Woensdag 20 Maart 1907. BUITENLAND. FEUILLETON. De Kranige Chauffeur. N°. 357. 5de jaargang. FQORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maand» yoor Amerafeort f 1.25. Jdam fM>«» par post1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deza Courant vemhijnt Dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Advertantiftn, mededaelingen ens., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgev.rs: VALKHOFF C». UtreohtscheBtraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 15 regelsf 0.75. Elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot bet herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Kena circnlaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan hendie mei I April a. s. op dit blad inteeke- nen, worden de nummers die gedurende de maand Maart nog zullen verschijnen, KOS TELOOS toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester van Amersfoort. Gelet op artikel 27, alinea 6 der Woningwet, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat van af heden op de Secretarie ter visie ligt een ontwerp-verordening, houdende het verbod tot het stellen van gebouwen op grond, welke in de naaste toekomst voor den aanleg van een straat, gracht of plein bestemd is. Amersfoort, 19 Maart 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIEBS. De Burgemeester der gemeente Amersfoort brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, d.d. 14 Maart 1907, 4e afdeeling, no. 1111/767, ter kennis van belanghebbenden, dat in de gemeente Leusden een geval van miltvuur is voorgekomen. Amersfoort, den 19. Maart 1907. De Burgemeester voornoemd, WÜIJTIERS. Politiek Overzicht Het pretectoraat van Frankrijk over de katholieke mie»ien. De vraag, of de scheiding van ICerk en Staat, die in Frankrijk ia voltrokken, ook naar buiten zal worden uitgevoerd, trekt steeds meer de aandacht en wordt van bei de zijden levendig besproken. Het is daarbij voornamelijk te doen om het protectoraat dat Frankrijk, als oudste dochter der katho lieke kerk, tot dusver over de katholieke missiën in vreemde landen heeft uitgeoefend, en oni de fiinancieele ondersteuning, die het hun verleent. Vroeger heette het wel is waar,L'antlicLerérical>isme n'eet pas un article d exportationMaar nu de betrek king tusschen moeder en dochter verbro ken is, wordt dit standpunt meer en meer prijsgegevenmen voelt, dat het op den duur niet gaait tweeërlei soorten van poli tiek te voeren, die met elkaar in tegenspraak zijn en elkaar opheffen. Toen de breuk tusschen Frankrijk en het Vaticaan nog in het begin was, is van Rome uit meermalen de bedreiging vernomen, dat men Frankrijk het protectoraart, over de missiën zon ontnemen. Sedert men echter zrioh aan de andere zijde meer en meer ver trouwd maakt met de gedachte om hert pro tectoraat prijs te geven, zijn die bedreigin gen op den aohtefgrond gekomen. Men legt nu, orai te beletten, dat Frankrijk zijne hand van de missiën aftrekt, meer den na druk op de voordeelen, die Frankrijk van de missiën heeft, en schildert in levendige kleuren hoezeer Frankrijk zich zou bena- deelen, wanneer het dit protectoraat, prijs gaf. Dit geschiedt o.a. in een onlangs ver schenen werk van G. Bonet-Maury, getiteld ,Franoe, Christianisme et. Civilisation.Do leidende gedachte van dit boek is: Het christendom verlicht de wereld, en het :s Frankrijk, dat den fakkel houdt. Dezelfde gedachte wordt ontwikkeld in de voorrede, cke Anabole Leroy Beaulieu voor dit werk geschreven hoeft; daarin wordt o.a. ge zegd Werken van onderwijs, van gast- vrijihedd, van gezondheid, werken van sla- v&nbevrijding, van opvoeding, van bescha ving in eiken vorm, het, zou zeer be treurenswaardig voor Frankrijk en voor do eer van den Franschen naam zijn, wanneer de toewijding van onze zendelingen in den strijd tege.i de vooroordeelen der onwetend heid en tegen den haat van den sektegeest ontmoedigd of verlamd werd door de onver schilligheid of de