BINNENLAND. Een tragisch einde zoo in het gezicht der vrijheid. Marokko. Te Parijs ia j.l. Maandag in het gebouw van de Ban que de France de notarieels acte ondertoekend door de oprichters der Marak- kaansohe staatsbank, waarin verklaard wordt, dal het volle bedrag van het bedrijfs kapitaal gestort is. Dit was de laatste for maliteit, tüo volgens de Fransohe wetgeving nog te vervullen was voor de algemeone ver gadering gehouden worden kon, waarna tot de definitieve oprichting der Marokkaansche Bank kon worden besloten. Deze algemeene vergadering is daarop vastgesteld op den 25. Februari. De gedelegeerde van do Ma rokkaansche insehrijfver», die in Parijs is aangekomen, zal aan de* vergadering deel nomen. Japan. In verband met het conflict tusschen Ja pan en do Vcreenigde Staten, is het niet van lelang ontbloot, dat Japan invloed trachtte te krijgen ;n Zuid-Amerika. In den Courrier Europeen staat een mededeo- ling, volgens welke men in Japan er ijverig op uit is met Chili in nauwere aanraking te komen. De oekende staatsman markies Ito hooft er op gewezen, dat de handel tusschen Japan en Chili sterk bevorderd zou kunnen worden door een direct verkeer tusschen de beide landen, daar tegenwoordig de invoer in Chili van do in dat land zeer op prijs ge stelde Japansche artikelen als bamboe, por- oelein, enz. bijna uitsluitend geschiedt door Duitsehe of Amerikaansche huizen. Van den anderen kant zou Japan, bij direct verkeer Chileenscbe producten, als salpeter, caout chouc, graan en koffie zeer goedkoop kun nen betrekken. Tot dat doel wordt in Japan eon sterke propaganda gemaakt voor een scheepvaartverbinding tusschen beide lan den. In het artikel laat de schrijver ook zij het in zeer voorzichtig gestelde bewoordin gen uitkomen dat Japan geroepen zou kunnen zijn om de hegemonie der Vereenig- de Staten op Zuid-Amerika tegen te wer ken en in geval van nood die openlijk te bestrijden. Jmpmm en ia Varaaaigia-ltataa. Er is nu een delegatie uit San-Francdsco te Washington aangekomen om met presi dent Roosevelt het Oalifornisohe schooicon flict te bespreken. De burgemeester van San Francisco, Schmita, heeft daarover iets verteld. Er is zeide de burgemeester tot dus ver nog niet onderhandeld. Zaterdag heeft do president ons verteld, hoe hij over de quaes tie daoht, en Maandag hebben wij gezegd, wat onze meening was. Het komt er nu voor ons op aan, onze opvattingen te wijzigen, of voor den President de zijne prtj9 te geven en met ons een vergelijk te treffen. Schmitz dacht niet, dat de delegatie uit San Francisco vóór Donderdag of Vrijdag a.s. opnieuw door den president zou worden oautboden. Hij ontvangt honderden tele grammen, waarin wordt aangedrongen op handhaving der uitsluiting van de Japan ners. Over het algemeen wordt daarin de wensch uitgedrukt dat Japansche koelies zullen wor den geweerdde eigenlijke schoolquaestie aan den raensohen in California niet zoo heel veel schelen. Vtreenlgde Staten. President Roosevelt heeft "blijkens een be richt *ut Washington den voorzitters van de laodverhuizings-commissica uit Senaat en Hun van Afgevaardigden en ook den leiders der republikeinsche partij in het congres voorgesteld in de nieuwe wet, op de toelating van landverhuizers een bepaling op te nemen, waardoor aan Japansche koelies de vestiging in de Vereenigde Staten wordt verboden. Ztild-Afrika. Het is op het oogenblik zoo goed als zéker, aldus een Reuter-bericht uit Johannesburg, dat het eerste Transvaalsohe ministerie zal zijn samengesteld