Zaterdag 26 Januari 1907. BINNENLAND. Ingezonden Stukken. IV*. 306. Tweede Iliad. 54* Jaargang: AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS j Per 8 maanden voor Amersfoort 1.25. Idem franco per po«t1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Adverientiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur '«morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERi'ENTIEX: f O.T5. Van 15 regels Elke regel meerw.ia. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot bet herhaald adverteereu in dit Blad bi] abonoement Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Rotterdarasche raad. In de 'Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van. Rotterdam werd na eenig debat met 25 tegen 7 stemmen aangenomen bet voorstel van B. en W. tot splitsing van het directeurschap der bedrijven voor gas en electricibeit. In overweging werd gege ven den directeuren en het andere perso neel aandeel in de winst te geven. De heer v. Dorp hield eene interpellatie en stelde de vraag in hoeverre door de elec- trische tram voldaan was aan art. 28 der concessie, betreffende de veiligheid. De voorzitter antwoordde, dat om de wie len een houten omlijsting is aangebracht, wat ook volgens de technici op dit oogen- blik het meest veilige middel is. B. en W. zullen echter hierop steeds het oog geves tigd houden. Door den heer B. Denekamp werd een voorstel ingediend om B. en W. uit te noodigen, voorstellen te doen tot onvoor waardelijke intrekking van de aan de R. E. T. M verleende concessie voor het ex- ploiteeren van een tramwegnet in deze ge meente, indien niet binnen den door B. en W. te bepalen termijn mocht worden vol daan aan den door dit college te stellen eisch, dat ce nader in het adres aangeduide 2025 aandeelen der R. E. T. M. aan de R. T. M. worden teruggegeven en tot het einde der concessie door deze in bezit ge houden. De voorzitter meende, dat de tramkwes tie, in een der vorige vergaderingen be handeld zijnde, geen aanleiding gaf hierop terug te komen Op voorstel van den heer v. Aalten, on dersteund door den heer v. Dorp, werd de beslissing in dezen tot de volgende vergade ring aangehouden, ten einde de leden in <b" gelegenheid te Stellen de stukken te overwegen Monument voor Caland te Rotterdam. Door B. en W. van Rot terdam is thans aan den raad het schrij ven overgelegd van den heer F. B. 's Jacob, waarbij deze het voornemen te kennen geeft om het geschenk, hem bij zij.n aftre den als burgemeester namens de burgerij overhandigd, te besteden aan een monu ment gewijd aain den nieuwen waterweg, waaraan Rotterdam zijn bloei te danken heeft en aan zijn ontwerper P. Caland. Blijkens overgelegd schrijven van den ontwerper van het gedenkteeken prof. Henri Evers tc Delft, zal de kern bestaan uit een vierkanten hoogen onderbouw, die een monumentale obelisk draagt met fi- gunale bekroning. Op de vier hoeken staan ranke motieven met gomden sterren be kroond en wier vorm aan den lichttoren herinnert. Ter voorzijde staat een gedenk steen met het bronzen profiel van Caland door een lauwerkrans en toepasselijk op schrift omgeven. Toepasselijke opschriften bevinden zich eveneens op gedenktafels te gen de drie overige zijden geplaatst. Een zinnebeeldige herdenking van Rot terdam als handelplaats geven bronzen kin derfiguren. Terzelfder hoogte bevinden zich een zij- en achterkanten poort- of huisvor- mige openingen, waarvoor waterbekkens zijn geplaatst. Decoratieve spuikoppen loo- pen hierin in het water. Op die treden ver rijst nu de hooge vierkante obelisk, die door een bolvormig motief wordt 'bekroond. Hierop troont de genius van Rotterdam als een gevleugelde vrouwenfiguur, hoog houdende den Mercuriusstaf, embleem van den handel. Het geheel is geplaatst in een rond wa terbekken, welks mozaïek vloer zich drie treden boven het trottoir verheft. De water- speling, schoon een integreerend deel van het geheel, is toch ondergeschikt