f 994. Geriste blad. Jaargang. Zaterdag 27 April 1907. BUITENLAND. FEUILLETON. De Kranige Chauffeur- AMER3F00RTSGH DAGBLAD AB0NNBMENT8PBIJ8 Per I maanden reor Amenfeertf 1.85. Jdem fraaow per 1.7#. Afzonderlijke nammere0.05. Dexe Courant verschijnt Dagelijks, met aitaondering van Zon- en Feestdagen. Advertentien, mededeelingen eni., gelieve men vóór 10 nor 'b morgens bij de Uitgever» in te renden. U i tgeverc VALKHOFF Co. Utreehtsohestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—5 regellf 0.78. Elke regel meer - Ö.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeel ige bepalingen tot het herhaald adrerteeren in dit Blad bij abonnement. Béne circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De verbooging der Turksehe invoerrechten. Aan alles komt een einde, en zoo hebben ook de langdurig© onderhandelingen, die gevoerd zijn tusschen de Portc en de zes groote mogendheden tot vaststelling van de voorwaarden, waaronder toestemming kan worden verleend tot de verhooging der bij den invoer van goederen van vreemden oor sprong in Turkije geheven wordende rech ten, eindelijk, hun beslag gekregenDe ou- derteekening van het protokol, dat daarvan is opgemaakt, door de gezanten der mogend heden en door don minister van buitenland- sdhe zaken Tewfik Pacha, heeft eergisteren plaats gehad. Geheel in 't reine is de zaak eigenlijk nog niet. Een artikel van het pro tokol houdt namelijk in, dat de tusschen de gezanten der groote mogendheden en de Porte verkregen overeenstemming haar niet onits'aat van de verplichting om de toe stemming te verkrijgen van alle staten, die met Turkije in eene soortgelijke verhou ding op het gebied der handelspolitiek staan als de Europeesohe grooté" mogendhedenDit heeft o.a. betrekking op Nederland, België, Denemarken, Spanje en de Vereenigde Sta ten. Nu kan men wel aanemen, dat de toe stemming van de kleinere Europeeeche sta ten zonder bezwaar zal worden verkregen. Dit geldt echter niet van de Vereenigde Staten. De Amerikanen hebben eenige edsclien napeiijs de erkenning van hunne echoien in Klein-Acaië, die reeds van vrij ouden datum zijn, en het ligt voor de hand, dat zij nu daarop zulien terug komen en hunne toestemming tot het ruimer vloeien van deze Turksehe bron van inkomsten af hankelijk zullen stellen van de géheele of gedeeltelijke vervulling van deze hunne wen- schem. Heit protokol bevat in 14 artikelen de be palingen over de verhooging van de invoer rechten en de voorwaarden, die daaraan ver bonden zijn. Het invoerrecht voor het ge- heele gebied van het Turksehe rijk wordt voor zeven jaren van 8 tot 11 pot., van de waaide der ingevoerde goederen verhoogd. Hierbij moet intussohen worden opgemerkt, dat alle bijkomende uitgaven, die tot dus ver bij de heffing va.n het invoerrecht moe ten worden gedaan, voortaan zullen verval len. Men betaalde tot dusver slechts nomi naal 8 pet., in werkelijkheid meer. Er moe ten 4 a 5 stem,pels gezet worden ep de kwi tantie van heit betaalde invoerrecht en voor iedere stempeling moeten li a 2 piasters betaald worden. Bovendien werd eene bij drage geheven voor den aanleg van den Hedsjasspoorweg. Daardoor steeg het invoer recht bij goederen van geringe waarde tot 9 a 9J pet. De meerdere opbrengst, die uit de ver hoogde heffing verkregen wordt, zal voor 75 pet. ten goede komen aan het budget van Macedonië (Art. 6), en een afzonderlijk ar tikel (art. 7) bepaalt nog dat het bestuu' van de Dette publique zich bereid verklaard heeft tot dekking van een eventueel tekort jaarlijks 250.000 Turksehe ponden te zullen bijdragen. Tegelijk wordt met het oog op eene uit bijzondere Turksehe eisclien voort vloeiende belasting van het Macedonische budget bepaald, dat voor dergelijke uitga ven de Turksehe regeering afzonderlijk moet opkomen (art. 8). Uit het Macedonische budget worden ook de 'egeruitgaven bestre- den, voor zoover zij voortkomen uit de te gen woord ige territoriale indecling van het Turksehe leger. In Macedonië ligt het derde legerkorps, dat ten deele uit Klein-Azië wordt