T "binnenland. degTadeerd'" te worden. De afgevaardigden zullen weten, dat de ontbinding van de eerste docana, die geen slechte gevolgen beeft gehad, de regeering rijker aan erva ring heeft gemaakt. De tweede stap valt gewoonlijk gemakkelijker dan de eerste. Generaal Kaulbars. de gouverneur-gene raal van Odessa, schijnt naar aanleiding van de protesten der vreemde consuls, die door de gezanten werden gesteund, nadrukkelijke instruction te hebben gekregen uit Peters burg. De gevolgen daarvan zijn merkbaar; het onderwijs op de scholen is weer begon nen en de beurs is weer geopend. De vreem- consulaten worden door troepen bewaakt. Maar de hoogeechool blijft gesloten. Men mag nu wel dubbolo aandacht wijden aan de stu denten buiten de muren van het universi teitsgebouw. 150 reactionaire studenten heb ben zich gevoegd bij den bond van echt Russische mannen zij hebben zich voorzien van wandelstokken met looden knop en van rovolvers. Petersburg, 27 Febr. Op de Zarskoje Selo- lijn is gisterenavond een bom gevonden, die een cylindrischeh vorm had, ongeveer 22 cM. lang ei> 13 cM. breed was en 3 pond dyna miet en 28 patronen inhield. Haar ontplof- fingsvernïogon aoru sterk genoeg zijn geweest om een geheelem trein te vernielen. Gewezen beambten van den spoorweg worden voor be drijvers dezer misdaad gehouden. De trein werd op oen ander spoor gezet; grootvorst Nicola Nïcoftajewiisch vertrok nog denzelfden avond naar Zarskoje-Sek». Turklje. Do gouverneur van Beiroet heeft aan de Porto geseind, dat mohammedanen en chris tenen zich wapenen om handgemeen te wor den. Hij schijnt aan te duiden, dat de Eu- golschen niet vreemd zijn aan dezen onrusti ger! toestand, en vraagt instructiën. Marokko. Havas bericht uit Tanger. dat sedert eenige dagen de vertegenwoordigers van de mogendheden en de gedelegeerden van den sultan in nauwere betrekkingen tot elkaar getreden zijn, hetgeen ook hierdoor uit komt, dat er gemeenschappelijke commis sion gevormd zijn tot uitvoering van de her vormingen, waartoe op do conferentio van Algeciras besloten is. Van deze commissiën houdt een zich bezig met V.et opstellen van voorschriften voor den invoer van jacht- en weoldewapenen on van ontplofbare stoffen, een ander met de regeling van de bouwpo- litie in de steden en de bepalingen voer den opslag van goederen, een derde met de rege ling van do aanbestedingen voor openbare werken. Aan de Köln. Ztg. wordt uit Madrid ge seind, dat er tusscben Frankrijk en Spanje volkomen overeenstemming is verkregen in zake de politicquaestie in Marokko. Zuld-Afrika. Pretoria, 26 Febr. Botha namens „Het Volk" en Soloman namens de nationalisten hebben tot don gouverneur lord Selborne oen in gematigde woorden gesteld maar krachtig protest gericht tegen de wijze van samenstelling van het hoogerhuia met zijne meerderheid van progressisten. Zij verlan gen, dat de rijksregeering de gedane be- noomingen zal herzien. Pretoria, 27 Febr. Botha heeft eeai brief geschreven, waarin hij „Het Volk" en zijn, geestverwanten zijn dank betuigt voor de eensgezindheid, trouw, liefde voor gerech tigheid en rechtvaardigheiddaar hen be toond. Hij zegt verder, dat een tijdperk van nieuwe wetgeving en nieuw bestuur begint, dat vrede, voorspoed en tevredenheid aan Transvaal zal brengenhij doet een beroep op allen tot ernstige bevordering van sa menwerking en concentratie voor dit doel. Johannesburg, 27 Fe.br De Randpioniers van do „progressive association" hebben af gezien vaai hun oorspronkelijk plan om ver zet aan te teekenen tegen de benoemingen voor het Hoogerhuia, omdat Botha en Ed ward Soloman in hun protest politieke over wegingen hadden ingevlochten, waarmede de Randpioniers zich niet kunnen vereenigeca. Allerlei. vJerome heeft bij zijne pogingen om het verleden van mevr. Thaw aan hot dag licht t© brongen, een onverwachte maar ge duchte bondgenooto