IV*. 991. Maandag 11 Februari 1907. BUITENLAND. BINNENLAND. 5* J Hur^HOf. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS P« maanden toot Amenfeortf I.*». Jd«m fr*n»« par pott1.75, Afconderlgk© nummers6.05. Dete Oouranf vertohijnt Dagelijks, met mtaoDdariog ran Zon- an Feestdagen. AdverlantiSn, mededeelingen ens., gelieve man vóór 10 nr '«morgans bij de Uitgevers in se sendea. Uitgever*: VALKHOFF Co. Utrecht«che*traat I. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 15 regelsf 0.75. Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Toor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adrerteeren in dit Blad bij abonnement Bene oircnlaire, bevattende de voorwaarden, wordt op i toegesonden. Politiek Overzicht Niauwa moeilijkheden in Frankrijk. Het begon nu zoo goed te gaan. De jongste circulaire van minister Briand over het af staan der kerkgebouwen aan de geestelijk heid, die er het vruchtgebruik van zou hebben, was er inderdaad op berekend om tot een behoorlijjke oplossing van den strijd te geraken En men verwachtte ook alge meen, dat thans het einde van den strijd daar zou zijn. Republikeïnsché zoowel als ka tholieke bladen hielden zich daarvan over tuigd. De minister was dan ook van zijn stand punt zoover .gegaan als met de rechten van hot burgerlijke gezag vereen igbaar was. Hij was ten deele tegemoet gekomen aan het ver langen der bisschoppen, dat deze de contrac ten, welke tusschen de pastoors en de burgemeesters gesloten zouden worden mede moesten onderteekenen, door ge noegen te nemen met de bepaling, dat in het contract opgenomen zou mogen worden een clausule, dat de pastoor door zijn bis schop gemachtigd was het contract aan te gaan, zoodat door de onderteekening door den pastoor tevens de bisschop het contract goedkeurde. Zoo was dus ook het beginsel der kerkelijke hiërarchie erkend. Het had dus inderdaad allen schijn, dat de lang gezochte modus vivendi gevonden was. Doch daar is op eens uit Rome weer een „onaannemelijk" gekomen, zoodat het met zooveel moeite tot stand gekomen com promis weer op losse schroeven gezet is. Men had diat niet verwacht, zelfs niet te Rome. En wat is nu het groote bezwaar van den Paus tegen de bepalingen van Briand? In 't kort gezegd is het dat, dat. de Paus aanstoot neemt aan de bepaling, dat het contract, dat aangegeaan is tusschen den pastoor en den burgemeester, van rechtswege ontbonden is als de pastoor verplaatst wordt of om een andere reden d'oor een ander wordt vervangen. De bisschoppen hadden in hun bekende verklaring verlangd, dat in het verdrag op genomen zou worden een bepaling, dat in dien de pastoor, fiie het contract geteekend had, ophoudt pastoor in de parochie te zijn, hetzij dat hij overleed of verplaatst werd, hetzij diat hij van zijn kerkelijk amibt door den bisschop zou worden ontzet, het vrucht gebruik van het. kerkgebouw zonder verdere formaliteit aan zijn door den bisschop aan gewezen opvolger zou overgaan. Minister Briand had er op gewezen, dat daartegen wettelijke bezwaren bestonden. Het contract was aangegaan volgens bet ge wone recht tusschen twee personen en de rechten van den eenen onderteekenaar kon den niet zonder de medewerking van den anderen op een derde worden overgedragen. Ei zou dus een nieuw contract moeten wor den gemaakt of de burgemeester zou de be noeming van den nieuwen pastoor moeten goedkeuron. Dat de kerk tegen deze laatste oplossing bezwaar zou hebben, lag voor de hand Maar waarom zij het heeft tegen het maken van een nieuw contract is op het eerste gezicht hoogst bevreemdend. De Paus echter heeft over die bepaling liet onaan nemelijk uitgesproken. Minister Briand had in zijn circulaire nog een anderen uitweg aangewezen om deze moeielijkheid te ontgaan. Men behoefde dan maar een Vereeniging voor den Eeredienst te vormen op den grondslag van de wet van 1901 Het contract zou dan met die vereeni ging worden gesloten en dan kon de bisschop zoo dikwijls een anderen pastoor benoemen als hij zou willen. En deze oplossing zou te eerder toegepast