BINNENLAND. zijn er nog vier andere personen door aange tast v - la den nacht van Zaterdag op Zondag, even na twaalf uur, word New-York opge schrik'. door een hevige dynamiet-ontploffing, tïie plaats had bij den ingaaig van de tunnel oj> de sjxtrlijn Pennsylv&niëHometJfcead (Nw-Ye-ey). Een-geweldige paniek was het gevolg en spoedig waren de straten gevuld mot een opgewonden esn verschrikt© menigte, die aan ecu aardbeving dacht. Vermoedelijk is een Itaiiaansch werkman onvoorzichtig om gegaan met oen kist dynamietwaardoor de geheel© loods <ler spoorwegmaatschappij meer dan honderd ton ontploffdaigsstof bevat - tend, in de Lucht gevlogen is. Een ajuitai Italianen wenden uiteengereten en vier an dere werklieden werden zwaar gewond. Ver der? ongelukken zijn niet voorgekomen, maar dc elect ruche centrale en een aantal aangren zende gebouwen zijn vorniakl. vDo ruggouierg-horsenvliesontsteking. die sedert maanden voel slachtoffers maakt in Wcstfalen, is nu ook te Keulen opgetre den. Men heeft twee doodelijke en vorschei- done verdachte gevallen waargenomen in cle 80 compagnie vesting-artillerie Er zijn aan stonds maatregelen genomen om de versprei ding dezer noodlottige ziekte tegen te gaan. *- De Staatscourant van Woensdag 6 Maar: 1907 bevat de volgende Koninklijke besluiten verleend in de Oranjo-Nassau -orde het {grootkruis aan Prins Alexander von Teek; hot commandeurskruis aan den hem toe- gevoegden majoor F. Ponsonby op verzoek eervol ontslagen rar. W. J. C. Umbgn ivo, griffier bij de rechtbank te Zut- f»hen in v II. Oele, plaatsvervangend grif- Ler bij den beroepsraad voor de ongevallen verzekering te Middelburg, met- dankbetui ging voor de bewezen diensten H. Bijleveld, lid van den voogdijraad to Amsterdam, en mr. C. A. Cau, griffier bij het kantonge recht te Leideu benoemd tot adjunct, commies bij het hu lt eau voor den iudustrieeleu eigendom J. do Zwaan en J. Vogler, beiden lo 'klerk; benoemd tot kantonrechter te Assen mr. X. Pelinck. griffier bij het kantongerecht al daar; benoemd tot burgemeester van Heemskerk A. vSeret benoemd tot klerk aan het rijksarchief in Utrecht. Ph. J. C. G. van Hinsborgen Jr., te Utrecht. bevorderd tot ridder 3o klasse M. W. O. do sergeant der artillerie van heit Indische leger C. Zon. ter zake van zijne krijgsver richtingen in 1903 aan Aloë Lam Koen jet en Gam pong Langa en Lala. benoemd in de provincie Utrecht tot hoog heemraad van den Lekdijk Benedendams en van den IJsseldam A. de With, te Lopik, en 111 r. W. II. J. Royaards, te Utredht benoemd tot ontvanger der invoerrechten 011 van den accijns op de suiker te Amster dam 11. J. van Ebben horst. Tengbergen, ont vanger der invoerrechten acc. te Leiden aan don ontvanger der dir belast. B. II. J. F. Endtz to 's Gravenhage (le afd.), op zijn verzoek met ingang van L Mei 1907 eervol ontslag uit s Rijks dienst verleend. met ingang van 1 Mei 1907 opgeheven het ontvangkantoor der dir. bel. en ace to Ren- kum en een kantoor derzeifdo middelen in gesteld te Oosterbeek. omvattende de ge meente» Renkum en Doorwcrth en zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen to Ravenstoin P. W. Roest. ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Veere tot ontvanger der directe belastingen eu accijnzen te Oosterbeek A. C. van Deven ter, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc te Doesburg tor ontvanger der invoerrechten en acc te Haarlem D. N. Houwing. ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Zutphon tot. ontv. der dir. bel., invoerr en acc. te Kerkradc J. W. C. Staal, ontv. derzelfde middelen te Baarle-Nassau tot ontv. der dir. bel., invoerr en acc te Terneuzen F J. II. Speetjens, ontv der dir. bel. en acc. te Oosterhout tot ontvanger der dir bel. en acc. te Steen wijk W. P C. van Hcuven. ontv. der zelfde middelen te Joure; tot. ontvanger der directe belastingen en acc. te Niouwnoort J. van Zijverden. belaft met de waarneming der betrekking van adjunct-controleur van het kadaster te Haar lem bekrachtigd de aanstelling van dr. R. Si6- singh. buitengewoon hooglceraar in de natuur kunde aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, tot gewoon hoogleeraar in dat vak vergunning erleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van het Fürstlich Scliwarzbur.-ischee Ehrcnkreuz ITIter claeee hem door Zijne Doorluchtige Hoogheid, den Vorst, van Schwarzburg-Rudolstadt geschonken, aan Ilarer Majesteit ordonnans-officier, den eerste-lui ten a ut S. baron van Heemstra, van don grooten staf. *- Z. K. H. de Prins bracht gisterochtend met- Zijne Moeder, de Hertogin van Mecklen burg, een bezoek aam het Mauritshuis. I Men meldt uit 's Gravenhage •De Prins van Teek werd gisterochtend bij zijn aankomst hier ter stede 111 een gala- rijtuig van het Hollandsohe Spoorstation naar het Paleis in het. Noordoinde gebracht, alwaar Z. K. H. Prins Hendrik zich in de vestibule bevond om don logeergast der Kon. familie te vorwolkomem Gistermiddag ten 12 uur is de EngolsohSe Vorst, in de gelegenheid gestold om namens Z. M. den Koning van Groot-Brittannie en Ierland den Prins de onderscheidingsteeke nen van hot Grootkruis der Ratth-orde te overhandigen. Z. K- H voor deze gelegenheid dragende de gala-generaalsuniform, hooft te dien einde den bizouderen afgezant in particuliere audientio ontvangen, waarbij tegenwoordig waren de Ertgelsch© gezant Sir Howard met den len secretaris der Rritadhe legatie alhier, de heer (Jhüton, zoomede de bedde adjudan ten van l*rins Hendrik, luit. ter zoo le kl. baron Van Asbeok. lc luit. baron Van Heemstra, alsmede twee adjudanten en twee ordonnance-officieren van H. M. de Ko ningin Do Prins van Teek heeft don Noderland- schen Prins zelf met het grootlint der orde. waaraan het ordetoeken was bevestigd, om hangen met e n korte toespraak naar aan leiding van do door Z. K. H. bij de redding der schipbreukelngen bewezen diensten. Hierop hield Prins Hendrik in het Engelsoh een toespraak, den Vorste lijken vertegen woordiger verzoekend Zijn dank aan Z M den Koning van Engeland wel te willen overbrengen. Hiermede was de plechtigheid geëindigd, waaraan, zooals uit het boven staande blijkt, een hoogst eenvoudig karakter gegeven was. Beide prinsen begaven zich daarna aan het déjeuner meit H. M. de Koningin en de Groot hertogin van Mecklenburg, na afloop waar van het Vorstelijk gezelschap in open lan dauer mot vierspan uitgereden is tot het ma ken van eon rijtoer. - De Prins vore Teek bracht, gisteren oen bezoek aan de Koningin-Móéder. Heden is familiediner voor de Koningin, de Groother togin van Mecklenburg, den Prins von Teek en Prins Hendrik. Morgen geeft de •Konin gin-Moeder een dejeuner ter eere van den Engelse-hen Prins, wien ook een Inch wordt aan gelode 11 door dén gezant. De Engelsche prins gaat morgenavond terug. O* orisi*. Land en Volk schrift ..Nu Standaard en Residentiebode onze be richten omtrent de crisis tegenspreken, ge ven wij*het verloop der