V. «os. Woensdag 8 Mei 1907. BUITENLAND. FEUILLETON. De Kranige Chauffeur. 9'* Jfnargang. OORTSCH DAGBLAD ABONNBMBNTSPRIJ8 P*r maande» yeor Aninfurtf 1.89. Jitm frt.co psr 1.7». Af«*ni*rHJk* nimmer*O.OS. Dece Conrent rereek^nt Dafelglm, met nitaondertnn ren Zen- e» Feentdagen. AdrertenMln, mededeelingon ens., geliere men riér 10 uur 'smergen* b$ de Uitgever* in te senden. Uitgever»: VALKHOFF Co. Utrechtscheitraat 1. Intercomm. Tolephoonnummer 06. PRIJg DER ADVERTENTlfiN: - 0.19. Van 1-1 regels Kite regel meer Groote letters naar plaatsrnimts. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adrerteeren in dit Blad bi) abonnement. Bene circulaire, berattende de Toerwaarden, wordt op aanrmag toegezonden. Politiek Overzicht Dn handelsbetrekkingen tusschnn Duitsohlaarf en Amerika. Gisteien is hot nieuwe handelsverdrag 1 met cle Vereenigde Staten door den rijks dag in eerste lezing behandeld. Het voorne- i men bestaat deze zaak nog af te doen, voor- i dat de rijksdag met Pinksteren naar huis gaat, en dat moet ook wel, want de bestaan de regeling geldt niet langer dan tot 30 Juni. Tot aan het in werking treden van het nieuwe Duitsehe tarief van invoerrechten waren de Duitscli-Amerikaansche handels betrekkingen door de overeenkomst van 10 I Juli 1900 geregeld. Toen het nieuwe tarief en dj daarop steunende nieuwe handelsver dragen met de Europeesche staten van kracht werden, moest deze overeenkomst I buiten werking gesteld wordenzij wérd daarom door de Duitsehe regeering tegen 1 Maart 1906 opgezegd. Die onderhandelingen 1 leidden niet tot overeenstemmingen om t tijd te winnen tot voortzetting van deze on- derhaudelingenbesloten de beide regeerin gen een voorloopige regeling te treffen. Daarbij werden door Duitschland aan de Vereenigde Staten tijdelijk, doch niet lan ger dan tot 30 Juni 1907, de tarieven toe gestaan, die golden voor de landen, in de overeen kom rt van 1900 genoemd, met welke in 1904/'0ü handelsverdragen gesloten zijn. L Vereenigde Staten bleven hunnerzijds op den Duitse hen invoer toepassen de aan het Duitsehe rijk door de overeenkomst van 1900 toegestane verlaagde rechten van af- deeling III van het Dingley-tarief. Hoofddoel van deze tijdelijke regeling was de mogelijkheid tot verdere onderhan delingen open te laten. Die hebben ook .plaats gehadeene Amerikaansche tarief- commissie is met dat doel verleden najaar naar Berlijn gekomen. De Nordd. Allg. Zei- tung bericht daarover: ,.Bij de tusschen de Duitsehe en de Amerikaansche gecommit. teerden in Berlijn gevoerde onderhandelin gen, heeft men in de eerste plaats een uit gebreid tarief verdrag op het oog gehad en de bijzonderheden daarvan besproken. Het is mtusschen gebleken, dat de tijd hiervoor thans nog niet gekomen is, en er moest dus een weg gezocht wordenhoe voorshands eene regeling na 30 Juni van dit jaar tot stand kon komen. Daarbij konden slechts zoodanige Amerikaansche concessiën in aan merking komen, die de president, der Ver eenigde Staten gemachtigd is te verleenen, zonder dat het oongrês er in wordt gemoeid. De wederzijdsohe coiranassiën werden het ten slotte eens over een ontwerp, waarbij de Vereenigde Staten ons de verlaagde invoer rechten van afdeeling III van het Dingley- tarief, met inbegrip van die voor moussee- renc'e wijnen, en verdter de uitvoering, van een aantal bij bestuursmaatregel mogelijke ,her\ irmiingen in de toil- en consulaire verordeningen toestaan en