Donderdag 16 Mei 1907. BUITEN LANDT KOLONIËN. BINNENLAND. I*. SI». Si" «fuargaiig. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNBM1NTIPRIJS Por S maanden raar Amersfoort1.85. .,14*? ',r v»I.ts. Afzender Igke nvunmer»0.05. Daaa Oom-ent vwaeh|at Dagetyfa, mat utsonderkir ran Zo»- aa Feestdagen. Adverteatiën, nededeelingen ens., gelieve men védr 10 uur 's mergens bfl de Uitgever» in te zenden. Uitgevers; VALKHOFF C«. UtrechtschMtrsat 1. Intoroomm. Tel.phoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIE Van 15 regels0.75. Elke regel neer - 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Bene cireulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. VAN IvRAOHT GEWORDEN KIEZERSLIJST. De Burgemeester' der gemeente Amersfoort, Brengt ter openbare kennis, dat de op den 22. Maart j.l. door het Gemeentebestuur vast gestelde Kiezerslijst-, zooals die door zijne be slissingen van den 25. Ajpril j.l. -gewijzigd is. van 15 Mei van dit jaar tot 15 Mei van het vol gende jaar van kracht blijft, behoudens de wijzigingen daarin tengevolge van rechterlijke uitspraken te brengen en de aanteetkeningen omtrent schorsing daarin te maken overeen komstig do bepalingen der wet. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de Secretarie der Gemeente tor inzage neder gelegd en in -afdruk tegen betaling der kosten ver krijgbaar. Amersfoort, den 15. Mei 1907. De 'Burgemeester voornoemd WUIJTIERS. Politiek Overzicht Ds onlusten in Britsch-lndië, De beroering, die in een deel van Brit&ch- Indië de bevolking hoeft bevangen strekt zich over een vrij groot-, dodh onsamenhangend gebied uit, maar v schijnt toch niet zeer gevaarlijk van aard te zij.». In een aantal groote steden van Bengalen en van Pend'jab zijn agitators uit de kaste der Brahmanen en der fchrij- vera aan het werk, om de bevolking oj» te ruien tegen liet Engelsclie gezag. Tegen de ieiuc-rs der beweging wordt met kraakt op- gel iedenZoo is in Lahore een advocaat, Lajpat Rai genaamd, zonder vorm van pro ces opgepakt en, op grond van eene crude ordonnantie va-n 1818, naar een ander ge west van het uitgestrekte Indische gebied verbannen. Het schijnt, dat men meent daar met dergelijke maatregelen te kunnen volstaan, want de Engelsohe regeering heeft in het lagerhuis verklaard, dat de maatre gelen, die genomen zijn, voldoende zijn ge bleken om in Lahore de orde te handhaven. Intusschen werd tegelijk er over geklaagd, dait in Bengalen de toestand nog gespannen is wegens de tussdhen de beide -hoofclibcstan'd- deelen der inlandsahe bevolking, de Hindoes en de Mohammedanen, heerschend© verbit tering. Dde verbittering is reeds van ouden datum, maar is in den laatsten tijd sterk aangewakkerd ten gevolge van de door den voirigen onderkoning, lord Curzon, veror- dorcle administratieve siplriteing van Benga len. Vroeger was Bengalen één gewest- on der één gouverneur en één bestuursraad. De hoogere ambten zijm meest door Europeanen en dooi inboorlingen, die in Engeland, ge studeerd hebben, bezet. Van de lagere amb ten zijn 80 pet in ha-nden van de Hindoes. Dit zijn loutoi Baboes, lieden die tot de Brahmanen- of tot de schrijverskaste bethoo- ren, welk© reeds voor lang begrepen heb ben, dat de kennis van de Engelsclie taal de deur opent voor de bestuursambtenDe Mohammedanen zijn eerst laat tot het in zicht gekomen, dat zij verstandig zouden doen, door zich ook de beschaving eigen te maken, die gevorderd wordt 0111 bestuurs ambten te beklceden. Nu treden zij ^ls con currenten van de Baboes op, die zich daar door in het monopolie, dat zij tot dusver beaat en, bedreigd zien. Lord