zaak nog eens in het sluitend velband. Deelden wij vroeger reeds mede, dat- het Kabinet-De Meester slechts bereid zou zijn tot aanblijven in zijn gelheel, wij kunnen daaraan toevoegen, dat door hot Kabinet als eerste voorwaarde is gesteld, dat alleen dan de ministers zouden kunnen voldoen aan het verzoek van de Koningin om op hunne ontslagaanvrage terug te .comen, indien voor af was gebleken, dat de rechterzijde weiger achtig was 0111 het bewind in handen te ne men Daaruit is te verklaren, dat de Koningin opnieuw den voorzitter der Eerste Kanier heeft gehoord en dat thans overleg hangende is tusscshon de leiders der rechterzijde, of zij ovc-ntuce] eon opdracht zullen aanvaarden Dit laatste is geen canard, zooals De Stan daard beweert. ..Men kon weten" dat pogin gen der partijleiders om tot overeenstem ming te komen over een program plegen vooraf te gaan aan de opdracht, tot Kabinets formatie, door ..een Staatsman" van de Ko ningin ontvangen. Dit mogen formeel niet zijn pogingen tot de formatie van een Kabinet", het zijn voor bereidingshandelingen. die daarmede in on afscheidelijk verband staan." De kabinetsf*r meerder Het Vaderland schrijft: ,,Do geruchten, dat men aan de rechter zijde bezig is een ministerie te formeeren. blijven aanhouden. ..Wij vernemen dan ook, dat het demis sionaire Kabinet heeft te keunen gegeven, dat het er niet aan kon denken op zijn ver zoek om ontslag terug te komen, zoolang do rechterzijde niet eens in de gelegenheid i- gesteld het bewind over to nemen. „In strijd met het bericht van het Cor respondentie-bureau kunnen wij dan ook molden, dat als aanstaand Kabinetsforma teur wordt genoemd mr. Th. Heemskerk, afgevaardigde voor ^liedrecht, en voorzit- t' van de -nii-revolutionnaire Kamerclub." De lieer Cohen Stuart, minister van marine, maakt thans dagelijks een korte wandeling in de nabijheid van zijn woning en hoopt de volgende week eijn werkzaam heden aan liet. departement, te kunnen her vatten. De heer Delcoigue zal als secretaris brj de Belgische legatie te Peking worden geplaatst en graaf de Luchtervelde, le se cretaris te Lissabon in dien rang te 's Gra venhage optreden, waartoe eerstgenoemde aanvankelijk was bestemd. De Min. van Buitenlandscho Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan don consul-generaal der Nederlan den te Melbourne, met ingang van 26 Maart o. k., een verlof van 8 maanden is ver leend Gedurende de afwezigheid van den heer Bossehart. zal het consulaat-generaal wor den waargenomen door den heer O. van Assche. consul der Nederlanden te Mel bourne, aan wien in het Nederlandsch kan worden geschreven. Belanghebbenden worden verzocht hunne brieven te adreeseeren aan ,,The Consulate General for the Nether lands Melbourne (Australia)" zonder ver melding van den naam van den titularis. Tweede Kamer. Reglement van Orde Eindverslag is uitgebracht over het voorstel van den heer Goeman Borgesiu.® c. - tot wijziging van liet regle ment van Orde der Kamer De luitenant ter zee der 2de klasse 0. van Slooten wordt, met 15 April a.s., ge plaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Het Duitsche opleidingsschip „Stein" werd gisteren te Nieuwediep verwacht. Naar de N. R. Ct. verneemt, is de kapitein van den staf der «enie te Naarden .1 J. Schuil bestemd om op te treden als leeraar in de genie-weten.'chappen aan de hoogere krijgsschool te 's Gravenhage. Koninklijk* Militair* Academie. D Minister van Oorlog brengt tor keunis van belanghebbenden lo. Hier te lande zal ia de maand Juli en Augustus en, zoo noodig. in de eerste dagen van September e. k examen worden gehouden voor.toelating van jongelieden als caaet bij de K011 Militaire Acadamie te Breda, geregeld op do grondslagen der wet. van 21 Juli 1890 (Staatsblad 110. 