KOLONIËN. BINNENLAND. uitgevoerd door het particuliere aannemers- consortium „Panama Construction Com pany," onder onmiddellijk toezicht der re geering. Voordat met kracht kan worden begonnen aan do uitvoering, moet echter nog het vraagstuk der werkkrachten wor den opgelost. Het best hebben tot dusver voldaan do negers uit West-Indië, die groo tendoels van Jamaica kwamen, maar op Jamaica belemmert men de emigratie der negers naar Panama zooveel mogelijk. Allerlei. vDe „Montagu", het groote Bngelacbo slagschip, dat in Juni van liet vorige jaair bij liet eilaiud Lumdy strandde, is na het afbrengen der kanonnen, aan een Engélsohe firma voor afbraak verkocht. De prijs, die voor liet wrak betaald werd, bedraagt nog. geen 50.000 gulden, terwijil de bouw van het schip, dat eerst in 1901 van stapel go loopeu is, ongeveer 15 millioan gulden ge koot heeft. Het afbreken zal ongeveer drie jaar in beslag nemen, wanneer de golven het verwoestingswerk niet vroeger voltooid zul len hebben en de romp in stukken gebroken is. vMaandag is de «are vertooning der openbare behandeling van het Thaw-proces weer begon nenAls interessante getuige was in dc zaal aanwezig een juffertje Belmont, eertijds boezemvriendin en vertrouwelinge van Evelyn Ncsbiitt. Het O. M. trachtte nl. het bewijs to leveren, dat vóór Evelyn Nes- •bitit's avontuur met White, andere avonturen hebbe plaats gevonden, waarin zij een be denkelijke rol zou hebben gespeeld. Do zaak zit zoo in elkaar. Het meisje was, vóór de scene met White, na de tooneelvoorstelOing oen paar malen door een heer thuisgebracht, na met hem te 1 ebben gesoupeerd." En nu beweert mevr. Thaw dat er dam steeds der den bij geweest waren. Neen, zegt getuige Belmont, dat is niet waar, er waren geen derden bij. Allerverfooilijkst was, hetgeen aan liet licht kwam over het gekonkel tusscken White en de moeder van Evelyn Nesbitt. De archi tect liet zich door de moeder op de hoogte houden van de tooneelvacanties der dochter. Speelde de laatste niet, dan "kreeg zij geld van deen architect De relatie met Thaw was in den beginne van geheel anderen aard. Hij stuurde het nioisjo ruikers viooltjes. Eens deed hij, er ook geld bij., maar dat werd door Etveüyu terug gegeven. Zij' wias erg boos en] Thaw maakte excuses. vDo vrouw van een rijk Londensch bankier zijn in een hotel te Cannes kleinoo- diör- tea* waarde van 10,000 pond sterling ont stollen vDe stemming te öhania onder de ge redde passagiers van de verongelukte Lloyd- boot „Imperatrix" is kalm. Zij zijn er trou wens grootendeels heelhuids afgekomen. Men roemt de bedaardheid en koelbloedigheid van officieren en bemanning, van welke laatste er 40 man zijn omgekomen, nl. 32 Euro peanen en 8 Laskars, die als stokers dienst doden. De „Imperatrix" was al een betrekkelijk oud schip, nl. van 1888. 7 -> liep vroeger 14 mijlen, nu nog slechts 12£. De lading was niet groot, maar had toch nog een waarde van 2 millioen kronen. Deze is vermoedelijk evenals het schip totaal verloren. OOST-INDIE. Opstootje in Indië verijdeld. De correspondent te Batavia van het „Handelsblad" seint: Bij Bloira Poping is een opstootje verijdeld. Dé hoofd aam leggers zijn gevat-." Do Staatscourant van Vrijdag 1 Maart 1907 bevat de volgende Koninklijke beslui ten benoemd tot directeur van het rijksland- bouwproefstation te Wageningen dr. D. J. Hissink, met eervol ontslag als directeur vam het proefstation te Goes. benoemd tot rechter in de rechtbank te Amsterdam mr. L. Offenkaus Jz., thans te Rotterdam, en mr. W. A. van Woudenberg Hamstra, thans rechter te Alkmaar. