Uit den omtrek. II" - aTo Voenwoudsterwal en te Alkmaar werden opgericht de afdeelingem Veen woud - sterw?.! en Omstreken en Hollands Noorden van de hoofdafdeel in g Zoet^atarvisscherij der Nederlandsche Heidemaatschappij met. aanvankelijk 18 en 26 leden. Snelverba.nd. De heer UtermöE- len, directeur van de fabriek van verband- stoffen, Weesperzijde te Amsterdam, is op audiëntie geweest bij den Koning van Italië. Op deze audiëntie m tegenwoordigheid van den Nederl. gezant bij het Itaïiaansche Hof, jhr. mr. Van Woede, demonrtreerde do heer tftermöhlen voor Z. M. het welbekende snel- verband. waarin de Koning van Italië zeer veel belang stelde. (Tel.) Een veiligheidsgordel. Te Zaandam viel onlangs een werkman, wiens wer:; bestond in het ophalen'van balen rijst uit het luik der derde verdieping van een pakhuis en bezeerde zich hoogst ernstig. Daar dit niet het eendge geval van dien aard was, werd omgezien naar een middel, om derge lijke ongevallen te voorkomen. De firma M. Dekker Jzn. aldaar is daar in geslaagd 011 brengt een veiligheidsgordel in den handel, waardoor neerstortingen als bovenbedoeld onmogelijk worden. Reeds hebben een drietal groote firma's te Zaan dam, overtuigd van het practische nut, zich een dergelijiken gordel aangeschaft. Tengevolge van den water vloed en den woningnood zijn te E;1land Bath nog verscheidene personen ge noodzaakt verblijf te houden in de houten barakken, door het Watersnood Comité al daar destijds geplaatst. Onnoodig te zeggen dat de felle kou zich aldaar geducht, laat ge voelen. Op last van den voorzitter van ge noemd comité werden door den secretaris en den penningmeester de bedden aldaar geïn specteerd en naar voorkomende behoefte een kleine veertig dekens verstrekt. M. Ct. De werkstaking te Rijissen. Uit Rijssen schrijft men aan de N. R. Ct. Zooals vroeger is gemeld, werken er nog een 140 arbeiders(sters) in de fabrieken van de firma Ter Horet, om verbeteringen en herstellingen aan te brengen enz. Naar wij vernemen, zullen ook dezen weldra gedaan krijgen, daar het werk op een eind loopt. Nu is door deze arbeiders, die willen werken en niet gaarne broodeloos worden, besloten te trachten genoeg werkkrachten bijeen te krij gen, om één fabriek te kunnen laten loopen. De firma staat- geheel buiten deze beweging. De gevolgen eener staking. Wat Rijssen tegenwoordig verliest, wint, naar men aan het N. v. d. D. meldt, Dun dee, de zetel voor jute-n ij verheid in Schot land, gelijk Rijssen dat is in Nederland. Er zijn thans namelijk te Dundee reeds zóóveel bestellingen ontvangen, dat er voor het eerste half jaar met volle kracht moet gewerkt worden, wegens de groote vraag voor het vasteland. De zaak F. Bland van den Berg. Ter aanvulling van het reeds mede gedeelde, wordt het volgende ontleend uit de aanklacht, waarvoor de gewezen notaris F jBland van den Berg te Rotterdam 31 Ja nuari a.s. voor de Rot-terdamsche recht bank zal terecht staan. Hem wordt o.a. ten laste gelegd, als zou hij in zijn hoedanigheid van directeur der Zuid-Hollandsche Hypotheekbank zich op verschillende tijdstippen in de jaren 1895 tot en met 1906 verschillende gelden tot een gezamenlijk bedrag van f 584.352 we derrechtelijk hebben toegeëigend. Voorts dat hij in de vergaderingen van directeuren dier Bank zou hebben overge legd 22 schriftelijke aanvragen, meestal mot eenige volgens art. 27 van het reglement op het ,,leenen van gelden onder hypothe cair verband'' dier Bank daarbij vereischte bescheiden, om geldleeningen te sluiten on der verband van eerste hypotheek op de in die stukken respectievelijk vermelde goe deren, in die vergaderingen of bijeenkom sten listiglijk en valschelijk, doordien die door hem ingevulde, bij die Bank gebrui kelijke formulieren van aanvraagbiljetteai, door hem namens die