KOLOMEN. BINNENLAND. St. Johaiin, 2$ Jan. Tot 5 uur hadden do mannen der reddingsbrigade, dio ontboden waren van allo koninklijke mijnen in hoe Saargebied77 lij kon opgehaald. Toen braK er een brand uit in de mijn. Alle manschap- pon kregen bevel terug te keeren. Do laatsteu waren juist weder boven, toen een nieuwe, hevige knal werd gehoord. Een nieuwe ont ploffing had plaats ge' ad, waarbij echter niemand gekwetst werd De vijfde huipschacht wordt als verloren beschouwd. Do hoogore mijnambtenaren zijn thans aan 't beraadsla gen over de verdere maatregelen, die geno men moeten worden om het vuur meeste, te wordeu. De lijken, die naar boven zijn gebracht, waren slechts voor een klein ge deelte te herkennen zij hggen in de lijken huizen, waar ïuorgen de familieleden zullen worden toegelaten. De reddngsmanschappen zijn naar huis gezonden mei- dc mededeeling, dal zij zich gereed moeten houden om, zoo noodig. morgen terug te komen. Parijs2# Jan. De president der repu bliek heeft hot volgende telegram gezonden aan den Duiteohen Keizer „Ik verneem met diepe ontrooring, dat er een vroeso jke mijmgasonkploffing heeft plaats gehad, die zoo vele slachtoffers heeft gemaakt in de schacht Bildstock van do mijn Roden. Hot is mij een behoefte mijne oprechte deelnoming aan Uwe Majesteit te betuigen en mij aan to sluiten bij den rouw van do zoo wreed beproefde mijnwerkerebe volking. (get.) Fallibrcs." vi<ver het aantal slechtoffers van de aardbeving «>p Jamaica zijn door den gouver neur de dgendo opgave aan den minister van koloniën gedaan tot 23 dezer 's avonds, begraven 359 en verbrand 40 lijken. Dit ia samen 599. v- Eon dag of wat geleden werd bij Torre Haute, in Indiana, een trein vernield door dien een lading kruit in een der wagens ont plofte. Volgens latere berichten, welke to New York over dat onheil zijn ontvangen, zou het kruit zijn aangestoken dor oen meteoor, welke naar hot zeggen van waarnemers ter plaatse op den trein zou zijn neergekomen. OOST-INDIE. Een opracr. Do correspondent van het Handelsblad te Batavia seinde hedenmorgen: ,,Aan een opstootje bij baron te Ktdirie namen 200 op standelingen deel. De regent is gevlucht. Do ■wedono van Berbek werd vermoord. De ad- sisten-rosident on de controleur zijn gewond- Een compagnie soldaten vertrok mot een extratroiu van Soera baja. Een tweede telegram luidt: „Het getal oproerlingen bedraagt 300. De adaristent- resideut te Trenggaloh is zwaar gewond. Er zijn voel dOodon en gewonden.'' De Staatscourant van Dinsdag 29 Ja nuari 1907, bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot controleur bij het kadaster te Den Haag J. J. Terlaag, thans te Gro ningen; te Nijmegen G. J. >V'. Roeenkrautz, tijdelijk belast met de waarneming der con trole te Zutphen te Zutphcu W. N. Cool, thans te lieereuveente Zwolle J. A. Maas Goesteranus, thans tij-lelijk te Rotterdam te Dordrecht A. J. van Epenhuijzen, thans tijdelijk te Almelo; te Groningen J. C. Burgersdijk. thans tijdelijk te Utrecht; bevorderd tot officier in de Oranje-Nassau- Orde J. Witkop van Roijen, burgemeester van Middelstum 'benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam mr. J. H- wjdendijk, rechter in do rechtbank aldaar op non-activiteit gesteld de kapitein jhr. J. A. A. von Schmid, bij het 7e regiment infanterie benoemd tot adjunct-directeur van het Meteroologischo Instituut dr. G. van Dijk, assistent voor de natuurkun aan de Rijks universiteit te Groningen op verzoek eervol ontslagen mr. C Hey- man to Amersfoort-, ais ad ju net-commies bij de Rijksverzekeringsbank; E. van Bochove, directeur van het telegraafkantoor te Delft wegens physieke ongeschiktheid de Indische ambtenaar met verlof mr. A. J. C. E. van Heyoop. lid van den Raad van Justitie te Soerabava idem de Indische ambtenaar met verlof C G. G