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins begaven zich gisteravond tegen 8 uur naar het gebouw van het Kon. Zöol. Bot. Genootschap tor biiiwoning van het tiende wapen feest van den Kon. Offioiersscherm- bond. Voor de Koninklijke 'bezoekers was de be- stuurslogé rechts van het tooneel bestemd. .De leden van liet corps diplomatique waren met- het oog op de aanwezigheid van de bui- tenlaudsdh© officieren tot bezoek van dit as- saut- uitgenoodigd Aan Z. H. den Prins van Teek, bij zonder afgezant van den Koming van Enge land, zal gedurende zijn aanwezigheid in de residentie worden toegevoegd de luitenant iter zee le klasse jhr. J. C. F. von Mühlen, adjudant van H. M. de Koningin. H. M. do Koningin heeft aan Haren kamerheer, dienstdoende bij H. M. do Ko ningin-Moeder mr. <M. 1. Ridder Pauw vam Wdeldrecht, op zijn verzoek eervol ontslag verleend iaJa zoodanig, met imgjang vam 1 Maart 1907 en hem met dienzelfden: dJatuni benoemd tot 'kamerheer irn budteiigewonetn dienst. Do nieuwbenoemde gezant van Span je bij ons hof, de heer José do la Rica, is in het hotel des Indes aangekomen. Verschillende hoofd- cn verdere offi cieren dor vreemde legers hebben tijdens hun veiblijf te 's Gravenhage hun opwachting ge maakt bij den minister van Oorlog en wer den ontvangen aan het departement in 's mi nisters Kabinet. Uit Tilburg meldt men aan do N. R. Ct.dat. het bericht/ van dc Telegraaf, dat mr. Loeff, oud-minister, tot burgemeester van Tilburg zal worden benoemd, en dat die 'benoeming al heel spoedig aal volgen, niét meer is dan een gerucht en van allen grond ontbloot. De Minister van Marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat in dit jaar bij den aanvang van de nieuwe cursussen op 1 Oc-tobei a.s. bij de opleidingen van monteur en van geweermaker te Amsterdam kunnen worden geplaatst- respectievelijk 12 en 3 jon gelieden, die ambachtsscholen yoor metaal- of houtbewerking hebben verlaten met een gun stig diploma en niet ouder zijtn dan 20 jaar. Zij die bij een dier opleidingen wenschen te worden geplaatst, moeten, na geneeskundig le zijn goedgiekeurd, eene proef afleggen en bij gunstigen uitslag eene verbintenis aan gaan om het land 10 jaren bij de zeemacht te dienen (waarin de opleidingsjaren zijn begre pen) tegen genot- van eene premie van f 100 uit te betalen in twee gedeelten gedurende het verblijf bij de opleiding. Elk der opleidingen duurt 4 jaren. Voor verdere bijzonderheden kunmen be langhebbenden zich wenden tot den directeur en commandant der marine te Amsterdam en den commandant van het. wachtschip aldaar. Zij die bij een der opleidingen wenschen te worden geplaatst behooren hunne sollicitatiën vóór 1 Augustus 1907 in te zenden aan den directeur en comandant der marine voor noemd De voorgenomen bevorderingen bij het leger, met name bij de oavalerie, zijn, ten gevolge dei- ontslagaanvrage der ministers, gebruikelijkerwijze voorloopig aangehouden. Kon. Officiors»achermboncl. Men schrijft uit 's Gravenhage: De uitnoodiging van den Ko*\ Ned. Offi- oierssohermbond aan de officieren van bui- tenlandsche staten tot deelneming aan de internationale scherm wedstrijden van dit jaar, is met groot