aan den deooratieven omtrek van liet monument. De massa van het monument, dat naar de Skifewerper meent op 15 (September 1907 onthuld zou kunnen worden, bestaat uit ge houwen steen, hetzij Pierre d'Ecaussines of Pierre d'Euville. De decoratieve figuren zijn van brons. Het monument moet op het Boymams- plein verrijzen. B. en W. stellen met groote ingenomen heid voor dit monument te aanvaarden 0nz« Vlsst. Onder leiding van den gep. schout bij nacht den heer A. C. van der Sande Lacoste had gisterenavond in „het Gouden Hoofd" te 'sGra-venhage een vergadering plaats van de afdeeling 's Graveahage van de vereeni- ging „Onze Vloot." Voor deze vergadering was aan de orde gesteld de vaststelling van de ontworp-sta- tuten en de verkiezing van een definitief bestuur. Na eenig© discussie werden de ontwerp statuten met eenige wijzigingen goedgekeurd. Het voorloopigo bestuur werd bij accla matie tot definitief dagelijksch bestuur ge kozen, zoodat dit nu is samengesteld uit de heeren A. C. van der Sande Lacoste, voor zitter; J. W. van Aalst, jhr. mr. F. G. W. J. Backer, mr. S. K. D. M. van Lier, mr. A. D. W. de Vries en tevens mevr. gravin van Randwijck-Van Hogendorp. In het algemeen bestuur van de afdeeling werden voorts gekozen de door het voorloo- pige bestuur aanbevolen Candida ten de hee ren H. T. Adams, W. Bakker, M. van der Beek, F. J. Belinfante, jhr. mr.' W. M. de Brauw, A. A. Knuyver, E. H. Kramer, A. W. L. Ludwig, mr. de Mos, H. D. Pierson, P Postumus Moyes, E. O. H M. Ruempol en C. L. Schiff. Tweede nationaal congres voor Zondagsrust. Behalve de reeds vermelde sprekers zal op dit congre6, dat op den 24 en 25. April a.s. te 'sGravenhage gehou..en zal worden, ook nog optreden prof. mr. Oscar Peifferoen te Gent. Reeds hebben vele personen en vereenigingen zich als lid aangegeven. Men kon dit nog doen tegen een contributie voor ééns van minstens f2.50 bij de leden van het congres-bureau de hee ren prof. dr. S. D. van Veen, te Utrecht-; G. B. van Aaken Bzn., referendaris bij het dep. van koloniën te 's Gtravenhiage"H Meijboom, luitenant-kolonel te Amsterdam on W. Kolkman van Gouderak te Dordrecht, drecht. Moderne dienstboden. Te Rotterdam is Zondag de derde jaarvergade ring gehouden van den Algemeenen Neder- landschen Dienst boden bond. Na een ope ningswoord van de presidente mej. E. G. Au- werda, die wees op den bloei van den Bond, en op de veranderde houding van persorga nen en werkgeefsters jegens de dienstboden organisatie, werd het jaarverslag van de secretaresse uitgebracht, waaruit bleek dat de afdeeling Zwolle kwijnende is; te Mid delburg een afdeeling is opgericht en spoe dig de oprichting van afdeelingeu zal volgen te Utrecht, Amersfoort en Arnhem. De af deel ingen Amsterdam, Den Haag en Rot terdam gingen sterk vooruit. De financieele toestand van den Boud is gunstig. Op 31 December j.l. was een saldo in kas van f 180.41. Besloten werd de volgende jaarvergade ring te Amsterdam te houden en voorts het orgaan van den Bond gratis toe te zenden aan Arbeidsbeurzen en Volksleeszalen. De afdeelingen Amsterdam en Leiden werden aangewezen uit haar midden een hoofdbe stuurslid te kiezende afdeeling Amster dam bovendien een redactielid. De ontwerp-statuten en het huishoude lijk reglement werden goedgekeurd en beslo ten de koninklijke goedkeuring aan te vra gen. Na eenig© discussie werd een motie aan genomen, waarin de wetgevende macht wordt verzocht de woninginspectie uit te breiden tot keukens en dienstbodenslaap kamers. Daarna werd de jaarvergadering gesloten 's Avonds vereenigdo men zich voor een gezellige bijeenkomst. De toestanden op Oranje Nassau's Oord. Do redactie van het Nieuws van den Dag heeft inlichtingen inge wonnen over de toestanden in het sanato rium Oranje Nassau's Oord. Van oud-pa tiënten, van wie er een geruimen tijd op O. N. Oord verpleegd werd, iemand die tot oordeelen alleszins bevoegd is, en van an dere zeer betrouwbare