Curzon heeft de splitsing van Ben galen verordend, omdat inderdaad dit ge west te groot is 0111 door één gouverneur te worden bestuurd. Hij hoeft de oostelijke districten met Assam vercenigd tot eene nieuwe provincie Oost-Bengalen. Deze oos telijke provincie is meer Mohammedaansoh dan West-Bengalen, en de Balboes hebben begrependat over weinige jaren de meeste ambten daar met Mohammedanen bezet zul len zijn zij zien dat met leede oogen. Daar entegen zijn de Mohammedanen ingenomen met de gunstige vooruitzichten, die de nieu we regeling hun biedt, en zij hébben groote vergaderingen gehouden, om de regeering daarvoor te danken. Wanneer dus de Hindoes ontevreden zijn, dan voelen do Mohammedanen, die het an dere hoofdbest and deel der bevolking uitma ken, zich des te vaster aan de regeering ver bonden. Zij laten zich ook .niet ongetuigd om daarvan te doen blijkende boycott van Engelsclie goederen, waarvoor onder de Hin does propaganda gemaakt- worab om aan den tegenzin tegen al wat Engelsch is uit drukking te geven, vindt onder de Mohame- daa'nsche bevolking kracht-igen tegenstand. Do vijandige stemming, die onder de Hindoes in Bengalen heerschtzou ook meer te vreezen zijn, wanneer zij een krijgshaftig volk Waren. Maar het inlandse he element in het Britsch- Iudische leger rccruteert zich hoofdzakelijk uit de noordelijke gewesten de bevolking, die Bengalen bewoont en die ruim 50 mil- lioen sterk is, levert tot het leger geen noe menswaardig contingent. De herinnering aan don groeten opstand, die juist vijftig jaren g.leden in Indië uit brak, speelt in de tegenwoordige beweging eene rol In 1757 grondvestte Clive de duur zame Engelsclie heerschappij over Indië. Hon derd jaren later begon de opstand, die het Engelschc gezag een korte pc met groot- gevaar bedreigde. Den lOon Mei 1857 ston den de sepoys van Meerut op. maakten de Engelsche officieren met hunne gezinneu af en staken de kazernes in brand. Daar na- viel Delhi in handen van de opioerlin gen, later 'Bena-ras, Allahabad', Agra, geheel O'ud'li met- Lucknowook in Pendjab kwa men onlusten voor. De Engelsche heerschap pij scheen een oogen blik verloren, ma-ar zij werd gered door de energie van het leger bestuur en door de trouw van de troepen uit de grensgewesten van de Himalaya.- Het lot van den opstand was reeds voordat het jaar 1857 ten einde liep beslist, ofschoon er nog oen jaar lang gestreden werd. Thans, vijftig jaren later' predikt men weer, dat de tijd van de Engelschen voorbij is. Maar gevaarlijk zal de beweging hun ditmaal .niet worden. Het zijn nu niet de inlandsche troepen, die zijn opgestaan; va.n die zijde is du,s geen gevaar te vreezen. Eeu der Indische specialiteiten in het Engelsche lagerhuis, Sir Henry Cotton, heeft als zijne meening te kennen gegeven, dat er geen werkelijk ge vaar bestaat voor eene algemeene uitbarsting. Hij zeide„riet volk van Indië is ontwa pend, en het is onnoodig te zeggen, dat er geen organisatie onder hen is, die tot een algemeenen opstand zou kunnen leiden. Wij heb lx4 n nu slechts een klein getal sepoys en een zeer groot aantal Britsche troepen. Er is dus niet de minste reden voor eenige paniek." Intusschen klaagt Sir Henry Cotton, dat- men te zeer in onkunde is gelaten over de oorzaken van deze uitbarsting en over de maatregelen, die genomen zijn om die oor zaken weg te nemen. Die moeten, vreest hij, zeer ernstig geweest zijn om aanleiding te geven tot zulk eene beweging in een land als Pendjab. Hij acht een grondig onderzoek daarnaar noodig door mannen, die gezind zijn het noodigo te doen om aan werkelijke grieven tegemoet