BINNENLAND. zijn, da< de gedachte van eeue spoedige ont binding der doema nu reeds niemand meer opwindt. Midden-Amerika. U:t New-York wordt bericht, dat de tus- schen Salvador en Nicaragua gesloten vrede eervol is. Salvador's voorwaarden zijn aan genomen, terwijl Nicaragua's etsdhen tot be taling van een oorlogsvergoeding, wegens de schade die Nicaragua ten gevolge van de in menging van Salvador in den strijd tus- schen Nicaragua en Honduras geleden heeft, en tot instelling van een vrij ruilverkeer tus- Bclien Salvado ren Nicaragua ter zijde gesteld zijn. Allerlei. vOp het gebied van litteratuur over- treit Duitschland, wat de hoeveelheid be treft, vele andere landen. De litteraire pro- due" bedroeg in •Duitschland van 1856 I860 44.393 nieuwe werken, van 18911895 109.713 en in de jaren 1901 tot 1905 156.307 werken. In 1898 werden 23.739 werken ge publiceerd, in 1905 '28.886. In Frankrijk zagon in 1901 10.133 werken tegen in Duitschland 25.331 werken het licht Frankrijk komt steeds in de tweede plaats iu de laatste jaren bodroeg de boe- kenproouctie in Engeland 6943; in de Ver- cenii.dc- Staten 7141 werken. vTe Brussel is kort geledon een inter nationaal ethnografisoh instituut opgericht. Door deze instelling zal de in Europa siuds geruimen tijd gebruikelijke methode voor sociologische studiën over alle landen en vol koren uitgebreid worden. Dit instituut zal niet alleen voor de wetenschap van groot be lang zijn, maar ook voor de bescbavingsleer en politiek, daar do koloniale mogendheden door een betere kennis van do gewoonten, gebruiken en rechtsopvattingen der primi tieve volken ben gemakkelijker kunnen be schaven. Het eerste werk. dat door het ethnogra- fisclie instituut is uitgegeven, bevat een stu die over de Uelle-stammen in den onafhan- kolijken Congé-staat, welk een intereesanten kijk op de werkzaamheden van dit instituut geeft. Spoedig zullen oolk studiën over de bevolkingen in Fransdh-Congo, Oeganda, Oost-Azië en Polynazie volgen. Dit ethnografisch instituut werd opgericht op initiatief van de Belgische ethnografen- vereeniging, die op ihet. internationaal socio logisch congres te Bergen in 1905 haar plan te berde bracht en dat daar ook luide werd toegejuidht. vHet bestuur van de staatsbosohcui- tuur in Pruisen heeft aan de regeerings- prosidenten een aanschrijving verzonden, die den bijval van alle natuurliefhebbere ver dient. Zij bepaalt dat bossdhen die om hiun oorspronkelijkheid, zeldzame houtsoorten of om andere redenen merkwaardig zijn, overal waar dit. zonder overdreven opoffering mo gelijk is, over een voldoende uitgestrektheid in stand gehouden en anders behandeld zul len worden dan volgens de algemeene voor schriften. Behalve op zeldzame boomeu, dient ook gelet op zdldzame kruiden en planten en belangrijke groeiplaatsen. Het vangen van onschadelijke of weinig schade lijke vogels als do goudmerel, spodht, blauwe kraai, goudraaf, steenuil, zwarte ooievaar, kraanvogel enz. moet verboden, hun nesten, moeten ontzien en in elk geval dient voor vers* ha g of behoud van gelegenheid voor nest bouw gezorgd te worden. De in boe- schen liggende merkwaardig© erratisdhe blok ken enz moeten voor vernieling bewaard worden. En eindelijk zul'len de houtvesters ©en lijst moeten aanleggen van aJle natuur- merk waardigheden die in hun gebied voor komen Dc van staatsweg© opgerichte afdeeling voor behoud van natuunnerkwaardigjheden te Dantzig zal op de uitvoering van ver schillende