KOLONIËN. BINNENLAND. dat d» regeering geen enkoio inbreuk op hare politiek m dit opzicht kon toelaten, ook niet bij wijze vau proef. Hier bestond geen mogelijkheid votft een compromis. In- tusschei' had do discussie op andere metho den gewezen, waardoor do onderlinge han- deLs1*-tidkkingeu tusschen de verschil lende doelen van het rijk bevorderd zouden, kun nen worden, inzonderheid de verbetering van de stoomvaartdiensten, de vermeerde ring van het aantal handelsagenten ia de koloniëu en de afschaffing of vermindering van do rechten in het Suez-kanaal. Omtrent al deoc zaken is Z. Ms regeering gaarne bereid tot onderzoek en medewerking bij elk piactisch voorstel. Portugal. Lissabon. 2 Mei. Het ministerie is opnieuw samengesteld. Luciano Monteiro is minister va» buiten 1 andsche zaken geworden en Mar- tino Carvalho minister van financiën. Rtwtond. Het Petersburgscho telegr aai agen tsc h ap bericht» uit Potersburg, dat do voorzitter van d» Rijksdoeina Goïowin. Maandagavond nog een bezoek bij Stolypin heeft gebracht en Dinsdagochtend bij don minister van oorlog, om verontschuldigingen te maken over de beleedigonde woorden, die in dover gadenng over het leger waren gesproken Nadat in de rijksdoema het debat over do vaststelling van het contingent reeruten ge- Sloten Was. logde Golowin de volgende ver klaring af Wij zijn gisteren in de vergadering ge tuige geweest van een betreurenswaardig voorval Men heeft hier een meening over het dappere Russische leger geuit, die men ongetwijfeld als een beleedïging voor het le ger moet opvatten. Ik ben vam «x>rdeei, dat ons leger zich altijd door zelfverloochening bij de vervulling van zijn zwaJ© plichten, door hooge tucht en onwrikbare aanhanke lijkheid aan zijn vaderland en zijn hoog- stcu bevelhebber onderscheiden heeft. Deze eigenschappen van ons leger worden in de heelc wereld erkend en verdienen gewis slechts lof en waardeering. Het is duidelijk, dat de Rijksdoema ongetwijfeld tegen de woorden, die een lid dor Rijksdoema hier ovei; het leger geuit» heeft, verzet aantce- kent.' (Stormachtige toejuiching) Petersburg, 2 Mei. De Rijksraad heeft in zijn geheime zitting van heden het wetsont werp betreffende het recruten-contingent voor 1907 met algemeene stemmen aangeno men. Balkanlanden. Do Grieksche consuls in Burgas, Varna, Adriancfpel en Dedeagatsdk hebben naar Athene beridbt, dat de landverhuizersbe weging onder de in BuUgarije wonende Grie ken een grooten omvang heeft aangenomen. Do Grieksche regeering heeft bij de Kamer een voorstel ingediend om haar een crednet van 600 000 drachmen toe te staan, dat zal worden besteed tot ondersteuning van de lieden, die in Griekenland eene toevlucht komen zoeken. Marokko. Het maghzeu heeft aan de mogendheden medegedeeld, dat de draadlooze telegrafie regeeringsmcnopolio is en dat wordt over wogen, of het. de uitvoering zelf ter hand zal nemen of in concessie zal uitgeven. De vertegenwoordiger van eene internationale maatschappij is te Tangier aangekomen en zal zich naar Fez begeven, om met het maghzen te onderhandelen ovor de oprich ting van een maatschappij In eet.o circulaire, die Mohammed el Tor ree aan de gezanten te Tanger 'heeft doen toekomen, wordt bericht, dat. het magihzen vergunning verleend heeft tot den kusthan del. Zuid-Afrika. Londen, H Mei. Do Times bericht uit Kaapstad, dat daar gisteren eene openbare •vergadering is gehouden, om eene bel a te vragen op ruwe diamanten met. het de nijverheid van het kloven en