3 De heer Rolandus Hage doorn. Mijnheer de voorzitter, gehoord uwe toe lichting, heb ik verder niets te zeggen. Wordt z. h. o. conform het voorstel be sloten. 13. Rapport en voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adres van J. ET. VeHhey tot wijziging van de rooilijn van de verlengde Wilhelminastraat. Het voorstel strekt om, in afwijking van artikel 3 lid 1 der bouwverordening de rooi lijn van den zuidelijken kant van de ver lengde Wilhelminastraat te bepalen in het verlengde van de zijgevels der huizen, staan de aan den ouden Vlasakkerweg bij den ingang van de verlengde Wilhelminastraat. Wordt z. h. o. conform besloten. 14. Rapport en voorstel van B. en W. betreffende een adres van lx. F. G. de Bruyn e a. tot wijziging der pensioenverordening. Adressanten verzoeken: 1. hun pensioen grondslag te willen wijzigen en daarbij dan geen rekening te willen houden met de om- siandigheid, dat zij reeds pensioen ontvan gen ten laste van het Rijk of van zijne kolo niën; 2. hen alsnog in de gelegenheid te stellen hunne tijdelijke jaren voor pensioen in aanmerking te doen brengen. B. en W. adviseeren afwijzend op het ver zoek, te beschikken. De heer Plomp. Mijnheer de voorzitter, i'k vind de beslissing die door de adressanten gevraagd wordt, zeer gewichtig, niet met het oog op hunne personen, maar met het oog op de verordening. Art. 13 van de ver ordening geeft, als men het aandachtig leest, tot verschillende moeielijkheden aanleiding, omdat er geen verband bestaat tusschen het eerste en het derde lid. Het eerste lid be paalt: Ambtenaren of bedienden, die op genomen worden of zijn in een pensioen fonds (of daarmede gelijkstaande inrichting) van een ander publiekrechte li jtk lichaam, zullen over het gedeelte van hun gemeente lijk traktement of belooning, gelijkstaande aan het bedrag waarvoor hun bezoldiging bij dat lichaam in dergelijk fonds is opge nomen, 'geen pensioensbijdrage 'behoeven te storten, noch pensioen kunnen verkrijgen." Het derde lid zegtJndien zij reeds van dergelijk lichaam pesioen genieten, zal hun traktement of belooning ten aanzien van deze verordening worden verminderd met het. bedrag waarnaar hun pensioen is be rekend." Daarin staat heel iets anders dan bedoeld is te zeggen. Ik zal de vrijheid, nemen dat op te helderen door een voorbeeld. Wanneer iemand elf jaren in dienst is geweest van een dergelijk publiekrechtelijk lichaam, dat hem pensioen verzekerde, dan zal hem in den regel uitgekeerd worden 11/60 van den grondslag van zijn pensioen. Maar onze pen sioenverordening bepaalt, dat- van 'het be drag. waarnaar zijn gemeentelijk pensioen wordt berekend, wordt afgetrokken bet bedrag waarnaar zijn pensioen is geregeld. Wanneer nu het salaris, dat die persoon ge niet van de gemeente, gelijk staat met het bedrag waarnaar het pensioen is berekend, dat hij van het andere publiekrechtelijke li chaam geniet, dan zal hij bij on9 nooit pensioen kunnen krijgen, al is hij nog zoo lang in dienst der igemeente. Hij mist dus de gelegenheid een volledig pensioen te ver krijgen wat het eerste lid toelaat en zeker de verarde nine zal willen. Er zijn nog verschillende andere redenen, die mij doen gelooven, dat deze verordening racet worden gewijzigd. IMaar omdat dit onderwerp moeielijk is, geef ik in overwe ging. dat alle leden, die voorstellen moch ten willen doen tot wijziging van de veror dening in het belang van de adressanten, of van het algemeen, hunne voorstellen in han den stellen van B. eoi W. en inmiddels de beschikking op het adres aan to .houden. Dan kunnen B. en W. in eene volgende ver gadering hunne meening over die voorstellen zeggen. Ik zelf hdb een voorstel geformu leerd, dat aldus luidt De Raad in overweging geven lo. de beschikking op het rekest van de heeren de Brujn c.s. aan te houden 2o. B. en W. te verzoeken a. den Raad eene opgave over te leggen van de personen, recht hebbende op een pensioen ten laste van de gemeente, die ge troffen zullen worden door het niet in koppen van dienstjaren, naar art. 12 (tijde lijke diensten), en_art. 15, en wier pensioen wordt verminderd door de bepaling van art. 13 der verordening; b. te ontwerpen bepalingen naar welke de zooeven bedoelde personen gerechtigd kunnen worden tot een pensioen, waarbij als grondslagen worden aangenomen de jaren, in dienst der gemeente doorgebracht, en de salarissen in den zin der verordening geno ten c. een voorstel te doen tot intrekking c.q. wijziging van artikel 13 der verordening. Ik stem toe, dat dit amendement nogal ingrijpend is. Het zou niet goed zijn van daag daarover te discussieeren. Ik geef daar om in overweging de behandeling van de zaak uit te stellen. Dan hebben B. en W. gelegenheid hunne gedachten over het voor stel te laten gaan, en als zij daartegen be zwaren hebben, dan kunnen de leden daar van kennis nemen voordat de zaak weer aan de orde komt. Ik zou den leden, die nog andere voorstellen tot wijziging willen doen, gaarne willen verzoeken die ook aan B. en W. te