BINNENLAND^ hoin uit de zitting uit te sluiten, merkte de voorzitter p. dat het voorstel om hulde te brengen aan de nagedachtenis van de door revolutionairen vermoorde politie-agenten en gendarmen had kunnen worden toegelaten, wanneer hem vóór de vergadering mededee- ling daarvan gedaan was. Maar het stond niet» iederen afgevaardigde vrij de agenda naar eigen goeddunken te veranderen. Tiet geval wondt door den correspondent van de Vovische Ztg gekenschetst als een uitvloei sel van do tak tick om de vol ksv ertegen woor - <ii- r.- d-HV- uitdagende handelingen in de 00, 011 van den Ozaar te oompaemitteeren De aansporing om die vergaderzaal te verlaten, word alleen doo«r Kroejoensky gevolgd. Wel verlieten de aanwezige ministers Sdhwaneback en Wasset sdhilkow tegelijk met Poerisölvke- witsdh <lo naai. Er is een ukaso uitgevaardagdigwaarbij aan de nagelaten betrekkingen van bij de onderdrukking van opstanden gevallen of door revolutionairen vermoorde personen, pensioenen ontvangen op gelijken voet als de achterblijvende» van voor den vijand ge vallen soldaten. Petersburg, 12 April Volgens de Börson- zoitung is in Gatschina een telegraaf-be- ambte^ Berge genaamd, gearresteerd, bij wie revolvers, een telegram in cijferschrift en het reisplan van de keizerlijke treinen zijn gevonden. Hot naar Parijs gezonden bericht van te Warschau voorgekomen ongeregeldheden schijnt erg overdreven te zijn. Daarin was sprake win honderden dood en en gewonden. Een ander bericht spreekt, ven „eenige" per sonen. die gedood werden, en dat zal wel dichter bij do waarheid zijn. Balkan-Stmt#n. De Bulgaarse he regeering heeft, hare diplomatieke vertegenwoordigers last gege ven eene klacht in te brengen bij de groote mogendheden over het bedrijf van de Ser vische benden in Macedonië, waarbij zij wijst op de deelneming van actief dienende officieren aan de organisatie van de beu den en op een geschenk van den kroon prins. dat daarvoor bestemd is, bedragende 100,000 francs. Een collectieve nota van de gezanten te Konstantinope 1 verlangt, antwoord op de nota van 28 Februari vau de door Degiorgis Paclia. betreffende de hervorming van de gonda.rinerio voor Xacedonië opgestelde vijf punten. Zij is reeds door den deken van het oorjw diplomatique aan den minister van buitenlandscho zaken overhandigd. Marokko. Volgens een bericht "van Havas, hebben Mohammed el Torres en El Mokri, de ver tegenwoordigers van den sultan te Tanger, op aanwijzing van het maghzon beproefd de onderhandelingen met het Fransche gezant schap te openen. Dit antwoorddo, dat het niet tot besprekingen te vinden zal zijn, voordat de sultan zonder conige beperking do Fransche eischen in beginsel zal bebben aangenomen. Nu de particuliere belanghebbenden tot overeenstemming gekomen zijin over eene in ternationale deelnoming aan de vanikontele- grafie in Marokko on de vertegenwoordigers va Ti de d aarbij betrokken staten hiertoe hunne toestemming hebben verdoend, is het te verwachten. dat de op te richten maat schappij spcodig bij het magfozen het voorstel zal indienen om hen de concessie voor de vonkouitelografie te verleenen. Daar alle be trokken staten dat voorstel zullen onder steunen, mag men aannemen, dat do zaak nu zeer spoedig l>èklonken zal worden. Oost-Azië. De Japansclie gezant Ha.yaölia heeft aan liet departement van buitenlandsohe zaken te Londen officieel medegedeeld, dat de Ja- pansche troepen, die in Mandsjoerije waren, met uitzondering van de spoorwegwachten, ▼ereMtfd* Staten. IIet