BINNENLAND. Uit den omtrek. Luitenant Hoge wind is gekozen, omdat bij, hier geboren, gemakkelijk met inlan ders kan omgaan en zich vóór alles van do medewerking der bevolking moet weten te verzekeren. Borneo. De resident der Zuider- en Ocsteraf- deeling van Borneo seinde den 29cn dezer aan de regoenng: Bij arnstoeriug te Tandjong Aroe (Pasir) van twee Bcegineezen, verdacht van moord, werd licht gewend de onderluitenant Kamps, a'.g. st. no. 53730, en niet levensgevaarlijk de inlandsche hoornblazer Soediman, alg- st. no. 65251. De aanvaller werd neerge- Peradelict. J.l. Dinsdag, don 26en Maart, werd de heer C. W. A. van Doutokom, gewezen redacteur van liet Sum. Nbl door den raad van jast it ie te Padang. onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld e t t 1 maand gevangenis en in de kosten van het geding, wegens: laster door middel van een verkocht on verspreid drukwerk, De eisch van den officier van justitie wasbetaling eener boete, groot f 100, subsidiair 15 dagen gevangenisstraf, zoo mede in de kosten van het geding. Kameroverzicht Tweede Kamer. Dinsdag werd de beraadslaging over het wetsontwerp tot afschaffing der tienden viKjrtgeoet. De Minister van Handel, Land bouw en Nijverheid, do heer Veegens, con stateerde dat hot beginsel van het wets ontwerp algemeen e toejuiching vond, wat geen wonder was, daar ce tienden bijna ner gens meer bestaan en de wenschelijkheid der afscliaffing algemeen wordt erkend. Het tiendrecht, dat als een rem op den. landl- t>. bouw werkt, moet dan cok verdwijnen. R De minister betoogde voorts, dat het hier geen onteigening geldt i den zin van art. 151 der Grondwet. Het betreft hier een ver nietiging en geen overgang van eigendom. De tieudheffer krijgt een schadeloosstelling, ,M welke eea publiekrechtelijk karakter draagt, j zoodat de tiend-commissies db kunnen vast- stellen en dat niet behoeft te geschieden t door den rechter. Aan. de schatters moet do noodigo vrijheid worden gelaten in hun beoordeeling. Dadelijke opheffing der tienden acht de minister beter dan geleidelijke, 's Ministers overtuiging is, dat in verreweg de meeste gevallen de zaak zonder processen zal af- 1 loopon en mochten die voorkomen, dan zul- rm Ion die niet van langen uur zijn. Cassatie zal uiterst weinig voorkomen. br De minister besloot met de verzekering, dat getracht zal worden nog voor de in wer- 'w king treding der wet zoovee! mogelijk tot vrijwillige opheffing der tienden te komen Daartoe zijn door de regeenug speciale be- palingen in het gewijzigd ontwerp opgeno- men. De verwijten van den heer Reyne, dat de regeling slap en aarzelend zoude zijn, e'f achtte do minister onverdiend. Opheffing Rb van tiendrecht zonder schadeloosstelling zou fl'f al zeer onrechtmatig zijn. In den aanvang zijner rede had de minis- y ter hulde gebracht aan de samenstellers van hei wetsontwerp en aan de vorige regeering, 'n, die deze zaak zeer heeft vergemadckelijfct. De minister van financiën be- handelde het voorschotstelsel van het ont- werp. Voor het ontvangen van voorschot komen o" in aanmerking zij die op schadeloosstelling 0' ineencu aanspraak te hebben en daarvan aangifte te doen, en verder de personen be- doeld bij do artt 65 en 72 van dit ontwerp. Voor de replieken begonnen verdedigde neg de hoor De Boer het ontwerp dat naar hij hoopte met groote moerderheid zou j worden aangenomen. Daarop volgden relieken van de hoeren