BINNENLAND. met het artiHeriematerieel, dal bij Krupp is besteld terwijl de vloot alles iu het eigen land laat vervaardigen. Japan en Rusland. Donderdag jl. heeft in het ministerie van buitonlandschc zaken te Petersburg een vergadering plaats gehad van de Russisch- Japansche commissie ter voorbereiding va» een handelsverdrag. De tokst van het ver drag, d<' artikelen van bet protocol en de diplomatieke nota's over de bijzondere con cession, die do beido staten elkander doen, werde. voorgelezen. To Petersburg verwacht men, dat de onderteekening binnen enkele dagen zal plaats hebben. Servië* Uit Belgrado wordt bericht, uat de weder zijds in Oostcnrijk-Hongarije en in Servië be staande wensch om de normale verhouding te herstellen, het kabinet-Pasics bewogen heeft bij de laatste aanbesteding van leveringen aan don Scrvischen staat met de aanbiedingen van do Oostenrijksche nijverheid bijzonder rekening te houden. Officieus verluidt, dat aan de fabriek te Steyr de levering van 40.000 geweren is opgedragen, en verdere op drachten zijn te verwachten. Vereenigde Stoten. liet congres van Sint-Domingo heeft het verdrag tusschen deze republiek en de Ver- ccnigde Staten bekrachtigd. Daardoor krijgen de Vereenigde Staten het bestuur der finan ciën van Sint-Domingo u handen. WashingtonG Mei. De berichten uit Mexico en Salina C-ruz strekken om te be vestigen, dat oen gewapende troep uit* Gua temala den Mexieaansohen vuurtoren te San Benito met overmacht heeft aangevallen. Volgens do berichten zijn twee Mexicanen gewond. Aan het staatsdopartoment alhier en aan het gezantschap van Guatemala draagt men geen kennis ran den aanval. Egypte. Cairo, Jf Mei. Lord Cromer heeft beden officieel afscheid genomen vain Egypte. In oene rede, die hij in het operagebouw hield tot eene schitterendo vergadering van Egyp tische en Europeesche ambtenaren en nota belen, gaf hij een schets van den zedelij ken en stoffelijlken vooruitgang van Egypte. Hij waarschuwde de Egypte naren tegen de na tionalisten ©n verklaarde, dat hij met tegen zin afscheid van hen nam, maar in vol ver trouwen op de toekomst van het land. Marokko. De Fran9ohe regeering hoeft opnieuw een nota aan de Marokkaansche rqgeeiing ge richt om te venklaren, dat zij 't antwoord op haar eerste nota onvoldoende vindt en van Marokko vollediger erkenning van de rechtmatigheid van Frankrijk's grieven ver langd Allerlei. vVolgens bericht uit Rio Janeiro heeft de Koning van Portugal de uitnoodiging van den president van Brazilië, Portugal's oude kolonie, om in het volgende jaar to Rio den honderdsten verjaardag van de ope ning der Braziliaausche havens voor den wereldhandel te komen medevieren, aange nomen. vHet gerecht te San Francisco heeft een bevel van ïuhochtenis-neming uitgevaar digd tegen 48 stedelijke ambtenaren, betrok ken in de gemeentelijke schandalen, waarin do voornaamste schuldige burgemeester Schmitz is. Jaen9, de schatbewaarder der stad, heeft zich voor den kop geschoten. vMaandagavond maakten te Willows bij San Francisco oen'ge politieagenten jacht op oen man, dien zij voor een voo-rtvluchti- gen moordenaar hielden. De onbekende liep weg en werd neergeschotenzelf schoot hij ook, meonende door roovers aangevallen te worden. De man bezweek aan zijn wonden, en nu blijkt 't, dat het graaf Otfco von Wald- stein was. Hij was een Oostenrijker, vocht in den Boerenoorlog aan