I M#. Tweede Blad. 5d' Jaargang. Zaterdag 20 April 1907. KOLONIËN. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Pe* 8 maan dan toot Amersfoort 1.M5. Idem franoo per peet1.75. A&onderlfke nummers0.05. Des© Courant rersohijnt Dagelijks, met uitaondering ran Zon- en Feestdagen. Adverientiën, mededeelingen ena., geliere men vóór 10 uur morgens bjj de Uitgevers m te senden. Uitgevers: VALKHOPF Co. lltrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTEHTIEN Van 15 regels 0.75. Elke regel meer0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteerqn in dit Blad bil abonnement Eena circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Mei a. >s. nieuwe leerlingen op de school 2e soort Hellestraat en op de scholen 3e soort in de Beekstraat. Koningstraat en Puntenbur gerlaan kunnen worden toegelaten. Zij, die leerlingen ter 6chool wenschen te zen den, moeten zich daartoe aanmelden bij het hoofd tier school, minstens acht dagen vóór den lsten Mei en dien onderwijzer de door hem noodig geoordeelde opgfl^en doen. Tévens wordt herinnerd, dat vóór de toelating moet worden overgelegd eene verklaring, ver meldende naam, voornamen, jaar en datum van geboorte en woonplaats van den aspirant-leer ling. Deze verklaringen zijn te verkrijgen op de Gemeente-Secretarie, afdeeling Bevolking- Amersfoort, 19 April 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, J. G. 8TENFERT KROE8E. WCLITIERS. De Burgemeester der gemeente Amersfoort brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, d.d. 16 April 1907, 4e afdeelïng, no. 1629/1151, ter kennis van. belanghebbenden, dat in de gemeente Bunnik een geval van vlek ziekte is voorgekomen bij varkens. Amersfoort-, den 19. April 1907. De Burgemeester voornoemd. WUIJTTERS. OOST-IN DIE. Roofpartij in 't groot. In de afdeelïng Bekaasie gaat het to- gwnwoordiig weer een lief gangetje. Het roof- gespuis sahijnt te doen en te laten all waar ■het zin in heeft, want hoe is anders een ketjoepartij mogelijk als in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. heeft plaats gehad? In de kampong Gedong Gedeh dier afdee- ling woont een Ghimoesch, met name Kan Tin Te, van wien verteld wead, dat hij warmpjes in zijn losse geld zat. En hij had ook nog wat méérzilver en waardevolle lapje* Ook een bende nampokkers welingelicht als steeds scheen van deze omstandigheid kennis te dragen en ze rekenden het zich «en plidht om eens te gaan informeeren of 'iwel werkelijk zóó was. Men geil ooft-, d'a-t de bende 18 man sterk ww, van wie reeds twee zijn ingerekend. Het laat zich begrijpen, dat de Ohineeech maar niet zoo goedschiks zijn bezittingen prijs gaf em zijn vrouw deed dit evenmin. Echter, daar hadden de bandieten «en pro baat middeltje tegenKan Tin Te kreeg een kogel door den arm, terwijl zijn vrouw een wond kreeg aan haar mond. Toen zoodoende dien twee het zwijgen was opgelegd, konden de hoeren hun gang gaan. En daarin toonden zij zich mannen van talent. De buit viel enorm mee, want in huu handen viel eon bedrag van f 10.000 aan bankpapier, waaronder 8 bankjes van f 1000, voorts f 2000 aan zilvergeld en een hoeveelheid juweelen ter waarde van f 4600. Totaal dus ©en bed'rag van f 16.600 uitma kend. Do beide verwonden zijn opgenomen in het Tjiikinie-gestidht en zijn buiten gevaar. Inderdaad feiten, die op den heersdhen den toestand een schel licht werpen. Java-Bode Een zeeslag te Singapore. Dezer da-gen heeft op de reede van Singapore een» zeeslag gewoed, welke die van Tsjoesjima bijna in de schaduw stelde, mel-dit het Soerab. Hdbl. Zooals men weet, staan de verschillende Ohineeache „clans" te Singapore all jarenlang vijandig tegen over elkander en zoo nu en dan komt de vijandschap eens tot uitbarsting. Een paar maanden geledien vlogen de kerels elkaar in de stad zelf in het haar, zoodat eeai com plete veldslag ontstondntu hebben de Lim's en de Goh's elkander te water