bericht, dat roods liet ontwerp gereed i-i van een vordirag nopens de rqgeling van do tu^hen de Veroonigde Staten en Ca nada hangende geschillen blijkt voorbarig te zijn. Wel vernoemt Reuters agewtsdhap, dat do Bngefsche eeaant te Washington en de gouverneur-generaal van Canada hierover met staats-reoretaris Root overleg plegen. Midden-Amerika Washington, 12 April, .et ministerie van buiten la ndschc zaken ontving een telegram van Olivares, den Amorikaanschen consul 1e Managua, medcdeolonde dat Bonilla zich to Amapala hooft. overgegeven. Daarmee is de oorlog geëindigd. Congostaat Runriman, onder-secretaris van buiten- l&ndscho zaken, heeft in het Engelsche Da ger huis medegedeeld dat hij bericht had ont vangen van hot bevel aan do troepen van den C«ng<»t.aat gegeven tot ontruiming van Bfthr-el-GaxaJ. Allerlei. vIn do .Agriculture Hall" te Londen is thans een groote tentoonstelling van vlieg machinetjes geopend, welke veel belangstel ling genietMen ziet er de zonderlingste en vernuftigste toestellen, van de eenvoudigste tot de meest ingewikkelde. De vraag is echter in hoever al die toestellen, waaraan zooveel geld en hersenarbeid ia ten koste gelegd prak tisch aan hun dool zullen beantwoorden, wat toch wel de hoofdzaak ia. vDe suffragettes te Londen, wier vurig ste aanvoersters in hot zuiden uitrusten van de vermoeienisben der laatste campagne en nieuwe krachten vergaren voor de naaste toekomst, terwijl de minder door de fortuin Wgunstigden zich in Hyde-park vermeien mot redevoeringen voor eon niot al te ernstig gestemd publiek, hebben nu ook haar ten- denz-atukliet reeds vroeger aangekondigde tooneekt.uk in drie bedrijven ..Votes for Wormen", van Elisabeth Robins, die als tooneelspeeli*er en schrijfstor gunstig be kend is. beeft in het Court-Theater een schit terende ontvangst gevonden. 't Is vrij van overdrijvingen, hoewol het een kampwerk is en zelfs liet tweede bedrijf met lange rede- vuoringion in oen mooting op Trafalgar Square, is niet vervolend. De vele aanwezige kiesrochrt - voorvechtsters (er waren slechts een zestal mannelijke wezens in de zaal kun nen komen) hielden zieh ongewoon rustig, waarschijnlijk wel omdat ze 't als een on deronsje beschouwden van louter-overtuig- den. vDe kerkelijke wereld van Noorwegen is in rep en roer. Een predikant van de Luthersche staatskerk te Bergen, Konow genaamd, hoeft gezegd, dat hij niot geloofd, dat Jezus uit een maagd geboren en ten der den dage na zijn dood opgestaan is. Alge meen verlangt men, dat uij afgezet zal wor den. Bjern&on, de vrijgeest, heeft zich voor hem in de bres gesteld, maar dat maakte do zaak voor Konow niet beter. Deze wei gert. zelf zijn ontslag te nemen, en nu zal hij vermoedelijk voor den burgerlijken rech ter gedaagd worden als een staatsambtenaar, die oen onwettige opvatting van zijn rechts positie heeft. Wat de zaak nog bedenkelij ker maakt is, dat Konow overigens bekend staat als een knap theoloog en iemand van hoogo ontwikkeling. vVoorloopig is het proces Thaw een kleine pauze ingetreden. De spanning had haar toppunt ook bereikt. Elke phase werd door de New-Yorkers meegeleefd. Verschei dene dagen lang hebben Delmas, de verdedi ger, en Jerome, de ambtenaar van hot open baar ministerie, elkaar in het vaarwater ge zeten. Hun meeningen waren natuurlijk gladweg in strijd mét elkaar. De een wendde alles aan 0111 de daad van Thaw te vergoelijken, noemde den vermoor den White een monster van slechtheid en verheerlijkte de rol dio