aanvragers, waren onderteekend of wel de namen der aanvra gers valschelijk door hem onder die biljet ten waren steld, zich voor te doen, alsof hi; door de aanvragers dier geldleeningen gemachtigd was, om namens hen, die aan vragen te doen, terwijl in werkelijkheid óf de namen dier aanvragers door hem ge fingeerd waren óf voor zooverre deze wer kelijk bestaande personen waren, aan hem, beklaagde, nimmer door hen opdracht tot het doen dier aanvragen was gegeven en verder dat hij valschelijk heeft opge maakt verschillende valsche geschriften en daarvan opzettelijk heeft gebruik gemaakt door, nadat door de directie der Hypotheek bank de daarin genoemde geldsommen aan hem, beklaagde, waren verstrekt, teneinde die aan de in die akten als geldnemers ge noemden ter leen ter hand te stellen, als directeur dier Bank die valsche geschriften in de daarvoor bestemde bewaarplaats van dergelijke akten in het kantoor dier Bank neer te leggen, opdat, indien men daar die stukken noodig had en ze inzag, men in de meening zou verkeeren, de echte grossen, de echte borderellen, de echte verklaringen van inschrijving van de hypotheekbewaar ders en de echte staten van bestaande in schrijvingen met verklaringen van die be waarders voor zich te hebben en door de noodige gegevens daaruit te boeken in het hypotheek register dier Bank, uit al welk gebruik eenig nadeel kon ontstaan. Drie-en-twintig getuigen zijn gedagvaard waarvan één a décharge. Omtrent het geval van eeds weigering te Heerenveen wordt nader gemeld dat ds. S. weigerde den eed af te leggen, omdat hij Gods naam niet ijdel wilde gebruiken. Na herhaaldelijk, doch tevergeefs aandringen van den presi dent, werd door de rechtbank de ingijze- lingstelling gelast voor den tijd van 8 da gen. Op dezelfde terechtzitting werden drie personen wegens meineed in hechtenis ge steld. Daarbij waren vader en dochter. Onzedelijke handelingen. Ir hooger beroep van een vonnis der recht bank te Zwolle, waarbij hij tot 2 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, heeft voor het gerechtshof te Arnhem terecht gestaan W. S„ vroeger hoofd van een school te Nun- speet, thans inspecteur van een levensver zekeringmaatschappij. Bekl. is ten laste ge legd, dat hij in zijn betrekking van onder wijzer onzedelijke handelingen heeft gepleegd met minderjarige meisjes, die bij hem school gingen. De procureur-generaal requireerde bevestiging van het. vonnis der rechtbank, echter onder aftrek van de preventieve hech tenis. Wederrechtelijke vrij- heidsberooving. De rechtbank te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den deurwaarder bij het kanton gerecht S. v. d. W., tegen wien door het O M. een geldboete van f 100 of hechtenis van 20 dagen was geëischt, wegens het door schuld iemand wederrechtelijk van de vrij heid beroofd te doen blijven. De rechtbank heeft bekl. vrijgesproken. Een za(a)kwaarnemer. Zekere F. J. P., zaakwaarnemer te Heerenveen, bood geld ter leen aan in de nieuwsbladen. De kosten van taxatie en der hypotheek- acte moesten de slachtoffers liefst dadelijk storten en... hoorden dan nie»t meer van hun geldschieter. Wegens oplichting eischte het O. M. U jaar gevangenisstrafde rechtbank- veroordeelde hem gisteren tot twee jaar. Mishandeling met doodelij- ken afloop. Zooals destijds is vermeld, bekwam P. J. te Etten, in een vechtpartij, op Zondag 6 Januari j.l. een messteek in de borst. ïn het begin scheen alles goed af te zullen loopenin de laatste dagen vererger de de trostand echter zoozer, dat een© ope ratie noodig werd geoordeeld. De operatie had plaats, doch de ongelukkige is Woens dagnacht in het gasthuis overleden. D. v. N. De inbraak te Velzen. De cor respondent van de Tel. te Haairlem schrijft: Indien eenagszins is af te gaan op do ver halen mij gedaan over de schatten, die het buitenverblijf „Waterland" te Yelsen, van jhr. