N.. 885. 5" Jaargang. Dinsdag 26 Februari 1907. BUITENLAND. FEUILLETON. De Kranige Chauffeur- AMERSFOORTSGH DAGBLAD AB0HlO8MBjrT8PfiIJ8 Per 8 maanden toot Ameiafcort 1*23. Idem franoo per post•••••- 1.75. Afrondsrlgke nuamen- 0.05. Deae Cowan* reraohgnt DagelfWmet «Hzondering van Zon- en Feestdagen. Advertenties, mededeelingen ens., getter® men vóór 10 nsr 'i morgens bf de Uitgevers in se zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. UtrechtscliMtraat 1. Inter comm. Telephoonnummer 66. PRIJS DEE ADVERTENTIES Van 15 regelsf 0.75. Ëlke regel meer- 0.15. Oroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf beBtaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Bene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De Duitsehe rijksdag. Gisteren zijn in den Duitsohen rijksdag de algemeen© beraadslagingen begonnen over de begrooting van het dienstjaar, dat met 1 April a. s. begint. Do gewone tijd voor dit debat valt in de dagen vóór Kerstmis; de ontbinding van den vorige® rijksdag heeft het twee maanden verschoven. Men zal zich ditmaal buitengewoon moeten haas ten, om nog vóór 1 April gereed te komen. Maar voor do algemeen© debatten zal men toch eerder meer dan minder tijd dan an ders nood-g hebbenwaarschijnlijk zal deze geheele week daarmee heengaanHet ligt voor de hand, dat ditmaal niet enkel be- grootings- en financieel© kwestiën ter sprake komen. Het zal een debat zijn over den geheelen politieken toestand, en men be hoeft geen profeet te zijn om te voorspellen, dat dit debat zal worden beheerscht door den wensch, die algemeen bestaat, om Maar heid te verkrijgen over de verhoudingen, die nu bestaan tnssohen de parijen onderling en tussohen hen en de regeering. Over de vraag Hoe staat nu de rijkskanselier tegenover het centrum en het centrum tegenover hem? zal met zekerheid trachten te verkrijgen. Ook het standpunt der partijen tegenover de so- cdaal-demooratie zal men preciseeren. De strijd, die aan de stembus is gevoerd, zal in dit debat nakl'nken, en men zal zijn best doen daarin een aanknoopingspunt te vin don voor de wijze, waarop de partijen zich in de toekomst zullen groepeeren De officieuse Nordd. Alig. Zeitung is daarmee reeds begonnen, door te wijzen op de symptomatische beteekeni svoor die toe komstige groepeer*ng der partijen, die moet worden toegekend aan de samenstelling van het bureau van den rijksdag. Het blad) schreef daarover: ,,Door de verkiezing van een conservatie ven voorzitter en van twee liberale onder voorzitters, de eerste nationaal-li'beraal, de tweede vrijzinnig, is de door de partijen ge durende den verkiezingsstrijd aangenomen frontstelling ook naar buiten zeer markant tot uitdrukking gekomen toen het huis zich constitueerdeOngetwijfeld zou zich eene ge voelige teleurstelling meester gemaakt Leb ben van breed© rijen kiezers, wanneer na de verkiezingen het centrum, alsof er niets was gebeurd, weer den eersten voorzitter had ge leverd en zoo op den nieuwen rijksdag het zege'l van eene bijzondere machtspositie Lad gedrukt. Een redht op den eersten voorzitters- zetel als de onbetwist sterkste partij bezat het niet, omdat eene vaststaande traditie voor zulk een e handeling niet is af te leiden uit de geschiedenis van den rijksdag. De po sitie van den nieuwen voorzitter zal thans, met het oog op de verscherping van den poli tieken strijd en op de oppositie van de par tijen der minderheid bij zijne verkiezing, eene moeilijkere zijn dan door den eenstem mig gekozen graaf Ballestrem werd ingeno men, maar zulke toestanden zijn ook vroeger reeds in den rijksdag voorgekomen, en men mag er trouwens op rekenen, dat het cen trum zooveel bezonnenheid en koelbloedig heid zal bewaren om tegenover het nieuwe bureau geen taktiék van persoonlijke ran cune te volgen. In ieder geval is bij deze eerste aanleiding, waaraan een© zekere symptomatische beteekenis niet is te ontzeg gen de conservatief-liberale paring melt suc ces te voorschijn gekomen. Wanneer de cen