BINNENLAND. De openbaarmaking is tegen zijn wil ge schied. Aan Harriman's onschuld in dezo zaak gelooft president Roosevelt blijkbaar niet anders zou hij hen» niet zoo meedogenloos aan de kaak gesteld hebben door bet open baar maken van zijne brieven. In een daar van beroemt Harrinian zich er op, dat het niet do geringste moeite zou kosten om niet alleen do wetgevende lichamen van de ver- schillende Amerikaansche staten om te koo- pen, maar dat zelfs het Congres voor geld 011 goede woorden (voor het eerste vooral) tc krijgen zou zijn, om van de rechterlijke overheden niet eens te spreken. Roosevelt voegt daaraan toe: ,,Het komt doordien we kapitalisten hebben, die dergelijke meenin- gen verkondigen en die heel wel in staat zijn om ze in toepassing te brengen ook, dat agitatoren van do kracht van den heer liar- rinmn aanhangers kunnen vinden. De rijke zeden bedervers en de demagogen, die zich met ontzien de laagste hartstochten aan zich dienstbaar te maker., sluiten zich aaneen en treden te zanten vijandig tegenover de Re publiek op." Alterl«4. vHet lekt nu uit, dat de Dreadnought op haar laatste reis tweemaal een gebrek aan een stoomketel hoeft gehad. Bij een ge legenheid werden drie stokers door de stoom ernstig gebrand een zal er wel het gezicht bij verliezen, geheel of godeek olijk. vDe Rev. Filling-ham, een Angli kaansch geestelijke, die wegens zijn vrij zinnige denkbeelden last hoeft gehad met zijn bisschop en tijdelijk geen dienst, mag doet wijdt zich nu aan de evangelisatie in Spanje Volgens de Catholic Herald zijn de katholieken van Cordoba nu zeer vergramd op don En gelachen geestelijke, omdat hij eeu geschrift heeft verspreid, waarin hij do opstanding loochent. In de kathedraal van Cordoba is er Paasehzondag van den kansel ma nadruk tegen den ketter gewaarschuwd vIn den kelder van een godsdienstig- sociaal instituut in de aan de oostkust van Noord-Enge 1 and gelegen havenstad Sunder land zijn Woensdag 11. ongeveer 30,000 ge weerpatronen gevonden, terwijl kort daarop ongeveer 5000 revolver-patronen werden ont dekt. Al deze patronen motten op verzoek van een onbekenden Duitschot- zijn opgestar polu en van uit een haven van h t vasteland naar Sunderland zijn vervoerd. Er was tegen den eigenaar van het huis beweerd, dat de kisten mechanisch speelgoed bevatten voor iemand, die een winkel ging openen. Daar na ©enigen tijd de kisten nog niet waren afgehaald, is er eeu geopend en naar den bewaarder van liet instituut, D niel Cur- rie, ovorgobt acht. Deze bracht de zaak voor do politie. Do patronen zijn in Duitschland vervaar digd. Men vermoedt, dat buitenlandsche anar chisten de j>airoonen voor het geval van een revolutie op het vasteland wilden in gereed heid houden. De Staatscourant van Zondag 7 en Maandag 8 April 1907 bevatte o. m. de volgende Kon. besluiten benoemd voor het tijdvak van 8 April tot ultimo Augustus» 1907 tot leeraar aan do R H. B. S te Warfum J G. Jordens te Wagen ingen met intrekking van het koninklijke be sluit van 22 Maart 1907 is de officier van gezondheid 2e klasse op nou-activiteit C. J. B. Pickee op verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst en benoemd tot reeerve-officier van gezondheid 2e klasse bij de landmacht op verzoek oervol ontslagen de luitenant ter zee 2e klasse "bij de marine-reserve D. J Visser. pGisterenmorgen was H. M. de Ko ningin met groot gevolg tegenwoordig bij de godsdienstoefening in de Herv. kerk te Apeldoorn. De voorganger. de. van Rhijn, had tot tekst gekozen Jdh 21 15 en 17. pDc dagelijkse