de zijde der Boe ren, en ging daarna naar Amerika, waar hij zijn eigen brood w'ldc verdienen. Op den noodlottigen avond wandelde hij van Wil lows naar San Francisco. vDuizenden menschen waren Zondag morgen uit Luik en andere omliggende plaatsen naar Amgleurs gestroomd, om te genwoordig te zijn bij do begrafenis der ne gen slachtoffers dei- overstrooming in de An- guesses-mijn. Den géheelen morgen stortregende het, maar er was toch zooveel volk op de been, dat een detachement van 40 gendarmen noo- dig was om de orde te bewaren. Op het gemeentehuis, waar in de groote zaal de negen lijkkisten waren geplaatst, werd een laatst vaarwel aan de overledenen toegeroepen door den directeur der mijn, FFresson. Hij dool e daarbij aan de in be hoeftige omstandigheden achterblijvende ge zinnen mede, dat hun een pensioen zal wor den uitgekeerd. Daarna begaf do stoet zich naar de kerk. Dc kisten werden gedragen door mijnwerkers in hun arbeidsoostuum. De dienst duurde meer dan een uur. Op het kerkhof werd gesproken door af gevaardigden van de socialisten te Angleurs, van den liberalen bond, door den burge meester en door een afgevaardigde van do provinciale mijnwerkersfederatie. Drie lij keu waren reeds begraven en de drie laatsten werden in den namiddag te Chênée, Bois de Breux en te Vaux-sous- Chêvremont ter aarde besteld. vTe Hamburg heeft Vrijdag een gewol- dige brand gewoed in de pakhuizen, waar door veel goederen verloren zijn gegaan. Al leen aan katoenbalen schat men de 9chade op 2A millioen. Hot vuur heeft den geheelen na middag geduurd en besloeg weldra een opper vlakte van 30000 M3. Do geheele schade zal wel vele millioenen belcopen. De Staatscourant van Zondag 5 en Maandag 6 Mei bevat o. m. de volgende Kon. besluiten benoemd tot gevolmachtigde vertegenwoor digers der Nederlandsche regeering bij de tweede Vredesconferentie mr. W. H. do Beau fort, oud-minister van buitenlandtsche zaken, lid der Tweede Kamer; mr. T. M. C. Asser, lid van den Raad van State; jhr. J. T. C den Beer Portugael, idem; jhr. J. A. Roëll oud-minister van marine; mr. J. L. Loeff, lid dor Tweede Kamer; tot toegevoegde ver tegenwoordigers jhr. mr. dr W. J M. van Eijsinga, referendaris bij het departement van buitenlandsche zaken; jhr. mr. dr. H. A. van Karndbeek, hoofdcommies-titulair bij het ministerie van koloniëntot technische vertegenwoordigers de luit.-kolonel van den genoralen staf H. L van Oordt, leeraar aan de Hoogere Krijgsschool en de luitenant ter zee- lo kl. H. G. Surie, werkman aan het ministerie van marine; benoemd tot notaris te Utrecht Th. O M. J. baron van Wijnbergen, candid'aat-no- taris te Arnhem benoemd tot chef van fabricage bij )e directie van 's Rijks Munt M. Bakker, than» le mechanicus; benoemd met ingang van 10 Mei 1907 tot burgemeester van Amsterdam, mr. W. F. van Leeuwen benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw J. J Duijnstee, lid van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland benoemd tot vice-consul te Gulsport J. W. CJbrry, die als zoodanig door de Amerikaan se he regeer in g is erkend benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Hoorn J. J. Ermans, thans te Zalt-Boinmel op verzoek eervol ontslagen als plaatsver vangend bestuurslid van de Rijksverzeke ringsbank. onder dankbetuiging, J. W. Tide- man, en daartoe benoemd dr. J. C. A. Simon Thomas, scheikundig© der mariue Am