Eveline Nesbitt, de vrouw van Thaw, in do heele tragische ge schiedenis gespeeld heeft. De ander daarentegen kreet zonder White te verdedigen Thaw voor een lagen moorde naar uit en stelde zijn vrouw aan de kaak als een veile deern. Ten slotte was het woord aan de jury, die echter niet tot overeenstemming is kunnen geraken en zich onmachtig heeft verklaard een beslissing te nemen, waarop haar ont binding heeft plaats gehad. Aan de agitatie is daarmede een einde ge komen. Bijna heel den nacht toen de jury opgesloten bleef, verdrong een groote menigte zich rondom het paleis van justitie. In de bars en café's waren bookmakers aan het werk 0111 weddingschappen op te teekenen; men wedde 1 tegen 1 dat Thaw zou worden vrijgesproken 3 tegen, dat hij zou worden veroordeeld; 15 tegen 7 dat de jury het niet eens zou kunnen worden. Na de ontbinding dor jury zal een nieuw te beuoönien jury een nieuw proces moeten beginnen. Toen mevrouw Thaw van haar dejeuner Donderdagnamiddag met een advocaat naar de rechtszaal terugkeerde, werd zij door dui zenden menschen omsingeld. Een honderdtal pol it ie-agenten hadden de grootste moeite haar te beschermen en konden niet beletten, dal haar kloeren aan flarden werden ge scheurd door lieden die een aandenken" wilden bewaren. Eenige reporters, die haar benarden toestand zagen, hielpen de politie mevrouw Thaw binnen te loodsen. vTe Parijs is in een drukkerij in de rue Ganneron, de verdieping, waar de zet terij was. ingestort. De zetters, zetmachines, een groote hoeveelheid lood die daar opge stapeld lag, vielen naar beneden in de druk kerij, waar ook personeel werkzaam was. Twee man werden gedood en nog eenige zwaar gewond. vServië wordt op het oogenblik geteis terd door zware cxver^troomingen. Een aantal steden staan onder water. De spoorwegver- bindfingen zijn gestoord en de Oriënt Express is te Belgrado blijven steken. De troepen zijn gercqiureerd ter rocöding der bevolking en tot beveiliging hunner eigendommen. vVolgens een bericht uit Saloniki, zijn er bij de overstroom ingon van den Wardar 200 menschen verdronken. Ook veel vee as omgekomen Het spoorwegverkeer staat stil. De Staatscourant van Zaterdag 13 April 1907 bevat o.m. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot secretaris -ge u enaa.1 bij het departement van financiën J. Heskuskis, hoofddirecteur der registratie, hypotheken en kadaster bij dat departement; benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam nu. R. II. A. M. Romane, rechter te Don Haag; tot rechter in de rechtbank, te Alkmaar mr, H. W. van Tierahoven, ambtenaar van liet O. M. bij de kantongerechten in het arrondissement Ti el, voor Zaïlt-Bommd], Dru- ten en Vianon, ter standplaats Tiel en mr. A. D. II. Quintus, substituut-griffier bij de rechtbank te Arnhem tot rechter in de rechtbank to Dordrecht mr. J. A. E wan Roede van der Kloot, sub stituut-griffier bij de rechtbank te Rotter dam tot notaris te Amsterdam F. W. Ludwig, candidaat-notaris aldaar; tot notaris te Vulpen mr. J. Th. Oremer, candidaat- notaris te Sittard; op verzoek eervol ontslagen wegens pky- sicke ongeschiktheid A H. E. Zwager, laat stelijk inspecteur van financiën in Ned.In- dië. thans met verlofidem P. Mens Fiers Smeeding, laatstelijk controleur bij het bm- nenlatidsch bestuur op Java en 'Madóara op verzoek eervol ontslagen de kapitein ter zee P. It. S. Wol terbeek; bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein luitenant ter zee W. van Voss, en tot kapi tein-luitenant