r l\ Woensdag 1 Mei 1907. h BUITENLAND. KOLONIËN. 'OORTSCH DAGBLAD r - ABONNHMEMTiPRIJS: >er 8 maasian r«or Amawfaortf 1.35. Ham fcaiM per post1.75. tfianëarlyke nummers0.O5. )ase Cosaant Terichijnt Dagelijks, met «itaondering ran 2ob- es Feestdagen. Idrertantiën, medadeelingen en*., geliere men vé8r 18 oor 's morgens bij do Uitgevers hi te zenden. Uitg*v«rs: VALKHOFF C®. Utrechtsche«traat 1. Intercom m. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTlfiN: Van 1—5 regelsg-YJ- Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abónnemenfc lèue oirsnlaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. Duiiachland en Frankrijk. Ala middel om de in Duitschland lieer- cöieaide stemming te leeren kennen, eu zijne »zers bekend, te maken met Duitsche toe- tanden, heeft de Petit Parisien een vau lijne medewerkers naar Berlijn gezonden, (m bij mannen van aanzien die tot de toon- jevcrs in het openbare loven behooren, na- raag te doen naar hunne gevoelens over de enhouding tusschen de beide landen. De nieuwe gezant der Fransohe republiek, lo beer Cam bon, constateerde de vriende- ijike indrukken, die hij bij zijne komst te 3erlijn had ontvangen, en drukte de over- ,uigmg uit, dat goede betrekkingen tus- wben twee groote staten slechts in stand rek oud en konden worden, doordat zij olkan- ïers waardigheid eerbiedigen en wederzijds rekening houden met hunne belangen. Hij bescliouwt de ontvangst., die hem in Berlijn ten deel gevallen is, als een goed voortee ken en ziet in de gelukkige wijze, waarop de laatstelijk in Tangcr gerezen vragen zijn opgelost, eene bevestiging van deze opvat ting. Do directeur van de afdeeling koloniën, t heer Domburg, liet zioh zeer waardee- rend uit over de door de voordracht, die het Fransohe Kamerlid Lucden Hubert on langs in het Duitsche koloniale genootsdkap gehouden heeft, ingeleide gedaoktenwisse- |ling over de gezichtspunten op koloniaal ge bied, omdat die voor beide partijen voor deel ig ishij wees er op van hoeveel ge wicht de taak is, die de beide regeeriugen m hunne koloniën hebben te vervullen en die zij in de hand kunnen werken door zioh met elkaar te verstaan. Dat zal ook op de alge mee ne betrekkingen tussdhen de beide landen een goeden invloed uitoefenen. Ook vorst HaltafcLdt, hertog vaai Tra- ohenberg, liet zich in gelijken zin uit, door te doeu uitkomen, dat niets Duitschland en Frankrijk belet, zioh op het gebied der koloniale vragen met elkaar te verstaan. Wanne, r men betrekkingen van blij venden aard busscihen de beide staten in 't leven wil roepen, dan behoeft men sledbts op hunne werkelijke belangen het oog te richten, waartusisdhen weinig tegjou strijdigheid be staat. Hij gelooft, dat do bestaande hoffe lijke betrekkingen tussöhen de beide staten gaandeweg nog zullen verbeteren; Duitsch land koestert geen vijandige gezindheid te gen Frankrijk. De voorzitter van den Dtiibscihen rijiksdag, graaf Stolberg, zeide, dat Duitschland in Marokko enkel débouché's zoekt voor zijne voortbrengselen. Eene goede veratandlhou- ding met Frankrijk is voor de bescherming de ontwikkeling van den Duiteahen han del noodigal zijne landslieden zijn van het voordeel daarvan doordrongen. Het economische gebied is datgene, waarop Frankrijk en Diuitschland met elkaar kun nen onderhandelen. Tegenover de meening dat de Duitsche regeering oorlogszuchtig ge stemd is, stelde graaf Stolberg de bewering, dat geen souverein vreedzamer gezind is dan de Duitsche Keizer. Ook de leden van den rijksdag Spahn, Naoiumann en andere legiden in hiermee overeenkomende woorden nadruk op die vre delievende gezindheid van het Duitsche volk. Do Nordd. Allg. Zeitung, die met inge nomenheid van de interviews van den Petit Parisien melding maakt, teekent daarbij aan: „Den vertegenwoordigers van de Fransohe pers, die betrouwbare inlichtingen willen verzamelen over de in Duitschland beerschende stemming, zal het niet moeie