wij als contra prestatie den Amerikanen een belangrijk deel van onze conventioneel© tarieven uit de bovengenoemde zeven verdragen verleenen. Dit ontwerp heeft de toestemming van de 'beide regeeringen gevonden." Men kan van deze regeling gerust zeggen, dat zij weinig om het- lijf heeft. De Ameri kaansche rogeering kan niets ondernemen van eenigszins ingrijpenden aard, want daar toe zou zij de toestemming noodig hébben van het congres, en het congres is nu niet bijeen, het komt eerst tegen den winter weer samen. Datgene, waartoe de Amerikaansche regeering in staat is, komt in hoofdzaak neer op het wegnemen, van onnoodigo hard heden in de berekening van het invoerrecht. Over den arbeid van de herschatters, die willekeurig de in de facturen vermelde prij zen verhoogden, is veel geklaagd. Onder den vroegere» secretaris der schatkist Shaw zouden die klachten geen gehoor gevonden hebben zijn opvolger Cortelyou schijnt daarin toeschietelijker te zijn. Verlaging van rechten kan de regeering eigenmachtig slechts op enkele artikelen toestaanafdee- ling III van het Dingley-tarief noemt: wijn steen, gist kristallen, wijn, geestrijke dran ken, schilderijen, teekeningen en beeldhouw werken. Tot lager dan 15 pet. van de waarde mag ne president niet gaan. De Duitsehe u tvoer naar Noord-Amerika in al deze arti kelen is van geringe beteekenis; van wijn bedroeg hij 6.? millioen mark, van alle an dere artikelen nog minder. Duitschland heeft den Amerikanen niet alle verlaging van rechten toegestaan, die door verdragen met andere staten be paald zijn. In het verdrag van 1906 waren slechts de verlagingen toegestaan, die de verdragen van het Duitsehe rijk met België, Italië, Oostenrijk-Hon- ga rije, Rusland, Rumerië, Servië en Zwitserland inhielden. De uit het verdrag met Zweden en uit alle later gesloten ver dragen voortvloeiende verlagingen waren met genoemd. De thans gesloten overeen komst bekrachtigt dat; de verlagingen, waarvan Amerika zal genieten, worden uit drukkelijk beperkt tot wat aan de zeven hierboven genoemde staten' is toegestaan. Men heeft hier dus te doen met eene over eenkomst, die gesloten is bij gebrek aan iets beters. Het is eene noodregeling, die een tariefoorlog tusschen de beide staten voor komt, welke door niemand wordt verlangd ook niet door de Duitsehe agrariërs, wier orgaan dit verdrag in vergelijking met een verdragioozen toestand kenschetst als het- kleinste van twee kwaden maar geen bevrediging schenkt aan den wensch naar eene duurzame en afdoende rege ling der handelsbetrekkingen. Op de vervulling van dien wensch is ook geen uitzicht zoolang in de toongevende kringen in de beide landen do stemming niet veran dert. De Vereenigde Staten verlangen ruim baan voor den uitvoer van eerste levensbe hoeften, maar stuiten daarbij op het verzet van de Duitsehe agrariërs. De Duitsehe nij verheid verlangt toegang tot de Amerikaan sche markt, maar do Amerikaansche fabri kanten, en inzonderheid do invloed van de truts, staan aan de vervulling van dezen wensch in den weg. Voorshands is er geen uitzicht, dat hierin verandering zal komen het moet aan de toekomst overgelaten worden de tegenstrijdige belangen tot elkaar te bren gen. Daarom kan eene regeling van de han delsbetrekkingen slechts het karakter dra gen van oen© tijdelijke regeling, die in het aUernoodigste voorziet. DnHtchiand. Berlijn7 Mei. De rijksdag heeft Kaempf herkozen tot tweeden ondervoorzitter. (Het