kunnen worden, daar de Paus over de Vereenigingswet van 1901 niet. zijn „onaannemelijk'' heeft uitgesproken. In de modellen van contracten, die door Briand aan do prefecten toegezonden waren, was met die mogelijkheid rekening gehouden. Een er van nl. bevat een bepaling, dat de Vereeniging voor den Eeredienst, die het vruchtgebruik der kerft zou krijgen, een ver klaring zou moeten afleggen, dat zij door de kerk erkend was en slechts pastoors en kape laans wenschte te hebben, de tot de uitoefe ning van den katholieken eeredienst geauto riseerd zijn (ayant qualité). Ook daarbij was dus met het recht der kerkelijke hiërarchie rekening gehouden. Waarom de Paus ook nu weer de aange boden hand tot verzoening heeft afgewezen, is niet. duidelijk 't Betreft hier toch oogen- schijnlijk een kleinigheid, een onbeduidende formaliteit. Tenzijmen er achter moet zoeken wat van zekere zijde beweerd wordt, n.l. dat in het systeem van den Paus dus de ovordraging van het vruchtgebruik op den door den bisschop aangewezen opvolger van den pastoor-ondorteekenaar zonder meer, tot zoodanigen opvolger zou kunnen worden aan gewezen elk© geestelijke, ook b.v. monniken van uitgewezen orden, die op die manier weeT naar Frankrijk terug zouden kunnen komen. En dat zou niet onmogelijk zijn, om dat onder de nieuwe toestanden de recru- teering van actieve geestelijken voor den eeredienst zeer moeielijk zal worden. Jntusscben schijnt nog niet iedere kans op de tot standkoming van den zoo gewenschten vrede verkeken te zijn. Do Figaro heeft n.l uit Rome en van gezaghebbende bron ver nomen, dat- het Vatikaan in alle oprechtheid den weg der verzoening wil inslaan. Do ver werping van de modellen van de overeen komst., die Briand voorstelt, zou zijn ge schied, omdat zij een vergelijk onmogelijk of ten minste zeer moeielijk zouden maken, maar bet ©eken t. niet dat men niet nader wil onderhandelen Dultechland. Naar de Tagl. Rundschau meldt, heeft de heer Dernburg, do directeur van de kolo niale afdeeling, tien groote fabrikanten uit- genoodigd, hem op zijne Afrikaansche reis, die hij dadelijk na afdoening van de ko loniale begrooting zal ondernemen, te ver gezellen. O.a. zal de grootste katoenfabri kant van Wurtemiberg meegaan, die ziok van den toestand in Oost-Afrik a op de hoog te wil stellen. Engeland. Londen, 9 Febr De Koning en de Ko ningin keerden heden avond van hun uit stapje naar Parijs te Londen terug. De heer Lloyd George, president van den „Board of Trade", hield Vrijdag j.l. te Bel fast een rede in een vergadering van libe ralen, waar hij verklaarde een beslist aan hanger te zijn van zelf regeering. Hij zou dan ook gaarne medewerken om deze aan Ierland te verleenen voor alle aangelegenhe den, die dit land alleen aangaan, maar daarbij moest dan het oppergezag van het Rijksparlement gehandhaafd blijven. En men kon er zeker van zijn, dat de tegen woordige regeering geen ontwerp zal indie nen, dat aan dit oppergezag ook maar in bet geringste afbreuk zou doen. Hij acht te het een bespottelijke gedachte, dat iemand een vrijheid zou eisohen, die slechts ten nadeel© kan zijn van Ierland, de Ieren en de menschiheid. Italië. Tot president der Italiaansohe Kamer is gekozen de radicale afgevaardigde van Mi laan Giuseppe Marcora, die reeds vroeger president was. In de vroegere periode van zijn presidentschap beeft hij echter eens een paar woorden gesproken, dde voor zijne herkiezing een werkelijk beletsel hadden kunnen worden. In 1905 toch had 'hij zich bij een gedachte nis-toespraak over een ge storven afgevaardigde, de woorden laten ontrollen „il Trentino nostra" („ons Trient- sche land"). Deze eciht inredentistisohe woor den hadden ontstemming veroorzaakt te Weenen en wel in zulke mate, dat d© Ita liaansohe regeering zich genoodzaakt, zag, verklaringen af te leggen om dit incident goed te praten en de opgewonden gemoede ren te kalmeeren. D'at het ministerie de heer Maroora thans weer als president heeft voorgedragen wordt als een bewijs opgevat gezien de houding van het