slag geleverd. Het was bij het ten anker komen van de „Sela-ngor". Een vijftigtal sampans ver drong zich om het nagenoeg stil liggende schip, om een vrachtje naar den wal te veroveren, en alom weerklonk een geweldig schreeuwen en vloeken. Of het nu was dat de een den ander van een goed plaatsje wqg drukte, of dab er al Lang een veete be stond, die maar op een onwillekeurige ge voelige aanraking wachtte om tot uitbar sting te kamen, het is tot nég toe onbeslist gebleven, miaar zeker is het dat plotseling de gil gehoord werdPahEn brullend viel het kooi inBah, pahSlaat doodSlaat dood! Meteen stoof de saamgepakto flottielje uiteen en vormden zich twee slagliniën, die, in bataille strijdende, een tiental meters van elkaar bleven. Blijkbaar hadden de ad miraals een spoedige botsing voorzien, al thans de munitie, bestaande uit een groo- ten voorraad keien, heele en kapotte fles- schen, was onmiddellijk bij de hand en, met forschen arm geworpen, bleken de pro jectielen zelfs in staat den hardsten gelen kop to verwonden niet aH'leen, maar daarin gaten te boren, dié de getroffenen leelijk te pas deden komen. Wie te water raakte, was onherroepelijk verlorenmet bootshaken en roeispanen werd hij verder bewerkt, tot de zee het of fer aannam. Maar hoe goed ook voorziende munitie raakte uitgeput en nu begon het enter werk. Met. vaart vloog do eene linie op de andere in en bootshaken, knuppels en riemen de den nu het werk. Van alle kanten stroomde rijkelijk het bloed uit gapende wonden en weder stortten eenige vreeseiijk toegetakel de strijders over boord, om Voor goed onder den waterspiegel te verdwijnen. Het kleine stoombarkasje der politie, de „Belle", dat toeschoot om een eind aan den strijd te maken, kou tegen de beide oorlogsvloten niets uitvoeren, en eerst toen de havemneestersbarkas ,,B<rani" als een ran.torenschip dwars door de vechtende par tijen heeustoomde en de machinist van de „Selangor" heete stoom op de naakte koe lielij ven spoot, begrepen de vechtersbazen dat het uit moest zijn. Hun hazen-natuur kreeg toen weer de overhand, ear hard gitgen ze, aille kanten uit, om zich achterwaarts te concentreer en De politie kreeg er echter een 20-tal te pak ken, maar moest die voor het grootste ge deelte in de hospitalen opbergen, zoo zagen de kerels er uit. Het gevecht, dat 20 minuten had ge duurd, kostte aan 11 Chineezen het leven, terwijl 16 nog lang heugenis zullen hébben van den „zeeslag bij de Sélangor". WEST-INDIE Kolon spoorwegen. Naar wij \ernemen zal in den loop der maand April de spoorweg voltooid zijn tot kilometer 103, gelegen op het placer Gros, op korten af stand van de kwartsstampbatterij aldaar. Hoewel de baan nog niet in geregelde exploitatie wordt genomen tot dat punt, is het gewoonte dat kaartjes worden verkocht tot zoover de treinen loopen. In de tweede helft der maand April zullen dus van deti spoorweg gebruik kunnen maken personeel van verschillende placers in Mindrineti, als Gros, de Jong, Savana Mine, enz. Van het punt kilometer 103 voeren vrij goede wegen naar de verschillende placers. Daar het volk van de Guyana Goud Placer Mij. wordt nu reeds druk gebruik gemaakt van den spoor- weg. De spooVwegaanleg heeft nu het moeilijk ste terreingedeelte achter den rag. De ar beidsmacht kan nu worden teruggebracht op een 500 man. meerendeels creolen of ge- aclimatiseerde arbeiders van Demerara, zoo dat het ziektepercentage beduidend lager belooft te worden. Een belangrijk werk van den laatsten tijd is de brag over de Witte Water Kreek, die \an beton opgetrokken is, met ijzeren boven bouw. Tegen Augustus zal een beslissing geno men moeten zijn over de verlenging van den spoorweg voorbij den Bronsweg, daar, indien die verlenging wordt goedgekeurd, tegen dien tijd de werkzaamheden voor het verlengstuk zullen moeten aanvangen. Wordt de verlenging tot Dam niet. goed gekeurd, dan zal de spoorwegaanleg