pi van A s c h van W ij c k, Reyne, van Doorn, Pat ij n, van Wijnbergen, Tydeman, Lobman en van Idsin- ga, die in koofdaaak hun beswaren, in f' hun eerste rodevoeringen aangevoerd, hand haafden. Nadat de heer Heemskerk nog had betoogd, dat hij het ontwerp niet ongrond- wettig achtte en hij altijd een vijand van r> hot tiendrecht is geweest, werd de verdere A discussie verdaagd tot Woensdagmiddag te 2 uur. Besloten werd om op Donderdag 9 Mei Homolvaartedag) en den daarop volgenden Vrijdag niet te vergaderen, dooh wel a.s. Maandagmiddag te half twoo. Verzekeringontwerpen Door den Voorzitter zijn benoemd tot le den dor Commissie van Voorbereiding der veizekoringsoutwerpon do hoeren Lobman, Van Gijn. Lely, Nolens, De Klerk, De Waal Malefijt, Schaper, Tabna, A&lberae, Treub, Blooker en Kooien. Berichten. Ken tovrodonheidsbetui- i ging. Ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin is door den directeur der artillerio- inrichtingen aan de Hem brug, kolonel W. Rovers, aan het porsanoel dior inrichtingen het navolgende ter kennis gebracht. „H. M.. betuigt Haro hoog© tevredenheid aan het personeel dor inrichtingen over al- les wat Zij bij het bezoek heeft gezien. Zij betuigt Haren bijzonderen dank aan f degenen, dio door hun duidelijke uitleggin- 4 gen de waarde* van hot geziene verhoogden, f Zij betuigt Hare hoog© ingenomenheid J met de opstellingen on versieringen ter Harer i ooro aangebracht en zegt daarvoor in het bijzonder dank aan do werklioden der in- richtingen". H. M. de Koningin-Moeder te I)ol ft. Omtrent hetbeeoek van H. M. de Koningin-Moeder te Delft meldt men na- nor H. M. co Koningin-Moeder bezocht gis teren niet alloen het binnen-, maar ook hot buitcngeeticht van het krankzinnigengesticht het. St.-Joris Gasthuis". In het laatstge noemd onderdeel liahtte do tweede genees heer II. M. in. Tot enkele patiënten richtte TT >1 vricnr?olij?re woorden en op alle zalen werden bloemen achtergelaten. Het garaeche bezoek duurde twee uren. Naar het Loo zijn vertrokken, ten einde aldaar dienst te doen gedurende de maand Mei, Harer Majesteits kamerheer graaf Van By landt, tevens referendaris bij het Ka binet der Koningin, adjudant-majoor Van Hoogstraten, ordonnans-officier, jhr. Rei gersberg Vershiys en baron Van Heemstra, d.d. adjudant, van Z K. H. den Prins. De Loolaan. Naar het Hbld. ver neemt, heeft H. M. de Koningin eene beslis sing genomen in do bekende zaak betreffen de Loolaan onder Wassenaa' en Voorburg, en is daarbij de eigenaar van die laan, de lieer C. van den Dool te Voorburg, in het gelijk gesteld, zoodat, met vernietiging van do uitspraak van Gedep. Staten van Zuid- Holland, de Loolaan wordt afgevoerd van de leggers der openbare wegen en voetpa den van genoemde gemeenten. De gewone audientie's van de minis- tors van Landbouw, Nijverheid en Handel, van Financiën en van Binnenlandsche Zaken zullen resp. Woensdag, Donderdag en Zater dag niet plaats bebbon. Teekenon middelbaar on d e r w ij s. Blijkens het Verslag verklaarden verscheidene leden zich ingenomen met de indiening van het wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van art. 77 der wet tot regeling van heb middelbaar ouderwijs; zij juichten het toe, dat de regeering dcee par- tioelo wijziging niet heeft uitgesteld tot hot tijdstip, waarop eeu algemeone herneming van de wet op het middelbaar onderwijs aan de orde zal komen. Andere loden verklaarden met het wets ontwerp te kunnen meegaan, doch men vroeg of de regeoring, die het wetsontwerp beoogende een omvangrijker herziening, door haar voorgangster ingediend, heeft teruggenomen, voornemens is oen nieuwe al- gemeene herziening der wet in te dienen. 