zijde heeft zij ver schillende grieven vernomen. Vooral betroffen de klachten het gemis aan toezicht, aan voldoend verplegend perso neel en de wel wat al te sobere voeding. Het gemis aan toezicht op de lighallen hij voorbeeld, dat oorzaak is, dat daar de lawaaierig© en onbeschaafde elementen den boventoon voeren, zoodat beschaafde lieden zich niet zelden ergeren aan de vloeken en do onbehoorlijke praatjes, die ze daar zelden' moeten aanhooren. Een andere grief tegen het onvoldoende Toezicht, gevolg van het te gering aantal verpleegsters, is, dat de patiënten zelf hun temperatuur opnemen en noteeren. Dat ge schiedt eenige malen per dag, en nu komt het voor, dat patiënten daarbij niet altijd eerlijke opgaven doen. omdat, indien de tem peratuur te hoog is, de dokter hen naar bed stuurt Dat- de patiënten aldus fraude ple gen, is heel dom en in hun eigen nadeel, maar ze zijn nu eenmaal zoo, net als kinde ren, en dit wetende, is de noodzakelijkheid van meer toezicht tevens aangetoond. Zes verpleegsters op honderd patiënten is niet genoeg. Dat blijkt, ook als er zieken zijn, bij wio 'e nachts gewaakt moet. worden Dit geschiedt nl. niet door verpleegsters, maar door een van de knechts, die overdag in den tuin of elders werken, maar die van het ver plegen van ernstige zieken niet- voldoende op de hoogte zijn. Voor do zware zieken bestaat geen afzon derlijk paviljoen, ze worden geïsoleerd op een kamer, die, naar het oordeel van onzen zegs man, nu juist niet zoo heol gelukkig gelo gen is met het oog op de rust van de patiën ten. Als zaken die voor verbetering in aan merking komen., werden ons nog géhoemd de inrichting van de centrale verwarming, de onvoldoende afscheiding tusschen vrouwe lijke eii mannelijke patiënten, het. gemis aan bezigheid van de verpleegden, maar vooral de voeding Op dc voeding schijnt in den laatsten tijd zoor bezuinigd te zijn, en dat stemt de pa tiënten meermalen ontevreden. Voor lijders, die hier genezing zoeken, is juist de- voe ding een voornaam iets. Hun eetlust moet niet zeider door smakel ijken kost worden opgewekt Nu kan dat samengaan met soberheid en eenvoud en dat is zelfs ge- wenscht voor patiënten, met. wier maatschap pelijke positie moet worden rekening gehou den en die bij het verlaten der inrichting, in hun eigen kring teruggekeerd, niet door een weelderige voeding moeten zijn verwend. Maar de grief is nu juist, dat. de soberheid te ver wordt- gedreven. Door de zucht tot be zuiniging op het eten wordt de menu veel te eentonig, bijvoorbeeld zes dagen van de week altijd hetzelfde koude vleesch, met groenten en aardappelen en iets toe. Den eenen dag koud vleesch met snijboonen en appelmoes toe, den anderen dag koud vleesch met roode kool en een beschuit met bessen sap toe. Des morgens brood, waarvan de qualiteit niet wordt geroemd, en 's avonds boterhammen met drie- of viermaal in de week iets „er op". Vroeger kregen de ver pleegden twee eieren per dag, later is dat op één teruggebracht. Verscheidene patiënten vullen het menu aan, door hetgeen ze van hu*s toegezonden krijgen, en ze brengen dat aan tafel mee; gebakken visch on ander voedsel. Dit mee brengen van allerlei eetwaren moest eigen lijk in een inrichting als deze niet voorkomen. Over de boter en de meLk, die de patiën ten krijgen, waren geene klachten en even min over de pap, die tweemaal per dag wordt verstrekt. Dit wil zeggen, de avondpap, voor de be reiding waarvan men zich in de keuken vol doenden tijd gegeven hooft, is in den regel goed, maar de ochtendpap gewoonlijk niet. En hiermede komen we aan een andere griefeen niet streng genoeg toezicht op de bedienden, het gemis van een krachtige en deskundige hand bij de bestiering der huis houding Als reden van dat gemis werd ons genoemd, dat de adjunct-directrice, die aan het hoofd staat, een dame uit aanzienlijke kringen is, die zich vroeger nooit met ver pleging heeft bezig gehouden en ook geen opleiding