gevonden. Mevr. Thaw had ter terechtzitting den naam meege deeld van een der meisjes, die gewoon was deel te nemen aan de partijtjes van White. Dit dametje was daarover zoo verwoed, dat zij onmiddellijk naar Jerome stapte om hem te vertellen, wat zij zoo al .wist van het verleden van mevr. Thaw en dat was niet weinig. Zij zegde onder andere, dat het avontuur mot White niet het eerste avontuur was van Evelyn Neebitt, thans mevr. Thaw. vMaandagmiddag is in hot gebouw van het Crédit. Lyonnais oen brutale diefstal ge pleegd Ferdinand Scliiff, onder-voorzitter van do Chambrc Syndicale dos Courtiers et Négociants en Diamants dio daar in 'n hotel zijn introk heeft, had een klein valiesje bij zich met een waarde van een milüioen francs aan omgezette parels en diamanten. Hij ging het gebouw binnen, om cv on een telegram te schrijven en plaatste zijn taschje lusechen zijne voeten terwijl hij het. schreef. Nadat hij zijn telegram had overhandigd, bemerkte hij dat het taschje weg was. Nie mand schijnt iets gemerkt te hebben eai Scliiff kon niets anders doen dan een klacht bij de politie indienen. Do politie denkt dat iemand die wist dat hij de parels eoi diamanten bij zich had, zijne gangen na is gegaan. vUit Ottawa wordt gemeld, dat de protestantsche school van Montreal is af gebrand. Tot hiertoe heeft men negen lij kon van kinderen en dat van een professor uit de pumen gehaald. Later wordt gemeld dat er 23 doode kin deren uit de puinon zijn gehaald. „Daily Express" vernoemt uit Ottawa den 26.Do brand in de protestantscho school te Montreal, brak los tijdens de klas cn bet was onmogelijk de kinderen, zot van angst te bemeesteren. De schoolmeesteres, mej. Maxwell, bezweek bij het doen van pogingen om de kinderen te laten ontsnap pen. De Staatscourant van Donderdag 28 Februari 1907 bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot inspecteur der directe belas tingen in het zevende kanton te Amsterdam P. Dubois, inspecteur der directe bolastin- gen, invoerrechten en accijnzen te Leiden idem te Leiden P. Aleva, inspecteur dier- zelfde middelen te Schiedam; benoemd bij de directie van 's Rijks Munt. tot vast- draaier bij de stempel en medaille- fabriek J. Geelkerkentot vast werkman aan de muntfaibriek A. C. van Gorkom tot voor man bij de poststempel-fabriek L. J Olivier; aan den districts-veearts J. A. Klauwers, to Groningen, is nader aangewezen als stand plaats Teteringen en als werkkring aangewe zen Noord-Brabant op verzoek eervol ontslagen als procureur- generaal bij het gerechtshof t© Leeuwarden mr. G. A Visscher, tevens balast met de functie van directeur van politie in de res sorten van het gerechtshof, onder dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten aan Hare Majesteit, en den lande bewezen H. M. die Koningin vereenigde giste ren aan het. jaanlijtksche militaire diner ten Hove de ajudanten in buitengewonon dienst te 's Gravenhage, met generaals- of vice-ad- miraalsrang; de generaals te 'sGravenhage in functie, zoomede de vlagofficieren der Kon. Marine daar ter stede. Ter soiree, .Dinsdag d'oor Hu ML de Koningin-Moede.- gegeven, waren o. a. ver schenen verschillende autoriteiten, o. a. de ministers van Financiën, Justitie en Binnen- landsche zaken, de Commissaris der Ko ningin, de burgemeester. Onder de buiten- landsche gezanten werden opgemerkt de vertegenwoordigers van Portugal, Engeland, Duitschland en Turkije. Do overige gasten behoorden tot het civiele en militaire Huis van H. M. en vele dames. H. M. de Koningin-Moeder woonde gisterenavond het populair-concert van het Residentieorkest in het Geb. voor K. en W. bij. Z. K. H. Prins Hendrik heeft aam het feestmaal dat hij ter eere van de vreem de officieren bij het internationale scherm- concours gaf, een dromk uitgebracht op die officieren en op de legei's der verschillende mogendheden door hon vertegenwoordigd. De