maatregelen toezicht houden. vPedlar Palmer was eenige jaren ge leden een van Engelands beste beroepsbok sers. Maar hij is afgetakeld en verschijnt niet meer tusschen de touwen. Dat hij echter nog kracht in de knuisten heeft, bleek Woensdagavond. Palmer ging van de wed rennen te Epsom terug naar Londen. In den trein, een 3© klas wagen kroeg hij met iemand standjes en hij gaf hem een vuist slag. De man viel en was dood. Palmer staat nu voor den rechter. Londen26 April, Volgens een officieel© mCdcdeelinfe, zijn er ernstig© onlusten ont staan oneer de korendragers en werklieden te ï>'c. Lucia (Kleine Autilien). Winkels wer den geplunderd, veel suikerriet verbrand en een aantal suikerfabrieken beschadigd, De politie echoot op de menigte, doodde 4 man en wondde er 22. De gouverneur van de Eilanden beneden den wind cb aangekomen. Een telegram van gisterenavond bericlbtte dat het ergste voorbij is. Er ligt een Neder- landsch oonogseahip in de har.-on. De adtairakteit heeft den kruiser inde fatigable" naar St. Lucia gezonden. Barbados, 20 April. De gouverneur seinde, dat de oproermakers te St. Lucia wieder aan d«j gang zijn. vEen telegram uit Malta meldt over het verues van den Engelschen torpedojager „Ariel" het volgende: De ..Ariel" proboer- de bij een manoeuvre mot vijf andere torpedo jagers ongemerkt de haven binnen te loopen. Plotseling werd hij door verschillende zoek lichten bestraald, die niet, zooals trouwens vooigeschrevon was, plotseling mochten wor- deu geworpen, daar anders de gezagvoerders of schepel mgcu der boeten door het scherpe licht verblind zouden worden. De bestraling duuide geruimen tijd. Do gezagvoerder van. de ..Ariel", verblind als hij was dOor bet schelle licht, zag daardoor de roode lichten van den golfbreker niet en stoomde met een vaart van 22 knoop en op de steenen. De stoot was geweldig. Oogenblikkelijk zonk daarop de torpedojager. Negen mannen wis ten zich in een reddingsboot te rodden en ■weiden later door haven booten opgenomen. Toen de noodsignalen van de „Ariel" ge hoord werden, stoomde de jager „Bruizer" er fluks heen en rodde do rist van de beman ning. Luitenant Turion en de bootsman Sneddon, dio zijn commandant niet verlaten wilde, bleven op den zinkenden torpedojager. Sneddon werd niet weer gezien, luitenant Turton daarentegen dreef door den vloed' af, en werd den volgenden aag door enkele offi cieren uitgeput gevonden op de klippen bij Ricali, waar hij met veel moeite tegen op was geklauterd. De ..Ariel" ligt thans op den bodem der zee. De „Bruizer" liep bij liet reddingswerk eenige averij op, Er zal een bijzonder scheidsgerecht wor den ingesteld om do zaak haarfijn te onder- toeken. vUit Innsbruck wordt aan de Dnitsche bladen geseind dat tengevolge van het snel smelten van reusachtige sneeuwmassa's ver scheidene beken uit haar oevers zijn getre den. Het Brixen-dal is bij Lauterbach en Westendorf onder water geloopen. Ook Fie- berbrunn en Hochsilzen loopen gevaar van overstrooming. Tusschen Blumau en Tiers is de straatweg door bergafschuiving versperd. Daardoor zal, naar men vreest, het verkeer wel gedurende een dag of veertien gestremd zijn Ook in dc buurt van den Sommering, den sneeuwberg en de Raxalp dreigt gevaar voor overstrooming. Alle beken zijn vol. Nog twee andere onheilen worden uit Inns bruck gemeld Gisteren zijn daar de gebou wen van de gemeenteschietbaan door een kruitontplofring totaal vernield. Twee perso nen kwamen daarbij oin het