ter zee de luit. ter zee le kl. J. P. Guépin bevorderd tot officier-machinist 2e kl. do lioofdaiuuhinistcn B. J. Velderman, "D. Be- daux, W. R. L. A. van Bommel en B. Verheij. pensioen verleend aan M. Spee. f 341 benoemd tot lid van den voogdijraad to Leeuwarden. H. M. Tromp, burgemeester van Wijmbritseradeel, wonende te Sneek tot lid van den voogdijraad te Rotterdam I, P. Eldcring. predikant bij do RemonstrantBche Gemeente te Rotterdam lid van den voogdijraad te Arnhem, Oh. A. K. C'Airboia, notaris te Xymegen 'P zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont-slag verleend a la rechter-plaatavervanger in de arr- rechtbank te 'e-Gravenhage, aan jhr. mr. W. Th. C. vau Doorn, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen dieneten bevorderd tot meeaterknecht bij 'e Rijk6 werf te Amsterdam, de commandeur der scheepma kers bij die werf. H. Rondt o' zijn verzoek, eervol ontslag verleend ah dijkgraaf van den Thoornpvdder. prov. Zeeland, aan G. Israël, te issekerke pOok Donderdag maakte het K011. Echtpaar een wandelrit door de buurtschap Wiessel, thans 111 ©on victoria, met een door den Prins bestuurd tweespan schimmels. pGisterenmiddag maakte hei Kon. Echt paar een rijtoer met zijne gasten en gevolg in een 3-tal rijtuigen, het Kon. rijtuig met 4 paardeu, de overige niet twee bespannen. Het doel was do heide van Assel, alwaar deze in brand werd gesiókeu, ten behoeve der ontginningen. Z. K. II. de Hertogin van Albany heeft gisterenavond de Residentie ten 8.18 per Hodl spoor verlaten, om zich via VBis- singeu naar Engeland te'bleven. II. M. de Koningin-Moeder vergezeldo Haro zustor tot aan liet llollanidsche spoor station en uaan daar op liet perron van het Vorstelijke paviljoen, vanwaar de trein ver trok, op de hartelijkste wijze afscheid. Ter uitgeleide van de vertrekkende Vor stin bevonden zich mode aan het staion de Engel sclio gezant en eenige leden van de Engeisahe legatie, de gouverneur der Resi dentie, generaal van Ermel Scherer, de bur gemeester baron Sweerts de Landas Wyborg zoomede eenige dames en hoeren, bchooreiido tot de hofhouding van H. M. de Koningin- Moeder. Van (heb station begaf II. M. de Koningin Moeder zich r.aar het gjébouw van „Pul- okri" aan het Lange Vooihout, ter bijwoning van de feestelijke herdenking van liet 60-ja- rig bestaan van het schilderkundig genoot schap. Van het stationsgebouw was de driekleur ontplooid. - Tijdens het bezoek dor vorstelijke fami lie te Amsterdam zal in het Concertgebouw door Toonkunst een uitvoering worden gege ven van Haydn's Jahreezeiten, welke uit voering, naar het Hbld. meldt, door de Ko ningin zal worden bijgewoond. Van de eerste audiëntie, welke de minister van Marine gisteren na geruimen tijd verleende, maakten vele vlag- en an dere zeeofficieren gebruik om liunne op wachting bij den heer Cohen Stuart te maken. Op zijn verzoek is eervol ontslag ver leend aan den hoer K. v. Bennekom als consul van België te Padang (Sumatra). Drukte op de ministeries. De Avp. verzekert, dat er nog nooit zoo hard ge werkt is op de verschillende ministeries, als in de laatste dagen. „Do oorzaak van deze buitengewone be drijvigheid en werklust is te vinden in een order van de ministers (of ze dien allen heb ben uitgevaardigd weet het blad niet zeker, maar van eenigen is 't bekend), dat hun ge regeld lijsten moesten worden overgelegd van de stukken, welke nog niet zijn afgedaan. Eerstdaags nu moet dat voor de eerste maal gebeuren en de ambtenaren, die