sucoes bekroond. De wedijver tusscken al die vreemde offi cieren op den sdhermvloer, heeft op dit sckerinfeest een eigenaardige stempel ge drukt. In de allereerste plaats viel het op, hoe kameraadschappelijk en hartelijk de verhou- 1 ding was tusscken de leden van het vreemde en het Nederlandsche officierscorps, welk laatste trouwens voor zooveel in zijn ver mogen was, alles deed om het verblijf der gasten te veraangenamen, zoodat deze on getwijfeld een goeden indruk zullen mede- nemen van de gastvrijheid hun op Holland - schen bodem betoond. Daarover werd slechts met lof en dank gewaagd in do gesprekken over de vriende lijk© ontvangst in dit land. Ook de joviale omgang van den Prins bij het diner ten Ilove met ieder der officieren werd in de herinnering aan de festiviteiten ter hunner eere zeer geroemd. Wat het verloop van de wedstrijden be treft, was algemeen de opinie, dat de Ita- liaansehe officieren de eerste plaats innamen onder de keurbende van de scherm kunstbed- oefenaren, die de verschillende landen naar hier hadden afgevaardigd. Vooral kwam dit meesterschap uit bij de floret-partijen. De warmte en gloed, die vooral de zuide lijk© wapenbroeders, maar niet mm-der ook de blonde jong© krijgsmakkers uit het Noor den, met name Zweden en Denemarken, bij den strijd aan den dag leggen, de levendige bewegingen, de vlugheid die hun stijl ken merken, gepaard aan de meest ridderlijke houding van alle partners, ziedaar eenige van de vele redenen, waarom de groepen in zoo groote mate de belangstellende aandacht trekken, niet alleen van de deskundigen, doch ook van hen, die buiten het vak staan. En onder die toestroomende schare telde het vrouwelijk geslacht voor een niet gering deel mede. Daarbij kwam, dat velen -»ok gedreven werden door het verlangen om de staalkaart van vreemde militair© uniformen en uit- heemsoke uitmonstering eens goed te kun nen bezichtigen. Wat rijkdom van officiersuitrusting be treft. violen -de vertegenwoordigers der Rus sische en Servisch© legers het mees in het oog. Onvermoeid streden <ie patrtijlem gistereni wederom. Onder de hooggeplaatste officieren, dié gisterenochtendi in de zaal waren, behoordiö de luitenant-generaal Kool, chef van den generalen siaf. Aan de nationale wedstrijden -oor adel borsten, cadetten en_ onderofficieren, werd in do rotonde-zaal door vele mededingers naar de daarvoor bestemde persoonlijke prij zen deelgenomen. Vervolg uitslagen. Internationale -edatrijden Groepswedstrijden, a. Floret. In dezen wedstrij d was dé ein d beslissing dat aan Bel gië. vertegenwoordigd' doorL Courtin, cap tain© le reg. de Eigne, A. du Blosoh, hiite- nan 4 artillerie en A. Noterman, sous luiten - aiUt 11e reg. de Ligne, de 11 le prijs werd toegekend en aan Nederland, vertegenwoor digd. doorA P. Wdriai, le luit. 2e reg. hu- zaien, W. P. Hubert- vain BI i jen burg, le luit. 4 reg. vesting-artillerie en J. H. A-l'hreckt, kapt. 11e reg infanterie, de IVe prijs: Alzoo le pr. Italië, 2o pr. Zweden, 3e pr. België, 4e pr. Nederland, 5e pr. Rusland. b Degen, le prijs Frankrijk, vertegenwoor digd doorH. Mordacq, commdt. 