incident aan het einde der vergade ring van Zaterdag, dat de heer Ka«mpf be wogen had zijn ontslag te nemen, is hier mede opgelost). Berlijn, 7 Mei. De Rijksdag heeft het Duitsch-Amerikaansche handelsverdrag, na een korte discussie, waarbij op het voorloo pige karakter der overeenkomst werd gewe zen. naar een commissie verwezen. Mfil Brussel, 7 Mei. Het nieuwe ministerie woonde lieden de heropening der Kamerzit ting bij. De eerste bijeenkoms' was zeer op gewonden, en een stormachtige discussie ont spon zich over de interpellatie van Furne- moi.t die de vraag stelde waarom de presi dent en het bureau der Kamer gedurende een heelen zittingsdag over het ontwerp-mijn wet hadden laten discussieeren, terwijl dit reeds den vorigen avond was ingetrokken. Do president verklaarde dat alle©zijn regel matige» loop had gehad De afgevaardigden maakten zulk een helsch lawaai, dat de verdere beraadslaging onmo gelijk werd en de president verplicht was do zitting op te heffen Brussel, 7 Mei. De heer De Trooz, het hoofd van het nieuwe kabinet, heeft in den Senaat de ministerieel© verklaring voorgele zen. Het. kabinet zal de staatkunde voortzet ten, door wijlen minister Malou vijf-on-twin- tig jaren geleden begonnen en in de troon rede van 1066 aangegeven. De minister herinnerd© aan de hervormin gen, die sedert tot stand zijn gel--..rUt, meer in het bijzonder de wetten op de ouderdoms pensioenen en die cp de arbeidsongevallen hij wrklaarde, dat de regeering niet werke loos zal blijven, maar hare zorg uitstrekken over alie klassen der bevolking,' zoowel arbei ders als burgers. ,,De verdediging der gronzeai vordert maat regelen, die wij zullen- nemen; de regeering zal een wetsontwerp indienen over de tweede omwalling van Antwerpenzij zal het onder wijs in zijn gehcelen omvang verbeterenzij wil de ontwikkeling van kunsten en weten schappen aanmoedigen, hetgeen de instelling van een afzonderlijk m:uisterie ncodig maak te, Zij is vc ruemena aan België voor te stellen de Afrikaansche kolonie over te ne men de Kamers zullen hunne meening kun nen uitspreken over de wenschelijkheid voor het land om de kolonie te annexeeren". De minister bracht hulde aan het afge treden kabinet en verklaarde, :t de regee ring de hulp van niemand, die van goeden wil is, afwijst. Do regeering waoht de aan gekondigde -iterpellatiën niet af. Nu de zit ting van de Kamer geschorst is, legt dé re geering hare verklaringen af aan den Senaat. De minister ontkent, dat er een staatsgreep heeft plaats gehad; er is geen sprake van, dat het parlement beleedigd zou zijn. Do Koning heeft het recht een. wetsontwerp in te trekken, ook wanneer het aangenomen is; er is dus niets gebeurd, wat strijdig is met de grondwet. De minister stond breedvoerig stil bij het incident, ten aanhoor© ook van de leden van. de Kamer, die de tribune van den Senaat hadden ingenomen. Hij verklaarde, dat de minister van den arbeid bij den Senaat het wetsontwerp op den werktijd' in de mijnen zal indiener., zoodat de Senaat zijne meening zal kunnen uitspreken over den tekst, die door do Kamer is aangenomen. In liet debat over do regeringsverklaring, dat is begonnen, vond Du pont, van de lin kerzijde, deze verklaring onvoldoende; hij diende, namens de linkerzijde, eer© motie in, waarbij afkeuring worat uilgesproken over de ministers, uie het koninklijk besluit tot ra» C. X. an W. M. WILLIAMSON. Naar het Amerikaantefi 59 dook