dit jaar kunnen afloopen. De lijn zal dan eindigen bi' den Bronsweg, kilometer 117. en tegen October vermoedelijk geheel in exploitatie worden genomen. Onze West. Bacoven-cultuur. Onze West schrijft Maakten sommigen zich bezorgd, dat niet tijdig de noodige ponten zouden kunnen worden gebouwd voor het vervoer der baco ven, dit vrees is thans geheel weggenomen door eer- aanbieding van de firma Sproston Ltd. m Demerara, om 5 ponten per maand te leveren, ieder geschikt voor het vervoer van 500 bossen bacoven Dé heer Wiliams, de ijverige vertegen woordiger der Fruit Co., heeft in Deme rara de verschillende» werven van ponten makers bezocht, en het resultaat daarvan is, dat hij de ponten van de firma Sproston ten zeerste aanbeveelt. De ponten zullen in stukken hier worden aangevoerd en door personeel van de firma Sproston hier in elkaar worden gezet. Als materiaal voor de ponten wordt- gebruikt groenhart, wana of Now-York pine en mo- rahout. Kant en klaar hier afgeleverd zul len de ponten komen te staan op vermoe delijk ongeveer f 1300, met inbegrip van ketting, anker, touw, riemen, enz. Wat sleepbooten betreft, verneemt men, dat tie heer Bruggeman een sleepboot wil lab,ui uitkomen, de onderneming Waterland eveneens, terwijl de heeren Bulo en Harm- sen plannen beramen om de stoombarkas Hercules voor sleepersdienst beschikbaar te stellen Het Gouv. Adv. Blad meldt De United Fruit Coanpanny is bereid, blijkens mcdcdeéling van haaren vertegen woordiger alhier, de bacoven te koopen, welke zullen worden geproduceerd boven het. in de gesloten overeenkomst genoemde maximum aantal van anderhalf millioen bossen en wel op de voorwaarden als reeds wed overeengekomen. Deze mededeeling geldt alleen de plantages waarmede con tracten. zijn gesloten en de oppervlakte waai voor gecontracteerd is. Verder heeft de Company te kennen ge geven. dat er bij haar in beginsel geen be zwaar bestaat tegen eehe nog groofcere af neming van bacoven, voor 't geval men de cultuur daarvan wenscht uit- te breiden. Dienaangaande kunnen nadere inlichtin gen worden bekomen bij de Inspectie van den Landbouw. Reeds dadelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat voor een dergelijke uitbrei ding i.» geen geval geldelijke ondersteuning van het gouvernement kan worden verkre gen Ir. het blad De Surinamer leest men Naar wij vernemen, heeft de heer mor. J. ten Brink den gouverneur een request aan geboden, waarin hij machtiging verzoekt om ee. traan aan te leggen voor het baco ven-transport.. Alle deelnemers aan de bacoven-cultuur hebben het request onderteekend, om daar- doo" bewijzen van instemming te geven de deelnemende plantages, waarlangs do eventueele tram loopen zal, hebben zich ook verbonden alle bacoven per tram te vervoeren. Dc tram zou over den communicatieweg worden aangelegd, indien het bestuur en do respectieve ondernemingen daartoe geen be zwaar hebben. De U F. C. is genegen de bacoven te laden aan Abrasei, waar dan tegenover de mar ine trap een steiger zal worden gebouwd. Een stoompont of iets dergelijks zal dan de beide oevers der Suriname-rivier vóór de stad verbinden Officieele exploratie en st roepers. Men schrijft aan Onze West uit Marowijne: Volgens hier ontvangen berichten moeten Fransche stroopers op het oogenblik nog al wat goud vinden ten westen van de Itanië. Men zegt, dat er een veertigtal goudstroo- pers daar werkzaam zijn. Is men juist in gelicht, dan heeft de mijn-exploratie van gouvc-rnementswege daar geprospecteerd zonde» bevredigend resultaat. De gemeenteraad van Amsterdam machtigde B. en W. indertijd om, naar ge lang dat door hen wonsehelijk werd geacht, te doen overgaan tot het draineeren van de terreinen der vroegere baggeirborgplaats be uoorden het IJ, gelegen ten Oosten van het Noordhollandsóh kanaal, ten einde diie ter reinen geschikt te maken voor de uitgifte in erfpacht als fabrieksterrein. Hierdoor