mies bij bet gemeentelijk archief volo jaren lan* daarvoor geijverd heeft en nu zijn werk Z1et bekroond met zijn benoeming; tot biblio- I thecaris. I B e t n e r-c onventie. In het I Nieuwsblad voor den Boekhandel beklaagt de Franckh'sche Verlagshandlung (W. Kei ler <fe Co.) te Stuttgart zich, over het feit, dat de uitgever J. C. Dalmeijer in Amster dam, zonder autorisatie, een reeks vertalin gen uitg-f van do in Duitscbland zoo be kende Cosmce-deeltjes. Dit was des te onaan genamer, omdat twee Nederlandsche uitge vers zich het vertaalrecht en de cliohé's, ook vau de nog te verschijnen deeltjes, had den verworven. Het mooist van al is oohter, dat de hoer Dalmeijer daarbij op zijn uit gaven de namen der oorspronkelijke schrij vers vervangt door die der vertalers. Das ist einde Handlung schrijft do Duitsche uitgeversfirma die sich in keiner Weise entschuldigen lasst, und für die wir und unserc Autoren den moral isohen Schutz aller rechtlich denkenden Hollander in An- spruch nehmen. Es ist dooh niemala einem deutschen Verleger eingefallen, die Werke eines grossen hollündisuhen Botanikers, z B. des Herm de Vries, unter dem Namen ir- gend eincs Uebersetzers sozusagen al 9 Origi- nalwerk herauszugebeu. Havenwerken te Valparaiso. Aan de Dordt. Ct. wordt uit Rosario ge schreven Een Hollamdsch huis neeft voorgesteld de binnenhaven van Valparaiso aan te leggen binnen den tijd van vxer jaren, met inbe grip van een dijk van vier duizend meter. Do kosten van dit werk bedragen negentien millioen piasters (een piaster is ongeveer ge lijkwaardig met een Hollandschen gulden). De regeerinig van Chili heeft dit huis ge vraagd om het gedetailleerde plan en het houden van besprekingen, ten einde het aan bod te kunnen onderzoeken Een reclameboot. De heeren H F Seibell, koopman te Amsterdam, en H. W. Duykers, directeur eener motoren-maat schappij, aldaar, hebben aan fabrikanten en exporteurs hier te lande een rondschrijven verzonden, waarin zij, gesteund door het Bureau voor Handelsinliohtingen hot „Ac countants- en Administratiekantoor onder directie van den heer A. Kijlewer". te Am sterdam, en verschillende autoriteiten op handels- en industrieel gebied, hun voorne men kenbaar maken om voor rekening eenor op te richten naamlooze vennootschap elk jaar per motorboot eon reclametocht naar het buitenland te maken met monstercollec ties van de voornaamste Nederlandsche hui zen Het doel van dien tocht is: De mon sters te toouen, teneinde de fabrikanten beter bekend te maken, orders op te nemen en daardoor reeds bestaande relatiëri te bevesti gen en nieuwe aan te knoopen. De heeren stellen zich voor daartoe aan te schaffen een motorboot, genaamd „Holland". De eerste reis, op 230250 dagen ge raamd, zal bij voldoende deelneming einde Maart of begin April dan vangen, terwijl men zich voorstelt dat. circa 90 groote steden, westelijk van de lijn BerlijnDresden, zul len worden bezocht. Een oud gilde. U t Gemert wordt gemeld, dat het gilde Et. Georgius aldaar dit jaar zijn 600-jarig bestaan hoopt te her denken. Oorkonden en schilden, gedagtee- kend uit het begin der 14e eeuw, in wier bezit het gilde zicih mag verheugen, geven hiervan blijk. Wanneer het reeds te verwonderen is schrijft men aan de ,,Z. Willemsvaart" dat deze zaken tot op dor huidigen dag zijn bewaard gebleven en niet al lang een prooi zijn geworden der vlammen, of op andere wijze zijm zoek geraakt, veel meer nog moet het ons verbazen dat hot Gilde zelf zich door eeuwen heen heeft weten in