelijk als minister-resident in Meaioo, was daarna aan het departement van bui ten 1. zaken in zijn land weikzaam en in e hoedanigheid toe gevoegd aan het. hoofd der commissie voor de vredesonderhandelingen bk Rus Land. De Minister van Financiën maakt be kend, dat van 1 Februari e k. af, dagelijks van des voormiddags 10 tot des namiddags - uren, bij het agentschap van het ministe rie van financiën te Amsterdam. Korte Spinhuissteeg B 3, kunnen worden ingele verd talons ter verkrijging van nieuwe oou- ponbladen der obligatiën van de 1. en do 2. serie, elk gToot f 100.000, der geldleening van ten hoogste f3.000.000, rentende 3 pet., onder waarborg van den Staat, ten laste van de kolonie Suriname, voor productieve wer ken. De talons behooren vermeld te worden op nummerlijsten. die kosteloos verkrijg baar zijn bij genoemd agentschap. Zooals wij reeds dezer dagen mededeel den, liepen er te Schiedam geruchten, dat graaf van Limburg Styrum, die wegens sjiek te in het buitenland vertoeft, als Kamerlid zou bedanken. Naar ,,L. en V." thans meldt, verzekeren personen uit de naaste omgeving van graaf van Limburg Styrum, dat hun daarvan niets bekend is. Happart d»r Icadwitcomoilaai*. Vanwege het departement van Land bouw, Nijverheid en Handel is thans uit gegeven een voorloopag rapport door de Loodwit commissie in October 1906 aan den minister uitgebracht. De commissio deelt i/n dit rapport de re sultaten mede van verschillende door haar genomen proeven en kwam met algemeen e stemmen tot deze conclusie: dat bij gebruik van de loodwit- en zdnkwitverven, zooals die waarmede de commissie hare proeven geno men heeft en dus praktisch zeer goed ver werkbaar bleken, het zinkwit zeker in geen enkel opzioht in dek vermogen bij loodwit ten achter staat, ja zelfs eerder nog iets beter dekkend kan genoemd worden. Voorts blijkt, dat die zankwatverf bij ge lijke of betere dekking en naar de thans geldende prijzen nog iets goedkooper is dan de lood wit verf. De commissie is thans nog bezag a. met het nemen van droogproeven met diverse soorten rauw© en gekookte lijnolie b. met het nemen van droogproeven met de verfstoffen, zooals die door de commissie zijn gebruikt, en waarvoor de gemalen ver ven worden genomen c. met het nemen van proeven welke be oogen na te gaan, het quaratitatief beloop van de inwerking van atmosferische agentia op dunne lagen verharde verf, zooals docr do oommissie gebruikt is; d. met het nemen van proeven met los gemaakte verfhuiden, bereid met de verf, waarmede de commissie werkte. Van die huiden zal men trachten te me ten de draagkracht en rek, en wel lo. in gewonen staat; 2o. na inwerking van atmosferische «agentia; 3o. na inwerking vam zeewater. De commissie stelt zioh bovendien aller eerst nog voor lo. droogproeven te nemen met rauwe lijnolie, waaraan is toegevoegd 5 pet. van het gewicht aan verfstof. Do hiervoor te kiezen verfstoffen zullen do meest gebruikelijke zijn, zooals loodwit, zinkwit, enz. 2o. waar zij tot nu toe, om de meest mo gelijke zekerheid te krijgen van uiterst fijne wrijving en verdeeling der verfstoffen en in nige vermenging met de olie, uitsluitend gebruik maakte van de verfwalsmolen als daartoe bij uitnemendheid geschikt geble ken, wenscht zij thans echter nog nader na te gaan of ook bij bohoorlijk gebruik van goede Kon us verfmolens een even goede menging, fijnheid en innige verbinding is te verkrijgen 3o. vergelijkende proeven te nemen met lood- en ijzermonie onder brak water. Overigens is niet vooraf te bepalen of de thans door de commissie aangebrachte verfproeven en ondernomen werkzaamheden nog leiden zullen tot verdere onderzoekingen zoowel van wotenschappelijken als practi- schen aard, om tot een beslist antwoord te kunnen geraken, op de haar door de regee ring gestelde vragen, maar zal zulks van verdere omstandigheden afhangen. Voor God. Staten van Zuid-Holland werd Maandag een militiezaak behandfeld waarbij het de volgende kwestie betrof. Een ingezetene van Den Haag (gepen- sionneerd generaal-majoor van het O.