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haarlem, huisvest, dan staat men er verbaasd over, dat deze villa, bij het niet bewoond zijn, niet nacht en dag behoorlijk bewaakt word. De zuinigheid kan in dezen worden buitengesloten, daar iedereen wel weet, dat jhr. Boreel niet ziet op wat meor of miinder uitgaven. Het is hier geweest het eenvoudige idee hier komt toch niemand. Het nu gebeurde zal zeker een les zijn voor andere bezitters van ook van tijd tot tijd bewoond zijnde bui tewverbl ij ven Indien toch niet toevallig was ontdekt, dat op „Waterland" een luikje van de be nedenverdieping op een kier stond, waardoor ook de inbraak werd geconstateerd, dan had den do heeren inbrekers dagen lang kunnen doorgaan de kostbare voorwerpen weg te ba len, die daar voor bet grijpen stonden, daar zij dan b.v. ook hadden kunnen weghalen een gouden servies, indertijd door Koning Willem I, den grootvader van den burge meester, ten geschenke gegeven. Aan oud-blauw zou er, volgens onze zegs- lui, voor een waarde van goed 3 ton zijn. Eu, diit is het aardigste, de familie zelf ziet die sokabten zoo eens om de twee jaar. Dan moet het, eens schoongemaakt wor den, gaan de kabinetten open, om daarna weer voor een tweetal jaren gesloten te blijven. Is het dus wonder, dat niet kon worden opgegeven, zoo dadelijk maar, wat nu eigen lijk vermist wordt? Tot nu toe geen spoor van de inbrekers. Nader meldt de oorrespondent: Bij de inbraak zijn o.m. nog ontvreemd Sèvres porcelein, portretten in kostbare lijs ten en is ook nog vernield een kabinet, dat heeft toebehoord aan den dragonder-gene raal Boreel, den grootvader van jhr. Boreel van Hoogelannden. Een geluk mag het heeben, dat de roovers zich alleen <jp de bel-étage hebben opge houden en niet hooger of lager zijn gegaan. Hun buit zou dan waarsabijn'lijk rijker zijn geweest. Pokken. Te Rotterdam doen zich thans 11 gevallen van pokken voor. Al die lijders zijn ter verpleging opgenomen ;n de barak te Hoogenoord. Verbrande kind er en. Donder dag is te Rijssen een 3-jarig kind bij de kachel m brand geraakt. De moeder be zwijmde en kon geen hulp bieden. Het kind werd ernstig gebrand aan borst en aange zicht. Te Santpoort ging Donderdagmiddag juf frouw H. een buurjuffrouw feliciteeren met haar jaardag. Een kindje van 3 jaar, daardoor even al leen thuis gelaten, kwam in aanraking met do kachel en brandde zich zóór dat het na aankomst in de Mariastichting te Haarlem reeds overleden was. Branden. Donderdag namiddag te 2 uur is een kleine binnenbrand ontstaan op een achterkamer der 2e étage van een per ceel in de Boomstraat te Amsterdam, be woond door een ongehuwde 62-jarige vrouw. Toen de brandweer het brandje met een emmer water had gebluscht, werd in de bedstee het half verkoolde lijk der bewoon ster gevonden. Vermoedelijk had zij zich boven oen test met vuur verwarmd. In den vroegen ochtend is de groot© boer derij van Fr. Pol aan den Amstelveenschen- weg, nabij Amsterdam, totaal afgebrand. Do. knecht die tegen 2A uur van een feestje thuis kwam, zag den brand iD de hooi schelf, waaruit een man ijlings over het land stadwaarts vluchtte, en die dus wel meer van eeu en ander zal weten. Van den hooi berg sloeg de vlam op de boerderij over, die geheel verbrandde. Het. vee is gered. Alles was verzekerd. Een "brandje in het Apen huis. In heb apenhuis van Artis te Amsterdam is Donderdagmiddag een brand uitgebroken. Gelukkig voor de vierhandige bewoners be merkten deze er niet veel van, daar de brand vermoedelijk ontstaan door den harden wind in den schoorsteen, hoofdzakelijk in het bo vengedeelte van het gebouw woedde. De brandweer werd wel gealarmeerd en kwam met eenige spuiten in de Plantage Doklaan, maar water behoefde ze niet te geven, alleen werd het kind van het dak opgehaald en eenige balken doorgezaagd. Donderdag kon natuurlijk niet in 't apen huis gestookt worden en daar cm zijn de apen overgebracht naar de, vlak bij het apenhuis liggende galerij, waar ze in de zaal zijn on dergebracht, waarin hun grootere en ster kere collega, de oranoetan, zijn verblijfplaats heeft. Eenige noodhokken zijn daar geplaatst en warm zitten ze daar, verwonderd kijkend door hun plotseling veranderde nieuwe wo ning. liet vreemdst keken wel een paar aap jes. die in een papagaaienkooi logeerden. 