stand te houden. En dit nog te meer ornaat het wezen der gilden verbasterd is in den loop der tijden en zij van nuttige instellingen langzamerhand zijn geworden merktwaardighedeu zonder eenig bijzonder doel. Zeker hebben de onvervreemdbare vaste goederen, in vroegere jaren door vurige ver eerders aau het Gilde geschonken, het hare daartoe bijgedragen. Reeds ontelbare malen hebben Gemert's inwoners den optocht van St. Jorisschus ge zien, wamt telken jare trekt hij door de lange rechte straat van het dorp. Doch de belang stelling verflauwt niet en het tromgeroffel lokt telkens en telkens weer de ingezetenen uit hun'huizen om zich te vermeiden in den aanblik van het bontkleurige schouwspel dat die optocht der gildebroeders in hun middel- eeuwsche kleedij, voorafgegaan door Stand aard en Vaandrig te zie:, geeft. Ook van nabij mogen die verschillende equipennentstukken gerust worden gezien, want. schabrak, standaard en vaandel zijn ware kunststukken van borduurwerk. Dat dit zesvoudig eeuwfeest niet onopge merkt mag voorbijgaan, spreek wel vanzelf en voor eenigo dagen Leeft het Gilde het plan opgevat dit te vieren door het geven van een nationaal gildenconcours, waarbij zoo mogelijk alle nog bestaande gilden in ons vaderland zullen worden uitgenoodigd. Uit do dierenwereld. Te Dus- sen (N.-Rr.) streek de vorige week onver wachts een groote sperwer neder op eenige ongelukkige, door de kou half verkleumde en door de sneeuw uitgehongerde spreeuwen en wist er een te bemachtigen. Twee kraaien, d^e dat zagen, stortten zich op den roofvogel, en na een kort doch zeer verwoed gevecht, waarbij de sperwer luide smartkreten uitte, moest hij vluchten, ter wijl het spreeuwtje, dat blijkbaar nog onge deerd was, in de meeste haast zijn heil zocht in do vlucht. Een taaie kip. Einde December van het vorig jaar werd bij een koffiehuis houder te Oldenzaal eem kip verjaagd door een hond, zoodat men meende, dat het dder verdwenen was. Woensdag echter werd het dier uitgehongerd en dood mager toevallig teruggevonden onder een kist. in den tuin, waar het dus langer dan een maand vertoefd had, zonder eenig voedsel to kunnen machtig worden. De eerste graamkorrels na deze lange hongrkuu-r schenen het dier uitstekend te smaken en daardoor verkwikt, wist het zich, hoewel met waggelenden gang, bij zijn ras- gjnooten te voegen. Vervoer van paarden naar Beigië. In de Anvers Bourse wordt ge meld, dat in België geklaagd wordt over den erbarmelijken staat waarin paarden, voor de slachtbank bestemd, uit Nederland daar aan komen. De m1 nister van Landbouw zou 't ge meen tob est ur van Antwerpen verzocht heb ben maatregelen te nemen oan aan die mis bruiken een e-nde te maken. Oude riolen. Te Amsterdam heeft zich een merkwaardig verschijnsel voorge daan in enkele huizen (even nummers) aan de Keizersgracht, tusschen Spiegel- en Vij zelstraten Daar stortte dezer dagen in den namiddag een steenen muur tusschen de per- ceelen 624 en 626 met donderend geweld in een, Zóó onverwachts, dat de bow oners de schrik om het hart sloeg en een dienstbode, ó.e zich op een der zolderverdiepingen be vond, in de waan dat minstens het geheole huis in elkaar zakte, hals over kop de vlucht nain door een dakraampje, om door eem der aangrenzende woningen de straat te berei ken. Dc bewuste muur was reeds eemigen tijd 'n bijzondere observatie, omdat men een ge ringe verzakking meende waar te nemen niemand had echter zoo'n spoedige vererging vermoed, zooda.t men in de eerste oogenblik ken na