leven. Voorts werd uit Innsbruck geseind, dat om het dorp Tisens een felle bosclvbrand woedt, welke dat dorp met vernietiging dreigt De Staatscourant van Zaterdag 27 April 1907 bevat o. m. de volgende Kon. besluiten benoemd tot generaal-majoor, comman dant van de stelling Amsterdam, tevens be velhebber in de le militaire afdeeling de kolonel S. I. van Nooten, commandant van het le regiment vesting-artillerie; toegekend de zilveren ecre-medaille van de Oranje-Nassau-orde aan H. R Freese, bode bij het bureau der provinciale griffie van Noord-Holland te Amsterdam eervol ontslagen E. Schoemann als vice- consul van Nederland te Jeruzalem en als zoodanig benoemd dr. J. A. A. Benzinger, die door de Turksche regeering is erkend. Het Koninklijk bnoak aan Amsterdam. Gisterenmorgen reed H. M. de Ko ningin-Moeder uit om een bezoek te bren gen aan het R.-K. Maagdenhuis op het Spui. Het R.-K Maagdenhuis, in het laatst der veertiende eeuw opgericht door Aaltje Pieterse Foppens en Marytje Spiegel, onder ging in den ioop der tijden geleidelijk, veranderingen, tot het in 1629 voorgoed aan het. Spui gevestigd werd. Eerst in 1784 kwam het tegenwoordige gebouw tot stand. Ter ontvangst was aanwezig het bestuur, saamgesteld uit de heeren A. Bonnike, L. Westerwoudt, Frits van Ogtrop en Charles F. M. Herkenrabh, benevens de regentessen mevr. de wed. Hanlo-Hierkens en mevr. Steyns-RisschopBounake den rector mgr. L. C. L. Eygenraam en de eerw. moeder Raymundt Nadiat door de jongejuffrouw Herkenrath bloemen waren aangeboden, heette de heer Herkenrath H. M. welkom en ving de wan deling door het gebouw aan. Beginnend met de kantoren, werd een kijkje genomen in de scholen en naaikamer, om van daaruit over recreatie- en gymnastiek-lokaal de kapel te bereiken. Hier werd door een meis jeekoor het „Dfouiine Salvam Fac" ten ge- hoore gebracht. Dan werd nog bezichtigd de hand werkzaal, waar eenige meisjes met hand werken bezig waren en tevens een aantal fraaie specimen van deze kunst tentoonge steld waren. Ten slotte kwam men in de groote eetzaal, thans in ontvangzaal herschapen, waar een 170-tal weezen met de zusters aanwezig wa ren en een welkomstlied gezongen werd. Hier bood eem der kleinen., Betsy Dries, H. M. een bouquet aan, terwijl Jo Kerstens een toespraak tot H. M. hield, waarin hul de en dank gebracht werd voor dit be zoek. Met pianospel eindigde de ontvangst. H. M. liet niet na Haar dian'k te betuigen aan den heer Herkenrath, die haar rondge- leidde en aan allen die tot deze hartelijke ontvangst hadden meegewerkt. Vervolgens werd in gestrekten draf naar liet Stadsbestedelingenhuis gereden. Hier werd H. M. aan dien ingang verwelkomd door de leden van het Burg. Armbestuur, den wethouder dr. Josephus Jitta en jhr. Valkenburg, secretaris, die Haar naar de tot ontvangstzaal ingerichte directeurs-ka mer geleidden, waar de commissarissen en den directeur W. F. v. Voorst, aan Haar werden vuorfgestedd. Mir. E. J. Elvcrwijn Lange, de voorzitter van het bestuur, sprak H M toe. Nadat door een der verpleegden, een 14- jarig meisje een bouquet was aangeboden, werden II. M. verschillende, op vondelingen betrekking hebbende rariteiten getoond, o.m. verschillende z.g. vondelingen-briefjes in de meest zonderlinge vormen, waarvan vele tot latere herkenning geleid hebben. Ook werd de aandacht, van H. M. gevestigd op de volledig© uitrusting van een jongen en een meisje zooals ze die mee krijgen wan neer zo op het platteland worden