lichtzonndgheid van onzo landslieden. En toch is dat het gevaar, dat ons dreagt-." Het standpunt, dat daar tegenover staat, wordt o.a. voorgestaan door den oud-minis ter de Lanessan, die het heeft verdedigd in eene reeks artikelen in de Sdcle, welke hij later heeft uitgewerkt, tot een boek, onder den titel. ..Les Missions et leur Pro- teoborat." De sahrijrver heeft in zijne amb telijke loopbaan gelegenheid gehad in het onderwerp, dat hij behandelt, thuiis te ge raken hij is verscheidene jaren gouver neur-generaal geweest in Indo-Ohina en s daar als regeeringspersoon van nabij in aan raking geweest met de missionarissenhij kent ook de andere streken, waar missiona rissen werken, want in zijn jongere jaren heeft hij, ter voldoening aan eene opdracht van de regeering, eene studiereis gemaakt door alle Fransche koloniën. Hij heeft zijne meening samengevat in de volgende con clusion Het algemeene protectoraat heeft geen doel en geen beteekenis meer, omdat nu iedere staat zijne burgers zelf beschermt. Het verder steunen van de Fransche missiën is niet aan te bevelen, omdat de missiën in de eerste olaats godsdienstige propagan da voeren en daardoor den staat-, di© hun bescherming verleent, meer ongelegenheden en moedel ijkiheden bereiden dan zij hem batenvoor de Fransche taal en bescha ving doen zij öf heelemaal niets öf zoo wei nig, dat dit niet kan opwegen tegen de nadoelen van het protect ofaatHij verlangt ten slotte, dat in plaats van de godsdien stige missiën de wereld!ij,ke werken scho len, spoorwegen, handelsinrichtingen zullen worden gesteund, en zegt: ,Daar de ka tholieke missiën wegens hun godsdienstig fanatisme ons ten allen tijde meer onaan genaamheden dan voordeelen gebracht heb ben, moeten wii het protectoraat prijsgeven. Voortaan moeten wij de ondersteuning, die wij tot dusver aan do missionarissen ver schaften, aan de wereldlijke ondernemingen van onze landslieden ten goede doen komen en dezen daardoor aanmoedigen in de over tuiging, dat de Franschen in de wereld des te meer geacht zuilen zijn, naarmate zij zrif meer den godsdienst, de zeden en de in stellingen eerbiedigen van de volken, var- onder zij de beschaving en hert genie van F ran k r i jk willen verspreiden Oe «redesconfaraitit. Het bericht uit Lenden over de behande ling vacu het on twapeumgsvraagstuk op de aanstaande vredesconferentie wordt in een bericht van de Politische Korrespon den z uit Parijs in dezer voege aangevuld, dat het als zeker kan worden beschouwd, dat Campbell Bammermanra inderdaad volhardt bij den wenseh om dit vraagstuk bij de conferentie aanhangig te maken. De Fransche diplomatie heeft daartegen geen principieel bezwaar, maar zij deelt de door velen gekoesterde over tuiging, dait onder de tegenwoordige omstan digheden eene praktische bijdrage tot oplos sing van het vraagstuk bezwaarlijk te ver wachten is. Zij ziet. daarom de opportuniteit niet in van de opneming van dit vraagstuk in het. programma der conferentie. Duitschtand. Van het in do troonrede aangekondigde wetsontwerp tot beperking van de processen wegens majesteitébeleedig'ng is de voorberei ding zóó ver gevorderd, dat het bij den rijks dag zal kunnen worden ingediend na de Paasdhvacantie. In het Pruisische Huis van afgevaardig den heeft de conservatief-ultramontaansolie meerderheid een voorstel van de vrije con servatieven, nation aal-liberalen en vrijzin nigen, strekkende tot invoering van een deskundig, in plaats van het tegenwoordige kerkelijke schooltoezicht verworpen. De mi nister van eeredienst Sltudt bestreed het voorstelhij verklaarde, dat de regeering te gelegener tijd de zaak zou zien te rege len. Herlijn., 19 Maart. De generaal der infan terie Bernard von Werder, adjudant-gene raal van den Keizer, vroeger ambassadeur te Petersburg, is heden morgen hier gestor ven. De Lokalanzeiger bericht, dat het O. M. in Berlijn tegen de leden van de sociaal democratische fractie van d.n rijksdag eene