's R ij k s Munt. De St.-Ct. bevat een Kon. besluit van den 17en April (Staats blad no. 86), houdende wijziging van het K. B. van den 19en December 1901 (Staats blad no. 271), regelende de voorwaarden, waaronder voor rekening van anderen dan het Rijk aan 's Rijks Munt kan worden ge munt, medailles kunnen worden geslagen en stempels kunnen worden vervaardigd. Naar men aan de Gold. meldt, zal mr. P. C. 't Hooft (lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal, raadsheer in 't gerechts hof, lid van de Provinciale Staten van Gel derland) als lid van den .gemeenteraad van Arnhem ontslag nemen. Do kapitein ter zee A. L. Boelen, commandant van Hr. Ms. ,,Van Galen", te Hellevoetsluis, en hoofd van de opleiding voor jeugdige schepelingen aldaar, zal 1 Augustus a. s den zeedienst met pensioen verlaten. Naar do N. R. Ot. verneemt wordt hij in zijn functie opgevolgd door den kapt.-luit. ter zee H. Herman. Onde bevel van den kapitein-luite nant te zee K. J. Karscboom, vertrok Zater dag van Hellevoetsluis naar zee het instruc- tieochip Nautilus", tot het ondernemen van een kruistocht in den Noord-Atlanti schei» Oceaan, waarbij achtereenvolgens de havens te La Luy, Santa. Cruz de Teneriffe, La Luz en Cadix zullen worden aangedaan. Midden Augustus wordt deze bodem weder ïu Nederland terug verwacht. De kapiteins D. Overdiep, van het in structiebataljon te Kampen, en J. Dorré, van het 5e regiment infanterie te Amers foort, zullen met Mei erwisselen. De kapitein P. G. van Drunen, op verzoek overgeplaatst van het 2e naar het 7e reg. infanterie, is bestemd voor het bataljon van dat korps te Naarden. Andermaal is verlengd met 6 maan den de detaoheering bij de West-Indische landmacht van den kapitein der infanterie L. E. Hinridhs. De le luit. J. h'. Altmann, van het 4e regiment vesting-artillerie ;s benoemd tot adjudant bij het tkorps. Heden zijn van hunne detacheering bij de rijschool ontheven en gedetacheerd res pectievelijk bij de instructie-batterij, le en 00 reg. veld-artillerie de luitenants jhr. K. F. Juarles van Uffordt van het 2de, N. O. J. de Pauw Gerlings en F. H. Dolleman van het 3e regt. veld-artillerie. Do officier van gezondheid 2e klasse dr. J. van der Hoeve is overgeplaatst van de Kon. Mil. Academie te Breda naar het hospitaal te Utrecht. Van het 2e depot huzaren te Lei den, dat met Mei te Haarlem garnizoen gaat houden, zal voorlcopig een detache ment achterblijven onder bevel van djera len luitenant A. L. van Harpen Kuyper. D r. A. Kuyper. Naar men aan het Hbld. mededeelt, heeft zich een comité gevormd met het doel gelden >n te zamelen ton einde aan dr. A. Kuper op diens 708ten verjaardag, op 29 October a. s., een hulde blijk aan te bieden. Bij beschikking van den minister van binnen landsche zaken is, met ingang van 1 Mei 1907, op welken datum ook het genot zijner jaarwedde zal ingaan, benoemd tot tijdelijk assistent bij de Rijkscommissie tot het opmaken en uitgeven van een inventa ris en oene beschrijving van de Nederland- sche monumenten van geschiedenis en kunst, A. A. van Rijnbach, dioctararadrus in de Neder landsche letteren te Oegstgeest (Rijus- burgerweg