het gebeurde nog niet recht besefte wa' er eigenlijk was geschied. De muur was over z'n geheele lengte ge scheurd en van onder tot boven uit de voe gen geweken, zoodat de steenmassa zich naar links en rechts een uitweg zocht. De bewo ners, die zich in het achterste gedeelte van de huizen bevonden, moesten over de tuin schuttingen klimmen, om.zich naar de sitraat te kunnen begeven, onmogelijk als het was do gangen door te gaan, waarin bergen steen de doortocht hadden versperd. Onmiddel ijk werd het Bouw- en Woning- tdbzieht gewaarschuwd, dat een nauwkeurig onderzoek naar de oorzaak vam de verzak king instelde. Toen bleek dat de tusschen- muren waren gebouwd op de ouderwetsche riolen, lang geleden in deze huizen aange legd; de overkapping dezer riolen, zóó hoogv uooriig opgetrokken dat een man er makke lijk rechtop in kon staan, was door ouder dom, bezweken, tengevolge waarvan de muur uit zijn stand was geweken em plotseling, doos de steeds zakkende rioolbedekking, in elkaa- was gestopt. Zekerheidshalve wordt nu in aLle huizen op deze rij de riooleering onderzocht om erger ongelukken te voorkomen; de groote riool ruimten worden met zand aangevuld en daar na voorzien van ons moderne buizenstelsel. Da bewoners van de geteisterde huizen zijn genoodzaakt eenigen tijd elders te verblijven, ook al omdat het Bouw- en Woningtoezicht het raadzamer oordeelde de perceelen niet te bewonen vóórdat allee hecht en sterk is her steld. (Hbl.) Het geheim van de scheeps- snert. Men zal zich herinneren, dat tijdens de in den Dierentuin te 's Graven hage ge houden Voedingstentoonstelling vanwege de Marine dagelijks erwtensoep werd bereid en de bezoekers in verrukking waren over den heerlijken smaak van d.e snert. Zelfs H. M. de Koningin deed Janmaat de eer aan van dit kostelijk product te proeven. In „Het Nederlandsche Zeewezen oppert thans een „landkrab" tls vraag, waaraan toch wel de voortreffelijkheid van de erwten soep van onze Marine te danken mag zijn. Men moge als ingrediënten de fijnste doperw ten nemen en overvloed van versche varkens- kluiven en worst er aan toevoegen, men krijgt toch niet een product, dat haalt bij de' scheepssnert. Waar ligt dat aan? J. A. V. antwoordt op e vraag, dat in derdaad de kok aan boord van Hr. Ms. sche pen van Oorlog een smakelijke erwtensoep kan koken. Aau een bepaald recept ligt het nieit} maar wel aan de manier van bereiden. De marinekok gaat heel eenvoudig te werk eci wel als volgt: Nadat hij eerst het water aan den kook heeft gebracht, gaat het spek in den ketel, waardoor het water even van de kook ge raakt, en zoodra het wederom kookt, wor den de groene erwteu er bij gedaan. Wan neer spek en erwten lm. 2 uren hebben ge kookt, wordt de groente er aan toegevoegd en nu moet alles nog ongeveer 1 a 11 uur koken, in ieder g.val zoolang totdait de groente gaar is. Het spek, dat oudertusschen ook gaar is geworden, wordt uit den ketel gehaald, en nu blijft de kol; voortdurend in dc erwtensoep roeren cm aanbranden te voor komen, terwijl het vuur niet te hard mag branden. Het voornaamste de2e methode van koken is, dat het water kookt op het oogen- blik, dat <ie groene erwten den ketel gaan, zoodat door de groote temperatuursverande ring de bast der erwit bijna onmiddellijk springt en deze zich gemakkelijk oplost, waar door de bekende smakelijke gebonden erwten soep wordt gevormd. Zegt bet voort! Ook een held! Trein 39 uit Rotter dam, die te Rosendaal moet zijn om 9.05, ■twam Zondag ruim uur te laat aan, waar