sterdam. Gisteren morgen woonde het Kon. Echtpaar do godsdienstoefening bij in de Lut-h. keik te Apeldoorn, onder gehoor van ds. L. Schutte, luth. pred. te Utrecht. Do voorganger had 1 t tekst gekozen Ro meinen 12 12a. Des namiddags maakte H. M. en Z. K. H. een wandelrit door het dorp. H. M. de Koningin-Moeder bracht Zaterdag een bezoek aan het gesticht ,,de Bronovo" aan de Laan van Meerdervoort te '9 Gravenhage. Met veel belangstelling nam II. M. bij deze gelegenheid kennis van den nieuwen ,,ziekeulichter". uitgevonden aan de inrichting, geleverd door de firma Simo nis te 'sGravenhage. Door de directrice freule Elout deed H. M. zich het gebruik en de voordeelen van het werktuig uitleggen. Blijkens bij het departement van marine ontvangen berichten is: lo. Hr. Ms pantserschip ,,Piet Hein on der bevel van den kapitein ter zee W. van Voss, 4 dezer van Bordeaux vertrokken 2o. Hr. Ms. pantserschip Kortenaer", on der bevel van den kapitein ter zee J. J. His sing, 4 dëzer te Hort a (Azoren) aangekomen. De commandant was voornemens 5 dezer van daar te vertrekken ter voortzetting van de reis naar Nederland. 3o. Hr. Ms. pantserdekschip Friesland", onder bevel van den kapitein ter zee R. O. J. Verschoor 3 dezer te Port-Mahon aangeko men. Het bi ij vend gedeelte. Men meldt aaa de ,,N. Crt.": Door liet legerbestuur is aan de chefs der korpsen van het leger, wiera het aangaat, op gedragen rapport uit te brongen over evera- tueele stagnatie, die de vermindering van het blijvend gedeelte in verschillende takken van dienst heeft teweeggebracht. De Koloniale Reserve. Omtrent overplaatsing van de Koloniale Reserve naar Utrecht meldt men thans weder uit Nijmegen aan het Nieuws, dat var een vaststellen van het vertrek op Januari a s. bij do autori teiten aldaar niets bekend is. Hoogstaangeslagenen. Ter voldoening aan art. 1()5 der Kieswet worden in afzonderlijke bijvoegsels tot nummer 105 der Staatscourant medegedeeld de door Gede puteerde Staten der provinciën vastgestelde lijsten van hoogstaangeslagenen in de rijks- directe-belastingen Door bemiddeling van het ministerie \an Buitenlandsche zaken te 'sGravenhage, hoeft het comité der tentoonstelling van' AmbaclitswerktuigenPaleis voor Volksvlijt te Amsterdam 1907, bericht ontvangen, dat. de Zweodsche regoering een bedrag van 6000 kronen beschikbaar heeft gesteld met het c'ool om voor Zweedsche handworks- en ambachtslieden, door uitkeering van reis- vergoedingen, de gelegenheid te openen de tentoonstelling te bezoeken. Door de predikanten J. L. Pierson te Hengelo, en P. Blaauw, te Wehl, is, naar aanleiding van het besluit van de synode» dor Ned. Herv. Kerk van het vorig jaar, dat het lidmaatschap van een der Kamers der Staten-Generaal, en van de Provinciale Staten onvereenigbaar is met het ambt van predikant in de Ned. Herv. Kerk, het vol gende voorstel aan de classicale vergaderin gen gezonden Art. 3 van heft Synodaal Reglement voor dc Kerkeraden worde aldus gelezen De vereischten der predikanten zijn aan gewezen in het Reglement op de Vacaturen. De kerkeraad ©ener gemeente heeft het recht, zijn predikant of predikanten te ver gunnen het lidmaatschap van oen der Ka mers der Staten-Generaal en dat der Pro vinciale Staten te aanvaarden, mits hij hiervan schriftelijke mededeeling doe aan het classicaal bestuur, waaronder hij r©9or- teert, en tevens daarbij aantoono, dat op