m*tro»w HEUVELINCK. Het woord „automobiel" bracht mij al les weer te binnen en in een oogwenk door vloog ik Europa van het restaurant in Mon- te-Carlo naar de dorpsherberg te Öabhain. Juist was onze rekening betaald en stonden wij op om heen te, gaan. Ik keek rond' en precies in het gelaat van don heer Cecil- Lanstown. Midden in zijn laatsten zin, ont moetten onze oogen elkander, onwillekeurig stond hij half op. maar ging dadelijk met een onnoozeleu glimlach weer zitten, terwijl ik hem langzaam van het hoofd tot de vos ten opnam. Toen wij het tafeltje voorbij gingen, zei tante Mary, die hem ook gezien had, tame lijk luid tegen mij „Zag je ooit zoo'n mis punt? En ik had hem nog wel voor een her tog aangezien.'' Ik geloof zeker dat hij het gehoord heeft. In den tuin van het Casino zagen wij de maan boven de zee opkomen, wat zoo'n prachtig effect, maakte dat ik het nooit ver geten zal. Maar juist- dé schoonheid van onze omgeving stemde mij treurig. Is dat. niét dwaas? Ik geloof zeker dat ik niet al to wel ben in den laat sten tijd. Ik zal eens iets opwekkends of wat zenuwdruppels moeten innemen. Wij gingen terug naar Nizza om den nacht door te brengen en reden den volgenden morgen naar Menton©, waar ik liever dan ergens elders aan de Riviera een langen tijd zou willen blijven. Het is het bevalligste en aardigste plaatsje clat men zich voorstellen kanhet bezit de landelijke rust, welke de andere missen en toch heerscht er de leven digheid en vroolijkheid eener stad. Wij gin gen er heen langs den bergweg, die ont zaglijk mooi is. Ik verzocht Brown langzaam te rijden, opdat we de omgeving goed zou den kunnen opnemen, in plaats van er maar enkele vluchtige indrukken van te krijgen. Ofschoon de „Spyker" heel goed in staat was om den steile» weg van Nizza naar de sterrenwacht en verder naar het eigenaar dige La Turbie in snelle vaart te bestijgen, koos ik een snelheid van zes of zaven mij len in het uur, en liet dikwijls bij schilder achtige punten ophouden om van do prach tige vergezichten op de donkerblauwe zee en den azuren hemel te genieten. Dezen weg, van Nizza naar Menton©, volgend, kwamen wij niet langs Monte-Carlo. doch zagen slechts van de hoogte van La Turbie de daken der huizen, het schitterend Casino en het somber rotskasteel van Monaco. Ein. o wat ik nog zeggen wou, Jimmy vergezelde ons niet op d'icn tocht en heeft zich nog niet weer bij ons gevoegd, hoewel hij dreigt het iets verder in Italië weer 'e doen (als dat niet- al te onvriendelijk uit gedrukt is) Hij bleef te Nizza- achter, om zekeren Lord Lane wat gezelschap te hou den. Tante Mary vindt het een bewijs van een goed hart, maar ik ben daar niet zeker van Ik geloof dat Mont-ic een markies is. We bleven eenigen tijd dicht- bij Men- tone. te Cap. Martin, dat u natuurlijk niet kent, want het bestaat nog maar kort ./Het is een aardig plaatsje, hoog op een heuvel gelegen, tusschen geurige dennen. Hoe prettig woer alleen te zijn met. tante Mary. I'k was vriendeijker tegen haar dan ik sedert ons verbij f te Pau en de komst van Jimmy geweest ben. Ik had daar nog wel langer willen vertoeven (het zou aardig zijn er voor het carnaval terug te komen, hoewel ik niet geloof dat. we liet doen zul len), maar de nabijheid van Italië was zoo verlokkend, dat ik er ongeduldig van werd. Italië! Italië' Die naam weerklonk in mijn ooren als „elfenmuziek". Nu zijn we in Italië, dat mij, eenvoudig schepseltje, een