uit leden van ,,het Volk" en u't nationalisten. Wanneer doze voor spelling bewaarheid wordt, dan zou sir Ri- cnard Solomon president van don minister raad worden. Generaal Botha hoeft den be- richtgwar van Reuter vorzekord, dat do leden van den 'bond niets zullen doen, wat ook een zuiver Engelseh ministoro niet zou ondernemen. De partijgangers van het ,,Volk" en de nationalisten zeggen, dat zij een zeer gematigde staatkunde zullen vol- Generaal Botha verklaarde eveneens dat de Britsche suprematie in handen van de Boeren veiliger zou zijn dan in die van de ooamopol it ische kapitalisten. Do quaeeties betreffende de vlag en de suprematie zijn definitief geregeld. De Boeren hébben den Koning en do Engebcho vlag aanvaard en zo zullen in het. vervolg niets onbeproefd laten o/n het land zoo te besturen, dat de welvaart van hot land en de harmonie tus schen de bedde blanke rassen verzekerd blijft. Wat do mijnen betreft, liet generaal Botha zioh als volgt uit: ,Br wordt steeds gesproken van onze vijandige gezindheid jegens de mijnen. Zulk een vijandige gezindheid bestaat echter niet. Tijdens den oorlog heb ik over de mijnen ge waakt. en ik zal er voor blijven waken, dat ze in de toekomst onaangetast, blijven. Overi gens behoeft men niet te denken, dat de Chinec®e» in groote maasa's naar hun vader land zullen terugkeoren. Ik stel er buiten dien prijs op to verklaren, dat men wat de quaestie van den mijnarbeid betreft, nieta zal doer» waardoor de exploitatie der mijnen bemoeilijkt zou worden". Allerlei. vNaar uit Bochum gemeld wordt heeft een jongeling zich bij do politie aangegeven als ziindo de moordenaar van miss Lake, het Engelse he meisje, dat op 2 October in het boech van Essen vermoord word. De moordenaar ia slechts 20 jaar oud, be diende in het kolensyndicaat van Rijnland- Weetfalen en heet Alfred Land. Na zijne misdaad is hij naar Luik gevlucht waar hij keil nor werd. Zijn geweton liet hem echter geen rust en nu heeft hij zich aangegeven. Men herinnert zich de groote opschudding door deze misdaad gemaakt. vSedent lang bemerkte mem. dat er in Engeland schrikbarend veel kinderen sterven en dat tevens de geboorten afnemenDe heer Sams schrijft in do Tribune" een en ander over een onderzoek, ingesteld naar do oorza ken van dien toestand, die niet voldoende verklaard wordt door armoede, slechte wo ningen enz., en men is tct do overtuiging gekomon dat de drank zeer veel ,tot de kin dersterfte bijdraagt. Het drinken neemt bij vrouwen schrikbarend toe, In vele wijken van Londen treft men in de kroegen meer vrouwen dan mannen, en zij blijven er langer en drinken er meer. Volgens ambtelijke op gaven i3 van 1875 tot 1904, de sterfte wegens alcoholisme op het raillioen gestegen bij de mannen met 61.5 pet. en bij do vrouwen met 184 pet. De meeste vrouwen die drinken zijn niet de jonge ongetrouwde, maar de getrouwde en in 't algemeen die van middelbaren leeftijd. In 9ommigo buurten vindt men do herbergen door vrouwen reeds flink bezooht in den voor middag, goed bezet in den namiddag en ge vuld 's avonds. En vele van die vrouwen nemen hun zuigelingen mee. En daarin steekt hot kwaad. Die blijven zoo langen tijd in de heete, bedorven rook-atmosfeer van do kroegen. En dan ineens weer in de kou. Of kinderen van zes, zeven jaar moeten buiten zoolang het kleine broertje of zusje vasthouden, terwijl moeder binnen is. Siirs heeft ook herhaal delijk gezien, dat de moeders de zuigelingen mee laten proeven. Kinderen van vier jaar of daaromtrent