door alle correspondentie met Zeeland ge mist werd Wat was hiervan de oorzaak? He vig gesticuleerende en luidop rodenee rende reizigers, die in groepjes rond de groote ta- el in de 2de klasse-wachtkamer stonden, maaktn er geen geheim van dat zij de dupe geworden waren van een belachelijiken onbegrijpelijken angst, waarmede een paar inooie, schitterende vrouwenoogen een hun- ?r modereizigers, zoodanig hadden gehypno tiseerd, dat de Man, bevreesd voor z'n hag- gie, pardoes aan de noodrem trok. Angstig toeschietende reizigers en conducteurs (de man zat in een doorloopenden wagen), hoor den met verbazing 'smans bespot tel ijken uitleg over deze daad in uitersten nood, dat hij zat in een coupoo niet-rooken waarin, behalve hij zelf, één dame en één heer; de heer sliepde dame sliep niet, keek hein zelfs aanfixeerde hem in z'n knap gezicht; nam een zakje bon- >nsproefde er een offreerde hem er toen ook een Groote hemel dat was te veeluitgeput van angst-, sidderend voor e demonisch schitterende vrouwenoogen, trok hij in z'n vertwijfeling aan de nood rem, met het bekende gevolg... de gewone boete wegens onnoodig gebruik maken van de noodrem en als surprise voor z'n mede reizigers... een extra trein, die in plaats van om 9.14, thans omstreeks half twaalf van hier de reis naar Zeeland aanvardde. Grond w. j Conflict. Van jongs af waren ze vrienden geweest, ze hadden samen schoolge- •gaan, samen kwajongenetreken uitgehaald en later als mannen waren ze vrienden ge bleven. Maar plotseling kwam er een eind aan do vriendschap. In de .Harmonie", te Groningen, waar, zooals vele ingezonden stukken-schrijvers reeds hebben beweerd, niet. steeds onverdeelde harmonie heerscht, is de twist ontstaan. Bij een partijtje boston had do eene vriend zich „vergooid." En dat wordt door ernstige, verstandige mannen vaak als een groote zonde beschouwd. Zes tien jaren is dat nu geleden, ongeveer zes tien lange jaren hebben de twee elkander ge- negeerd, altijd en overal. Maar gisteren scheen het alsof er plotse ling een verandering ten goede in den ge- spannen toestand zou komen. De een stond j op zijn stoep toen de ander passeerde. Als gewoonlijk namen beiden zich weer voor om elkander voorbij te zden, maar dat gebeurde niet. Wie van de twee het eerst gesproken hoeft weten ze geen van beiden, maar het geen onmogelijk scheen, gesch edde. Ze wis selden een groet en eenige woorden, welke lang uiet vijandig klonken. Even daarna zaten ze samen aan de kof fietafel en spraken weer samen als vroeger. Maar nauwelijks heeft het gesprek vijf minuten geduurd, af de gastheer komt plot seling met de onvoorzichtige vraag„Nu alles weer goed is, nu wil jij toch .zeker na zooveel jaren wel toegeven, dat je destijds ongelijk hebt gehad, niet waar?"' „Nooit," zegt de ander, grijpt zijn hoed en verdwijnt. De twist wordt- op denzelfden voet voort gezet. (N. Gr. Ct.) Voorspiegelingen met brcimacn mes. De Kamer van Arbeid voor de Confectiebedrijven te Haarlem heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de gek of waardigheid van de voorspiegelingen van hooge dagelijksche bijverdiensten van enkele firma'* die breimachines te koop aan bieden, onder bijvoeging, dat zij tegelijk af- neemsters zullen zijn van de vervaardigde producten. Hiertoe werd besloten na tal van klachten, die bij de Kamer inkwamen. Uit de diamantindustrie. Het weekblad van den A*. N. D. B. wijdt een artikel aan de dezer dagen gevallen be slissing in zake het gecombineerde bestuurs voorstel. Op de vraag, wat