101e reg. d'Inf., Comité de la FaJlaisq, capt. 4e reg. de chasseurs a cheval, F. de Villelles, luit. 19e -reg. de dragons en J. Margiraff, luit. 31e reg de dragons. He prijs België, vertegenwoordigd door F. Mouton luit. reg. des grenadiers, Chevalier A. de Hontheim, luit. 4 reg. de lanciers, A du Bosch, luit. der artillerie, E. Courtin, capt. le reg. do Ligne. IIIc prijs Zweden, vertegenwoordigd: door E. F. Fick, capt. oommdit. le regt. art., C Hjor-t, luit. le oorps do train „Svea", C. L. Sot ton berg, luit. -rog. des grenadiers te Vax- holm en E. Carlberg, sous luit. idem. TVe pcrijs Nederland, vertegenwoordig door: A. P. Wirix, le luit. 2 reg huzaren, W. P. Hubert van Blijemlburgih, le luit. 4e reg vest.-artill., G. van Rossum, 2e luit. 2 reg. infanterie en J. F. Asten, luit. ter zee 2e klasse Kon. Nod. Marine. Nationale wedstrijden. Sabelle prijs II. dc Jongh, le luit. 6e reg. inf., Breda; 2o pr. A. P. van Velthuijsen, 2e luit. le reg. inf., Assen; 3e pr. H. D. Scherpen- hu ijzen, 2e luit. 5e reg. inf. Amersfoort. Wedstrijden voor leerlingen aan inrichtin gen van militair onderwijs. Geweerle pr. fSi H. Fuchter, cadet-sergeant K. M. A. 2e pr. W. H. F. Giel, idem ideno 3e pr. J. T Chaillet, serg.-adelb. K. I. v. d. M. De minister van justitie brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand A-pril van dat jaar een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van sollicitan ten naar de betrekking van schrijver bij het gevangeniswezen of het Rijkstucht- en opvoedingswezen, die ten minste den leef tijd van achttien jaar hebibfen bereikt. Nadere bijzonderheden bevat de Stcit. no. 57. De Minister van Buiten 1 andsclie Za ken brengt ter algemeene kennis, dat de erfgenamen van Lewis Lange, oud 46 jaar, m leven matroos aan boord van het schip Dynomene, en aan boord van dat schip overleden, op 17 October 1906, zich ter zake van diens nalatenschap rechtstreeks behoo ren te wenden tot het consulaat-generaal der Nederlanden te Londen. Tot- hoofdopzichter van het openbaar slachthuis te Haarlem is -benoemd T. Li-ngma te Haarlem. Het stoffelijk overschot van mr. C. F. A Knijff, in leven griffier bij het drede karnton t.e Amsterdam is Woensdag on der zeer groote belangstelling op die Nieuwe O'oster- begraafplaats aldaar ter aarde besteld. On der de aanwezigen waren de meeste leden van het kantongerecht te Amsterdam, die niet door zitting verhinderd waren, enkele be ambten der griffie en vele andere vrienden en belangstellenden. Toen de kist in de groeve was neergedaald en de groeve bedekt met een groot aantal prachtige kransen en palmtakken, werd het eerst het woord gevoerd door mr. Th. I. B. Hiltormann namens alle collega's van het derde kanton, die in herinnering bracht de droeve speling n het noodlot, dat den be minden griffier drie dagen vóór den dag, waarop hij zijn 25-jarig ambtsifeesi. zou vie ren, 'uit her leven wegrukte. Aan den spre ker was opgedragen den jubilaris op dien dag namens allen geluk te wenschen, en thans is hem de droeve plicht opgedragen mr. Knijff een woord van afscheid uit dit leven toe te roepen. Ben der familieleden danikte, nadat ook nog een ander spréker het woord gevoerd had, voor dé bewezen eer. De R.uyter-zegels. Men meldt dat de De Raiyter-jubileumzegels hetzelfde formaat zullen hebben alls de 'bekende, weinig fraaae tuberculoee-zegels en, zijn we welin gelicht, van een waarde van 1 en cent. Ook hij deze zegels kamt een randschrift voor Dé zegels zullen prijken met kop van den zeeheld, geflankeerd door twee kanon nen. (N. C.) Het eeuwfeest van Assen. Voor het eeuwfeest dér gemeente Assen is tlhans f 25,000 bijeen. Méj. Hopper