KNALLFIX. C. H. DE JONG. NIEUW PARIJS. Schoenen Bal Masqué Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIÊN. Eindexamen der Hoopre Berprscholen in ie Frntincie Utrecht voor het jaar 1907. Amersfoortsche Bank, AMERSFOORT, (Tel. 86). Korte Gracht 20, (naast kt Postkantoor.) Schoenen- en Laarzen-Magazijn Hof 38. Amersfoort. Levert op ATaat alle soorten Werkmansschoen. Langestraat 37, Amersfonrt. Spotprijs Uitverkoop. DE HUISVRIEND, van fle Stearine Kaarsealatiriel „Apollo" Paleis voor Volksvlijt. M. J. PEPPINCK. M. JOH. BOTTINGA. zuster Hooftmam en mevro: Graafland. De laatste kon niet velen, dat de ander den dokter in haar vriendschap trouw bleef. Daarbij kwani nog, dat mevrouw Graafland ongaarne zag, dat bij haar afwezigheid zus ter Hooftman min cf n.eer ais adjunct-direc trice optrad. Ook de tandarts van het Sanatorium, de heer De Cock Rouaa- iieeft zijn ontslag ge nomen naar aanleiding van het heengaan van dr. Donath. Er gaan dus heen dr:e t oktoren, Donath, Huinink en De Cock TLouaan met vier zus ters, zoadat van het geheele medische en verplegende personeel nog overblijven twee zusters, terwijl mevrouw Graafland, na haar verlof, als adj.-direr trice, schijnt te zuilen terugkeeren. Arbeidsgeschil. Bij de firma Van Heek <fe Co. te Enschedé meende een arbeider onrechtvaardig beboet te zijn. Daarover werd door een commissie van 4 personen met den betrokken baas gespro ken. Een dezer vier meende door dien baas beleedigd te zijn en sommeerde hem schrif telijk zijn woorden in te trekken, wat ge beurde. Het schrijven was aanleiding tot zijn ontslag over veertien 'dagen. De ontslagene hoeft zijn zaak in handen gesteld van den textielbond De Eendracht, die zijr bezwaren schriftelijk bij de Fabri- kanten-vereenigimg heeft ingediend. Werklooze ®-o p t ocht. Een groot aantal werkloozen was gistermorgen in Den Haag bijeen gekomen tot het houden van een optocht. De stoet, waarin een drietal borden met verschillende opschriften, trok door eenige straten weer naar de plaats van uitgang. Daar gelaste een inspecteur van politie den deelnemers aan den stoet (voor het rondtrekken door de stad was niet de vereischte vergunning gevraagd) uiteen te gaan. Aan dit bevel werd onmiddellijk vol daan, waarop de werkloozen in goede orde verspreid een wandeling door de stad be gonnen. De moord te Heerlen. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden te Heerlen in een herberg door eenige Duit- sche mijnwerkera een dubbele moord werd ge pleegd. Bij de vervolging van de daders werd door twee hunner ook op een marédhaussée geschoten. In hooger beroep stond gisteren voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch voor den dubbelen moord terecht H. Heuser, een 22- jarig mijnwerker, door de rechtbank te Maastricht veroordeeld tot 15 jaren gevange nisstraf. Negen getuigen werden gehoord. De advo caat-generaal eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank. De verdedager mr. Swane achtte de schuld van bekl. niet bewezen en vroeg vrijspraak, subsidiair nadere instructie en clementie. Bij repliek verklaarde zich heb O. M. tegen heropening van de instructie, als zijnde onvruchtbaar. Bekl. betoogde nogmaals zijn onschuld. Destrijd tegen de speelhui zen. Voor den kantonreahter te Amsterdam hadden zich Dinsdagmorgen te verantwoor- 1 den S. Trompettor en W. Bles, de houders van een speelhol in de Pieter Jaoobstraat. Heb O. M. eischte tegen bedden 4 maanden hechtenis. Inbraak. Bij de surveillance ont waarde gisterenacht te 's Hertogenbosch een politie-agent, dat op het Meijerijplein de deur open stond van de kantoren der tram wegmaatschappij ,,de Meijerij." Deze waar schuwde belanghebbenden en alstoen bleek dat niet de storm, maar een behendige in breker aan het werk was geweest. Uit de ge forceerde lessenaars waren ontvreemd nage noeg alle