voldoende wijze in het gemeentelijk work van dien predikant of predikanten wordt voorzien De ouderlingen en diakenen enz. Het classicaal bestuur is bij machte enz. Do voorstellers bedoelen met dit voor stel lo. Het recht dor kerkeraden te hand haven, die zelf hebben te beslissen over den dienst hunner predikanten 2o. To voorkomen, dat predikanten ge heel naar eigen believen zouden beslissen, of zij al dan niet predikant en Kamerlid enz. kunnen zijn 3o. Het goede voorbeeld van den Staat te volgen, die voor zijn ambtenaren oen staat van non-activiteit in het leven roept, bij af vaardiging tot het Kamerlidmaatschap. Bij beëindiging van hun mandaat wordt aldus voorkomen, dat goede krachten verloren zouden gaan* 4o. Het recht der kerk to herkrijgen, om, bij monde van haar dienstdoende leeraars, de geestelijke en stoffelijke belangen van ons volk te bepleiten in onze Volksvertegen woordiging. Het voorstel wordt ondersteund door dr. P. J. Kromsigt, te Rotterdam, ds. J. H. Ledeboer, te Breedevoort. ds. G. II. Wa genaar, te 'Rotterdam, ds. J. C. E. van Herwerden, te Brummen, ds. A. W. Ippius -ockens, to Hemmen, dr. Ph. J. Hoede- maker, te Amsterdam, dr. T. F. West rik, to Zutphen, ds. J. Barbas, te Geesteren, dr. J. Ch. Kromsigt, te Wageningen, ds. H. C. Hogerzeil, te Vorden, dr. W. van dor Beke Callenfels, te Warnsveld, ds. H. J. C. Pierson, te Ressen, en ds. C. van der Voort van Zijp, te Doesburg. (Stand.) Onder de Kon. besluiten van Zaterdag staat vermeld de herbenoeming van mr. W. F. van Leeuwen tot burgemeester van Am sterdam. Hieruit blijkt dus, dat de bezwaren die hij had tegen een weder-aanvaarding van dit ambt zijn weggenomen en dat de gerucih- tera omtrent zijn ontslagname en overgang in een andere betrekking onjuist gebleken rijn. Amsterdam is met het behoud van zijn flir ken burgemeester geluk te wouschen. B. en W. van 's Gravenhage stellen den aankoop voor van het land met de daarop liggende woning, in de nabijheid van de stad en gelegen ten Zuidwestzijde van den Meerweg. Het land is bekend onder den naam ,,de Eendenkooi" en zal f 3500b kosten. B. en W. denken zich het terrein in de toekomst als park. Water verse hing te Leiden. In zake do waterverversching der Leidsche grachten, vereenigde do raad zich met het voorstel, om B. en W. op te dragen, zich opniouw in verbinding te stellen met het bestuur van het hoogheemraadschap van Rijnland, met verzoek, indien waterver versching in de Leidsche grachten noodig is ©D voldoende water kan worden toegevoerd, op aanvrage het stoomgemaal te Katwijk aan Zee voor rekening van de gemeente Lei den in werking te stellen. Het voorstel om daarvoor een voorloopig crediet van f 2000 beschikbaar te stellen, werd losgelaten. De Burgemeesters-vacature te Tilburg Naar de Maasbode verneemt heeft de heer Carl. Straeter, een der solli citanten, thans zijn sollicitatie ingetrokken, daar hij er niet in geslaagd is, aan de hem als industrieel gestelde voorwaarden te vol doen. Het Vad. meldt, dat prof. Fockema Andreae, te Leiden, oorspronkelijk een caa- didatuur voor de Staten had geweigerd, maar bezweken is voor den aandrang zijner vrien den manifest-liberalen die dan ook in do groepenvergaderingen zijn candidatuur met groote warmte hebben aanbevolen. Te Groningen is uit 33 sollicitanten benoemd tot havenmeester der Oosterliaveu de heer G. G. de Winter, zeekapitein al daar Met het stoomschip Potsdam is Za terdag van Rotterdam naar New-York ver trokken de heer M. A. v. d. Perk, directeur der gem.