he rijtoeren van H. M. de Koningin zijn weder aangevangen. Za terdag maakte II. M. do Koningin, verge zeld van eene Hofdame, een rit dbor d» omstreken van hot Loo naar Hoog-Soeren. pDo hofdagnitaJiseen Baron Clifford en Baron Bemtindk begaven zich Zaterdag naar don Haag. Koninklijkegift. Naar aanleiding van haar bezoek aan de Zuid-Afrikaansche tentoonstelling in Artis zond H. M. de Ko ningin-Moeder een bedrag van f 100 aan tnr. W. Rooseg aarde Bisschop, als blijk van haar belangstelling in het werk der Boerenvrou wen, waaraan dc naam van miss Höbhouse zoo onafscheidelijk is verbonden. Het ten toonstellingscomité hoopt zeer dat dit voor beeld navolging zal vinden. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens gedurende bet Koninklijke bezoek aan Amsterdam, ook eenige dagen in de hoofdptad aanwezig te zijn Het bal ten paleizo te Amsterdam zal plaats hebben op Donderdag 25 April. Do Italiaanscbo gezant bij ons Hof, Hertog de Cal vel lo, zal zich metterwoon in Den Haag vestigen in het hoekhuis aan dén Kneuterdijk en Hartogstraat, vroeger be woond door wijlen Kroonprins Alexander der Nederlanden. Do Tweede Kamer is thans opgeroe pen tegen Dinsdag 16 April a. s., 'snam. IJ uur, tot trekking der afdocling en regeling van werkzaamheden. Do voorzitter is voornemens aan de te be noemen Centrale Af deeling voor te stellen Woensdag 17 April 1907 te doen onderzoe ken door dc aidcelingen van September 1906 de supplotoire Indische begrooting 1907 ten behoeve van de oprichting van eene oplei dingsschool voor inlandsche rechtskundigen aanvullingsbogrooting voor Hoofdstukken I en II der begrooting van uitgaven van Ned.- Indic voor 1907, on daarna door do n:cuwo afdoolingen de wetsontwerpen betrekkelijkden rechtstoe stand van het personeel der Kon. Marine- reserve; het verdrag tot regeling der grens tusschen Suriname cn Brazilië; wijziging der regeling van het middelbaar onderwijs; dub bele registers van don burg. stand, gehouden aan liet consulaat te San Francisco; voor schot vooreen stoomvaartverbindingt-usschen Nederland. Brazilië en Argentinië; onder handschen verkoon van een deel van het zg. Eiland te Vlissingen herziening van de be lastbare opbrengst der gebouwde eigendom men en naturalisatie van J. H. Sack en P. Kohlmann e a. Verder is de voorzitter voornemens aan de Kamer voor te stellen na dit afdeelingson- derzoek aan de orde te stellen de behande ling van de interpellatie Schaper over be weerde mishandeling van personen door ma réchaussees te Uithuizen en de wetsontwer pen betrekkelijktarieven in-, uit- eu door voer in Ned -Indië afschaffing der tienden wijziging der Hinderwet suppl. water - staatsbegrooting voor spoorwegdamherstel in Bathpolderruiling van grond in Zaandam merpolders onteigeningsontwerpen voor aanleg kunst weg van Niekcrk naar de Zande- merklap doorirekking Kortenaerskade te 's Gravenhage en verbreeding Paardensteeg te Leiden grenswijziging tusschen 's Graven hage en de gemeenten Voorburg en Wasse naar grensverandering tusschen Maastricht en de gemeenten Meerssen en Heernadere bepalingen omtrent accijns, gedistilleerd en invoerrecht voor sukade, enz. *•- Grenswijziging van 'sGra ven hage. B. on W. hebben het concept gemaakt van een adres, dat zij den gemeen teraad voorstellen aan de Tweede Kamer te zei den Dit adres strekt om alsnog een grenswij ziging tusschen 's Gravenhage en Voorburg goei te keuren, waarbij het geheele terrein van het bouwplan ,,'s Gravenhage-Voor burg" aan Den Haag komt, m. a. w. terug te koeren tot het wetsontwerp, dat