ministerie Giolitti-Tittoni tot den Driebond dat men het incident van 1905 als afgedaan beschouwt Spanje. Volgens een mededeeling uit Madrid aan den „Matin" zou de Spaansche liberale par tij zich gereconstrueerd hebben op geheel nieuwe grondslagen, over welke de hoeren Montero-Rio6 en Moret het eens zouden zijn geworden. Laatstgenoemde wordt leider der partij, wier program de volgende hoofdpun ten bevat Wat de godsdienstquaestie betreft, wordt noch volslagen vrijheid van eeredienst, noch een wet cp de vereënigingen gewenscht het behoorlijk toegepaste gemeen© recht acht men voldoende. De formule, waarover men het eens is geworden, luidttoelating der eerediensten in den uitgebreidsten zin van het woord. In zake de militaire quaestie acht men verplichte militaire dienst, niet noodig, wel verplicht militair onderricht. Wat betreft de accij nsen zal men streven naar langzame opheffing of wijziging. Blijkt bovenstaande mededeeling waar heid te bevatten, dan is de scheuring onder de liberalen een feit geworden, want de ar- dere liberale leider, de heer Canalejas, tracht de meer vooruitstrevende liberalen bijeen te .trommelen tot het vormen van een radicale partij Oostenrijk. Dc bekende burgemeester van Weenen, dr. Karl Lueger is j.l. Donderdag op zijn eigen weusch bediend. Om opzien te vermijden wa ren de bei Ie geestelijken in burgerkleeren naar het stadhuis, waar Lueger's wotning is, gegaan en hadden eerst daar hun kerkelijke gewaden aangedaan. De Keizer heeft den zieke een paar dagen geleden het grootkruis der Frans Jozephs- orde geschonken. De Paus leeft hem door .kardinaal Merry dei Val telegrafisoh zijn zegen doen zenden. Rusland. Heden Maandag begint voor den krijgsraad te Peteraburg het proces tegen twee meisjes, de 20-jarige Natalie Klimona en de 26-jarige Nadeshda Terentjewa, die beid© in de Peter-Paul's vesting gevangen zitten wegens medeplichtigheid aan de voor bereiding van den aanslag op den .minister president Stolypine in Augustus van het vorige jaar. Do eerste moet den bij den aan slag op het Apothekereiland omgekomen re volutionairen de gendarme-uniformen, de laatste moet hun het rijtuig voor den rit naar de villa van den minister-president be zorgd hebben. Beide meisjes hebben een verdediger ge weigerd, daar zij er vast. van overtuigd zijn, dat zij toch ter dood zullen worden veroor deeld. Over den jonjgsten aanslag te Penza op den gouverneur Alexandrawski zijn de vol gende bijzonderheden bekend geworden Toen de gouverneur na afloop der voor stelling den schouwburg verliet, drong een jonge man door het publiek en loste een re volverschot, dat den gouverneur direct doodde. Hierna kon hij zijn wapen nog rich ten op den adjudant van het hoofd der po litie en ook hem neervellen. Toen vluchtte de moordenaar in den schouwburg, waar de directeur hem te ver geefs poogde te grijpen. Weer legde de jon ge man zijn doodelijk wapen aan, maar in plaats van den directeur trof zijn eerst zoo zeker schot een politieagent, die dood neer viel. De vierde kogel was bestemd voor den regisseur, die zwaar gewond werd. Ongeloof lijk genoeg had de moordenaar toen nog kans o: i weder de vlucht te nemen, nu naar de damesgarderobe, waar een niets vermoe dende bewaarster hem den weg wees naar buiten langs een naar den beganen grond voerende trap. Op die trap vond men hem later bewusteloos liggenhij had den vijfden kogel voor zich zelf gebruikt. Volgens een andere lezing wees de vrouw in de garderobe t; !i in trap naar boven en toen hij deze opliep, sloot zij de deur achter hem. Maar hoe dan ook, de man deed in elk geval een poging tot zelfmoord en bracht zich zulk een zware wond toe, dat hij spoedig na zijn overbrenging in het hospitaal overleed. Bij onderzoek bleek, dat de kogels met cyaan kali vergiftigd waren. Japan an da Veraanlgtfa Staten De Washingtonsche correspondent yan de Tribune is door president Roosevelt gemach tigd, de opzienbarende berichten te logen straffen die over zijne rede op de jongste samenspreking met de Californische leden van het congres