geldswaarden tot een bedrag van f 400, zoo in papier als in zilvergeld. Ondanks alle nasporingen is het de politie nog niet mogen gelukken den dader of dadeers op te sporen. Luitenant Nix opgehaald. Gistermorgen is in de ringvaart, te Hi'Hegom het iijk opgehaald v^n den sdnds eenigen tijd verdwenen luitenant Niix. Het had een groote wond aan liet hoofd. De schaatsen zijn ook op dezelfde plek teruggevonden. Uit de papieren in een portefeuille aanwezig, kon de identiteit van het lijk bewezen wor den. Gezonken. De liahter Basalt I" is' gisterochtend om zes uuf bij Emmerik gezonken. Drie knechts zijn verdronken. De „R i n d j ani" aan den grond. Uit Londen werd gisteren aan de N. R. Ct. gemeld Volgens een telegram uit Port Said is het van Rotterdam naar Java bestemde st. Rind- jani in het Suez-kanaal, Sectie Kabret, aan den grond gevaren en verspert sinds heden morgen 9 uur 15 minuten het verkeer. Stranding. Hot Engelsche drie- mastsChip ,,Mon/k)barns" is gisteren bij he- vigen storm nabij Rammekens gestrand. Bij hoog water zouden sleepbooten trach ten het schip vlot te krijgen. De ,,Monkbarns" was te voren in aan raking geweest met de Noorsclie bark ,,Parknook", waardoor dit schip zware averij aan het achterschip kreeg. Aa n brandwonden overle- leden. Mevr. Hoedt te Haarlem, die Vrij dagavond in haar woning in het Kleverpark ernstige brandwonden verkreeg, is m het gasbh uis ove rieden Branden. Gisternacht is op heit nieuwe stations-emplacement te Rozendaal een groote directieloods door onbekende oorznak geheel afgebrand. Tevens verbrand den een groot, aantal teekeningen en be scheiden voor den bouw. Assurantie dekt de schade. Te Aalsmeer brandden gisternacht door onbekende oorzaak aan den Uiterweg twee woningen af, waaronder heb café ,,De Tuinbouw", bewoond door vier gezinnen. De huizen zijn geheel, de inboedel blechts gedeeltelijk tegen brandschade verzekerd. Dinsdag namiddag te half vijf ont stond brand ia het huis van den landbou wer H J. P. te Dalfsen. Huis en schuur brandden tot den grond af. Twee honden, twee geiten en een vartken kwamen in de vlammen om. Het overige vee werd met moeite geied. Alles is verzekerd. Dinsdag is te AJteveer de behuizing Geborlings, bewoond door de weduwe L. en den B in de asch gelegd. Er is weinig gered en er was niets verzekerd. Dinsdagavond is te Sluis (Draaibrug) de liefstede der kinderen Louwagie met schuur en stallen gëhee" dioon; brand ver nield. Niiets kon gered worden en van het vee kwamen vier runderen om. Het woon huis kon, dank zij de hulp van twee spui ten, behouden worden. Een arbeider, die stond te dorschen, wist. zich slechts met moedte te redden. Vermoed wordt dat een knecht, die even vóór het uitbreken van den brand wegliep," niet geheel vreemd aan de oorzaak van het ontgeva! is. Assurantie dékt de schade. Hoog water. 1 or den aanhou denden N. W. wind 'e Eempolders voor de tweede maal in dezen winter onder wa ter geloopen. School- en Kerknieuwe. Dr. J. F. van Bemnielen, de nieuwbenoem de hoogleeraar n de dierkunde aan de universi teit te Groningen, zal Zaterdag 4 Mei a. s. zijn ambt aanvaarden. Bij het eindexamen aan de Rijks-tuin bouwschool te Boskoop op 19 en 20 Maart slaagde o. a. de heer A. v. Balen, te Ouden-Rijn. de vlammen omgekomen. Alleen het huls was laag verzekerd. De heer mr. J. P. Sprenger van Eijk, directeur-generaal van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegenis te Utrecht plotseling overleden. Hij begaf zich heden morgen op den gewonen tijd per rijtuig naar het Hoofd gebouw, doch bij aankomst aldaar was de dood reeds ingetreden. Dr. Idenburg, die daleijk aanwezig was, kon geen hulp meer bieden. Vermoedelijk is hij aan een hartver lamming overleden. Mr. J. P. Sprenger van Eijk bereikte den leeftijd van 66 jaar. Sedert 1900 is hij Directeur-Generaal ge weest