T W\ SOS. fierste Blad. 5" Jaargang. Zaterdag 26 Januari 1907. BUITENLAND. FEUILLETON. De Gezegende dag jURERSFOORTSCH DAGBLAD AB0NNEMENT8PRIJ8 P«r maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post1.75. Afsonderlijke nummers0.U5. Dese Courant Terschijnt Dagelijks, met nitsondering ran Zon- en Peeatdagen. Adrertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 war 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKH OFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER AD VERIER TIÉN f 0.75. - 0.15. Van 16 regels Elke regel meer Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene eircnlaire. bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Os verkiezing voor den Duitnollen Rijksdag. Nog slechts zeer voorloopage uitkomsben van dé verkiezingen voor den nieuwen rijks dag, die gisteren hebben plaats gehad, zijn in ons bezit Heden nacht om 4 uur waren in Berlijn de cijfers bekend uit 202 kies districten Ieder district vaardigt één lid af eu het geheele aantal districten is 397. Men kende dus die uitkomst van iets over de helft. In 110 districten (ruim een vierde van bet geheele aantal) is bij de eerste stemming de afgevaardigde gekozen, in 92 moet her stemming plaats hebben tusschen de twee candidate®, die de meeste stemmen hebben verkregen. Voor de bijzouderkedeu verwijzen wij naar de telegrammen. Wanneer men de 110 geko zenen gerangschikt naar de stemming op 13 December 1006, dan beihooren 59 tobde toen malige meerderheid van oentrum, sociaal-de mocraten en Polen. 51 tot de minderheid. Toch is de minderheid in het voordeel. Wanneer men de winsten eu verliezen van de verschillende partijen b'ij de 110 plaatsen, die thans bezet zijn. met elkaar vergelijkt, dtan blijkt, dat het centrum 1 gewonnen üeeft, de sociaal-democraten daarentegen 11 verloren hebbende meerderheid van 13 December heeft dus 10 verloren. Daartegen over staat eene winst door de minderheid van dien dag van in 't geheel 14 plaatsen (5 conservatieven. 8 nationaal-liberalen en 1 vrijzinnige). Het meest markante feit van den uitslag, voor zoover tot dusver bekend, is het gevoe lige verlies van de sociaal-democraten, de partij tegen wie vorrt Boilow in de eerste plaats ten strijde opriep. Een eteen ëss aanstoots weggeruimd. Het verdrag, dat den llen Januari jl. tusschen Duitschland en Denemarken geslo ten is en door de uitwisseling der ratifica- tiën den 21en Januari van kracht is gewor den, ruimt eene oorzaak van wrijving en ontstemming uit den weg, die gedurende voertig jaren op de betrekkingen tusschen do beide naburige landen haren invloed heeft doen gelden. Terecht zegt de Nordd. Allg. Ztg., dat daarmede een wonde plek is verdwenen. Die wonde plek zat in de zoogenaamde optantenkwestie. In artikel 19 van het den 30en October 1864 te Ween en gesloten vre desverdrag, waardoor de hertogdommen Sleewijk en Holstein door Denemarken aan Oostenrijk en Pruisen werden afgestaan, is aan de bewoners van het noordelijk deel van Sleeswijk de mogelijkheid geopend om onder zekere voorwaarden door optie het Deensche staatsburgerschap te behouden. Door verschil van opvatting over de uitlegging van deze te- paling werden de kinderen van deae optanten daarvan de dupe. Zij werden door Dene marken, omdat zij niet in Denemarken ge boren waren, niet als Denen en door Prui- j sen, omdat zij niet van Pruisische ouders afstamden, niet als Pruisen behandeld. Zoo j ontstond eene categorie van personen zon- der burgerlijken staat, wier rechtstoestand geheel ongeregeld was. Do hardheid, die 1 daarin voor die menschen gelegen was, had misschien door eene oordeelkundige behan- I deling kunnen worden verzacht. Maar er zijn tijden geweest, waarin .schneidige" ambtenaren aan het hoofd stonden van het bestuur in Sleeswijk, en dan hadden die anno menschen het hard te verantwoorden. Zij werden in Pruisen niet geduld