zenden, opdat B. en W. tege lijk over de verschillende voorstellen hunne meening kunnen doen kennen. De heer Rolandus H a g e d o o r n. Mijnheer de voorzitter, ik ondersteun zeer het voorstel van den heer Plomp. De Voorzitter. Zijn er nog andere heeren, die voorstellen wenschen in te die nen? De heeren van Esveld en Hamers ondersteunen het voorstel van den heer Plomp. De heer Oosterveen. Mijnheer de voorzitter, ik ondersteun ook het voorstel van den heer Plomp. Maar ik heb niet ver staan of hij iB. en W. wil vragen te onder zoeken, of nog meer ambtenaren in gelijke omstandigheden verkeeren als de drie adres santen. De heer Plom p. Mijnheer de voorzitter, i'k wil mijn voorstel geheel losmaken van het adres. Ik wil de zaak in haar geheel onder de oogen zien. Ik beschouw het pensioen niet als eene uitkeering waarvan het genot den betrokken persoon in staat stelt in 't leven te blijven, maar als eene belooning voor bewezen diensten, als eene teruggave in ka pitaal van het gedeelte salaris, dat gedu rende den diensttijd is ingehouden. De ge meente moet zich vrijmaken van elke an dere overweging. De ambtenaar heeft, door den tijd, dien hij[ heeft gediend, reaht ge kregen op pensioen als eene vergoeding van de bewezen diensten, als minder ge noten salaris, en va.n de korting, die gedurende zijn diensttijd van zijn trakte ment iils ingehouden. Uit dat oogpunt moet ook het geval van deze adressanten be schouwd worden, omdat er geen reden is om onderscheid te maken tusschen ambtena ren, die elders igediend hebben, en ambte naren. die alleen de gemeente dienen. Do rechten zijn voor beide dezelfde boven liet salaris recht op pensioen naar de jaren die men diendewaarom zal men dan voor den een kortir, toepassen en voor den ander niet? De Voorzitter. Ik kan mededeelen, dat B en W. het voorstel tot verdaging van de behandeling overnemen, zoodat de zaak voor beden van de agenda is afgevoerd. 15. Behandeling van reclames tegen aan slagen in het eerste suppletoir kohier van de directe belasting naar het inkomen. Wordt z .h. o. conform de adviezen beslo ten. De heer Rolandus II a ge doorn. Mijnheer de voorzitter, ik zou gaarne een© vraag willen doen. Toen in de vorige ver gadering de stemmen staakten over de mo tie van den heer Van Esveld, is door u be slist, dat in de volgende vergadering eene nieuwe stemming zou plaats hebben. Op grond van welk artikel van het reglement van orde is die beslissing door u genomen De Voorzitter. Op grond van de wet. In het reglement van orde zult u dat niet vinden. Art. 50 van de gemeentewet be paalt hoe bij staking van de stemmen moet worden gehandeld. De heer Rolandus Ilagedoorn. Ik dank u. Dat wist ik niet. De heer van Eek. Mijnheer de voorzat ter. ik wensch er de aandacht op te vestigen, dat het meentebestuur in strijd gehandeld heeft met de voorschriften van de gezond heidswet. In de kom der gemeente mag geen mest worden vervoerd anders dan behoorlijk bedekt. Er mogen geen meatibakken gehou den wr.rden. Maar wat doet de gemeente? In het plantsoen, in de onmiddellijke na bijheid van de meisjesschool, is mest van de reiniging rondgestrooid over het gras; er is een stank verspreid die voor do passeeren- den zeer hinderlijk is. Is dat niet in 't na deel van de gezondheid Ik zou zeggen Het tegen alle .hygiëne in Het is nu eenmaal gebeurd voor ditmaal is er dus niets meer aan te doen. Maar ik zou gaarne zien, dat in een volgend jaar bijlt.ijldis (maatregelen genomen worden om dat te beletten. Wan neer he: ,gra3 moet worden gemest, kan dat gebeuren door stoffen, die geen stank ver wekken, door kunstmest of op andere wijze. Dat men weilanden, die ver van bewoonde streken afliggen, bemest op de manier, die ditmaal hier is g]evolgd, daar is niets te gen dat zal geen hinder veroorzaken. Maar dat men het doet in het plantsoen, midden in de bebouwde kom, waar op ieder uur van den dag eene massa menschen passee- ren, vlak bij de meisjesschool, dat is onge hoord. De Voorzitter. Ik wil gaarne de toe zegging geven, dat ik er op zal letten, dat deze wijze van bemesting in 't volgende jaar niet meer gebeurt. Helt heeft ook mijne aandacht getrokken, dat bij de be- ancsting veel stank werd verspreid. Maar het was toen te laat om nog voorziening daar tegen t treffen. De aandacht van den be trokken ambtenaar zal er intussche® op -- vestigd worden, dat in 't vervolg op andere wijze te werk worde gegaan. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Verbetering. In het verslag der vergadering van 29 Januari 1907 moet de opgave van de stem ming over punt 14. rapport en voorstel van B. en W. betreffende de jalarisregeling van het personeel bij. het lager onderwijs, aldus verbeterd worden, dat tegen het voorstel om de behandeling van de zaak te verda gen tot de begroot ing van het volgende jaar gestemd hebben de heeren Tromp van Holst, van Duinen, Gerritsen, Visser, Hagedoorn en Jorissen. Electrische Drukkerij L. E. BOS OH ZOOS-

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 7