en Louis de Vries, te Amsterdam, zullen uitgenoodigd worden dé hoofdrollen te vervullen in de tooneélvoorstelling van „Wittenhililinge". In een thans verschenen, door het departement van Landbouw, Nijverheid cn Handel bewerkte, bundel omtrent verslagen van de Kamers van Arbeid over 1905, zijn de opgaven en mededeelingen verwerkt uit door 82 Kamers uitgebrachte verslagen. In het geheel werdén tot 31 Déc. 1905 opgericht 104 Kamers van Arbeid; hiervan werdén 17 opgeheven; van de overblijvende 87 hadden 85 zich voor 1 Januari 1906 geconstitueerd. Naar vernomen wordt zal de Ned. Ame- riikaanisohe Staomivaart-mijvoor f 235,000 eigenares worden van het welbekende hotel Leygiraaff te Rotterdam en het voornemen esitaan aldaar een hotel in t© richten voo-r haar le em 2e klasse passagiers. Tevens zou dan -een overzet of ferrydienst tusschen de V-eerkade en Wilhelminak ade uit sluitend voor dé passagiers der Holland-Ame rika Lijn worden ingesteld. Staking. Aan de machinefabriek van den heer J. ten Hora te Veendam, is een: staking uitgebroken. Van d© 90 werklieden hebben 26 't weak neergelegd. De beweging wordt geleid door dén bond van metaalbewer kers te Amsterdam. Deze vraagt van den fabrikant betere regeling der loomen. De heer Ten Hora is niet geneigd -met den bond te confereeren. Vadermoord. Het O. M. bij de reohtbaulk te Brecla eischte gisteren tegen C. Ter S., die zijn vader niet een mes heeft doodgestoken, 3 jaar gevangenisstraf. Do verdediger vroeg mindere straf op grond daarvan dat het slachtoffer den do der het eerst had aangevallen. Inbrekers veroordeeld. De rechtbank t© AJmsterdam veroordeelde den bekenden inbreker Frans Bouquet tot 8 jaar gevangenisstraf, en zijn jonge kameraad en medehelper bij de inbraak op klaarlichten dag in het perceel aan de Heerenmarkt, H. genaamd, tot 3 jaren gevangenisstraf. Valsohheid in geschrifte. De Haagpohe rechtbank veroordeeld© mr. A. C. M. G., vroeger mede-directeur van de ALg. Ned. Credlietbank, wegens valschhedd in geschrifte en het gebruikmaken van die vervalschte stukken, tot- 6 maanden gevan genisstraf. G r oe n en-mis bon de li n g. Vrij gesproken is door dé Haagse he rechtbank L. B. de H. te Leiden die terecht stond we gens mishandeling van een „groen" (jeugdig student). Waarschuwing. Dé hoofdcom missaris van politie te 's Gravenhage ver zoekt ter algemeene kennis te brengen dat Vel© klachten bij hem zijn ingekomen over do wijze, waarop de brandverzekering-maat schappij „Prudentia", gevestigd tc 's Gra ven bage, Charlotte de Bourbonstraat 6, di recteur L. Caateleyn, hare verplichtingen ten opzichte van hare verzekerden nakomt en geeft dengenen, die zich bij die maatschappij willen verzekeren, den raad 'ue voren 'bij hem' in-ldchtingén in te winnen. Inbraak op een dagbladbu reau. In het bureau van „De Avondpost" te 's Gravenhage is gisterennacht ingebro ken. De dieven gelukte het ©en brandkast met een sleutel te openen en een bedrag van f 230 tot zich te nemen, waarna de kast weer behoorlijk werd gesloten. Blijkbaar waren zij met de localiteit be kend. Moord. Te Hengelo is de fabrieks arbeider Ter Balkt, doodgestoken door den Duitschor'Elcliterhof. De dader is giistereiri hij de spoor weghalte Mettray gepakt. Zijn plan was naar België te vluchten. Over den moord zelf wordt gemeld, dat men als vrij zeker kan aannemen, dat de vermoorde het slachtoffer is geworden van eeu vergissing. De dader heeft na een ruzie Zondagmiddag met wraakplannen rondge- loopen. Hij hield zich op in de buurt van het café en /achtte daar zijn man af. Toe vallig heeft het slachtoffer dien ,weg naar huis genomen en werd direct met egn scherp voorwerp aangevallen. Een steek werd hem in den hals toegebracht, die hem terstond het leven kostte. Ds scheepsramp aan den Hoek van Holland. Bezoek van Prins Hendrik. 