bewerken van de diamanten naar de kolonie over te brengen. Men bericht, dat de rogeering eene sympathieke ontvangst gaf aan eene depu tatie van de vergadering. Allerlei. vTe Chicago is een tentoonstelling ge opend van verduurzaamde levensmiddelen, lie vier groote maatschappijen doen er niet aan mee. De tentoonstelling, waartoe men schen uit allerlei landen zijn uitgenoodigd, moet toonen hoeveel zorg er in Chicago be steed wordt aan de bereiding en de inpak king van vleesch en andere eetwaren, die in 'blik de wereld ingaan. vIn Japan staken mijnwerkers ten ge tal o van tweeduizend, nl. aan do kolenmijn Hor on ai in Hokkaido. Zij staken kantoren en gebouwen in brand. Bij een botsing met. de politie werden verscheidene stakers ge wond. vIlot in de Newa gezonken schip ..Archangelsk", waarmee, zooals men weet, 60 menschen omkwamen, is dezer dagen gelicht. Hoe gewetenloos de Petorsburgsche rivierpolitie optreedt, bewijst het volgende op duidelijke wijze: ,,IIot stoomschip Archangelsk" werd 27 jaar geleden op een werf in Finland gebouwd voor eon Finscho passagiersboot-maatschappij en heeft 15 jaar dienst gedaan voor .deze maatschappij. Twaalf jaar geleden werd de „Archangelsk" met acht of negen andere oude schepen als iet meer geschikt zijndo voor den dienst, verkocht aan den meestbiedende. Een Pe torsburgsche reeder Schtchistow werd nu eigenaar van deze drijvende doodkist. Hij voorzag het schip van een nieuw verfje,- kalefaterde het hier en daar een beetje en stelde het weer in dienst. Voor ongeveer twee weken werd dezo audc. verrotte kast door een technische commissie, waarin zit ting hadden ingenieurs van de marine en cenigo rivierpolitie-beambten met hun chef aan het hoofd aan „een nauwkourig en zaakkundig onderzoek" onderworpen on voor bruikbaar verklaard, hoewel haar de toestand van het schip zeer goed bekend wa& Schtchistow is, zoo merkte oen Peters- burgsch blad op, een zeer slimmo man, d;e ii et do hooge Russische bureaucraten weet cm te gaan. Ondertusschen heeft dit onvol ledige onderzoek weer aan 60 menschen hel leven gekost. vOp den weg van Charlottenburg naar Spandau heeft Donderdagavond een zwaar ongeluk plaats gehad, een goederentrein' reed bij Ruhleben een wagen van de Span- dausche tram in de flank, zoodat deze ver brijzeld werd en twee personen gedood on 17 zwaar gewond werden. OOST-INDIË Aittboina. Blijkens een uit Nederl. Indië ont vangen telegram is de weerspannig gewor den kampong Wakpapapi op het eiland Babber (residentie Amboina) ge-nomen. De vijand had 13 dooden. terwijl onzer zijds onbeduidend werd gewond één Eüro- peesch militair beneden don rang van offi cier. Het verzet is gebroken. Kameroverzicht Tweede Kamer. T Was Donderdag een dag van amende menten, en vooral de heer Van Doorn heeft zich in dat opzicht niet onbetuigd ge laten. De beraadslaging begon over het Woens dag aangeboden nieuwe artikel 23bis, voor gesteld door den heer Tydeman, waarin nog een kleine verandering werd gebracht, ui. dat het voorzitterschap van de vergade ringen der voorzitters van tiendcommissies zou worden bekleed door den minister van landbouw of een door hem aan te wijzen persoon. Oorspronkelijk stond er ambte naar". •Bij artikel 27 had de lieer Van Doorn een amendement voorgesteld, dat de strek king had om de rechten der tiendheffers beter te verzekeren, en wel voor het geval als deze mochten verzuimen aangifte te doen binnen den bepaalden termijn. De quaestie liep voornamelijk over de moeilijkheid' als