C 1 e). De heer J. Brals, directeur der H. B. S te Delft, die heden zijn betrekking neer legt, nam gisteren afscheid van zijn school. Namens de leerare.. sprak do heer A. J. Goedkoop van Nello hartelijke woorden tot den scheidenden directeur en bood hij hem een fraaie studeerlamp aan. Bij monde van den leerling Van der Ma- rel werden den heer Brals aangeboden een eikenhouten bureau mot stoel en boeken- standaard Ook het college van B. en W. nam af scheid van dbn man, dio zoo vele jaren zijn krachten aan de school heeft gewijd. De heer C. M. van Heysselendeorn, commies ter secretarie te Rotterdam, vierde Maandag zijn 40-jarig ambtsfeest. Ten raadhuizo is de jubilaris, die belast is met de Lading van de af deeling Eigerado ar mengisteren ochtend in dé koffiekamer ont vangen en daar door den secretaris, mr. A. H. J. Heirasius. geluik gewenscht en. toege sproken uit naam van de gezamenlijke amb ten aren, werkzaam ter secretarie, de af dee ling financiën en een paar collega's met wie de jubilaris vroeger te Delf shaven is werk zaam geweest Hierbij werd den heer Vara Heyzelendoorn een notenhouten boekenkast- aangeboden. Ook van andere zijden gewerden den jubi laris gelukwensohen en 'bloemgeschenkenals blijk van de achting cn sympathie die hij zich verworven heeft. (N. R. Ct.) De heer John. F. Hulk, die met 1 Mei de betrekking van secretaris van Arti verwisselt met die van conservator van Teyler te Haarlem (afd. kunst), heeft Zon dag afscheid genomen van Arti. Bart van Hove sprak den vertrekkende hartelijk toe en bood hem namens een 130-tal Kunst broeders cn kunstvrienden een album aan met teekeningen. De kunstlievende leden van Arti vereerden hem een bronzen buste (op groen marmer voetstuk) van zijn be jaarden vader, door Bart Van Hove gemaakt. Het album ging vergezeld van een album, bevattende de namen der schenkers. Do heer Hulk dankte allen hartelijk voor de wijze, waarop men gemeend had zijn dien sten aan de Mij. te beloonen. De eerewijn ging rond. Aan den heer J. E. v. d. Wielen is mot ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als lid der redactie van Land en Volk; de heer v. d. Wielen bliift echter als medewer ker aan het blad verbonden. L. en V. Aangesteld tot tijdelijk schrijver bij het departement van oorlog de gepensioneer de sergeant-majoor A. J. F. Scheephorst. Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië oon te worden benoemd tot onderwijzer 3e klasse bij het openbare Europeesche onder wijs daar te lande L. Lakeman. Maandag werd op do oude Israëlieti- scho begraafplaats aan de Dijkstraat te Rot terdam bi stillen eenvoud ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. J. Polak, oudste lid dei' welbekende firma A. J. Polak en Zonen, te Rotterdam. De firma verliest in dezen overledene een krachtig hoofd, de gemeente een geacht bur ger, de Israëlietischo gemeente een stillen weldoener, aan wien velen zeer veel verplicht zijn. Eenvoudig als hij was streefde hij nim mer naar eer en roem on aanvaardde alleen die betrekkingen waar hij werkelijk nuttig werkzaam kon ziju. Zoo was hij vele jaren penningmeestei van het Israëlietische arm bestuur en regent van het gesticht van Is raëlietische oude lieden en zieken. Velen verhezen in hem een ernstig raads man en steun De overledene had zich ook door verschei- Het Utrechtsch Genootschap van K. en Breitkopi verschenen, naam gemaakt bij de vakmannen. Hij