of ervaring had om ean het hoofd van zulk een omvangrijke huishouding te staan. Het besturen van zulk een huishou ding is een zware en moeilijke taak en vergt méér dan ijver alleen. Van 'b morgens vroeg tot 's avonds laat voortdurend in touw zijn, toezien of het personeel zijn plicht wel doet. alles controleeren de en besturende, dat zou het ideaal zijn. Maar dat zou allicht de taak ook voor een ijverig menscli te zwaar ma ken wa it, het vereischt naast ijver ook nog die toewijding en zelfopoffering, welke men bewonder;, in eene vrouw, die haar roeping volgt, maar welke men billijkerwijs van een gesalarieerd ambtenaar haast niet mag eischen Wanneer er 's morgens vroeg niet iemand is om in de keuken toe te zien, wordt er zoo licht gelijk hier regel is niet genoeg zorg besteed aan de morgenpap en wordt het brood 's avonds tevoren uit gemakzucht maar vast in boterhammen gesneden, waardoor die dan droog en onsmakelijk worden. Een niet voldoend toezicht op de bedien den kan tengevolge hebben, dat ze niet bij de hand zijn als men ze noodig heeft en dat- ze niet geregeld doen wat hun is opgedra gen. Zoo was het regel om een voorbeeld te noemen dat de pat'ënten zeiven de draaibare lighal verplaatsen, ofschoon hun dat verboden werd, omdat het een zwaar en inspannen© werk was, dat door vier knechts moest geschieden. Maar die waren er bijna nooit, en als dan de zon in die lighal begon te schijnen en het er te warm werd, ja, dan kwamen de patiënten er toe om zelf, tegen het verbod in, het zware werk te doen. Een niet streng genoeg toezicht in de keu ken is ook do reden, dat patiënten, die een bepaald diëot moeten volgen en niet den ge wonen dagelijkschen kost krijgen, op som mige middagen tot. de weinig aangename ont dekking kwamen, dat er voor hen niet was De redactie van het N. v. d. D. heeft verder vernomen, dat op Oranje Nassau's Oord de directeur niet in alles het hoogste gezag heeft, maar een autoriteit naast zich heeft, die, ook bij verschil van gevoelen, haar gezag laat gelden en haar eigen wil volgt, gesterkt door de macht van haar in vloedrijke relaties. Een leiding in één hand zou misschien beter zijn, meent de redactie. Een belasting op pianisten? Een bekend Haagsch toonkunstenaar schrijft aan het Vad., dat hij in onmin leeft meit de personeole belasting Hij is voor de muziek instrumenten, benoodigd voor zijn beroep, extra-, dus boven zijn gewone belasting, aan geslagen voor f 16. De conclusie is. dat alle toonkunstenaars, die met de klavieren moeten omgaan, in Ne derland hooger worden belast dan violisten, zangers, enz. Als bewijs, hoe weinig nog de toonkunst, tot het gewone volk is doorgedrongen, geldt wel, dat een heel hoog belastingambtenaar zei„Ach, meneer, een toonkunstenaar als u, zal wel een „Kaps" of „Erardpiano" hebben'', en een ander, niet. zoo heel hoog: ,..U zult toch ook wel eens voor uw ploizier spelen". Toevallig heeft de hier bedoelde musicus geen „Kaps" of „Erarddoch een oude tweede-hands piano van Hollandsch fabrikaat. En dat een echt kunstenaar niet altijd voor zijn pleizier muziek maakt Hij zal zich dan ook doen vervolgen, om daardoor te laten uitmaken in hoever die pianistenbelasting juist is. Von een „extra" belasting; is hier geen sprake, merkt het Vad. op. Een piano wordt volgens de wet op de personeele belasting uitdrukkelijk onder „mobilair" begrepen. Dat deze bepaling tot onbillijkheden leidt, bewijst bovenstaande toonkunstenaarski acht Als voor de uitoefening van een bedrijf ge bruikte rijwielen belasting-vrij zijn, waarom dan niet óók een voor de kostwinning nood zakelijk© piano? Dit beklag verdient zeker de aandacht. Boekbeoordeeling. Wereldbibliotheek, onder leiding van L. Simons, uitgave van G. Schreuders, te Amsterdam. No. 41-42 geeft een verzameling schetsen en vertellingen van Vladimir Korolenko, uit het Russisch vertaald door Annie de Graaff. De schrijver, wiens 50sten verjaardag met. schitterende