vervolging heeft ingesteld wegens overtreding van de artt. 1 en 12 der vereenigingswet. en wel omdat de fractie voor eenige dagen in het gebouw van den rijksdag eene confe rentie met een aantal redacteurs^van partij bladen had gehouden, waarbij omstreeks 60 personen tegenwoordig zijn geweest. Het 0. M. beschouwt dit als eene politieke vergade ring, waarvan aangifte had moeten zijn ge daan Over de staking van de Poolsöhe school kinderen wordt bericht, dat sedert deza staking begon in de provincie Posen tot dusver wegens beleediging of bedreiging van onderwijzers 44 personen veroor deeld zijn gezamenlijk tot lli jaren gevan genisstraf cn 1450 mark boete. Een aantal proc::sen zijn nog hangende. Het aantal leer lingen van gymnasia, di zijn weggezonden omdat hunne broertjes of zusjes aan de schoolstaking deelnamen, is tot 112 gestegen. Van dezen werden tot dusver 19 weder op genomen, nadat hunne ouders de verklaring hadden afgelegd, dat hunne kinderen bij het godsdienstonderwijs in de school weder in het Duitsch zouden antwoorden. Engeland. Londen19 Maart. Minister Lloyd George diende een wetsontwerp in tot wijziging der patentwetten. Het hoofddoel van het wets ontwerp is, vreemdelingen te beletten ge bruik te maken van de patentwetten tot belemmering van de Britsche nijverheid; men wil een einde maken aan het huidige stelsel, dat vreemdelingen toelaat patenten te nemen, ten einde de exploitatie van uit vindingen in Engeland te beletten. Het wets ontwerp bepaalt, dat een patent na 3 jaren kan worden ingetrokken, wanneer het niet in Groot-Brittannië behoorlijk wordt geëx ploiteerd. Het wetsontwerp bevat verder be palingen, die den hinder zullen wegnemen, welke Engelsche bona fide uitvinders onder vinden van vreemde syndicaten, die zich patenten verzekeren, gesteld in vage termen, zoodat daarin kan worden begrepen iedere uitvinding, die mogelijk in Engeland zou worden gedaan. Portugal. Lissabon, 19 Maait. Het H oogerhuis nam met 51 tegen 38 stemmen het wetsontwerp op- de pers aan. HongaHjo Budapest, 20 Maart. De overleggingen betreffende de herneming van het compro mis van 1867 tusschen de Oostenrij'ksche en llongaarsche ministers duurden heden den geheelen dag en zullen morgen worden voort gezet. Men kan hopen op volledige overeen stemming omtrent een deel der geschilpun ten. In de vraag der heffing van de ver teringsbelastingen is eene belangrijke toena dering te bespeuren. Ru men 15. Bukarest, 20 Maart. Ten gevolge van be roering in eenige districten van Boven - Moldavië, grenzende aan Bessa<rabië, zijn c-enigc honderden boenen in Botosani bin nengedrongenZij begonnen de huizen en winkels te plunderenverscheidene groote israëütisöhe pachters werden mishandeld. De procureur sommeerde hen uiteen te gaan, maar zij weigerden dit en vielen de tloepen met Steenworpen ^en revolverschoten aan Nadat de twee wettelijke sommartiën zonder geivolg gebleven waren, gaven' de troepen vuur; de oproerigen gingen daarna terug 4 dooden en 9 gewonden achter la tende Rutland. Petersburg, 19 Maart. De rijiksdoeana hield heden morgen te 11 uur in' de zaal der adels-bijoenkoinsten een vergadering. Aan de orde waren de rapporten der com missie tot onderzoek der verkiezingen. De doema besloot om voorloopig alleen die rap porten te behandelen, waaromtrent de con clusie niet twijfelachtig was en het onder zoek der overigen uit te stellen. Na het eindigen van dit onderzoek werd de zitting te kwart na eenen verdaagd. Petersburg19 Moot. Minister-president Stolypin las in de Ri/ksdoema. de regeerings- verklaring voor. Daarin wordt allereerst ge wezen op het verschil tusschen nieuwe wet ten in staten, die reeds lamg een vertegen woordigend regeer in gestelpel hebben, en in een land dat in oen toestand van weder geboorte verkeert. Hij ach.' - het noodig in algemeene trekken te schetsen de door de regeering uitgewerkte wetsontwerpen, welker grondslag is de gedachte, dat Rusland ver anderd is