uitbe steed, benevens op de gebruikelijke cos- tuums, gedemonstreerd door eenige poppen. Gaarno aanvaardde H. M. het fraaie uitge voerde albuan bevattende 8 welgeslaagde foto's der inrichting. In beide inrichtingen stelde H. M. bij het afscheid nemen een gift ter hand om de kin deren te onthalen. Des morgens te 10 uur hooft Prins Hen drik een bezoek gebracht aan het pantser- dckschip Noordbrabant, dat tijdens de Ko- ninginnoweek aan den jachtsteiger ligt. Op den steiger werd de Prins ontvangen door den commandant van den bodem kapitein- luitenant ter zee J. W. Tennytelen. Aan boord werd Z. K. H. begroet door den ma rinecommandant. den 9ohout-bij-nacht L J. baron Sweerts de Landas Wyborg. Do be manning. 350 koppen sterk, joelde in het want liet oorlogsschip en ook de omliggen de jachten waren gepavoiseerd. Om 11 uur reed het Koninklijke echtpaar uit om een bezoek te brengen aan de Rijks postspaarbank net majestuouse gebouw over de van Baerle-straat, dat reeds verleden jaar voor een Koninklijk bezoek stond genoteerd. In de passend gedecoreerde vestibule wer den de Kon. bezoekers ontvanlgem door den directeur, den heer Armaud P. Th. Sassen, vergezeld van den onder-directeur den heer P J F. du Bois. Mej. H. L. Vonk, sous chef der afdeeling „Geldbelegging", bood H. M. hier een bouquet aan. Daarna schreed het. hooge gezelschap naar de werkkamer van den directeur, voor deze gelegenheid herschapen in een keurig ont- vangsalon, waar aanwezig waren de leden van den Raad van Toezicht en verder enkele ambtenaren ter ddroetie met name de hee ren J .Engels, referendaris, II. K. J. Mi- Chaëbs, hoofdcommies en N. J. Willems, commies, chef der afdeeling „Successieza ken" tevens chef van den Huishoudelijkeu dienst. Ook werd hier aan het Kon. echt paar voorgesteld de Rijksbouwmeester, D. E. C. Knuttel, architect van de Rijkspostspaar bank. Dc- directeur sprak de Kon. bezoekers toe en vermeldde daarbij eenige feiten uit. de geschiedenis der instelling. Daarna ving de wandeling door het gebouw aan. beginnend op de bei-etage, langs weik- kamers der „Secretarie", „Geldibelegg'rg" en .Boekhouden", naar hot hoogst interes sant rekening-courant-lokaal. Op de le étage werd de wandeling voortgezet naar de af deeling Jaarlijktsch onderzoek", om, van daar langs de afdeeling „Orders van beta ling" en dóór het. lokaal „Verklaringen" ten slotte in de .Vergaderzaalaan te komen, ■waar de Koninklijke bezoekers nog eens uit drukking gaven aan hun bewondering voor de fraaie constructie. Nadat nog eenige oogenlblikken in '''et ontvangsalon was vertoefldi, naim het Konink lijk Echtpaar, hoogst Voldaan afscheid na den directeur hun dank te hebben betuigd. Haire Majesteit en ook de Prins betuigden 'bij (herhaling Hunne groote ingenomenheid met heftgeen Zij hoorden en zagen. Te ruim 2 uur begaven de vorstelijke per sonen zich naar heft Concertgebouw, al'waar door de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst een muziekuitvoering werd ge geven. Aan den ingang van het gebouw, dat sober, maan- smaakVol met groen en bloemen was getooid, werd de Vorstelijke Familie ontvangen dloor de heeren A, J. de Manee Oyens, Vice-voorzitter, S. La'bouchère, pen ningmeester, en J. Dudok Van Heel, secre taris van de afdeeling Aimsterdaim der Maat schappij ter Bevordering der Toonkunst. Do voorzitter, de heer J. A. Si'llem. was door ongesteldheid vedhlmderd tegenwoordig te zijn. De heer De Marez Oyens heette de Ihooge gasten welkom