gerecruteerd. In <e uit deze organi satie voortvloeiende kosten moet het Mace donische budget voorzien, maar niet in de kosten, die b.v. het verleggen van twee of meer korpsen naar Macedonië zou vorderen. Door de gedeeltelijk in uitvoering zijnde, gedeeltelijk voorgenomen hervormingen in bet 2e Adrianopelsche) en het 3e legerkorps (dat van Salouiki), zal het aantal formatiën zoodanig klimmen, dat het 3e korps twee tot driemaal meer veldtroepen zal hebben dan de organieke sterkte meebrengt. Wan neer deze reorganisatie er toe zou leiden, dat. het gebied van Saloniki in 2 a 3 legerkorpsen v ordt ingedeeld, dan bepaalt het protokol, dat in de daaruit voortvloeiende grootere uitgaven niet het Macedonische budget, maar de Porte heeft te voorzien. Om de uitvoering van de overeengekomen verbintenissen zooveel mogelijk te. verzeke ren, behouden de mogendheden in art. 5 zich bijzondere maatregelen voor om zich te wapenen tegen het geval, dat de Portc de aan de verhooging der invoerrechten vast geknoopte voorwaarden niet zou nakomen. Oijder deze voorwaarden zijn bijzonder te vermeldende invoering van een tarief voor de sjouwers in de havens, verbeterin gen in het mijnwezen, verbetering van den opslag van de petroleum, betere inrichting, van de voor den dienst der invoerrechten bestemde gebouwen. Voor d laatste doel verbindt de Turksehe regeering zich 100,000 Turksehe ponden te besteden. Vele klachten hebben tot dusver de sjouwers uitgelokt. Dit zijn in hoofdzaak Koerden, die, flink georganiseerd, zoowel handelaars als bijzon dere personen erg ringelooren. Voor zooveel hunne werkzaamheden op het belastingkan toor en het vervoer van de goederen daar heen betreft, zullen zij voortaan aan een vast tarief en bijzondere bepalingen onder worpen zijn. Men hoopt daardoor een einde te maken aan de willekeurige brandschat ting, die zij zich plegen te veroorloven, al thans wat de kooplieden betreft. De verhooging zal twee maanden na de onderteekening van het protokol in werking treden, onverminderd de afdoening van de zaak in de landen, waar bekrachtiging door het parlement gevorderd wordt. Zij zal dus in het laatst van Juni beginnen te gelden De vredesconferentie. Uit Parijs wordt aan de Frankf. Ztg. be richt, dat. uit betrouwbare bron verluidt, da* Frankrijk zal deelnemen aan de behan deling van het vraagstuk der beperking van de oorlogstoerustingen op de Haagsche vre desconferentie. Het blad teekent daarbij aan: Duitschland en Oostenrijk" hebben, zooais bekend is} geen bezwaar daartegen gemaakt, en Rusland, dat oorspronkelijk de ontwapening niet op zijn programma had staan, heeft dat ten slotte goedgevonden. Hot vraagstuk zal dus in behandeling ko men, en Engeland wil, zooals reeds is be richt, met bepaalde voorstellen voor den dag komen. De toestemming van Frankrijk is blijkbaar eene uitwerking van de entente cordiale. Stockholm, 26 April. Tot gemachtigde van Zweden op die Haagsohe vredesconferen tie is benoemd de Zweedsche gezant te Ko penhagen Hammarskjöld. Verder zijn tot deskundigen benoemd de kolonel Heden- green en de kapitein ter zee Klint. Duitschland. Bij de behandeling van de begrooting van oorlog in den rijksdag heeft de minister van oorlog, generaal von Einem, verklaard, dat wanneer de rijkskanselier besparingen in de leger begroot ing heeft toegezegd, hij j deze begrooting, die toen reeds bij den rijks- J dag was ingediend, niet kan hebben be- doeld. ,,Wij voerden lechts in niet schitte- 1 rende tijden de veranderingen in de artil- lerie en de herbewapening van de infante- j rie uit, die een gevolg waren van de veran- dering van het munitiewezen. De hiervoor toegestane middelen waren niet alleen niet voldoende, maar de regeeringen zullen in ieder geval nog met nieuwe aanvragen ko men. Daarbij komt nog de noodzakelijke verbouwing van do vestingwerken, die zon der overhaasting zal worden uitgevoerd, voordat het tot een oorlog komt en voor dat de versterkingen dienst zullen moeten doen. Een vlugger tempo is niet ingeslagen, en wel alleen in het financicele