Vermeer, laatsitelijk assis- tont-res:aent van politie te Palemba-ng; idem met pensioen de Oost-Indische ambtenaar met verlof J. W. van der Valk, laatstelijk assitent-resident a la suite, tijdolijk toege voegd aan den directeur van bmnenlandsch •bestuur. vergunning verleend tot het aannemen dei- onderscheidingen achter hunne namen vermeld, aan na te noemen personen O. W. C lUanctc, consul-generaal der -»edcr- landen te Stockholm, commandeur der orde van Wm van Zweden Leendert Amons, vice-consul vau Zweden te Zaandam, ridder eerete klasse der orde van Wa&a van Zweden J. P. A. Wijers, vice-consul van Frankrijk te Dordrecht, ridder der orde van Sint-Anna van Roeland. IIM. de Koningin was Zondag voor- imd^jtg in de Nieuwe Kerk en zat aan do Avondmaalstafel onder gehoor vac ds. v. d Flier. II. M. de Koningin-Moeder was in do voorm i ddag-godsdienst oofeni 11 g in de Groot e Kork onder gehoor van ds. Obbank. H. M. do Koningin maakte Zondag een rijtoer door het- Westlaud. Getrouw aan dc traditie sedert de oprichting van dc Duitsche vlootvoreeniging in den Haag, vierden de in de residentie wonende en ook enkele elders gevestigdo Duitscho nderdanen aan den vooravond van den verjaardag van Keizer Wilhelm feest, met een maaltijd in het hotel de Twee Steden, gevolgd door een gezellig sa menzijn Als naar gewoonte nam de Duit scho gezant >n oerozetel aan dc hoofdtafel in, die alvorens de gezondheid in te stollen van den verjarenden vorst en de Duitsche vorstelijke familie, do tafelgasten uitnoo- digdo om ©on driewerf „Hoch" op Ko- ^ningin Wilholmina en vervolgens op den Prins uit te brengen Met de grootste geest drift werd door de dischgonooten, dio al len van hun plaatsen oprezen aan deze uit- noodigimg voldaan en door allen hot eerst© couplet van het wion Neerlandsch Bloed gezongen De toast op Keizer Wilhelm werd natuur lijk zeer geestdriftig toegejuicht. Ook in Amsterdam is door do Duitsche Kolonie 's Keizers verjaardag herdacht in een feestelijke bijeenkomst. De minister van Financiën maakt be kend a. dat op 26 Januari jl. bij de betaalmees ters in kas was f 2,569,547.07; b. dat op don zelfden dag door do Nedor- landsche Bank, ingevolge art. llbis van haar octroo' aan 's lands kas eon voorschot was verstrekt ten bedrage van f 12,964.978.68; c. dat. op den genoemden datum geen sellatkistproniossen in omloop waren. De toestand van minister Colicn Stuart is zóó bevredigend, dat een officieele tijdelijke verzorging denkelijk niet noodig zal zijn. Vermoedelijk zal echter do minister van Oorlog de verdediging van de Marine-begroo- ting in de Eerste Kamer op zich nemen. Op de benoeming van den hoor José do la Riva I Calvo als gezant bij ons Hof, is, naar men vorneonit, de agreatie verleend. De gezant van Siam bij liet Noder- landsehe Hof en bij dat te Londen, mar kies Rhyd Visutz Kosa, is heden, vergezeld van den Raad van Legatie, den heer Wil liam J. Archor, im- de Resident ie aangekomen in het hotel ,,den Ouden Doekm". Nootjes uit hst regesringa-ankwoord. Jn de Memorie van Antwoord op de algemeene beschouwingen zegt do regeering o.a., dat zij alleen op uitdrukkelijk verlan gen van de Tweede Kamer in de M. v. A. betreffende het le hoofdstuk der begroot ing haar standpunt nopens de vermindering van het blijvend gedeelte heeft medegedeeld dat de minister van financiën ook nog bij hoofd stuk Vin ec-n enkel woord sprak, geschied de niet om zich in het debat te mengen, doch alleen om op te komen ,,voor de eer zoo van den minister van oorlog, als van het- heele kabinet." Overigens wordt nog aangeteekend. dat de minister van oorlog in zijn handeling met het blijvend gedeelte geheel binnen de grenzen bleef van zijn be voegdheden. hem bij do militiewet van 1901 toegekend Aan do indiening van sociale wetten staat liet voornemen, do Grondwet te wijzigen, niet