cm vertolkte de erkentelijk heid van de Maatschappij ter Bevordering der Toonkunst voor de eer van dit Konink lijk betzoek. De Vorstelijke personen begaven zich ver volgens met hun gevolg, langs de fraai met .bloemen en tapijten gedecoreerde trap, naar de boven gelegen Koningszaal, aan de voor zijde van het geboulw, achter het baloon. Daar waren de dames De Marez Oyens, Labouohère en Dludok 'van Heel ter begroe ting aanwezig en daar worden door Hélen© .Boissavain bloemen aangeboden aan de Ko ningin en «oor hot achtjarig zoontje van don -lieer Dudok van Heel aan de Kortingm- Moeder Vervolgens werden Hare Majesteiten en de Prins naar do groote Concertzaal geleid, waar het ba Icon tegenover Ihet orkest voor het. Vorstelijk Echtpaar was ingericht. Op don matinee worti uitgevoerd „Die Jahreszeiten", door het. koor van Toonkunst, en het orkest van het Concertgebouw, een en ander onder leiding van Willem Mengel- berg. H. M. deed herhaaldelijk door applaus Van hare ingenomenheid "met de uitvoering blij ken en liet-, tedwijl onder leiding van den heer Heuckeroth Ihet „Wilhelmus" wedd uit gevoerd, deu heer Mengelberg ontbieden. 0M. oVerhandligde hem persoonlijk de eere medaille voor kunst en wetenschap in zilver van de Huisorde van Oranje, daarbij nadruk kelijk te kennen gevende, dat deze hulde was bedoeld als een erkenning van het vele dat door hem en zijn oirkest in het belang van de kunst werd gepresteerd. Ook de solisten, mevrouw J. Grumfbacher De Jong en de heeren Jac. Urlus en Gerard Zalsman werden door de beide Vorstinnen en de Prins persoonlijk gecomplimenteerd), «waarna de Hooge Gasten na afscheid van hot bestuur te hebben genomen 'hot Concert gebouw verlieten. Het vertrek van H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder vertrok te 3.55 uur. Nadat de (koninklijke wagen was voor gereden, verliet. H. M. de Konogin-Moeder vergezeld van H- M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik de wachtkamer, gevolgd door mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Koningin in Noord-Hollantd; mr. W. F. van Leeuwen, burgemeester van Amsterdam; J. H. L. J. 'baron Sweerts de Landas Wy- borgh, schout-bij-nacht, commandant dier Ma rinewerf te Amsterdamgeneraal-majoor J. W. Boellaerd van Harwijnen, adjudant i. b. d. van II. M. de Koningin generaal-majoor G. A. de Bruyn, plaatsvervangend comman d-ant der Stelling van Amsterdam; mr. J. C. baron Baud, procureur-generaal van het ge.eclbtslhof, en de leden der hofhouding. Diner ten hove. Gisteren avond waren aan het diner geuoo- digd de leden van den A-msterdamsdhen ge meenteraad. Hare Majesteit, die Hare gasten zeer min zaam begroette, verscheen aan tafel in een gedecolleteerde „robe princesse" van zee groene zijde, bezet mot diamanten en droeg in liet hooggekapte haar den diadeem, Haar in 1898 als Nationaal Huldeblijk aangebo den. Z. K. II. d© Prins was in generaak-uni- form. De schutterij-muziek bracht tijdens hot ddner eenige stukken ten gohoore. Na afloop van het diner onderhielden zich Hare Maijeetent en. Z. K. H. zeer vriendelijk met alle gasten, die te negen uur het Paleis verlieten. Heden brengen H. M. en de Prins een bezoek aan do airt i'Herie-finriebtimgen aan de Hembrug De eere-wacht zal 'vandaag om 12 uur wor den 'betrekken door een compagnie schutters. Voor het laatst II. M. de Koningin-Moeder is giste ren namiddag te ruim 5 uur per Holl. Spoor in de residentie teruggekeerd. Hare Majesteit de Koningin heeft