trum-pers zich over het haar onaangename heden heenzeb met verwachtingen voor die toekomst, waarin de overeenstemming tus- schen de conservatieve en liberale partij- groepen van zelf reeds verloren zal gaan door de tusschen hen bestaande tegenstrijdig heid in de opvattingen, dan is het te hopen, dat deze speculatie zal afstuiten op de schran derheid, bezonnenheid en den nationalen zin der betrokken partijgroepen Want juist het. gevoel voor de nationale eer, dat boven den partijgeest en boven de partij-ijidellieid moet staan en dat ndeb toelaat zich half en half als een staat in den staat te voelen, vormt voor de con; rvatieven en liberalen een mid del om zich aan elkaar te hechten, waarvan de Sterkte aan het centrum en zijn aanhang eene pijnlijke verrassing zal bereiden." Dat is ongetwijfeld waar in de gevallen, waarin werkelijke levensvragen van de natie en hare eer op het sjel staan. In de meeste gevallen echter worden de partijen op wet gevend gebied door zakelijke verschillen van meening gescheiden, die niet uit den weg geruimd worden, door de zaken uit een na tionaal oogpunt te bezien. Wanneer en hoe vaak de rechterzijde en de burgerlijke lin kerzijde in den rijksdag zich tot eene meer derheid bijieen zullen voegen, hangt voor een goed deel af van de concrete voorstellen, die de regeering zal doen. Met Let oog daarop is Let. van belang de algemeen© richting van het regeeringsbeleid te leeren kennen. Heft debat, dat gisteren begonnen is, biedt daar toe de gelegenheid. En op de bezwareD, die daaraan verbonden zijn, wijst het verlangen, dat de Deutsche Tagesztg., het opgaan van den Bund der Landwirte, uitdrukt, dlat vorst Bülow kleur zal bekennenHet blad schrijft ,,Wij koesteren den levendagen wensch, dat do rijkskanselier het doel van zijne poli tiek duidelijk zal uiteenzetten en in zekeren zin in een program zal samenvatten. Daar door zou hij het verwijt, dat hem dikwijls ge daan wordt, dat hij geen program heeft en slechts politick van één dag van de hand in den mond voert, ontzenuwen. Inzonder heid echter wenschen wij, dat hij de door velen, niet door ons, gekoesterde vrees zal wegnemenalsof hij zich door de betrekke lijk geringe voordeelen, die het links staande liberalisme heeft behaald, kan laten bewe gen af te wijken van de banen, die hij heeft ingeslagen op het gebied der economische politiek." Berlijn, 25 Febr. In het algemeen© be groot! ngsdebat antwoordde de rijkskanse lier op het betoog van den woordvoerder van 'het Centrum Spahn,,Tk heb lang mijn best gedaan de medewerking van het Centrum te winnen voor de groot© vraigen, die eene nationale politiek heeft op te los sen. Ik. ga mee met iedere partij, die de groote lijnen eerbiedigt, zonder welke het Duitsdhe volk zich in de wereld niet kan handhaven. Maar het Centrum heeft zijne toonaangevende positie niet gebruikt met die mate van kalmte en zelfbeheersching, die voor de partij de noodzakelijke voor waarde is van een blijivenden invloed. Roe ren trad op tegen den directeur van kolo niën op eene zakelijk niet gerechtvaardig de wijze en in een vorm, die buiten alle perken ging. „Wanneer het Centrum zich met ons had willen verstaan en onder handhaving van het wederzijdsche standpunt omtrent, de eer en het beginsel, de ontbinding van den Rijksdag had willen vermijden, dan had het slechts voor het voorstel - A.blass be hoeven te stemmen, dat het begrootings- recht volkomen eerbiedigde. Het Centrum deed dit echter niet, omdat het samen met de sociaal-democratie de regeering op den kop wilde zitten, en dat zal de regeering zich nooit laten welgevallen." Bülow zeide verder, dat tijdens den ver kiezingsstrijd werd beweerd, dat het er om ging de grondwettige instellingen en vrij heden tegen de persoonlijke regeering te verdedigen. Dat was eene misleiding van de kiezers. Nooit heeft zich een persoonlijk bewind doen gelden. Alle beweringen over machtsmisbruik van de Kroon bij de ont binding van den Rijksdag zijn lichtzinnige praatjes. Dto