b.v. er tien gerechtigden zijn van een tiend en slechts negen zich aanmelden voor de schadoloosstell ing. De heer Van Doorn wenschte uitge maakt te zien, dat die t'ende dan zijn aan spraken behield, terwijl de hoer Kolk man er op wees, dat z. i. in zoo'n geval de schadeloosstelling aan de 9 zich aangemeld hebbenden zou worden uitbetaald, terwijl dan de tiende zijn aandeel langs civiel-rech- telijke weg maar moest zien te krijgen van de andere negen. Intusschen werd deze quaestie aangehouden tot later. Ook op art. 28 had de heer Van Doorn een amendement ingediend, strekkende om te bepalen, dat de belanghebbenden bij het voeren van een rechtsgeding voor den rech ter (dus bij een beroej> van d'e uitspraak eener tiendeommissie), de bescheiden en kaar ten op de zaak betrekking hebbende kan terugkrijgen De minister bestreed dit amendement, dat aanleiding gaf tot een vrij scherpe dis cussie tusschen de heeren Van Doorn en Patijn, welke laatste den voorsteller er een verwijt van maakte, dat hij zijn amen dement niot vooraf schriftelijk had toege licht, waarop de heer Van Doorn ant woordde, dat- als de Commissie van Rappor teurs de strekking van zijtn amendement ma 36 uren nog niet gesnapt had, zij het maar moest opgeven. Nadat de Commissie van Rapporteurs een ander amendement had voorgesteld waarvoor de vergadering een half uur was geschorst geweest. en do nrnister het amendement-Van Doorn was blijven ontraden, werd dit laatste toch aan genomen. cn wel met 40 tegen 20 stemmen. Het amendement van do C. v. R. was daar door vervallen Nog op enkele andere artikelen waren door den heer Van Doorn amendementen in gediend, welke op de practische uitvoering der wet betrekking hadden speciaal wat be treft de procedure. Een van de belangrijkste daarvan gold art. 38, waarin geregeld wordt het "beroep, als men z'ch door het besluit eener tiend- commissie bezwaard gevoeld. Hier kwam het oij de algemeene beraadslagingen uitvoerig besproken grondwettige bezwaar aan de orde. De lieer Van Doorn wenschte be- paald.te zien, dat hij die zich door het be sluit van de tiendcommissie bezwaard ge voeld. „het. geschil kan onderwerpen aan deri burgerlijken rechter." De heer Van Sasae van Ysselt verklaarde, dat als dat amendement werd aangenomen, zijn grondwettig bezwaar zou zijn vervallen. De min s t e r wees er op, dat hierdoor dus werd uitgemaakt dat het burgerlijk ge ding eerst begint bij de behandeling voor den rechter, en dat de uitspraken der tiend- commissies niet zijn rechterlijke uitspraken. Hij meende echter, dat. op eenvoudige wijze aan den wensch van den heer Van Doorn te voldoen zou zijn, door in het- arti kel te lezen, dat zij, die zich bezwaard achten, „tegen het besluit- der tien doom - missie kunnen opkomen". Met deze lezing nam de heer Van Doorn genoegen en hij trok zijn amendement derhalve in. Ook in artt. 39 en 40, betrokking heb bende op de dagvaarding, ingeval van be roep op den vechter, werden naar aanleiding van amendementen van don heer Van Doorn kleine wijzigingen gebracht, waar van de verdere behandeling werd verdaagd tot Vrijdagmorgen 1uur. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 3 Mei bevat o. m. de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen P .H. Lexis, leeraar aan do R. H. B 3. te Helmond; benoemd bij den Rijks-waterstaat tot bureelambtcnaar 3o klasse J J. Limpens te Maastrichttot opzichter 4e klasse S. Sijbeema, te Roermond bevorderd tot opzichter 2e klasse Th G Verhoeff, thans idem 3e klasse; het idem 3e kiasse A. de Jong, thans idem 4e klasse; ter belooning van krijgsverrichtingen in Papianna Oeli benoemd tot ridder 4o klasse der Militaire Willemsorde do Europeesche sergeant J. C. Taris. de Amboinoesche fuse lier S. Ririhena, de inlandsche fuselier Sipon- Alias Sesokromo; in de Zuider- en Ooster- afdcciing van Borneo do lo luitenant der infanterie W. F. H. Epko; bij afzonderlijke dagorder eervol vermeld dc Europeesche sergeant F. J. Timmer, allen van het Indische leger de officier van ge zondheid lo klasse idem, dr. J. S. Frede- rikh, ter zake van zijn gedrag bij een be schieting der 8en September 1904 aan de Kroeeng Meurombo ageerende colonne; eervol ontslagen do .ichtwachtcr-machi- nist van Rijks lichtschip „Haaks", W. Bakker. Uitgenoodigd waren voor het din-er van gisteren ten paleize Het Loobaron Mollerus van Westkerke, Commissaris der Koningin in de provincie Gelderjand, en ibaronesso Mollerus van Westikcrk©jbr. A. Röell, burgemeester van Arnhem en me vrouw Röellmevrouw de douairière van Haersma do With, geboren Van Weede; mevrouw Van Geen, en mevr. Van Reigers berg Versluys, geboren barones Schim mei- penninck. Hare Majesteit do Koningin had- mevrouw Julia Culp doen uitnoodigen, zien gisterenavond ten paleize Het Loo te doen hooren. Vorstel ij k bezoek. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal de Koning van Spanje vermoedelijk dezen zomer een bezoek aan onze Koningin brengen. De Koning, al of niet vergezeld van Zijn Gemalin, zal dan op het Koninklijke paleis op den Dam te Amsterdam, door H. M. ontvangen worden Het bezoek kau, als het doorgaat, om streeks Juli verwacht worden. Voorschotten aan Indië. Ten einde voorschotten aan de Indische kas te kunnen blijven doen, is ^ij Kon. besluit de minister van Financiën gemachtigd tot <'e uitgifte van schatkistbiljetten en schatkist pro messen tot een gezamenlijk bedrag van f 9.000.000. De rente der schatkistbiljetten wordt, zoo lang daaromtrent niet nader is beschikt, bepaald op 4 pCt. in het jaar. Commissie van v oor be re i- d ing. Uit goede bron wordt aan l>e Tijd medegedeeld, dat in de Tweede Kamer de niet-benoeming van den heer Passtoors :n de oommissie van voorbereiding voor de ver- zekeringsontwerpen groote verbazing heeft gewekt, daar het velen leden bekend was, dat genoemd lid door de katholieke Kamer- club voor benoeming werd aanbevolen. Amsterdamscho Raad. In de Wicnsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad dreigde een adres van vereeni- gingen van ambtenaren in gemeentedienst naar aanleiding van het verleenen van niet g j* rr.agd eervol ontslag aan een klerk der gosfabnek, die (tegen hooge rente) geld leende aan mede-ambtenaren, aanleiding te zullen geven tot een uitvoerig debat. Nu werd er evengoed wel het noodige over ge zegd, doch B. en W. gaven in overweging /maar liever niet al te diep op do zaak in te gaan en openden het uitzicht, dat de man weer in gemeentedienst zou kunnen wor den geplaatst. Op de agenda voor deze raadsvergadering sioid de wijziging van het tramtarief. Er waren echter door tal van combinaties vau raadslieden zóóveel amendementen inge- t'.cid, dat de zaak moeielijk te overzim was. Een voorstel van den heer Boissevain om over al die voorstellen een rapport van den directeur der gemeentetram te vragen, werd, ofschoon B. en W. er op wezen, dat dit aan leiding zou geven tot groot tijdverlies, aan genomen. Een zeer uitgebreid debat werd gevoerd over de voordracht tot