Russische kolonel Bogalskycomman dant van het le reg. vestingtroepen te War schau, president van de militaire scherm school aldaar antwoordde op de vorstelijke toespraak met een dankbetuiging voor de woorden door Z. K. H. gesproken en mei liet wijden va.n een heildronk aan Hare Ma jesteiten de Koningin, de Koningin-Moeder en Z. K. H. den Prins alsmede op het Ne- derlandsche leger. Tijdens den maaltijd speelde de Konink lijke Militaire Kapel. Nadat de gasten van tafel waren opge staan, heeft Z. K. H. de Prins» zich met alle buitenlamdsche officieren en verdere genoo- digden van het Nederl. officierskorps onder- liouden. Z. K. H. de Prins bracht heden groo- tendééls door op de Koninklijke buitengoe deren te Wassenaar ten einde zich op de hoogte te stellen van de jongste aanplantin gen aldaar. H. K. H. de Hertogin van Mecklen burg. moeder van Z K. H. Prins -Hendrik, wordt a.s. Zaterdag in de Residentie ver wacht Voor de plechtige aanbieding van die Baith-orde aan Z. K. H. den Prins der Ne derlanden zal Prins Alexander van Teek in. ■bijzondere zending van Koning Edward van Groot-Brittanie herwaarts komen. Deze prins, een neef van de Koningin-Moeder (door rijp. huwelijk met prinses Alise van Albany) is reeds meermalen met een zending van het Bngelsche hof hier te lande geweest. De prins Van Teek wordt a.s. Dinsdag verwacht en zal ten Koninklijke paleize logeeren. Op de officieel© dankbetuiging van wege de Britsche regeering voor hetgeen door onzen reddingsdienst verricht is voor de schipbreukelingen der „Berlin" en in zonderheid ook voor het door Zijne Kon. Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, in het reddings werk genomen aandeel is naar wij verne men door de Nederlandsohe regeering met erkentelijkheid geantwoord. Oe orisia. Hot Haagsche oorrespondentdèbureau meldt In tegenspraak met de op zeer beslisten toon versproido berichten als zou thans spoe dig de beëindiging der crisis te wachten zijn met het oog op een initusschen niet ge schiede bijeenroeping der Tweede Kamer tegen gisteren, kaïni op deugdelijke garanden worden medegedeeld dat zelfs, in het sta dium waarin thans de crisis is gekomen, hare oplossing nog niet zoo spoedig is te wachten. Trouwens gister heeft H. ML die Koningin do besprekingen met staatslieden hervat door liet raadplegen andermaal van den voorzitter der Eerste Kamer, nadat H. M. Dinsdag den tijdel ijken voorzitter van den Ministerraad, minister De Meester had ontvangen. Ridder De Stuers, Hr. Ma gezant te Parijs, bevindt zich sedert eeuige dagen in de residentie. Consulaten. Dc hoer Pli. C. de JoLgh, ingevolge koninklijke machtiging be noemd tot vice-consul der Nederlanden te Embden, is als zoodanig door do Duitsohe regeering erkend. Aan den hoer Do Jongh, aan wien als ressort do stad Emdon is toe gewezen, kan in het Nederlandsch geschre ven worden. De heer C. Barker, ingevolge ko ninklijke machtiging benoemd tot vice-oon- sul der Nederlanden te Sheffield, is als zoo danig door de Britsdhe regeering erkend. Aan den heer Barker, aan wien als ressort de stad Sheffield en de graafschappen Not tingham en Derby zijn toegewezen, kan in het Engelseh en in het Fransch geschreven worden. St.-Ct. De cred etwet voor Oorlog (voorloo- pige begrooting voor het- eerste halfjaar) is bij den Raad van State in behandeling. Het bestuur der rijksverxekeringbank en de hear Stork. Wij ontvingen van het bestuur der Rijksverzekerings een afschrift van een adres aan de Eerste Kamer der Staten- Generaal, dat als volgt luidt. .Gteeft met verschuldigden eerbied te kennen, het best-uur der Rijksverzekerings bank, dat het, gelezen het gesprokene in de zitting der Eerste Kamer van 11 Februari 1.1., zich bij het inzenden van zijn vroeger adres op het standpunt heeft gesteld, dat die inzending buiten voorkennis van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel kon geschieden; dat het 9edert van voornoemden Minister heeft vernomen, dat Zijne Excellentie dat gevoelen niet deelt, en derhalve aan adres sant het bepaalde verlangen is te kennen gegeven om liet adres in te trekken; dat het aan. dat verlangen wenscht te voldoen en mitsdien de eer heeft de Eer ste Kamer te verzoeken meerbedoeld adres als niet ingekomen te beschouwen. Het Bestuur der. Rijksverzekeringsbank, (w.g.) R. Macalester Loup. H. P. Berdenis van Berlekonn. K. F. Koning. Amsterdam, 23 Februari 1907. Voort® ontvingen wij van genoemd be stuur een afschrift van een „Open brief aan den heer D. W. Stork, lad van de Eerste Kamer der Staten-G e ner aal Deze luidt als volgt; Hoogedelgestrenge Heer Het Destuur der Rijksverzekeringsbank, zich gekrenkt achtende door de beschul digingen in de Eerst-e-Ka-mer-zitting van 11 Februari j.l., te zijnen laste uitgespro ken. heeft gemeend zijn protest daartegen kenbaar te moeten maken in een adres aan het liooge staatsliahaam, waarvan u deel uitmaakt en waarin u die beschuldigingen heeft geuit. Na een onderhoud met den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waarin deze als zijn oordeel te kennen gaf, dat zoodanig adres niet buiten zijne voorkennis tot de Eerste Kamer mocht worden ge richt, heeft het Bestuur zdoh verplicht ge zien dit adres terug te nemen. Opdat er geen zweem van twijfel blijve bestaan omtrent ons standpunt tegenover uwe beschuldiging, achten wij ons gedron gen thans dezen open brief tot- u te rich ten. Door u is het meest grievende verwijt, dat men tegen een ambtelijk college in brengen kan, tot het Bestuur der Rijksver zekeringsbank gericht door de betichting, dat het- de wet niet onpartijdig en niet zonder aanzien des persoons toepast, en dat het bij de uitvoering der wet de waarheid niet ontziet en de feiten zou kunnen ver- valschen. Wij zien geenszins voorbij, dat door U de mogelijkheid werd ondersteld, dat het bestuur handelt onder misleidende voorlichting van ambtenaren. Daargelaten echter, dat het reeds een zeer ernstige grief tegen een bestuurscollege is, dat het zich door ondergeschikte ambtenaren zou laten leiden en misleiden, blijkt bovendien dui delijk uit de geheel© strekking van uwe ^edëvllat zij in de eerste plaats tegen het Bestuur is gerictht, gelijk dan ook door u van den minister is verlangd, dat hij even tueel „de Directie der Rijksverzekerings bank" ernstig zal onderhouden, omdat de wet door haar en hare ambtenaren niet loyaal zou worden utigevoerd. Sterk door ons goed recht, verklaren wij daarom, dat, welke crit-iek het beleid van het Bestuur moge treffen, zijne waarheidsliefde en zijne onpartijdigheid boven alle bedenking ver heven zijn, en dat wij tegen dergelijke aantasting van onzé eer en goeden naam nadrukkelijk protesteeren." In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam was o. m. aan de orde de benoeming van den directeur van P. W. De heer Tak legde vooraf namens zijn partijgenooten de verklaring af, dat zij zich bii de benoeming van' den heer A. W. Bos nit Groningen, door B. en W. voorgedragen, zouden neerleggen, ofschoon het verhoogde salaris, daaraan verbonden, door hen niet kon worden gebillijkt, zij namen echter een uoodstand, waarin het Dag. bestuur in dit geval verkeerde, in aanmerking, doch hoop ten dat het geval voor de toekomst geen pre cedent zou worden. De heer Noltdng vond deze houding der sociaal-democraten weinig royaal en een vierkant tegenstemmen veel waardiger dan deze verontschuldiging. De heer Schut meende dat van een nood- stand geen sprake kan zijn; de gemeente liad rustig nog langen tijd kunnen afwach ten. Hij betwijfelde echter of men op het oude salaris van f 8000, in aanmerking ge nomen de eigenaardige positie van den di- lecteur, een geschikteu persooi zou hebben gevonden. De benoeming geschiedde daarop met al gemeen© stemmen. Haagsche raad. De