worden dikwijls ook mee naar binnen, genomen en krijgen ook te drin ken. Sims heeft een stomdronken kind van drie jaar gezien. Het meest drinken do vrou wen jenever. Wat Sims onmiddellijk verboden zou wil len hebben, dat is, dat kinderen in de her berg komen. De wet moet de moeders althans dwingen de kinderen thuis te laten. Dat zou volgens hem, do sterfte al verminderen, want het verblijf in die drankholen en de scherpe temperatuurwisselingen, waaraan de zuigelin gen blootgesteld worden, moeten verderfelijk zijn. Elik jaar sterven er in Londen tusschen de vijf- en zeshonderd kinderen, die in betd worden doodgedrukt of stikken. En in den nacht van Zaterdag op Zondlag, wanneer er 't mees* gedronken wordt, sterven er twee maal zooveel kinderen als op andere dagen in do week. vDe- strafzaak tegen Thaw is thans zoover gevorderd, dat mevr. Thaw waar schijnlijk niet meer gehoord zal worden. Toen de verdediger, mr. Debnas, mervrouw Thaw wilde laten vertellen, hoe zij en haar echtgenoot over den vermoorden White dach ten en 9praken, werd weder door de jury geprotesteerd, daar een dergelijk verhoor vol gens haar niet meer licht zou geven in de zaak als zoodanig. De heer Delmas vroeg toen verdaging, om gelegenheid te hebben een nieuwe lijn van verdediging op te spo ren. Het uitstel werd toegestaan. vTe Boedapest is een belangrijke dief stal van documenten-gepleegd. Do Rekenka mer gaf Dinsdagavond aan de politie kennis, dat gewichtige stukken, vertrouwelijke in lichtingen 'bevattende van het ministerie van handel over aan dagbladen betaalde onder steuningen, gestolen waren. Uit het onder zoek bleek, dat de documenten, ontvreemd waren door den kanselarij-beambte Hójdu, die do stukken aan den afgevaardigde Len- gyel had overhandigd, die ze kan gébruiken in verband met het proces tegen hem door den heer Polonyi ingesteld. Men zegt te Boe dapest, dat de geschiedenis voor de regcering zeer pijnlijk is, daar enkele grootte bladen, die de regeering ondersteunen, in een slecht daglicht worden gesteld. vDo doodgewaande veertig mijnwer kers in do kolenmijn te Petramarief bij Bachmoet in Rusland, zijn na blussohing van don brand ongedeerd teruggevonden in een gedeelte der mijn, waarin de bedorven lucht niet kon doordringen. vDe Times verneemt uit Kingston, dat daar weer een schok gevoeld is. Er zijn er na do aardbeving van 14 Januari nu reeds in de tachtig goweest. Een deel van de West- Indischo troepen wordt binnenkort van Ja maica naar Bermuda verplaatst. Door de vernieling van het fort is er geen plaats voor hen. Er wonen nog vierduizend mensehen in d° openbare parken. De burgemeester van Kingston is overle den aan de verwondingen, die hij bij de aardbeving heeft opgeloopen. vVolgens de laatste berichten zijn van de Larohmont, die bij Block Island vergaan is, 19 personen gered. Er zijn thans 52 lijken gevonden. Het- ge^eele aantal slachtof fers wordt op 130 geschat. vOver do scheepsramp bij Block Is land geven de geredde passagiers versohrik- lijke schilderingen. Een wilde vertwijfeling greep allen aan. Alleen de bemanning hield zich dapper en legde staaltjes van heldenmoed en groote opoffering aan den dag. Dadelijk na de botsing vulden zich de onderste ruimen met heeten st-ooon. De rei zigers stortten zic-h hierop schreeuwend en gillend en half aangekleed op het dek. Angst en ontzetting lag op aller aangezicht te le zen. In groote radeloosheid wierpen allen zioh op de reddingsbooten. Mannen en vrou wen voorden een woesten strijd tegen