wijziging van de vér- ordening, regelende den werkkring van de Commrisie van Bijstand in het- beheer der publieke werken. Terwijl B en W. voorstel den te lezendat de Commissie bevoegd is om den directeur van P. W. of ambte naren te hooren en ook aan dezen op de in uitvoering zijnde werken inlichtingen te vragen, wenschte de commissie zelve de oude bepaling gehandhaafd te zien, dat ieder lid individueel dat recht zou hebben. De Vooratter meende, dat dit in strijd is met de gemeentewet, maar desniettemin werd een amendement van den heer Caroli in boven- genoemden zin aangenomen met 30 tegen 8 stemmen. In den aanvang ,d©r zitting had mr. Van Gigcli gelegenheid gekregen de door hem aangekondigde interpellatie te houden over het gebruik van motoromnibussen in nauwe straten en over hooge bruggen en dit naar aanleiding van een ongeluk, veroor zaakt door een motorwagen bij de brandweer en oen daaruit voortvloeiend strafproces, waarbij door het O. M. vrijspraak voor den wagenbestuurder is gevraagd. Wetenschap pelijk moet namelijk zijn bewezen, dat er vooral op hellingen en bij glibberige kei be strating omstandigheden aanwezig kunnen zijn, waaronder de wagen niet voor „slip pen" met, de gevolgen van dien, is te be hoeden. Een motie van den interpellant om B en W. uit te noodigen een nader onder zoek in te stellen omtrent do zaak en in tusschen op te schorten het raadsbesluit tot instelling van een gemeentelijken motor wagendien st ter verbinding van de Jordaan met den Dam, werd ten slotte zonder hoof delijke stemming aangenomen De officier van administratie der 2de klasso J. Mager en de officier van gezond heid der 2de klasse W. de Vries worden met 23 dezer geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. instructieschip „Urania" De luitenant ter zee der 2de klasse H. J. Hartkamp, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip voornoemd, wordt met d> en zelfden datum gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. instructeschip „Ever". De volgende alphabetise he aanbove lingslijst is opgemaakt voor kantonrechter te Den Helder: mrs. J. C. baron Creutz, J. J. Neuman de Loos en J. Sluis, griffiers resp. bij do kantongerechten te GoldermaJ- sen. Alfen en Middelburg. Willem R o y a a r d s. Tegelijk met- de Duitse lie bladen, waarin gerept wordt van liet „Grosses ucd Schoncs", op Royaards' Dramen - V ortrags- A ben dte Berlijn geboden, ontvangen we ©en tele gram van onzen correspondent daar, berich tend dat Royaards ziek is geworden. Reeds toen hij te Berlijn is aangekomen, was hij zoo onwel, dat hij een dokter raad plegen moest en slechts met de grootste in spanning is kunnen optreden. Dinsdag den 30en wilde hij onmiddellijk naar Nederland terugkeeren om er verpleegd te kunnen worden. Maar een lichtte long ontsteking heeft zijn vertrok onmogelijk ge maakt en hij was gedwongen te Berlijn naar een ziekenhuis te gaan. N. R. C. De redders van den Hoek Ten kantore van do firma John Hudig, agenten van Lloyds te Rotterdam, werd gis teren door don vertegenwoordiger, den heer J. FranklinAdams de zilveren medaille van Lloyds uitgereikt aan Gerrit Jansen, Jan van Rees, Martin Sperling en Klaas Ree. Wegens het stormweer was Jansen te Hoek van Holland gebleven, terwijl aan Klaas Ree wegens een operatie in het zie8buhui9 aldaar niet aanwezig kon zijn. De medaille bestaat 9edert 1837 en werd sinds dien aan 114 personen toegekend. Conor*» voor Zondoflornot. Dv afdeeling 's Gravenhage der Ver- eeniging ter