werden de eerste stappen gedaan voor de uitvoe ring van het plan, ontwerpen door de cam- missie, belast met het ontwerpen van een plan lot uitbreiding van de bebouwde koon dei- gemeente benoorden het- IJ. Daarna warden B. en W. gemachtigd tot 'het dioen uitvoeren van do baggerwer'ken in het IJ noodig voor de verruiming en verdieping van het. Noordzeokanaal, en in verband daar mede tot het doen vergrooten van de bagger- borgplaatsen in dé Buiten Vo-gelwi jlkel a ndon en tot het doen aanleggen van eene nieuwe bagger bergplaats op gronden dor gemeente, in den westelijken hoek van den Bufksloter- hampolder. Door de voorgestelde werkwijze zouden de gronden in de Vogel\vijkslanden em in den Xieuwendammerham geheel op hoogte wor den gebracht, daarbij dus rekening houdende met het bovenvermelde besluit om met de exploitatie der gromden aan de oostzijde van liet Noord'hollandsdhe kanaal te beginnen. De baggerbergplaafcs in den Buikéloterham- polder werd daarentegen uitsluitend ontwor pen met 'het oog op groudbeijaing. Aian liet. in exploitatie brengen van deze gronden kon toch ndet worden gedtacht, zoolang in het. zuidoostelijke gedeelte van den polder groote grondstukken aan particulieren toebehoor den Die toestand kan nu veranderen. De eige naars van den particulieren grond (ter op pervlakte van ongeveer 54.5 hectaren, ter wijl in liet b&zi't der gemeente 143 hectaren), bieren dezen grond aan voor f 1.465.000. B. en W. stellen voor, op dit aanbod in te gaan. en vragen tevens machtiging tot don aan koop van eenige deelten water, dijk- en berm land in denzélfden polder, voor f 42.500, en liet. doen uitvoeren van dlraineeringswer- ken, koeten f 142.000. In het geheel zal de raad dus een bedrag van f 1.649.500 moe ten beschikbaar stéllen. Uitbreidingsplan Dsn Maag. Naar aanleiding van het raadsbesluit tot l>enneming van één deskundige, aan wien zal worden opgedragen, om in overleg met dén directeur der gemeentewerken een plan van uitbreiding voor de gemeente 's Gravenhage te ontwerpen, hadden B. en W. zich tot do commissie voor de pl wei-ken en eigendom men gewend, om voorlichting aangaande do keuzo van do bevoegde personen, die naar haar oordeel voor een plaatsing op de den Raad voor te loggen voordracht van twee persomen in aanmerking-zouden behooren te worden gébracht. Tn haar desbetreffend antwoord merkt de commissie voornoemd op, dat tot dusver in ons vaderland plannen voor de uitbreiding van groote stenen nog alleen op het papier ontworpen zijn, doch niemand dergelijke plannen ook tot uitvoering heeft gebracht eji daardoor verworven de practische kennis en inzichten, die daartoe noodig zijn. De commissie is daarom van meening, dat voor de benoeming van een indérdaad des kundige vc r het in bovenbedoeld raadsbe sluit beoogde doel den blik zal zijn te richten maar het buitenland, in de eerste plaats naar Duitjschland, alwaar zeer fraaie stadsuitbrei dingen worden gevonden en vestigt de aan- daoht op: dr. Ing J. Stübben te Berlijn, den uitlegger van tal van Duitsche steden, en op d'\ Ing. Karl Henrici te Aken, dio o. a. den zeer f raaien uitleg van de stad München ontwierp. B. W. hebben zich met deze zienswijze niet. kunnen vereenigen en hebben gemeend de voorkeur te moeten geven aan Nederland se he deskundigen, ouder wie naar hun oor deel een drietal voor de uitvoering van de gedachte zaak in aanmerking komt. Van de drie uitgenoodigden heeft de heer H. P B rlage, architect te Amsterdam, ver klaard, geen bezwaar te hebben, de gedachte taak op zich te nemen. De beide anderen hebben bedankt. Ouder deze omstandigheden meen en B. en W. zich alsnu te moeten bepalen tot een aanbeveling van één persoon, nl. van dén hoer Berlage. die een honorarium verlangt van f 10.000, benevens f 1000 vror reis- en verblijfkosten, en eindelijk f 15 voor tee- kenwerk, (de heer B. rekent, dat het eigen lijke teokenwerlc