als opvolger van den heer Cluijsenaar. Ook op politiek gebied is hij geen onbe- j kende. Hij is minister van financiën en van koloniën geweest. aDe Bond van Smeden-patroons in Nederland, hield Dinsdag in het Haagsche Koffiehuis te Utrecht, onder presidium van den héér L. E. Dupart, ©ene alg. vergade ring, welke flink was bezocht. De wijzigin gen in de statuten en in het huishoudelijk reglement zijn met algemeene stemmen aan genomen. Voorts is eene Brandrisico-Ver- eeniging" gesticht, uitsluitend voor de leden van den B. S. P. N. Het Dagelijksche be stuur kreeg de opdracht de belangen van den Bond te behartigen ter gelegenheid van do te houden Nijverheidstentoonstelling in Deituytere" reclame. Te Baarn heeft een manufactuikr aan alle leer lingen van de openbare en bijzondere scho len van Baarn en Soest een De-Ruyter-boekje geschonken, waarin ook is opgenomen een loflied op de ,,De Ruyters" van de 20e eeuw, op de redders Sperling, Schoonbeek, Van Ree en Jansen, van den Hot'; van Holland. Barneveld. Als een bewijp dat in deze streken nog goede paarden gefokt worden, kan dienen, dat een landbouwer dezer dagen een paard verkocht voor f 500, dat spoedig daarop weer -voor f 1000 van de hand ge daan werd. Voorthuizen. Door onbekende oor zaak is Mlaandag het woonhuis van J. Duin kerken, te Zwartebboek, geheel1 afgebrand. Een rvet kalf en eenige biggen zijn medé in: Bij liet eindexamen van de Rijks- tuin bouwwinterschool te Boskoop, gisteren en eergisteren gehouden, slaagde o. m. do heer D. Reuten, alhier. Aangezien zich te dézer stede geen subcommissie tot herdenking van den 300en geboortedag van Mich iel Adriaansz. de Ruy- ter gevormd heeft, dde eenige leiding zou hebben kunnen geven aan eene huldiging van onzen grooten zeeheld, verzoekt het bestuur der Oranjevereeniging den ingezetenen dezer gemeente, door het uitateken dér Vlaggen op Zaterdag, 23 Maart a. s., een 'bescheiden hulde te brengen aan zijn roemrijke nage dachtenis. 'Bij de godsdienstoefening, welke de Doopsgezinde Kring Zondagvoormiddag, te half elf, zal houden, hoopt voor te gaan ds. E. M. ten Gate, van Apeldoorn. Door het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers en de af- deeling van dien Bond, is een op zegel ge steld verzoek, gecontrasigneerd! door mr. J. C. Post, advocaat te Almsterdam, tot Burge meester en Wethouders onzer gemeente ge richt, met het verzoek uitbetaling te doen inzake tijdelijke dienstjaren van onderwij zend personeel. Men schrijft ons: Bij. besluit van het bestuur der Amers- foortsche School vereenigimg wordt de school met ingang van 9 April a. s. verplaatst naar Ldsiduna, Elmmalaan 1. Het bestuur ver meent hiermede in het belang te handelen van de op de schooi gaande leerlingen. De localiteit in het nieuwe gebouw voldoet aan de strengste eisohen op het gebied der ge zondheidsleer. Van boven open schuivende raimen; het licht van den linkerkant inval lende, waschgelegenheid, waterclosets, enz. Gymmastiéklocaal voor het onderwijs in V. en O. der gymnastiek; gelegenheid tot spe len in de open lucht, gedlurende d'e pauzen het graven in het zand voor de jongere kin deren schooltuinen, enz. Met het oog op het. schadelijke voor de gezondheid, vooral voor jonge kinderen, om 3 uur achter elkaar op de schoolbanken door te brengen, is het leerplan zóó gewijzigd, dat voor de eerste drie leerjaren het onderwijs niet vóór 10 uur 'fs morgens begint. Tusschen elk lesuur is voor hen een pauze van 20 minuten. Het voordeel, aan de verplaatsing dier school ver bonden, is zóó groot, dlat het nadeel, zoo het nadeel genoemd mag worden, om eenige mi nuten verder te loopen, daar lang niet tegen opweegttrouwens van de Varkensmarkt tot aan Lisiduna, gaande met den wandelpas, eisoht ongeveer 15 minuten. Verder moet nog gewezen worden op de zeer gezonde lig ging van het- gebouw. De sChooluren zijn van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur. 