wai een geleerd man on diep doorgedrongen in de muziekwetenschap. Zijn naam zal stellig niet vergeten worden. Het Utrechtse' Genootschap van K. en W. telde den overledene onder zijn leden. Vad. De Ruyter en „Onze Vloot." Op den 23en Maart werd door den com mandant, den kapitein er zee P. C. Swaan, van H. M. pantserschip do Ruyter, liggen de te Soerabaya, een palmtak, als hulde blijk van de Vereeniging ,,Onze Vloot", gehecht aan het portret van admiraal De Ruyter, dat zich daar aau boord bevindt. Dit portret was daarvoor aan dek ge plaatst en deze hulde werd bewezen in do tegenwoordigheid der geheel© equipage. aBij het op 24 era 25 April j.l. ge houden toelatingsexamen voor de cursussen der Nederlandsche Heidemaatschappij zijn toegelaten -. tot afdeeling A: J. Arendsen te Hengelo (O), G. M. Blom te De Bilt, D. H. Oolthoff, te Zutphen, G. H. Dijlkerman te Zutphen, A. Eipe te Har derwijk, G van Hunen te Hoenderlo, A. 11. Kruitboscth te Br urn/men, G. Moesbergen te Woudenberg, A. C. Mulder te Hummelo, W. van Nie te Amsterdam, J. C. Rey te de Bung (Tessel), A. J. Stukje te Ter Apel, en A. Troost te Groote-Ypoilder. tot afdeeling B A. Bloon te Wodvega, A. O. Bonthuis te Groningen, M. Evers te Apeldoorn, W. Specht Gryp te Schoonhoven, L. van Heug- ten te Griendrtsveen, J. Kets te Oosterbeek, H. van Leusen te Deventer, N. M. de Ligt Jr. te Middelburg, A. Meyer, te Gronin gen, W. C. Meyerink te de Bfrlt, en M Oonik te Winterswijk. 20 candidaten trokken zich terug of wer den afgewezen. Voetbal. Het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond verzoekt ons het volgende mede te deelen in verband met den HollandBelgië-wedstrijd op Hemels- vaartdag. Van de gelegenheid tot het bekomen van toegangskaarten tegen de gereduceerde prij zen (f 1 zitplaatsen, f 0.50 eerste rang en f 0.25 tweede rang) is reeds zoo druk ge bruik gemaakt, dat het oorspronkelijk be schikbaar zijnde getal plaatsen bijna is uit verkocht. Teneinde aan alle toeschouwers, die zich aanmelden de gelegenheid te geven den wed strijd te zien en het geheel e publiek zooveel mogelijk een onbelemmerd gezicht op het spel to geven, moest men overgaan tot hot nomen van buitengewone maatregelen, die gepaard gaan met bijzondere kosten. Met het oog daarop werd besloten de ge legenheid tot het bekomen van plaatsen te gen bovengenoemde prijzen to beperken met dien verstande, dat do reeds in omloop ge brachte on nog bij de verschillende dépots voorhanden zijnde kaarten (van eiken rang 2000 stuks) tot 7 Mei verkrijgbaar zijn bij de ouder te noemen adres tegen lageren prija. Alle later uit te geven kaarten (boven 2000 genummerd) zullen echter tegen de oor spronkelijke prijzen verkrijgbaar zijn (f 1.50 zitplaatsen, f 0.75 eerste rang en f 0.50 tweede rang). Het depót is gevestigd voor Utrecht bij II. J. Makkink, Nieuwe Gracht 69. De wedstrijd vangt om half drie aan. De toegang tot het terrein wordt om T2 uur opengesteld. Men verwacht bij dezen wedstrijd belang rijk meer publiek dan in Den Haag bij den HollandEngeland wedstrijd. Het is dus zaak zich zoo spoedig mogelijk van een toe gangsbewijs te voorzien, voor men voor een uitverkocht veld komt te staan. „De Eendracht". De raad van beheer heeft een circulaire verzonden waar uit blijkt, dat dr. Van Eeden de activitei ten van de Vereeniging voor werkverschaf fing „De Eendracht" heeft overgenomen. De spaarkas werkt nu door onder