bewering, dat de katholieke kerk in gevaar zou zijn en een nieuwe „Kulturkampf wordt voorbereid, is een grove verkrachting van de waarheid. Het. samengaan van het Centrum met de sociaal-democratie was niet slechts een grove staatkunstige fout, maar ook een mo reel onrecht. Afgevaardigden van het Centrum hebben het wachtwoord uitgege ven, dat men moest stemmen voor de soci aal-democraten. Zoolang de sociaal-demo cratie op haar standpunt blijft staan, moesten bondgenootschappen voor verkie zingen slechts mogelijk zijn onder burger lijke partijen. De tegenwoordige meerder heid moet zich hierin aaneensluiten, dat zij positieven arbeid wil verrichten. In de bescherming van den nationalen arbeid, in een gelijkmatige behartiging van de belan gen van alle takken van bedrijf, in de bevordering van landbouw en nijverheid, in maatregelen in het belang van de ar beiders zal ik trouw blijven aan het eens ingenomen standpunt. Met de tegenwoordige meerderheid, die tot mijne groote voldoening het volk ons gaf, acht ik een vruchtbaar staatkundig be leid, dat zich bewust is van wat het beoogt, zeer wel mogelijk." (Luide bijval en hand geklap.) Engeland. In de toelichting van de Engelsche be grooting van oorlbg van 1907-1908, die sluit met een cijfer van 27.760.000 p.st., doet de r inister Haldane uitkomen, dat deze begrooting 2.036.000 pond lager is dan die van 1906-1907. Londen25 Febr. Minister Haldane gaf eene uitvoerig© uiteenzetting van zijne leger- voonstellen, in hoofdtrekken hierop neerko mende De militaire macht zal omvatten een veld- leger en een territoriaal leger. Het veldleger zal bestaan uit 160,000 uitstekend geoefende manschappen, steeds gereed voor een mobili satie voor overzeeeche oorlogen, terwijl het territoriale leger zal bestaan uit 300,000 militie, vrijwilligers en yeomanry, vereenigd in een homogeen lichaam. Bij het uitbreken van een oorlog zal het territoriale leger ge mobiliseerd worden voor stelselmatige oefe ning gedurende zes maanden het territoriale leger zal de vestingen bezetten en invallen van buiten afslaan, wanneer liet veldleger buiten het rijk dienst doet. De regeering is van mooning, dat. na eene oorlogsoef ening gedurende zes maanden groote afdeeldngen van het territoriale leger rich ook vrijwillig zullen aanbieden om *n her actieve leger te dienen, en aldus het veldleger zullen versterken en steunen. De minister deelde verder mode, dat het gemobiliseerde veldleger zal bestaan uit vier kavallerie-brigades, zes infanterio-divisiën en bovendien nog een nieuwe afdeeling, ge naamd: het contingent., tellende 75,000 man. dat zal worden op de been gebracht op dezelfde wijze als de militie en dat. dienst zal doen voor anim unitie-colon nes, den trein, enz. In het nieuwe plan zal uitbreiding of inkrimping gemakkelijk zijn. Wanneer de ander© volken er toe komen hun legermacht in te krimpen, dan kan Engeland dat ook geleidelijk doen, zonder zijne organisatie te verstoren De minister was gedurende drio uren en vijf mr'niuiten aan heft woord. De minister van oorlog Haldane verklaar de te Portsmouth in eene rede, dat hij het voornemen liad, als het parlement zijine medewerking verleende, een beroep te doen o het land tot oprichting van een natio naal leger, niet in den geest van het mili tarisme, maar omdat hij ovetruigd is, dat de voor de landsverdediging georganiseerde mannelijke bevolking van het land een van de beste waarborgen van den vrede is. Het lagerhuis heeft met 263 tegen 34 stemmen besloten tot de tweede lezing over te gaan van een wetsontwerp, dat strekt om een weduwnaar een tweede huwelijk toe te staan met. de zuster vam zijfne overleden vrouw. Eo* schijnt nu kans te bestaan dliit wetsontwerp doior allo stadia dar behandeling in het lagerhuis heen te brengen. Of hat hoogerhuis het. dan weer, zooals vroeger, zal verwerpen, zal moeten blijken- De dames Fawoett en Maclaren hebban den eersten minister, vergunning gevraagd, voor de balie van het lagerhuis te