G. H. van derSandt Co., Heeren Kleeding naar Maat, AMERIKAANSCHE SPOOHWEGWAARDEN. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. bekwame Keukenmeid, Houtsnijder Leerjongens G. G. Ph.L. 80EKELMAN, Zijnde Hemellichamen Bewoond? naar Parijs en liet Zuiden Spanje en Tanger. Het Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden. Mr. DE SAVORNIN LOKMAN In plaats f 60 tijdelijk 115. Fijne Likeuren en Zeer Oude Genever Erven Lucas Bols. ,Het Nederlandsch Tooneel". „UNION CASTLE LIJN" naar ZUID-AFRIK^.. WEKELIJKSCHE DIENST van LONDEN en SOUTHAMPTON. Gebruikt N. V. TAN DIJK's Beschuit en Roeksoorten. >oooooooooooooooc ADVERTENTIÈN. Wissel- en Effectenkantoor AFDEELING Modernste Stoffen DEMI-SMS PANTALONS en COSTUMES. 8 Firma JAC. BOS, Effecten, Rotterdam. St stakers aangemeld 0111 naar DuitscMand te gaan. Zekere J.. die ook in verzekerde be waring was gesteld, is weer vrijgelaten. De staking te Rijssen. Als bemiddelaar is thans door beide partijen er kend de heer Uteahoven, arts te Rijssen. Deze heeft de volgende voorstellen aange boden lo Aüle arbeiders worden weer aangeno men en op hun oude machines geplaatst. Kunnen niet- direct alle arbeiders aangeno men worden, dan geschiedt zulks geleidelijk, doch binnen een maand zullftn allen aange nomen zijn. 2o De firma Ter Horst zal, nadat de loon regeling, ingesteld op 12 November 1906, drie maanden heeft gegolden, in overleg tre den met een commissie benoemd door en uit har.3 arbeiders om zoo mogelijk een loonre geling of loonsveraudering in te stellen ten genoege van beide partijen. 3o Worden bovengenoemde voorstellen aangenomen, dan zal de arbeid op nader te bepalen datum hervat worden. Academie de Billard. De rechter in het derde kanton te Amsterdam heeft vonnis gewezen in de zaak van den exploitant van het gebouw De Vereen 1 ging, in de Warmoesstraat aldaar, W. A. M., die zijn zaal had verhuurd voor het houden van een academie de billard. Beklaagde werd veroordeeld tot 41 boeten, elk van f 1, subs. 41 dagen hechtenis, wegens overtre ding van art. 181 der Alg. Pol.-ver. De houder der academie, een Fransohm an kreeg dezelfde straf De speelholen in Vaals. Uit Aix-la-Chapelle wordt gemeld, dat iemand uit die gemeente, de in een club te Vaals wou gaan spelen, van Vaals naar Venlo gebracht en vervolgens over de Nederiand- sche grens gezet werd. Den dag tevoren was hem, toen hij naar de club ging, door een politie-agent aangezegd, dat hij gtaar liep over de grenzen gezet te worden, wan neer hij doorging met de speelclub te bezoe ken. Verscheidene spelers moeten nu Vaals al verlaten hebben. De vermiste luitenant. Luite nant Nox, uit Haarlem, is naar de „N. R. Ot meldt als deoeite .r afgevoerd. De «chtaparantp aan den Hoek. Van den Hoek van Holland zijn Zaterdag naar Duitsclvland vertrokken de van de Ber lin" geredde dames Kathe Buittel, Meta Schrödter en Johanna Gabler., die thans zoo ver waren hersteld, dat zij de reis kon- deu aanvaarden. Per rijtuig werden zij van het hotel Amerika naar hét station gebracht. Bij haar afscheid ?ra door de firma Hu- dig en Pieters elk der dames een bouquet, bloemen aangeboden. De drie laatstgeredden, mej. Margairete Theile en mevrouw Wennberg met haar dienstbode Mina Ripler, zijm nog niet sterk genoetr om op reis te gaan. Zij zullen nog eenige dagen in het hotel A merik a" vertoe ven Scheepsram Uit Nieuwediep wordt gemeld dat in de Haaksgronden met man en muis vergaan is de Engelsche drie- mastschoemer Woliton uit Bairrouw, die Vrij- da» tegen den avond in de nabijheid zeil- lende was. Langs de kust spoelden drie lijken ven jonge zeelieden aan?i benevens veel klein wrakhout, alles ongemerkt. Gezonken schiepen, nacht omstreeks half twee is door de deining van een voorbijvarende stoomboot het lich- terschip „Gerard," geladen met steenkolen en liggende aan boei 19 op de rivier de Maas tegenover Delfshaven, langs zijde van het stoomschip „Westland," volgeloopen en ge zonken. De schipper met vrouw en 3 kinderen wer den gered door de bemanning van de sleep boot Venus." Zaterdagnacht werd1 door de dleep- iboot „Catharina Margaretha", schip per Koel, een sleep van tien beladen zand bakken van de Zandleverantie-Mij. van IJmuideu naar Amsterdam, gesleept met be stemming voor den Overtoom. Toen de schipper op het IJ den ingang van de Oude Houthaven wilde binnenloopen, werd hij door een zware bui uit het N.