126). 2<>. Voor dit examen worden opengesteld 115 plaatsen, verdeeld als volgt I. Ten behoeve van de Cadettenschool A Bij het leger hier t lande 14 voor de infanterie. 4 voor de cavalerie, 13 voor de artillerie en 2 voor de genie B. Bij l»et leger in Nedcrlandsch-1ndië 24 voor do infanterie, 3 voor de cavalerie, 7 voor de artillerie en 3 voor de genie. III Ten behoeve van de adspiranten, be doeld bij sub II van art. 25 der vorenvermel- de wet A. Bij het leger hier te lande: 1.7 voor de infanterie, 4 voor de cavalerie. 12 vooi de artillerie en 2 voor de genie. B. Bij het leger in Xederlandsoh-Indie 7 voor de infanterie, l voor de cavalerie, 1 voor de artillerie en 1 voor de genie. Voo'- verdere bijzonderheden zie ..St.Ct no. 55. Cadettenschool. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden lo. Hier te lande zal in de ma aaiden Juli en Augustus e.k oen examen worden gehou den voor toelating van jongelieden als cadet bij d v Cadettenschool te Alkmaar 2o. Voor dit examen worden opengesteld a. 25 plaatsen voor jongelieden met be stemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande b. 9 plaatsen voor jongelieden met bestem ming 0111 te worden opgeleid voor den dienst in Nederlandseh-Indië. Voor verdere bijzonderheden zie ,,St.-0t. no. 55 Hocfdourau*. De Minister van Oorlog brengt, ter kennis van belanghebbenden dat voor het in de maanden; Juli en Augus tus e. k hier te lande te houden examen voor toelating tot den hoofdcursus ter opleiding van onderofficier voor den raaig van t.wcede- iuiterant der infanterie en van tweede-luite nant 'kwartiermeester respectievelijk voor den dienst hier te lande en voor den dienst in Nederl.-Indië, de navolgende aantallen plaat sen worden opengesteld I. Voor het leger hier te landeinfanterie 14. administratie 8 II Voor het leger in Nederlandsch-Indië infanterie 15. administratie 4. In 1907 moeten onder de wapenen komende tot de compagnieën hospitaal soldaten, behoorende verlofgangers der lich ting 1900: van de le en de 2o compagnie 18 Maart, vati de 3e en de ,4o 8 Aprildo ver lofgangers der lichting 1903. die van do re gimenten huzaren bij de trein afdeelingen der regimenten vold-artillerie zijn overge plaatst: van het lo regiment veld-artillerie en 22 April, 13 Mei en 3 Juni; van het 2e regiment veld-artillene 2 en 22 April, 21 Mei en 10 Junivan het 3e regiment velJ-artillerie 25 Maart. 15 April. en 27 Mei en 17 Juni. De data van vertrek met groot verlof zijn bepaald opvoor de hospitaalsoldaten resp. voor de le en 2e en voor de 3e en 4e com pagnie: voor lien die krachtens art 109 der Militiewet 1901 onder do wapenen zijn ge houden of geroepen 30 Maart- en 20 April voor de overigen 6 en 27 Aprilvoor de treinafdeelingen le regiment veld-artillerie 20 April, 11 Mei, 1 en 22 Juni; 2e regi ment veld-artillerie 20 April, 11 Mei, 8 en 29 Juni; 3e regiment veld-artillerie 13 April, 4 en 25 Mei, 15 Juni en 6 Juli. Voor de Israëlitische miliciens van do dichting 1900, behoorende tot de le en 2e compagnie hospitaalsoldaten is de datum van opkomst bepaald op 8 April eu die van vertrek met groot verlof voor hen, die krachtens art. 109 der Militiewet 1901 011- dc- de