op zijn bureau te Amster dam geschiedt) voor bureaukosten enz. B en W. stellen derhalve den, Raad voor, den heer H. P. Berlage, architect te Amster dam, te benoemen tot deskundige voor het, in overleg met den directeur der gemeente werken, ontwerpen van een plan van uitbrei ding voor de gemeente 's Gravenhage en hem daarvoor als honorarium voor onkosten uit te koerein een bedrag van f 12.5ÖO. B. en W. van Haarlem stollen voor naar aanleiding van adressen der belang hebbenden en een advies der rechtsgeleerde comanofsie aan de exploitanten van lokalen voor openbare vermakelijkheid uit de ge meentekas alle gelden terug te betalen, die voor brandwacht zijn uitgegeven van hot tijdstip at, waarop de plaatsing van brandt wachts bij voorstellingen en feestelijkheden op aandrang van het. gemeentebestuur ge schiedde, tot 6 October 1906, rinds welk tijd stip de kosten voor brandwacht? uit de ge meentekas zijn betaal Wer'kliede n-r egleraent to Arnhem. B. en W. van Arnhem hebben bij den raad ingediend ter behandeling in de raadszitting van 13 Mei, voorstellen tot wijziging van het. werk lieden reglement, wel ke zeer- belangrijk zijn. De voornaamst© voorstellen zijnliet minimum-loon te bren gen op f 520 's jaars, den maximum-arbeids tijd op 10 uur per dag, de instelling van eon scheidsgerecht. (Het bestaande regle ment bepaalt het minimum-loon op f 416 voor een werkman beneden de 25 jaar, op f 450 voor een boven de 25 jaar, terwijl do 11-urige arbeidsdag was bepaald). Omtrent den arbeid en de straffen wordt o.m. het volgende voorgesteld: Art 9 wordt voorgesteld te luidende werktijd mag in den regel niet meer bedra gen dan 10 uren per etmaal, daaronder niet begrepen de gebruikelijke rust- of schaft tijden Aan burgemeester en wethouders wordt de bevoegdheid gegeven om don termijn,- ge durende wélken bij ziekte het geheele of gedeeltelijke loon wordt uitbetaald, te ver lengen Artikel 20 luidt in het voorstel „De werklieden mogen geen loonarbeid voo«- anderen verrichten, noch het land bouw-, tuinbouw- of veehoudersbedrijf uit oefenen I'i bijzondere gevallen kan de directeur ontheffing van dit verbod verleenen." Art 23: „Van alle straffen mot uit zondering van strafdienst gedurende ten hoogst drie uren eu van boeten van 25 cents en daarbeneden hebben do werklieden be roep op eeu scheidsgerecht. „Het beroep wordt schriftelijk ingesteld bij burgemeester en wethouders binnen vijf dagen na ontvangst van de kennisgeving, in het vorige artikel bedoeld. „Burgemeester en wethouders bepalen, of inmiddels de gestrafte al dan niet zal wor den geschorst. Zij doen van het ingestelde beroep on middellijk medcdeeling aan het scheidsge recht, dat, na zoowel den appellant als den betrokken directeur en, indien dit door een der partijen wordt verlangd of uit anderen hoofde noodzakelijk wordt geacht, ook an dere bij hét geval betrokken personen te hebben gehoord, bij gemotiveerde schrifte lijke uitspraak in hoogste ressort beslist, of de opgelegde straf zal worden opgeheven, gehandhaafd, verzacht of verzwaard; tevens of het loon indien de gestrafte hangende het beroep is geschorst geheel of gedeel telijk zal worden uitbetaald. „Het scheidsgerecht doet van zijne uit spraak een afschrift toekomen aan burge meester en wethouders, den betrokken di recteur eu den appellant." B. en W. van Delft hebben eon uit voerig schrijven tot dén Raad' gericht, waarin zij te kennen geven niet iij te zien, dat een- commissie van "bijstand in het beheer der gemeente-financiën, tot benoeming waarvan onlangs de wemsch door den gemeenteraad! werd uitgesproken, eenige reden van bestaan 'heeft. Op dien girond kunnen B. en W. niet voldoen aan bedoelden wensch, zelfs al mocht de Raad zich tegen deze zienswijze van B. en W. verklaren. Te Bergen-op-Zoom is tot wethouder benoemd de heer A Soaners, met het. lot. tegen dei heer C. C. A. van öpdorp. HariMR*O0Bt«r*foHd«. Aan