-reiniging te Rotterdam. De heer v. d. Perk begeeft zioh in opdracht van het gemeentebestuur naar -Amerika, ter bestu deering van den sanitairen en ontsmettings- dienst in eenige groote steden van de Ver- eeuiigie Staten. (N. R. Ct.) Te 'sGravenhage is in den ouder dom van 75 jaren overleden de gepensio neerde generaal-majoor der infanterie jhr F. F. von Mühlen, adjudant in buitenge wonen dienst van H. M. de Koningin. Generaal jhr. F. F. von Muhlen. die te 'sGravenhage in den ouderdom van 75 jaren is overleden, ont ving zijne militaire opleiding aan de Kon. Academie voor Zee- en Landmacht, welke on der wijs-in richting hij in 1853 als tweede luitenant der infanterie verliet. Na eenigen tijd ingedeeld te zijn geweest bij hel 6e reg. infanterie werd hij in 1856 overge plaatst bij het regiment grenadiers en ja gers. Ook in latere jaren in de rangen van eerste-luitenant, van kapitein en van ma joor, diende de heer Von Muhlen bij een der Jager bataljons. In 1882 volgde zijne be vordering tot luitenant-kolonel, waarna hij in 1887 benoemd werd tot kolonel-comman dant van het 6e regiment infanterie. Kolonel Von Muhlen verliet daarop in 1890 den militairen dienst. Tien jaren later werd hem de titulaire rang van generaal- majoor toegekend Generaal Von Muhlen werd in 1898 be noemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H. M de Koningin. Te voren was de thans ontslapene vau 1890 af ad judant des Konings in buitengewonen dienst. De teraardebestelling is bepaald op Dins dag a.s. op Nieuw Eik en Duinen.. Te Amsterdam is een bekend filan troop, de heer A. W. Beckeringh, in den ouderdom van 65 jaar overleden. Do heer Beckeringh was bestuurslid van tal van lief dadige instellingen. N. Ct. In de vergadering van de afdeeling Rotterdam der Noderlandsche maatschappij ter bevordering der Pharmacie was een schrijven ingekomen van den heer M. L. Q van Ledden Hulsebosch, waarin deze in zijn hoedanigheid van eerelid van het departe ment Amsterdam een k'acht inbracht tegen een apotheker, lid van de afdeeling Rotter dam, wegens onwaardige uitoefening der Pharmacie, en vorderde dat deze apotheker als lid werd geroyeerd. De beschuldiging houdt inhet treffen eener overeenkomst met een arts tot het leveren van geneesmiddelen tegen een vas ten prijs per recept, voor alle recepten, welke den apotheker Joor dien arts worden toegezonden, en welke prijs hem niet door den patiënt, maar rechtstreeks door den arts wordt betaaldhet deelnemen aan een kwakzalverscombinatie, waartegen in ver- verschillende gemeenten is geverbaliseerd een klacht bij de justitie is ingediend. De voorzitter deelde mede, dat de apo theker tegenover het bestuur de foiten heeft erkend, en verklaard heeft op den ingesln gen weg te zullen •oortgaan. omdat hij de daaruit voorkomende baten uiet kan mis sen. Na langdurige bespreking werd tem sjotte d apotheker van zijn lidmaatschap verval len verklaard. Volksbond tegen drank misbruik. Voor de verkiezing, in ver band iret art 9 der statuten van den Vo'ks- bemd tegen drankmisbruik, van 4 leden ;<n het hoofdbestuur, worden door dit bestuur de volgende dubbeltallen van candidaten voorgedragen A D. P. V. van Löben Seis, lid van Ged. Staten van Gelderland, te Arnhem dr. S. D. van Veen, hoogloeraar