nu zal gebeuren, vermeldt het de taak, die de leerlingoom- raissie nu wacht-, en zegt dan „Het zou diwaas zijn op den uitslag, hoe die ook tot stand moge komen, vooruit- te loopen. Hopen wij alleen, dat hij zoo moge •zijn, dat de leden geen berouw zullen heb ben van hun besluit. Dooh zelfs als dat zoo zal blijken te zijn met andere woorden -. als geen of slechts een klein aantal leerlingen zal moeten worden toegelaten, is de zekerheid daarvan één ver lies; dat van den 8-urigen arbeidsdag. Daar op i9 de kans nu vrijwel verkeken. Dat deze door alle arbeiders vurig gewenschte hervor ming, nu zij zóó gemakkelijk te krijgen was, door de diamantbewerkers zoo ,,mir nichts dir nichts" zou worden teruggewezen wie had het kunnen denken? Enfin, het is gebeurd. En wat er nu ook verder gebeuren moge: wij wasschen onze handen in onschuld. Wij (d. w. z. de meer derheid van den Bondsraad) hebben naar ons beste weten gedaan wat wij in het belang der leden achtten. Dat dezen hun belang anders zien dan wij, is hun zaak. Wij wagen het in onzen ootmoed niet, daartegen t© opponeeren. De stem des volks is immers de stemma Gods." Werkeloosheid te Baarn. Te Baara vervoegden zich Vrijdagmorgen een dertigtal werkeloozen aan he>t gemeentehuis om den burgemeester te verzoeken een col lecte te mogen houden. Ze voerden een schild bii zich met liet opschrift: „Werk of brood." De burgemeester sprak hen persoonlijk toe en weigerde hun verzoek, doch gaf elk een gulden. Hierna vervoegden zij zich bij den secretaris van den Bestuurdersbond, die hun voorloopig hulp beloofde. Heden (Zaterdag) vergadert de Bestuur dersbond reeds met de werkeloze arbeiders De Kon. Deventer Tapijtfa- briek. Gisterenmorgen 8 uur is het werk aan de tapijtfabriek hervat. De arbeiders kwamen, na eon optocht door de stad, ver schillende socialistische liederen zingende en begeleid door een vrij talrijke menigte, voor het fabrieksgebouw. De staking te Rijssen. De af- deelingen Baarn van Patrimonium en St. Joseph hebben zich vereenigd tot een steun comité voor de werkstakers te Rijssen. Tot leden van het comité zijn benoemd de hee ren G. W. Bolder, J. Bonhoff en A. G. de Heus. Men schrijft uit Rijssen aan de Nieuwe Ct, Het juiste aantal arbeiders bij de firma Ter Horst bedraagt thans 291. De stakers met hun comité en hun Ensehe- désehe leiders voeren een waar schrikbewind. Zoodra zij hooren van een arbeider, die het werk hervatten wil, wordt deze als het ware bestormd en met bedreigingen van zijn plan teruggebracht, De arboidswilligen, die gedu rende de staking ondersteuning genoten heb ben, worden gedwongen al het genoten geld terug te geven, waaraan reeds door sommi gen uit vrees voldaan werd, terwijl de arbei ders, die daartoe niet in staat zijn, en dit is bij de meesten het geval, daardoor zich den weg afgesneden zden, om het werk weer op te nemen. Ook bij de arbeiders, die aan 't werk zijn, wordt niets onbeproefd gelaten, beloften en dreigementen, om hen over te halen, het werk weer neer te leggen. Meer en meer blijkt, dat slechts een klein getal arbeiders de staking geproclameerd hebben en de anderen of geprest zijn, öf de kat eens uit den boom hebben w:llen kijken, gelukte het, dan konden zij er ook van pro viteeron in het- tegenovergestelde geval ble ven zij, naar hun meemng, er dezelfde om. Adv.