aan mevrouw NoordewierReddingius en aan den heer W. Mengelberg de eere-medaille voor Kunst en Wetenschap in zilver van de Huisorde van Oranje toegekend. In het Hotel de Twee Steden te 'sGra ven hage is afgestapt de heer Ch. Dunning White, gezantschapssecretaris der Vereenig- de Amerikaansche Staten. Bij Kon. besluit is aan den commissa ris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land, mr. J. G. Patijn toestemming ver leend om zich van 26 April tot 24 Mei a.s. naar het buitenland (Noord-Italië) te bege ven. De Commissaris dei- Koningin, die bereids heden inicldag naar het budtendand is ver trokken, zal tijdens zijn verlof verblijf hou den te Cernobbio aan het meer van Como. Blijkens bij het departement van Ma rine ontvangen berichten is: 1. Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland' onder bevel van den kapitein ter zee W. D. H. baron van Asbeck, 26 dezer van Marti nique vertrokken naar Castries (Santa Lucia). De ccmmandant is voornemens na aldaar te zijn aangekomen en den kolen- voorraad te hebben aangevuld, onmiddellijk de reis naar Curasao te vervolgen 2. Hr. Ms. pantserschip „Piet Hein", on der bevel van den kapitein-luitenant ter ae© W. van Voss, 25 dezer te Bordeaux aange komen 3. Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer", onder bevel van den kapitein ter zee J. J. Hissing, 25 dezer van Bermuda vertrokken ter voortzetting van de reis naar Nederland. Officier van Gezondheid Ned.-Indië. De minister van Oorlog brengt, ter kennis lo. dat in het jaar 1907 geen studenten ic de geneeskunde aan de universiteiten hier te lande, op den voet der bepalingen van het reglement vastgesteld bij Kon. Besl. van 30 October 1880 (Stbl. no. 187) en gewijzigd bij Kon. besluit van 14 September 1883 (Stbl. no. 135), zullen worden toegelaten tot de verbintenis, bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Augustus 1880 (Stbl. no. 145), om, na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoeming tot officier van gezondheid bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht aan te nemen 2o. dat er voorloopig voor drie burger geneeskundigen (artsen), die voor den mili tairen geneeskundigen dienst physiek ge schikt zijn, gelegenheid bestaat om te wor den benoemd tot officier van gezondheid der 2e klasse bij het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht, onder het genot eener premie voor ééns van f 3000. Nadere bijzonderheden bevat de Staats courant no. 98. Staatsraad Roohussen. Jhr. mr. W F. Rochussen heeft, naar het Vad. meldt, ontslag verzocht als lid van den Raad van State. Geboren in het jaar 1832 te Amsterdam, promoveerde hij in 1855 aan de universiteit te Leiden tot doctor in de beide rechten; bekleedde van 18551881 verschillende di plomatieke betrekkingen, laatstelijk (1871 1881) van gezant te Berlijn; was van Sep- tanvtei 1881 tot April 1883 minirter van buiten'andsche zaken en is sedert 1886 lid van oer. Road van State, waarin hij zitting had in de a-fdeelingen van buitenlamdlsche zaken en van financiën (als voorzitter). Jhr. mr. P. M. F. van Meeuwen, president, van het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch, heeft Donderdag onder zeer veel be wijzen van belangstelling zijn 70öten verjaar dag gefvierd, Alle leden van de rechterlijke macht, en een groot aantal leden der balie te 's Hertogenbosclh maakten dien dag hum opwachting bij den waardigen magistraat. Blijkens een te "s Gravenhage uit Indië ontvangen