belang en in het volle vertrouwen op de groote kracht, die wij in het leger bezitten. De oude wape nen waren geheel onbruikbaar in den oor log. Op de wapenen alleen komt het echter niet aan, maar ook op den geest in het leger en de geestdrift in liet volk. Do Duitsche soldaat moet echter de beste wapenen heb ben, die er zijn. De rijksdag stond de noo- dige middelen bereidwillig toe. Wij moeten niet komen tot toestanden, zooals Frankrijk had voor twee jaren, dat, toen de hemel donker werd, honderden inillioenen moest besteden aan de grens om zich geroed te maken Wij moeten gereed zijn, voordat wij onze wapenen gebruiken". De Pruisische minister van financiën ba ron Rliernbataen hoeft itii -het huts van afge vaardigden verklaard een voorstander te zijn ■van eene herziening van de beurswetgeving, waardoor de termijnzaken weder zouden wordem toegelaten op voorwaarde dat alleen mannen van zaken aan dergelijke operatiëu kunnen deelnemen. Frankrijk. De best uren der radicale en socialistisch - radicale partijen hebben besloten de regee ring uit te noodigen de vervolgingen tegen staatsambtenaren wegens het vermen van vajkvereenigingente schorsen, tot de Kamer een wet op het vereenigingsreoht van amb tenaren zal hebben aangenomen. Een depu tatie zal dit besluit ter kennis van minister president Clemenceau brengen De raad van tucht van het bestuur der poster^en heeft besloten drie beambten, die hebben deelgenomen aan de beweging tegen het wetsontwerp op de bcroepsvereeuigingen der staatsambtenaren, voor ontslag voor te dragen. Later is nog een dergelijk besluit genomen tegen twee anderen. Daarentegen heelt ce raad van tucht van het onderwijs- bestuv-r van het Seine-departement zich ver- klaud tegen de bestraffing van den onder wijze! Nègre, die zich ook had te verant woorde!. wegens deelneming aan de bewo ging vooi het vereenigingsrecht van ambte naren. Da door de besturen van de radicale en radicaal-socialist isdhe partijgroepen in de Kamer uitgedrukte wensch, dat er geen dis ciplinaire straffen togen de betrokken amb tenaren zouden worden uitgesproken, ter wijl 6e behandeling van heit wetsontwerp in het parlement nog aanhangig is, is door minister-president Clemenceau met eene weigering beantwoord. In zijn antwoord verklaarde de minister, dat de bestraffing alleen gericht is tegen de begane onbehoor lijkheden en niet tegen de deelneming aan de beroepsvereenigingenDe betrokken amb tenaren hebben namelijk den eerbied, dien zij aan de regeering verschuldigd zijn. uit 'het oog verloren, door als bestuurders vaa hunn.- vereenigingen een in de heftigste uit drukkingen vervatten open brief aan den minister-president te onder teekenen, waarin absoiufe vrijheid van het vereenigingsrecht ook voor ambtenaren verlangd wordt. Engeland. Londen, 27 April. De nationale liberale club bood gasterenavond een feest,maal aan de koloniale premiers aan, dat ook werd bij gewoond door Campbell Bannerman en Ohurcthilll. Generaal Botha hield eene rede over den oorlog. ..ie grooten indruk maakte hij zeide, dat hij in den ooi-log zijn plicht als soldaat gedaan had, maar nu bereid was dit eveneens te doen ten behoeve van het rijk. Minister Churchill zeide, dat het suoces van de koloniale conferentie inzonderheid was, dat de rijksverdediging werd verzekerd, waardoor het rijk nooit zou afbrokkelen. Engeland en Spanje. Reuters agentschap te Londen bericht, datr eene gezaghebbende mededeeling, die eergisteren is gedaan, inhoudt, dat er geen grond bestaat voor het beridht betreffende her sluiten van een maritiem verbond tus schen Groot-Brittannië en Spanje en de vor ming van een aaneensluiting tusschen de vier staten Groot-Brittanndë. Frankrijk. Italië en Spanje. Italië en Oostearijk. De Meseagero verzekert, dat de minister van buitenlandbclbe zaken van Oostenrijk- Hongarije, baren Aehrenthal, tegen het laatst va,u Mei te Rome Verwacht wordt Hongarije Budapest. 