verant woordelijkheid van dr. Van Eeden privé, zoodat bij niet meer zal optreden als direc teur van de Vereeniging voor werkverschaf fing. Ora echter geen verwarring te stichten, zal de zaak dezelfde naam blijven dragen en dus werken onder Maatschappij „De Eendracht". Ook blijft de zetel van de zaak in de Vij zelstraat 5660, Amsterdam. De zaak-Le Fèvre de Mon- tigny en De Geer. De procureur-gene raal bij het gerechtshof te Amsterdam heeft in do strafzaak tegen Le Fèvre de Montigny en De Geer, waarvan' do openbare behande ling in hooger beroep Dinsdag 21 Mei a.s. een aanvang zal nemen, om achtereenvol gens te worden voortgezet en hoogstwaar schijnlijk dan Zaterdag van die week te eindigen. 27 getuigen zijn gedagvaard, al len reeds in eerste instantie gehoord', o.a. mr. A. Ph .Th. Eijssell, raadsheer in den Hoogen Raad; G. Vas Visser, directeur der Hollanaschc Hypotheekbank; Ch. S. Gil- Ihuijs, boekhouder bij: de Holl. Hypotheek bank en anderen. Vat' de zijde der verdediging zijn geene getuigen gedagvaard. De gewone strafkamer van het gerechts hof zal over deze zaak zittenzij bestaat uit de raadslieeren mrs. J. G. Vogel, presi dent; E. Star Busmanm, A. J. Karseboom, A. Teixeira de Mattos en R. H. A. M. Ronnno (nog niet geïnstalleerd), raadsliee ren B. Simons, bijzittend raadsheer; jhr. P. A J. van den Braradeler, advocaat- generaal mr. M. J. Ciaasera, substituut griffier. Als raadsheer-rapporteur zal fun- geeren mr. P. J. Rijleveld. Aangezien beide beklaagden gedetineerd zijn, heeft de president van het gerechtshof hun een raadsman toegevoegd, te weten aan beki. De Montigny mr. J. Kappeijne van do Coppello, cn aan bek-1. De Geer mr. Th. Muller Massis, dezelfde advocaten al zoo, die de beklaagden in eerste instantie hebben verdedigd. De moord te Mill. Peter Ver- bruggec, geboren en wonende te Mill, land bouwer, oud 53 jaar, tharas gedetineerd, is door de rechtbank te 's Hertogenbosch schuldig verklaard aan opzettelijke zware mishandeling van den veldwachter Maas te Mill aldaar gepleegd in den avond van 28 Januari jl.tengevolge waarvan genoemde Maas is overleden, en veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaren, onder af trek der voorloopige hechtenis. Het O. M. had tegen hem een gevangenisstraf geëischt van twee jaar en zes maanden, eveneens met aftrek der voorloopige hechtenis. De moord te And ij k. De recht bank te Alkmaar veroordeelde overeenkom stig den eisch van het O. M., Ente Zwam wegens moord tot 14 jaren en Vrouwtje Dek ker, huisvrouw van Johannes Berkhout, den vermoorde, tot 8 maanden gevangenisstraf Ontoerekenbaar. Do 26-jarige boekhoudster te Amsterdam, die f 205 ten nadeele van haar patroons ontvreemdde, zal, volgens vonnis der rechtbank aldaar, in een krankzinnigengesticht worden onderge bracht, voor een proeftijd, een jaar niet te boven gaande. Wederrechtelijke opvoe ringvan Allerzielen. De rechtbank te Almelo veroordeelde gisteren de leden der Socialistische Tooneelvereeniging, die wederrechtelijk Heijermans' „Allerzielen" opvoerden, ieder tot f 8 boet? of 8 dagen hechtenis. Het O. M. had voor elk f 20 boete, sub sidiair 5 dagen hechtenis geoischt. Diefstal van horloges. Toen de heer J. v. W., goud- en zilverkashou der aan de Krommestraat te Amersfoort, Maandagavond ruim elf uur van liet station terugkeerde, zag hij voor zijn huis eenige huzaren, die op zijn nadering de vlucht namen. Naderbij