raad der ge meente 'sGravenhage hervatte Maandag de behandeling van de voorstellen betrekkelijk de reorganisatie van dc ambachtschool De voordracht van B. en W. heeft de vol gende strekking lo eem voorschot Van f 220.000 voor don bouw van nieuwe lokalen, waarvan geduren de 35 jaren jaarlijks f 11.000 voor rente en "Ipesing .wordt- terugbetaald 2. uitgift© in erfpachtgrond van 1843 M3. voor den bauw, logen een erfpachtscanon van f 1145.80: 3e vei'hooging van het tegenwoordig sub sidie ad f 17.000 tot f 39.105.80. I Tot de gest elde voorwaarden behoort- de be voegdheid van de gemeente om ten vroegste met 1917 de sohool te naasten, behouders schriftelijke opzegging ten minste twee jaren te voren. m<t overgang alsdan van allo rech ten en verplichtingen der school op de ge meente B. en W. van Haarlem stellen voor het verzoek van de heeiren Van Gasteren on Ghaboitexploitanten van den Haarleanschen Schouwburg, om een jaarlijksohe subsidie van f 1500, van de hand te wijzen. Dc gemeenteraad van Dordrecht ver klaarde in zijn gehouden vergadering dat hij de invoering van verordeningen betreffende vervroegde winke'sluiting en Zondags-sluiting niet gewenscht achtte. Overeenkomstig het advies van B. en W. besliste de raad voorts dat er geen aanlei ding bestaat- het aantal wethouders uit te breiden en da-t het niet wenschelijik is de ver gaderingen vaoi de commissie van toezicht op het lager onderwijs openbaar te dloen zijn. Na een discussie van ruim een uur besloot de raad aan de bezoldigde leden- der schut terij een wachtgeld voor een jaar toe te ken nen, bedragende de helft der genoten jaar wedde Door B. en W. was een wachtgeld va-n twee jaar voorgesteld. De gemeenteraad van Kamipen heeft met algemeen e stemmen aangenomen 't voor stel van B. en W. tot het aangaan eener overeenkomst met de Kon. Locaal Spoorweg Maatschappij te Apeldoorn, waarbij de ge meente zich verbindt f 50,000 renteloos voor- schol te verstrekken en een 3£ pet. per jaar renten bedrag van f 450,000. De Maatsch zail do lijn ApeldoornHattem doortrekken tot Kampen -en dagelijks tussoh-en Hattem en Kamipen ten minste drie treinen in beide richtingen laten loop-en, welke in Hattem di recte aansluiting hébben van en naar Apel doorn. Dit contract zal de gemeente onge veer f 3200 per jaar kosten. Tot lid van den gemeenteraad van Loc sdrecht weild' Dinsdag gekozen de heer R. Vlug, candidaat van de kiesveroeniging Loos- drecht Wapenfeest van den Kon. Cfficiersschermbond. Onder de tc-en van de jagermuziek werden de inter nationale groepswedstrijden, welke meni Dins dagavond had gehoopt te kunnen dloen be slissen, gisterenmorgen- voortgezet, wel een bewijs hoe hardnekkig er gekampt werd. De voorloopige uitslag is als volgt-: a. Floret le prijs, Italië, vertegenwoordigd door L S. Perino, luitenant 89e regiment infan terie; A. Pirzio-Biroli, luitenant 5e regi ment Bersaglieri; T. Robba, luitenant le regiment Alpenjagers. 2e prijs, Zweden, vertegenwoordigd door E. F. Fick, kapitein-commandant le regi ment artillerieC. Hjort, luitenant le trein- corps „Soea"; C. Setterberg, luitenant re giment van de grenadiers van Vaxholm. 5e prijs, Rusland, vertegenwoordigd door de Mordowinkapitein Garderegiment van Pawtowsk; de Lazariëff, luitenant bij de bereden artillerie van de Garde; de Paw- loff. kapitein-artillerie. Wedstrijden voor leerlingen aan inrichtin gen van Miltair Onedrwijs. Floret-, le prijs R. L. A. Schoenmaker, cadet-korporaal, K. M. A., Breda. 2e prijs W. H. F. Giel, serg-t.