26 April. Het huis van afge vaardigden heeft bij eindstemming het wets- ontwcrp-Apponyi op bet lager onderwijs aangenomen. Rusland. Over het verloop Van 'het onderhoud tus schen den Cfcaar en den voorzitter van de rijksdoema Golowin zijn de berichten tegen strijdig. Eenerzijdis wordt venzetkercl, dalt die Gzaar zeer vriendelijk was en groote belang stelling aan den dag legde voor de werkzaalm- zaamheden van 'de doe ma. O ttfcév redenheM met het bestaan, en den arbeid van de dbema iheeft de Ozaar niet getoondalleen heeft hij 'volgens de Noiwoje Wrémja de hoop uit gedrukt, dat het werk, waarin voor 't oogen blik eemige storingen zij'n op te merken, een nofmalen loop zal nemen De Keizer beloof de den heer Golowin, dat hij hem nog meer audiëntiën zou verleenendeze audiëntie was uitgesteld omdat liij anet dringende staatszaken overstelpt, gelweest was. Daartegenover wordt anderzijds verzekerd, dat de Czaar zijne verbazing uitdrukte oVer de ontvrudhtbaaiheid van de debatten en do wijze, waarop Golowin als partijleider, niet als onpartijdig vcorri't'tér de 'vergadering leidde. Toen hij de audiëntiezaal verliet, moet Golowin er Keer misnoegd uitgezien hébben, haast*, g zijn c Ver jas lh ebben aange- trokken en in het hoflrijtuig gestapt ziju, zonder een enkel woord te richten lét dien dien&tidoenden generaal. In Pétersburg heeft Golowin niet. eens zijne intiemste vrienden willen spreken. Volgens een beridht van de Pol. Kon-, uit Petersburg is de reconstructie van het kabi net iin liberale richting als vaetétaando te beschouwen en is de uitvoering daarvan bin nen kort te-verwachten. De monarchale krin gen stellen den eisdh, dat er 'waarborgen zullen wonden gegeven om de radicale ele menten op een afstand te houden bij de re constructie ,'van Ihet ministerie. De poaitio van den minister-president 9tolypiu wordt ihieidoor aa~aienlijk versterkt. Als een bewijs van de kracht der reactio naire tegenstrooming kan de benoeming be schouwd worden van den gewezen minister van juétitie in het kabinet Witte-Doernawo, den senator Akimow, tot 'voorzitter van den rijksraad. Indertijd werd zijne benoeming tot minister doorgezet door Doernowo, zijn bloekliverwan't, toen 'deze in hét kabinet de macht aan iztéh getrokken had; hij heeft do afhankelijkheid der justitie van het burger lijke gezag steeds bevorderd, een aantal wetsbepaimgen in T leven geroepen tot ver scherping vau de repressailles en instruotiën uitgevaardigd, die aan de reactie dieneten bewezen. Hij werd toen sdherp aangevallen, zoodat hij nog vóór het ontslag van Doer- nowa is moeten 'heengaan. Het door de Poolsche leden van de rijks doema ingediende wetsontwerp tot invoering van autonomie in Polen verlangt een zelf standigen landdag voor Polen en zelfstandige ministers en staatssecretarissen onder een stadhouder naar het model van Finland. Zaken van leger en vloot, den dienst der in voerrechten, de munt, het verkeer, de ortho doxe kerk en de buitenlaudsclhe diplomatie ke vertegenwoordiging vallen niet onder de bevoegdheid van den landdag. Verder ver langt. liet voorstel een zelfstandig Poolsdh rechtswezen met een hof van cassatie als hoogste instantie. De Russische bladen bevatten talrijke be richten over intriges van invloedrijke ele menten tegen den doema, die blijkbaar aan leiding gegeven hebben tot de in Peteraburg zich hardnekkig handhavende geruchten over de aanstaande ontbinding van de doe ma. In de Nowoje Wremja, die onder leiding staat van den broeder van minister-presi dent Stolypin, dat een deel van den hoogen adel, invloedrijke hofkringen en een doel van de geestelijkheid voor de ontbinding van de doema opkomt. Een stap ten gunste van de ontbinding heeft, volgens de Ruse, de rechtervleugel van den rijksraad onder nomen, die besloten hoeft den Czaar te ver zoeken over te gaan tot de ontbinding, om dat de rijksraad, zoolang de revolutionaire doem a bestaat, geen productie ven arbeid kan verrichten. Ook het jongste lid van den rijksraad, een békend aanvoerder van de voor de ontbinding der doema opkomend reactionaire groepen, en de met minder be kende wonder-priester Joan van Kroonstad, vertoefden eenige dagen geleden