natuurlijk niets gesteld zijn op een uitbrander van allerhöchste Stelle, wanneer ze zich niet vol doende kunnen verantwoorden over het niet afzijn van hun weik, zetten er nu een vaart achter, zooals nog nooit is gezien. „Er wordt gemompeld, dat deze order ver band houdt met de quaestie van de vermeer dering der bureau-uren tot 8. „Doch, werd verzekerd, blijft 't zoo door gaan niet het werken, dan zal niet alleen blijken dat die langere arbeidstijd onnoodig is, doch tevens dat het ambtenaarskorps eigenlijk te groot is. Het andere redimdddel, aan de hand gedaan om den achterstand op te ruimen en te zorgen dat er vlugger werd gewerkt, nl. uitbreiding van personeel, be hoeft dus evenmin te worden toegepast. In tegendeel, men zou eens een poosje kunnen wachten met het aanstellen van ambtena ren." De oommissie van enquête naar den toestand van het tramwegpersoneel heeft voor 't oogenblik hare verhooren te 'sGra- venkage gestaakt en zal hare werkzaam heden in andere plaateen des lands voort zetten. Jaarwedden burgemeesters en secretarissen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan de gemeentebestu ren een circulaire gericht inzake een door bun college voorgestelde verhooging der jaar wedtien van de burgemeesters en secretarissen. Van de 110 in deze provincie bestaande ge meenten bedraagt do jaarwedde iu 55, of precies de helft, nog niet het minimum van het bedrag door Ged. Staten voorgesteld. Stafen van Gelderla nd. Do heer W. J. Rijnders, te Lent, gedurende vele jaren lid (a.-r.) der staten van Gelderland voor het kiesdistrict Nijmegen, stelt zich niet weder verkiesbaar. De hoor W. L. H. A. van der Monde, te Bemmel. sinds 1877 lid vau do Staten van Gelderland, heeft wegens hoogen leeftijd zijn ontslag als zoodanig genomen De heer Van der Monde had zitting tot 1910. Het bezoldigde personeel der schutter ij. Naar aanleiding van een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zuid-HotLland, waarin op girond van eon uit- noodiging van den minister vam Binneniliand- scbo zaken wordt aangedrongen op een bil lijke schadeloosstelling van gemeentewege aan de bezoldigde personen bij do schutterij toe te kennen, nu door opheffing der schut terijen deze personen schade lijden, stellen B. en W. van 's Gravenhage voor, Gede puteerde Staten te kennen te geven dat de raad van oordeel is, dat de bedoelde perso nen geen gonteonte- ambtenaren zijmdie, or geen gromd is. hen te pensioneoren uit de gemeentekas, dat echter om liet tweeslachtig karakter van de schutterijen en do diensten, welke zij ook aan de gemeente bewijst, er wel reden is om iets te doen in dier voege, dat de gemeente en het rijk ieder de helft in een eventueel wachtgeld zullen betalen, dat liet echter wonsdbolijk is, eerst af te wachten of een wet dez ©aangelegenheid zal rcliekr.idaar anders de door de gemeente te maken verordening toch weer zou moeten worden veranderd. De luitenant tor zee der le klasse W. H von Leschen. in activiteit te Rotterdam, wordt met 1 Mei a.s. eervol ontheven van de hem opgedragen fimctiën ten dienste van het loodswezen., de betonning, bebakening en verlichting in het 4e en 5e district, en op non-activiteit gesteld. Gister kruiste voor den wal te Sche ningen het Nederlandsche politievaartuig voor het toezicht, op de visscherij Hr. Ms. Zeehond. Met den vuurtoren werden seinen gewisseld. —-Do burgemeester van A ra ster dam. Het N. v. d. D. schrijft: ,,'tls wel merkwaardig, dat de indlruk, alsof 't den burgemeester ernst geweest