bevordering van Zondagsrust betoonde zich Dinsdagavond na 9£ uur een vriendelijke gastvrouw tegemover het hoofd bestuur der instelling, de afgevaardigden en leden die voor 't congres op Woensdag, naar de stad waren gekomen en door de afdeeling tot een samenzijn in de kleine foyer van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen waren genoodigd. Na de gebruikelijke kennismaking of her nieuwing daarvan was de afdeelings-voorzit- ter jhr mr. Von Wei Ier, do tolk van het be stuur met een hartelijk welkom tot de aan wezigen In zijn toespraak een terugblik werpende op het streven der Veroeniging se dert haar 25-jarig bestaan, erkemde hij het groote nut van haar werken voor een we- kelijkschen rustdag in het belang van de geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van den mensch, maar kon hij niet verzwijgen de moeilijkheden, waarop de toepassing van de Zondagsrust op het maatschappelijk leven stuit, een verzet, dat hij toeschreef aan ma terialistische overwegingen. Daardoor kwam het, dat men er nog niet in geslaagd is de platonische- liefde voor het beginsel te ver vangen door geestkracht. Alleen ingrijpen van den wetgever, waarvan, naar hij vrees de. wij thans meer dan ooit verwijderd zijn zoa in staat zijn, sleur en egoïsme te bre ken Het feit, dat het einddoel nog in lange na niet bereikt is, moest ochter niet ont moedigen in de voortzetting van den strijd tegen onverschilligheid en eigen belang. Met- het glas van den rondgegane» eere wijn in de hand stelde hij een dronk in ap het welslagem van het 2e Nationale Congres, met den wensch, dat het blijvend nut moge afwerpen ter bereiking van het doel, den Zondag als rustdag. Op de toejuichingen, waarmede deze wel komstgroet ontvangen werd, volgde een woord van dank van den voorzitter van het hoofdbestuur, prof. Van Veen, voor de riendelijke ontvangst, den gasten door de afdeeling bereid en voor de opwekkende woorden door* jhr. Von Weiier gesproken, waarin Spr. echter meende te ontdekken een wanhopen aan de bereiking van het doel. Daarom nam hij tot thema van zijn woor den Elide desapereert niet. Hij todh twij felde met aan goede vruchten van den ar beid der Vereen iging, als het vuur van den ijver iu de harten der voorstanders van Zon- dagsrusI zal blijven branden. Tegenover de min of meer pessimistische stemming van den afdeelings-voorzitter stel de prof. Van Veen zijn vaste overtuiging in den vooruitgang op bet gebied van de Zon dagsrust waarvan de behoefte al sterker be gint op te leven onder de menschen als on misbaar voor huisgezin en maatschappij. Dat was de vrucht va.n liet werken dezer vereeniging. En al was het vurig verlangen naar ecu Zondagswet nog niet vervuld, dat wij e' verder dan ooit van af zouden zijn, kon hij den vorigen spreker niet toegeven, daar spréékt het gerucht waarheid, dé te gen woordige minister van Justitie bezag is een ontwerp-wet op de Zondagsrust voor te bereiden. Indien dit waar is, is er reden tot vreugde en dan moet het iedereen onver schillig zijn, welk ministerie den wensch in vervulling brengt, als er maar een Zon dagswet komt. Vooruitgang op het gebied va.u dc Zondagsrust viel er ook waar te ne men op dezen avond, in zoover deze bij gewoond werd door eene vrouw en hij hoop te, da; nog menige vrouw met de vereeni- ging z,i.' meewerken wegens den grooten in vloed, d.e van haar kan uitgaan in het huis gezin er. door haar woord. En dit feit stem de hem reeds tot dankbaarheid. Spr eindigde met Gods zegen op