-I. le ger) heeft 7 zoons van wie indertijd wegens verblijf in Indië de oudste 3 buiten do Mi litiewet vielen. Van de overige 4 bevinden zich thans 2 in militairen dienst. Een ander van dit viertal werd nu dit! jaar tot. den dienst bij do militie aangewe zen met verwerping van het beroep op broe der dienst op grond dat tot het gezin moes ten beschouwd worden te behooren zeven zoons, waarvan nog slechts twee militairen dienst vervulden. De vader van den loteling meende even wel. dat, waar zijn oudste drie zoons in dertijd, teen hij nog in Indië vertoefde, buiten de Militiewet violen, de billijkheid zoude medebrengen, dat die drie ook nu, terwijl hij hier te lande woont, niet mede gerekend werden bij het getal zoons voor de toepassing van de Militiewet.. De rapporteur over deze zaak de heer Versteeg vereenigde zich met de beslissing van den Militieraad. De uitspraak van God. Staten volgt later. In het district Zutphen zijn dit jaar aan de beurt van aftreding de hoeren B. Ouperus en A. J. baron Van Nagell van Ainpsen In een gisteren gehouden bijeen komst van besturen der liberale kiesver- eenigingon in dit district, bestaande uit de gemeenten Zutphen, Gorsel, Warnsvold, Laren en Loc hemJ werd door den voorzitter meegedeeld, dat de heer Cuperus, <i'e sedert 1895 in de Prov. Staten zitting had, zich riet weer verkiesbaar stelt. Directeur van Publieke Werken te Amsterdam. Als straks met 1 Februari, de heer v. Hasselt den ge meentedienst verlaat, zal, naar de Tel meldt, nog geen voordracht gereed zijn, om tot de benoeming van een nieuwen directeur van Publieke Werken over te gaan. De moeilijkheid, aldus deelde men het blad ter bevoegder plaatse mede, zit voor namelijk in de onzekere positie, die het di recteurschap der Publieke Werken te Am sterdam biedt. Wanneer men elders een goede positie opoffert, om hier directeur van Publieke Werken te worden, loopt men de risico gelijk voorgangers het niet lan ger dan 4 of 5 jaren te kunnen uithouden. Ontslag, zonder pensioen, is dan de eenige uitweg. Dit foit moet reeds verschillende aange- zoebten hebben teruggehouden, om zich be schikbaar te stellen, terwijl op anderen de betrekkelijke ondergeschiktheid van den di recteur aan de Raadscommissie van bijstand afschrikkend heeft gewerkt. Intusschen gaan B. en W. voort conferen ties te houden met degenen, die zij voor den post in aanmerking brengen. Het doen van een algemeene oproeping lijkt B. en W. weinig verkieslijk. Het is hier toch in de eerste plaats om een werkkracht te doen van wiens bekwaamheden en geschiktheid om den dienst van Publieke Werken te lei den, men vooraf min of meer overtuigd wil zijn. Bij de gisteren te Tiel gehouden her- p temming- is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer A. Groen en daalvrijzinnig democraat, of wien 595 stemmen werden uit gebracht. De heer G A. Schol ten, liberaal, verwierf 418 stemmen. Do luitenant ter zee der 2de klasse bij de Kon. marine-reserve R. W. Braun, wordt, in stede van met 26 dezer, met 11 Maart a.a.v., geplaatst aan boord van Hr. Ms. monitor Itemier Claeszen. Op