do vo rig j regecring in 1994 voorstelde, doch dat door <le tegenwoordige regeering werd ge wijzigd, o.a. op grond, dat verontreiniging van het Haagsche water een der argumeu- ten voor de grenswijziging, uiet meer be staat, sedert Voorburg septic tanks ge bruikt Iu het oonoept-adres wondt volgehouden, dat bet euvél niet is weggenomen, zoolang me?' niel weet of die reiniging deugdelijk Te Nieuwediep is in dienst gestold het pantsert!ekschip Noord-Brabant, onder bevel van den kapitein ter zee J. W. Ter- mijtelen. De état-major van dien bodem is samen gesteld uit Kapitein-luitenant ter zee A. W. graaf van Hogendorp. Ie officier luitenants ter zee le kl. jhr. C Hooft Graafland en W. J. Tijl,d. 2e kl A D Muller. E. M. Wisman Ti. J. J Jentink en jhr. M. L. van Geen: le luit. der mariniers L. Spdegeiberg off. van gez. le kl P. J. Vastenou, off. v. adrn le kl. J. M. Langlois van don Bergh, adj.-adni. ,T. W. B. Everts, off.-mach. 2e kl. G. P. F. Munnik en idem J. T. Cam pagne. Aan het toelatingsexamen tot de hoo- gero krijgsschool, dat morgen 8 dezer een aanvang neemt, zal worden deelnemen door 18 officieren voor de krijgskundig© studiën en 3 voor den intendance-cursus. Prof. Salverua de Grave. In het Hotel du Lion d'Or" te Leiden kwa men Vrijdag talrijke leerlingen en oud-leer lingen van prof. Salverda te Grave bijeen om door het aanbieden van een huldeblijk eeu salonkastje met pullen en een divan getui genis af te leggen van hun erkentelijkheid en sympathie voor den hoogleeraar, die weldra naar Groningen zal vertrekken. Hun woord voerder. dr. K. Sneyders de Vogel, herdacht in welgekozen woorden hoeveel de gevers aan prof. Salverda de Grave te d-nken hebben, niet alleen aan zijn onderwijs, dat hun liefde voor taalstudie en methodisch onderzoek had ingeboezemd, maar ook aan zijn vriendschap voor zijn leerlingen, aan zijn looit falendo hulpvaardigheid Do heer Salverda de Grave betuigde zijn hartelijken dank voor die hoog gewaardeerde blijken van toegenegenheid. (LD) Door B. en W. van 's Gravenihage is met ingang van 1 April 1907 benoemd tot mag azijn moest er bij het gemeentelijk elec- trisch bedrijf aldaar de heer J. W. Handel, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Begrafenis jhr. mr. C. J. den Tex Het stoffelijke overschot van jhr. mr. C. J. den Tex zal Maandagmiddag van De Steeg nai.r Amsterdam worden vervoerd en Dinsdagmiddag om half één te Muiderberg in het familiegraf ter aarde worden besteld. Dinsdagmorgen om 10 uur vertrekt de stoet van de Keizersgracht, hoek Molenpad. Te Gouda is overleden de heer A. A. Dordt, oud-officier der infanterie, le com mies gemeen te-secretarie aldaar, in den ouderdom van 65 jaren. Weereen ou d-s trijder over leden. Te Amsterdam is overleden de heer J. A. van Viegen, oen der oudstrijders van 1830, en de oudste modewerker van het N. v. d. D. De heer Viogen bereikte den ouderdom van 95 jaar Vrljxinnig-damoorfttieelien Bend. Onder voorzitterschap van irir. H. P. M arcliant word Zaterdag en Zondag te Zaandam de algemeeno vergadering van den Vrijzinnig-democratisohen Bond gehouden. De heer Marchant hield een uitvoerige openingsrede, waarin hij er op wees dat er sedert de vorige algemeeno vergadering in den staatkundigen toestand van ons land, uiterlijk althans, geen wijzigingen van be- toekenis zijn gekomen. Wij leven in een perio de van overgang. De rechterzij houdt zich één, in de hoop, straks met vereende krach ten te herwinnen, wat in 1906 verloren ging. De innerlijke voosheid van dit verbond blijkt het best un de