in don weg. De indiening van het 'ontwerp op do ouderdorasverzekering afzonderlijk is een ge volg van de teleurstellende uitkomsten van de invaliditeitsverzekering in Duitechlaaid en van de begeerte spoed te betrachten. Het aanhangige wetsontwerp tot verplich te ziekteverzekering beoogt de verzorging door particuliere kassen regel te doen zijn, die door openbare kassen uitzondering. Aan arbeidsverzekering in het algemeen geeft de regeering de voorkeur boven armen zorg Het stellen van eisehen nopens de arbeids voorwaarden bij het doen van aanbestedin gen, acht zij plicht van den Staat. OveT het kiesrecht zal hoopt het kabi net nog later wel gelegenheid zijn in bij zonderheden ook met dezen tak van volks vertegenwoordiging te spreken. De verhooging van den accijns op gedis tilleerd geschiedt om geen andere reden dan om de verlaging van den suikeraccijns mo gelijk te maken, zonder schade voor 's lands financiën. Tot de intrekking van het ontwerp op de opcenten ;s een gevolg van de buitengewoon gunstige opbrengst der middelen in hot af- geloopen jaar. Of de arbeidsduur aan de departementen zonder schade kan worden verlengd, zal on derzocht worden. Omtrent de behandeling der begrooting merkt de M v. A. op, dat inderdaad do wetsontwerpen d<xir de Tweede Kamer ge heel zijn afgehandeld en de Eerste Kamer in de beoordeel ing geheel vrij is. Het rapport der Staatscommissie in zake de,grondwetsherziening zal spoedig worden openbaar gemaakt. Instelling van staatssecretarissen acht de regoering niet overeen komst ig de ministerieele verantwoordelijkheid liet land Nanggocng. Blijlkens do Java-Bede van 21 December is het bekende land Nanggoemg thans voor f 12.000 's jaars verhuurd aan een Maat schappij tot exploitatie van het land Nang- goeug. en zulks onder beding, dat de Maat schappij het land te allen tijde voor f 300.000 zal kunnen koopen. Uit do akte van op richting dier Maatschappij (Javasche Cou rant van 21 December 1906) blijkt ,dat de zaak in uitnemende handen is. Directeur is de bekendo hoor A. C. van der Hout, chef van John Put en Oo. Wij vestigen op dit bericht de bijzondere aandacht van hen. die, toen de r ogee ring voorstelde het land voor f 260.000 over te nemen, uit do allerbeste bron konden ver zekeren, dat. Nanggocng niet deugde, dat. liet zulk een bedrag in de verste verte niet. waard was en dat er verborgen dubieus© redenen moesten zijn, die de regecring tot een dergelijk voorstel bewogen. Vad. Tot lid van Gedeputeerde Stalen van Nooid-Brabant is gisteren na derde stemming en loting met. den heer Viucent van den Heuvel tc Geldrcrp gekoron mr. Van Dam te Breda. Gedeputeerde Staten va.n Noord-Hol land hebben bepaald, dat de verkiezing voor oen lid van de Prov. Staten in het kiesdis trict Alkmaar, ter vervulling deir vacature, ontstaan door het overlijden van mr. J. P. Kraakman, zal plaats hebben op Dinsdag 12 Februari, do stemming op 26 Fobr. en de herstemming zoo noodig op 12 Maart. Keuringsdienst te Leiden. Door B. en W van Leiden worden ter ver vulling van de vacature van directeur-schei kundige van den gemeentelijken keurings dienst. van eet- en drinkwaren, ontstaan door het vertrek van dr. Fihppo naar 's Graven- hage, aanbevolen 1. dr. J. J. van Eek, assistent bij de pharmacie van de rijksuniver siteit te Leiden en 2. de heer W. van Dors- sen. scheikundige te Utrecht. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft den lieer L F. D. E. Lau rens, oiwkr-dirctceur der Rijksserum-inrich ting te Rotterdam opgedragen, voortaan een geregeld toezicht te houden in de verschil lende provinciën, teneinde bij liefc onderzoek, de taxatie, het vervoer, do slachting enz. der run-delen, die krachter het koninklijk be sluit vam 2 September 1904 (Stbl. no. 219) aangeboden. respectievelijk overgenomen worden, eenheid in hanvielen, en zoo moge lijk bezuiniging te bevorderen. Tevens is "bepaald, d.vt h:. te houden toe zicht en de daarmede in verband staande werkzaamheden zullen gerer worden door den directeur der Rijksseruminrichting te Rotterdam De correspondent der N. R. Ct te Boedapest schrijft: ,,Nu het hier bekend geworden is. dat onze consul-generaal, de heer Fortanier binnen kort naar Nederland zal terug keeren om zijne nieuwe betrekking als directeur der Neder- landsclio Maatschappij van Zekerheidsstelling voor ambtenaren to aanvaarden, hebben de meeste Hongaarsche bladen op zeer waardee- rende wijze herdacht hetgeen hij gedurende vijf jaren gedaan heeft om de handelsverbin dingen tusschen Nederland en Hongarije te bevorderen. De Nederlamdsche kolonie is slechts klein, maar de leden die met onzen consul-generaal te doen hadden, en daarbij steeds de grootste welwillendheid en de noo- dige steun vonden, "betreuren eveneens ten zeerste zijn vertrek van lrier." - De burgemeester van Mid delstum. Te Middelstum (Gr.) vierde gis teren de heer Witkop van Roijen zijn 50-ja- rig jubileum als burgemeester. Van 1857 tot 1859 was hij als zoodanig werkzaam te Adorp, sedert 1859 te Middel stum. Thans, op 76-jarigen leeftijd, treedt de heer Van Roijen, met ingang van 29 Ja nuari, af. De regeer mg erkende indertijd zijn ver diensten door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau, in welke orde hij thans bevorderd is tot officier. August© De Wit, de bekende schrijf ster, ligt vrij ernstig ziek in het Ziekenhuis te *6 Gravenhage. (Vad.) -- Isadora Duncan ziek. Tijdens de voorstelling van Isadora Duncan, jl. Vrij dagavond te Amsterdam, deed zich een in cident voor Isadora Duncan was bezig een wals van Chopin te dansen, begeleid door het orkest. Plotseling hield zij op en beduid de aan de muziek hetzelfde te doen. In het Fransch verzocht ze daarop aan het publiek haa? te willen excuseerenzij was ziek ge veest en had zoodoende geen gelegenheid gehad, te repeteeren met dit orkest, dat haar veel te langzaam speelde. Door daverend ap plaus gaf het pulbliek te kennen, dat liet de danseres excuseerde. De muziek speelde daarop wat sneller en de voorstelling werd voortgezet. Aan het einde verzocht Isadora Duncan nog eens om verontschuldiging, wel ke haar wederom door daverend applaus en gejuich gegeven werd. Twee bloemstukken worden der kunstenares aangeboden. Duncan is opnieuw ziek geworden en vol gens een bericht van den Algemeenen Mu ziekhandel is haar ongesteldheid van vrij ernstigen aard, zoodat de voorstelling te 'sGravenhage, gisteren niet kon doorgaan. E en honderdjarige. Zondag vierde de wed. Lievense, geboren Remeeus, in haar geboortestad Middelburg haar lOOen jaardag. Van het gasthuis, waar de oude vrouw verpleegd wordt, wapperde de drie kleur en van de woningen in de buurt was eveneens de vlag uitgestoken. De Minister van Buitenlandse!^ za ken maakt bekend, dat bij de aarobevdng op Jamaica geen Nederlanders het leven verlo ren hebben. Te Serooskerken is Zondag overleden de heer W. Maas, sedert 14 Mei 1895 lid der Provinciale Staten van Zeeland voor het district Middelburg. De overledene, die ruim 70 jaar oud werd, behoorde tot de amti-revolutionnaire partij. In den ouderdom van ruim 78 jaren is te 's Gravenhage overleden de oud-majoor van het Nederl -Indische leger de heer P Peereboom. Op 18-jarigen leeftijd in 1846 naar Indië gegaan als fourier, bereikte de thans ontslapen hoofd-officier reeds in 1858 den kapibeinsrang, waarna hij in 1865 to<t majoor werd bevorderd. In 1870 verliet ma joor Peereboom den militairen dienst met pensioen Als eerste-luitenant verwierf de hoer Pee reboom in 1854 wegens zijn gedrag bij de krijgsverrichtingen in de Westerafdeeling van Borneo het ridderkruis 4de klasse va.n dc Militaire Willemsorde. Donderdagmiddag