-cadet, idem. 3e prijs WoQfson, sergeant hoofdcursus, Kampen Zee- vele autoriteiten onjder wie verschil lende gezanten van budtenaümdsche mogend heden en een groot aantal opper-, hoofd- en subalterne officieren), velen met hunne da mes, volgden met- belangstelling het concours dat gedurende den namiddag weid opgeluis terd door een matinee der strijkmuziek van de Kan. militaire kapel ondier leiding van den onder-kapelmeester den heer Keuzen- kamp aan,geboden door den kolonel van het regiment grenadiers en jagers. Met het oog op den nog beschikbaren tijd zal door Nederland en België niet overge- kampt worden in den internationalen groep- wedstrijd (floret) dloch zal langs anderen weg worden uitgemaakt aan welk land de Ille of de IVe prijs worden toegekend. Do uitslag daarvan wordt- morgen medege deeld. Benoemd! tot assistent bij dé Rijks B3oo- gero Land", Tuin- en Boschbouwsohool te Wageningen W. F. F. L. Heidema. Tot len ambtenaar ter secretarie te Woerden is benoemd de heer J. van der Zee ambtenaar van den Buigelijken Stand te Watergraafsmeer. De heer dr. L. W. G. de Roo, oudi- dlirecteur van finainlciën in NedL-Indië, Dins dag -te 'sGravenhage overlieden, begon zijn loopbaan bij het onderwijs, alls raeceptor bijl het gymnasium Willem III te Batavia, waar van hij later conrector werd. Toen hij zioh van het onderwijsgebied aftrok ging hij in andere ambtelijke betrekkingen over en werd in 1875 gouvernements-seoretaris. Vier jaar later werd hij inspecteur van financiën en in 1883 directeur van financiën, uit welke functie hij in 1889 eervol werd ontslagen. In de residentie gevestigd stond hij inder tijd aan het hoofd van idia z.g. dertienlton commissie. De overledene was ridder van do orde van den Nod. Leeuw en commandeur in de Oran je-Nassau-orde De Algemeen© vergadering der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zal den 22en Mei te Amsterdam in heit gebouw der Vrije Gemeente gehouden worden. Onder die nieuwe voorstellen vanhet hoofdbestuur komt het volgende voor; 1Do samenwerking met de vereeniging „Volksonderwijs" in de gemengde commissie van onderwijsbelangen, zooals deze sedert 1890 bestaat, te doen eindigen met 31 Dec. 1907; 2. het door de Maatschappij tot .Nut van 't Algemeen bijeengebrachte Schoolfonds na 31 December 1907 te hquideeren, met dien verstande, dat deze liquidatie, voor zoover mogelijk, zal geschieden op de volgende wijzedat een berekening worde gemaakt van hetgeen van de voor het schoolfonds bij eengebracht© gelden en de daarvan gekweekte renten, na 31 December 1907 zal zijn over geblevenvast te stellen het percentage dat dit bedrag uitmaakt van de in het school fonds gestorte bedragen, welke, volgens dit percentage, kunnen worden aangeboden aan de vereonigingen en personen, welke deze gestort-' hebbenaan deze vereenigingen en personen een circulaire te zenden, waarin het hun resp. toekomende bedrag is uitgedrukt, met verzoek, binnen een door het hoofdbe stuur te betalen termijn te verklaren a. af zij dit bedrag willeen bestemmen voor het Niieuwenhuyzen-fonds voor onderwijs van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen b. of zij het ter beschikking wensohen te stellen van de vereen iging „Volksonder wijs" c of zij dit bedrag wenschen terug te ontvangen 3. het hoofdbestuur op te dragen van deze besluiten kennis te geven aan de vereeni- ging „Volkonderwijs" en aan de „Gemengde Commissie voor onderwijsbelangen". Het hoofdbestuur te machtigen aan haar Nieuwenhuyzenfonds toe te voegen a. het- aan de a-lgemeene kas der Maat schappij uit het schoolfonds toekomende b. jaarlijks, van af 1 Januari 1908, de rente van de erfstelling van Bell. De buitenplaats Leeuwensbeyn, tus- schen Voorburg en Leidsohendaan, laatste lijk toebehoorende aan de erfgenamen van wijlen Prins Al breekt va.n Pruisen, wordt in Ju la a.s. publiek verkocht. In een druk bezochte vergadering der vissckersvereeniging te Kolhora werd beslo ten de ansjovis coöperatief te verkoopen en zich geheel onafhankelijk te maken van de tegenwoordige zouters, handelaren en make laars. In samenwerking met Zuidierzeevisschora uit andere plaatsen zal getracht worden een groote Handelsmaatschappij op te richten. Do staking €e i„ijssen. Giste