feesten te Poltava werd ge vierd, is de eerste auteur, die een dergelijke hulde mccht ontvangen in Rusland. In 1874 is hij verbannen geworden naar Siberië, waarvan de beschrijving in „At-Davan" hier voor ons ligt.. Hij heeft gelegenheid gehad het Russische volk en de Russische toestan den van nabij te leeren kennen, hij zelf is eeriij'k en oprecht gebleven, do vele wonden der Russische maatschappij doen hem zeer, toch is hij niet bitter geworden. In „Een Zonsverduistering" spreekt de taal van den trouwen vaderlander, „zware nevels omhul len nog heilig Rusland, maar het nieuwe licht zal dagen In onzen tijd, in welken zoo veler oog gericht is op hot groote rijk in 't Oosten, zal men ook met dezen Rus tot gids. zjjn kennis van land en volk en toe standen willen vermeerderen. -De W. B. stelt ieder er toe in de gelegenheid! Volk s-K inde r bibliotheek, on der leiding van Nellie (mevr. Van Kol), uit gave van Masereeuw en Bonten, te Rotter dam. No. 55 „Van Duitscke Buurtjes" geeft een twaalftal verbalen en schetsen van Frida Schans, uit het Duitsch vertaald door Nellie. Een aardig bundeltje voor onze kinderen. No. 5354 geeft- de voortzetting van Grieksche Mythen en Sagen en behandelt „de Sagenkring van Troja" (voortzetting en einde). Natuurlijk is de lezing bestemd niet voor de kleinen, maar voor hen, die deze dingen eenigszins verstaan kunnen. Zelfs niet ongeschikt- voor groote menschen, die hot- oorspronkelijke niet lezen kunnen en toch we1 eons wat weten willen van den inhoud van Odyssea en Ilias. Uit de Remonstrantsche Broe derschap, onder red. van dT. Beijerman, uitgever A. H. Adriani, te Leiden. De Jan - afl. geeft de afscheidsrede van ds. Buisman, nu om. precl. van Delft, een In Memoriam, gewijd aan Schim v. d. Loeff, door W. J. Lente, een herinnering voorts door prof. Groenewegen aan denzelfden doode gewijd. Een aflevering alzoo, waar veel weemoed in 'ligt, maar tegelijk voel waardeering cu dankbare herinnering uit spreken Beknopt Handboek voor den Geld belegger, samengesteld door J. F. La Rivière en uitgegeven bij La Rivière en Voorhoeve, te Zwolle. Volgens de Inleiding warden hier behan deld de voornaamste eigenaardigheden van hot effectenvak als gids voor den geldbeleg ger, niet voor den speculant. Gelegenheid voor verschil lende notitiën is voorts gelaten op de blanco bladzijden. Hot schijnt een bruikbaar en handig boekje, daar menigeen profijt van kan hebben. Our Magazine, uitgave van „the pu blication committee of the Scoth Church, hon. seer. mr. J. C. Schenk, Robert Fruin- straat 15, Rotterdam. Het Jan.-nummer ziet er weer aardig uit, met zijn aantrekkelijke platen „all that was left to him" en „the open-air preacher". Voor 'f eerst- werd met dit maandschrift, toegezonden „the Child'* Compa nion", een aardig kinderwerkje, mot heol wat illustraties, die zoowel als de tekst tot het oog on het hart- der 'kinderen zullen: spreken. De Ncderlandsche Spektator. weekblad voor letteren, kunst en wetenschap, onder red. van mr. L. Israels en uitgegeven bij Meuleuhoff, te Amsterdam. De 2de afl van den 48sten jrg. word ons toegezonden, met een plaat, die verband houdt met den nieuwen heerscher der Perzen en artikelen bevat van J. Kalff, Buitenrust Hettoma, Van Loghem en Halberstadt. Het Leven. Alg. geïll. weekbl., uit gave van Schwartz en Co., Amsterdam. Het laatste nummer bevat als kunstbijlage Blom- mers' „Eene Wandeling geïllustreerde bij dragen over 't overreiken van 't. vaandel der Amsterdlamsche schutterij, den brand te Rotterdam De Ruyter- ten toonstelling draadlooze telegrafie, het eiland Texel enz. enz. Verscheidenheid genoeg, een en ander met zorg gekozen en onberispelijk uitge voerd. Den Guldlen Winckel, maandschrift voor de boekenvrienden, uitgave van de Hollandia Drukkerij. De leiouig van dit maandblad is thans overgegaan op Gerard van Eckeren. Marie Meu Koning schrijft over de colleges van prof. Bolland, een hoold- artikel. Dc