non-activiteit gesteld dé luitenant ter zee le klasse J. Hofstede, uit Oost-Indië teruggekeerd'. Bij kon. besluit is bepaald, dat bij de intendance kunnen worden gedetacheerd hoogstens 8 luitenants van de wapens en van de militaire administratie. Door den minister van Oorlog is be paald, dat kader-reserxistendie bij het wapen der infanterie in dienst treden als adspirant-vaandrig, voor wat het afzonder lijk logeeren, de deelneming aan de onder- officiers-menage en het buiten de kazerne gebruiken van het middagmaal betreft, voor zoover mogelijk, op gelijken voet zullen zijn te behandelen als de adspiranten-mili- tieofficier der infanterie. Diensvolgens bewonen zij voor zoover mo gelijk, afzonderlijke vertrekken en kunnen zij aan de onderofficiers-menage deelnemen, terwijl hun, onder voorwaarden door den regimentscommandant te stellen, kan worden toegestaan buiten de kazerne het middag maal te gebruiken. Do minister van oorlog brengt aan al len, dio hunne rekeningen, wegens hetgeen zij van het departement van oorlog en de daaronder behoorende administration, over het jaar 1906 te v<xrderen hebben, nog niet hebben ingediend, in herinnering, dat schuldvorderingen, ten laste van het Rijk, ingevolge de wet van 8 November 1815 (Stbl. no. 51,) worden gehouden voor ver jaard en vernietigd, indien zij niet zijn in gediend binnen zes maanden, volgende op het jaar waarover zij loopen. Door de R. K. federatie van drank bestrijders bonden Sobriëtas is aan den minis ter van oorlog verzocht voortaan bij feeste lijke gelegenheden behalve bier en andere alcoholhoudende dranken ook verkrijgbaar to stellen alcoholvrijen drank. De minister heeft geantwoord, dat hij aan dit verzoek zal voldoen en in dien geest een aanschrijving heeft gericht tot de inspecteurs dor verschillende wapens. Dgbl. v. N.-Brab. De kapitein der infanterie van het N.-I. leger J. P. de Josselin de Jong, met verlof in Europa, is door de geneeskundige commissie van het departement van kolo niën afgekeurd voor alle militaire diëtisten en heeft in verband daarmede met ingang van 1 Februari eervol ontslag uit Hr. Ms. militairen dienst verzocht met behoud van aanspraak op pensioen. De procureur-generaal bij het gerechts- bof te Arnhem, mr. J. J. de Meijier, is be noemd tot ridder in de tweede klasse m*£ ster van den Kooden Adelaar van Pruisen. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 1907 voor twee jongelieden gelegenheid bestaat om te worden aangenomen, ten einde, onder ge not van een subsidie van 4000, te worden opgeleid tot militair apotheker bij het leger in Nederlandsch-Indië. overeenkomstig het reglement, vastgesteld bij koninklijk besluit dd. 15 Mei 1883 no. 24. en gewijzigd bij do koninklijke besluiten van 16 December 1889 no. 26, 27 Augustus 1891 no. 29. 26 Januari 1897 no. 42 en 24 December 1906 no. 46, van welk gewijzigd reglement kosteloos af drukken bij het departement van koloniën zijn te verkrijgen dat de aanvraag om toelating (bij gezegeld request) vóór 1 Juni e. k. bij het departe ment van koloniën moet zijn ontvangen; en dat het in art. 4 van het voormelde leglement omschreven vergelijkend examen zoo noodig zal plaats hebben op Dins dag 16 Juli a. s. en volgende dagen, des voormiddags te 9 uren, in het pharmaceu- tische laboratorium der Rijksuniversiteit te Utrecht (Rijnkade no. 2). De St.Ct. no. 19 bevat de volledige uit slag van de in 1906 te 's Gravenbag© gehou den examens ter verkrijging van eene aikte van bekwaamheid tot het geven van mid delbaar onderwijs in de Nederlandsche taa". en letterkunde, de