-W. overval len. De bakken sloegen door den daarmede gepaard gaanden sterken golfslag vol water en zonken. De opvarenden werden door de bemanning van de sleepboot gered en aan wal gebracht. De passage voor zeeschepen is, ofschoon niet gestremd, toch hinder'ijk. Ze moeten onder den zuddwal langs varen. Door perso neel van Havenpolitie en Waterkantoor is een wrakschip gelegd ter waarschuwing van passec rende vaartuigen. Hbld. Bij tij dis gered'. Men meldi, uit Terhorne aan de L. Ct. Gisterenimidag is een praaim, met hout en steen geladen, gezonken in het Sneeker- meer, misschien tengevolge van den hevigen golfslag. Weldra verkeerde de opvarende in doodsgevaar. Hij klom in den mast, maar bad het onmogelijk lang in dien gevaarlijken toestand kunnen uithouden. Tot zijn geluk was een schipper in de nabijheid, wien het na eenige gangen gelukte, den in nood ver keer ende te bereiken en hem te redden. Verschillende ongelukken. Te Werveidhoof (N.-H.) is de jongeling K. M. bij het opwinden van het torenuurwerk door een neervallend gewicht van 50 killo aan den slaap getroffen, tengevolge waarvan hij is overleden. Het 3-jarige kind van den landbouwer Geuting te Dinxperlo, is al spelende in een zinkput gevallen en gestikt. De heer Van L., gemeente-ontvanger te Gameren is verdronken gevonden in een zich voor zijn woning 'bevindende sloot. Onder die stoomtram.. Vrijdag morger is aan den Haagweg te Delft een 10-jarig meisje onder de stoomtram Den HaagDelft geraakt, met het treurig ge volg dat haar een arm werd afgerodem. Het verminkte lichaamsdeel is in de ziekenver pleging te Delft, waarheen het arme kind werd vervoerd, afgezet. Haar toestand was Vrijdagmiddag redelijk. Donderdagmiddag is te V echel een boe renkar, waarvan het paard schichtig gewor den was. verbrijzeld door de Stoomtram. Een dienstbode, die in de kar zat, kwam voor de machine en werd zwaar gewond. Zij is reeds overleden. Ongeluk door chloroform. De dokter had een kind, welker ouders wo ven 2e Oosterparkstraat 168 te Amsterdam, dat lijdende was aan kinkhoest, op een be paalde wijze Chloroform voorgeschreven. Broert je, 3-jarig knaapje, vond de fleech en dronk deze leeg. Spoedig is de vloeistof op hem in gaan werken, hij geraakte bewuste loos en overleed kort daarna. Het ongeluk wekt in de buurt groot© ont roering. Tel. aDe uitslag van den toon eel wedstrijd van de Utreohtsche rederijkerskamer „Jan van Beers" luidt: Eerste prijs voor het groote stuk A. D. 0., ('sGraivenhage), 2de pr. Vrije Werk kring, (Amsterdam), 3de pr. Cremer, (Haar lem). Eerste prijs voor het kleine stukS. D. 0., ('s Gravenhage), 2de pr. Vrije Werk kring, (Amsterdam), 3de pr. Corbulo, (Gro ningen). Eerste prijs beste uitspraak: S. D. O., ('s Gravenhage), 2de pr. Vrije Werkkring, Amsterdam). Beste dilettante in het groote stuk mej. Wessels, van de vereaniging Vrije Werk kring. Beste dilettant in het groote stuk Th. Bouwmeester, van de vereen. A. D. 0. Beste dilettante in het kleine stuk: mevr. Ha uiTetenburg, van de vereen. A. D. O. Beste dilettant in het kleine stuk: Joh. Hans, van de vereen A. D. O. Extra-prijs beste dilettant in het groote stuk J. E. N. Haffert, van de vereen iging A. D. O. aDe jaarverga derin g der Vereen iging van schrijvers van T ">derlandsche spoorwegen zal 2 Juni te Utrecht wordiem gehouden o.a. ter verkiezing van 4 hoofdbestuursleden;, we