'Gistermorgen half 10' arriweéidé Z. K. H. Prins Hendrik aan -den Hoek van Holland. Langs de Pier wandelend, begaf hij zidh aan boord van het wrak. Z. K. H. beklom hot wrak langs een steile ladder en bezich tigde alles, ondanks de moeilijkheid om zidh te bewegen over de schuin .liggende vloeren Als herinneringsteeken nam dé Prins een metalen nummerplaatje mee en een stuk, be- hoorende tot de wandfbetimmering van den salon. Toen begaf de Prins zidh op den bla zer van dé firma W. A. van der Tak, waar mede een der Sperlings, in opdracht der firma L. Smit en Co., zijm duikerwerk- zaamheden verricht, om die werkzaamheden van n-aJbiji gade te sliaan. Nadat de Prins zich aan boord van den blazer had 'begeven, werd deze door de sleep boot Pernis naar het voorschip gesleept. Toen is tweemaal door een der Sperlings gedoken, waarbij hij zoo vèr mogelijk het voorschip doorzocht, doch werd door hem niets bijizom ders gevonden. Do Prins heeft zich toen wedér aan wal begeven, na zich op innemende wijze met de bemanning onderhouden te hebben. Voordat Z. K. H. zich naar het hotel „Amerika" begaf, weid hem, aan boord van de „Chelmsford", een déjeuner aange boden, door de heeren Hudig en Pieters, waaraan, behalve het gevolg, baron Van Heemstra en jhr. Hooft Graafland, mede aanzaten de burgemeester en baron Van Pal- landt. Daarna ging het te voet naar het hotel „Amerika", waar de Prins onopgemerkt binnentrad, ontvangen door het echtpaar H. A. Tuyn, en verder de heer Jakob Dirk zwager jr., vertegenwoordiger van den En- geisoben consul. B-oven aan de trap wacht ten dr. en mevr. Diamant den hoogen be zoeker af, omringd door de pleegzusters. Eén voor één weiden de geredden be zocht en langdurig toegesprokenvoor al len had de Prins opbeurende woorden, ook namens H. M. de Koningin geuit. Frau Wennberg was weer erg bedroefd, doch met zachte stem werden de tranen gesfuit. Na ruim 40 minuten vertoeven, nam Zijn Hoog heid afscheid van allen. Beneden in de gang gekomen, wachtte hem een echtpaar af, uit Chemnitz, die hun eenigen zoon bij dit ongeluk hebben verloren, en nu hun leed aan den Prins, die zeer ontroerd was, mededeelden. Z. K. H. onderhield zich een kwartier lang met hen cn sprak opbeurende woorden. De auto's stonden buiten klaar en rond om hen een paar honderd man, die, toen de Prins verscheen, een spontaan hoera aanhie ven, waarvoor de Prins hartelijk dank zeg de. Toen kwam de heer Berkhout, de kapitein van het loodswezen, na-ar voren en onder hield zich met den Prins, waarna baron Van Pil landt, die zelf den wagen bestuur de, den hoogen gast naar Dén Haag terug voerde. Begrafenis wan den heer H. C. Baartman te Sassenheim. Onidiar zeer veel bela-ngstell img is gistern- middag, te twaalf urn-, het stoffelijk over schot van dén algemeen bekenden en geach- ten heer H. Baar-timian, die zoo ongelukkig bij de ramp van de Berlin" om hét. leven lcwam, te Sassenheim ter aarde besteld. Lang-s