in een constitutioneelen staat, Hij verklaart, dart het noodig is beginselen vast te stellen ter bepaling <ter rechten van den staat en van het individu. Er moet eene her ziening plaats hebbe.. van oude era nieuwe wetten, ten einde tegenstrijdigheden* en wil lekeurige uitleggingen n., den weg te rui- ruimen Na eene opsomming van de wetten, die vóór het bijeenkomen der Doema. zijn uitge vaardigd en die haar thans ter behandeling zullen worden gegeven, wijst de verklaring der regeering op de noodzakelijkheid vaai agrarische wetten, die een einde moeten ma. keu aan den landnood, waaronder het groot ste deel der bevolking lijdt. Tot ebt doel zullen wetten worden uitgevaardigd, tot re geling van den afstand van de keizerlijke en de staatsdomeinen aam de boeren, en zullen andere maatregelen worden getroffen, tot waarborging van de verbetering van het lot der boeren. Uerder zijn er maatregelen ge- nomera voor de emancipatie der gemeenten en der boeren. Andere wetsontwerpen betreffen do verwe zenlijking van het manifest vaai 30 Oct-., nl. de regeling vara de vrijheid van geweten, vrijheid van briefwisseling en onschendbaar heid van den persoon. Ter verzekering van de godsdienstige verdraagzaamheid zullen de wetten, im overeenstemming met heb Octo ber-manifest, worden herzien. De grondslag van die veranderingen blijft het beginsel van den christelijken staat, waarin de orthodoxe godsdienst de bevoorrechte zal zijn, zonder dat daardoor inbreuk zal worden gemaakt op de rechten der andere gezindten. Door de wet op de onschendbaarheid van den persoon blijven alle bemoeiingen met het persoonlijk recht voorbehouden aan de rech terlijke macht. De uitzonderingswetten zul len belangrijk worden gewijzigd, de verban ning langs administratieven weg zal worden afgeschaft. Er zul en doortastende hervormingu wor den ingevoerd ten gunste van het zelfbestuur va.n de Zemstwo's en de plaatselijke bestuurs lichamen ook zal een nationale vertegen woordiging van ae Zemstwo's worden georga niseerd. Van de hervorming der justitie zal de ver kiezing der Kantonrechters door de plaatse lijke bevolking den grondslag uitmaken. Ver der zullen er een aantal hervormingsmaatrege len genomen worden op het gebied van de burgerlijke en strafrechtsverdering; er zul len voorstellen worden gedaan tot codificatie van liet geheele strafrecht, van hot hypo- theekrecl t en het tegenwoordige grondeigen- domsrecht. Het landbouwbe&tuur zal wetten indienen, die zullen strekken tot versterking der boe renbevolking door vermeerdering van het landbezit. Wat het arbeidersvraagstuk betreft is de regeemng de meening toegedaan, dat de werk lieden beweging t->n doel heeft verbete ring van het lot der ai iaende bevolking. Zij zal zich derhalve ont houden vara alle maat regelen, die er toe kunnen leiden aam die beweging voedsel te reveil of haar tegen te gaan. De regeering aal ook de belangen der ge meenschap behartigen, can haar tegen uit spattingen te beschermen. Verder is de verzekering van invalide en zieke arbeiders in studie genomen en bestaan er plannen tot uitbreiding van hert spoorweg net, zoowel in Europa als naar het Verro Oosten. Al deze voorgenomen heivormingen zijn echter niet te verwezenlijken zonder radicale hervorming van het openbaar onderwijs en als niet de financiën toelaten ze te onder nemen. Op de Doema rust de zware taak to beraadslagen over de begrooting; do regce- ring verzoekt 'haar onverwijld daarmee te be ginnen. De inkomsten zijn verminderd door opheffing der aflossingstermijnera, die de boe ren hadden te storten voor hunne landerijen, en door de rentebetalingen voor in het bui tenland gesloten leeningen. De zoo ongelukkig afgeloopen oorlog maakt ook, hoe groot de wensch naar het behoud van vrede ook moge zijn, nieuwe uitgaven noodzakelijk. Wanneer wij onze militaire machtspositie en de waardigheid van het vaderland willen handhaven en willen ver hoeden, dat wij onze plaats onder de