olkaar bij de pogingen om een plaats in de boo ten te krijgen. De bemanning stond echter pal tegenover de vertwijfelde menschenhoop en wist althans eenigszins do orde te her stellen, zoodat niet alles verloren was. Het was echter een tooneel om nooit meer te vergeten. Van alle zijden grijnsde de dood de ongelukkigen aan. Vele passagiers waren reeds in hun hut ten door den heeten stoom omgekomen. Op het dek was nergens uitkom**-. Overal dood en ontzetting. Het zinkende schip zakte on der de voeten weg en zou straks in de gol ven verdwijnen. Nergens was eenige kans op hulp en redding. Het donkere water bood niets anders dan een vreeeelijk graf aan. Bedenk daarbij, dat er een zeldzame koude faeerschto en men zal zich ©enigszins een begrip kunnen vormen van den vreeeelijken toestand. De eenigstc hoop was nog slechts op de booten gericht. Van degenen die daar mede het schip verlieten kwamen echter ook nog vele tengevolge van de scherpe kou de om. De koude golven sloegen herhaalde lijk over de booten hoen en ontnamen velen het leven onder het hevigste lijden. Ande ren zaten met bevroren ledematen en zelfs de manschappen waren wegens de koude niet in staat een strik met een mes door te snijden. Een man in de boot van den kapitein werd van de koude waanzinnig, haalde een groot mes uit zijn zak en sneed zich de hals af. Niemand hield hem tegen. Onder de go- geven omstandigheden achtte men dit mis schien nog de beste uitkomst. Op het oogenblik zijn 51 bevroren lijken opgevischt. De Staatscourant van Vrijdag 15 Fe bruari 1907, bevait- de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot 1-eerling-secretar is-drogman, aan het consulaat te Djeddah August Salm, leerling-drogman overgepla. ril bij de grenadiers en jagers de kapitein W. L. F. C. ridder van Rap- pard, van het 11e regiment, infanterie; eervol ontslagen de reserve 2e luitenant J. A. Staad, vrn het 6e regiment infanterie; benoemd tot lid van den voogdijraad in Rotterdam I, W. H. van Oordt HWzn., koopman te Rotterdam op verzoek eervol ontslagen met dankbe tuiging mi*. J. P. van Bosse, als lid-voorzitter van den Raad van Toezicht op de spoorweg diensten benoemd tot voorzitter G. Rijperman, ci- viel-ingenieur, lid, en tot lid B. P. Dil- heimer, ingenieur, rijks-ingenieur voor spoorwegen benoemd tot kantonrechter te Onderden- dam mr. N. Bleeker Czn., griffier bij het kan tongerecht te Dokkum. benoemd tot lid van den voogdijraad te Rot terdam I, W. H. van Oordt H.-W.-Azn., koop man, te Rotterdam tot plaatsvervangend voorzitter van den raad van beroep (ongevallenverzekering) te Middel burg, mr. L. van Andel, advocaat en procureur aldaar op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 April o.k., eervol ontslag verleend als subsitiuut-griffier bij den Hoogen Raad der Nederlanden, aan mr. B. Ermerins eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, met ingang van 1 Mei a.s., aan den meester knecht bij '6 Rijks werf te Amsterdam H. Aris, op zijn verzoek, en met ingang van 1 April a.s., aan den opzichter bij de magazijnen bij 'e Rijks werf te Hellevoetsluis P. van der Does vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van ridder van de 3de klasse in de Pruisische Kroonorde, aan Harer Majesteits ordonnans-officier, den eerete- luitenant van den groeten staf, jbr. E. R. van der Wijck vergunning -erleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van commandeur in ae Leopoldsorde, hem geschonken door Z. M. den Koning der iBelgen, aan den luitenant kolonel