't Is al weer niet waar! Wij lezen in de Middl. Crt. „Uit New-York kwam een mood relaas van een kraaigje daad, verricht door de 19- jarige Nellie Visser, die het schip van haar vader, dén 'V-iermaster Jeannete Franyoise, van Java behouden te New-Yoilk had bin nengebracht, toen kapitein Visser op do reis ziek was geworden. Gedurende een groot doel van de reis stond zij aan het roer, zoo heette het, en de bemanning van het schip was vol be wondering voor de jonge vrouw, die met eerbied „de kleine kapitein werd genoemd. Dat alles klinkt heel mooi. Doch wat bleek nu? Da.t van het. bericht geen letter waar is. Tijdens de ziekte van den kapitein ging. zooals gewoonlijk, het commando van het schip over op den. eersten officier. Door een toe/val, omdat juist een Zeeuw- sdhe jongen de reis met dit schip meemaak te, vernamen wij dit; en tevens dat het reeds anderhalf jaar geleden is dat het schip die reis maakte. Hoe men dan aan dit venhaal koant! Wel bij aankomst te New-York worden de schepen als 't ware bestormd door ver slaggevers van verschillende bladen, die tuk op nieuws zijn. En of men hen dan wel eens niet in 't ootje neeant, of zich tegenover hen een grap veroorlooft, daarvan zijn wij niet zoo zeker." Wèg alzoo de illusie! Een miauwende belasting ambtenaar. Dat de hondenbelasting bet vorige jaar f 1800 meer heeft opgebracht dan een voorafgaand jaar, moet. Amsterdam naar die Tel. dezer dagen hoorde te danken hebben aan eenmiauwenden be lastingambtenaar. Deze toch verstaat de kunsi, het. miauwen van een poes bijzonder natuurgetrouw te kunnen nabootsen. En daarvan heeft onze man een zeer ver dienstelijk, en voor den fiscus voordeelig, gébruik gemaakt. Hij trok de stad door, schelde huis aan huis aan en begon, zoodra de deur werd opengetrokken, erbarmelijk te miauwen. Dai was den foxjes, setters, taxen en. hoe dat hondengoed meer moge heeten te mach tig, en meermalen bracht, onze bélasting- am.bter.aar een gansche trap in opstand, door het gekef van op „katjes" Ibeluste huis vrienden. Natuurlijk waren dan de resp. eigenaren of eigenaressen er 'bij. Deetraatjongen ende vreem deling. Oud thema dat steeds nieuw blijft. In de Kalverstraat, de hartader van Am sterdam, de straat, die onze wereldstad door snijdt van Dam tot Munt, loopt een vreem deling, een Franschman, in gezelschap van een dame. De man heeft zeker geen kennissen, die op de hoogte zijn van Hollandsohe toestan den en hem hadden kunnen inlichten, want hij draagt 'n bruinen hoogen hoed. Het is ook eigenlijk om te rillen, hè? Stel je eens eventjes voor 'n bruinen hoed, en dan hoog! Wat moest die man hier, bij ons, in Amsterdam? Meende hij soms mot Boschjes- mannen of grasnogers to doen te hebben, wie je maar alles kunt voorzetten, wat je belieft Geloofde hij soms, dat we niet weten hoe 'thoort? Wist hij niet., dat geen enkel fat soenlijk Amsterdammer het in z'n hoofd zal krijgen om met 'n hoogen, en tevens brui nenEn daar 'ko-mt zoo'n vent, zoo'n Fransche knul in onze goede stad, en pauwt daar arrogant rond met z'n hoofddeksel, als of 't iets geheel gewoons ial De dame was veel enger. Het is beter, dat we maar over haar costuum zwijgen. Ze zag er uitschandalig, neen erger gemeen; neen nog erger: zo zag er an ders uit dan u of ik. Daar wandelen ze in de hartader, etc...; De menschen krijgen dorst. Ze stappen 'n café binnen, gaan voor de ramen zitten. Be stollen bier. De meneer hield z'n hoed op. Ik stond op 't punt om naar 'binnen te gaan, en den man vriendelijk te waarschuwen voor de noodlottige gevolgen. Maar 'n wreed ge voel van analyseerende nieuwsgierigheid naar het vervolg weerhield me. Lang 'behoefde ik niet to wachten. De bei de Franschen hadden nauwelijks hun eer sten slok bier gedronken, of 'n melkboer, zonder 'kar, <üe voorbij liep, bleef zoo stok stijf van verbazing staan, alsof hij plotseling een ellemaat had ingeslikt, terwijl z'n oogen zich vergrootten tot het formaat van 'n fat soenlijken stuiter. Mot de zes straatwespen, die het paar al dbor heel Amsterdam waren nagowandeld, maakte dat zeven. Toen bleven de groote menschen staan. Do straatjongens trokken leelijke gezichten, en de groote menschen keken suffcrig-dioan en giggelden, en wezen, en plakten en kleefden als schapen aan el kaar, of als 'n school spieringen die 'n blin kend dingetje in het water zien hangen en er in dazerigo nieuwsgierigheid oan rond zwemt. Toen er nog maar 'n paar jongetjes ston den. 'n paar fragmenten Amsterdamsohe „spes patriae", had de Franschman zoo wat met z'n hoofd geknikt van toe, ga weg, hè? Och, arme, 'hij had evengoed 'n alligator kunnen vragen can op te gaan zitten en pootjes te geven. Eu het werd steeds voller. Krimmeneel wat 'n floddermuddam riep 'n blozend dienstmeisje gierend uit. >rHoe kan 't bestaan?" zei mummelend met hoofdschuddend afgekeur 'n tanig oud- menschje. „Hei-je je hoed op?" informeerde 'n straat-apache. Ten slotte stond de Straat tot aan den overkant vol. Er had geen muis, geen vlieg, geen vloo meer tusschen gelrund. Allemaal oan 'n bruinen hoed en 'n dame, die bet waagde er on-Amsterdamsah nat to zien. 't Paar achter de ruiten zat elkaar aan te kijken, en dan weer naar den groeienden menschen'hoop, alsof ze elkaar opmerkzaam maakten op 'n mooi nummer in 'n beesten spel. Eindelijk, toen de ruiten van het café ernstig gevaar liepen, kwam er polit:e. en 'n kwartier later was er weer genoeg ru'-mte om een 10-tal karren te vergunnen, zich een doortocht te banen... Tk stel voor zegt Leo dn de Tel. -- om aan de stations voortaan groote borden te cfoen aanbrengen, met in 4 talen hot op schrift Vreemdélingendié Amsterdam bezoe ken, worden er beleefd doch dringend op attent gemaakt, dat het met. levensgevaar gepaard gaat can dn deze stad anders dan Arnsterdaonech gekleed te gaan.'' Ook een briefschrijver. Een gedetineerde in het huis van bewaring te Roermond schroef oen brief naar huis, voor zien van het volgende adres Aan te weete I hert bij rijn taaien nos tuis lant bij M. gelabag sboet. sboet. Deze brief met spoet was bestemd voor de wedin een dorp bij Rocindalen no. 8, gelegen bij M. Gladbach (Duitschland) (N. Koerier). IJ». Ijsvermaak in de Reside n- t ie. Men schrijft ons uit 's Gravenhage De Residentie heeft in verscheidene op zichten veel voor boven andere groot© ste den, doch ten aanzien van het ijsvermaak is zij in minder goede oonditie. Men heeft er den prachtigen Hofvijver, een uitgezochte gelegenheid om schaatsen te rij'den en waarvan dan ook vijftien of zestien jaren ge leden druk gebruik werd gemaakt, zelfs b.j avond met lampionlicht. Sedert er echter een pont in ligt, en een geul wordt openge houden om de brandweer gelegerd1 ©id te ge ven met behulp van die pont, de landsge- bouwen aan de achterzijde te naderen bij brandgevaar, is het schaatsenrijden op den Hofvijver verboden. Aan binnenwateren is 's Gravenhage ndet lijk. De meeste grachten zijn gedempt en in die welke nog zijn overgebleven is het ijs. in den regel, „gevaarlijk wegens spuiën", ge lijk de borden aam de