-gen. bij den Hoogen Raad mr. Ort, concludeerde gisteren tet verwerping van het cassatieberoep, ingesteld tegen het ven nis der Haagscthe rechtbank in de zaak van den aangetcekenden brief, door de post aan een verkeerden persoon uitgereikt, weshalve de Staat door de rechtbank was veroordeeld om ails schadevergoeding aan den afzender den geld9waardigen inhoud te betalen. Adv. gen. w>3s met de rechtbank van oordeel dat „verlies" in art, 12 der postwet in uitge- breiden zin moet worden opgevat, zoodat daaronder valt ieder vermissen van een bric#, elk niet te reoht komen, onverschillig wat de oorzaak is, ook al is, zooals in casu, de oorzaak van het verlies het uitreiken van den brief aan e?n ander dan de geadresseerde. Uitspraak 22 Maart a. s. Hooger beroep. De ex-deurwaar der en zaakwaarnemer F. P. te Heeren veen, wegens oplichting veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf, heeft gisteren tegen dit von nis appèl aangeteekci.J. Mishandeling met doodelij- ken at loop. Het gerechtshof te Leeuwar den heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 19-jarigen H. S-, uit Farnsum, door do arrond.-rechtbank te Groningen wegens zwa re mishandeling van A. R.zeboom, diens dood ten gevolge hebbende, in den avond van 18 Oct. jl. op de kermis te Delfzijl, veroordeeld tot 21 jaar gevangenisstraf Het hof heeft, met aanvulling der gron den, het vonnis bevestigd, doch de straf te zwaar geacht, met het oog op de omstan digheden. waaronder het mixlrijf heeft plaats gehad en het gunstig verleden van den be klaagde, en haar bepaald op zes maanden, onder aftrek der voorloopige hechtenis. Speelhuizen. Voor de Amster- damsche rechtbank heeft in hooger beroep te rechtgestaan H. M. D., die door den kan tonrechter aldaar tot een maand hechtenis wac veroordeeld wegens het toelaten van ha zardspelen in zijn inrichting Nieuwendijk 223 aldaar. Het O. M. eischte bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. D0 kantonrechter te Rotterdam heeft zeke ren ±t., die aldaar in de Heerenstraat 15 een z.g. académie de billard hield, veroor deeld tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis. De speelholen te Vaals. In de „Limb. Koerier'' lezen wij het volgende: Links en rechts in het land, met name te Amsterdam en te 's Gravenhage, zit men de speelholen niet weinig achter de veeren, wor den ze geen oogen blik met rust gelaten. Dc minister van justitie zegt in zijn be- grootingsmemoriea toe aan de Kamers, dat hij de speelzucht zooveel in zijn macht is, zaJ blijven bestrijden. Alles mooi! prachtig! heerlijk!! Maar wat gebeurt in tusschen te Vaals. En wat gebeurt daar nu al maanden en maanden lang? 't Was grof, zooals er gegokt werd tot heden en wij blijven ffiet in gebreke zulks aanhoudend wereldkundig te maken. Maar wat nu gaande is wordt toch wel wat heel fel. Immers sedert Vrijdag jl is te Vaals het 7e, zegge, ieze en schrijve het zevende speel hol geopend, en wat meer is, het achtste zal weldra volgen. Vrijdag nog zijn bij de halte der elec- trische tram van Aken naar Vaals den reizi gers uitnoodigingskaarten gepresenteerd om eens een kansje te komen wagen. D* 6 reeds bestaande clubs heet en le Ca sino, 2e Sociëteit de Vereeniging, 3e Derby club, 4e Casino Continental, 5e Casino In ternational en de Jockovclub. De namen der 2 laatsten zijn nog niet bekend. Men ziet, Hasard floreert hier meer dan ooit of ergens. Eu dat zulks ook, dank zij reclame op zeer uitgebreide schaal, in 't verre buitenland overbekend is, blijkt genoegzaam uit de om standigheid, dat Vaals overstroomd is als hei ware door beroepsspelers uit alle moge lijke en onmogelijke landen. Er loopen hier kerels en zoogenaamde da mes