N. Bosboom,-mmandant van het korps rijdende artillerie. De Prins gaait oip Het Loo inspoo- teeren de werkzaamheden tem behoeve der houtvesterij en in de bossohen Door Z. K. H. den Prins der Neder landen is een gift van f 20 geschonken aan het Comité voor Kinderkleeding en -voeding te Apeldoorn. Het „Journal des Débats", de crisis in Nederland besprekend, zegt, dat deze, ten zij men zioh met een voorloopige wijziging van het kabinet tevreden stelt, heel wat meer te beteekenen heeft dan een eenvoudige ka-binetsquaestie. Er is reden om te geloo- ven, dat Nederland een tijdperk van een gecomplioeerde politieke agitatie tegemoet gaat, tenzij men rekent op de koelbloedig heid en de wijsgeerige opvattingen van een volk, dat gaarno tot schikkingen bereid is en weinig genegen om de zaken tot het uiter ste door te drijven. Dat is de gedachte, die zich bij een zuiver logiische opvatting. van den toestand op dringt. Op 11 Februari 1907 is te Berlijn na mens Nederland on het Duit-sche Rijk on derteekend een verdrag tot erkenning door den eenen Staat van naamloozo vennoot- scliappen en andere handels-, nijverheids- of financieel© vennootschappen, welke op het gebied van den anderen Staat haren zetel hebben en aldaar rechtens bestaan. AmsterdamscheRaad. Bij den aanvang der Woensdagmiddag gehouden raadsvergadering kwam in behandeling een voordrecht van B. en W., in- za.ke vernieu wing van eenige straten, als Weteringschans, Vijzelgracht, Kloveniersburgwal. De heer Polak bracht daarbij de wensche- lijkheid ter sprake van asphalt-eering van de Weteringschans. De heer Zeehandelaar zeide, dat indertijd een algemeen plan voor asphalteering van sommige straten en wegen was toegezegd, en, naar hij hoopte, zou dit plan niet al te lang meer uitblijvendaarom zou hij deze voordracht willen aanhouden tot dat alge meene plan den Raad heeft bereikt. Hij deed daartoe met een drietal leden het voorstel. De heeren Tak en Sutorius ondersteunden het voorstel, dat ontraden werd door den wethouder Serrurier, die de noodzakelijkheid van vernieuwing voor enkele straten betoog de, alsook met het oog op de omstandigheid, dat anders cit jaar van verbetering van ceuig plaveisel in de binnenstad niets zal kunnen komen. Zonder stemming werd tot aanhou ding besloten. Daarna werd z. h. o. aangenomen een voorstel van li. en W., tot het oprichten eener avond-ambachtsschool met 5-jarigen cursus, mits h. M. do Koningin vrijstelling verleent, om een burger- dag- qn avond school in stand te houden. De heer Posthu mus Meyes verklaarde zich tegen hot voor stel. In de gisterenavond voortgezette vergade ring kwam in behandeling de missive van B. en W., ten geleide van het huishoudelijk reglement van het fonds ter bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkeloosheid. De eerste afdeeling daarvan telt 9 arti kelen en handelt over het bestuur en secre tariaat, waarvan wij aanstippen dat de secre taris in de bestuursvergaderingen eeu raad gevende stem zal hebben en dat hij zooveel mogelijk gegevens betreffende de werkloos heid te Amsterdam moet verzamelen eu de waarheid dor inlichtingen, door de vakver- eenigingen verstrekt, moet onderzoeken. De tweede afdoeling bestaat slechts uit één artikel, de geldmiddelen betreffende, die rontogevend worden belegd, uitgezonderd die van gemeentewege verstrekt tot bestrijding der kost-en. Do derde afdeel ing, art-t. 1114, behelst: do toelating van vak vereen igingen onder de weigeringen behoort o. a. de vereeniging die minder dan 50 