KOLONIËN. BINNENLAND. lea. Indien dit geschied ware, zen» de ont ploffing hebben plaats gehad. Mogelijk wordt ook geacht, dat hier een krankzinnige de hand in het spel heeft. vDe Parijscbe bladen staan aanhoudend vol over den gi u wel ijken moord door den ar beider aoleilland op de kleine Martha Er- leldiug gepleegd. Dc Ma tin hoeft een verslaggeefster uitge vonden om de vrouw van Soleilland op to zoeken. Zij vond de ongelukkige echtgenooto bij haar moeder; ze droog een klein kind op den arm. Ze zei de aan de verslaggeefster, dat zij van eon onbekende een brief ontvan gen had, waarin stond, dat het bloed van bet slachtoffer om wraak schreeuwtdat het eene leven het andere waard is, en dat men op haar kind de misdaad van rijn vader zou verhalen In haar eigen woning was ze met kunnen blijven. De menschen van haar buurt beloedigden haar op allerlei wijs. Dit is een van do vele uitingen van de zucht naar wraak, ook blijkende uit het ge roep en de adressen aan Kamer en Senaat, om wederinvoering van de doodtraf in Frankrijk Verder deelde de vrouw van den moorde naar mede, dat hij reeds lang teekenen van abnormaliteit gaf. In sommige buien wou hij haar altijd wurgen, vertelde rij. Onder zeer groeten toeloop, naar men schat volgden 50,000 menschen het lijkje, is bet slachtoffer, de kleine Martha Erbelding begraven. New York, 17 F tbr. De electrische trein op het baanvak Ila^rlem, van de New-York Central Spoorweg, die bezet was met huis waarts koerende passagiers uit de voorste den is gisterenavond verongelukt in do nabij- bei'-' van Broux-park (New-York) op het gedeelte tusschen het centrale station en White Plains. De wagens reiden van den spoorwqgdain naar beneden en geraakten in brand. Volgens mededeelingen van de politie zijn 50 personen gedood en velen ge wond. Tweede telegram. De eerste berich ten over het ongeluk bij Broux-park waren overdreven. Het is nu bekend, dat 20 perso- non gedood en 50 gewond rijn. vUit Milaan werd gisteren geseind, dat hot in 't Noorden van Italië ongeveer een etmaal hard beeft gesneeuwd. Alle treinen hebben aanzienlijke vertraging. Op de lijn MilaanGenua ligt de sneeuw hier en daar 40 centimeter dik Te Genua moeeten het tramverkeer en bot werk aan de Laven we gens do sneeuw worden gestaakt. OOST-INDIE. D« vangst van its raJja van Gaa. Aan een beechrijvng hiervan, voorko mende in het ,,Soer. Hbld." is het' volgende ontleend ,,De troep bleef doorspenren en in den loop van den 24en December liep men een inlander tegen bet lijf, die, door Christoffel persoonlijk ondervraagd, hem vertelde, dat de radja te Boeloe Waroë zat. Dit punt werd nu het doel van den tocht. Maar welk een weer was het! Het regende voortdurend, de weg was ge accidenteerd en glibberig, 't ging ravijn *n, ravijn uit, aldoor over terreinen van die heerlijke Celebeeformatie (Celebes melange) klei en steen. Slechts met een klein deel van zijn geslonken brigades bereikte de on vermoeide aanvoerder Boeloe Waroëde radja was natuurlijk al weer weg, maar hij was er kort te voren werkelijk geweest. De inlander, dio den weg gewezen had, vroeg heen te gaan Een andere inlander op het veld opgevat (niet in do kampong dus) werd geprest om verder den weg te wijzen. En toen al maar door weer vooruit. De trein bleef achter. Dait was minder. Voort steeds voort. Daar kwam men aan een laxianghuisje de radja was er geweesthij had er gekookt, het vuur was nog aan. Aldoor weer vooruit, vw>3r of geen weer. De nacht, viel in. De regen viel in vlagen striemend neer. Madjoe! commandeerde Christoffel. Het werd drie uur. Daar zagen de voorste maréchaussees eeni- ge hutten. Een er van was hel verlicht. Zou daar de radja rijnf Langzaam slopen de vervolgers nader Daar zag Christoffel twee mannen oj> de trap zit ten enkele passen verder stonden oen dozijn mannen hardop to deliberoeren. Eén toeken van den commandant