gekomen, kwam hij tot de ontdekking, dat twee ruiten waren inge drukt en eenige horloges, kettingen, rin gen enz. waren gestolen. Andere lagen op den stoep. De recherche, onmiddellijk gewaarschuwd, vond reeds een der horloges terug, in de kazerne in een stroozak verstopt. Het onderzoek, dat nogal wordt bemoei lijkt door het vertrek van het escadron naar Amsterdam, wordt voortgezet. Merkwaardige vondst. Men meldt uit Gouda aan de N. R. Ot. Niemand heeft zich nog aangemeld om do f 2300, die in het begin der vorige week in den Bloemendaalschen weg bij Gouda zijn gevonden door een drietal kinderen van den boerenwerkman Yan Kempen. De kin denen, op weg naar school, vonden bij de z.g. witte brug, aan den kant van den weg, naast de schoeiing, een oude blikken doos, die een gewone wandelaar niet zou hebben opgeraapt. De kinderen deden het echter wol. Het deksel ging er gemakkelijk af en het jongetje, dat do doo& opende, kende de daarin verborgen waarde niet (20 bankbiljetten van f 100 elk), doch een ander meisje nam de papiertjes van hem over. In de blikken doos zat nog een kleiner, een z.g. schoensmeerdoos je. Het deksel hiervan was al eenigszins verroest, zoodat het doosje, waarin een bankbiljet van f 300 zat verborgen, moeilijk te openoi was De kindoren gooiden de beide doosje® in de sloot en gaven het geldswaardig papier in bewaring aan een vrouw, daar in do buurt wonende, met wier kinderen dc ge lukkige vinders gewoonhjk on cok thans naar school gingen in het dorp Waddings veen. 's Middags na schooltijd werd do vondst veder teruggehaald en bij de ouders thuisge bracht, die wat vreemd opkeken. Den volgenden dag werden de burgemees ter van Waddingsveen en de wethouder, bij wien de arbeider Van Kempen werkzaam is, met een en ander in kennis gesteld. De nummers der bankbiljetten werden genoteerd. Yan Kempen zelf behield het geld. Zaterdag beert de pok tie van Waddings veen gevischt naar de door de kinderen weg geworpen doosjes, doch zonder resultaat. Die doosjes, konden, zoo dacht men, eenige aan wijzing geven. Men vermoedt dat het gevonden geld van diefstal afkomstig is en dat het daar in ver legenheid is neergelegd of verstopt. Ook wijst alles er op, dat de doos er nog niet lang gelegen kan hebben. Een levende doode. In. Amster dam verspreidde zich Maandag het gerucht, dat dc- daar algemeen bekende notaris Lu- berg op zeer treurige wijze zou zijn over leden Intussohen eohter deed de „overledene" dou voigenden morgen door zijn versdhij- ning op een der plaatselijke redactiebureaux overtuigend blijken/dat dit gerucht onjuist geweest is. De betrokkene ondervond veel overlas' ten gevolge van zijn ge waaraden dood. Door de tram gedood. Gister morgen II uur geraakte op de Zuidiblaak tegenover het Rijkstelegraafkantoor te Rot terdam, een werkman, K. Henniip, in dienst van een briquetfcerahandel, onder een electri- sohe tramwagen van lijra o. De mam zal klem onder dera baanschuiver en werd dcodelij'k geiwond opgenomen en per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, al waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Brand in de Nes. Geweldige consternatie in de Nes Maandagavond om streeks tien uur, vertelt het Hbld. De groot© motorwagen van do brandweerkazerne aan de Prinsengracht kwam toeterend en schel lend over den Dam snorren, en werd met groote behendigheid de Nes ingestuurd, 't Publiek er hollend achteraan, politie