a.s zal het stoffelijke overschot te Prinsemhage bij Breda worden ter aarde besteld. Te Gulpon is plotseling overleden de heer J. E. A Wij nans, sedert 1895 nota ris in die gemeente. Uit Lochem meldt men aan de N. Ct „NsPeen zeer langdurig en smartelijk 'lijden is jl. Zaterdag op den huize De Cloeee alhn op 66-jairigen leeftijd overleden mevrouw d? weduwe mr. C. J. fc.ickesz, geboren Van Harlingen. Aangezien de overledene geen kinderen nalaat, bestaat, er groote waarschijnlijkheid dat do geheele "bezitting, waartoe behalve het prachtig gelegen, betrekkelijk nieuw gebouw- do huis. o. a. behooren de Lochemsclie berg, de lekende hotels Dcllehced en Luchte, als mede een groot getal boerenplaatsen in Bar- chera. Zwiep en Langen, publiek zal worden verkocht." In een Maandagavond te "Wageningen gehouden vergadering van i k. kiezers '9 besloten tot het oprichn eener kieevereeni- ging. De vereeniging. die reeds 80 leden telt, draagt den naam ..Recht en Plicht". Belzsting-a* btaaaren- Verschenen is de 75e jaargang van het Jaarboekje voor de Ambtenaren der Directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, van den Waarborg onz. in Nederland, onder re ractie van den hoor C. Middelkoop, hoofd commies bij het departement van Financiën Het boekje bevat wederom de met zorg samengestelde omschrijving van de directiën, inspecteuren, kantoren en andere dienst- kringen van de administratie der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen van hot kadaster, den waarborg enz., met vermel ding van alle in uienst zijnde ambtenaren Men vindt in het boekje een overzicht waar uit het volgende blijkt Het aantal ambtenaren in do directiën, inspectiën, controles, kantoren, stationno- menten, enz volgens de staatsbegrootingon en andere bescheiden bedroeg op 1 Januari 1907 1 hoofdinspecteur, 8 directeurs, 8 com miezen ter directie, 56 klerken ter directie; 88 inspecteurs, 7 adjunct-inspecteurs, 130 klerken ter inspectie 447 ontvangkantoren, w. o. 71 kantoren voor oomra.-ontv., 538 sub-kantoren, 68 surnumerairs, 23 aspi rant-surnumerairs, 413 boekhouders en rijks klerken en 735 gewone klerken583 station- nementen, met 5 hoofdverificateurs, 120 verificateurs, 135 commiezen-verificateurs, 10 adspirant-verificateurs, 50 hoofd-com- miezen, 2561 commiezen en 85 commiezen te water; 18 scheepsmeters van zeeschepen46 schoepsmeters en a dsp.-scheepsmeters van binnenvaartuigen, 100 deurwaarders en ads.- deurw., 295 commiezen-deurwaarders; 20 controleurs v. h. kadaster, 3adj.-contr. v. h. kad., 4 surnumerairs v. h. kad., 25 kler ken ter controle id.12 kantoren van de waarborg, 53 ambtenaren bij den waarborg; 1 directeur van het laboratorium te Amster dam 2 scheikunoigen en 15 ambtenaren bij het. laboratorium22 betaalmeesters, 25 boekhouders. 3 surn. bij 's Rijks schatkist; 8 ambt b. k. agentschap; 1 landsadvocaat en 1 plaatsv. id.6 rijksadvocaten en 7 plaatsv. id.; 42 ambt. b. d. pensioen raat, 25 ambt. b. h. weduwenfonds14 experts v. d. invoerrechten, 70 visiteuses bij grens- kantoren, 13 buitengewone wakers. Het vrije ruilverkeer. Iu de Zaterdag te 's Gravenhage ge houden algemeene vergadering der leden van de Vereeniging Het Vrije Ruilverkeer wer den tot bestuursleden herkozen de keeren J. L T. Groneman en jhr. mr. H. Smissaert. Laatstgenoemde werd tot ondervoorzitter be noemd in de plaats van mr. D. van Blom, die wegens zijne verhuizing naar Leiden als zoodanig aftrad. Voorts is mr. M. Mees als penningmeester en bestuurslid afgetreden en m eerstgenoemde functie vervangen door den secretaris, mr. A. Heringa. Het bestuur be staat thans uit de hoeren prof. mr. J. baron d'Aulnis de Bourouill, te Utrecht, voorzit ter jhr. mr. H. Smissaert, te 's Gravenhage, ondervoorzitter; mr. A. Heringa, secretaris- penningmeester, te 's