dor uni versiteit te Utrecht; Dr. C, H. H. Spronck, hoogleeraar der universiteit te Utrecht; mr. A. D. M. J. baron van Wijnbergen, lid van do Tweede Kamer, te Arnhem S. Lulofs, doopsgezind* predikant, te 's G ravemhageG. Oo9terbaan, inspecteur van de Volksgezondheid te Zwolle; Th A. Koelman,hoofdiredaeteuV van Hot Centrum, to Amsterdam; mr. H. Ver kou teren, hoofdredacteur van Do Nederlan der, to Amsterdam. In zijn ljfeist© vergadering besloot het Ixxndsbestuur van Patrimonium aan d- Eerste Kami er het volgende adres te richt 'i ,,Het Verbandsbestuur vara hot Neder lands ah Werkliedenverbond Patri mora i un, overwegende de groote beteekenis eener wet telijke regeling van het Arbeidscontract voor de Nederlandsche arbeiders, overwegende de belangrijke verbeteringen ui de rechtsverhoudingen der arbeiders en patroons, welke in het aanhangig© wetsont werp omtrent deze aangelegenheid wordt ge beden, besluit de Eerste Kamer der Statera-Ge neraal eerbiedig te verzoeken, bot wetsont werp op het Arbeidscontract aan te nemen. Nederl. Motorbo.otclub. Te Amsterdam is ongericht de Nederlandsche Motorboot-club, waarvan het bestuur be staat uit de lieeren jhr. F. R Groeninx van Zoelen, voorzitter; J. Dudok van Heel, penningmeester, en D. Goedkoop Dzn. als (secretaris. Het doel der Club is het aanmoedigen van de motorboot-sport in Nederland, door bet houden van diverse wedstrijden, het houden van gemeenschappelijke tochten, het alleen of gezamenlijk met andere vereenigingen uitgeven van kaarten der Nederlandsche waterwegen enz. Hollandsere Maatsehapp'j van Wetenschappen. De Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen te Haar lem houdt dit jaar haar algcmeene verga-de ring op 25 Mei a.s. Wij vernemen dat de protector Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden ook dit jaar de vergadering denkt bij te wonen. O. H. Ct. De Nederl. Afdeeling van de N.-I. Maatschappij van Nijverheid en Landbouw, houdt eene openbare vergadering op Vrijdag 10 Mei ±907, 's avonds 8 uur, te 's Graven- hage, in het Logegebouw, Fluweelenburgwal. In deze bijeenkomst' zal eene voordracht wor den gehouden over ,De inrichting en de toe passing van kabelbanen verband met don afvoer van steenkolen der Ombilien-mijnen", (toegelicht dcor lichtbeelden), door den heer G. Dlieterich, hoofdingenieur te I eipzig. De spreker zal worden ingeleid door dera heer A. H. van Lessen, ingenieur-directeur der Ombilien- m ij nen Er zal gelegenheid gegeven worden voor debat. Do toegang is ook voor niet-leden vrij.' N. Z. A. V. Aan do Z.-A. Post ontleenen wij het volgende over de vergade ring van het hoofdbestuur van de Nederland sche Zuid-Afrikaansche Voreeniging, gebou don op 20 April. Voor de vacatures in het hoofdbestuur, ontstaan door periodiek aftreden en het be danken van de heeren Mees en Kretsohmar van Veen, werden de volgende dubbeltallen opgemaakt: 1. dr. H. J. Kiewiet de Jonge, Dordrecht en F. A. Hoef er, Ilattem 2 prof. mr. J. De Louter, Utrecht en jhr. mr. W. IJ. de Savornin Lobman, Utrecht; 3. A. S. van Reesema, 's Gravenhage, en J. Stipriaan Luïscius, 's Gravenhage; 4. J. A. Wormser, Amsterdam en mr. H. Verkoute ren, Amsterdam; 5. dr. N. Mansvelt, Utrecht en IJ. J. C Wenckebach, Heerlen; 6 prof. dr. G. A. F. Molengraaff, 's Gra venhage en dr. B. A. P. van Dam, 's Gra venhage; 7. O. Kamerlingh Onnes, Amster dam en P. W. T. Bell, 's