'sWoen- dags en Zaterdags alleen Ivan 9 tot 12 uur. Voor de drie eerste leerjaren zijp de school uren van 10 tot 12 uur en van 2 tot 4 uur. 's Woensdags en Zaterdags alleen van 10 tot 12 uur. Veraf wonende leerlingen kunnen tusschen 12 en 2 uur overblijven. Al weer is de lange rij van winkels aan de Langestraat vermeerderd met een magazijn, zooals op het gebied van schoen werk nog niet hier bestaat. De heer Bottinga heeft een. zaak in fijn sdhoenwerk geopend, welke ain alle opzichten mag gezien worden. Achter dén winkel ia een keurig salon ingericht, waar de clientèle een ruime keuze vindt, in alle mogelijke soor ten schoeisel. Vooral van buitenlandsch schoenwerk heeft de heer B. een zeer grooten voorraad voor handen, en dit fabrikaat we erkennen het met leedwezen munt blijkbaar boven: het inlandsche uit. Een jongeman en een jongedochter, domicilie houdende in het. woonwagenkaanpe- ment aan den Soesterweg, door Amor's pij len getroffen, hadden besloten samen in net ,,huwelij;kswoonwagentje" te stappen. Zij wonschten de plechtige bezegeling van het verbond van eenigen luister te doen ge paard gaan, waarom zij, met familieleden en vrienden, in twee groote, met groen en pa pieren bloemen versierde wagens naar het stadhuis reden. Ook werden zij begeleid door een ©erewacht te paard. Onder veel bdkijjks bewoog de merkwaardige stoet zich langs wegen en straten. Onnoodig te zeggen, dat de feestvreugde onder de bruiloftsgasten groot was. Dezelve werd, voor zoover ons bekend, gedurende het verdere van den dag ook niet verstoord. Moge het karretje van het jonge paar steeds over een zandweg rijden Den (landbouwer v. B. viel gisteren dé niet dagelijks voorkomende eer te beurt, ten sfadhuize aangifte te mogen doen van de ge boorte van vier, zegge vier zoons, waarvan één, helaas overleden is. Hier zou de Rebbe uit Vriend Fritz" met voldoening kunnen) uitroepen„Wij hebben mannen noodiig oin het vaderland! groot te makenV Gisterenmorgen viel het elfjarig zoontje van den heer P. dé Wildé, buiten die Groote Koppel, al spelende te water. Het mocht een knecht van den heer Ger ritsen gelukken den jeugdigen drenkeling op te halen en op het droge te brengen. Gisterenavond, te kwart vóóór acht, ontstond dbor nog onbekende ooreaak brandt in een werkloods naast het gebouw van de Amersfoartsche Bad- en Zweminrichting. Daar in deze loods vele materialen waren ge borgen, wolke 'bij den bouw en onderhoud van huizen noodig zijn, stond in minder dan geen tijd alles in lichtelaaie. De slangenwagen van de politie was spoe dig op het terrein aanwezig, doch kon, daar de naaste kraan op de waterleiding nog al ver verwijderd was, niet. eerder dan na een kwartier water geven. Andere spuiten ruk ten inmiddels ook nog aan, d'och weldra vond het vuur geen voedsel meer en was het gevaar voor uitbreiding geweken, zoodat men te half tien weder kon inrukken. Burgerlijk* «tand. Geboren: Wilhelmus Johannes, zoon van Joannes van Beek en Hendrika van der Logt; Johannes Comelis, zoon van Joannes van Beek en Hendrika van dér Logt; Joan nes Wilhelmus, zoon van Joannes van Beek en Hendrika van der Logt; Aagje, dloohter van Harm en Pieters en Geertje de Zanger. Getrouwd: Petrus van Rijszen en Al- berdina JansenGerardus Meijer en Jaooba Peterse; Nioolaas de Man en Johanna Ha- genbeuk; Jan Verton en Cornelia Daal- meijer; Willem Dirk Huisken en Johanna Monné; Cornells Met en Anna Louase Rasch. Overleden: Roel Woudenberg, oud 84 jaren. De ondergeteekende noodigt hen, die bo vengenoemd examen wenschen af te leggen, uit zich daartoe vóór of op 28 Maart e. k. schriftelijk bij hem aan te melden, met opgave van de school, aan welke zij onderwijs ontvangen, en, zoo zij geen leerlingen eener Hoogere Burgerschool zijn, met aanwijzing van de Hoogere Burgerschool, aan welke zij het schriftelijk examen wenschen afteleggen. De Voorzitter der Commissie, Dr. H. F. JONKMAN. Utrecht, 20 Maart 1907. DE REKTE-f AS81, Heerengracht 17© (geb. Associatie-CaasaAmsterdam. Kapitaal 1.OOO.OOO.