Gravenhage, Helena- straat 33; J. L. T. Groneman, Wieringer- waardmr. D. v. Blom, Leiden; U. G. Schilthuis, GroningenHerin. Snijders, Mid delburg. Het jaarverslag over 1906 zal binnenkort in druk verschijnen. Oe Herierlandschv Boaranbtnri, Bij de opening der vergadering van 18 Januari herinnerde de voorzitter aan de ver liezen welke de Boerenbond dit jaar geleden heeft door den dood van twee groote man nen, den heer Bolsius, van Schijndel, di« van den beginne af aan al de groote wer ken en instellingen van den Boerenbond een werkzaam aandeel heeft en wiens wijze raadgevingen zoo gaarne gevolgd werden, en mr. J. P. Kraakman, van Alkmaar, aan wien vooral ds N.-Holl. Boerenbond als grondlegger en bestuurder ontzaglijk veel te danken heeft. Spreker werusoht Gods zegen over het nieuwe jaar en betreurt het ten zeerste, dat reeds een bedroevend feit te constat eereu isde Centrale Bank van Utrecht, oen der geliefkoosde kinderen van den Boerenbond, heeft naar de lessen van zijn vader niet willen luisteren, heeft verl. Zaterdag het vaderlijk geloof niet durven of niet willen belijden, heeft alzoo zijn God verloochend en zich alzoo blootgesteld aan nog groot-er ontaarding. Ingekomen is. lo. een gedrukt antwoord van mr Kruijff over het rapport der on gevallenverzekering, dat met dankbaarheid wordt aangenomen. 2o. Een rekest van den R K. Boerenbond van Z.-Vlaanderen O. D verzoekende als lid te worden toegelaten. Wordt goedgekeurd. 3o. Een brief van Z. Vlaanderen W. D. over het toekomstig con gres. Wordt, in handen gesteld van het dag. bestuur. 4o. Uitnoodiging om toe te tre den tot de Tarief-Verecniging. Besloten met een aanbeveling te zenden aan de prov. bon den. 5o. Rapport over de ontworpen inkom stenbelasting. Besloten dienovereenkomstig ©en rekest te zenden aan de Tweede Kamer. 6o Het advies van het landbou w-comité over den terugvoer van het verdachte vee uit de Belgische quarantaine-stallen. Dit ad vies word goedgekeurd, althans wenschte men algemeen, dat de regoering ten spoe digste moaht overgaan tot het verbieden van den terugvoer van hot in België geweigerde vee. Do brieven uit Amerika, waarvan -in de voorgaande vergadering gesproken is, zullen zoodra mogelijk met ophelderingen uitgege ven worden Zaterdag jl. werd na een lering van den lieer A. C. Bos. van Eg mond-aan-Zee te Hengelo (G.) eene afdeeling opgericht, van bet Centrale Genootschap' voor kinderherstel- lings- en vaeantie-kolo11ïes. De M ar t h a-st. i ch ti n g. In het Januari-uummer van „Onze Kinderen", maandblad van de Martha-stiehting voor on verzorgde kinderen te Alfen a/d. Rijn, wordt medegedeeld, dat bij den penningmeester jhr. mr. L. v. d. Berch van Heemstede, te Den Haag, is ingekomen van Anoniem voor den aankoop der boerderij f 1000; van N. N. voor het tekort f 1000; door ds. De Heer, te Rotterdam, een Oost. Metalliek k f 1000 en door denzelfden van de dames v. D. kerstgave f 200, benevens tal van klei nere giften in gold en goederen. Voor de boerderij is tot hiertoe ingekomen f 37,000, zoodat nog f 23,000 daarvoor moet betaald worden. Do directeur, de heer C. Geel, hoopt dat met Juli a .s., als de Mart ha-stichting haar 25-jarig bestaan zal vieren, deze som zal kunnen worden afbe taald. Gedenkdag De Ruytor. Het Amsterdamsche comité voor de herdenking van de 300e verjaring van den geboortedag van Mickiel Adriaansz. do Ruytor (van weix comité de burgemeester van Amsterdam eere- vocmtter is), deelt mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft de uitnoodiging, aan te nemen tot bijwoning van de plechtigheid, welke ter eere van De Ruyter's nagedachte nis den 23cn Maart a.s. plaats zal hebben in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Als spreker zal bij deze gelegenheid op treden de heer Charles Boissevain, terwijl het Amsterdamsch a