is niet zijn eigen zinspeling op een mogelijk verlaten van zijn post, eerst verflauwd, tlians sterker wordt dan te voren. Men gaat thans verder en noemt reeds de betrekkin g waar toe de heer Van Leeuwen binnen betrekke lijk korten tijd staat geroepen te worden. Mochten die geruchten bewaarheid wor den. dan zou het eoniige dat bet heengaan van mr. Van Leeuwen als burgemeester min- ucr _pij.nlijk kon maken, do overweging zijn dat hij dan niet van ons heengaat, maar ook in de nieuwe betrokking ten nutte van land en stad kan werkzaal» wezen De volgende alphabetisöhe voordracht is opgemaakt voor kantonrechter te Hoorn mr. J. Kilein, kantonrechter te Schoonho ven, J. Plet Aznkantonrechter te Tiholon, J. F. baron tihoe Sdhwartzen'berg en Hoilien- l'andabeig, kantonrechter te Paramaribo met verlof in den Haag. Voor den Hoogen Raad werd giste ren do heer mr. A. Maclaine Ponft, beëedigd als advocaat-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden. Naar wij uit 's Gravenhagie vernemen, beeft de groothertog van Luxemburg den lieer J. J. Perk, referendaris bij het depar tement van koloniën, benoemd tot ooaranan- deur in de Luxomburgsahe orde van de Eikenkroon. Bij resolutie van den minister van Koloniën, van 11 April 19u7, afdeeling D, 110 25, zijn lo. benoemd tot leden van de commissie tev voorbereiding van de aanwijzing in 1907 van candidaat Indische ambtenaren over eenkomstig het besluit op de Indische .be- stuursopleiding (Nederlandsch Staatsblad 1907 110. 71): a. de heer mr. J H. Borgsina, oud-mi nister van Koloniën, die tevens als voorzit ter der commissie zal optreden, en b. de heeren dr. J. II. Gailée, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht; J. M. L. Kouier, professor aan het Roomsch-Katholiek seminarie te Roermond dr. E. B. Kielstra, oud-lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, en dr. F. L. Rutgers, hoogleoraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam; 2o. tot secretaris dier commissie, de hoofdcommies bij het departement van Ko loniën, jhr. mr. B. C. de Jonge. Bij 'beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken is, met ingang van 16 April 1907, bevorderd tot eerste-klerk bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, P. J. Pfeyffer, thans tweede-klerk. SRevr. van Kerkhoven—Jonkara. Men meldt uit. Rotterdam aan de N. Ct. .Het was gisteren voor mevr. Van Kerk hoven-Jonkers een avond, die niet licht ver geten zal worden. Het gold niet alleen re herdenking barer 25-jarige toon eel loopbaan, waarvan 18 te Rotterdam, maar ook haar afscheidsvoorstelling wegens haar vertrek naar België. Le zaal vau den Grooten Schouwburg was reeds dagen te voren uitverkocht. Bij haar op< reden en ook tijdens de pauzen werden b'cemen aangeboden, wat vóór de groote pauze gevolgd werd door een schitterende ovatie. Het tooneol was in een bloementuin herschapen en het gezelschap had1 zich om de jubilaresse geschaald. De directeur Van Eij&den zeide er prijs op to stellen de^eerste te zijn om haar te hul digen en te danken voor haar ijver en voor wat. zij op kunstgebied gepresteerd had. Deze lauweren werden gevolgd door die uit bet. publiek. Namens een commissie bood de heer Van Eijsden haa.r een enveloppe aan onder de verzekering dat zij uit den inhoud zou kunnen afleiden, hoe groot de sympathie der Rotterdammers voor haar was. Ook den heer Van Kerkhoven bood hij namens de commissie hulde aan, met de beste wenschon voor beider lang en gelukkig leven. Tartaud constateerde