en in Denemarken niet opgenomenzij konden dus nergens terecht. Daarin is nu eene ver andering ten goede gekomen. In hot nieuwe verdrag verbindt de Pruisische regeering zich aan de op het Pruisische gebied wonende kinderen van optanten zonder burgerlijken staat op hun verzoek, wanneer de algemeene wettelijke vereischten daarvoor aanwezig zijn, het Pruisische staatsburgerschap te ver- leenen, terwijl de Deensolie regeering aan die kinderen van optanten, die geen Pruisi sche burgers worden, het verblijf in Dene marken wederom wanneer de algemeene wettelijke vereischten naar Deenseh recht daarvoor aanwezig zijn niet zal beletten. Voor de beoordeeling der beteekenis van dit verdrag zijn de volgende cijfers van be lang. De Noord-Sleeswijksche districten Hadersleden, Apen rade, Sondorburg en Flensburg-Land hebben te zamen 220,000 inwoners. Daaronder bevinden rich om streeks 123,000, wier moedertaal Deensch is. In de genoemde districten wonen, vol gens de in 1906 verzamelde gegevens, in ronde getallen 7800 geboren Denen, 3600 optanten en optantenkinderen, die Deensohe burgers zijn, en 3400 optanten kinderen zon der burgerlijken staat. Aan de laatsgenoem- den en aan de nog in andere districten ver spreid wonende optanten kinderen zonder burgerlijken staat wordt door het verdrag van 11 Januari een recht, op naturalisatie verleend. Uitdrukkelijk is daarbij bepaald, dat dit recht niet alleen toekomt aan de kinderen van optanten, maar ook aan de nakomelingen van deaen. Er is dus voor gezorgd, dat niet weder een klasse van per sonen zal ontstaan, wier rechtstoestand zou overeenkomen met dien van de nu verdwe nen categorie. Dit is intusschen niet het eenigje resultaat, dat verkregen is. Aan de artikelen van het verdrag gaat eene inleiding voocraf. Daarin wordt het volgende gezegdVermits door het te Weenen gesloten verdrag van 30 Oc tober 1864 en door de bepalingen, die Z. M. de Koning van Pruisen en Z. M. de Keizer van Oostenrijk ten vervolge op het genoemde verdrag gemaakt hebben, de gren zen tusschen Pruisen en Denemarken zijn vastgesteld, hebben Z. M. de Duitsche Kedzeir, Koning van Pruisen, i.n naam van het Duitsche rijk, dat hierbij Pruisen op zijn voorstel vertegenwoordigt, en Z. M. de Koning van Denemarken, bezield van den overeenstemmenden wensch om de in som mige be vol kingskringeninzonderheid wat de regeling van hun staatsburgerschap 'be treft, bestaande ongerustheid uit den weg 'geruimd te zien, en in de verwachting, dat door dit verdrag deze door beide partijen beoogde uitwerking geheel zal worden be reikt omdat ieder van de beide regeeringen op haar gebied rich verbindt in het kader van de wetten van haar land in ieder op richt tot dit doel werkzaam te zijn, tot hunne gevolmachtigden voor het. sluiten van een verdrag hierover benoemd'' enz. In dezen aanhef rit eene gewichtige ver klaring, waardoor nog een andere steen des aanstoots wordt uit den weg geruimd. Bij het verdrag van 1864 waren de hertogdom men Sleeswijk en Holstein door Denemar ken afgestaan aan Oostenrijk en Pruisen ge zamenlijk. Maar bij art. 5 van het den 23. Augustus 1866 tusschen Pruisen en Oosten rijk te Praag gesloten vredesverdrag heeft de Keizer van Oostenrijk op den Koning van Pruisen overgedragen al zijne in het verdrag van 1864 verkregen rechten op die beide hertogdommen, met dien verstande, dat de bevolking van de noordelijke districten van Sleeswijk, wanneer zij door vrije stem ming den wensch te kennen geeft met Denemarken te worden vereendgd, aan Denemarken zal worden afgestaan. Die volksstemming heeft nooit plaats gehad, en in eene in 1878 tusschen Duitschland en Oostenrijk gesloten nadere overeenkomst heeft Oostenrijk verklaard, dat het van de uitvoering van dit deel van het vredesver drag van 1866 afzag en dus Sleeswijk-Hol- stein zonder eenige beperking aan Pruisen overliet. Maar dat is