openbaar gemaakt zijn. Roosevelt verklaart dat hij volstrekt niiet heeft laten doorschemeren dat Japan we gens het geschil over de Californische scho len een ultimatum heeft laten overhandigen of dat er oorlogsgevaar in deze aangelegen heid dreigde. De president keurt do oorlogs praat nadrukkelijk af, omdat zij schadelijk en zelfs verderfelijk is. Vereen Igde Staten* Het conflict- met Japan heeft, er toe geleid, dat door de Verecnigde Staten een belang rijk besluit is genomen in zake de verdedi ging van de kust van don Grooten Oceaan. Voortaan zullen het. Aziatische eskader en het eskader van den Grooten Oceaan vereenigd worden tot één enkele slagvloot, welke ge leidelijk versterkt zal worden totdat zij sterk genoeg is om het tegen de Japanse he vloot te kunnen opnemen. Een bevelhebber voor dit vereen igde eskader i/ reeds aange wezen in den persoon van admiraal Brown- son. Paterson [New-Jersey), 9 Febr. De rechter Cottese, die onlangs de autoriteiten geholpen had bij de arrestatie van vreemde misdadi gers ontving met een expresse van New- Yoak eein pakje, dat een helscbo mach ine bleek te bevatten die bij de opening ontplof te- De rechte'- werd in stukken gescheurd. Allerlei. vHet bericht dat John D. Rockefeller 32 millioen dollar aan de General Education Board ten geschenke had gegeven, heeft zolf in de Vereen igde Staten, waar me>n an ders aan groote geschenken gewend is, ver bazing gewekt. Men had er vooraf niets van geweten Do kranten vestigen de aandacht op den wedloop om het kampioenschap in vrijgevig heid, die tusschen Rockefeller en Carnegie gaande is, maar men weet. het juiste bedrag van beider schenkingen niet juist te ramen. Sommigen kennen aan Rockefeller den eer sten rang toe, anderen aan Carnegie. Volgens een schatting zou Rockefeller in hot geheel 379,200,000 guldens voor liefda dige doeleinden en onderwijs on Carnegie 350,400,000 guldens weggegeven hebben. Het klinkt haast ongelooflijk, maar gezien Rockefeller's jongste schenking van 80 mil lioen gulden, lijkt, het niet onmogelijk. vTe Glasgow zijn thans tien nieuwe ge vallen van hersonv 1 ies-ruggemergontsteki ng en vier sterfgevallen voorgekomen73 ge vallen zijn in observatie. De ziekte vertoont zich ook te Edinburg, Leith, Inverness en andere Schotscho districten. Men neemt to Glaskow en Belfast, nu ook proeven met. het nieuwe serum tegen de ziekte. Kameroverzicht Eerite Kamer. Vergadering van Zaterdag 9 Februari Ooriogsbegrooting 1907, enz. De Minister van Oorlog (de heer Staal) kan geenseins onderschrijven dat hij meer op de sociale dan op de belangen van het land het oog heeft, gericht gehad bij zijn maatregel. Toen de minister zijne begrooting voor 1907 had te ontwerpen kwam hij al dadelijk tot de overtuiging dat hij bezuini gingen moest aanbrengen, daar andera de begroeting zou geslagen aij.n tot een bedrag van 28 millioen 2 ton, terwijl voor volgende •begrootingen cue stijging nog beduidend zou toenemen, waar verschillende verfieteringen urgent zijn. Ieder zal toegeven, dat een minis ter van oorlog die het eindcijfer niet wilde doen stijgen, boven de draagkracht der natie naar 'bezuiniging moest streven. De opmer king is gemaakt dat de minister te gelijk wilde hervormen en bezuinigen. Inderdaad kon de minister niet bezuinigen zonder hervormen. Verschillende bezuinigingen hoeft de minister dan ook reeds aangebracht. De minister moet er nogmaals uitdrukkelijk op wijzen dat zijn'maatregel los is van de Mili- tiowet van 1901. De belangrijkste bezuiniging heeft de minister verkregen door inkrimping van het- blijvend gedeelte. De minister zet daarna uiteen dat de militiewet van 1901 onaangetast blijft. De manschappen komen in do eerste plaats onder de wapenen oan geoefend te worden daarnaast staat de be hoefte aan kadervorming. Daarnaast komen de andere diensten als corvee, wachtdiensten en beveiliging van rust en orde. De wet heeft niet beoogd dat het- blijvend gedeelte zou verkregen worden cioor veihooging van het blijvend! gedeelte. Had de wet dit bedoeld dan