geschiedenis, de aard rijkskunde, de staathuishoudkunde en sta tistiek, de btaatsinrichting en het sabom schrijven. De namen der geslaagden zijn reeds vroe ger door cms vermeld. Ds. P Pier son. De Ned. dieolt mede, dat liet gisteren 30 jaren was geleden, dat ds. H Pierson zijn arbeid aanvaardde ils directeur der Heldringgestichten te Zet ten en dat bij op 12 Juli a.s. den dag hoopt te herdenken, dat hij vóór een halve eeuw 'ijn intrede deed als predikant in zijn eerste standplaats Heinenoord. Ondanks zijn bijna 74 jaren is zijn oog nog helder, zijn kracht riet vergaan zijn stem nog onverzwakt en klankvol, zijn geest opgewekt en frisch en vervult de kloeke grijsaard nog al zijn werk onverminderd, een arbeid, die met -de jaren we denken hier bijv. aan de pas ingevoer de Kinderwetten nog eer toe dan afneemt. Mevrouw H. van OllefenKley vierde gisterenavond te 'sGravenhage in den Kon. Schouwburg haar 25-jarig jubileum als too- neelspeelster in het blijspel ,,De Boezem vrienden", gevolgd door ,,Het Albumblad Bij haar verschijnen ten tooneele in het 2e bedrijf van „Boezemvrienden" werd zij ont vangen met een hartelijk applaus, terwijl haar een prachtig bloemstuk werd aangebo den. In den loop van den avond ontving de jubilaresse nog eenige bloemstukken, o. a. een fraaie Corbeille van de afdeeling 'sGra venhage van het Nederlandsch Tooneelver- bond. In de gisterenavond voor het eerst, in 1S07 gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 'sGraven hage werd de heer Knuyver met algemeen© stemmen herkozen als voorzitter en de heer Van Santen als vice-president. Te Breda is overleden in den ouder dom van bijna 95 jaar de heer A. Koene, oud-strijder uit het jaar 1830 en gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Met clen heer Koene is de laatste Bredasche oud- strijder heer-gegaan. Mr. Lobman over sociale wetgeving. Men meldjtj uit 'sGravenhage: Over sociale wetgeving, inzonderheid met verplichte ouderdomsvesrzekering, sprak de heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, lid van de Tweede Kamer der Stat en-Gene raal, Maandagavond in een lokaal van het Prinsestraat-gebouw, hier ter stede voor leden, geestverwanten en geantroduceerden van de christelijk-historische kiesvereeniging. De heer mr. JE. Mackay presideerde en opende de bijeenkomst met gebed. De he©-- Lohman vond de aanleiding tot zijn rede daarin, dat ons land ten opzichte van de sociale wetgeving in een andere phase is getreden. De ouderdoms-verzekering toch en die voor invaliditeit, ziekte, werkeloos heid, weduwen en wezen, welke min of meer spoedig in zicht komen, of reeds aan de orde zijn gesteld, gaan uit van andere beginselen dan de sociale wetten, die tot nu toe zijn aangenomen. De christelijk-historischen zullen zich heb ben af te vragen, of al die verzekeringen worden ingevoerd, niet zóó zullen worden ingevoerd dat zij in strijd komen met hun beginselen, ja, of die verzekeringen op zich- zel j niet tegen de christel ij k - h i storische be ginselen indruischen. Zij zullen hebben te onderzoeken, of er rechtsgrond is voor de in voering Het algemeen belang op zichzélf verwerpt de redenaar als rechtsgrond. Evenmin onderschrijft hij zoo maar abso luut, dat de zwakke moet worden beschermd tegen den sterke, de arme tegen den rijfke. De argumenten ,,het zit nu eenmaal in do lucht" en ,,de arbeider blijft anders niet rustig", worden evenzeer door hem afge keurd. Gedwongen verzekering acht hij den eer sten stap naar het staatssocialisme en het socialisme is de negatie en vernietiging van alle individueel© vrijheid. Toch vindt de redenaar een rechtsgrond voor de aanneming van een verzekeringswet, een rechtsgrond, dien de chr.