mogen, spreken over vrouwenkiesrecht. Dit werd ge weigerd omdat daarvoor geen precedent be staat. Italië. De commissie voor de verzoekschriften van de Itahaansohe Kamer heeft beraad slaagd over verschillende verzoekschriften tot het toekennen van kiesrecht aan de vrouwen. Een voorstel om deae verzoek schriften aan den minister van binnen land- sche zaken ter overweging toe te zenden, werd verworpen. Rualand. De Russki ja Wjedomoski "bericht, dat d© Russische regeering door tusschenkomst van het ministerie van buii/tenlamdche zaken in Berlijn inlichtingen gevraagd lieeflt, op welke wijze de opening der zitting van den rijksdag en van den landdag gepchiedt, wanneer niet de Keizer zelf de troonrede voorleest, maar een ander daarmee wordt belast. Uit Berlijn werd geantwoord, dat de rijkskanselier dan in zijne hoedanigheid van voorzitter van den ministerraad den Keizer vervangt. Waar schijnlijk zal van deze inlichtingen gebruik gemaakt worden bij de vaststelling van het ceremonieel der opening van do rijksdoema. De Temps verneemt uit Petersburg, dat de ontvangst der leden van de doem a in het winterpaleis niet zal plaats hebben. In eene conferentie van de hoog© rijksambtenaren zal geregeld worden hoe en door wiem de doem a zal worden geopend, evenals de andlere vra- gen, die op de openingsplechtigheid betrek king hebben. Bij de verkiezing van de gemachtigden voor de benoeming der leden van de rijks- doema werden in Petersburg de oppositie partijen niet alleen in de propaganda, maar ook in het verleenen van inlichtingen aan de kiezers op elke mogelijke manier belem merd. Hunne informatiebureau^ werden ge sloten. Voor de woningen van bekende ka- detten, die zich tot het geven van inlich tingen bereid verklaard hadden, werden wachtposten geplaatst, die ieder beletten binnen te gaan. Do politie drong het bureau tot uitdeeling van stembiljetten van de so cialisten binnen, nam de aanwezige stem biljetten in beslag en nam alle aanwezigen gevangen. De octobristenbond daarentegen mocht eene krachtige propaganda voeren, om nalatige kiezers naar de stembureau s te brengen. Niets baatte eohtter. De octobria- ten bleven in de minderheid. Slechts één van hunne gemachtigden werd gekozen verklaard en deze had dit slechts hieraan te danken, dat de oppositie den naam van prof. Kowa- lewski, van wien de overheid, toen hij can- didaat gesteld was, had ontdekt, dat hij de vereischten van verkiesbaarheid miste, niet meer uit hare stembiljetten had kunnen schrappen. De wijk Wiborg, waar de socia listen overwonnen, vaardigt negen gemach tigden af. Overigens behooren alle gekoze nen tot de kadetten. Uit Petersburg wordt aan de Voes. Ztg. bericht, dat eergisteren 431 van de 524 le den der rijiksdoema gekozen waren. Daarvan zijn 34 Polen de overige 397 zijn naar hun ne richting aldus te verdeden 27 sociaal-re volutionairen, 39 sociaal-democraten, 5 velkssooialisten, 21 vertegenwoordigers van de arbeidersgroep, 63 linkerzijde-mannen zonder nauwkeurige opgave van partij, 95 kadetten, 28 vrijzinnigen, 9 gematigden, 21 octobristen, 70 monarohalen, 19 partijloo- De kiezers van Jekaterinoslaw hebben tot Stolypin per telegraaf het verzoek gericht om opheffing van de veldkrijgsraden, en staking van de terechtstellingen. Volgens de Petersburgsche bladen is er geen amnestie te waohten bij de opening van de zittingen der doema. Nebogatow moet, volgens de Telegraph, zijne vestingstraf in Kiew ondergaan. An dere bladen berichten, dat hij in de Kresty- gevangenis te Petersburg zal worden op gesloten. Kreta. De Kreta beschermende mogendheden hebben het door de nationale vergadering vastgestelde ontwerp eener nieuwe grond wet goedgekeurd. De commissaris der mo gendheden heeft de nationale vergadering bijeen geroepen, om haar dit mede te dee- ien en de eed op de nieuwe grondwet te doen ai.eggen. De tegenwoordige regeering zal hierna aftreden en tot aan de verkie zing van de nieuwe Kamer door een over ga ngsministerie vervangen worden, omdat