angstige zorg, wairmedo men de doeleu bijeen houdt Do onrust, die was vaar te nemen na 21 December jlwierp op do teederheid der coalitie een merkwaardig licht. Ook. leerde de geschiedenis van de laatste oorlogsbegrooting, dat het waken voor do eenheid en het i9ole- inen als hoogste belang geldt. Juist hetzelfde verschijnsel als Lii 8e sociaal-conocraten. Dat hierdoor, zoo gaat spreker voort, de politieke bestand wordt bedorven, tot schade van het volk, behoeft geen betoog. Op de geschiedenis der oorlogsbegrooting terugkomende, zegt spreker, dat die gebeur tenis de laatste maanden aller aandacht ge spannen hield Het gewone verschijnsel ook hierde ongedeeld optredende rechterzijde zal steeds behoudende zijn, dus onveranderd militairstisch, behoudend op het terrein onzer weermiddelen. De minister, die den indruk geeft aan het bestaande vast to houden, kan rekenen op haar steun. Hij is haar welge vallig, maar zoodra blijkt, dat hij het mes er in zet. dat hij slechts voor s hoog© ver wachtingen bedoelde te waarschuwen, dat hij alleen zelfstandig wcnschte te beoordeelen, wat kan en onmogelijk is. va' men hem af De pogingen der reactie, na het votum der Eerste Kamer herleefd, i jn andermaal teruggedrongen. Wij hebben een nieuwen Staal, "et een anderen naam. Het blijvend gedeelte moet er aan gelooivent De aflag 7 andermaal worden geleverd. met goeden uitslag, naar wij hopen. Wij wenschen den nieuwen be windsman kracht tegen de verwoede reactie. In de Eerste Kamer zai hij op een strijd- vkardigen steun meer kunnen rekenen dan zijn voorganger, dank zij het optreden der Staten van Noord-Holland. Ho© ook ten slot te dé uitslag zal zijn, voor de bevordlerimgdier goede zaak is liet voorgevallene met de laat ste oorlogsbegrooting van groot nut geweest, omdat voor het vraagstuk der landsverdedi ging allerwege belangstelling is gewekt, en voor het welslagen van de door ons voorge stane hervorming is dit de eerste voorwaarde. Zoolang dio belangstelling bleef beperkt tot den kring der deskundigen, viel er aan reali seering van onze wenschen niet te denken, want voor een hervorming, waarbij alle krin gen der bevolking zijn 'betrokken met hun gewichtigste belangen r.oet de drang komen uit het volk zelf. Met het hoofdpunt -an onze agenda, voor morgen zijn wij dus zeer actueel. Wel heeft men ons verweten, zoo vervolgt spieker, dat bij ons evenmin als in andere partijen, do denkbeelden over ue landfedefensie vastston den. Door deze critici wordt echter vergeten, dat in strekking en hoofdzaak de defensie- paragraaf reeds in 1904 is aangenomen 'Wij willen hop-n, dat door onze regeering stappen in onze richting zulllen worden ge daan niet beslistheid.. Daarnaast dienen wij. nu het Kabinet door de Koningin is gehandhaafd als voor het landsbelang liet. beste, gestadig er aan te herinneren, dat het hoofdpunt van zijn program is de tijdige diening van voorstel len tot grond wet serziening. In tusschen rust op ons de taak, krachtig en rusteloos er voor te blijven propageeren Ook aan do rechterzijde komt levenVoor dezen zomer heeft de coimmissie der katho lieke kiesvereemgingen ons een kiesrechtrap port beloofd. Van tijd tot tijd gaat er in dè anti-revolutionaire partij een schuchter stem- met, je op om te mogen weten, wat de fameu- se geheime commissie in het geheim heeft uitgebroed. Intusschen zijn de christen-democraten de anti-revolutionnairen voor geweest door de publicatie van een kloek advies. Thans staan wij voor de Staten-verkie zingen. Uit een politiek oogpunt zijn de ver kiezingen