gens aftredèn van de leden G. v. d. Sluis en D. Cruyenors te Utrecht en J. H. Grijzen en J. van Aalderen te Zwolle, alsmede tot benoeming van redactie en administratie voor het orgaan. Op den huize Kersbergen te Zeist is Zaterdag overleden die heer rar. M. Cromine- lin, oud-rechter in die anrondissements-recht- bank te jUtrecht. aOp den Soestdijkerstraatweg onder het dorp De Bilt heeft heden morgen te onge veer 10 uur een automobielongeluk plaats gehad, dat zeer ernstige gevolgen had kun nen hebben. In flinke vaart werd namelijk tegen een boom opgereden, tengevolge van slipping. De chauffeur en de inzittend edame maakten beiden een salto-mortale door de lucht, doch kwamen er zonder eenig letsel van beteekenis af. De auto had het er in- tusschen minder goed afgebracht. Het voor ste gedeelte was vernield en het heele vi- hikel lag onderstboven, zoodat het voor ver der gebruik ongeschikt was. Bussum. Gisteren was het 25 jaar ge leden dat de afd. Bussum van den Ned. Protestantenbond werd opgericht. Ter gele genheid van dit feest zal prof. Groenewegen uit Leiden, op Dinsdagen 12, 19 en 26 Maartin ,Ooncordi-a" lezingen houden over: „Materialisme en Godsdienst." Barneveld. Ds A. Janse, is beroe pen bij de Ger. gem. te Paterson (Noord- Amenika.) E1 b M r g. Het ijs buiten de haven zit nog steeds aan den grond. De schepen kun nen nu echter, met veel moeite, toch de haven verlaten. De nieuw benoemde pastoor, de heer H. J. Hoorneman, trad gisteren morgen voor het eerst voor zijn parochianen op in de R.-K. kerk aan het. Zand. Nader wordt bericht, dat de heer C. W. Bauling, administrateur van de mili taire bakkerij te Harderwijk, op 1 April wordt overgeplaatst naar 's Hertogenbosch. De dames M. F. ter Haar, J. H. M. Kuppens, M. E. Maassen, J. C. B. Reitih en C. M. van Veen, slaagden te Utrecht voor de acite Nuttige Handwerken. Naar men verneemt, zal J. v. d. Brink Vrijdag a.s. den dag herdenken, waar op hij vóór 40 jaren in dienst kwam op de houtzaagmolen aan de Eem, thans houtkoo- perij van de firma Oostermeijer. De heer G. Dahne zette Zaterdag avond in Ajmicdiia zijn voordracht voort. Ditmaal sprak hij over het licht, waarbij,, evenals Vrijdag zijn interessante mededee- üngen door uitstekend geslaagde proeven werden verduidelijkt. Spr. behandelde de bewegingsleer van het licht en de grondtrekken der optische kleurenleer, in het bijzonder in verband met de kleuren-photografie. Uitgelegd werd wat men onder licht be hoort te verstaan, waarbij de leer werd be sproken het licht te beschouwen als een be weging van kleine lichaampjes. Achtereenvolgens werden besproken de verdichtings- en transversaallgolven, de ont binding en samenstelling van wit licht, het zonnespectrum en de vereeniging der grond- ikleuren Aangetoond werd op welke wijzen ge kleurd licht ontstaata. proefondervinde lijk b. door lichtbreking en door woder- zijdsche werking der lichtstralen op elkaar, bij hun samentreffen c. door de chemische eigenschappon der lichamen Bij al deze punten werd geruimen tijd stil gestaan, terwijl de verkondigde theorieën door merkwaardige proeven werden be wezen. Bijzonder interessant was hetgeen de heer Dahne ons toonde met het ldeur- mengings-apparaat, waarbij men door de ver eeniging van rooa, groen en violet het witte licht zag ontstaan. Ten slotte kregen we een serie lichtbeel den in natuurlijke kleuren te zien, waar mede spr zijn boeiende experimentaal-voor dracht besloot. Het zal wel onuoodig zijn te zeggen dat hot publiek hem met herhaald daverend applaus beloonde. Het beötuur van de Muziekschool ver zoekt ons onderstaand bericht (uit De Eean- lander van Zaterdag), te willen opnemen Om de goede uitkomsten van het klassi kaal muziekonderwijs in meer uitgebreiden kring bekend te maken dan dit gewoonlijk plaats heeft (een paar maal 'tijaars), zal 20 dezer in Amicitia een voordrachtenavond