in hartelijke woor den, dat de jubilaresse iets groote heeft wil len bewerken en daarin ook geslaagd is. Na mens alle collega's betuigde hij spijt dab zij heengaat en bood haar een schrijfbureau, aan met do beste wenschen voor do toekomst, de Rotterdanische collega's in haar herinnering aanbevelend. Voorts werden door verschillende personen bloemen aangeboden, namens de artisten van hel Ned. Toon eel. den Ned Schouwburg te Gent, do vennboten van het nieuwe gezel schap in België, waarbij het echtpaar Van Kerkhoven zich heeft aangesloten, het be stuur van den Rot I erdamselien Schouwburg enz. Ook mevrouw Alida Tartaud bood haar vriendin met hartelijke woorden bloemen aan. Daarna dankte de jubilaresse allen harte lijk voor de blijken van sympathie. Zij gaf de verzekering, dat haar heengaan niet haar schuld was, maar de omstandigheden ge- -maakt hebben dat zij niet langer kan blij ven. Zij zal echter het Rotterdamsche publiek nooit vergeten. Vijfmaal moest- hel scherm wegens het aan houdende daverend applaus nog omhoog, waarbij allen in de zaal opstonden. Het was een ware huideavond." Mej. Emma Morel schrijft aan Het Vad. Jn het Ochtendblad van jl. Dinsdag kwam onder de rubriek Kunst- en Letter nieuws een bericht voor, ov er gen omen uit het Bataviaasch Handelsblad, waarin beweerd werdt, als zou ik indertijd bet plan hebben gehad deel te nemen aan de tweed© kunst reis van den heer Louis Bouwemeester door Neder l.-Indiië. Ik wil in het midden laten of bij mij ooit bet denkbeeld is opgekomen naar Indië te gaan, doch dat ik mij onder de hoede zou hebben willen stellen van den heer Bouw meester, daarvan is nimmer sprake geweest. Omtrent^dc b e 1 o o n i 11 g o n aan de lodders van den IToek schrijft men aan de Haarl. Ct. uit Londen Officieel wordt mij medogedcold, dat deze beloon.ingen gegrond zijn op een zeer uitvoe rig en in bijzonderheden tredend verslag van den Rritschen consul ter plaatse. De gou den medailles vertoonen aan do eene zijde 's Konings beeld, aan de andere een krans van eikebladen met- kroon en de woorden ,.For gallantry and humanity from the British Government. In den rand bewinden zich verdoi* naam van den ontvanger en reden der uitred kling, bijiv. „Mlartijm S periling, Berlin", 23 Februari 1907." Vervier verneem ik, dat deze medlailles binnenkort op gepaste wijze in naam dor Engrisohe regeering uitgereikt zullen worden. De L i n 11 a e u s-h e r den k i n g Het monument, dat in Mei a.s. ter her denking van Linnaeus' geboortedag wordt onthuld op ,,de Hartekaimp" bij Haarlem, bestaat uit een bronzen borstbeeld, op een voetstuk van Zweedscli "ranietde totale hoogte bedraagt 2.50 M die va.11 het voet stuk 1.90 M. De beeldhouwer gebruikte als mode] het Linnaeus-portret van den Franschen graveur, Bervie, dat den be roemden plantkundige weergeeft in den- zeifden tijd ongeveer, als waarin hij op het landgced ,,de Ifartekamp", toen bekoo- rend aan den bankier Ulifford, werkzaam was. Linnaeus draagt op de borst de hom verleende Zweedsche orde on een bloeiend takje van Üe naar hem genoemde struik aebtige plant „Linnaeus Boreal is Gronov" Op het voetstuk leest men Karl von Lin- ué (Carolus Linnaeus) 1707—1778. Het borstbeeld wordt op het landgoed „de Hartekamp" zoodanig geplaatst, <lat het vain den weg af zichtbaar zal zijn. Dr. C. Kerbert te Haarlem, zal te Up- sala do Linnaeus-feesten gaan bijwonen. Een luchtballon-. Men sdbrijft vap Texel aan het Hbl In den vroegen morgen, te ongeveer half 6 werd1 Donderdag