voor de Provinciale Staten dib jaar van bijzonder belang. Meer dan ooit blijkt de onhoudbaarheid van de wijze, waarop onze Grondwet wil. dat de Eerste Kamer wordt samengesteld. De belangen van de provincie komen bij de Staten-ver- kiezingen geheel op den achtergrond. In de Prov. "Staten ziet men slechts een kies college. Echter, verandering van beteekenis zal men in de samenstelling der Eerste Kamer niet kunnen brengen, zoolang zij langs den thans gevolgden weg wordt ver kozen. Wel kan met hoop op goeden uitslag thans een poging worden gewaagd om een zoodanige samenstelling van de Eerste Kamer to verzekeren, dat door verplaatsing der meerderheid van recht naar links een struikelblok wordt verwijderd voor elke re- geering, die met krachtige maatregelen in de door ons voorgestelde richting voor den dag komt. Daarom zal bij de aanstaande Staten verkiezingen vooral er op moeten worden gelet, of door het stellen van oandidaten niet gevaar ontstaat, dat een zetel verloren gaat aan 'do rechterzijde, of do kans wordt verminderd om or op de rechterzijde een te winnen. Waar met dit doel samenwerking is te verkrijgen onder de verschillende groe pen van vrijzinnigen, behoort die samen werking te worden gezocht en bevorderd, met handhaving van het eigen beginsel en van onze eigen aanspraken. Er zijn er. die ons verwijten, dat wij geen idealen zouden hebben. Geen idealen, neen, indien daaronder nioet worden verstaan een maatschappelijke ordening, waarvan wij het recept in den zak dragen. Geen idealen, in dien wij moeten gelooven in de kunstmatige constructie eener toekomstmaatschappij, waarin niets van dat alles, waartegen wij thans den strijd hebben te vieren, zal zijn te vinden. Maar deze idealen zijn niet noodig om onzen strijdlust wakker te houden. Zelfs als propaganda-middel blijken zij steeds meer van twijfelachtige waarde. Dc geschiedenis leert, dat na do verovering van hetgeen werd begeerd, telkens nieuwe moeilijkheden rezen, waartegen opnieuw moest worden op getrokken. Ons ideaal, zooals het tot ons spreekt uit onze beginselverklaring en uit de eischen in ons program gesteld, liet is een maatschappij, waarin iedev met de meest mogelijke vrijheid zijn krachten on belemmerd tot ontwikkeling kan brengen. Onze geregelde samenkomsten, aldus ein digde spreker zijn rede, kunnen strekken tot onderlinge versterking in den strijd. Zij moeten ons liefde geven voor onzen arbeid zij moeten «ons met. nieuwen ijver bezielen, om in liet zekere gevoel onzer eensgezind heid den kring onzer geest veranten gestadig uit te breiden. Moge deze vergadering hot hare daartoe bijdragen De rede van den voorzitter werd met luide toejuiching begroet. Ter vergadering waren ook drie dames tegenwoordig. Mr. Treub, lid van het hoofdbestuur, was afwezig. Uit het btatuursverslag blijkt dat de bond ongeveer 4300 leden telt, waarvan ongeveer 500 personeel©. 35 vcreenigingeu zijn aangesloten. Deze getaller zijn stijgen de. Ruim 18,000 propaganda-brochures wer den verspreid. Dc secretaris ontvang dank voor dien arbeid. Herkozen werden'de periodiek aftredende bestuursleden mevr. Wynaendts Fraricken- Dyserinck, mr. II. P. - larchant, H. G. Sohilthuis en C. A Zelvelder. Aan de orde kwam de herziening der statuten, voor een zeer grort deel van lou ter administratieven aard. Na ampele discussie werden de Statuten wijzigingen ten slotte goedgekeurd. Als overgansbepaling werd vastgesteld, diat het geheele bestuur zal aftreden in 1908, na de algemeene vergadering, terwijl het alsdan aftredende bestuur