lijk vallen te erkennen, dat in de verkla ringen van den heer Dernburg en van den hertog van Trachenberg opvattingen tot uit drukking zijn gekomen, die in alle lagen van ons volk gedeeld worden". Eene opmerkelijke verklaring van Fran scho zijde is die van den afgevaardigde Devcze, die in de Petite République in een artikel over de ontwapeningskwestie zich aldus uitlaat: „Dei ontwapeningskwestie zou, als eerst maar vooroordeel en uit den weg geruimd waren, als nog slechts het ge zond verstand en het ..lgemeen belang bij hare behandeling den doorslag zou geven, zeer gemakkelijk zijn op te lossen. De an nexatie van Elzas-Lotharingen zou geen on overkomelijk beletsel vormen. Zij heeft heden niet meer de beteekenis van vroeger In beginsel is liet niet meer voldoende, om moester van een land te zijn, het in eeno grenslijn in te sluiten, er soldaten in te leg gen on het aan eene -wetgeving te onder werpen. De teekenen van de heerschappij zijn veel meer in de industrieele en handels betrekkingen, in de invloeden op littera- tisch on kunstgebied en in de sympathieën dan in de politieke organisatie van een laud te vinden. Athene was altijd maar een heel kkdn stadje en zijn invloed was toch even groot, zoo niet nog grooter, dan die van Rome. de stad die do heerscheres der wereld was. Wat beduidt, het voor onze be langen. dpt de Duitsche vlag op do wallen van Straatsburg waait, als de Elzas-Lotha- ringers onze zeden hebben en onze taal spre ken en zich tot ons wenden om hunne eco nomische behoeften te bevredigenDe eco nomische heerschappij is de sterkste in de wereld. Zij vernietigt dikwijls die van het ras en van de familie. Het is tijd, dat deze waarheid door do volken begrepen wordt- Men zal Aan niet meer zooveel belangstelling besteden aan de geheel bijkomstige zaait. de militaire verovering uitmaakt, en niet meer zoovele milliarden verslinden om deze voor te bereiden". Wanneer deze opvatting algemeen veld won in Frankrijk, dan zou de toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk heelwat snellere vorderingen maken. DBkchluid. Berlijn30 April. De Rijksdag behandelde lieden de begrooting voor de rijkskanselarij. Fr eiker r Hertflng (van het centrum) verlangt oen authentieke verklaring over de verhou ding der buitenlandsohe politiek. Hij ver klaart dat het centrum niet bedoelt om bij de thans aan de orde zijnde begroeting ori- ti-ek uit te oefenen op de houding van den rijkskanselier. Thans behoorden veeleer in wendige strijdvragen op den achtergrond te blijven, Voortgaande wees hij er op dat het be langrijkste punt der jongste gebeurtenissen is de aaneensluitingspolitiek (Einkreisiragspo litik) van den Koning van Engeland. ,',Men moet evenwel, zeide hij, aan de ontmoetin gen van vorsten, niet al te groot» gewicht hechten. Wij verwachten van de vredelie vende bedoelingen, die wij hebben en dio wij ook aan het Engelsohe volk toeschrijven, een wederzijdsche toenadering. Ik ben vast overtuigd dat ook de politiek van Frankrijk een beslist vredelievende is. Duitschland en Frankrijk kunnen elkander thans heel goed: de hand reiken om tot een vredelievende overeenstemming te komen. Duitschland zal het beste doeu als het aan d i debatten over het ortwapeniugsvraagstuk geen deel neemt. Het zal toch slechts een academische discussie zijn en het resultaat er van zal niets zijn dan een schijn-overeen stemming. De spreker eindigde aldus: „Wij willen een consequente, rustige, vreedzame politiek, doch wij willen eiken schijn van zwakte ver mijden. (Instemming). Wij willen niet prik kelbaar zijn, maar wij willen ook niet den schijn laten ontstaan alsof de vriendschap met het machtige Duitsohland waardeloos is. Deze woorden vonden levendigen bijval in het heele huis. Winckler (conservatief) zeide vervolgens: ,,Nog steeds miskent men de vredelievende gezindheid van Duitschland. Het huimani- seeren van den zeeoorlog door de Haagsohe