rond door het stadje van een genre, dat wij niet nader zullen aanduiden. Dure kerels prachtige pelsen razend sjirke dameskwistig rondgooiend goud- en zilver stukken; maar in waarheid allergevaarlijkste individuen, internationale gokkers en wie weet wat al meer En or wordt gegokt op waarlijk schrikba rende wijze. Zoo verloor een Berlijnscb jurist in een paar dagen tijds de ronde som van 122,000 Mark. MijnheeT speelt door en wordt verder ge plukt Wordt het nu inderdaad niet al te dolé? De Duitsche pers noemde ons lief grens- plaatsje bij voorkeur reeds in de laatste jaren de Cloake van Aken Zal men nu werk el i ik dulden, dat het 't riool wordt van alle uitschot van Europa? dat Nederland, dank zij de reclame der Vaalser clubs, nu al over hot geheele vaste land *van Europa en wellicht daar nog bui ten. bekend staat als een land dat de hazard- hartstochten allerminst verlangt te beteuge^ len? Waar blijven toch de maatregelen tegen deze ongewenschte bezoekers en speclgricgen- heden, zoo roept ieder fatsoenlijk mensch in Vaals uit. Want uitgezonderd de anderhalve hotel houder en huurkoetsier, die nu veel geld verdienen, zag een ieder hen liever nu dan over 5 minuten vertrekken. Toen op 't onz:jd*'e? gebied Moresnet, eenigp spelers zich indertijd in een club neer zetten. duurde 't geen 2 dagen of de Pruisi sche gendarmen hadden 't. nest uitgehaald. En eenigen tijd later tracteerde de recht bank te Aken de bankhouders op flinke straf fen, wat het Hof in Leipzig in beroep her haalde. Daar schoot men op met de zaak, men groep in. krachtig en snel. Hier wacht men blijkbaar af wat de Hooge Raad zal zeggen over het vonnis tegen de bestuurders der High Life uitgesproken En onder*usschen laat men in niet nrinder dan 8 gelegenheden op de meest brvtale wijze gokken, vermogens verspelen, ellende verspreiden, wellicht zelfmoord piefen. Ja, men geeft der buitenlandse he ners dagelijks gelegenheid alles behalve vriendel'ik af te geven op het slappe optreden der „durame Hollander". Waarachtig, we maken 't er, wat deze ge -chiedenis betreft., in den laatsten tijd ook naar Brutale inbraak. In den naobt van 7 op 8 Februari is een brutale inbraak gepleegd in het kantoor van de aardappel meelfabriek Scholten te Zuidbroek. Met bijtels en ijzers, die in de fahriek zijn gevonden, is de brandkast geforceerd en daarna van bijna zijn geheel en inhoud be roofd. Het ontvreemde b:drag beloopt i 1 Ca0 aan zilver. De nachtwacht, die de fabriek bewaakt, heeft van dit alles niets vernomen De aard appelmeelfabriek stond stal, de gumfnbriek was in werking. B a r b a a r s c h. In de N. R. .Ot. vin den wij een schrijven opgenomen door den h< r W. Smits, ontvanger der registratie en plaatsvervangend kantonrechter te Oirschot, tot don minister van oorlog gerioht over een inderdaad ongehoord feit. Een maréchaussée aldaar, wien een tucht straf van 14 di.gen provoost was opgelegd, is v - 22 Januari tot 5 Februari j 1. dus tijdens de felle koude dagen „in een ab soluut onverwarmd" vertrek opgesloten ge weest en „naar verluidt zolfs zonder mantel of overjas." De heer Smits voegt er b:i, dat in verschillende garnizoenen op die ijskoude dagen opschorting van provooststraf is ver- leeud en vraagt terecht waarom zulk een mensoheiijke bepaling ook niet te Oirschot is toegepast. Een zenuwachtig politie agent. De zenuwen hebben gisteren een politieagent te Amsterdam een boozen dag bezorgd. De man stond bij het posthuis Oos- teipiark op post, een brigadier geeft hem een vermaning