leden telt. De vierde afdeeling, artt. 1518, iiandelt over de verplichting der aangesloten vak ver - eenigingende vijfde, artt. 1921over de vervallenverklaringen de zesde of laatste af deeling, artt. 2228, over de bijslagen. Voorzitter der commissie is het raadslid A. Harms, secretaris de lieer E. M. Meijers. Bij de algemeene bechouwingen besprak de heer Tak do al te groote inmenging der commissie en den invloed, dien zij op den gang van zaken kan uitoefenen. Hij meende dat al die scherpe controle niet noodig is en dat de commissie wel wat meer vertrouwen in de vakvereenigingen en haar besturen kon stellen. De eisch voor rechtspersoonlijkheid der vakvereeniging achtte Spr. ook te streng. Vele vereenigingen zullen die nu moeten aanvragen. Na eenig debat werd het reglement bijna ongewijzigd goedgekeurd. Na afdoening van een paar kleinigheden ging de Raad in comité-generaal. Door B. en W. van Rotterdam is een credietaanvraag bij den Raad ingediend van f 3.920.723.20 voor voltooiing van het haven complex aan den Rechter-Maasoever, met name de Parkhaven, St. Jobshaven en Schie- haven. Omtrent het plan van sporenaanleg ,is het overleg met de Holl. IJzeren Spoorweg-Mij nog gaande. Op het emplacement aan de St. Jobshaven is in teekening gebracht een Entrepotgebouw, terwijl do indeeling dei' be strating haar beslag dient te verkrijgen bij de verhuring der terreinen. Van het gevraagde bedrag is reeds een ge deelte bij vroegere raadsbesluiten toegestaan. Blijkens het rapport van den directeur van gemeentewerken is reeds door 5 reeders en cargadoors overplaatsing gevraagd naar het nieuwe havencoraplex. De stelling van Amsterdam. Door de Regeering is het antwogrd inge zonden op het voorloopige verslag over het wetsontwerp totInstelling van een Fonds tot spoediger afwerking van de Stelling van Amsterdam. Uit het tot dusver beschikbaar bedrag van 24 millioen gulden op een totaal benoodigd bedrag van 32 millioen mag naar dé meen ing van den Minister, voorzeker wel worden afgeleid, dat ook door de Staten- Generaal de afwerking van de Stelling van Amsterdam tot dusver steeds noodijg is ge acht, Dat-, gelet op het doel, waarop de orga^ nisaitde onzer weermiddelen moet gericht zijn, voor de stelling in die organisatie geen plaats zou zijn, kan in geenen deele werden toegegeven. Wie, aldus betoogt de Minister, zijn onzijdigheid wil handhaven, moet be reid zijn zijne onafhankelijkheid te verde digen. Juist, indien de Stelling van Am sterdam -is afgewerkt-, zal men daardoor gesteund bij een aanval door overmacht een hardnekkigenlangdurigen weerstand kunnen biedeniets wat- in dit geval zelfs indien wij een voor onze verhoudingen sterk veldleger bezaten niet waarschijn lijk zou zijn. De stelling van Amsterdam moet als hoofdstelling beschouwd worden. Dat men daarom de kuSbversterkingen uit het oog zou moeten verliezen, is geens zins juist; ook die eisdhen voorzieningen, maar die worden door den minister minder urgeut geaéht, dan de afwerking van de Stelling, en zulks vooral zoolanlg de Marine bij de verdediging van die versterkingen nog zulk een krachtig woord kan meespreken. De Nieuwe Hollandsche Waterlinie be hoeft echter, om haar rol als sperlinie te kunnen vervullen, geen wijzigingen van be teeken is te ondergaan. Wat de watervoorziening betreft, geheel juist is de meening, dat deze quaestie, wat de hoeveelheid en de hoedanigheid betreft, volkomen is opgelost. Ten aanzien van de wijze van bekostiging der afwerking, betoogt de Regeering, dat