te Zankojo Solo, om aan te dringen op de ontbinding. Zelfo het gematigde blad Slowo, dat met de regoeringslkringen in betrekking staat, constateert, dat dc intriges tegen de doema in den laatsten tijd zoo algemeen geworden ran C. N. en W. M. WILLIAMSON. Naar het Anwikaanseh 51 DOOR Mitroow HEUVELINCK. Het eiland d'If en al de andere bo den een schitterend schouwspel en gaarne was ik langer gébleven, >maar Jimtoy begon vervelend te worden en me lastig te vallen over de vertrouwelijke wijze waarop ik met ÏBrown omga. „Het onderscheid tusschen rang en stand, zei hij didactisch, „is het bolwerk der maatschappij." dia, ha Ik kon het n-iet laten er om te lachen had u zich effen kunnen houden in mijn plaats? Ik zei hem dat hij vast. fortuin zou maken als redenaar, maar dat ik niet van een zede- preek hield1, en vroeg hom of hij ooit Ibsen's Steun pilaren der Maatschappij" had ge lezen, wat hij, natuurlijk niet had. Toen gingen we weer in de lift naar benden en terug uaar liet hotel om tante Mary te halen, die, dht spreekt vanzelf, winkels wenschte té bekijken. Na een voldoenden inslag van voiles en cold croam, was het tijd om te lunchen, Wat we deden in een dea- heerlijkste restaurants, waarin ik ooit geweest ben. Lekkere dingen te eten lijkt mij niet zoo'n zaak van gewicht, maar toch vind ik dat oesters, langouste a l'Amerioaine, bouillabaisse a la Provenyale uitstekend gekookt en voorgediend, ge paard aan een hemolpch uitzicht, wol de moeite waard zijn om in verrukking te ko men. O, er is een massa te zien en te doen in Marseille, dat kan ik u verzekeren, paatje, ofschoon je vrienden er blijkbaar nooit veel van vertellen. Het was dan ook *y] drie uur, vóór ik tot scheiden kon be sluiten. Zoo ver het Zuiden in is het lan ger dag, toch wisten wij bij ons vertrek dat hel oven" anderhalf uur donker zou zijn. Terwijl wij pakten, tante Mary en ik, was er een regenbui geweest., en nauwelijks waren wij eenige minuten op weg of we kregen een andere verrassing. Jimmy reed door een geplaveide straat, glibberig van de slik, vol drukte en ru moer van raeiischen, ges tooi en go bengel van clectrische trams. Hij .passeerde er een aan den rechterkant en juist op het mo ment dat hij vooraan was gereden, kwam een andere groote wagen uit de tegenover gestelde richting aangesnord. Ik zei geen woord, maar zat kaarsrecht en mei een zonderling gevoel in mijn vceten, alsof ik niets liever verlangde dan op te springen. Het leek of we tusschen die twee zouden platgedrukt worden en ik zou heel wat ge geven hebben als Brown aan het stuur was geweest, vast overtuigd als ik ben, dat hij er ons op de eene of andere .manier wel weer goed had doorgebracht Jimmy raakte in de war en werkelijk, maar weinig mannen zouden hun bezinning niet verloren hebben, want de bestuurders van beide wagens luid den aanhoudend hun ibcl en de geheele we reld scheen uit niets anders te bestaan dan geraas en nog eens geraas en groote gevaar ten, die van alle kanten tegelijk op ons af kwamen. Hij trok plotseling aan de rem. juist wat B'rown in de tonncau hem zeide niet te doen, en voor ik begreep wat er ge beurde, draaide onze automobiel half glij dend in de rondte, zoo ongeveer als je voet doet wanneer je op onder sneeuw bedolven ijs stapt. Het is met ons afgeloopen, dacht ik, en er bestaat veel kans dat ik mijn oogen sloot. Precies zooals een meisje doet!'' hoor ik u zeggen. Dank u wel, ik verwachtte niet an ders. Maar op dat oogenblik was er eigenlijk geen tijd om aan iets te denken. Er werd hard geschreeuwd en gevloekt, toen volgde een bons, een gekraak als van splinterend hout, nog een 'bons en we stonden stil, le vend en ongedeerd, doéh met een gegons van stemmen om ons heen, waarvan som mige zeer onvriendelijk klonken, terwijil ik nooit meer behoefte aan vriendelijkheid ge voeld heb dan juist op dat imoment. Ik opende mijn oogen en zag dat wij tegen den trottoirband waren aangekomen en een van onze spatborden vernield was door het voor- balcon van de nu ook stilstaande electri9che tram. Onze „S'pyker" was heelemaal omge keerd. De conducteur bekeek -scheldend en vloekend zijn 'bekrasten wagen, maar Brown die uit het rijtuig gesprongen was om onze beschadiging op te nemen,stopte ongemerkt iets in zijn hand dat veel had van. een vijif- francsstuk. O ja, ik moet het hem nog terug geven; dal kan hij toch niet weigeren, hoe wel het er veel op lijkt of hij een gelofte gedaan heeft om in zijn betrekking geen fooien aan te nemen. Grappig, niet waar? .,Voor wat nieuwe verf," hoorde ik hem in zijn uitstekend Fransch zachtjes tegen den conducteur zeggen, en de man scheen erg verlangend om het effect van die ..nieuwe verf" te onderzoeken, want zoodra het geld stuk van de eene hand in de andere was overgegaan, hield hij op met razen en suis de voort met zijn groote electrische brom vlieg. „Om s kemels wil, wat is er toch ge beurd?" hijgde tante Mary. „We zijn geslipt, juffrouw, doordat er te snel geremd is,"' zei B"own op een toon, droog genoeg om 'het slijik in stof te doen: ver'keeren. „Een auto-bestuurder kan niet voorzichtig genoeg zijn op zoo'n weg." Dit was voor Jimmy bestemd. De arme jongen slikte het schijnbaar ge dwee, doch de uitdrukking zijner oogen was alles" behalve vriendelijk en wist u dat wel onze blonde Jmwiiy kan bepaald kwaadaardig kijken' Hij zei niets tegen Browu, maar wendde zich tot mij met de verzekering dat het zijn schuld uiet was; zoo iets kon iedereen overkomen met vochtig weer, maar hij zou nog voorzichtiger zijn. Ik houd er niet van een gast te vernederen door hem te doen vervangen door oen be diende, hoe bekwaam deze ook is, dus zei ik te hopen dat hij werkelijk goed zou oplet ten, waarna wij wel een 'beetje gedrukt, weer doorgingen, heel langzaam rijdende door onderscheiden voorsteden naar een plaats, die den naam Aubagne droeg. Na den regen genoten we van een heer lijken zonsondergang; zware purperen wol ken niet rafelende gouden randen dreven snel langs een helderen, bleek groenen he mel, waartegen witte aorpen, Gelijkend op vluchten zeemeeuwen, en violette borgen, scherp afstaken. Toen de meer en meer be trekkende lucht ons dwong stil te houden, om onze lampen en de groote acetyleenlan- taarn aan te stoken, bevonden wij ons in een wild doch schoon landschap. Er was nog al wat wind en tante Mary huiverde toen wij weer langzaam voortreden. „Goede hemel!" riep zij boos. „Als we zoo 'kruipen, komen wij van avond nergens. Nu is er toch zeker geen gevaar meerf' Dat was genoeg voor JimmyHij: ze> dab er volstrekt geen gevaar was,'en onze snel heid vermeerderend, 'begon hij mij allerlei anecdotes te vertellen van een tocht, dien hij met zijn Pannhard gemaakt had over den besneeuwden Stelvio. Als ik niet bang was voor een behoorlijke snelheid, zou hij ons in een m:nimum van tijd naar Toulon brengen. Ik kan het niet uitstaan als de menschen denken dat ik bang ben, dus verzekerde ik hem uitdrukkelijk van niet, waarop wij met een groote vaart den heuvel afsnorden. Bui ten den lichtkring onzer lantaarns scheen al les pikdonkere nacht. Wij zagen niet veel meer dan den weg, waarlangs het licht voort- i vloog, toen er bij het omgaan van een bocht I plotseling als een donkere schaduw mid den in het heldere schijnsel van onze acety- leenlantaarn een groote, niet-verlichte i vrachtwagen verscheen, die aan den verkeer den kant van den weg langzaam den heu vel opkwam, welken wij afgingen. t Wij waren er didht .'bij en o, vader, dat was een vreeeeliik oogenblikAllerlei ge- j dachten schoten in wilde verwarring door! mijn geest. Jimmy toeterde als een razondej met den hoorn, hoewel te laat om nog te kunnen helpen. j Tk zag iets van een man, die als oen dui veltje in een doosje verschrikt, van den bo dem der kar opsprong eni wild aan do leid sel? ruktehet volgende oogenblik keerde! ons rijtuig geheel om, juist als in Marseille! en draaide van den weg af, waarna wij alle-1 onder een luid gegil van tante Mary, di mij bij mijn arm gegrepen had. hals ove kop in de duisternis vielen. Wtrdt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1