over een nalatigheid en daarop geraakt de agent dermate in toorn, dat hij zijn jas uitwierp, zijn sabel trok, en a'bs wat binnen zijn bereik was kort en klem sloeg. Een aantal politieagenten die toe schoten, moesten met hun sabels de slagen afweren, die hij uitdeelde. Gelukkig werd niemand verwond. Onder toeloop van talriike nieuwsgierigen, die het geval hadden gadegeslagen, werd V zenuw'ijder naar het O. L. V. gasthuis ge bracht. Automobielongeval. Gisteren voormiddag wilde een automobilist met zijn voertuig den overweg van de Hollandsohe stoomtrambaan aan de Tasmanstraat in Den Haag oversteken, toen juist de stoomtram aankwam. Blijkbaar had de bestuurder het sein van den overwegwachter nie. gezien, zoodat hij verzuimde te stoppen. Gelukkig had de tram niet veel vaart meer; de auto, die door do locomotief ter zijde werd aangereden, werd ernstig beschadigd en later, door een paard voortgetrokken, ter herstelling wegge haald. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. D an k bet u igi n g van oen doodgewaande. De „Pr. Overijsselse he en Zwolsche Ort." bevat het volgende merk waardige „Ingezonden Stuk": Dankbetuiging. Voor de talrijke en zoo hartelijke bewij zen van deelneming, ondervonden bij mijn vermeend ovorlijden, gevoel ik mij genoopt, ook namens mijn familie, mijn welgemcen- den dank te betuigen, waarbij ik gaarno de verzekering geef, dat de gasverstikking, door oen laffen grappenmaker gefantaseerd, niet den minsten nadeeligen invloed op mijn bloeiende gezondheid heeft gehad. Zwolle, 7 Febr. "07. JORISSEN. Handelsreiziger. Bezoeken van rouwbeklag worden in geen geval afgewach. Schapenweelde. De N. Gron. Ot. vartelt Het is marktdag. Door eenige man nen wordt met 't gebruikelijke aanmoedigen de geroep een kudde schapen door de Ooster- straat geleid De 'belhamel voorop, de ande ren gedwee daar achteraan. Uit het huis van een geacht ingezetene komt het dienstmeisje, dat even aan den o orkant een boodschap moet doen Gemaks halve laat zij de deur van liet hoerenhuis pen sta an. In blanke reinheid strekt zich de lange, marmeren gang voor de oogen der voorbijgangers uit. Onder deze voorbijgangers bevindt zich ook een straatjongen, die glun- aer eerst naar de gang er dan naar de kud de schapen ziet, wJ.ke blatend naderen. Een hoosaardig pla.n komt op in zijn kwajongers- bnein. Hij plaatst zich voor de kudde en weet den belhamel te brengen naar de stoep van het heerenhuis. Dan roept hij „ssstEn het gehoorzame dier loopt, als eerste schaap, dat over den dam, in casu over de stoop is, I ie in blanke reinheid schitterende marmeren I gang binnen, terstond gevolgd door de ande- ren. Weldra vervullen do ongenoode gasten het huis met hun angstig geblaat. Het koet heel wat moeite om de afgedwaalden op het 'echte pad terug te brengen. De heer des huizes lacht om het geval, do bewerker van j dxt schapen bezoek rt aat op een afstand zich t( verkneuteren over zijn welgeslaagde grap, en het dnonstmeisje, dat inmiddels is terug- I gekomen, kijkt mot een zuur gezicht naar de j niet moer in blanke reinheid schitterende gaug. En het was ook i nderdaad te veel schapen- vleesch op eens. De jeugd der 2 0e eeuw. Plaats ter behandelingstraat in de Haagse he Be- zuidenhout. Een viertal jongens tuseehen 12 en 15 jaar vermaken zich met de slee, tevens met af en toe argelooze voorbijgangers op een sneeuwbal te ttacteeren. Een deftig heer uit de D.-straat passeert. Een sneeuwprojeo-

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 3