en de maréchaussees sprongen naar vorenChristoffel stond bij dien radja Daar was dan het groote oogenblik, door den Tadja met groote vrroze gevreesd, door de onzen met zoo innig verlangen verbeid Luide riep Christoffel den vorst en de zijnen too niet te vroezenhun zou geen leed ge schieden Of de vrees er te sterk in aat. of dat men den officier niet geloofde de geheele troep stoof uiteen, weg in de duisternis. De afgrond vlak in de nabijheid was in don zwarten nacht onzichtbaarde ongelukkige radja en zijn zoon Datoe Soeppa en zeven volgelingen lagen enkelo seconde» na de woorden van Christoffel verpletterd op den bodem van den zeshonderd meter diepen afgrond..." De resident van Timor en onderhoorig- jjjedon seinde den 11 Januari aan de regee ring; Na afloop welgeslaagden patrouilletocht instructeur A'bbink in Anakala, West- Soeniba, berichtte hij dat ons bdvak aldaar door kwaadwillige bevolking verbrand is. Luitenant Rijndero dadelijk met detache ment uit Oost-Socmba daarheen vertrokken tot bestraffing en kraahtige bevestiging ge zag verzet ondervonden te Wai-monoek, kwaadwilligen rich vereenigd hadden. Kam pong genomenin handen gevallen vijf dooden, vele gevangenen en volgens bericht veel gewondenonzerzijds geen verliezen goheclo landstroek afgepatrouilleerd tot Zuid kust, geen verder verzet ondervonden; deta chement militairen on pradjoerits onder Ab- bink achtergelaten tot bevestiging orde en voorbereiding registratie. Java-Bode Ohriataffal la aolis. Den 23en Januari werd via Batavia aan do Deli Ot. geseind: Kapitein Christoffel patrouilleerde van den lien tot den 20en in Miawa. Neerge legd werden 17 vijanden, achterhaald 20,000 beaumontpatronen, twee voorlaadgeweren en een kis>t geweergereedschappen. Eon 41a hiaat heeft. In De Loc. vinden wij medegedeeld. dat de welbekende luit. Rhemrev, wien, in weerwil van zijn stijven arm, gevolg van ver wonding door een kiewanghouw in Atjeh opgeloopen, vergund is in dienst te blijven, de belofte gekregen had dat hij naar Celebes zou worden gezonden en dat hij dan dc op dracht zou mogen overnemen om achter den Radja van Goa aan te gaan. En nu is de iluusie, om den ongrijpbare te pakken, voor den flinken officier verkeken. In plaats van nu, zooals zooveel anderen, wangunstig te zijn wegens dit succes, zond) hij dadelijk aan Christoffel een lang tele gram, om hem geluk te wenschen en besloot dit zeer typisch met het verzoek om hem (Rhemrev) nu niet ook La Sinrang voor den neus weg te kapen, maar het pakken van. dit beruchte bendehoofd aan hem over te laten. Do Staatscourant van Zondag 17 en Maandag 18 Februari bevat d!e volgende Koninklijke besluten benoemd tot vice-consul te Tönsberg JO. Ri jngaas benoemd tot rechter te Ziwalile mir. E. L. Umbgtrove, -rechter te Alkmaar; benoemd tot ndtaris te 'sGravenhage J. Eel man, notaris te Delft; te Kampen H. J. Carsten, notaris te rtZari3t; bij het departement van waterstaat 'bevorderd tot referendaris de hoofd- oomm ie&-referendaris-tiftulair W. A. C. Whitlau; tot commies de adj-oamimieeen mr. dr. J. Th. Schönfeld en J. Th. de Vo gel; tot adj-commies die le klerken C. H. Conrad en mej E. M. van Geldertot le klerken de 2e klerken G. Jansen, A. van Ptraagh en R. de Vidail die Saint Germain; bij bet departement van koloniën be noemd tot adjunct-oonnmiies jbr. mr. O. E. W. Six op verzoek eervol ontslagen dr. P. A. Vc6, lid van den Voogdijraad te Rotterdam wegens lichaamsgebreken de postcomnmes 2e klasse L. W. C. ten Bnummeler. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ak voorzitter van de plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Stad-Vollenhove, aan V. Roos, en is benoemd tot voorzitter dier com missie L. Boensma, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Vollenhove. H. M. de Koningin heeft Vrijdag ridder Van Rappard beëedigd als diploma tiek vertegenwoordiger van Nederland te Tanger. De Koningn zal heden den Zondag avond hier aangekomen Russisch en Staats man De Martens ontvangen. De Koningin ontving Vrijdagavond! opnieuw den voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Gemeraal ten gehoone. Men verneemt, dat besprekingen van H. M. met Staatslieden over de ministerieels crisis althans in de eerstvolgende dagen, niet verder zullen gehouden worden. In welingelichte Staatkundige kringen wordt met grond betwijfeld of de adviezen der tot dusver door de Kroon over de crisas geraadpleegde autoriteiten zich bewogen hebben in de richting van ontbinding der Tweede Kamer. H. M de Koningin-Moeder ontving Zaterdag te déjeuneeren ridder van Rappard gezant en consul-generaal in Marokko en mevrouw "."an Rappard, zijne echtgenooto, die beiden gisteren naar Tanger zijn afge reisd. II. 51 de Koningin-Moeder woonde Zaterdagavond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 'sGravenhage het con cert bij, dat het orkest van het Amster- damsch Concertgebouw onder Meugelberg's leiding gaf. Het bezoek van Z. K. H. Prins Hen drik, Zaterdagmiddag aan de Automobielen tentoonstelling te Amsterdam, was eene ver rassing. De Prins, 's ochtends van Apeldoorn in de hoofdstad aangekomen, bezocht Artis en nam daarna, gevolg gevend aan de uitnoodi- ging van den voorzitter der Nederl. Auto mobielclub, jhr. mr. R Sand berg tot Essen burg-, deel aan een déjeuner in het Amstel- Hotel. Per auto arriveerde de Prins omstreeks balf drie aan het tentoonstellingsgebouw, vergezeld van een klein gevolg, bestaande uit de hoeren T baron van Pallandt van Duynroll en S. baron van Heemstra en twee bestuursleden van de ,,N. A. C.". d« beeren jhr. mr. R. Sandberg tot EsBenburg, voor zitter. en H. A. G. Venema, penningmees ter. Zoo was het bezoek geheim gehouden, dat het aanwezige publiek eerst heel langzamer hand met de komst in kennis kwam. Z. K. H., zelf een hartstochtelijk beoefenaar van de automobielsport, bezichtigde met zicht bare belangstelling de verschillende stands en onderhield rich met de vertegenwoordi gers der versohillendo firma's. In het bij zonder werd nadere uitlegging gevraagd van de uitvinding voor het automatisch in be weging stellen der automobielen van nieuwe dingen op het gebied van snellere rem wer king en van de afneembare Micbelinbanden. Met opmerkzaamheid werden in oogon- schouw genomen de race-wagen» op den Renault-stand. Z. K. H. liet zich speciaal uit over den vooruitgang dien de Hollandsche industrie gemaakt had. Na bezichtiging der automobielafdeeling, werd ook do groote tuinzaal bezocht en lan goren tijd vertoefd bij de motorbooten. Om kwart voor vieren verliet de Prins met d" auto van jhr. Sandberg do tentoonstel ling en vertrok daarmeo naar de Residentie. In verband met de geruchten over de vorming van een cabinet d'affaires, kwam aai. Het Centrum ter oore, dat geen der katholieke Kamerleden zal worden bereid bevonden in zulk een Kabinet zitting te nemen. I*and en Volk verneemt nog, dat mr. Kolkman Zaterdagmiddag te 3 uur ander maal ten Paleizo was. De minister van marine, de heer Stuart., is thans in zooverre hersteld, dat hij het bed heeft kunnen verlaten. Nu het eerste verbana van de armbreuk, die den minister bij zijn val bekwam, is af genomen, laat het zich aanzien dat spoedig een volledig herstel zal iiufreden en dat de ma niSter binnenkort de inrichting van hot Roode Kruis, waar hij verpleegd werd, zal kunnen verlaten. Aanslag mp minister Van Raalta. Men meldt uit 'sGravenhage: Zaterdagmiddag omstreeks één uur, toen de minister van justitie, mr. E. E. van Raalte, van het Departement kwam, om huiswaarts te ikoeren, kwam in de Amalia- sbraat nabij zijne woning een manspersoon naast hein loopen. Toen d© minister be merkte, dat deze persoon zich al meer en meer aan hom opdirong, vroeg Z. Exc. of hij hem iets te verzoeken