zou zij een minimum in plaats van een maximum hebben aangegeven. De minister heeft dus met gehandeld tegen de wet en is niet te kort geschoten in zijn taak als admi nistrateur. Ten ernstigste wijst de minister dus dit verwijt af, evenals het verwijt van deferentie tegenover de volksvertegenwoordiging door geld te gébruiken, dat nog niet gevoteerd was. Er is geen geld gebruikt voor 's minis ters maatregel; integendeel er is bezuinigd en het budgetrecht der Kamer is niet aan getast. De minister zet hierna uiteen dat men rich een geheel verkeerd denkbeeld maakt van de preventieve werking van het leger. Immers ten allen tijlde kunnen de troepen met groote snelheid worden opgeroe pen en daar gebracht worden waar rij nco- dig rijn. Naar aanleiding van de opmerking die ge maakt is over het gebruik maken van corres pondentie zegt de minister diat hij zich de vrijheid voorbehoudt van regeling van inwen- digen aard. Onjuist- is de opmerking dat men een cavaflerist in 6 maanden niet verder kan brengen dat dat hij aan iedere zijde vaD zijn paard ©en een boen houdt Nog geen enkel deugdelijk bewijs is aan gevoerd dat met 's ministers maatregel paar den, tuig en materieel niet voldoende ver zorgd kunnen worden. Men heeft gezegd: de Minister staat alleen tegenover zooveel des kundigen, hoe kan de Kamer dan met hem meegaan. Het gebeurt moer dat. een minister alleen staat, maar de Kaïner kan toch met hem meegaan, zoolang zij hem het vertrou wen niet heeft opgezegd. Maar de minister staat niet alleen. Hij verkeert in eminent ge zelschap. Mannen als de generaals Reuthcr, Schimmclpenninck v. d. Oye, Kool, Van der Star en Rooseboom staan aan zijn zijde. Dezen wilden van een blijvend gedeelte niets weten; wel van een diensttijd van 1 h jaar met mogelijkheid tot beperking. De minister, 't zij nog eens gezegd, staat niet alleen en hij beroept zich op dat geselschap. De minister komt nu *ot de mobilisatie. De mobilisatie is geheel iets anders dan het geen door velen daaronder wordt verstaan. Het gaat er tegenwoordig om, om elkander uren en dagen af te winnen. In het nemen van maatregelen bij verwikkelingen is vol strekt geen provocatie gelogen, maar voor een klein land moet men hebben oen moedige regeer ing. Is zij wankelmoedig, dan is het land verloren. Wil Duitschland bijv. den oorlog dan zet hij dien toch door, wil het geen oorlog dan zal het in eene mobilisatie onzerzijds bij verwikkeling niet anders zien, dan eene eerlijke poging om onze neutrali teit te handhaven De minister houdt vol dat onze landweer de mobilisatie zal kunnen dekken. Do minister protesteert tegen d© woorden dat de landweer zal worden aange voeld door bijecngescharrelde officieren. De minister scharrelt niet met zijne officieren. Br is geen landweer te croëercn die dadelijk uitstekend is, maar men zal haar dit trach ten te maken in den kortst mogelijken tijd. Dc minister heeft dc landweer gevonden bij zijn optreden en arbeidt er aan voort. En de commn ie van 1888 was eveneens van oordeel dat de landweer geschikt was tot dekking der mobilisatie. Voor de grenzen en kustverdedigingpersoneel, is ze voor de eerste dagen aangewezen. Omtrent nadere bijzonderheden der mobilisatie zou de minis ter gaarne in petit oomité met de volksver tegenwoordiging spreken, hier kan hij in geen détails treden. Zijn de troepen op hun ne plaatsen aangekomen, dan is de taak van de dekking der mobilisatie voor de land weer afgeloope». De minister wijst er op dat men in zijn stelsel in den winter steeds één geoefende lichting onder de wapenen zaJ hebben. Ln den zomer is hef. anders, maar im den winter blijft de minister een lichting voldoende ach- teu Nu is het wel waar dat de minister dus in zijn stelsel een inplaats van twee lichtingen heeft, maar die tweede lichting rijn 's minis ters klem-verlofgangers, die hij ten allen tijde onder de wapenen kan roepen. De mi nister hoeft met verlof laten gaan en zal met verlof laten gaan die mannen die hij niet noodig beeft. Daarmede doet hij man en schatkist fen dienst, zonder