den aan staanden arbeid van het congres in te roe pen He* gezelschap bleef daarna nog eenigen tijd order aangenaamen kout bijeen, een goede herinnering bewarende aan deze gast vrije ontvangst vanwege de afdeeling. De Nederlandsche Vereeniging tot bevor dering van Zondagsrust hield Woensdag 't 2e nationaal congres voor Zondagsrust in het Gebouw voor K. en W. te 's Graven hage. Dé opening van het congres geschiedde door den voorzitter, prof. d/r. S. D. van Veen. uit Utrecht, met eene redevoering, waarin hij met dankbaarheid gewaagde van de svmpatlhie en den steun, reeds bij de voorbereiding tot dit congres bij velen ge vonden, van de hoogst geplaatsten in den lande af, tot in alle kringen van ons volk. Spr. bracht ook dank aan H. M. de Koningin, H M. do Koningin-Moeder en aan Z K. H. den Prins dier Nederlanden, voor hun hooggewaardeerde belangstelling. Koningin Emma gaf daarvan ook nu weer blijk, niet alleen door krachtigen finan- cieelen steun, maar vooral ook door zich op dit congres te laten vertegenwoordigen. Verder wees Spr. op de zeer gewaardeer de belangstelling van de regeering, hopende dat he1, de regeering gegeven zijn, eindolijk de hoop ui vervulling te bremgen, gewekt door de aankondiging in de Troonrede van 1901, dat de bestaande Zondagswet herzie ning eischt. Verder werd dank gebracht aan den bur gemeester der residentie, beuevens de drie nog in leven zijnde oprichters der vereeni ging en do vier vorige voorzitters van het hoofdbestuur voor hun plaats nemen in hot eere-comité en Spr. huldigde hier de nagedachtenis van don heer H. P. Schim I van der Loeff, die kort na de aanvaarding van het ec-re-lidmaatschap overleed. De ministers van Landbouw, Binnenland- sche Zaken, Justitie, Marine, Waterstaat, 1 zoomede de burgemeester der residentie, woorden de opening van het congres bij, aan welke autoriteiten door den voorzitter dank gebracht werd voor hun tegenwoor digheid Onde. daverend applaus deelde de voor zitter mede, dat het H. M. dé Koningin behaagd had, den heer H. Meyboom, pen ningmeester der vereeniging, te benoemen tot officier in de orde van Ovanje-Nassau en wenschte hij den heer Meyboom geluk met deze ouderscheiding, als een welver diende belooning voor zijin ijveren voor Zondagsrust. Do eerste spreker was dr. E. Laurillard, emeritus predikant, te Amsterdam, over: „Zondagsrust en volksleven". Spr. betoogde de wenschelijklieid van rust na een normalen arbeidsdag, voor welke rust, om religieuze en andere redenen, de Zondag de aangewezen dag is. Voorts wees Spr. op de gevaren, die voortspruiten uit de gejaagdheid, welke onzen tijd kenmerkt, en pleitte voor rust in het belang van het volksloven. Als tweede spreker voerde mr. J. A. N. Patijn liet woord oveir Zondagsrust en wet geving in den zin van een sociale Zondags wet to, steun van de economisch zwakke ren. Niet een privaatrechtelijke regeling, doch een strafwet met algemeen verbod van Zondagsarbeid in bedrijven en huisnijver heid, met medewerking der arbeiders en be houdens technisch noodzakelijke uitzonde ringen. Een algemeen wettelijke regeling sluit© daarom bewegingsvrijheid voor ge meenten niet uit ten behoeve van den win kelstand. Er volgde debat, waarin de inleider als gemeentetaak beschouwde, te zorgen, dat do Zondag geen dag van vermaak wordt. Op het congres was voorts ingekomen een Hol lm a sche sympathie-betuiging van da Vereeniging voor Christelijke Zondagsvie ring in Baden, zoomede een danktelegrani van den Prins-eere-voorzitter, met