conferentie moet in de eerste plaats regalen de beiaogrijke vraagstukken van den eigen dom ter zee en de torpedo's. De buitenlandsohe politiek beoordeel ik minder optimistisch dan Hertling. Duitsoh land kan de mate van zijn toerustingen niet door een conferentie laten beperken. (In stemming). De discussie over het ontwapeningsvraag- stuk heeft de spanning vermeerderd, waar bij nog koant een gevoel van onrust over de reis van Koning Edward. Ook de verhou ding van Engeland tot Frankrijk geeft ons ofschoon wij vullen gelooven aan de vrede lievende gezindheid van het Fransohe volk, kreden tot wantrouwen. In Duitsohland is de meening verbreid, dat een groot vertrouwen in Italië niet be staan kan. Duitsohland wil geen oorlog. Berlijn30 April. Bassermann (na-tionaal- liberaal) eindigde zijne rede met te zeggen: Onze vertegenwoordigers op de Haagsdhe conferentie kunnen de discussie Ov&r de ont wapening weigeren heb Duitsdhe volk staat daarbij achter hen. (Bijval). Vorst- Hatzfeldt (Rijkspartij) zegt.De lei ding van onze buitenlandsdhe politiek is ia beproefde handendaarover is de geheele Rijksdag, met uitzondering van de uiterste linkerzijde, het eens. Wij doen het beste door geen deel te nemen aan eene beraad slaging over het- oaitwaifeningsv r aagstuk Wanneer buitenlandsohe vorsten bezoeken bij elkander afleggen, dan gaat dit ons niets aan. Wiemer (Freisinnigo Volkspartei) be toogt dat de regeling van het internationale zeerecht een belangrijke taak zal zijn voor de Haagsche conferentie. Over vrijwillige be perking der oorlogstoerustingen kan men beraadslagen, maar de oonf eren tie mag! geen maximum vaststellen voor de Duitsdhe oorlogstoerustingen De Rijkskanselier, vorst Biilow, behan delt allereerst de voorgeschiedenis van de Haagsche conferentie, en doet uitkomen, dat in do eerste paats de wensdh werd uit gedrukt, dat zij zidli zou bcraiglhouden met de verdere ontwikkeling van het zee-oorlogs recht, Deze wenk werd dëor Rusland ter harte genomen en er werd een program uit gewerkt, dat doelmatig gekozen leek daar om werd Rusland's uitnoodiging gaarne aangenomen. Maa-r buiten dit program oon, hieldeu Engeland, Spanje en eveneens de Vereenigde Staten zich bezig met de ge dachte om een stilstand in of eeno beper king van de oorlogstoerustingen te bevorde ren zij behielden zich het recht voor dit vraagstuk te 's Graivcubage te behandelen. Tot. dusver is edhttr geen voor verwezenlij king van dit denkbeeld geschikte formule gevonden, en zoolang dat niet het. geval is, kan ik geen onkel voordeel zien in eene be handeling op do conferntie. Reeds het voor uitzicht, t de zaak op de conferentie be sproken zou worden, heeft geen kalmeeren den invloed gehad op den internat ion alen toestand(Blijken van instemming.) Wij zullen ons er toe bepalen, de Staten die eenig resultaat van een dergelijke be spreking verwachten, deze onder elkaar te laten houden. (Groot vroolijfcheid. Geroep: „Zeer goed! Vorst. Bülow vervolgt Duitschland kan niet onder pressie gesteld worden. Wij heb ben onze militaire kracht nooit midbruikt en zullen dat in de toekomst evenmin doen. (Bijval). Aan eene, hoezeer niet bedenkelijke dan toch onpractiscihe 'bespreking in Den Haag kunnen wij geen deel nemen. Wan neer de bespreking van het vraagstuk der ontwapening tot. iets van practischen aard mocht leiden, zullen wij dat nauwgezet na gaan. Deze gezichtpunten komen overeen met hetgeen verklaard is door vertegenwoor digers van alle burgerlijke partijen. Steunen de op deze eenstemmigheid, zullen wij te 's Gravenhage bewijzen, d'at wij alle pogin gen ter 1' ordering van vrede, beschaving en mensohlievendheid oprecht steunen. (Levendige bijval). Ten aanzien van den internationalen toe stand is, naar aanleiding van de ontmoe ting te Gaëta, de meeniug verkondigd, dat Italië 6dechts als een onbetrouwbaar lid van den Driebond mag beschouwd worden. De daarbij getoonde zenuwachtigheid