Cappellakoor, onder di rectie van den heer Anboon Averkamp, psalmen en gewijde oud-Nederlandsche lie deren ten gehooze zal brengen. Met groote bereidwilligheid heeft de ker kers ad der hervormde kerk te Amsterdam de noodige vergunning gegeven tot het gebruik maken van de Nieuwe Kerk voor deze De Ruyter-hulde Wedrennen. Blijkens een overzicht in de „Ned. Sport" werd er alleen voor de rennen gedurende 1906 aan prijzen een bedrag van f 148.005 uitbetaa'd. In het ge heel namen 45 stallen of eigenaars aan de verschillende courses deel, tegen 39 in 1905. Buitenlandsche stallen legden te zamen be slag op f 7305, aan onze Nederlandse he stal len de rest, zijnde f 140.700, overlatende. Hiervan legde stal Bultman beslag op 53,085, dat is ongeveer van de totale som. Het paard Helena won voor dezen stal f 6365 RozantentoonstelJingen. Van wege de vereen, tot bevordering der rozenteelt in Nederland ,,Nos jungent Rosae", zullen dit jaar twee tentoonstellin gen aan de koningin der bloemende roos, gewijd worden. De eerste tentoonstelling zal plaats hebben op Dinsdag 18 Juni a.s., te 's Gravenhage, terwijl de groote tentoonstelling op 23 en 24 Juli te Haarlem gehouden wordt. Wij- laten hier de prijsvragen van de tentoonstel ling volgen, waarop alleen door liefhebbers mag worden ingezonden. Afd. A. 1. Een vak van minstens vijf stamrozen in bloei, le pr. zilv. med. 2. pr. bronzen med. 2. Een vak van minstens vijf struikrozen in bloed, le pr. zilveren med., 2. pr. bronzen medaille. 3. De schoonste bloeiende roos (stam of struik), in potten gekweekt. 1. pr. rilv. med., 2. pr. br. med. Af deeling B. Afgesneden rozen. 1. Do schoonste en beste gevarieerde collectie af gesneden rozen, le pr. gouden mediaille, 2. pr. vereg. zilv. med. 2. De schoonste col lecte© van 12 verscheidenheden, van iedere verscheidenheid minstens 3 takken. 1. pr. zilv. med., 2. pr. bronzen med. 3. De schoonste collectie van 6 verscheidenheden, van iedere verscheidenheid minstens 3 tak ken le pr. zilv. med., 2. pr. bronzen med. 4. Do schoonste collectie van 10 verscheiden heden, van iedere verscheidenheid één bloem en één knop. le pr. rilv. med., 2. pr. bron zen med. 5. De schoonste collectie van 10 nieuwe verscheidenheden, na 1 Jan. 1903 in den handel gebracht, le pr. rilv. med. 2e pr. bronzen med. Afdeeling C. Bindwerk. (Groen naar ver kiezing.) 1. Een bloemstuk bewerkt van ro zen. le pr. Verg. zilv. med. 2e pr. bronzen med. 2. Een vaas gevuld met rozen, le pr. rilv. med. 2e pr. bronzen med. Het programma ziet er met de 14 prijs vragen goed uit, en gezegd moet worden dat er flinke prijzen worden uitgeloofd. Loyaal als de leden van ,,Nos jungunt Rosae" zijn, stellen zij iedereen in de gele genheid mede te dingen naar de uitgeloofde prijzen. En de prijsvragen lieden ieder in de ge legenheid een groote of kléine inzending te doen. Als eersten prijs wordt eene gouden me daille uitgeloofd voor de schoonst© en best gevarieerde collectie afgesneden rozen, van iedere verscheidenheid niet meer dan vijf takken, voor eene collectie nieuwe rozen, na 1 Jan. 1903 in den handel gebracht, met op gave van winner en jaartal en met vermel ding van de rubriek, waartoe de ingezonden verscheidenheden behooren, voor een fanta sie-stuk. bewerkt van rozen en voor de beste nieuw© Nederlandsehe aanwinst nog niet in den handel en door ,.Nos jugunt Rosae" als zoodanig nog niet bekroond. D© toekenning dezer prijs geschiedt voor waardelijk, de bekroonde is verplicht op door het bestuur van ,,Nos jungunt Rosae" nader te bepalen tijdstip, p?n eene daartoe te be noemen commissie, gelegenheid te geven op zijne kweekerij een definitief oordeel over die voorloopdg bekroonde verscheidenheid uit te spreken, terwijl terzelfder tijd de naam zal worden vastgesteld.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2