wapene.; ziju gehouden of geroepen op 20 April en voor de overigen op 27 April. I11 verband met de omstandigheid, dat- na de laatst gehouden herhalingsoefeningen van de landweer, door enkele landweercom mandanten opnieuw een verlofpas is uitge reikt, heeft de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland er de aandacht van de burge meesters der gemeenten in deze provincie op gevestigd, dat het afteekenen van den ver lofpas in art. 24 der Landweerwet genoemd, uitsluitend doelt op aanmelding hetzij bij overgang naar do landweer, hetzij bij plaat sin gof vrijwillige verbintenis daarbij. Door den minister van Oorlog zullen de 1 andweercomm andanten te bekwamer tijd worden onderricht, dat uitreiking van nieu we verlofpassen na verblijf onder de wape nen van land weer plichtigen achterwege moet worden gelaten. De benoeming van mevr. douairière jhr. J. MockVan Spengler tot ridder in de orde van Oranje-Nassau geschiedde in verband met de viering van het 35-jarige jubileum van mewr. Mock als regentes van het Burgerweeshuis te 's Gravenhage. Maandagavond werd" deze herinner 11 igs- dag in huiselijke® kring door regenten on verpleegden feestelijk gevierd. Op Terschelling s in den ouderdom van 77 jaren overleden de lieer D. Reedeker, sinds vele jaren tot 18 September j.l. burge meester en secretaris dier gemeente en vice- consul van Duitschlaud. De overledene was riddder in de orde van Oranje-Nassau. J. G. In hul sen. f Na een ziekte van slechts enkele dagen overleed: in den nacht van Maandag op Dinsdag te Rotter dam de heer J. G. Inhulseni iu den ouder dom van 68 jaren. De overledene was com missaris van politie op het hoofdbureau aan het Haagse he veer tot assistentie van den hoofdcommissaris voor den inwendigen dienst van het politiekorps en ter zijner vervanging bij ontstentenis. De heer Inhul&en zou het volgende jaar 40 jaren bij de politie zijn geweest. Hij was 10 jaren onderofficier 1>ij. liet leger geweest, kwam daarna ails onder-inspecteur bij de Rotterdamsche politie, doorliep alle rangen en werd circa 10 jaren geleden benoemd tot» commissaris. Hij was een ijverig en trouw ambtenaar die met volle toewijding de gemeente diende. Zijn 'borst was versierd met het. ridderkruis der Orde van Oranje-Nassau. Landelijk prapaganiia-Congrae. I11 de «groot© zaal van „Plancius" te Amsterdam werd Zaterdag een landelijk propaganda-congrcs gehouden, ter bevorde ring van meerdere bescherming van kin deren, beperking van arbeidsduur voor vol wassenen en afschaffing, respectievelijk be perking van nachtarbeid. Dit congres ging uit van het Neder - 1 a ndsch e Verbond van Vak vereen igingen en van de Sociaal-Democratische Arbeiders partij. Tegenwoordig waren o.a. de heer mr. dr. Bijleveld. referendaris aan het departement van Landbouw, Handel en Nijverheid, en van de Kamerleden de heeren Van Kol, Schaper en Troelstra de laatste zou als in leider van een der punten van de agenda optreden. De voorzitter, de heer Henri Polak, sprak in zijn openingswoord met voldoening over de groote deelneming aan dit congres. Ver te-en woordigd waren 60.000 georganiseer de arbeiders, vereenigd in 300 organisaties Hierna releveerde Spr., dat 't de eerste keer was, dat de regeering zich officieel laat vertegenwoordigen op een bijeenkomst vaif arbeidersgroepen. Spr. heette mr. Bijleveld welkom. Vervolgens sprak hij een welkomstwoord tot de heeren Van Deiuse en Van Dienen, inspecteurs van den' arbeid, respectievelijk