tot dusver tusschen Pruisen en Denemarken steeds een verschil punt geweest. Terwijl Pruisen op het stand punt stond, dat daarmee de kwestie van Sloeswijk-Holstein voor goed was afgedaan, hield Denemarken de opvatting vol, dat de overeenkomst van 1$78 voor Denemarken niet verbindend kon zijn en dat dus, bij gebreke van Denemarken's toestemming tot hare aischaffing, de verplichting om de volksstemming te houden nog steeds bestond. Dit verschilpunt bestaat nu niet meer. Door de verklaring, die de aanhef van het verdrag bevat, wordt de rechtmatigheid van Pruisen's rechten op het geheele gebied dor beide hertogdommen, Noord-Sleeswijk daar onder begrepen, ook door Denemarken zon der voorbehoud erkend. Daarmede is deze steen des aanstoots, die tot dusver aan de toonaderinig tusschen de beide regeeringen in den weg stond, weggeruimd E® wanneer do regeeriugen gevolg geven aan het voor nemen dat door hen is uitgesproken am in den geest van de bepalingen van het. nu gesloten verdrag de daardoor noodig worden de wijzigingen in de landswetten tot stand te brengen, dan zal dat strekken tot bevor dering van den binnenlandsche vrede in het noordelijke grensgebied en tot bevestiging van de goede verhouding tusschen de beide stat Duitschland. Berlijn25 Jan. De stemming geschiedt hier overal in de grootste orde en rust. In het eerste district verscheen om half twaalf vorot Riilow in het stemlokaal, om zijne stem u.t te brengen. Hij werd met sympathie tegroet. Het- is mooi, zacht weer. Berlijn, 25 Jan. Te half 11 was de uitslag van 31 districten bekend20 definitieve ver kiezingen en 11 herstemmingen. Gekozen zijn 8 centrumsleden, 4 socialisten, 3 nationaal- liberaden, 2 leden van de vrijz. volkspartij, 2 van do rijkspartij en 1 conservatief. Her kozen zijn van het centrumgraaf Hom- posck, Müller-Fulda, Dadbach, Gröber, Roe ren. De candidaat van het centrum komt te Mainz in herstemming met den sociaal-demo craat David. De sociaal-democraten verliezen Leipzig en Esslingen aan de nationaal-libera- len, Koningsbergen en Breslau (West) aan de vrijzinnige volkspartij, Breslau (Oost) aan de rijkspartij. Te Berlijn zijn tot dusverre herkozen de socialisten Heine en Schmidt Kiimpf, van de vrijzinnige volkspartij komt in het eerste district m herstemming met den socialist Arons. De socialisten hebben Mannheim behouden, mar." komen te Mün- chen, Stuttgart, Karlsruhe en Stettin in herstemming. Naiunann van de vrijzinnige vereeniging komt te Heilbronn in herstem ming met Wolff van den Bund der Land- wirte. De socialisten geen hier den doorslag. Te middernacht was van 53 disrtrieten de uitslag bekend. Van aezo zijn 34 einduitkom sten en 19 horstemmingen. Tot dusver z:in u-.' zen 11 ri' ^-.-Lmo- oraten. JtÖ centrum, nauonaal-liberalen, 3 vrij-conservatievon, 2 Duit?ch-coiiservatie- ven, 2 van de vrijzinnige volkspartij1 anti semiet, 1 van den Eur. dér Landwirtc. I Deen. In herstemming omen 13 socialisten, 6 nationaal-literalen. 6 van d- vrijzinnige volkspartij, 4 van de vrijzinnige vereeniging, 4 conservatieven. 2 van het centrum. Van het. centrum is ook Erzber?er herkozen. De socialisten hebben tot dusverre niets gewon nen. Zij hébben hunne 5 plaatsen in Berlijn behouden, maar Koningsbergen. Leipzig, Breslau en twee plaatsen in Wurtemberg verloren. Ook in Dusseldorf komen zij met het centrum in herstemming. In München II vreTd Vollmar gekozen, in Teltow Zubeil, in Nieder-Barnim Stndthagen In alle drie Hamburgsche districten werden sociaal-de mocraten gekozen waaronder Betel. 26 Januari. Om vier uur heden mor gen was het resultaat uit 202 districten be kend. In 110 werd een definitieve uitslag verkregen, in 92 moet erstomming plaats li ebben. Gekozen zijn 34 centrum-mannen, 20 so ciaal-democraten, 18 Duitsch conservatie ven, 14 nationaal-literalen, 7 van de rijks partij (vrij-conservatieven), 5 Polen, 3 van de vrijzinnige volkspartij, 3 van de hervor mingspartij (anti-semieten). 