beslist, welke zij ner ledeni, J van het aantal, alsdan niet herkiesbaar zulleu zijn. Verder zal de rechts persoonlijkheid vain den Bond worden aan gevraagd De zitting werd daarna verdaagd tot Zon dag 10 uur. De feestavond. Na het oonigreswerk van den eersten dag vereen igden zicih de afgevaardigden aan een gemeen sohappel ij ken maaltijd op de boven zaal van café Suisse", die door de oede zorgen van de Zaandamscihe af deeling met groen en draperieën versierd was. Ten einde ook den avond, waarop niet werd vergaderd aangenaam door te brengen, had den de beide Zaanscihe afdeelingen, van Zaandam en Worm ervoer, den vertegen woordigers der zustervereenigjingen een f ech telijken avexnd bereid, eveneens im café Suisse", waarvoor zij zioh verzekerd had den van de medewerking van mevr. Truus Post. voordrachten, en de heeren Jan Vel, viool, Joh. A. Hoes, zaaig. allen van Am sterdam en M. Lürsen van Wormerveer Te middernacht zou een eleotrisch ver lichte salonboot de afgevaardigden naar Am sterdam brongen. Tweede dag. Zondagmorgen half elf werd het congres heropend. Voordat met de agenda werd be gonnen, deed dr. A. vam Raalte (Dordrecht) eenige mededeelingen over de staking in die stad op de werf van de firma Vriesendorp. Hij meende, dat de staking volkomen ge rechtvaardigd is en zou daarom, met verlof van den voorzitter, een collecte hou den voor de stakers. Dót woord werd onder steund door den voorzitter, mr. H. P. Mar- chant, die mede op finauoieelen steun aan drong. Daarna werd de houding der partij besproken bij de Staten verkiezing van dezen zomer. De bespreking werd geopend door den voorzitter met een herinnering aan wat hij Zaterdag zeide, inzake de zoo hoog noo- dige samenwerking tusschen de verschillen de groepen der vrijzinnigen. De afgevaar digde van Leiden (de heer Foklker) stelde een motie voor, waarin de vergadering uitspreekt, zich volkomen te vereenigen met hetgeen de voorzitter inzake die samenwer king heeft gezegd. De motie werd zonder eenig debat aangenomen. Behandeld werd daarna de Defensie-pa ragraaf. Door het bestuur is voorgesteld de volgende ontwerp-defensie-paragraaf le. De V. D. B. verlangt eeu weermacht tot verdediging van ons onafhankelijk volks bestaan, tot haudhaiving van het bezit onzer koloniën en tot handhaving der neutraliteit in alle deeien des rijks. De Bond is overtuigd, dat dat doel bereik baar is, zonder dat (ook in verband met voor andere doeleinden noodzakelijke uitgaven) te zware geldelijke of persoonlijke lasten op het Nederiandsohe volk worden gelegd. De Bond is van oordeel, dat dit doel het best zal worden bereikt op de volgende wijze A. In Nederland door een volksleger. Daartoe is noodzakelijk: a. Weerplicht voor eiken Nederlander, daartoo in staat. b. Verplichte evmna. '.sche oefeningen voor alle jongens tot hun 16e jaar. c. Het stellen van regels bij de wet ten aanzien van 1Het v oor bereidend en locaal militair onderricht met verplichte deelneming van allo jongelingen van 16 tot 20 jaar. 2. Het houden van schietoefeningen en van verplichte deelneming eraan. 3. Don tijd van eerste oefening voor do do verschillende wapens met een zoo kort mogelijk verblijf in de kazerne, naar het beginsel van algemeenen dienstplicht. 