te Amsterdam en te Arnhemt«t mevrouw Tilamus, adjunct-inspectrice en tot de hee ren Plompe, Zaalberg en Van Maanen, ad junct-inspecteurs van den arbeid. Verhinderd waren de heeren Fabricius, inspecteur van den arbeid te Groningen, en De Fremeri, adjunct-inspecteur te Amster dam ook de heer P. L. Tak kon niet aan wezig zijn. De tien-urendag. Als eerste inlei der kwam hierna aan het woord mr. P. J. Troelstra, met het onderwerp: ,,De tien- urige arbeidsdag in zijn maatschappelijke beteeken is". Spr. wees er op, dat in do Christelijke vakbeweging de eisch van den tien-uren-dag eveneens meermalen gehoord is, waarna hij betoogde, dat men door samen op te tre den, moet slagen. Ook in wetgevende kringen is de tien- uiendag aan de orde gesteld. De resultaten van het onderzoek der ar- beids-iuspectie geven een te optimistisch beeld, omdat, die inspectie slechts in aan raking komt met toestanden, die reeds in eenig verband staan met de arbeidswetge ving. Hierna kwam aan dè orde de voorgestelde resolutie. Luidende Het congres, overwegendè: dat voor de arbeiders het hoofddoel der sociale hervormingen is, de gelegenheid te verkrijgen, zich lichamelijk en geestelijk te ontwikkelen en den strijd voor de verhef fing hunner klasse zoo krachtig mogelijk te voeren dat een eerst© voorwaarde daartoe is de verkorting van den arbeidsdag, die voor het overgroot© deel der Nederlandsche ar beiders zóó lang is, dat hij hunne ontwik keling en verheffing in den weg staat, ja, in vele gevallen hunnen lichamelijken en geestelijken achteruitgang tengevolge heeft. dat deze verkorting, wil zij algemeen wor den doorgevoerd en gehandhaafd, niet al leen door de vakbeweging moet worden na gestreefd, maar ook in de wetgeving dient te worden vastgelegd dat, voor zoover al enkele regeeringen in ons land voorstellen in zake den arbeidsduur hadden ontworpen, deze, tengevolge van vertraagde indiening of behandeling niet to. een resultaat hebben geleid, terwijl zip bovendien niet krachtig ingrepen in de be staande wanverhoudingen dat toch een wettelijke regeling van den arbeidsdag voor volwassen mannen, wil zij eenigszins rekening houden met de billijke eischen der arbeiders minstens genomen be hoort uit te gaan van het beginsel, dat in geen geval de arbeidsdag langer mag zijn dan tien uren verlangt, dat de regeering en de volks vertegenwoordiging hare nalatigheid in de ze, voor de economische en zedelijke kracht van ons volk zoo belangrijke zaak eindelijk eens laten varen en een wettelijke regeling op den grondslag van dat beginsel tot stand brengen. Na eenig debat werd de resolutie goedge keurd. Arbeidsduur en onderne- mingsbelang. Na mr. Troelstra, kwam de heer F. M. Wibaut aan het woord, die sprak over verkorting van arbeidsduur als ondernemingsbelang. De spreker gaf een uiteenzetting van het verband, dat er bestaat tusschen een ver korting van arbeidsduur en het belang van de onderneming. Hij gaf een overzicht van hetgeen hieromtrent bekend is, en betoog de, op grond daarvan, dat bij verkorting van den arbeidsduur de productie niet ach teruit behoeft te gaan. Spr. wees er op, dat het voordeel van den verkorten arbeidsdag voor een groot aantal ondernemers een vast staand feit is Arbeidsduur en vakbeweging. Door den heer Henri Polak werd, na een korte pauze, gesproken over „vakbeweging en verkorting van arpeidsduur". Sprekende over den strijd der vakvereeni- gingen, betoogde de inleider, dat deze moei lijker is geworden