gegeven worden door leerlingen van de Mu ziekschool. In het zeer aantrekkelijke programma van vocale en instrumentale muziek zijn ook een paar nummeirs voor strijk-orchest opgeno men. De uitvoering door de zangvereenigiug van „die Jahres Zeiten'' is nu vastgesteld op 11 April e. k. De begeleiding van het zangkoor geschiedt door het volledige or kest van de Arnheinsche O. V. Als solisten treden op mej. A. IIde Ligt en de heeren Walter van Son en J. P. Uiterwaal. Alhier is opgericht een plaatselijke commissie voor de Nederlandsche tentoon stelling van huis-industrie. Naar wij vernemen, zal de al gem een e jaarvergadering van „Tesselsdhade" in de tweede helft van de maand Mei alhier wor den gehouden. - Emigratie naar Canada. De chef-secretaris van het hoofdkwartier van het Leger des II ei ls zendt ons het. volgende ter plaatsing „Het is algemeen bekend, dab Canada een land is dat hard vooruit gaat in elk op zicht. De statistieken toonen aan dat zoo wel handel en nijverheid alsook landbouw en veeteelt zich snel uitbreiden en hiermede neemt de vraag naar arbeidskracht natuur lijk voortdurend toe. De gemiddelde loonen voor timmerlieden, schilders, metselaars enz. zijn daar dan ook ongeveer (f 7 per dag, maar indien men niet met taal en gewoonten op dp hoogte is, kan men natuurlijk niet terstond een dergelijk loon verdienen, ais door sommige lieden wordt voorgesteld. En ofschoon Ca nada vaklieden, voor hen die met den land bouw bekend zijn, of zich daarop willen toeleggen, alsook voor allen die willen aan pakken een toekomst biedt, moeten wij toch allen aanraden, die er over denken naar Canada te emigreeren, en die daar geen vrienden hebben tot wie zij zich ter stond kunnen begeven en door wier tus- schenkomst eene positie kan worden verkre gen, voorzichtig te zijn in hunne beslis sing, en ten sterkste raden wijj allen aan, vooral niet maar zoo dadelijk in te gaan op de te mooie inlichtingen, welke door som mige lieden worden gegeven. Met het oog op de uitgebreidheid van het land, de verschillende toestanden die daar bestaan, alsook met de vele landver huizers die daar heen trekken, moeten voor al zij die geen Engelsch kennen, onder een flinke leiding en toezicht emigreeren. Het Leger des Heils heeft te Canada een arbeidsbureau waardoor wij., alsmede door de uitgebreidheid van onze organisation in dit land, voortdurend op de hoogte zijn van de toestanden aldaar. Wij zijn dan ook bereid alle mogelijke onpartijdige inlichtingen te verschaffen, aan allen die zich hieromtrent tot ons wenden niet alleen, maar zoo zij besluiten er heen te gaan, deze lieden met raad en daad ter zijde te staan. Voor nadere inlichtingen wendde men zich tot commandant Estill, Prins Hendrikkade 4951, Amsterdam. F-r- De politie deelt ons mede, dat het bericht, als zou Zaterdag in de H. B. S. weer een rijwiel gestolen zijn, niet juist- 's. Zaterdagnacht, omstreeks een uur, be merkte een survedlleerend politieagent op de Langestiraat een sterke rooklucht, die bij nader onderzoek uit het huis van den heer H. Cramer, waarin chemicaliën verkocht worden, scheen te komen. Toen op aanhoudend bellen geen gehoor werd verkregenwerd toegang verschaft door het indiaan van de vóór en achterdeur, t Bleek dat niemand in huis was. Direct rukte de slangenwagen van de politie uit, en door krachtig optreden, met medewer king der buren, mocht het gelukken bot vuur te bedwangen. Een achtarbo ven kamer en de zolder brandden geheel uit, doch daarmee was 't ook gedaanDoor goede voor zorgsmaatregelen wist men het vuur uit den winkel te houden. Dte heer Cr. was bij familie in Hamersveld. Gevraagd zoo spoedig mogelijk eene zeer leeftijd tu.sschen 30 en 40 jaar, tegen hoog loonin een deftigdruk gezin te Am sterdam. Brieven franco onder letters L. E, aan GILLOTS Advertentie-bureauHeeren- straat, Amsterdam. gevraagd, door de N V KUNSTAM