-hist. mogen accepteeren. Om dit aan te toonen, moet hij eerst voor opstellen, wat hij oen rechtsgrond noemt en de heer Lohman doet dit door te stellen, dat in de maatschappij een algemeene rechtstoe stand heerscht samengesteld door een reeks wetten, die niemand als zoodanig kent, maar waartegen niemand zondigt omdat zij liggen in de noodzakelijkheid en niemand ze aan vecht. Zulk een wei ligt in de woorden: ,,al hetwelk gij wilt, dat de menschen u doen, doet alzoo ook hun." Ziedaar een der begin selen. die staan boven de wetgeving en die dan ook onveranderlijk zijn. Wel veranderen de omstandigheden en daardoor kan het ge beuren dat- wetten gebaseerd op vroegere om standigheden en in die omstandigheden bil lijk, in de tegenwoordige onbillijk zijn ge worden, wanneer ze gehandhaafd bleven. Nu heeft God met de schepping van do mensche" ook tevens hun physische en psychische ongelijkheid geochapen. Op dio ongelijkheid o. a. rust ook de rechtstoe stand En nu heeft de wetgever slechts te zorgen, dat die ongelijkheid niet ontaarde in ver drukking, niet mag hij pogen de ongelijk heid op te heffen, immers dan zou hij in gaan tegen de schepping Gods. Het recht is in den grond onveranderlijk, niet de wetten daarop gegronddeze laat ste veranderen, maar bij die verandering alweer ga men te rade met de historie en met de Heilige Schrift. De sociale wetten nu toetsende aan de al gemeene regelen en de toestanden, die God heeft gegeven en gemaakt, ontmoet hij het verschil tusschen de menschen in intellect, in kracht en geschiktheid verschil, waar door de standen zijn ontstaan, het gentiele recht en zoo meer. Aan de ineensmelting der standen heeft het. Christendom véol gedaan, maar toen de standenafscheidingen zeer wa ren verflauwd, maakte het verschil tusschen de menschen en de daaruit voortvloeiende aaneensluiting van dergel ijken de gilden, corpora/ties, die afzonderlijk© rechten en plichten hadden met oppertoezicht en lei ding door cle overheid. De concurrentie, de uitbreiding van het verkeer deden eveneens op natuurlijke wijze, waaraan niemand iets kan veranderen, de gilden verdwijnen. Volgt: de Fransche revolutie. Ook des» deed minder oude toestanden verdwijnen dan dat zij nieuwe vormen maakte voor nieuwe toestanden, die de oude al haddei vervangen Tot zoover heeft men de Fransche revolu tie dan ook niet te miskennener werd ©e: schok gevoeld, die men •spoedig te bovo kwam en de maatschappij ontwikkeEde zie verder. Doch er kwam met de Fransche revoluti van 1789 nog iets anders: het beginsel da do individu geheel vrij is, onbeperkt vri aan geen beginsel gebonden en het begin se dat de wil van de meerderheid der indivi duen hoogste, je eenige wet is. Een sterk voorbeeld van die laatste ide noemt de heer Lohman de Fransche Schei dingswet,,de sebandeEjkste kerkroof, di« ooit is gepleegd." Wat men nu evenwel met de nieuwe ver zekeringen wil en ook bereiken kan naai spreker's meenang is noch ongeoorloofd, noch nieuw. Ook de gilden beoogden be scherming tegen onrecht en reeds ter be scherming van slaven bestonden in oude tijden wetten. Men mag den werkgever beletten, den ouden, uitgeputten werkman zonder meer op straat te zetten, want dit te doen ieder voolt het is onrecht. De moeilijkheid, dat de werkgever door de concurrentie niet kan werklieden onderhou den, die hem niets opleveren, wordt ontgaan door niet speciaal den werkgever van den ouden arbeider, doch allen werkgevers