groote mogendheden verliezen, dan mogen wij niet voor de noodzakelijkheid van uitgaven, die van C. N. en W. M. WILLIAMSON. Naar het Amerikaanseh 23 DOOR Mrtroüw HEUVELINCK. Dit land aan de Loire met zijn vele burch ten, eens het middelpunt vara het oude Frarasche hofleven, moei wel een van dJe be langwekkendste stieken dier aarde zijni, en Brown zegt dat het ook werkelijk zoo is. Hij heeft verbazend veel gereisd en weet overal van, hoewel hij maar een chauffeur is. Van elke nieuwe plaats die wij bezochten, dacht ik dat dit nu zeker wel de mooiste was; maar nu weet ik zeker dat geen ander kasteel ooi!b een zóó hooge plaats in mijn waaideeriug zal innemen als dat van Am boise. Toen ik er naar opzag zooals het daar, hel verlicht door de zon, vóór mij lag, werd ik als verblind' door den grooten, witten mdt beeldhouwwerk versierden gevel, er uit ziend of hij uit ivoor gesneden was. In het midden rust de brug op een eiland in do breede, gele, traag voortvloeiende Loire met. baar vreemde, gladde oppervlakte, als ware liet water tot ijs gestold. Brown reed lang zaam, zonder d'at ik hot hem gevraagd had. Hij .schijnt altijd' te weten wat je voelt, als liadt je liet hem gezegd. Vóór ons lag do kleine étad' Amboise, wier huizen langs den rivieroever verspreid liggen, alsof elk liuis een dankoffer is op het altaar van den burcht, die daar boveu op zijn rotsplateau troont. In liet begin kon ik miet goed uitmaken in welken stij.l het kasteel gebouwd was. Het leek mij een groote, verbijsterende massa van reusachtige, ronde itorens, bastions, ter rassen, balkons en kantoelen. 0, die bal kons! Plotseling zag ik de arme, jonge, be zwijmde Koningin Mana ondersteund door de boosaardige Catharina de Medicis ze ker wel de slechtste schoonmoeder uit de geschiedenis om getuige te zijn van de terechtstelling der Hugenoten. En daarna die rij hoofden, a.ls vreeselijke, bloedige ver-, sieringen hangend aan de balkons Toen wij later hot (kasteel binnengingen, toonde de custos, of hoe hij ook heet. ons de plekken waar het fraaie smeedwerk bevlekt en ge roest was door het bloed der Hugenoten. Ik was erg boos op tante Mary, onidat zij voortdurend in haar Baedeker snuffelde en liever over liet kasteel las dan het te bekij ken, nu zij er de glegenheid toe had. Ik heb zoo mijn eigen meening over menschen, die hun reisgids noch vóór nog na het bezich tigen van het een of ander raadplegen, en tante Mary gebruikt den haren zoo ijverig, dat er van hert zien zelf niets komt. Wij reden naar een klein, net hotel, aan den voet van 'tslot gelegen, om te lunchen en onzo bagage bergen, wamt wij moesten te Aimbois© blijven tot de vier nieuwe banden (welke Brown per telegraaf 'besteld had) uit Parijs waren gekomen. Wij kregen zooveel gerechten dat ik bijna mijn geduld verloor want ik wilde zoo graag naar het kasteel, en om tijd te winnen, had ik er op aangedron gen dat Brown mot ons aan tafel zou gaara. Het is al zoo dikwijls gebeurd, dat ik het in het geheel niet vreemd meer vind, hoewel tante Mary er eerst wel wat tegeoi had en zelfs ik me gegeneerd gevoelde Maar 't zon derlinge van 't geval is, dat 'tmèer moeite kost niet te vergeten dab Brown geen lieer is, dan er aan te denken hem te 'behandelen alsof hij er wel een was. Geen sprake van dat. Rattray mee aan tafel kon zitten, even min als verscheidene Fransöhen, die het toch beter moesten weten; maar u zal me wel uitlachen maar ik zou niet weten hoe een hertog netter zou kunnen eten dan Brown, of fraaier handen en nagels heb ben, hoewel :het mij eon raadsel is, hoe hij ze zoo houden kan, daar hij toch dë auto moet. schoonmaken. Na het dejeuner gingen we weer naar hert slof., dat wij nu aan den achterkant bereik ten. Wij namen onzen weg door de stad. waar overal kramen waren opgeslagen, en die wemelde, van 'blauwe kielen en aardige meisjes, want er was markt. Wij liepen mid den door hot gewoel, tot wij een voortdurend stijgend pad betraden, waar