4. De herhalingsoefeningen 5. Do militaire opleiding in haar gehee- len omvang. d. Organisatie van de weermacht des volks bij de wet-, naar het beginsel eener territoriale indeeling. e. Vervanging van beroepsofficieren en beroepskader door militie-officieren en mili tiekader. B. Wat de doode weermiddelen betreft, door Gebruik te maken van de natuurlijke ver- dedigingtsiiiiddekm dJoor ons land gebodlen. Dc vesting-werk en te beperken tot de hoogst noodig© permanente verdediginsmuid- delen in eenvouidden zin. C. Dooi- Nederland aan de zeezijde in hoofdzaak te verdedigen door de kust-verster- kingeti en de taak der marine daarbij onder geschikt temaken. D. Door de verdediging der koloniën in hoofdzaak op tc dragen aan de Marine, ter wijl bij dc verdediging tc land gerekend moet worden op de medewerking der bevolking. II. Dc Bond verlangt afschaffing van de afzonderlijke rechtsspraak voor militairen. Op dit ontwerp had Amsterdam een amendement ingediend, teneinde daarin ook vast. te leggen de uitspraakdat de bond meent, dat gestreefd moet. worden naar ar bitrage. Dit amendement werd echter inge trokken voor de volgende motie: ,Dë bond, van oordeel zijnde, dat ter (beslechting van internationale geschillen, arbitrage in de plaats behoort te treden van den oorlog, verlangt dat de Nederlandsche diploma tic. zoo dikwijls zich daartoe de gelegen heid voordoet, werkzaam zij, zoowel om dit beginsel van arbitrage algemeen als richt snoer in de internationale ver)'." udingen tusschen de staten erkend te zien, als om, zoo lang dit nog uiet is geschied, telkens in elk bijzonder geval to streven naar arbitrale oplossing van een internationaal geschil, waarin ons land betrokken mocht zijn." Déze motie werd onder luid applaus aan genomen. Over het ontwerp werd langdurig gedis cussieerd, doch principieel© wijzigingen wei den er niet. in aangebracht. Punt c van A werd gewijzigd als volgt ..Vervanging van het stelsel van beroeps officieren en beroepskader door een stelsel van militie-officieren en militie-kader." Tegen hetgeen in de paragraaf wordt ge zegd omtrent cle taak der Marine, verzette zich de kapitein ter zee Pink© (Den Helder), die de bepalingen vaag en zwak vond en het afkeurde, dat er gren toelichting bij het ont werp is verschenenzonder goede toelich ting zeggen de punten niets. In verband met deze klacht las de voorzitter een tele gram voor van den heer Van der Toorn, gep. kapitein-luitenant ter zee, die, hoewel geen lid van den Bond zijnde, waarschuwde Logen de aanneming van de voorlaatste alinea inzake de verdediging aan de zee zijde, omdat die onvoldoende is. Na eenig debat en nadat in alinea D ie woorden ..ge rekend moet worden op" waren vervangen door gestreefd moet worden naar", werd de defensie-paragraaf aangenomen zonder stemming. Er werd nog besloten een commissie in te stellen tot onderzoek van de wetsont werpen tot arbeidsverzekering. De overig© punten der agenda werden in besloten ver gadering behandeld. De openbare zitting van h congres werd daarna gesloten National* Vronwanraad. In de Donderdag te Amsterdam voort gezette vergadering werd door mevr. I. L. van LanschotHubrechts ingele'd het voor stel, waarbij de Vereeniging Nosokomos van den Nationalen Vrouwenraad zedelijken steun vraagt voor hare poging tot verkrijging van staatsexamens voor verpleegsters en ver plegers. Spr, zette den tegenwoordfigen onvoldoen den toestand uiteen in zake de voorbereiding tot het verplegersanvbt, welke thans grooten- deels afhankelijk is van den goeden wil der hh doctoren, wien het trouwens veelal aan den noodïgen tijd ontbreekt en wees op de leemten ook in de voorbereiding tot wijkver pleging, op het gemis een^r bijzondere op leiding voor directrices en op de bezwaren, waarmede de boni fide verpleegsters te kam pen hebben, wegens den toevloed van onge- wenschte elementen