2 Elzassers. 1 van de Duitsche volkspartij, 1 wilde, (d. i. bij geen fractie aangeslotene) conservatief, 1 wilce liberaal, 1 van den landbouwersbond. Bij de 92 herstemmingen zijn betrokken 57 sociaal-democraten, 40 nationaal-litera len, 22 van do vrijzinnige volkspartij, 19 van het centrum, 6 van de rijkspartij, o van de vrijzinnige volkspartij, 13 Duitsch-oon- servatieven, 3 Welfen, 3 nationaal-socia- !en, 2 Polen, 2 va® den landbouwersbond, 2 conservatieve wilden, 2 liberale wilden, 1 van de hervormingspartij. Het centrum heeft tot dusver geen plaats verloren en Saargemünd gewonnen. Spahn is te Bonn herkozen. De sociaal-democraten hebben tot dusver i plaatseri verloren en Mülhausen gewon nen D- nationaal-literalen winnen 8, de Duitsch-conservatieven 5 plaatsen, de vrijzin nige volkspartij wint twee plaatsen en ver liest 1, de rijkspartij wint 2 en verliest twee plaatsen In Kolberg is de conservatief von Mal'ke- witz herkozen tegen Barth, van de vrijzin nige vereeniging. Tegen 12 uur stroomde eene talrijke volks menigte van verscheidene duizenden naar het paleis van den rijkskanselier. Het hek was reeds gesloten. De door de menigte ge- aonge- liederen werden afgewisseld door ju belende hoera's eu „hochs" op Bülow. Toen deae ovatiën voortduurden en steeds sterker werden, verscheen de rijkskanselier in den voorhof. In de nabijheid van het hek geko men, werd hij met jubelkreten begroet, die eerst verstomden, toen hij zich gereed maak te het woord te voeren. Te midden van eene diepo stilte begon hij Ik dank u voor uwe vriendelijke begroe ting (bravo). Bovenal echter voor de natio nale gezindheiddie u hierheen heeft ge bracht. (Luid gejuich. Geroep: Stilte!) Mijn groo ambtsvoorganger, voor wie® wij allen in eerbied ons buigen, zeide veertig jaren geleden: ,,Laat ons het Duitsche volk in net- zadel zette®. Rijden zal het wol kunnen." (Herhaald gejuich. Kreten van instemming). Ik hoop en geloof, dat het Duitsche volk hede getoond heeft, dat het nog kan rij den (luide instemming) en wanneer bij de herstemmingen ieder zijn plicht doet, dan zal de ganse he wereld erkennen, dat het Duitsche volk vast in het zadel rit en alles overhoop rijdt wat zich aan zijne welvaart en zijne grootheid in den weg stelt. (Minu ten aanhoudende bijvalsbetuigingen. Kre ten Stilte! Stilte!) En nu, mijne hoeren, -erzook ik u met mij in te stemmen m den kreet Leve de natie! Leve het Duitsche volk (Hartstochtelijk gejuich. Gezang Deutschland, Deutschland über Alles). Nadat de tonen van het lied waren weg gestorven, herhaalden de ovatiën rich, zoo lang de rijkskanselier nog zichtbaar was Toen de vorst zioh terug trok, ging de me nigte in de grootste orde uiteen, onder het zingen van vadorlandsche liederen. Het aantal kiezers in de zes districten van Berlijn bedraagt 492,275. Het is sedert drie jaren met 47,386 gestegen. De<ze toeneming verdeelt zich echter zeer ongelijkmatig. In het eerste district, het. centrum van Berlijn, is hei getal kiezers zelf9 achteruit gegaan het bedraagt slechts 16,286 tegen 17,505 drie jaren geleden. Ook in het dorde district 's het aantal kiezers van 34,513 tot 30,655 verminderd. In het tweede district is het ge klommen van 81,245 tot 82,973, in het vier de van 115,851 tot 133,082, in het vijfde va® 33,825 tot 34,520 en in het zesde van 164,932 tot 194,741. Frankrijk. De Fransche legercommissie zal bij de regeering het voorstel indienen om de offi cieren van de reserve en de landweer, die indertijd wegens hun optreden in de zaak- Dreyfus uit het leger werden verwijderd, weder in hun vroegere functiën te herstellen. Een van dezen is de afgevaardigde Jozef Reinach. Parijs25 Jan. De heer Jaurcs heeft bij de Kamer eene aanv rage ingediend voor eene interpellatie over buitenlandsche waarden, die nadeel toebrengen aan de financiën der republiek. Hij zal Maaudag verzoeken dezo interpellatie zoo spoedig mogelijk aan de orde te stellen. De Senaat heeft do begrooting in haar geheel aangenomen. De uitgaven bedragen «1,833,146,325 francs, do ontvangsten 3,833,892,1. 