door het samentrekken der patroonskrachten. In den strijd tus schen patroons- en werkliedenorganisaties wordt door de eersten geen heftiger en taai er tegenstand geboden dan op het punt van verkorting van arbeidsduur. Spr. prefereerde verkorting van den ar beidsduur door middel van de wetgeving. En dan is er noodig een uitstekende arbeids inspectie. De sociaal-hygiënische zijde der kwestie. Als laatste inleider in d© middagzitting van het congres kwam aan het woord dr. L. Heijermans, met het on derwerp: „de sociaal-hygiënische zijde van het vraagstuk der verkorting van arbeids duur en der afschaffing, respectievelijk be perking, van nacht- en kinderarbeid." In 't bijzonder werd door dr. Heijermans gesproken over do huisindustrie en den daarbij voorkomenden nachtarbeid. Nacht arbeid is buitengemeen schadelijk, alle hygiënisten zijn het daarover eens en moet zooveel mogelijk beperkt worden. Het congres werd Zaterdag voortgezet. De nachtarbeid. Alsnu kwam aan dc orde de nachtarbeid, welk onderwerp werd ingeleid door den heer J. Oudegeest. Deze acht het hoogst gewenscht, dat meer gegevens in deze worden verschaft. Iedere vakvereeniging zou moeten nagaan de ar beidsduur barer leden en hun nachtarbeid o:»: vervolgens vergelijking tusschen beide te trekken. De gevolgen van den nachtarbeid op liet mensehelijke lichaam. als slapeloosheid, heeschheid, slecht humeur, geen eetlust, enz., werden daarop door den inleider ge schetst, waarna hij ten slotte als tegen stelling deed uitkomen, onder welke gun stige omstandigheden dagarbeid wordt ver richt. Na eenigo gedachten wisseling werd aange nomen de volgende Resolutie. Het congres. overwegende, dat een der eerste eischen der arbeidersklasse moet zijn het verkrijgen van waarborgen, dat ten behoeve der pro ductie van hetgeen voor de samenleving noodzakelijk is, noch ten bate van do win zucht van het kapitalisme, noch door ver keerde gewoonten, schade worde toegebracht aan leven, gezondheid of zedelijkheid der arbeiders en hunne gezinnen overwegende, dat de nachtarbeid voor personen van beiderlei geslacht en van el- ken leeftijd nadeelig is voor de gezondheid, vernietigend voor het gezinsleven, bevorder lijk aan de onzedelijkheid, schadelijk voor de organisatie der arbeiders, welker bescha vende invloed daardoor wordt tegengewerkt, on dat hij bovenal is af te keuren voor de vrouw, als moeder van het toekomstig ge slacht, overtuigd, dat in de meeste bedrijven de nachtarbeid kan worden afgeschaft, terwijl dit in den regel bij de wet moet geschieden, van oordeel, dat in die bedrijven, waarin nachtarbeid onontbeerlijk is, deze belang rijk dient te worden beperkt, noodigt de regeering uit. wettelijke be palingen in het leven te roepen, waarbij als algemeene regel de arbeid tusschen 10 uur des avonds en 6 uur des morgens voor man nen, vrouwen en jeugdige personen wordt verboden, terwijl als uitzondering de nacht arbeid uitsluitend wordt toegestaan aan vol wassen mannen en slechts voor die beroe pen, waarin hij beslist onontbeerlijk is, met dien verstande, dat. voor deze uitzonde ringen de arbeid nimmer meer zal mogen bedragen dan 8 uur per etmaal, en wekt de arbeiders op, voortdurend en krachtig te agiteeren, totdat deze eischen zijn ingewilligd. De kinderarbeid. Het laatste te be handelen punt, betrof den kinderarbeid. Dit onderwerp werd ingeleid door den heer H. Spiekman. Aan den staat van armoede, waarin de arbeidersklasse steeds door het kapitalisme wordt