tooverland' toeschijnt vol geheimzinnigheid en schitterende 'kleuren; -en hoe mooi komt- het uit dat onze eersto dag hier juist het heerlijke kerstfeest is. Aan de grens overkwam ons een kleine on aangenaamheid. Ik meen u geschreven to hebben dat ik, toen we. ongeveer een eeuw geledente Dieppe aankwamen, aan het douanekantoor een som moesten deponec- ren om mijn auto in Frankrijk te mogen invoeren. Dat- geld zou ik bij het verlaten van het land te Mcntone teruggekregen hebben als de beklagenswaardige Draak mog bestaan had, maar nu hij in rook on vlammen is opgegaan, ging ook het geld verloren. Brown echter (of liever Browns meneer) deponeerde even-eens een som voor den „Spyker", en toen wij het -douane kantoor in de buitenwijken van Mentono passeerden, vroeg de kranige chauffeur mij verlof op te mogen houden om meneer Winstons papieren to toonen cn het geld terug .te ontvangen, dat hij naar Engeland wilde zenden. Zoo ver ging alles goed; doch bij ons vertrek van Cap Martin was het reeds schemerig (wij haddon den dag doorge- iu,trekking van hot wetsontwerp mede heb ben onderteekend. Uit naam van de rechterzijde drukte Van den Peereboom zijne goedkeuring uit over het optreden der regeering. In de Kamer vulde 1. -1 incident, dat de afgevaardigde Furnemont opwierp door zijne interpellatie, do geheel© zitting. Minister Do Trooz kon geen gehoor 1 rijgen voor het voor lezen van de ministerieel© verklaring en voor het geven van inlichtingen hij werd voort durend in do rede gevallen De vergadering bleef tot het einde toe woelig on moest om 4 uur 40 minuten gesloten worden. Brussel, 7 Mei. De Antwerpsche experts besluiten hun rapport over de schipbreuk van het Belgische schoolschip met de vol gende woorden „Wij concludeeren derhalve, dat de dood van 33 personen der bemanning moet worden toegeschreven aan het feit, dat practischo maatregelen om de booten te water te laten niet zijn genomen en aan het defect zijn der strijkingstoestellen voor de booten, die niet beproefd waren voor men zee koos."' Een der experts verklaart, dat de com mandant Fourcault voor de ramp verant woordelijk is te achten. Fwmkr|k. Parijs, 7 Mei. Minister-president Clemen - ccau stelde zich ter basdhikking van de Ka mer voor de behandeling der interpellatie». In het belang van eene vlugge afdoening der zaken, verzocht hij de interpellatie over de syndicaten en die over de «ailgiemeene poli tiek bijeen te voegen. De afigevaardigde Rl-anc interpelleerde de regeering over het ontslag van den onderwijzer Nègrehij ver weet Olemenoeau, de socialisten terug te stooten, die de republiek verdedigden toen zij in gevaar verkeerde, en viel minister Briand aan, die antwoordde, dat hij de be slissing van den prefect der Seine had be krachtigd In den loop van het debat verklaarde mi- ni/ber-prenident Clemenceau, dat hij zijn ambt zou nederleggen, zoodra er een meer derheid van de rechterzijde zou zijn. Later had or in de wandelgangen eene heftige woordenwisseling plaats tusschen den heer Jaurès en den onder-staatssecretaris -der posterijenJaurès vork.iaa.rde, dat- de Kamer zou miocten uitspreken, of zij cle daden van d© regeering goedkeurt. Engeland. Londen, 7 Mei. In een buitengewoon druk bezochte vergadering van hot Lagerhuis diende de heer Birrell, staatssecretaris voor Ierland, een wetsontwerp in tot instel ling van een Raad van bestuur voor Ierland. Hij deelde daarbij mede, dat dit ontwerp geen