Gravenihage. De taalcursus te Kaapstad zal niet verder gesteund worden. In verband met de financiën van de stich ting Arbeid Adelt van den heer Poutema, wordt goedgekeurd, dat de Voorschotkas een bedrag van i£ 100 zal resfcitueeren aan bet Oork'gsfonds, wegens uitlgaven voor die stich ting. To 's Gravenhage is opgericht de Voreeniging voor Statistiek en Demogra phic der Joden in Nederland". De Voreeni ging is aangesloten bij de Deutsche Vercin fur Statistiek der Ju-den. Bestuursleden zijn dr. H. Pinkhof, Amsterdamdr. E. Slijper, Leiden; M. Monasch, Meppoldr. D. M Sluys, Amsterdam; Henri Polak, Laren: Jeanette Hoofiën, Amsterdam, en L. S. Ornstein, Den ïlaag. Museum van Kunstnijver- beid te Haarlem. Het Museum word gedurende de maand April bezocht door 456 belangstel lendenUit de aan liet museum verbonden boekerij worden 167 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen in het land uitgeleend. Dc aanbouw der aan het Museum verbon den school voor kunstnijverheid werd deze maa-nl begonraen en zal krachtig worden voortgezet, zoodat de nieuwe lokaliteiten mot September e. k. in gebruik kunnen worden genomen. De school zal dan eene aanzienlijke uitbreiding hebben ondergaan, zoodat do werkplaatsen voor het prakti/oh beoefenen der metaalbewerking en der Lout bewerking naar de meest degelijke ©ischen kunnen worden ingericht. De opening van het internatio nale -congres 'voor psychiatrie dat te Amsterdam zal worden gehouden, :s bepaald op 2 September a.s. Nationale comités zijn gevormd in Duitsohland, Engeland, Argentinië, Austra lië, Bulgarije, Chili, Denemarken, Schot land, Spanje, Frankrijk, Griekenland, Ier land, Italië, Luxemburg, Noorwegen, Por tugal, Roemenië, Rusland, Servië, Zweden, Zwitserland, Turkije, de Vereen. Staten van .Hoord-Amerika en Uruguay. Er zullen 4 secties zijnpsychiatrie en neurologie, onder leiding van prof. dr. C. Winklerpsyohiologie en psycho-physica, voorz. prof. dr. G. Heymans, en krankzin nigen-verpleging, voorz. dr. W. P. Ruysck. Een sectie is aan do tentoonstelling toe gevoegd, waarvoor een comité is aangewezen onder leiding van dr. Van Deventer. Het bureau van het se-cretariaat is geves tigd in hot Wilhebninahuis voor opleiding van verpleegsters, Prinsengracht 717, Am sterdam. Een Hollandsche dokter ge vraagd. Als een bemoedigend verschijn- j -sol wordt van gezaghebbende- zijde mede gedeeld, dat vara uit Natal ©en schrijven is ontvangen, waarin wordt aangedrongen op het uitzenden van een Nederlaudsch ge neesheer, naar een dicht bevolkt, Hollandseh sprekend district. Volgens den schrijver van den brief biedt dit district een prachtig ar beidsveld voor een medicus, die er zich, met .sympathie voor do bevolking, komt neder zetten. De naaste dokter woont op een af stand van 25 Eng. mijlen van den schrijver. Wij mogen hierbij opmerken, dat de twee Nederlandsche dokters, die door bemidde ling van do Z.