boven de zee een lucht balion opgemerkt, die door den kraciitigen Oostenwind snel werd voortbewogen. De ballon dreef zoo hoog in do lucht, dat niet kon worden geaien of zich personen in 't er onder hangende schuitje loevondenEen eind touw sleepte er ouder mede. Hoogst- waa.rschijndjk is de ballon in die Noordzee terecht gekomen. De groote bloembollendag wondt verwacht op a.s. Zondag 14 April. Oe tent«onstelliafl van klooiend* bol- gewassea «e 6ao*enhoim. Men schrijft ons: Het „Oude Koningshuis" te Sasseniheim heeft gisteren goede diensten bewezen. Daar werd door den heer Eirnst II. ICrelage, voor zitter der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur de tentoonstelling geo pend van bloe'ende bolgewassen in vereeni ging met passend groen. Tal van autoritei ten hadden gevolg gegeven aan de uitnoodi- ging van de afdeeling Sassenheion om te zien op welke wijze van beplanting onze bolgewas sen het best tot hun recht komen. Deze tentoonstelling zou men kunnen noe men een openlucht-expositie en meer dan ooit hangt zij van het weer af. Inderdaad, het werd hoog tijd dat vak- kundigen eens lieten zien wat er met onze mooie bolgewassen kan gedaan worden, wan neer zij in een passende omgeving staan. In volle glorie was gisteren alles nog niet, maar welke tentoonstelling is dat, vragen wij. Wij zeggen dit maar, om mogelijke teleur stellingen te voorkomen en ook wie haar be zoeken wil behoeft zich niet te haastten. Voor het „Oude Koningshuis!" met oud- Holl. tuin, dat welwillend voor dit doel door de heeren Van Waveren en Kruyff is afge staan, treffen ons eenige zware Kastanjes en Beuken, waartusscken het perk in den vorm van een klaverblad met Hyacintihen met de kleuren van Sassonheim, rood en geel, goed uitkomt. Veel Narc'ssen bloeien hier tus- scken het houtgewas. Gaan wij het bruggetje over dan komen wij in den Franschen tuin en zien wij eene fraaie beplanting Van Hyacin- thenperken, die daar aan don waterkant een aardig effect maken. In het midden bevindt ziekeen reusachtig perk, waarop 10.000 Hya cinthen staan te bloeien, n.l. La Peyrouxe, blauw, Gertrude, rose, Mad. v. d. Hoop, wit, en King of the Blues, blauw. Dit wordt, geflankeerd door een aantal bedjes met tul pen, die zullen schitteren wanneer de Hya- cint'hen haar sc koonsten dosch hebben afge legd. In den Engelschen tuin merken wij op tal van Narcissen en Tulpen, die voor en tus- schen heester- en conifeerengroopen zoo na tuurlijk mogelijk uitkomen en dan eerst ziet men dat ze zóó aangeplant eigenlijk altijd moeten geplant worden, al willen wij toege ven, dat de gelegenheid er niet altijd voor bestaat. De groonfelijivendo heesters, die men om liet terrein wat aan to kleeden noodig had zijn van de heeren Ebbinge en Groos, te Bos koop. Ook de firma D. A. Koster zond een scboone^Hulsten in verscheidenheden, en an dere firma's als Groonewegen en Zoon, te De BiltC. B van Nes en Zonen, te Bos koop, zij allen bobben medegewerkt om een fraai en harmonisch geheel te krijgen. Van de heeren, dio belangeloos hun bol len voor dit mooie doel afstonden, noemen wij P van Deursen, Gebrs. De Graaf, te Leiden; J. A. Neelissen en P. W. Voet, te Overvoen, en uit Sassenheim de heeren W. Oostveen, C. J. Speelmanen Zoon, Waruaar en Co. en L. van Leeuwen. Het Oud-Koningshuis, een vroeger jacht huis van Prins Willem III, dateerende uit de 17e eeuw, heeft zeker nog zelden zoo'n mooie omgeving gehad, wat niet wegneemt

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2