had. In antwoord hierop haalde de man een revolver voor den dag, waarmede hij vier schoten op den heen- Van Raalte loste. Alle vier schoten misten hun doel, zoodat de minister wonder boven wonder ongedeerd bleef. Twee kegels kwa men terecht in de ramen van het huis vam den minister. Twee jongens, die van het voorva1 getuigen waren, ijlden naar het pa leis, om daar politie te halen. Twee agen ten arresteerden den man, die na het lossen der schoten op den minister ter plaatse was blijven staan. Alleen de revolver had hij op straat weggeworpen. Uit een voorloopig on derzoek bleek, dat de dader genaamd is Si- mom Polak, die rich ,reel in Den Haag op hield. Hij verklaarde dien revolver te Am sterdam te hebben gekocht, met heb doel om den minister, dien hij niet kende, dood te schieten, omdat hij zich gegriefd gevoelde door een uitspraak van het Hooggerechts hof. Over de beweegredenen tot rijm misdrijf zou hij Later wel meer vertellen. Polak werd maar die poliltie-afdeeling aan het Ailexanderveld gebracht, om daar in ver hoor te worden genomen. De minister van justitie keerde natuurlijk zeer verschrikt en ontdaan zijn woning bin nen, maar herkreeg kort! daarna rijm gewone kalmte De burgemeester en de hoo fdoommsisaris van politie, de heer Versteeg, waren een der eersten ontder de velen, die don minister gie- luk kwamen wenschen, dat hij aan dezen aanslag ongedeerd is ontkomen. De man, die den aanslag pleegde, is al niet jong nieer; ongeveer 40 jaar oud. Hij verklaarde lijdende te zijm aan in fluenza en verzocht zoo spoedig mogelijk .naar het bureau te worden vervoerd., waar hij, aangekomen, vroeg om een stoel. Nader meldt men ons: De dader van den aanslag op don minister van justitie onderging hedenmiddag een voor- loopig verhoor van den commissaris van po litie der 4de afdeeling, den heer Wulffers. Eenige getuigen verklaarden, dat de man het revolver bij het afschieten met zijn bei de handen vasthield. De Minister, die het wapen tegen hem zag richten, bukte. Trouwens, man richt te te hoog, daar de kogels twee :ntter boven de straat de ruiten van het huis doorboor den. Een vijfde schot kon hij niet lossen, daar het wapen toen weigerde. Drie personen, door den commissars ge hooid, herkenden den dader Zij wareu bij het voorval tegenwoordig geweesft, De dader, Polak, was te 'sGravenhage in rie kost in de Jan de Baenstraut. Hij is ge wezen onder-kapelmeester van de infanterie iu West-Indië en was sedert een paar jaar gegageerd met f 190 's jaars. Hij meende daardoor benadeeld te ziju "O een hooger gagement te hebben verdiend. Polak verklaarde dan ook geoequestreerd te hebben bij koloniën, bij de Koningin en bij anderen", maar steeds nul op het request te hebben gekregen. Daarover verstoord liep hij rond met het doel den een of anderen hoo gen autoriteit, wie 't ook mocht zijn, gelijk hij zeide ,,de minister, of desnoods dr. Kuyper'' te dooden. Bij het verhoor maakte hij den indruk toe rekenbaar te zijn. Hij was volkomen kalm; verklaarde geen berouw te gevoelen over het gebeurde en het doel t© hebben gehad den persoon op wien hij schoot, en van wien hij wist dat het de minister van justitie, mr. Van Raalte was, te dooden. De dader, die schamel was gekleed, is nog heden ter beschikking van de justitie ge steld en overgebracht naar het Huis van Bewaring. De aanslag op den minister van justitie. Ambtgenooten van mi nister van Raalte, vele autoriteiten en et telijke corporaties hebben Zaterdagmiddag van het bekende voorval den minister van hunne belangstelling doen blijken door per soonlijk bezoek, telegrammen enz. Een particulier verslaggever van de Tele graaf kan in tegenstelling met de loopende geruchten, uit de beste bron mededeelen, dat Z.Exc. de minister van justitie, mr. E. E. van Raalte, wol degelijk geraakt is De dader loste vier schoten, waarvan een door de overjas ging bij