gehouden, is het. te wijten, aldus inleider dat de arbeiders naar het oogen- blik hunkeren, waarop zij, door middel van exploitatie hunner kinderen, meer geld kun nen verdienen. Als tweede oorzaak noemt spreker de eigenaardige wetsregeling van ons onderwijs, waarbij de mogelijkheid zoo ruimschoots wordt,gel aten, om kinderen ar beid te doen verrichten. Dé geestelijke en verstandelijke verheffing van den arbeidersstand is alleen dan eerst mogelijk, wanneer men er in geslaagd zal zijn, de tegenwoordige toestanden, in zake kinderarbeid, te wijzigen. Ten einde de aan wezigen een blik te doen slaan in die toe standen, noemde de heer Spiekman vervol gens eenige veelzeggende cijfers, vroeger reeds in rapporten gepubliceerd. Na. de rede vrfïi den heer Spiekman werd het woord o. m. gevoerd door den heer Thomassen van de afdeelang Amsterdam van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers. Deze wenschte er de aandacht op te vestigen, dat niet alleen moet worden ge streden tegen de exploitatie van kinderen, bij vreemden, maar ook tegen de exploita tie van de ouders zelf. I Aangenomen werd daarop de volgen'.'e Resolutie. Het congres, uit het verleden en het heden dec ai bei dende klasse de overtuiging puttende, ge staafd door een overvloed van feiten en ge tuigenissen, dat de kinderen der arbeiders gedurende geheel hun jeugd, vóór zoowel als na het verlaten der school, dermate in loondienst worden geëxploiteerd, zoowel 'n dc- groot - als in de huisindustrie en den veldarbeid, dat daardoor hunne lichamelijke en verstandelijke ontwikkeling in hooge mate schadelijk beïnvloed; overwegende, dat deze kinderarbeid, die niet alleen een straf is voor de kinderen zelf, maar een schade voor geheel de maat schappij, zeer nauw verband houdt met en een noodzak el ülk 'gevolg is van den ongun- stigen materieelen eu intelleotueelen levens toestand der arbeiders; overwegende echter, dat de wetgeving door krachtig ingrijpen er toe mede kan werken, de arbeiderskinderen aan deze ex ploitatie te onttrekken roept in de eerste plaats de Nederlandsche arbeiders op, om zoowel door middel der onafhankelijke zelfstandige vakbeweging, al? door invloed te oefenen op de wetgeving, den toestand der arbeidersklasse gaandeweg te verbeteren, opdat de kinderarbeid door de arbeiders ontbeerd kan wordendringt, er verder bij de Tweede Kamer ernstig op aan, om. waar nog zooveel duizenden kin deren dag aan dag arbeid moeten verrich ten, reeds gedurende den schoolplichtigen leeftijd in hun vrije uren en daarna gedu rende veel te lange werkdagen in fabrieken en werkplaatsen, in ateliers en winkels, en waar sedert 1889 niets van beteeken is door den wetgever ter bescherming der arbeiders kinderen is gedaan, om zoo spoedig moge lijk aan deze ernstige tekortkoming onzer arbeidswetgeving een einde te maken, en het daarheen te willen leiden, dat als een bescheiden, maar hoogst dringend begin, a. alle arbeid van kinderen tot den 14- jarigen leeftijd worde verboden b. voor kinderen van 1417 jaar oen lan gere arbeidsduur dan 8 uur per dag niet geoorloofd zij c. verplicht lierhalingsonderwijs worde in gevoerd. S1 u i t i n g. Nadat de voorzitter, do heer H. Polak, erop gewezen had, dat de verde re houding van het congres zal afhangen van de al of niet aanneming van de in de Tweede Kamer, tijdens de behandeling der begroot! 11 g ingediende motie-Schaper, sloot hij de bijeenkomst.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2