zijn wensch van welslagen van het oongree. Daarna betoogde het Kamerlid Talma het nauwe verband tusschen Zondagswet en ar beid, ni. van de ontwikkeling van handel en industrie. Volgens dr. Talma staan de sociaal-eco- nomischen sterk ten aanzien van den vrijen Zondag, maar staan het sterkst zij, die als hij in den vrijen Zondag een religieusen oorsprong zien, een gave Gods, die, zonder natuurlijke, maatschappelijke en zedelijke noodzakelijkheid niet mag losgelaten wor den. Spr. eindigde met aan te dringen op een enquête naar Zondagsrust, ter verge makkelijking der tot stand koming eener Zondagswet. Bij het debat stelde dr. Ruysch nog de sociaal hygiënische beteekenis van Zondags rust in het licht, waarbij inleider zich aan sloot, die de heer De Klerk beantwoorden de, Zondagsrust opvatte als herstel van harmonie tusschen lichaam en ziel. 'H)et congres werd verdaagd tot Donder dagochtend. De congressisten bezochten het Huis ten Bosoh en de Indische Kamer in het Kon. Paleis Woensdagavond had een gemeenscliappe- lijke maaltijd plaats in Hotel Promenade. H. M. de Koningin-Moeder was op het congres vertegenwoordigd door kamerheer graaf Van Limburg Stixum. Tweede dag. Prof. Van Veen heropende Donderdag ochtend het congres. Van H. M. de Koningin was een telegram van dankbetuiging ingekomen voor de aan geboden hulde. Do eerste spreker, mr. Anne Anema, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, leidde het onderwerp: „Zondags rust en winkelstand" in en lichtte daarbij de volgende stellingen toe: Zondagsrust is wenschelijkZondagsrust wordt door do overgroote meerderheid der belanghebbende partijen gewenscht; Zondagsrust moet door dwingende bepalingen verkregen worden. Voor de toekomst verdedigde Spr. een wet telijke regeling van publiokrechtelijken aard, met een publiekrechtelijke vertegen woordiging van den winkelstand. Wat Spr, thans zou wenschen is een Rijkswet, die eon nationalen rustdag zou decreteeren en die natuurlijk uitzonderingsbepalingen zou moe ten bevatten. Na c enige gedachten wissel ing tusschen.een 6-tal congressisten eenerzijd3 en prof. Ane ma anderzijds, trad als spreker op dr. J. D. J. Aengenent, R.-K, priester, hoogleeraar aan het Groot-seminarie te Warmond, die een warm pleidooi hield voor het geven van vacantiedagcn met het doel, het uitgaan op Zondag, waardoor de rust op dien dag voor zoo velen verloren gaat, tegen te gaan, op dat de Zondag gewijd kan worden aan het aankwecken van betere denkbeelden onder het volk. Ook deze redo weid toegejuicht en door gedachtenwisseling gevolgd. Daarna werd de ochtendzitting, die voor een gedeelte werd bijgewoond door jhr. mr. Röell, voorzitter van de Tweede Kamer, ge sloten. In de middagzitting, bijgewoond door den minister van Marine, hield dr. P .H. Rit- ber, hoogleeraar te Utrecht, een inleiding, waarin hij de Zondagsrust beschouwde in verband met de opvoeding van het kind, die de den Zondag beter dan op de andere dagen der week tot haar recht kan komen. Nadat nog eenigen tijd van gedachten was gewisseld over het referaat-Ritter, werd het congres in welke middag-zitting Donderdag nog was ingekomen een dankbe tuiging van H. M. de Koningin-Moeder voor do aangeboden hulde met de ge bruikelijke plichtplegingen gesloten. O r a n j e-N a ssa u-0 ord. Naar ge meld wordt vertrokkeu gedurende de maand April 45 patiënten uit 'het sanatorium, terwijl er slechts 7 bijkwamen. Op 1 Mei was het

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2