den linkerschou der, zonder evenwel een wonde te veroor zaken. Toen do minister zag, dat de man een re volver op hem richtte, liep hij heen en weer om niet geraakt te worden. Een der huia- gonootendie het gebeurde zag, opende snel de deur, waarop de minister zijn woning binnen ging. Binnengekomen zag hij, dat een kogel door de jas was gegaan. Het is inderdaad meer dan een groot won der te noemen, dat de kogel, die door den winterjas drong, niet den minister zelf heeft getroffen. Dit zou, naar men vermoedt, te danken zijn aan 't feit., d'at de kogel is afge ketst op het bevestigingsstaafje van het or- deteeken-lintje, dat Z.Ex in het knoopsgat van zijn gekleed© jas pleegt te draden. Een andere verklaring van deze omstandighcd kou men Zaterdag niet geven. Op het kleodingstuk werd door de politie beslag gelegd, om later als „stuk \an over tuiging'' te kunnen dienen. Dc afgeschoten kogels, die gevonden werden, zijn met bet zelfde doel door de politie meegenomen Zaterdagavond verklaarde de dader aan den rechter van instructie, verheugd te zijn dat de minister ongedeerd was gebleven. Polak is reeds eenmaal met de justitie 'n aanraking geweest. Drie jaar bracht hij, we gens landlooperij, op ©en rijkswerkinrichting door. Er werd nu juist weer naar hem ge zocht en wel door de Amsterdamsche politie. Bij haar was n.l. bericht ontvangen, dat Polak zich had schuldig gemaakt aan het verkoopen van een door hom gehuurde pia no Onze gezant bij de Hoven van Zweden en Noorwegen., baron Van Heeckeren van Keil, is naar zijn post teruggekeerd. De heer F. Ratigan, secretaris bij het Engelsohe gezantschap in Den Haag, is als zoodanig naar Tanger overgeplaatst. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst heeft zich met een uitvoerig adres gewend tot de Tweede Kamer in zake het ontwerp-ziekteverzek©- ringswet 1907. Met het oog op de onzekerheid, die nog altijd 'bestaat, omtrent het al of niet aanblijven na Mei 1907, van den heer mr. W. F. van Leeuwen, als burgemeester der hoofdstad, circuleert onderstaand adres, ter wijl het ook bij enkele ingezetenen ter onder- teekeming is neergelegd: Aan Mr. W. F. van Leeuwen, Burgemeester van Amsterdam. ,,De ondergeteekeaden, allen inwoners van Amsterdam, waardeer end© het vele goede onder uw bestuur tot stand gekomen, betreurende bij uw© welgemeende pogin gen in het algemeen "belang, de weinige sa- menwerking tusschen stads- ©n landsregoe- ring, stollen er prijs op, te verklaren, dat zij Uw heengaan beschouwen als een ramp voor hun stad, verzoeken U te willen aanvaarden de ver zekering hunnefr ingenomenheid met Uw beleid, vleien zich, dat deoe spontane uiting van ingenomenheid met Uw bestuur moge opwe gen tegen de teleurstellingen van allerlei aard, aan Uw hoog ambt verbonden, ©n verklaren nadrukkelijk, dat iedere uiting van het tegenovergestelde, onverschil lig van welke zijde, in lijnrechten strijd is met het gevoelen van het overgroote deel der bevolking van de hoofdstad." (Tol.) Uit Tilburg wordt gemeld, dat aldaar de benoeming verwacht wordt van den heer A H. A. Arts, lid van de Tweede Kamer en li4 van den gemeenteraad van Tilburg, tot burgemeester dier gemeente als opvolger van wijlen den heer Mutsaers. Do nieuwe burgemeester der gemeen te Renkum, de hoer jhr. L. H. N. Neder- rneijer ridder van Rosenthal, tot zijn be noeming gemeente-secretaris word Zaterdag geïnstalleerd. Bij zijn komst per rijtuig van Oosterbeek werd hij opgewacht en verwel komd door een feestcommissie, terwijl een eer©wacht, het fanfare-gezelschap en de le den van verschillende corporaCiën den bur gemeester ♦p zijn tocht door het dorp ver gezelden In de vergadering van den Raad werd de 'heer Nedermeijer toegesproken door den oud sten wethouder, don heer Hilhorst, die bij zijn gelukwensch, do best© verwachtingen uitsprak voor de gemeente onder het bestuur van den nieuwen