particulier telegram is de assis tent-resident van politie te Batavia, de heer Kreisöher, benoemd tot resident van Pasoe- roean. Namens H. M. de Koningin-Moeder is gisterenavond door tusschenkomst van den heer Sariemijn aan den stationschef van het Centraalstation te Amsterdam, den heer H. A. van Vassen, die ditmaal door onge steldheid verhinderd was aankomst en ver trek dei vorstelijke gasten bij te wonen, een juweelen dasspeld in den vorm van een gekroonde E. overhandigd. Dj toestand van den heer Van Vassen is vooruitgaande, zoodat hij, naar te verwach ten is, binnen niet te langen t ijd den dienst weer zal kunnen hervatten Op den huize „Groot-Eseenburg", bij Harderwijk, is Donderdag in den ouderdom van 69 jaar overleden de heer jhr. C. J. Sandberg tot Esseuburg, een groot grond eigenaar in die omgeving. Het stoffelijke overschot zal a.6. Maandag in den familiegrafkelder op de begraafplaats te Harderwijk worden bijgezet. Maatschappij van Nijvarhaid. De 130ste jaarlijksche aJgeaneene ver gadering dezer Maatschappij wordt diilt jaar, op nader te bepalen diaiglen in Juni, te De venter gehouden. De n?enda der vergadering ia opgenomen in het April-nummer van het Tijdschrift der Maatschappij. Tot de belang rijke onderwerpen, welke aan de orde zijn geeteld, behooren Een voorstel van 'lret departement „H® lem", om zich te verzetten tegen het m« betalen door de werkgevere van dc preni voor sociaJe verzekering, indien door die v< zeikering geen specifiek werlkigeve.rsbólai word't gebaat een voordracht van den heer mr. W. Rc scgjaaxde Bisïohop uit Londen over „te toonstellingen en het ten/toonstelflingsweaeai ten dtoel hebbend beperking en regeling ve internationale tentoonstellingen te bepleiter een voorstel van het departem. „Utrecto ter verkrijging van betere en uniforme t glementen op d!e jury van tentoonstellingen een voorstel van het hoofdbestuur oan, samenwerking met den Middenstandsbon een commissie te benoemen, ten einde wenschelijkheid te onderzoeken van h stichten van een museum voor den kien handel en de klein-nijverheid; verschillende voorstellen tot het verl« nen van subsidies, als f 300 aan het Burea voor Handelsinlidhtingen te Amsterdam f 100 aan de Vereendging ter veredeling va het ambacht f 500 voor de uitblroidliailg de School voor Kunetnijveilheid te Haarlem 2000 voor de Musea in 'het Paviljoen t Haarlem. De agenda bevat verder eenige medede* langen., o.m. deze, diat het hoofdbestuu: (evenals het departement Amsterdam) vai meening is gebleven, dat invoering vai rechtbanken van Koophandel niet wensche iijk is. Y -r de vacaturen in het hoofdbestuur die ontstaan zullen door het periodiek af treden der heeren jhr. C. F. van de Poll ec J. A Laan worden de volgende dubbel tallen voorgesteldmr. Joh. Enschedé er F. C. Dufour. beiden te Haarlem, voor de vacature-Van de Poll, -en B. P. de Wan te Arnhem en G. J. F. van Vrijberghe de Coniugh te Utrecht voor de vacature-Laan Het departement „Middelburg" heeft het recht in de vacature, ontstaan door ihet af treden van den heer A. van Brooge te voor zien. De algomeene jaarlijksche vergadering van de Maatschappij van Nijverheid te Dbve ter zal zeer waarschijnlijk worden bijgewoond door afgevaardigden der Nederlandjsehe Ka mers van Koophandel te Londen, Parijs, Brussel en Dusseldorf. Ook zal vermoedelijk een regeerings-afgevaardigde aanwezig zijn. De heer W. H. F. baron van Heemstra, burgemeester, heeft zich bereid verklaard op te treden als