het land te schaden. Om nu zeker te zijn dat hij in ge val van nood over mannen kan beschikken hoeft hij nog een derde groep, die mede mot oen enkel telegram onder de wapenen kan geroepèn worden. Ja zegt men er kan oen noodgeval komen. Juist, maar dan heeft de minister de lichting welke hij onder de wa pens heeft. Een a twee dagen zou hij het dan met zijn zes-maanders bij de cavalerie kunnen doen, al zijn dit dan ook neg geen volkomen geoefende ruiiters. Desnoods kunnen de vredes-escadrons uitrukken, met een sterkte welke de organisatie nabij komt. Dat er een tekort van 1000 man zou zijn kan de minister allerminst toegeven, evenmin dat er 150 huzaren zouden moeten worden af gen o- voor treinpersoneel. Hiermede stapte de minister van de mobi lisatie der cavalerie af. Hij blijft het volle vertrouwen in zijn maatregel behouden. Als men ons, gelijk gisteren werd verondersteld mei een groote legermacht op het lijf valt, dan zou men voortdurend oen groot er macht onder de wapenen moeten houden dan onze krachten toelaten. Door den heer Van Löben Sol® werd gisteren gewezen op een don minister onliekend feit, dat men in 1905 12 uur bedenktijd had gekregen. Welnu als men 12 uur bedenktijd heeft, kan men ook nog wel wat 'beginnen. Thans de kustverdediging De minster constateert dat er voldoende vuurmonden en personeel aanwezig zijin, die door onze marine worden ondersteund. En is de marine nog niet gereed met haar mo bilisatie, dan zal zij op andere wijze hulp kunnen bieden door versterking van het kustbat terij -personeel Nu komt de minister tot de rustverstorin gen. Eén telegram en hij heeft zijn derde groep onder de wapenen en één Kon. besluit en hij heeft de groot-verlofgangers ter be schikking. Volkomen is de minister het met den hee: Van Leeuwen eens dat men niet te voorzichtig kan zijn mot het gebruiken der militaire macht. Dit zij alle burgemees ters hier gezegd. Om nu Amsterdam eens tot voorbeeld te nemen. Amsterdam beschikt rieera aan over 1000 man politie en wanneer do minister daaraan toevoegt 800 militairen heeft hij een dubbele macht. Wanneer mi litaire macht optreedt tot handhaving van het gezag dan is zwakheid een gevaar; ook dat geeft de minister toe. Moet do militaire macht opiireclen tot handhaving van het gezag dan heeft do minister in een minimum van tijd militairen uit naburige garnizoenen. De minister voelt ten deze rijn volle ver antwoordelijkheid. De minister ontkent niet dat het voor een burgemeester eener groote stad aangenamer is wanneer hij oen groote macht achter zich heeft maar dat is hier do vraag niet. De minister herhaalt er zijn maatregelen getroffen die alleszins voldoen- do genoemd kunnen worden. Verlangt do heer Van Leeuwen meer rijkspolitie of ma réchaussees dan moot hij zich wenden tot den minister van Justitie. Den hoor Van Hou ten merkt Spr. op, dat wil hij zijn wensch bevredigen, hij wijziging der Militiewet moet vragen. De geweren moeten aan do landweer meegegeven met het oog op de mobilisatie. Bovendien zou het afleggen groote kosten veroorzaken cn zeer veel tijdverlies veroor zaken Men heeft den minister voorgerekend dat het magazijnstelsel 2 ton por jaar zou kosten. Ook zou hot halen en terugbrengen van de geweren voor de schietoefeningen veel tijd vorderen. Do minister geeft toe, dat op het schictterrein met daar aanwezige go- weren kan geschoten worden, maar ook dat heeft zijn bezwaren. Do minister geeft toe, dat er misbruik van de meegenomen geweren kan gemaakt worden en ook wol eens gemaakt wordt, maar in den regel overdreven de couranten dat misbruik. De minister mag, kan en wil geen wantrouwen in onze landweermannen stellen. De minister mag ook het vertrouwen in de landweer niet ondermijnen. En wat hot onderhoud betreft, door do schutterijen worden de geweren zeer goed onderhouden. En do schutters in Amsterdam cn Rotter dam hadden toch ook hun geweren in huis zonder dat daartegen ooit bezwaren rijn ge hoord. Met gestrengheid zal op hot onder-

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1