en het geknoei met de verpleegstersinsigncs. Goedgevonden werd aan Nosokomos de gevraagde adbaesre te verleenen op een tot de regeering te richten adres, waarin zal zijn aan te dringen op re geling door den staat van liet verplegings- wezen, ook wat de opleid- ng betreft. Ten slotte werd gehandeld over het in 1908 te 's-Ha,g© te houden nationaal congres voor kinderbeisaheirming, met tentoonstelling van hetgeen betrekking heeft op de ontwikkeling van het kind tot en met het derde levensjaar. Het congres zal twee dagen duren en zich bezighouden met de belangen van de moeder gedurende haar zwangerschap, en met die van het kind in den wijdsten zinvoeding, verzorging, verstandelijke en zedelijke opvoe ding enz enz., verdeeld in verschillende vraagpunten, ter behandeling waarvan des kundige mannen en vrouwen zullen worden uitgenoodigd. Over het toelaten op de ten toonstelling, onder het speelgoed, van mili taire spelen, ontspon zioh eenig debat.. De een wilde al wat oorlogstuig was, zien uitgeslo ten de ander hechtte aan den invloed op do gezondheid van het kind van het spelen met tinnen soldaatjes, niet zooveel beteekenis, om zo daarom uit te sluiten. Het debat leidde niet tot eene conclusie, maar do congrescom missie zal bi; haar voortgezette werkzaamhe den met de duscussie rekening houden. Bij den aaravang der vergadering werd mededeeTing gedaan van een telegrafische dankbetuiging van H. M. de Koningin en van een telegram van ge'ukwensch van lady Aberdeen Lager Naa4eleeM«r«ija. Onder leiding van het Tweede Kamer lid dr. D Bos werd Dinsdag te Amsterdam een vergadering gehouden van de Nationale Vereeniging voor Handelsonderwijs. Be vergadering was zeer druk bezocht. Uit de lijst van deelnemers aan de beraad slagingen bleken o. m. vertegenwoordigd1 te zijn do ministers van L. N. en H. door mr. Ever wijn. van Binn. Zaken door jhr. mr. C. Feith. Voorts waren o. a. aanwezig do heer F B. Löhnis, inspecteur van den land bouw, de heer J. Brudnewold Riedel, alg. socr. van 't Nut, dr. J. H. H. Hulsmann, dir. van het Ned. Schoolmuseum. Vertegenwoordigd waren onderscheidene gemeentebesturen, Kamers van Koophan del, handelsinrichtingenschool-autoriteiten districts- en arrondissements-schoolopzieners, hoofdon van middelbare en lagere scholen. Deze allen heette dr. Bos hartelijk wel kom, vooral de vertegenwoordigers der regee ring. Hit dankte den minister van bdnueu- landsche zaken, die op de begrooting voor dit jaar eeu posJt had uitgetrokken voor de aanstelling van een inspecteur voor het han delsonderwijs en uitte daarbij den wensch, dat do beraadslagingen, hier te houden, een goeden indruk mochten maken op de beslis sing in de Kamer. De heer Feith dankte namens den Min. van Binnenlandsche zaken voor de uitnoodi- ging voor deze bijeenkomst. De Min. was tot zijn leedwezen verhinderd, piersoonlijk tegenwoordig te zijn, doch Z.Exc. heeft ge wild officieel over de beraadslagingen te wor den ingelicht, en kennis te nemen van de stroomingen, die in kringen bestaat-, die de belangen van het handelsonderwijs voor staan. De heer A. van der Schaaf (Amsterdam) behandelde de vraag wat moet de omvang zijn van het lager liandelsondefwijs, a. voor kantoorbedienden, b. voor winkelbedienden. De oouclusiën van den heer Van dér Schaaf kunnen als volgt worden samengevat In plaaltsen van 5 a 6000 zielen worden scho len opgericht zoowel voor winkelbedienden als kantoorbediendendat voor beide cate gorieën onmisbaar is grootere bedrevenheid

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2