een kalme stil te ons omgaf, een groote tegenstelling met hot gedruisch en gejoel daar beneden. Ik kreeg het gevoel of wij personen waren uit esn roman van Scott; hij zou ons zeker even plotseling juist bij zulk een geheime deur in den toren gebracht hebben, als waaraau wij nu moesten kloppen. Jo kon je onmogelijk voorstellen, wat cr wel aan den andoren kant van den muur zijn zouen het loek wol het volgende hoofdstuk van den roman (wij liepen langzaam en deftig, opdat, wij onzen auteur geen oneer zouden aandoon) toen wij een steilen weg, voerend naar een plateau, opgingen en den stillen, stijven tuin betraden waarin bet trotscke kasteel zich verhief. Op het plateau trok oen ding zoozeer mijn aandacht, dat ik er mijn oogen niet afhou den kon. Het was een kleine kapel, zóó vol maakt, schoon, dat zij mij een droom ge leek. Brown noemde haar een juweel van zuiver Gobliische 'bouwkunst, oen van de kostbaarste monumenten nit den bloeitijd van dien stijl in Frankrijk." Grappig niet waar, een chauffeur te (hebben die over zul ke dingen met. je praat. Maar ik ben er nu al aan gewend en voel me bijna beleedigd als Brown eens een vraag onbeantwoord moet 'laten. Ik heb nooit geweten welk een voornamo dame Anna van Bretagne was, vóór ik haar aardigen, kleinen hermelijn te Blois zag. Brown zeido toen reeds, dat ik er op onzo reis dbor 'liet Loire-gebied meer en meer van zou worden overtuigd. En hij heeft go- lijk. Dit is haar kapel, opzettelijk voor haar gebouwd on ik benijd er haar can. Kan n er geen bod voor doen, vadertje, en haar la ten overbrengen naar onzen tuin te Lenox 1 Maar neen Dat zou vandalisme zijn. Zelfs het schertsen cr over is al bijna vandalisme Toch, o dat rolief van St. Hubert us met liet heilige hart boven de deur Ik bezit geen enkel kleinood zoo schoon als deze gesneden steenen ik moet het in Europa achterlaten. De arme Karei VIII kwam ons ook als een gewoon jong mensch voor dat wij ken den, toen wij de lage deur zagen waartegen hij in zijn groote haast, om aan het balspel deel te nemen het hoofd zoo hevig stootte, dat- de dood er op volgde. Toen hij ging, heeft hij zeker niet vermoed het spel nooit te zullen spelen, en nog veel minder waar om niet. Zou Anna bedroefd zijn geweest toen hij stierf, en fhefc prettig gevonden heb ben om weer te trouwen en ten tweede male koningin te worden, toen zij Lodewijk XII huwde j Ik zou wel wel meer aandacht ge.chonken hébben aan haar liefdeshistories, als mijn belangstelling niet zoozeer was gewekt door een oubliette eu een rousachtigenron den toren, waarin zich een breed hellend vlak bevond, zoo geleidelijk als een schroef naar boven loopend, dat in die oude tijden paarden en rijtuigen van uit de stad in eens naar den top van den toren gingen. ,,Ver- beeld je, Brown," kon ik niet. nalaten te zeggen, ..hoe grappig zou het zijn om met de auto hier langs naar boven te rijden „Wat een idee!" zei tante Mary, ,,al9of ze dat zouden toestaan'" Brown echter ant woordde niet doch keek aandachtig naar de helling. Wii klommen ook op naj^ dea trans van een der groote torens van het. kasteel zelf, en het was heerlijk van daar de kronkelin gen van do rivier te volgen. Wij waren in een bocht t usschen Bilois cn Tours en heel in de verte konden we twee kleine punten on- 1 derscheiden, die boven den golvenden bo dem uitstaken. Het. waren dc torens van de kathedraal te Tours; in dezelfde richting toonde Brown mij een vreemd ding, dat als een lange, dunne vinger naar den hemel wees dat was do Lan terne van Rocöieoor- bon Vandaar werden teekens gegeven naar 1 Amboise en verder naar Blois, als er het een of ander vroesolijks plaats greep, waarin men zich 'bizonder verheugde, zooals een 1 slachting van Hugenoten. Een kerker met alleen <x>n opening van boren <H>rru» ook met een valluik in den grond, waardoor men ongemerkt het slachtoffer- kon laten verdwijnen. Wordvervolgd*.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1