draagt niet baj om het buitenland te imponeeren. Zoo vaak onze Keizer de Middel'landsohe Zee heeft bezocht, werd hij door den koning van Italië begroet en heeft hij dezen ontmoet. Het was zeer natuurlijk, dat ook de Koning van Engeland den monarch van het bevrien de land bezochit. Vriendschappelijke betrek kingen tusschen Engeland en Italië zijn ook voor den Driebond nuttig en wenschelijk De gebeurtenissen in Marokko volgen wij zonder argwaan, vertrouwende, dat de akte van Algeciras algemeen loyaal zal worden nageleefd. Wij hebben daar slechts het doel der economnsdhe gelijkstelling voor oogen. Ik hoop, dat het wantrouwen tusschen ons en Frankrijk langzamerhand zal verminde ren. Ook tusschen ons en Engeland be staan geen geschilpunten, die het vriend- scbappelijk streven aan beide zijden zouden kunnen storen. (Bijval). De Russisoh-Engelsche afspraken over za ken, die het binnenland van Azië raken, kunnen wij met. de meeste kalmte afwach ten. Van de verschilpunten, ddo tueechen twee staten bestaan, trekt Duitschland geen partij tot eigen voordeel of om anderen on gelegenheid te veroorzaken. De moeilijkhe den en gevaren, die aanwezig zijn, zijn sleeds onzo geleiders als gevolg van onzen, reeds door onze geografische ligging zeer blootgesbeldcn toestand. Laat ons trach ten het vertrouwen en de achting te behouden, die onze macht en onze virodelievendhedd inboezemen, laten wij onze vriendschap-betrekkingen en bond genootschappen in wezen laten, dan behoe ven wij niet angstig te zijn wanneer an deren zich met- elkaar verstaan over zaken, die ons niet onmiddellijk aangaan. Wij zul len moeilijkheden te eerder overwinnen, hoe meer wij toonen vastbesloten te zijn onzen vrede, onze eer, onze positie in de wereld te bamldlhaiven dloor inspanning van al onze krachten in het binnenland, en als het noo- dïg is, eensgezind te verdedigen. (Levendige bijval). Na vorst Bülow voerden nog een aantal sprekers het woord. Daarna werd het debat over de buatenilandsche politiek gesloten en de verdere behandeling van de begirooting van den Rijkskanselier tot morgen verdaagd. Frankrijk. De drie gevolmachtigden van Frankrijk bij de Haagsche vredesconferentie, de sena toren Léon Bourgeois en d Estournelles rD Constant, en de hoogleeraar Louis Renault, hebben dezelfde functie reeds vervuld bij do eerste conferentie. De heer Bourgeois, die de eerste gedelegeerde is, zal den titel voeten van buitengewoon ambassadeur. Duitschland en Engeland. De Daily Chronicle besluit een artikel, dat als antwoord moet dienen op de beschou wingen van de Duitsche pers over den 'n- teraationalen toestand, met de woorden „Het is onzinnig aan te nemen, dat Koning Eduard altijd verdragen sluit, wanneer hij bezoeken aflegt Dat laat hij aan zijne mi nisters over. Do politiek van den Koning is die van zijne regeering, en het tegen woordige ministerie is vreedzaam en geheel vrij van vijandige gevoelens tegen Duitsch land. Noorwegen. Het. Deensdhe Koningspaar vertoeft thans in Christiania, waar het met de prinsen Gust-aaf en Harakl en de prinsessen Thyra en Dagimar gast is van zijne kinderen Koning Haakon en Koningin Maucl. De bevolking bereidde tien gasten eene hartelijke ont vangst Spanje. Uit Madrid wordt aan de Teinps bericht, dat in Catalonië, naar aanleiding van de door de „Catalaansche solidariteit", het bondgenootschap van Catalanisten, republi keinen en car listen, 'bij de verkiezingen voor de Kamer behaalde overwinning, de conser vatieve partij zich zal onthouden van 't stel len van candidaten bij <-e verkiezingen voor den Senaat die den 5. Mei zullen plaats heb ben. Het aantal plaatsen, dat bestemd is om door de oppositie in den Senaat te worden bezet, zal daarom toch niet grooter worden. De plaatsen, die zonder strijd worden open gelaten ivoor dë „Catalaansdhe solidariteit", zullen woTden afgetrokken van het afeutwan- keijk aan de liberalen toegedachte deel. Die