BACHT. vfh firma J. W. DE GRAAFF. Aanmelding aan fabriek Noorderweg. te Hilversum. Op de Nederl. Fabriek van Gouden en Zilveren Werken v h J. A. A. Gerretsen, te Zeist, kunnen nog eenige nette geplaatst worden, ter opleiding tot Zilversmid. Leeraar in Piano en Zang. Utrechtschestraat boek Hellir.gstraat 36 Bjj J. G. BR0ESE, te Utrecht, is ver schenen de tweede, herziene druk van CAMILLE FLAMMARION, Populaire Sterrenkundige en Wijsgecrige beschouwingen. Naar de 34e Fransche uitgave bewerkt onder toezicht van Dr. H. BLINK Prijs: Ing. t 1.50, (leb. f 1.90. REIZIGERS gebruikt onze uitstekende hdtelconpons. T-l 1 van aanbevelingen ter inzage. L1SS0NE 5: ZOON. Singel 155. Amster.: LISSONE's jaarl gezolsehapsreis naar -> NehiiMllan Madrid en Toledo, t.r »- iiada en Konda, Al|(eclrtis en 11» t- larTauger en NwrokkoCatHx Neville en Cordove, Madrid jon hit Escoriaal. Vertrekdag I«> April 1007. Duur dezer zeer merkwaardige reis 26 dagen. In lichting en uitvoerig programma gratis. LISSONE ZOON, Singel 155. Amsterdam. bewerkt door Het Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden, bewerkt door Mr. W. H. DE SA VORNIN L0HMAN, 1873—1895. Alle wetten en besluiten vanaf 1113 tot 1895. Het zijn 7 kolossale deelen van onschatbare practische waarde voor Rechtsgeleerden, Praktizijns, Deur waarders, Studeerende en allen, die maar eenig8zins in betrekking staan tot de kennis van wetten, besluiten, reglementen, wijzigingen, overgangsartikelen enz., 7 groote zware dln., in plaats 60. - voor 15.—. IV.B. Slechts een klein getal is van dit groot rechtgeleerd werk voorhanden. De prijs zal spoedig f 60.en hooger zijn, als het uitver kocht is. Franco door Nederland, op ontvangst van Postwissel, waarop staat: .Hel bitaaisblad" Bij «ebr. E. <Sr ML. COH EN, te Amsterdam Keizersgracht 333. Onze Afnemers worden beleefd verzocht er op te willen letten, dat zij ontvangen de vao ouds bekende en NIET ongeveer gelijk- luidende uitziende Merken AMSTERDAM. Schouwburg - Utrecht. Koninklijke Vereeniging Beschermheer Z. K. H. de Prtnsder Neder law If-. Donderdag 14 Maart 1907 Atie's Huwelijk. Tooneelspel in 4 bedrijven door Mevr. J. A SIMONS-Mees. Regie: L. H. CHRISPIL', Orkest onder leiding van den Heer B. Kuijp'i Aanvang half acht ure. Prijzen der Plaatsen: Balcon 2.:<-"v Stalles en 1. Amph. f 2.10. 1 Zijloge 1 Hf>. Baignoires en 2. Amph. f 1.60. Parterre 1 x 3. Amph. f 0.85. 2. Zijloge 0.80. 4. Ani| li. 0.55. Gaanderij 0.30. Plaatsbespreking: Voor Aandeel houders Dinsdag van 10 tot 12 uur, voor h» r Publiek denzelfden dag (na loting), var 1 tot 3 uur; verder Woensdag en Uonderdnc van 10 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Nadere inlichtingen bU den agent: B. DE JONG, Amersfoort. Overal verkrijgbaar. Prima grondstoffen. Haarlem. N. V. Manufacturenhandel. AMERSFOOFtTSCH voorheen W. GROOGKEWIT W.A.zn. Korte Gracht 7, koopt en verkoopt Effecten, Coupons, vreemd geld. Neemt gelden k deposito. Incasseert wissels. Sluit prolongatiën. Snelle uitvoering van speculatieorders. )OOOOOOOOOOOOOg turenhaadel. Oudegracht 32 34. Teleph. 555. UTRECHT. berichten de ONTVANGST der VOOR Q Voor onberispelijke Coupe en soliedo afwerking, O bij billijke prijzen wordt ingestaan. A OOOOOOOOOOOOOOOOG Alleen het Nieuwe Methode Stelsel waarborgt tegen groote ver liezen bij het verhandelen van Amerik. Spoorwegwaarden. Men stort slechts 3 pCt. SI'RI'I,I'S. onverschillig welk fonds men neemt, of het een Union. Southern Pacific, Steel of ander Amerik. fonds is. Met storting van dit surplus is tevens het verlies beperkt, terwijl de winst onbegrensd is. Inlichtingen worden op aanvraag franco verstrekt. Gebouw Plan C (ingang Geldersehestraat iO.) C.evestigd sedert 1899. Telefoon Interc. 4412. Telegramadres JACBOS.' Rotterdam. Illl—lllllililllllMI II III III I I lir li-

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 3