de nieuwe regeering moet voortkomen uit de meerderheid der Kamer. De nieuwe Ka mer zal den 14. Juli bijeenkomen. De ver kiezingen zullen in Mei plaats hebben. Zuld-Afrika. De samenstelling van hot nieuwe ministe rie, dat naar aanleiding van den uitslag ran C. N. en W. M. WILLIAMSON. Naar het Amerikaanseh 5 DOOR Mrtroüw HEUVELINCK. De straten van Dieppe rijn van die afschu welijke ongelijke steenen gemaakt, welke de Franschen plaveisel noemen, en onze auto schokte er over heen met zooveel geweld en gerammel alsof wij een lading schotels .ver voerden. Nu kunt u eens zien hoe solied© en stevig ze gemaakt is, volgens imeneer Cecil- LanStown, een van haar vele prijzenswaar dige dingen. Er is dan ook best eikenhout voor gebruikt van twee en een halven duim dikte. Dan heeft <ze het voordeel van mas sieve banden in plaats van die ellendige, al tijd barstende luchtanden waarmee ieder zoo veel last- heeft. ,,Mefb .massieve banden !ben je altijd gereed," zeide meneer Cecal Lan- stown. Toch kan ik niet ontkennen dat on straten als die te Dieppe het wel behaaglijk zou zijn ,,pneus" te hebben, zooals men ze hier noemt. Tingel, tingel, krak, krak ging binnenin de machine en al de beweegbare deelen van de auto. Ik werd er zenuwachtig van. Spoedig echter waren, we buiten die stad. en op een van de meest ©ffene wogen, dito u rich denken kunt. Rattray zeide dat het een „nationale heerweg" was, en er geen beter soort bestaat, De auto rolde er overheen als ging het over een biljart. Zelfs 'tante Mary zuchtte,als het a-litiijld zóó was, dan Mijni opgewektheid siteeg imet de minuut. Vol trots groette ik glimlachend! tegen de boeren in hum aan dlem weg gelegen 'boom gaarden. Ik kreeg zelfs lust Rattray op den schouder van zijn zwart leeren jas te klop pen. Dit, dit was leven! De zon schéén, de frissche lucht woed ons om dto ooren en de anto liep met de kracht van een reus. Ik voel'dto me zoo onafhankelijk als een zigeu ner lim zij|n woonwagen, alleen 'met het on derscheid dat wij '©enige malen, sneller reis den. Als een panoraima strekte 'het landbdhap zich voor ons uit, en .bij elke bocht van den weg hoopte ik op een klein avontuur. We snorden tusschen uitgestrekte boom gaarden, waar, zooals tante Mary uit haar Gids voorlas, de appels gekweekt worden Voor de beroemde .Normandisdhe cider. In mijn verbeelding zag ilk het land al getooid met zijn schitterend roold kleed', toen we plotseling van een smallen weg op een bree den kwamen, een hoek maakten en heit schouwspel genoten van ©en ruime, heuvel achtige vlakte, waarin een liahlte stad! als een vlinder in een vogelnest. De weg voerde naar een vallei en Rattray lieft den wagen loopen mot een vaart van ongeveer dtortig mijden in het uurtante Mary wérd bang en greep met- een zenuwachtig gebaar de leuning, toen de auto inwendig een zucht slaakte en stilstond om te rusten. Rattray sprong op den grond en onder nam een onderzoekingstocht. „Br is niets te vinden, juffrouwde bagage .moet er u:t om van binnen 'te kunnen kijken." Bet is een .bizonder voordeell dat alles wat tot dto machinerie behoort veilig ondtor d'en bodem van het voertuig is verborgen; ,,de boste manier om ze te beschutten tegen stof en vocht," had meneer Cecil-Landtown ons ver teld; het lijkt mij echter een klein incon venient alle bagage te moéten afladen, tel kens wanneer het uoodlig is de machine na te zien. Al heel gauw had hij de oorzaak ge vonden. De gastoevoeribuis had zich los ge werkt (zeker door al dat gehobbel op het Diepper plaveisel) zoodat dè motor geen gas kon opzuigen. Hoewel maar half zijn woorden begrij pend, was ik toch volkomen overtuigd!, diajt het ongeluk niet aan de auto te verwijten was. Hoe 'kon het ding ook loopen als 't geen adem had? Er was geen kleine sleutel om de sluitmoer vast aan te draaien, zei Rat tray, zinspelend op te wachten moeilijkhe den. Dtrie Meine Fran&chmanuetjes met een handwagen stonden ocns stilletjes te begluren. Ik kiekte ze en sluit het plaatje hierbij