redacteuir bespreekt de Holland- sche Ibsen-uitgaaf en Jan Feith handelt over Brusse en diens boek Land loo per ij. Voorts de gewone rubrieken. Allee te zamen maakt dit. maandblad hoogst belangrijk. Buitenleven, weekblad voor huis en hof, onder red. van K. Widen us, uitgave van M. M. Olivier, te Amsterdam. Het laatstverschenen nummer heeft o. a. een artikel over aspergebedden, bramen, rhododendrons, treurxozen enz. Ieder die er een grooteren of kleineren tuin op na houdt, zal steeds in dit weekblad iets vin den, waaruit hij leeren en waarmee hij zijn winst deen kaai. Het is geen vakblad en. toch zal ook de vakman het nog wel eens met genoegen en met vrucht inzien. Geïllustreerde Prijscourant van C. G. van Tubergen, te Haarlem, een heel boekdeel, waar met alleen prijzen, maar tevens wenken en raadgevingen in staan, die tuinbouw en bloementeelt ten goede zullen komen. De in kleuren gedrukte plaat van dit jaar is een mooie tuil bloemeu impatiens, nieuwe verscheidenheden, primula gigantea, godetia gradiliora en nigeila damasoena. Die moes- of vruchttuin heeft, verziume niet dit boek aan te vragen en te raadple- gen! P r ij s c o u r a n t, en meer niet, van Groente- Bloem- en Landbouwzaden is het boekje, dat L. Stassen, te Rillegom, uitgaf. Een geïllustreerde prijslijst gaf Groenewegen en Co., te Zandpoort, ©en boek van 80 blade, groot formaat, in twee kolommen bedukt tevens hier en daar de noodige vingerwijzingen en raadgevingen. Door onwillekeurig verzuim bleef nog on besproken een aardig boekje, no. IV van do serie „Blijde Kunst", het. heet Van Koning Sylvain en Koningin A i m e naar het Eng. van Margaret Sker- wood, uitgave van de Hollandia Drukkerij te Baarn. 't Is een idylle van een Koning, die zijn sterre gegrepen had, die voelde niet te kunner. gedijen tenzij; hij versche lucht had, die het paradijs vond ver buiten 't pa leis in vrijheid levend met zijne geliefde gade en kind en zijn trouwen hond. Mij dunkt ook Léon de Blijde zou nooit op een troon zitten Een aantrekkelijke legende, die een lied is van liefde en vrijheid en ge luk en.die te denken geeft! F. W. Dr. Het opnemen van ingezonden stukken be tee kent geenszins dat de Redactie met den inhoud instemt. De copie wordt aan den inzender niet teruggegeven. Amersfoort, 24 Januari 1907. Mijnheer de Redacteur! Mag ik U beleefd verzoeken om onderstaande in Uw blad op te nemen en, zoo noodig, U be schikbaar te 6tellen voor 't in ontvangst nemen van mogelijke inkomende giften? S t adig e n o ot en! De moord op den rangeerder Di06t ligt ons allen nog versch in 't geheugen. Als verdacht dien moord gepleegd te hebben, is een eeinhuis- wachter sedert 2 maanden in hechten^ genomen, terwijl gisteren nog een spoorwegbeambte werd gedetineerd. De eerste laat eene vrouw achter met 7 kin deren, waarvan het jongste, geboren tijdens de geaiigensc'hap van den vader, vier weken telt. Van laatstgenoemde blijft eene vrouw met 3 kin deren onverzorgd achter. De Maatschappij keert geen loon uit, de sein huiswachter is ontslagen. Velen van het personeel hebben tot heden zooveel mogelijk steun verleend aan 't eene huis gezin. Het armbestuur helpt met f 1.in de week, voor 7 kinderen en oene vrouw, nog te zwak na haaT laatste bevalling om te werken. Het armbestuur zal misschien niet meer kun nen doen en 't spoorwegpersoneel heeft gedaan wat het kon. Ak. in 't ergste geval, de mannen schuldig zijn. kunnen dat toch de vrouwen, en zeer zeker dc kinderen, niet helpen hun lot is nu toch treurig genoeg Zijn er onder 'U die medelijden hebben en iets willen en kunnen must-n? Giften, al zijn ze nog zoo weinig, worden gaarne in ontvangst genomen door Mevrouw H. R. KRAPBLSKLELI, Stationsstraat 1. Wjj voldoen gaarne aan het verzoek van Me vrouw Krapehs. om giften in ontvangst te nemen, die wjj in ong blad zullen publiceeren. Bed- Reeds ontvangen van A. D. f 2.50.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1