spoor van een nieuw wetgevend gezag bevat en geen machtiging inhoudt, tot- het- heffen van belastingendo Iersche leden zullen hunne zetels in het Lagerhuis be houden. liet ontwerp bepaalt, dat acht van de Iersche bestuursdep r temen ten, waaron der die van plaatselijk bestuur, landbouw, openbare werken en onderwijs, maar niet dat van politie, onder toézicht van oen ver- tegenwoordigenden Raad zullen worden ge steld, die bestaan zal uit 82 gekozen en 24 benoemde leden. De gekozen leden zullen zitting hebben voor drie jaren en de kies districten zullen overeenkomen met de par lementaire kiesdistricten. De Raad zal het toezicht uitoefenen over liet bestuur der acht departementen door middel van beslui ten de oppermacht van het Rijksparlement zal gewaarborgd worden door de bevoegd heid, aan den ondei-koning verleend, om ieder besluit van den raad van bestuur aan de goedkeuring der regeering te kunnen on-derwerpen. Het doel van het wetsontwerp is het Iersche volk, in zijn geheel genomen, te vereenzelvigen met de ©palingen en regle menten, die het bestuur van de zuiver bin- nenlandsche aangelegenheden betreffen. De heer Balfour zeide, dat een ongerijm- der manier om het Iersche locale bestuur >n te richten, nog nooit was bedacht. Het ge heel© plan moest onvermijdelijk mislukken. Hij onderwierp de voorstellen, die volgens zijne meening het bestuur van Ierland in een chaotischen, macht-el >zen toestand zon den brengen, aan een scherpe kritiek. De heer Redmond verklaarde, dat de na tionalistische partij zou blijven streven naar volledige „home rule", maar zei-de, dat de partij de verantwoordelijkheid niet op zich wilde nemen, om iets te verwerpen, dat geschikt leek om de invoering van „home rule" te verhaasten. De partij beschouwt het ontwerp, als bevattende een plan, dat bestaanbaar is met het nastreven van het geen zij wenscht. Onder eenig rumoer werd de behande ling van het ontwerp op den Ierschen Raad ten einde gebracht en werd het in eerste lezing aangenomen met- 416 tegen 121 stem men. In het hoogerhuis werd de beraadslaging over de voorstellen tot hervorming van hel. hoogerhuis voortgezet. Het amendement van lord Crewe word verworpen met 198 tegen 46 stemmen. Het voorstel van lord Cawdor tot benoeming van eene commissie werd aan genomen, waarna lord Newton zijn he-rvor- mingsontwerp introk. In den loop van het debat hield lord Roseberry eene opmerkelijke rede, waarin hij do houding der regeering gispte, die hij b«chuldigde het land op te zetten tegen het hoogerhuis door het beloven van een reeks krasse maatregelon tegen het landbezit. Zw«den» Koning Oscar en Koningin Sofie zuller. den 6en Juni a.s. hunne gouden bruiloft vieren. Voor dien dag zal de Koning de re- gcering weer op zich nemen, die hij tijdelijk aan zijn oudsten zoon, om gezondheidsrede nen, heeft- overgedragen. Het Zweedsche volk bereidt, als hulde aan zijn souverein, eene groote nationale inschrijving voor, waarvan de opbrengst bestemd is om de sanatoria voor teringlijders, die tien jaren geleden, naar aanleiding van het zilveren jubileum der regeering van Koning Oscar, ook uit vrijwillige giften zijn gesticht, aan een breedere» kring van iijders ten goede te doen komen. Spanje. In het Spranscho koninklijke paleis heerscht- do mazelen. Do ipfante Maria The re® ia en haar gemaal, prins IV. Jinaud van Beieren, zijn er door aangetast. Men noemt alle voorzorgen om te vermijden, dat de