tegenover het renteverlies, dat de afwerking in een sneller tempo zal veroorzaken, in de eerste en voornaamste plaats moet worden gesteld het voordeel, dat de Stelling vijf jaar vroeger geheel voltooid zal zijn en aan haar doel zal kunnen beantwoorden. Breedvoerig worden voorts door de Regee ring beantwoord de verschillende vraagpun ten, behandeld in*de afzonderlijke nota van den heer Van Kol, waarna de Regeering komt tot de wlgend'e conclusie: ,,Waar de gegevens omtrent de stelling van Amsterdam reeds sedert tal van jaren van alle zijden bezien zijn, zou het instellen van een enquête-commissie weinig nut heb ben en geen meerder licht verschaffen, en 1» ven dien de oorzaak kunnen zijn, dat de zaak, zeer ten nadeele van het landsbelang, op de lange baan geschoven werd." Ter uitvoering van een desbetreffend Kon. besluit heeft de minister van Oorlog bepaald, dat de vrijwilligers van het reserve kader bij do infanterie, de vesting-artillerie, de genio en de bereden korpsen, die.in 1905, of vroeger, voor de laatste maal onder de wapenen zijn geweest, en aan wie nog niet. is of zal worden toegestaan dit jaar voor den tijd van ten minste drie weken onder de wa penen te komen, in 1907 voor den tijd van vier weken voor den werkelijken dienst moe ten opkomen, en dat zij daartoe door den korpscommandant kunnen worden opgeroe pen tegen een door dezen vast te stellen datum, tenzij door hen alsnog voor 15 Mei e. k. wordt aangevraagd, iu dit jaar voor ten minste drie weken vrijwillig onder de wape nen te mogen komen. Do minister van Oorlog heeft wederom bepaald, dat aan de Israëlietische militairen der Landmacht, die niet aan do strengere tucht bij het Algemeen depot van discipline onderworpen zijn en hnn aanstaand Paasch- feest ten hunnent wenschen te vieren, daar toe de gelegenheid te geven, door: lo. aan hen, wier ouders of betrekkingen in hunne garuizoensplatsen wonen, op de feestdagen vrijstelling van dienst te verleenen; 2o. aan de overige militairen een verlof te verleenen van en met 29 Maart e. k. tot en met 7 April d. a. v.3o. voor de miliciens van de in fanterie, van de compagnieën hospitaalsolda ten en van het korps torpedisten, aan wie als behoorende tot de tweede ploeg van het blij vende gedeelte tijdelijk verlof werd verleend, resp. tot 28 Maart, tot 30 Maart en tot 28 Maart a.s., dat verlof te verlengen tot 7 April d- a. v. Voorts heeft de minister bepaald, dat aan de onder lo. bedoelde militairen wanneer zij op de midden dagen van hun Paaschfeest- moeten -deelnemen aan ©enigszins langdurige oefeningen of marschen zal behooren te worden vergund, zich vooraf te voorzien van spijs en drank, voor hen op die dagen ge oorloofd. Een en ander geldt ook voor de geëm ployeerden bij de militaire hospitalen; de cadetten bij de K. M. A. en van de Cadet tenschool. Eene nadere wijziging van het regle ment van de Hoog ere Krijgsschool bepaalt, dat in een bijzonder geval, en alleen in het belang van het onderwijs, met koninklijke machtiging een officier van hoogeren rang, dan thans 's aangewezen, aan de Hoogero Krijgsschool kan worden verbonden. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat kapiteins der genie, kwartiermeesters en ma gazijnmeesters der artillerie, -die 30 jaren dienst als officier tellen, tolt majoor kunnen •worden benoemd, voor zoover zij, in verband! met de organisatie van het wapen, hét dienstvak of den staf van het wapen, waartoe zij behooren, niet reeds werden bevorderd. De majoors der -genie, die tot dien rang zijn benoemd, komen in mindering van het aantal kapiteins van dat wapen. Heden keerden van hunne deta cheering bij de werkplaatsen voor draag bare wapenen aan de Hem brug naar hunne garnizoenen terug de le luitenant P. W. F. van Romond van het regiment grenadiers en jagers, de 2e luitenant J. L. Hamel van het le, de le luitenant A. A. Hoogerwaard en de 2e luitenant G. E. Mulhrat van het 2e, de 2e luitenant E. A. van Paalvoorde van het 3e, de le luitenant P. K. M. O. Gude van het 4e, H. F. Scharp van het 5e, de le luitenant C. A. van Beugen Bik van het 6e, de le luitenant van Bennewitz van het •7e en de 2e luitenant F. Beets van het 8e regiment infanterie. De-Ru it er-feest te VI is sin- gen. Men schrijft uit Vlissingen aan de N. R. Ct.: Ter gelegenheid van het De-Ruyter-feest op den morgen van den 23 Maart wordt het standbeeld van De Ruyter versierd met groen en bloemen en zal door Vlissangsche inwoners een krans aan den voet worden ge legd. Met het oog op het nog niet juist vastge stelde uur van 's Prinsen aankomst zijn de juiste uren der feestelijkheddnj nog niét op te geven. Vermoedelijk zal de Prins om ongeveer 12 uur aankomen, waarna als eer ste plechtigheid de steenlegging voor de zee vaartschool plaats vindt. Daarna zal door hem de uitvoering worden bijgewoond der feestcantate, gedirigeerd door den l»er Van 't Kruys en te houden in de Groote Kerk. Intusschen heeft zich het sta-dsvendel ver zameld in het groot arsenaal om de wacht ten stadhuize te betrekken. Dit vendel, sterk 30 piekeniers en 30 misketiers, een luitenant met page en een vaandeldrager omgeven door vier hellebaardiers a-ls vaam del wacht trekt gecommandeerd door een hopman om geven door 4 reudassiers, met muziek aan 't hoofd, door de stad en schaart zich voor het stadhuis in orde van parade. Intusschen zal Z. H. van de -kerk zich naar het stad huis begeven om aldaar van de pui het schouwspel gade te slaan, dat de komst, van den admiraal De Ruyter zal opleveren. Deze komst met 3 oud-Hol landsche staatsiesloepen omgeven door 8 sloepen met matrozen en krijgsvolk van de buitensluizen naar de stad onderweg begroet door het gebulder van een saluutbatterij, die over hotel Albion zal worden opgesteld. Bij de aankomst ten stadhuize wordt De Ruyter op de trappen ontvangen door den baljuw en den burgemeester en voorgesteld aan de Gedeputeerden van hunne Hoogmo- genden. Bij deze ontvangst zal de oud-Hol- landsche taal gebezigd worden. Daarna zal een ommegang door de stad plaats hebben van het stads vendel, voorafgegaan door twee herauten te paard en de muziek van het 3e reg. infanterie, gevolgd door De Ruyter met vroedschap, de ontscheepte matrozen en zee soldaten. De wandeling door de sitad wordt op het Beursplein, dat- door gepaste versie ring in een oud-iHollandsch stadsdeel zal worden herschapen, besloten door eene op stelling van alle gecosturaeerden aldaar, ter wijl het Vlissings mannenkoor den zeeheld een lied zal toezingen van de hand van den heer Op den Zieke. Eenige gemeenschappelijke maaltijden zul len de gecost umeerden nog lang bij elkander houden, terwijl des avonds De Ruyter met fakkellicht de drie openbare concerten of bals zal bezoeken, om daarna zelf het gecos- tumeerde bal op de sociëteit Unitas te ope nen. Het. lid der Eerste Ka/nier, de heer H, F. Bultman, is sedert eenigen tijd ern stig ongesteld. Volgens den correspondent der O. H. Ct. io Haarlemmermeer is zijn toestand zorgwekkend.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2