politdeposthuizen mel den Zelfs alwordt er niet gespuid gel ijk im d© laatste twee dagen. De Loosduinsohe Vaart en het Kanaal naar Scheveningeu, zcomede de Trekvliet, worden, in het belang van de scheepvaart-, zoolaaig mogelijk opengehouden en zijn dus door de hobbels en bobbels, vrij wel onberijdbaar. Rest dus in de onmiddellijke omgeving van den Iiaag de vijvers in het Haagscho Bosch. de Schenk, de Beek, de Molensloot, en een paar onbéteekenende baantjes voor ©ilaars. liet ijsvermaak concentreert zioh dan ook, voor hen dde geen tochten maken, hoofd zakelijk op de vijvers in het Bosch, welke in de laatste jaren, met een groot gedeelte van do Schenk en aansluitende wateren, door de Zuid-Hollandscho IJsvereeniging worden in orde gemaakt en gehouden. Nauwelijks wareu heden de vijvers open gesteld, of honderden eu hondorden gleden in bonte mengeling over de spiegelgladde vlakte, dames in elegante win tertoiletten, hoeren in ijstenue, militairen in uniformen en minder bevoorrechten, zonder arbcdd, in hun werkpak je. Vooral in den namid dag was het zeer vol, daar de Iloogere Bur ger- en andere scholieren ijsvacanbie haddon gekregen. Propvolle trams voorden steeds meer liefhebbers van het ijsvermaak aan en al spoedig was het dan ook op do vijvers al weer meer uan vol genoeg voor de goeè rijders, waarvan dan ook velen, bij het Huis ten Bosch overstapten op de Molensloot, om echter spoeaig weer terug te koeren naar do vijvers, of door te rijden naar de Sohenk, daar die sloot onberijdbaar was geworden door het opkomende water. Do orde op de vijvers liet weinig te won- sohen over, gewillig hield men zich aan het rei-htshouden en waar dit nog noodig was, hielp het- pubkek zelf moe om onwli,igen op de goed© baan te brengen. Evenals vroeger was de politie op het ijs voorzien van red dingsmiddelen en stond ook een brancard be schikbaar. Om half twee dreigde de ther mometer met. dooi, maar in den namiddag stond zij wocr een paar graden ouder nul Van avxmo worden de banen weer in orde gebracht IJ s. Men meldt uit Wagen in gen In den Rijn is in de laatste 24 uur het arijfijs niet toegenomen. Wel passeert er heel wat, doch de schollen zijn nog niet zeer zwaar, zoodat men er nog wel per roeiboot door kan komen. Voetgangers worden aan de voeren dan ook geregeld overgebracht. De rivier de Lek nabij Vianeu was heden morgen over J der breedte met ijs bedekt. De schipbrug is weggenomen; de overtocht geschiedt per roeiboot. Door het ijs gezakt. In de Geeuw tusschen Sneek en IJlst, dicht bij laatstgenoemde plaats, zijn Donderdagmid dag twee jongens door het ijs gezakt en ver dronken. Tusschen Heerenveen en Akkrum is zekere J. B. door hot ijs gezakt en verdronken. Donderdagmidag half vier begaf de heer Van den Berg, hulptelefonist van het kan toor te Rotterdam, zich óp het ijs der Kra- lingscho plas te Rotterdam. Hij stak de plas dwars over en verdween in een wak. De ijsreddingabrigade der politie gestatio neerd bij de plas, begaf zioh dadelijk naar de plaats des onheils, gevolgd door de red dingsbrigade der IJsclub. Men slaagde er in met haken en dreggen den drenkeling in de vlet te krijgen. Hij werd in bewustelooaen toestand naar de verbandkamer der IJsclub gebracht, waar twee geneesheeren, na ruim een uur er in slaagden de levensgeesten weer op te wekken. Daar men voor longontsteking vreesde, werd hij verder per brancard naar het zie kenhuis vervoerd. Slachtoffers van het ijs. Uit verschillende plaatsen der provincie Fries land ontving de Leeuwarder Courant berich ten vaai ijsongelukken, waaruit blijkt, dat op één dag niet minder dan tien perso nen, meerendeols jongelieden, door het ijs zijn gezakt en verdronken. Verscheidene an dere personen werden nog bijtijds gered. Te Oldemarkt verdronk een 16-jarig meis je; op de Westpias te Aalsmeer de 18-jarige H. J. Bos, machinist te Rotterdam, op het fort te Aalsmeer werkzaam en te Oisterwijk een 16-jarige knaap. De hulptelegrafist Van de» Berg, die Donderdag met levensgevaar uit de Kraling- sche plas was gered, en naar liet ziekenhuis te Rotterdam werd vervoerd, is aldaar over leden. Rivierberichten. 