burgemeester. De heer Nedermeijer betuigde zijn dank, waarna hij verklaarde rijn ambt te hebben aanvaard. Na afloop der raadsvergadering werd in de openbare school receptie gehou den, waar men den burgemeester kon gel uk- wenschen. Hiervan maakten zeer velen ge bruik. Daarna vertrok hij naar Oosterbeekwaar eveneens een eerewaoht ter ontvangst gereed stond De detacheering van officieren-leerlin gen der Hoogere Krijgsschool in 1907 »s als volgt Jhr. W. Röell, le luitenant van het korps rijdende artillerie; H. A. F. G. van Ermel Scherer, le luitenant van het 2e regiment veld-artillerieU. J. W. Roldanus, le lui tenant van het 2e regiment vesting-artil lerie; J. C. Cramwi nek elle luitenant van het regiment genietroepenH. H. Dinge- mans, le luitenant der artillerie N.-I. leger; R. Schuursma. le luitenant der artillerie N.-I. leger, allen bij het regiment grenadiers en jagers te 'sGravenhage; J. Kooiman, le luitenant bij het 5e regiment infanterie, bij het le regiment huzaren te AmersfoortW. J. C. Schuurman, le luitenant van heb 4e regiment vesting-artillerie, bij het 2e regi ment huzaren te Venlo; H. A. Cramer, le luitenant van de infanterie N.-I. leger, bij idem H. A. Seyffardt, le luitenant van het le regt. vesting-artillerie, bij het 2e regt. huzaren te Roermond; H. A. Gerth van Wijk, le luitenant van de infanterie N.-I. leger, bij idem F. JBacker, kapitein van het 3e regt. infanterie; C. Koning, le lui tenant van hot 10e regt. infanterie; M. G. Labree, le luitenant van het regt. grena diers en jagers; F J. P. Sachse, kapitein van de infanterie N.-I. leger, allen bij het 3e regt. huzaren te 'sGravenhage; J. C. Lens, kapitein van het 3e regt. vesting-artil lerie; G. A. Scheffer, le luitenant van de infanterie N.-I. lqgerA. J. C. Jonquière, le luitenant van de artillerie N.-I. leger, allen bij het 4e regt. huzaren te Deventer; jhr. W. Laman Trip, le luitenant van het regt. grenadiers en jagers, en J. Ottens, le luitenant van het 2e regt.. vesting-artillerie, beiden bij het 4e regt huzaren te Zutphen J. H. Hardenberg, le luitenant van hot regt. grenadiers en jagers, bij het le regt. veld-artillerie te Ac ersfoort; J. W. A. Cassa, le luitenant van het regt. grenadiers en jagers; A. B. W. Schaeffer, le luitenant van de infanterie N.-I. leger; H. Cramwinc- kel, le luitenant van de artillerie N.-I. leger, allen bij het 2e regt. veld-artillerie te 'sGravenhage; J L. M- van den Brandhof, le luitenant van het regt-. grenadiers en jagers, bij het 2e regiment veld-artillerie te LeidenP. J. van Munnekrode, le luitenant van hot 6e regt. infanterie, on M. J. E. Boe, le luitenant van de infanterie N.-I. leger, lieiden bij het 3e regt. veld-artillerie te Breda. Naar men verneemt zal aan den gepen- siomeerde.i kapiteim van het O.-I. leger te Nijmegen G. C. Meerburg, het. commando over het Kol. Werfdepot te Harderwijk wor den overgedragenDe le luitenants D. Buijze en A. Tissot van Patat, gedetacheerd bij de Kol. Reserve, zullen naar Harderwijk war den overgeplaatst. De kapiltein-kwartiermeester C. W. F. Doorman, vam het Kol. Werfdepot te Har derwijk, wordt met 1 Mei naar Lenden over geplaatst. In verband met de inkrimping van het blijvende gedeelte heeft de inspecteur der infanterie, met betrekking tot de op leiding van het mdlitiekader, bepaald, dat de miliciens die in Maart en April voorloopig geschikt geoordeeld worden voor de kader opleiding in afzonderlijke klassen ingedeeld en geoefend zullen worden. In Mei en Juni worden rij bataljonsgewijze vereenigd en afzonderlijk verder opgeleid tot soldaat. De opleiding tot korporaal heeft plaats van 1 Juni tot 15 Julidaarna examen en zoodra mogelijk aanstelling tot korporaal. Dienst uitsluitend als korporaal tot 20 Aug. Opleiding tot sergeant (met inbegrip van het examen) van 20 Augustus tot Novem ber; gedurende de regimen tsoefeningon wordt de opleiding geschorst. 