zullen zich du9 met zooveel minder plaatsen moeten tevreden stellen. In ieder geval zal de regeering eene groote meerderheid hebben in 'het door verkiezingen samengestelde deel van den Senaat, ingerekend de meerderheid onder de onafzetbare senatoren waarvan zij verzekerd is. Oosten riJk-Hongartye. De commission voo- de herziening van het Oostenrijksch-Hongaarsche compromis zul len, volgens de N. F. Presse, deze week met hun werk gereed komen. Zij zullen ieder een zelfstandig ontwerp opstellen, en de verdere onderhandelingen zullen d'an op den grondslag van dio ontwerpen gevoerd wor den. RuotefxS. Petersburg30 April. De doema heeft het regeeringsvoorstel betreffende de vaststel ling van het militiecontingent met 193 te gen 123 stemmen aangenomen. Petersburg, 30 April. De door de commis sie samengestelde overgangsformule voor de agenda is met algemeene stemmen, waarbij de sociaal-democraten zich van stemming onthielden, aangenomen. Petersburg30 April. (Petersburgsch Tele graafagentschap). De openbare zitting van de Doema werd héden om 3.35 namiddags geopend. De Doema keurde goed een voorstel om 6 millioen roebel beschikbaar te stellen tot ondersteuning van de noodlijdenden, ten gevolge van den hongersnood en verleende toestemming tot eeno interpellatie over de maatregelen der rqgeering om de emigratie van boeren naar Siberië te bevorderen, waardoor moeilijkheden ontstaan tusschen de bevolking aldaar en de landverhuizers. De socialisten, die verontwaardigd waren over de houding van president Golowin tij dens de geheime zitting, dienden eene motie in tot afkeuring van zijn optreden. De president weigerde deze motie voor te lezen en ontnam den socialistischen loiders het woord onder kreten van afkeuring van de uiterste linkerzijde. Een aantal afgevaardigden stelden voor de afschaffing der veldkrijgsraden in behan deling te nemen. De leden der rechterzijde protesteerden tegen behandeling van een zaak, die niet op do agenda voorkwam, en verlieten daarop de zaal. De Doema nam toen met algemeene stemmen het voor stel tot afschaffing der veldkrijgsraden aan. Nog eene andere zaak werd te berde ge bracht, maar de president moest, omdat er geen leden genoeg meer aanwezig waren, de vergadering te 6.40 sluiten. De eerstvolgend© zitting is bepaald op 13 Mei. De ministerraad heeft besloten, bij de rijksdoema een wetsontwerp in te dienen tot oprichting van eene uni-ersiteit in Saratow. Balkanlanden. Volgens eene Turksche opgave over de deelneming van de Bulgaren, Grieken en Serven aan het bedrijf van de benden in Macedonië gedurende het mohammedaansche jaar 1322 (Juli tot. Juli 1904/05) was de verhouding aldus: Van de benden, waar mee gewapende gevechten hebben plaats ge had, waren 56 Bulgaarsche242 deelnemers werden gedood, 3 gewond. 26 gevangen ge nomen. Grieksch waren 34 benden, die 181 man aan dooden, 18 aan gewonden en 59 aan gevangenen verloren. Het getal der Ser vische benden bedroeg 1139 Serven wer den in de gevechten gedood. Montenegro. Weehen, 30 April. Do „Noue Presse" verneomt uit Ragusa, dat de Montenegrijn- sche regeering de sluiting van twee druk kerijen van oppositie-bladen had gelast en dat. tengevolge daarvan bloedige gevechten hebben plaats gehad to Niksio en Podgoritza, waar dooden en gewonden zijn gevallen. De staat van belog moet zijn afgekondigd. Midden-Amerika. Parijs, 30 April. Het gezantschap van Guatemala deelt mede, dat. in eene straat in de hoofdstad een bom is geworpen naar het rijtuig van den president. Deze is on gedeerd gebleven, maar de chef van zijn staf, majoor Orellana. en de koetsier wer den gewond. Er heerscht volkomen rust. Zuid-Afrika. Uk Johannesburg wordt bericht, dat do bezitters van de goudmijnen op hun ver zoek, dat de regeering vergunning zou ge ven tot vernieuwing van de koelie-oontrac- ten het bescheid ontving, dat de Cliinee- zon teruggezonden moeten worden, zoodra do verdragen zijn