te komen. Pf«nkr|k. Aan liet. einde van de interpellatie-debat ten had de Kamer te kiezen tusschen acht tien nwytiën van orde. Sedert den vorigen dag waren er nog zes bijgekomen. Daaron der was die van Maujan en andere vrien den der regeering, die luidde: „De Kamer keurt de verklaringen der rogeering goed en gaat, elke toevoeging afwijzende, over tot de orde van den dag." De regeering ver klaarde deze motie te aanvaarden, die dooi* de Kamer werd aangenomen met 343 teg«n 210 stemmen. Do rede van Glemenceau had do Ka mer in een toestand van algemeene zenuw achtige opgewondenheid gebradht. De in houd van zijne rede had wel de uiterste lin kerzijde tevreden gesteld, maar zijn bruske toou liad de overige linkerzijde onaange naam gestemd. Om dezen indruk weg te ne men, nam, nadat een voorstel tot verda- i ging verworpen was, de radicaa-l Renoult het woord. Hij verklaarde, dat zijne partij den wensch koesterde de regeering te on dersteunen hij miste echter in de verkla ringen van de regeering inlichtingen, naar welke methode zij hare hervormingen wilde verwezenlijken. Dit bracht den minister Briand op het spreekgestoelte. Hij verklaar de, dat er geen tegenstrijdigheid bestond tusschen zijne rede en die van Clemenceau. De minister-president had misschien ster kere woorden gebezigd, maar beide waren 't er over eens, dat er niet moest worden getornd aan liet vereenigingsrecht van de arbeiders, doch dat elke onbehoorlijk heid van ambtenaren moest worden ge straft. Briand waarschuwde tegen den toe leg, die beoogt, door hem tegenover Clemen ceau uit te spelen, verwarring te brengen in de stemming, en de Kamér te brengen tot een votum, dat het de regeering onmogelijk zou maken hare taak te volbrengen. In het zuiden van Frankrijk heerscht eene groote beweging onder de wijnbouwers, die onder grooten nood gebukt gaan. Verleden Zondag is te Bézicrs eene groote manifesta tie gehoudenliet getal deelnemers wordt opgegeven als meer dan 100,000. In den stcet liepen aan het hoofd van de uit iedere gemeente gezonden deputatie de maire, de veldwachter en soms de pastoor. Er werden plakkaten rondgedragen, waarop men op schriften las als: Republiek, wees een goede moedergeef brood aan uwe kinderen Geen belastingen totdat voldoening is ver schaft Brood of doodD& maag is doof als hij leeg is! Het Zuiden staat op! Wij zijn tot allgs bereid behalve om van honger te sterven. Allo sprekers verkondigde, dat als do re geering niet helpt, men moet ophouden met liet betalen van de belastingen. Tc Narbonne hebben de kiezers gestaakt. Er moesten zes leden van den gemeente raad gekozen worden, maar niemand kwam op om te stemmencandidate» waren niet gesteld en stcmopnemers verschenen niet. Hot wachtwoord van onthouding, door alle politieke partijen gegeven, werd door allen zonder onderscheid opgevolgd. Engeland. Londen, 15 Mei. In den loop van het alge meene debat voor het Pinkster-reces, deelde do vice-minister van koloniën Churchill me de, dat onmiddellijk na dit reces de grondwet voor de Uranjerivierkolon ie zal worden afge kondigd. De koloniale confereutie te Londen is Dinsdag gesloten, nadat nog het besluit was genomen tot instelling van een snel st oom boot- en spoorwegdienst tusschen En geland en Australië over Canada. Italië. Rome, 15 Mei Bij de behandeling van de begrooting van buiitenlandsdhe zaiken, hield de minister Tit toni een groote redevoering Onder herinnering aan de verklaringen over de buitenlaudsche politiek, dloor hem afge legd in Decemlier 1906, verzekerde hij, dat het onderhoud te Rapallo, het bezoek te At-hene en de ontmoeting