ren zijn wederom vier stakers aan het werk gegaan. Dit gaf aanleiding tot eenige onge regeldheden,-gisterenavond. Een jongmensch werd gewond De politie maakte een charge met de sabel De aanslag op den minister van Justitie. Als verdediger van S. P. Polak, die geschoten heeft op den minister van Justitie, zal optreden de heer Bruck, hoofdredacteur van het- Volksdagblad. De zaak Bland van den Berg. Het Hblverneemt, dat de vroegere directeur der Zuid-Holll. Hypotheekbank, F. Blland van den Berg, niet in kooger beroep zal gaan van het vonnis der Rotterdamsohe rechtbank. Poging tot moord. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond gisteren in hooger beroep terecht de oud-koloniaal Mar kus F. Maas, geb. te Leiden, laatstelijk te Amsterdam gewoond hebbende, beschuldigd op 20 October 1906 op de Wittenburger- gracht gepoogd te hebben vrouw Van Oos terling om het leven te brengen uit wraak. Gelijk men zich herinneren zal, had bekl. 12 jaar lang geleefd met vrouw v. Oosterling voor deze wettig met haar man gehuwd ws. Zij bad Maas verlaten, omdat deze mis bruik van sterken drank maakte. Uit wraak heeft hij haar op de Wittenburgergracht op gewacht, haar van achteren aangegrepen, op •den grond geworpen en haar vervolgens met een door hem den vorigen dag gekocht broodmes in den hals gestoken. Ter aako van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel veroordeelde do Amsterdamsche recht bank hem tot 2 en een half jaar gevangenis straf. Maas- verklaarde ook voor het Hof niet de bedoeling gehad te hebben haar te dooden, maar slechts haar te willep teeke nen voor haar ontrouw. De procureur-generaal eisckte bevestiging van het vonnis mét uitzondering der straf en dat deze bepaald zal worden op 1^ ja-ar. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren vernietigd de beschikking van de rechtbank te Haarlem, waarbij de commis saris van politie aldaar in vervolging was gesteld wegens wederrechtelijke vrijheids- berooving. Doodslag te Markelo. Voor de rechtbank te Almelo is tegen H. 8., ver dacht in den nacht van 6 op 7 December 11. den boerenzoon Willem Sdholten ;n de buurtschap Slfiokkum, gemeente Markelo, met een flesch tegen het hoofd te hebben geslagen, tengevolge waarvan deze is over leden, door het O. M. 4 jaar gevangenisstraf geëischt. Tf Een dief van spaarbank boekjes. In de laaste maanden hadden te Rotterdam herh^aldèfijk diefstallen plaats door insluiping met vaüsche sleutels terwijl de dief het in 't bijzonder op spaarbankboek jes gemunt scheen te hebben. Dinsdag was dit weer het gevaili ten huize van mej. De Groot, Oranjeboomstraat 4, te Fijenoord, waar twee spaarbankboekjes ble ken gestolen te zijn. Onmiddellijk werden door de politie de noodige maatregelen genomen en al spoedig daarna verscheen aan het postkantoor aan de Pirins Hendrikkade die 2p-jarige W. J. v. d. B„ recidivist, die de twee gestolen spaar bankhoekjes in zijn bezit had!, waarop een bedrag van f 130. Toen hij het formulier ten postJkantore ge- teekend had werd hij gearresteerd. Hij was in het bezit van een rijwiel en ver der had hij zijn zakken vol met lombard - briefjes. De scheepsramp aan den Hoek van Holland. Onderhoud met de agenten der Harwiehlijn. Een verslaggever van de Tel. heeft een bezoek gebracht aan de firma Hudig en Pie- ters, agenten der Harwichlijn. Nabij haar kantoren lagen de Harwich boo ten met do vlag halfstok, als toeken van rouw over het verlies van zoovele menschen levens bij de ramp aan den Hoek-. Op de vraag, of de ka piteins der booten van hun directie, in dezen de Great Eastern Railway, instructies had den om coüte que coüte de op de booten loopende treinen te halen, verklaarde do firma, dat de kapiteins geen enkele opdracht van dien aard hebben. Wel zijn zij van het groote gewicht overtuigd, om te trachten

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2