15 Januari. Keulen, drijf ijs. Lobitih, eenig drijf - ijs. Nijmegen, idem St. An dries (Waal), drijf ijs over twe-derde der rivier breedte. Arrhem, idem over een-achtste idem. Vreeswijk, idem over drie-vierde idem. Westervoort, idem over oen-vijfde idem. Kampen, ijs vast. Grave, drijfijs over een-tweede idem. St. Andries (Maas) vol drijfijs. - Hedel, drijfijs over een-derde der rivier-breedte. Laagwater. Gorin- chom. drijfijs over een-t.weede der rivier breedte. Schoonhoven, vol drijfijs. Krimpen, idem. Dordrecht, drijfijs over een-tweede ^r rivier-breedte. Moerdijk, idem over een-tweede idem. Hellevoet- sluis, eenig drijfijs. Bruinisse, drijfijs over een-derde der rivierbreedte. School- en Kerknieuws. Bij de Christelijke iltudenten-Vereeniging hier t© lande zijn 311 studenten aangesloten, namelijk 26 van de Groningsche Universiteit, 13 van de Theologische ooi te Kampen, 121 van de Utrechtsche Universiteit. 34 van de Stede lijke Universiteit te Amsterdam, 29 van de Vrije Universiteit, 50 van de Leidsche Universiteit, 35 van de Technische Hoogeschool te Delft, 4 van de Landbouwschool te Wageningen. De Ned. Vrouwelijke Cnristen Studenten-Ver- eeniging telt 20 leden. Legaten. Mevr. de wad. C. Wild schut, onlangs te Amsterdam overleden, het.-ft f 10,000 (vry van successierechten) en nog 4i H.A. land aan de Ned Herv. Kerk te Jisp (N.-H.) vermaakt. Aan de armroogdij ver- maakte zij f 5000. Door wijlen den heer J. G. Moorrees, te Kui lenburg, is aan de Ned. l.erv. Diaconie eene som van f 5000 gelegateerd, vrij van rechten en kosten. aL- - den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Utrecht is een© commissie benoemd uit zijn midden, bestaande uit de heeren: ds. E. E. Gewin, voorzitterA. F. Faure en C. H. Wagenaar. aan welke is opgedra gen een onderzoek in te stellen naar de kerkelijke grenzen der gemeente, ten einde tot eene definitieve vaststelling te geraken dier grenzen, met 'toqg op een in te voeren hoofdelijken omslag. Dezo oommissie heeft de medewerking gevraagd van de Her- vcr.^de kerkeraden dor aangrenzende ge meenten zij heeft deze korkeraden beleefd uitgenoodigd, zoo mogelijk, een juiste omschrijving aan haar toe te zenden van de kerkelijke grenzen hunner gemeenten en de gemoonte Utreoht, tevens indien mogelijk, met vermelding van de rechten, waarop die grensregeling steunt, of van het jaar, sedert wanneer zij bekend is. Zeist, 24 Jan. De heden gehou den vergadering van den gemeenteraad werd eorst door 11, later door 12 leden bij gewoond. Na de mededeeling van de ingekomen stukken werd aan de orde gesteld het ver zoekschrift van A. W van Helmondt e. a. om wijziging der verordening op de loge menten, koffiehuizen en dergelijke in dien zin, dat de koffiehuizen ook s Maandags vóór 9 uur -ui op de lotingsdagen geopend nu.gen zijn. Het voorstel van B. en W„ om afwijzend op dit verzoek te beschikken, werd z. h. o. aangenomen. Gonform het advies van B. en W. werd besloten op de klacht ivan J de Bree, die ten onrechte van meoning was, dat de ge meen te-architect nog werk voor particulie ren verricht, besloten adressant mede te doelen, dat voor tusschenkómst van den Raad in deze geen termen bestaan. Aan M. J. Boot werd op advies van B. on W. kwijtschelding 'erleeud van verschul digde boete wegens te late oplevering van de Griffesteinsche brug Eeu verzoek van M. J. Boot om eene gra tificatie wegens buitengewone werkzaambe-

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 3