den geheelen weg, van het huiis van den overledene bot het kerkhof, stonden tal van meuschen en kinderen geschaard, en ve len volgden de bjikkoets. In den sitoet bevonden zich, behalve ver wanten en vrienden, afgevaardigden van ver schillende vereen igingen op het gebied der bloem bollencultu uir De Mst was bedolven onder kransen en bloemen Een talrijke menigte schaarde zich om de geopende groeve, waar ds. Thijs, predikant bij d? Gereformeerde gemeente, een gevoel volle rede uitsprak. Zeer aangedaan, dankte een zwager van den overledene, voor de sympathie en voor de hulp en vriendschap aan de bloedverwan ten bewezen. Onderzoek naar het wrak. Nadat gisteren Sperling voor de tweede maal tiaar het wrak gedoken had, rappor teerde hij aan het wrak van het gezonken schip een groote verwoesting te hebben op gemerkt.. De meeste hutten waren zoo goed als weggeslagen-, versplinterd was alles; ka- juLtskappen, deuren enz. waren volmaakt vernield. De verwoesting was zoo mogelijk nog erger dan bp het scheepsdeel dat op dé pier zit Lijken vond de duiker niet en hij gelooft, dat er ook geen meer te vinden zullen zijn. Zijn ze er wel, dan zitten ze op plaatsen die beslist onbereikbaar zijn. Hij doorzocht alle ruimten, ma-ar voaid mets dan versplinterd hout, zwaar vernielde groote en kleine din gen. Kapiteins Berkhout, Jansen en Sperling naar Londen. Kapitein Jansen van de etoomieddings- boot, kapitein Sperling en kapitein Berk hout, van de stcomloodsboot Helle voeteluis vertrekken Woensdag naar Londen <yp uit noodiging van een comité dat een liefdadig heid-uitvoering georganiseerd heeft, onder patronaat van Koning Eduard en Koningin Alexandra. De toestand der geredden. Van alle verpleegden zal Froulein Tbeyle, lid van het Duitse be operagezelschap, heb langst in het ziekenhotel verblijven, zij heeft, nevrotiscbe plekken op de beenen die zeer pijnlijk zijn en heel .laugzoaim herstellen zul len. Eén gelukkig toeval wildé dat de ver- slaggcver- van de N. C. gisterenmiddag even toegang werd verstrekt tot een dér zalen-, waar een drietal mannelijke geredden ver pleegd wordt. Het drietal kortte zich deu tijd met kaartspel eai een lekkere pijp tafbak. Een hunner zag nog wat bleek en slapjes. Een van het drietal wilde vertollen, doch hij moest telkens nadenken. De verslaggever heeft toen natuurlijk niet verder aangedron- ge n. Miamuelijke passagiers zijn niet meer in het hotel aanwezig. Onder het drietal be vonden zich twéé stokers. Of ze hebben wei nig van de ramp gezien, óf het zijn liedén, die zeer in zich zelf zijn gekeerd. Ook de ver pleegster althans verklaarde, dat deze zee lieden ha-ar niets hoegenaamd mededeelen. De onitzebtend-geziwo] ten voeten beginnen reeds allengs te 'normiailaseeren. HeS flinke dienstroeisje. Een officier van het Leger des Hoils, de kapitein S. L. Veenstra, dio gisteren naar den Hoek geweest om bloemen te brengen aan de geredden in -het American-Hotel, toegelaten bij. Mina Ripling, het flinke dienstmeisje, dat op het oogenblik van de redding zooveel zelfverloochening toonde, door den redder haar ongelukkige meeste r aan te wijzen met verzoek deze eerst te redden. Kapitein Veenstra wilde haar gaarne met een h artelij ken handdruk zelf de bloemen overhandigen, om haar daarbij te kunnen zeggen, hoezeer hare zelfopofferend© liefde door hem en zijne kameraden werd gewaar deerd. Hij mocht dit