1 November aanstelling tot sergeant en gedurende die maand dienst als sergeant. Arab. Ot. De minister van justitie brengt in de Staatscourant ter kennis van belanghebben den, dat in de maand April van dit jaar een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van sollicitanten naar de betrekking van schrij ver bij het gevangeniswezen of het rijkstucht- en opvoedingswezen, die ten minste den leef tijd van achttien jaar hebben bereikt. Men zie bijzonderheden in de Staatscourant. Ter algemeen© begraafplaats te 's Gra- venhage werd Zaterdag in tegenwoordigheid van vele belangstellenden, voornamelijk uit de krineen der rechterlijke macht, op hoogst eenvoudige wijze ter aarde besteld het stof felijk overschot van den heer mr. J. van dei* Jagt, in leven substituut-griffier bij den Hoogen Raad. Tot hen die' aan die groeve der ontslapen ambtenaar den laatsten groet brachten, behoorden onder meer de heeren mns. Eijssel, Guljé, Van Teijlingen en Kar atenraadsheenen bij ons hoogste rechtscol- legie, de heeren mrs. Rethaan Maca.ré en Ort, advocaten-generaal en mr. Ermerius, subst.-griffier bij den Hoogen Raad, zoome de ambtenaren van Griffie en Parket, ter wijl het Bureau van Consultatie vertegen woordigd was door zijn voorzitter, mr. Ad- druk en den secretaris mr. Van Praag. Ook onderscheiden leden der balie gaven van hunne deelneming blijk. De broeder van den ontslapene dankte voor de betoomde 'belangstelling. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Amsterdam in den ouderdom van 61 jaar overleden de heer Martin Wolff, op richter en directeur der Kioskonderneming. De heer Wolff was oud-voorzitter, eere-lidi en mede-oprichter der Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer te Amsterdam en ontving bij zijn aftreden als eerste-voorzibter in 1902 een gouden medaille der Vereeniging. Voorts was hij jarenlang gedelegeerd bestuurslid van het .Panopti cum" en lid van het bestuur van het Cen traal Israël. Weeshuis te Utrecht. De Regeering erkende zijn verdiensten door zijtn benoeming tot officier in de Orau- je-Nassau-orde. Verder was hij ridder in de orde van Leopold van België en Cambodja, ridder van de 5e klasse der orde van Nichan Iftihar van Tunis en van den Draak van Annam. 9Kinderoptocht. Door de ver eeniging ,,Uit het Volk, voor het Volk" te Middelburg is het plan geopperd om ter ge legenheid van den verjaardag van de Ko ningin of bij een eventueel vroeger bezoek van H. M. een gecostumeerden kinderoptocht te houden. Zij kwam op dat idee door een indertijd te Hoorn gehouden en met succes bekroonden optocht. In ee® samenkomst met ouders en kin deren is door een der bestuursleden het plan ontvouwd en dadelijk bleek het veler sym pathie te hebben. Staande de vergadering verklaarden zich reeds 58 jongens en 50 meisjes tot medewer king bereid en het laat zich aanzien dat dit getal nog aanmerkelijk stijgen zal. Nog deze week houdt het bestuur zitting om kinderen voor deelname in te schrijven. De Middenstandstentoon stelling van 1908. Naar de Tel. ver neemt, ligt het in de bedoeling van het comité voor de groot© middenstandstentoon stelling van 1908 te Amsterdam, om de ten toonstelling nietzooals gebruikelijk is te doen bestaan uit een kolossaal groot hoofd gebouw, maar uit onderscheidene grootere en kleinere paviljoens, die in de eerste plaats aan het geheele terrein een aanlokkelijk aan zien zullen geven, maar welke tevens eeu goede gelegenheid bieden, om de onderschei dene vakken zooveel mogelijk in afzonder lijke gebouwen te groepeeren. Het tentoonstellingsoomité heeft dit standpunt ingenomen, na gepleegd overleg met op tentoonstellingsgebied bevoegde man nen. Terecht heeft men toen ingezien, hoe verkeerd 't is alles in een hoofdgebouw onder dak te brengen. Het bezoek zou dan niet al-

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2