-A. Voorschotskas zijn over gehaald, om zich in Zuid-Afrika te vestigen, daar uitstekende zaken doen era ©en zeer nuttig werk verrichten. Wellicht kan dit er tce medewerken, dat oen jong medicus, die het verblijf in* een land, dat nog allerlei onverwachte ontwikkelingen belooft, verkiest boven bet gemakkelijke, maar ©enigszins beperkte leven in het vaderland, en die lust gevoelt om het Hollandsche element iu Zuid- Afrika door zijn persoon c-n zijn kennis te versterken, zich aangetrokken gevoelt, om aan deze roepstem gehoor te geven. Inlich tingen zijn te verkrijgen bij de Zuid-Afri kaansche Voorschotskas, Damrak, 95, Am sterdam. Z. A. P Een tehuis voor verwaar loosde kinderen. Het onlangs door een vermogend ingezetene to Maarssen (Ut-r.) aan het Leger des Heils geschonken buiten goed onder die gemeente, zal worden inge richt tot tehuis voor verwaarloosde kinde ren. Een gids voor Canada-. Bin nenkort zal bij den Uitgever C. Daraiëls te Amsterdam verschijnen, een Caraadagids met landkaarten. Officieel Handboek voor Emigranten naar Canada. Volgens opgaven van The Emigrante' Information Office te Loradei met goedkeuring der Bngelsche en Canadee-sche Regeering. Op de verschillende dorpen van de Ove r-V e 1 u w e maakt men %ich weer gereed om als zoogenaamde ,,houters" naar de bosschen van Friesland en Drente te gaan en daar de schors van de jong© eiken akkermaalshout - - te kloppen. Bij geheele huisgezinnen trekt men uit, om over een 'maand twee, drie terug te koeren. Eu- - k-ele voortrekkers zijn reeds vooruit. De staking te Dordrecht, De Do-rdrecihts-che Bcstraurdersbon-d heeft na mens de stakers der firma Vrieson-dioxp aan deze firma bericht, dat de stakers bereid zijn het werk te hervatten, indien binnen een bepaalden termijn, uiterlijk 14 dagen, alle arbeiders die op 14 Maart bot werk heb ben neergelegd, weer worden aangenomen, dat dan ge-werkt m-oet worden naar een d.raaglij£-t en dat de ai-beiders genoegen ne- men met een werktijd tot 's avonds 8 uur in de maanden April tot October. Spoedig antwoord wordt verzocht en tevens gevraagd o-p te geven met- welk voorstel de firma noot aeooord gaat en over welke punten zij man-deling overleg wen-schelijk aclht. De landarbeider sstaking in het Oldambt. De landbouwers te Finsterwolde vergaderden en besloten de eischen dor landarbeiders vooralsnog niet ir. te willigen. Do aannemer van den sluis bouw te Nieuwe-Statonzijl heeft een klacht ingediend bij de maréchaussee te Nieuwe- schans, dat de stakers zijn werklieden, die 16 cent per uur verdienden, hinderden. Zi; dringen bij hen op staking uit solidarity aan. De burgemeester van Finsterwolde heeft bekend gemaakt dat zij, die willen werken, op aanvrage beschermd zullen worden. Hij spivri de stakers aan, geen pressie te oete uen niemand te hinderen of te bedreigen, noch zich op wegen te verzamelen. D-e elevatorquaostde. Het stoomsdhip „Haydn" is Vrijdagnacht dooi de beide elevators geheel gelost en naar zee vertrokken Zaterdagochtend zijn uit Gorinohem aan gekomen 64 arbeiders om de graanbootwer- kers te vervanger., die, o-p hot s.s. „Slan- gorse", weigerden te werken met de man nen van de nieuwe corporatie van beëedi-g- de meters en wegers ,,de Volharding". De mannen uit Gorinohem zijn voorloopig on der gebracht in een lichter in de Maasha ven. Zaterdagmiddag was er aan 't Beurs plein weer een groote drukte, doch tevens was ook weder ©en politiemacht tegenwoor dig, om aan de heeren Prins en anderen, die men vervolgt, een vrije doortocht te ba nen Het tramongeluk aan de We teringsschans. v Vrijdag is voor de reohtban'k te Amsterdam het getuigen/ver hoor in deze zaak voortgezet. Van d-e 38 getuigen die nog gehoond moesten worden kwamen er 20 aan de beurt de overige 18 zullen Woensdag gehoord wor den. Het eerst werd gehoord de directeur

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2