doen en mocht darbij met haar oen paar woorden spreken. „Ze ziet er goed uit," vertelde hij aan bet Hbld., „flink als een jonge vrouw van (20 21 jaar. Ze klaagde nog wat over pijn aan de voeten. Ze meende, dat ze heb des noods op het wrak nog wel langer had kun nen uithouden, indien dit noodig was ge weest. Het ergste, wat ze te doorstaan had gehad, was niet wanhoop over de uitkomst, maar -de hevige pijn aan de voeten. Klaar blijkelijk is ze tot het laatst vol opgewek- ten gebleven." Kapitein Veenstra is ook even aan boord van den blazer geweest. Hij was getroffen door den eenvoud der redders, die maar niet den ophef verstonden, die van hun daad werd gemaakt. Éénvoudig en ongekunsteld dankten zij met hem God voor de hulp, die Hij hun gegeven had. „Dacht je er niet aan," vroeg de heer Veenstra aan Sperling, „dat het je eigen leven kon kosten?" „Neen, mijnheer," antwoordde de ronde zeeman, „ik dacht nergens aan. Ik hoorde alleen maar het roepen van de menschen op het wrak en toen dacht ik: nu hebben ze er lang genoeg gezeten." Even eenvoudig, als verheven. Hulde aan de redders. Dé man die zich aan boord beeft gewaagd van het gestrande s. s. „Bérlin" om de laatste drie schipbreukelingen te redden, Maitin Sperling te Dordrecht, is officieel ge huldigd. Hij ontving n.l, het volgende schrijven „Met zeer groote ingenomenheid namen wij kennis van het groote aandeel, dat gij hebt genomen in de redding van schipbreu kelingen van het stoomschip „Berlin'' j.l Donderdag aan den Hoek van Holland ge strand. Als bestuurders der gemeente uwer inwoning is het ons een aangename plicht, u onze hulde te betuigen en u de verzeke ring te geven van onze hoogachting. Burg. en Weth. van Dordrecht, (w. g.) H. J. Wichers, Burg. (w. g.) D. van Houten Jz., Secr." Het bestuur van het Engelsche Kon. Red dingsboot-Genootschap heeft een besluit aan genomen, waarin het zijn bewondering uit spreekt voor „de bemanningen van de red dingsbooten van de Zuid-Hollandsohe Red dingsboot-Veréeniging" en voor „kapitein Maarten Sperling en zijn dappere makkers." Vau redders en gereddsn. Door bemiddeling va-n den heer Simon Symons te Londen is bij den burgemeester van Rotterdam ontvangen een bedrag van 235, door eenig© leden van de Lo-nden- sche Effectenbeurs bijeen gebracht ten be hoeve van de redders d.er schipbreukelingen van de Berlin. In de gisterenavond te Amsterdam ge houden afscheidsvoorstelling der Italiaan- sche Opera werd een collecte voor de red ders en geredden gehouden, die f71.45 op bracht. Er werd ook gisteren weder veel geld voor do patiënten ontvangen. Zoo kwam er een gift in van de bemanning van den blazer van schipper Sperling, met het verzoek het geld onder allen te willen verdeelen, wel ke zending ten zeerste werd gewaardeerd, daar zij kwam van hen die de redding der drie laatste opvarenden mochten volbren- gen. Bij den voorzitter der Kamer van Koop handel te Rotterdam is, naar aanleiding eened geplaatste advertentie, tot dusver ruim f 12.000 ingekomen Het kerkhof 's travezande. Gisterenmiddag bracht dr. Den Houter, inspecteur van de Volksgezondheid, uit Den Haag, vergezeld van den burgemeester vai. 's Gravezande, mr. Brunt, en den se cretaris dier gemeente, den heer Van Nierop, een onderzoek in te stellen of de toestand daar ter plaatse in overeenstemming is met -

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2