ge meenschappelijk den last op te leggen. Im mers, zóó kan hij die onderhoudskosten ver halen op den consument, dio ook inderdaad verplicht ri tot dat onderhoud. Daarom ook is het billijker, dat de kosten niet door de overheid, doch door den werkgever te laten betalen hij alleen tooh heeft verhaal op den consument Dezelfde argumenten, die voor het opleg gen van deze verplichting, de ouderdoms- ponsioneering dus, pleiten, gelden voür de ziekteverzekering. Men kan nu wel degelijk den werkman de verplichting zich te verzekeren opleggen, daar toch de werkgever hem dit zal moeten vergoeden, want hij is wel gedwongen hem boven het geld, dat de werkman voor zijn verzekering noodig heeft, toch nog zooveel loon to geven als hij noodig heeft om van te levenaan een dooden werkman tooh heeft de werkgever niets. De dwang van staatswege is noodig, omdat alleen zóó zekerheid kan worden verkregen dat ail en meedoen en dit is, het springt in het oog, absoluut noodig. De redenaar gaat dus mede met deze ver zekeringen, hoewel hij zeer zeker niet alle gronder, waarop 't ontwerp-ziékteverzekerinig verdedigd wordt tot de zijpe maakt. Ook tegen regelyigen, die men in het ontwerp aantreft, heeft spreker ernstige bedenkin gen, doch de zaak is zeer moeilijk te regelen en tot hoi beginsel doet dit niets af. De redenaar staat dan ook niet aan de zijde van den heer Fabius, die de heele zaak principieel afkeurt (al deelt hij wel sommige zijner argumenten.) Had prof. Fabius meent spreker de zaak meer streng historisch nagegaan, bij zou ook zijn gekomen tot dezelfde slotsom al«s spreker Immers, we gaan door deze ontwerpen niet den weg op naar het staatssocialismede so cialisten willen juist- deze regeling niet. In tegendeel gaan we juist terug naar den tijd toen werkgever en werknemer in eendracht en goede verstandhouding samen leefden. Met gebed werd de vergadering gesloten. Te Epe (Gelderland) is een club van Jonge Liberalen opgericht. De Nederlandsche Véreeniging „Avi- cultura" vergadent Zaterdagochtend in den Haa?. Het Comité van oprichting eener Ver- eaniging voor psychiatrischen bijstand aan strafrechtelijk vervolgden deelt mede, dat, hoewel de vereeniging in het arrondissement Den Haag haar werkkring zal vinden, ook personen buiten dat arrondissement, die sym pathie gevoelen voor heb streven, bij de oprichting der vereeniging kunnen medewer ken en a.ls lid toetreden, waartoe men zich richte tot mr. J. R. B. de Roos, Helen astraat 25, 's Gravenhago Het Amsterdam8che tram tarief. De Amsterdamsahe correspondent van de N. C. schrijft Er gaan geruchten van plannen, die er zouden bestaan, om een uniform tarief voor alle lijnen van de gemeentetram in te voe ren. Er zouden dan gjeen retourkaarten meer uitgegeven worden, maar do prijs van een rit zou op een stuiver gebracht worden. De directie der gemeentetram deelde mede, dat de zaak op het oogenblik in behandeling, maar niet voor publicatie vatbaar is. Heit tarief moot vóór 1 Juli aan een her ziening onderworpen worden. Holla.ndsch fruit naar Java en Indisch fruit naar Holland. Het stoomschip Rembrandt" van de Maat schappij „Nederland", kwam Maandagavond! te 9 uur te Amsterdam van zijn eerste reis naar Indië binnen. De „Rembrandt" nam op haar uitreis enkele kistjes Westlandsche druiven mee in haar koelkamers. Voorts appelen, peren, gerookte paling en zalm. Dit alles gold een proef oan eens te zien of de uitvoer van Hollandsche fruit en delica tessen naar Java op den duur ook een toe komst kan hebben.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2