eveneens hollend, de menschen angstig op gejaagd door bet waarschuwend signaal van den wagen met de Mag^rusladder, van den anderen kant luid getingel van een aanren- nede stoomspuit, bezoekers van de „Music Hall" en „Empire" stormend naar buiten, ramen vlogen open, geschreeuw boven en beneden, de nauwe straat vullend met on beschrijflijk lawaai, 't Sop bleek de kool niet waard een begin van brand in een kroegje, algemeene teleurstelling, publiek tierend en mopperend terug. Weer gewone Nes-stemming. Brand. Gistermiddag half twaalf brak een groote "brand uit in een blok van acht woningera, staande op den Brinkweg te Enschedé. Do woning van den vrachtrijder S. is totaal uitgebrand de andere gedeel telijk. Een pakhuis ingestort. Maan dagmiddag omstreeks half een stortte het pakhuis van den heen- Vromen aan de Laar straat te Zutphen in. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaat® het werkvolk was al schaften. School- en Kerknieuws. Prof. M. A. Gooszen, «sedert 1878 hoog leeraar vanwege de Ned. Herv. Kerk te Leiden, die aan het einde van dezen academischen cur sus zijn ambt zal neerleggen, vierde gisteren onder vele blijken van belangstelling zijn 70en geboortedag, al had geen openbare huldiging plaats. Er werd receptie gehouden ten zijnen huize, waarvan vele hoogleeraren, oud-leerlingen en leerlingen gebruik maakten, terwijl ook eene oommissie uit de Synode den hoogleeraar kwam gelukwenschen. De leerlingen zonden den leermeester een kostbaar bloemstuk. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan de Rijks-hoogere burgerschool te Sappe- meer, met 1 September a. 6-, zal te vervullen zijn de betrekking van leeraar in de Fransche taal. Het getal wekelijks te geven lesuren bedraagt voor den cursus 1906/1907 22. Voorts dat aan de Rijks-hoogere burgerschool te Warffum, met 1 September a. s., zal zijn te vervullen de betrekking van leeraar in de Ne derlandsche taal. Het getal wekelijks te geven lesuren bedraagt 9. Zij die voor deze betrekkingen in aanmerking wen6chen te komen, gelieven zich vóór 9 Mei e. k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, ar. J. Campert, te 's-Gra- venhage, eventueel met opgave van het getal dienstjaren, door hen als leeraar aan eene hoo- gere burgerschool of een gymnasium doorge bracht aDe Bond van R. K. kiesvereenigin- gen zal, volgens „De Tijd", den 23en Mei a.s. te Utrecht ieen vergadering honden. aDe Bond va.i Leer ar es sen bij het huishoudonderwijs heeft te Utrecht oen druk bezochte vergadering gehouden. Besloten werd eenige wijziging te bren gen in het afnemen van examen voor leerare® in koken en voedingsleer. Mej. M. J. Huizinga behandelde de quaestie: „Is er eenheid in de opleiding voor huishoudkundige" en „hulp in de huishouding". Zij kwam tot de conclusie, dat eenheid op verschillende punten niet be staat; dat het gewenscht is deze te verkrij gen en dat de middelen om daartoe te ge raken moeten beraamd worden door een commissie, waarin de directrices gevraagd zullen worden zitting te nemen. Verder sprak mej. Marg. Meyboom over „Coöperatief Huishouden". aIn de gisterenmorgen gehouden raads vergadering werd door den burgemeester der gemeente De Bilt aan den Raad mededeelang gedaan dat hij met ingang van 1 Juli a.s. aan H. M. de Koningin ontslag heeft ge vraagd als 'burgemeester. Jibr. mr. D. de Blocq van Haerema de

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2