be smetting zal overgaan op de Kc ïgin, die nu -bijna aan het einde van hare zwanger- schap is. De officicelo uitkomsten van de verkiezin gen voor den Senaat ongerekend de uni versiteiten, academieën. geleerde genoot- hhappen c.i kerkprovinciën is, dat geko zen zijn: 113 linisterieelen, 5 democraten, 7 republikeinen, 7 onafhankelijke», 4 ultra- bracht met het bezichtigen van Mentone) en de douanen hielden 0113 nog ©enigen tijd op, zoodat het geheel donker was, toen we doorgingen naar Italiëdaarbij was de lucht bewolkt cn woei er een flinke wind. Een grensbeambte was naast Brown gaan zitten (ik was met tante Mar)- in de ton- r.eau) 0111 ons naar het laatste station te brengen, waar wij hem afzetten, en eenige .meters verder waren wij in Italië. Mis schien herinnert u zich dat dc grensschei ding wordt gevormd door een wilde, diepe kloof in de hoog© bergen, die hier steil in zee- afdalen. Over dezen afgrond ligt de Pont St. Louis en precies over het midden daarvan loopt de onzichtbare grenslijn. Ik meende ©en wachthuisje te zien aan den Italiaanschcn kant, maar hat was zoo donker dat ik er niet. zeker van benen we moesten nog oen goed eind den steilen bergweg oprijden, vóór wc het douanen- kantoor bereikten. Hier hield Brown stil, toen twee mannen in blauwgrijze overjas sen en met geweren op den rag langzaam naar ons toe kwamen. Onze kranige chauf feur behandelt do vreemde beambten altijd ze-er hoffelijk dit maakt alles veel gemak kelijker. zegt- hij. Ziende, dat de mannen ons wilden beletten door to gaan, gaf hij beleefd den wen -eh te kennen om te pas»- secren, zich tevens bereid verklarend zoo veel geld te storten, als zij noodig oordeel den. Hoewel ik maar weinig van het Ita- liaanech afweet, kon ik toch ongeveer be grijpen wat nu volgde Zij weigerden ons te laten doorrijden. Brown beredeneerde de Kaakhij toonde een paspoort dat zij bij liet licht van een lantaarn onderzochten. Ondanks den indruk, dien het op hen scheen te maken, bleven zij bij hun weige ring. voorgevend dat het kantoor al voor don nacht gesloten en de chef vertrokken was, en dat niemand debenoodigde papie ren in orde kon maken. „Maar dat is ver schrikkelijk riep Brown uit. „Is dat Italiaanse»© gastvrijheid? Moeten de dames dan den hooien nacht op den weg blijven staan r Dc douanen haalden de schouders op. „In Mentono zijn goede hotels genoeg zei de een. „Ga maar terug' „Neen," antwoordde Brown. „Ik ga niet terug. Waar woont de chef van het kan toor?' De beambten wilden het niet zeggen. Blijkbaar hadden zij geen zin een standje op te loopc-11 van hun chef, omdat zij hem een aanmatigend Engelschman op zijn dak hadden gestuurd, terwijl hij zijn middag slaapje deed. Langzaamerhand had zich een groepje van tien of twaalf personen, die wel uit den grond schenen op te rijzen, om ons heen verzameld. Een stem fluisterde mij in het Fransch toe: „Ik ben een Franschman, en die Italianen zijn lomperds. De chef der douane woont in Mortola, bet oorste dorpje aan den weg', en voor ik tijd had hem te bedanken, wa? de vriendelijke Franschman 111 de duisternis verdwenen. Ik riep Brown en deelde hem mee wat ik gehoord nad. Hij vroeg of wij alleen wilden blijven, terwijl hij den chef haalde, verzekerend dat we volkomen veilig waron in de hoede dér douanenwij stemden toe, waarna hij den steilen weg op ging, zwijgend gevolgd' door •een der wachters. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1