3 francs, waarvan 94,400,000 in obligiatiën op korten termijn. Het Journal officiel bevat een besluit, waarbij het voormalige aar t ab ssohop pel ij ko paleis te Parijs aan het ministerie van ar beid ten gebruike wordt, toegewezen. Te Sainte Anne d'Auray (Bretagne) nam het burgerlijke gezag eeirgister namiddag be- Een verhaal ran de Otter ltd* Pastorie 23 Uit het Deenich door BETST BAKKER—NORT. Den volgenden avond zat de kunstenaar als gast in het seringempcriëeltjo aan den overkant, in 't Beloofde land, bij de vier vroolijke prinsessen, en hoorde haar lachen en babbelen zoo dichtbij, dat zijn gehoor vlies trilde maar den vijfden avond slo pen lage schoentjes onder lichte japonnen over ddn weg, naar de werkplaats van den kunstenaar, en hielden de vroolijke stemmen en het lachen daar hun intocht. Want nu waren ze gasten in zijn koninkrijk en bruine Jiaarvlechten in vier nuances zweef den tusschen de beelden en stellages; fijne handen tilden nieuwsgierig de kleeden op van de witte gedaanten, maar lieten die haastig soms weer vallen, en de meisjes slaakten zachte gilletjes, wanneer haar oogen een grijnzende» statyr of een dansenden faun hadden ontmoet. Maar dien avond wa» er niemand achter de heg, en de geit werd in 't geheel niet in huis gehaald. En zoo gebeurde het, dat de poort van heb Beloofde land voor den jongen kunstenaar openging, en dat dé prinsesjes van 't Rijlk der poëzie en levensvreugde zelve als gasten zijn koninkrijk bezochten ofschoon hij haar geroepen noch gelokt had maar al j leen omdat hij wist hoe ze genome® moesten wordën. Den volgenden zomer graasde dé geit niet langer aan den wegkant, en de professor had nog slechts drie dochters thuis.'' Hij zweeg. Vonne keek op. Werkelijk, hij zat te schilderen, zonder dat zij, er eenig ver moeden van had. „Jaik schilder. (J zat zoo uitstekend akof u luisterde naar een sprookje." ,,Dat deed ik ook. Dank voor 't sprookje. ,,Ik kan u verzekerendat alles de zuivere waarheid is." ,,Hoe ging het verder?" vroeg ze. Begon rijn prinsesje hem niet te vervelen?" „Dat kunt u hom zelf vragen. U heeft immers ee® tante in Kopenhagen? Als u in, den herfst bij haar komt 'logeeren, kunnen we samen naar de Ebstrups gaan. U kunt het hem gerust vragen, want ik zal u zeggen: zij was van de echte soort." Ze zaïbeiij ee® poos zwijgend slechts het gedempte zoemen van ue insekten klonk in de midagzo®. en nu en dan hoorde men een eigenaardig geluid, wanneer hij zijn penseel aan zijne schilderslap aiidroogde. Vertel mij eens," vroeg zij met, zachte stem ,,is het waar, dat u zelfs eens ver loofd is geweest?" „Jadat kwam ,,En was u hot, aie de ver lowing ver brak?" „Ja, maar ik gebruikte een heel jaar voor dien brief vier riemen papier en oen paar flessche® inkt. in ronde getallen berekend maar het is een feit, dait het, heel lang duurde!'' Vonne lachte. „Ik zal u de geschiedenis eerlijk verhalen. juffrouw Vonne!" stelde hij voor. ,,Ze is ge makkelijk te vertellen, maar moeilijk, ver schrikkelijk moeilijk te doorleven. Nu, ik w'as dan voor studie in Westorwig. Als u het gezelschap in het dorpslogement daar in dien zomer gezien had, juffrouw Vonne, zou u mij begrepen hebben. Een paar brommige onderwijzeressen, die haar schoolbacillen bui ten wilden afschudden, en die bij gebrek aan haar gewoon arbeidsveld, graag haar paeda- gogische ervaring en kennis op mij wilden tocpasse®. ik was in dien tijd nog heel jong en wist dergelijke toenaderingen in het geheel niet te waardeere®. Dan. waren er nog een paar andere vrou welijke verschijningen, die zich zelf den naam vereerden van schilderessen, op