ter illustratie van mijn verhaal. Zoodra Rattray zoo goed mogelijk de ver binding hersteld had reden wij weer ver der door een stad naar een vallei (volgens Murray, Neufchatel en Bray) onzen troo6t zoekend iai ©en prebtiiigen rit, door een mooie streek, tot wij tegen den namiddag op het. marktplein van Forges les Eaux arriveerden. Het, was juist marktdag en stapvoets trekken we door de dichte menschenmassa en de vele tenten, langs schreeuwende kalkoenen en loeiende koeien. Er scheen maar één behoor lijke herberg te zijn en de gelagkamer was vol luid-pratendto boeren met geslepen, ver brande, gerimpelde gezichten, die veel op maskers geloken. Zio ,,atxm harop" zooals ik in mijn kinderjaren placht te zoggen. Er waren zooveel menschen, da.t Rattray aan onze tafel moest ritten, en ofschoon, me dit, als een goed democraat niet behoefde te hinderen, ergerde het mij niet weinig, want rijn manieren enfin, laten wij er niet over spreken. De lunch was best; echt Franscli en belachelijk goedkoop. We aten haastig, maar Rattray had wel een half uur noodig om de reservoirs van de auto te vullen (hot spreekt vanzelf dat de bagage er weer af moest) en de motorasson te smereu. Wij ste venden-zoo dapper Forges les Eaux uit dat mijn hoójr^voer steeg. Op die mianier #zouden' we bijtijds in Parijs wezen; maar nauwelijks lag de stad achter ons of een der kettingen gleed in een fraaie, bochtige lijn langs den weg. Het eenvoudigste ding ter werld om ze weer vast te maken, zult ui denkenmaar dat is het nu juist niet. Rattray werkte er weer een half u.ur aan', (ik heb opgemerkt, dart) alles wat aan, dien. wagen gedaan moet worden, een half uur tijdfe of meer kost) al lerlei verwonschingen binnenmonds preve lend, die tante Mary wegens haar doofheid niet- hooren kon en ik uiet hooren wilde, omdat ik 't verre beneden mijn waardigheid achtte. Eindelijk kon ik niet nalaten met- zekere nijdigheid op te merken: „Je zou een slecht soldaat wezen een goed! soldaat maakt de dingen niet erger dan ze zijn en gedraagt zich als een man. Jij maakt de be zwaren altijd grooter." „Alles goed en wel, juffrouw," antwoord de mijn man, licht geraakt, „maar soldaten vechten met menschen niet met dieren." „Ze worden scans gedood'," zei ik. ,,Er zij.n dingen, die een man doen, verlan gen om te sterven," gromde Rattray. En dat maakte me sprakeloos, ofschoon ik den man aanhoudend hoorde mopperen dat „elke verd... schroef lo® zat.; dat hij geëngageerd was als mechanicus en niet als rijtuigmaker, dlat als hij rijtuigmaker was hij het in elk" geval vervloeken zou, prulwerk als dit te repareeren." Wellicht gelooft u dat ik overdrijf, maar op mijn woord van eer, we hadden nog geen tien mijlen afgelegd oï de ketting brak op nieuw. Dezen keer stortte Rattray bepaald I titanem. Wal: tante Mairy 'betreft, zij was de koude Christelijke berusting in eigen per- soon. Zij had rich nu eenmaal aan mij gto- wijjd en zou op het ingeslagen pad: voortge- gaan, omdat ze het. 'haar Plicht achtte, met een hoofdletter P. Dit alles had ze verwacht, ©n reeds in het begin me gezegd, enz., enz. Eindelijk was de ketting weer gemaakt en vastgeklonken met een nieuwe bout. Benige J ©ogenblikken waren we goed op dreef toen J het. detailltoeren wordt te eentonig. iGe- middeld ecus per uur gebeurde er wat met de auto. Kettingen raakten Toe of schakels knapten indien de riemen niet braken wa ren ze te kort. of te lang. Telkens klonk er een geheimzinnig gekraak; de krukas-ver- binding liep heet en we moesten wachten tot het ding lust had! te bekoelen, een proces dat niet besipoic'dügid' wdfld',d)oar Rattray's ma nier van spreken. Hij kondigde mij nu aan dlat. de constructie van dat soort rijtuigen, en die van de mijne in. hef, bizonder, de j slechtste der slechtsten was in de automo bielenwereld. Mogelijk konden er nog alech- i ter soorten gemaakt worden, maar tot heden bestonden zo niet. Toen ik het waagde te in- Word vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1