— Reservefonds - 1.000.367. »3. Rentevergoeding voor Gelden a deposito. Met 1 dag opzegging (bedragen tot f 5000. direct te ontvangen)8tys pCt. Met 10 dagen opzegging Voor 1 maand fixeI 2 en 3 maanden fixe4 r 1 jaar fixe 3ia n Prolongatie Conditie (tot beperkte bedragen) Va pet. onder den prolongatiekoers. Chèque-Kekening. Rekening-Courant met of zonder Voorschotten. Verleent Handelscredieten TEQEN NADER OVEREEN TE KOMEN BILLIJKE VOORWAARDEN. Behandelt alle verdere Bankzaken. zoowel het f ij n t e genre als de eenvoudigste Aanbevelend als bove„, KOOPT Dit beveiligt u zoowel thuis als op eenzame wegen. Verkrijgbaar in zakformaat en in revolvervorm. Onmisbaar voor wielrijders, motorrijders, automobilisten, euz. Gemakkelijk in het vestzakje te dragen. Ook zeer geschikt om vogels te ver jagen vau ooftboomen, enz. Absoluut ongevaarlijk. Van f 3.60 voor ©O Centen. Van f 14.40 voor f 3.Van f 29.80 voor Groot Geïllustreerd Magazijn, mooie, degelijke lectuur voor iedereen, 8 verschillende fonkel nieuwe jaargangen ruim 3000 bladz.met 1600 prachtige Platen. Deze acht groote, fraaie en rijk geïllustreerde Mengelwerken omvatten stellig wel zooveel lectuur als 40 k 50 gewoon 8° Boekdeelen. voor Spotprijs verkoopen wij ntt. Een Jaargang met 200 PI. voor /0. ©O in pl. f 3.60. Vier Jaargangen met 800 Pl. voor 3 in pl. 14.40. Acüt Jaargangen met 1600 Platen voor 6.50 in pl. f 28.80. De Hnlsvrieud mag feitelijk in geen enkel gezin ontbreken de uitverkoopprijs is zoo laagdat het voor niemand bezwaar kan zijn deze Prsehimengelwerken aan te schaffen. Te bekomeD bij D. BOLLE Bazaar van Goedkoope Boeken te Untterrtam. Franco na ontvangst Postwissel van slechts O 90, f 3.— of f 5.50waarop melden De Huisvriend. Harde, Witte en Znlvere STEARINE-KAARSEN te SCHIEDAM. BEKROOND te Weetien in 1873 met de Verdienste-Medaille, te Parijs in 1878 met de Gouden Medaille, te Amsterdam m 1883 met de Gouden Medaille, te Antwerptn in 1885 met het Eerediploma te Parijs in 1900 met Grand Prix. (Hoogste onderscheidingen). Oeze kaarsen vonken niet na en geven zeer weinig rook bij het uitblazen. Yerkrijgbair bij alle voorname winkeliers. Buigzaam Staaldraadtouw. Gegarandeerde qualiteit. Concurreerend prijzen. HOOGERWERFF A Co. KinderdijkVlaardingen. ZATERDAG 23 MAARTi Entree voor Heer en Dame f 4.—. eenen Heer - 2.50 toeschouwers «alerU 0.75. (niet 5 °/o voor stedelijke belasting). AMERSFOORT, 21 Maart 1907. Verzoekt bij dezen J. PEPPINCK, Schoen- en Laarzenmagazijn, Langestr. 10, wegens zijn vertrek buitenslands, Uwe loopende rekeningen op de steeds door U gevolgde wijze af te doen aan J. BOTTINGA, Schoen- en Laarzenmagazijn, Langestr. 32, welke ik gemachtigd heb deze gelden te innen en U daarvoor kwijting te geven. Maakt tevens van deze gelegenheid gebruik genoemden Heer J. BOTTINGA als kundig vak man aan te bevelen tot het voortzetten der relation. Hoogachtend UEd. dw. dnr., AMERSFOORT21 Maart 1907. Refereerende aan bijgaand bericht van den Heer J. PEPPINCK neem ik de vrijheid myne zaak in Uwe gunst aan te bevelen. Door uitgebreide relatiën met de Eerste Buitenlandsche Fabrieken, een veeljarige ondervinding op het gebied van Maatwerk, en een speciaal Atelier voor Eerste klasse Reparatiën, ben ik in staat U eene bediening te waarborgen, die aan de hoogst gestelde eischen kan voldoen. Tevens verzoek ik U beleefd, het afwikkelen der loopende posten, waartoe de Heer J. PEP PINCK mij machtigde, geheel volgens Uwe gewoonte te regelen. Hoogachtend UEd. dw. dnr.,

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 3