het jaarverslag over 1906 van de Vereeniging „Herman Coster-Fonds" ontleo- nen wij het volgende: „Door den heer inr. G. Vissering werd aan den tegenwoordigon penningmeester na mens mevrouw de weduwe dr H J. Coeter een som van ruim f 545 overhandigd om te dienen tot grondslag van een fonds, waarvoor in samenwerking met Afrikaanse1,vrienden van wijlen dr. Coster op een geschikte plaats in Zuid-Afrika een gedenkteéken tot diens nagedachtenis zal werden opgericht. Gene raal, thans minister J. C. Smuts, hierover geraadpleegd, betuigde terstond! zijn warme instemming met het plan eu beloofde de zaak zoo spoedig mogelijk ter hand te nemen. In zijn antwoord schreef de generaal o. a. „Herman Ccster bekleedt eon heel bijzon dere plaats in de herinnering zijuer Afrikaan- sche vrienden en wij zullen het een eer be schouwen iets tastbaars te doen ten einde een blijk onzer sympathieke waardeering te geven". De vele politieke beslommeringen, en werkzaamheden, waarin Z.ESd. eohter se dert maanden is gewikkeld geweest, zijn na tuurlijk oorzaak dat hij zijn voornemen nog niet heeft kunnen volvoeren. In dén loop van hét jaar ontvingen wij een paar aanzoeken om beurzen van jonge lieden in Zuid-Afrika. Hieraan kon echter geen gehoor worden gegevendaar deze jonge menschen niet ver genoog gevorderd waren om .het iiooger Onderwijl in Nederland te kunnen volgen. In het geheel werd door onze Yereeniging gedurende het afgoloopen jaar aan 9 perso nen een hopger of lager subsidie uitgekeerd!, tot een totaal bedrag van f 3124.30, tegen over f 1610.60 in 1905. Twee hunner ver trokken echter naar elders, zoodat er weer beurzen beschikbaar kwamen, van welke eeu opnieuw aan de zorg van het bestuur van het Studiofonds voor Zuid-Afrikaansche stu denten werd toevertrouwd. Van beide werd t.j-iig in Zuid-Afrika kennis gegeven met het oog op de verschillende examens die daar tegen het einde des jaars plaats hebben, na afloop waarvan een deel der geslaagden ziéh voor verdere vakstudie naar Europa wendt. Van de beurshouders studeeren 3 in de theo logie, 1 in do medicijnen, 1 in dé rechten en 1 in de letteren, terwijl de zevende aan het gymnasium zijn voorbereidende studie volbrengt. tient allen ontvangen wij geregeld van hunne onderscheiden „tutors" gunstige rap porten betreffende studie en gedrag. Daar ons beptuur bij vernieuwing de ver zekering ontvangen had. dat de Nederland se he geneeskundige tijdschriften, voor onze rekening gezonden aan de bibliotheek van de „South-African Union" te Edinburg, door de Afrikaansehe studenten in de medicijnen aldaar zeer gewaardeerd wordenwerd beslo ten met de toezending dlaarvan voort te gaiam. Zooals reeds in ons vorig jaarverslag werd medegedeeld, hadden wij, ten einde het aan tal beurzen zoo groot mogelijk te kunnen maken, besloten, ons daartoe niet tot het gebruiken van de rente van ons kapitaal alleen te beperken, maar ook gaandeweg het beschikbare kapitaal aan te spreken. Onze balans toont dan ook aan, dat ons beschik bare kapitaal dit jaar van f 12.305.16J tot f 10.596.30J verminderd is. Het vaste kapi taal daarentegen is d'oor toevoeging van 1/20 d?i inkomsten (volgens art. 14 der statuten) met. een klein bedrag vermeerderd. Daar wij, tenzij de contributiën mochten vermeerderen of onverwachte giften ons mochten geworden, dit jaar op niet meer dan ongeveer f 800 aan intrest en pl.m. f600 aan contributiën kunnen rekenen, zal op nieuw een deel van ons kapitaal moeten aan gewend worden om aan do op ons genomen verplichtingen te kunnen voldoen". Het verslag eindigt met een opwekking om steun tot krachtiger optreden. Bestuurs leden d Vereeniging zijn de heeren jhr. nu J. A. de Jonge, voorzitter; dr. N. Mans- velt. secretaris-penningmeester prof. dr. P. J Blok; nu W. Cnoop Koop mans. mr. L. P. Plemp van Duivelnnd en mr. J. C. Stoop.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1