afgeloopen. De verlen ging van cle contracten zal slechts voor woiiige maanden toegestaan worden, totdat do mijn bezitters elders werkkrachten heb ben gevonden. Wanneer zij zich er niet mee haasten de Chineesche werkkrachten te ver- vamgen en de mijnen mochten willen slui ten, dan zal de regeering niet aarzelen maatregelen te nemen, om de> sluiting? te verhinderen. Allerlei. vDen beiden dokters, die Koning Eduard* VII van Engeland in 1902 gedu rende zijn ziékte behandeld hebben, Sir Frederick Treves en Sir Francis Laking, is eon bijiondere onderscheiding ten deel ge vallen. De Koning heeft hun nJ. toegestaan een der leeuwen van het koninklijk wapen in hun eigen wapen op te nemen. Zooals het „British Medical Journal" mededeelt, is dere vorm van koninklijke onderscheiding terug te voeren op Karei II, die aan zijn leven s»edder in den slag bij Worchester, op dezelfde wijze een deel van zijn wapen ver leend heeft. vDe Engelse lie 6temrechtstrijdsters hebben een nieuw argument ontdekt. liet Engelsohe woord „man'1 beteekent niet al leen man, maar ook mensch. Welnu, waar in een wet dat woord wordt, gebruikt, moet men het als mensch" opvatten, wanneer het tegendeel niet uitdrukkelijk is bepaald. Zoo ook in de Kieswet; daardoor vallen er dus ook vrouwen onder. Zij behoeven daar om niet meer bij den wetgever aan te drin gen, maar kunnen eenvoudig eischen op do kiezerslijsten te worden geplaatst, en zullen, wordt dat geweigerd, een l dissing van den rechter uitlokken. vVolgens berichten uit Messina duurt- de uitbarsting van do Stromboli voort. We gens een nevel is de optische telegrafie zeer moegelijk. De wijngaarden rondom den vul kaan zijn vernield Men vreest dat er ge kwetsten zijn Bijzonderheden ontbreken. Ambtenaren van de politie en ingenieurs zijn naar het eiland vertrokken aan boord' ©ener torpedoboot. De Stromboli is heelemaal door rook verborgen. Boven den vulkaan zweeft eene reusachtige rookpluim. De bevolking der dorpen ;n Calabrie was sedert eenige da gen angstig, wegens de buitengewone hitte. De ambtenaren, van Stromboli terugge keerd, doelen mede dat de uitbarsting ont stond ten 9 ure 30 's morgens op 27 April, na ©ene hevige ontp'offing, die de bewoners den schrikt 'n 't hart© joeg; deze werd ge volgd door een regen van kleine gloeiend© steentjes. Die regen duurde omtrent. 5 mi nuten. Eenige huizon en kerken zijn ge scheurd Twee kinderen werden licht go- kwetst. OOST-I N D l De Salenka-expeditie. Men schrijft aan het Bat. Nbl. Bij de dessa Tinil, niet ver van den groo- ten postweg van Ngawi naar Solo, is men druk bezig met bet wroeten in de ingewan den der de onder toezicht van Euro peanen, iulI de kennelijk© bedoeling naar wat aud-ers te zoeken dan minoralen. D© assistent-resident van Ngawi verleent den gravers alle mogelijke hulp. Men heeft hier blijkbaar te doen met voor bereidende werkzaamheden ten behoeve der Salenka-expeditie. Een Expeditie in de buurt ven Batavia. Gelijk men weet laat de veiligheid in de buurt van 'Batavia nogal heel wat te wonscben over. Do regeermg schijnt thans krasse middelen aan te willen wenden om aan die wantoestanden een eind te maken. Naar men toen aan het Bat. Nbl. mede deelt, is in alle stilte een expeditie naar Bakasi voorbereid en uitgezonden. Het ini tiatief ging uit van het departement van Oorlog dat gegeven de bekende toestan den in Bekasi, welke wij zeker niet nader behoeven aan te duiden van oordeel is dat het terrein een uitstekend veld van oefening tegen een inlandschen vijand ge noemd mag worden. En zoo heeft dan de tweede luitenant der infanterie J Hogewiud het bevel gekregen over veertig man, met opdracht in de afdeeling Bakasi te patrouil leeren, zoolang als noodig mocht blijken, om do ram pokkers op te vatten, waarbij, indien do omstandigheden het. noodig ma ken, desnoods met gewold van wapenen op getreden moet woraen.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1