eere-voorzitter vau de commis sie van ontvangst der afgevaardigden. Op 9 Mei zal te Arnhem de algemeene vergadering worden gehouden van den Boud van opzichters bij den dienst van weg en werken der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, In deze vergadering zul len worden gekozen twee bestuursleden in verbaud met het aftreden van de heeren R. H. de Koning, le secretaris, en A. Maas, penningmeester. Verder zullen worden be handeld voorstellen van een der leden oan bij de groepsvertegenwooroiging aanhangig te maken een voorstel inzake d.enstkleeding, en om aan «e directie der maatschappij te verzoeken overgangsmaatregelen te nemen bij eventueel gewijzigde salarisregeling. Bestrijding van den woeker- De eerste algemeene vergadering van de Nationale Vereeniging tot bestrijding van den woeker werd Woensdagavond in een der lokalen van het gebouw der Christelijke Jon- ge-manuenvereeniging te 's Gravenlhage ge houden en gepresideerd dbor den heer mr. Joh. J. Beliufante. In deze vergadering bleek o. a. van toe treding tot de vereeniging door de federatie „Rotterdam" van de S. D. A. P., welke mededeel ing met vreugde door voorzitter en vergadering werd begroet. Een ontwerp-huishoudelij k reglement werd tot huishoudelijk reglement, na eenige op merkingen uit de vergadering o. a. omtrent de groote macht, die aan het dagelijk?ch be stuur wordt toegekend in het- ontwerp. Deze regeling wordt verdedigd met het oog op do gboote uitgebreidheid en verspreiding van het bestuur. De afgevaardigde van „Patrimonium", afd. Delft, weuacht gestipuleerd te zien, diat geen yergjadèringten of bijetenkorajsten op Zondag worden gehouden. De preaidlent heeft echter bezwaren van formeelen aard tegen een opneming van zoodanige bepaling in het 'huishoudelijk reglement; eveneens verzet hij zich met het oog op de reeds vastgestelde statuten, tegen het denkbeeld, slachtoffers van woekeraars geldelijk te steunen. Dit laatste wordt ook op grond van financieele bezwaren bestreden door verschillende dames en heeren in de vergadering. Een voorstel nopens Zondagsbijeenkomsten in boven aangeduiden geest wordt verwor pen, een motie de weuschelijlkbeid uitspreken de van het niet-vergaderen op Zon- en feest dagen wordt eveneens verworpen. Het huishoudelijk reglement aangenomen zijnde, bespreekt men de voorgestelde mid delen tot propaganda, waarna besloten wordt tot het rondzenden van portefeuilles, het stichten van correspondentschappenhet in het leven roepen van subcommissies, het zenden '-au artikeltjes aan de voornaamste bladen, enz. Met toestemming van H. M. de Ko ningin zal de uitgever S. L. van Looy (Am sterdam), in den handel brengen een kunst werk getiteld „Het Koninklijke park Het Loo", 10 a 12 lito's van S. Mbulijn, naar de natuur get eekend, mot een historische in leiding van prof dr. F. J. L. Kramer, di recteur van het- kon. huis-archief. J. G. Veldheer maakt een houtsnee voor het titel blad. (NU. v. d. B). I> e redders van den Hoek. Uit Hellevoetsluis meldt men ons: Naa wij vernemen is aan elk der redders van de Berlin, behooreude tot de beman ning van de stoom loodsboot Hellevoetsluis, uit de voor de redders bijeengebrachte gel den voorloopig uitgereikt een spaarbank boekje met een bedrag van f 360. Het spaar- boekj bevat echter de uitdrukkelijke voor waarde. dat de bezitter er van maandelijks niet ir.eor dan tien gulden mag opvragen. (N. R. Ct.)

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2