grond, dat ze ee® paar reusachtige linne® doeken met verf beklad hadden1, die ze, met ceo naïeve opvatting van werkelijkheid en fa®, tasie, „Zee bij 2Agger" noemden. Daarbij kwam een kantoorklerk, die bloed opgaf, en een oude tante, die het genadebrood bij de familie at en hierachter kunnen we gerust ee® puut plaatsom. In dat gezelschap dook plotseling de doch ter van den strandvoogd van Agger op. Ze was jong nauwelijks achttien jaar, en frisch als de zee, men kreeg een zilte® smaak in den mond! alleen door naar haar te zien en haar stem te hooren. Wij gingen met elkaar om, dat was heel natuurlijk wij speelden croquet, ~al en verstoppertje en verzamelden schol pen ik maakte ook een schets va® haar, in een hemelsblauwe japon, tegen het witte strandhaar k'leeren en ha ren wapperden rondom haar „Westen wind" noemde ik het schilderij. Op zekeren avond wilde ze mij kleine Kir- sten's graf wijzen Heeft, u dat gezien, juffrouw Vonne? Een armoedig, langwerpig graf, begroeid met thym en heide. We kwamen daar bij zons ondergang; de oude klokkenluider stond op t punt de zon tot rust te luiden. Voor goede i woorden haalde ze hem over, haar het touw heen cn weer te laten trekken. De zon gleed langzaam, als op haar bevel, gelijk een vuurroode streep over de zee, de meeuwen stegen ev. daalden ais hooge en diepe tonen 1 uit een zingende men9ckenbcxrst. Het wa» zoo stil om ons heen, dat hot ons, nadat de klokke® zwegen, bijna heiligschennis geleek, toen onz? voeten de koude, steenen treden van de wenteltrap, oen dof geluid in de loege ruimte maakten. Ik was de trap reed* afgdaald, toen ik plotseling haar stem boven hoorde „Vang mij op!" Zo stond, met. uitgebreide anmen, op het punt van te springen, als een rijpe, rood wangige appel. Ik opende mijn armen en op hetzelfde oogen blik lag ze aan mijn borst-, met haar beide armen om mijn halls. Dc avondstemming was zoo betoovorend alles om ons heen ademde poëzie: de lieid? vertelde sprookjes; dé grasheuvels verhaalden oude sagen, on de zee zong volks zangen en haar oogen. lachten in de mijne tintelend van zon en warmte Juffrouw Vonne ik ben maar een menschen ik was zoo jong en onerva ren in dien tijd. Acht dagen later vertrok ik n.aar Kopen hagen. in een gemoedstoestand, half tus schen lachen en schreien. Een maand daar na zou ze overkomen om de stad te rien en moeder te bezoeken. Zo zou bij een tante van mij logeeren, die een groot huis bewoonde. 's Avonds was ik met mijn klein nichtje op 't perron. Toen de tro<n stilhield, on mijn aanstaan de uit de coupe sprong, greep ük mij® nicht je verschrikt bij den arm en barstte uit: ..Is zij dat Als zij dat is dan wil ik haar in 'tgeheel niet hebben." Vonne moesft lachen, ofschoon iets in zijn verhaal haar ontstemde; maar zijn mimiek was zoo onweerstaanbaar komisch. ..Ja, juffrouw Vonne 'tis ougeloofe- lijk, hoe iemands heele uiterlijk en charme afhangen van de omgeving, waarin hij zicli vertoont. Eén feit was het, dat al had ik ook in Westerwig haar gezelschap twintig maal liever gehad dan dat van de brommige onderwijzeressen en dito verfkladsters, die don naam kunstenares ijdelijk gebruikten, en al had ik me enkele malen in ec® stem- ir-ingsroes late® verleiden tof. eenige toe vallige en dat. stem ik toe volkomen overbodige bewijzen van teederheid hier was ze mij volkomen vreomd en onverschil lig. Ik smeekte mijn nichtje om ons ia 's hemels naam toch geen oogenblik alleen te laten tijdens de vier dagen, die ze in de stad zou doorbrengen. Dien wensch vervul de 't kind met roerende nauwgeootho'd het. ding had zdlf oen klein zwak voor mij zooda', u begrijpt, dat do situatie hoel pi kant was." Hij kruiste de arme® en lachte me vrouw Met te passeerde op het tuinpad, met de twee dienstdoende pages, Dea en Miete achter haar V'yrdt are tl yd

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1