te Gaëba de ver wezenlijking en bevestiging van die verkla ringen zijn. Hij ontkende, dat deze gebeur tenissen voortgekomen zijn uit kunstmatige combinatiëner is harmonie tusschen deze gebeurtenissen, die slechts de vreedzame, loyale en met succes bekroonde politiek van Italië bevestigen Over de ontmoeting- te Gaëta is hior afkeurend gesproken door per sonen, die beweerden, dat one verbond niet Duiischland niet bestaanbaar is met onze vriendschap voor Engeland de redevoering, onlang3 dooi- vorst Bülow gehouden, moet ecliter iedere vrees hebben weggenomen-. Do oude formule van onwrikbare trouw aan den Driebond, van oprechte vriendschap met Frankrijk en Engeland, en van harte lijke betrekkingen met alle mogendheden blijft steeds het richtsnoer van onze poli tiek. Onze betrekkingen met Oostenrijk-Honga- rije zijn uitstekenddit zal nog nader wor den bevestigd door het bezoek van baron Aeb ren thai. E'o reis van den Koning naar Athene wordt gerechtvaardigd door de sympathie, die dé beide volken verbindt. Daarna behandelde do minister de Haag- sche conferentie, waarbij hij de inkrimping van do krijgstoerustingen -besprak en ver klaarde, dat het voorstel van Engeland geen aanleiding zal geven tot wrijvingen of geschil len. Hij ging na of het mogelijk zou zijn eene formule te vinden voor vermindering der krijgstoerustingenzonder daardoor de belangen van eonigen staat te schaden. Dat is niet. de meening van Duitschland en Oosten rijk «maar dat wil niet zeggen, dat ook hun de vrede niet dierbaar is. De heer Tittoni bleef instemmen met het door Engeland ge nomen initiatief, maar handhaafde zijn voor behoud over de mogelijkheid om Engelands bedoelingen in praktijk te brengen. Spanje. Do doop van den prins van Asturië za! a.s. Zaterdag plaats hebben, den dag na den verjaardag van den Koning. Behalve den peter en dc nieter van den eersten rang, die zijn de Paus, volgens de traditie en de Koningin-moeder, zullen Koning Eduard van Engeland, de D' itsche Keizer, de Keizer van Oostenrijk en de Koning van Portugal petei's van den tweeden rang zijn De eerstvolgende gouden roos, die dj Paus zal toekennen, is voor de Koningin van Spanje bestemd. Oostenrijk. If"eene»15 Mei. lieden morgen te 8 uur was de uitslag in 300 districten bekend. Er zijn 173 gekozenen, terwijl er 127 herstem mingen moeten plaats hebben. Gekozen zijn 41 christelijken, 51 socia listen, 6 Duitsche progressisten, 4 Duitsche democraten, 24 leden van liet katholieke centrum, 3 Jong-Tsecheu. 2 Oud-Tsechen, I Boheemsch nationalist-socialist, 3 Boheom- sclio agrariërs. 5 Italianen, 3 populisten( Het kenmerkende feit der verkiezingen is liet reusachtige succes der socialisten. Rusland. Do Petersburgsche correspondent van de Daily Telegraph zendt bij zou der hedeu over do samenzwering tegen het leven van den Czaar, die eenige dagen geleden heet ontdekt te zijn. Een van de samenzweerders trachtte in kennis te komen met een van de Kauka- sisehe edelen, die, onder den naam van „het geleide", de bijzondere lijfwacht van den Czaar vormen. Hij vroeg hem zijne mede werking voor een grootscho onderneming, welke voor Rusland een tijdperk van geluk en welvaart- zou inwijden. De trouwe edelman bracht dadelijk de politie op de hoogte; die er voor zorgde, dat- nu 80 samenzweerders in hechtenis zijn. Marokko. Volgens de Münchener Allgemeine Ztg., is do moord op den Franschen dokter Mau- ehamp te Marakesch uitgelokt door de ver bittering van de Marokkanen over den om gang van de Franschen met hunr.e vrouwen. ,,Xaar thans bekend wordt, brachten Mau- chanip en andere Franschen schoone Marok- kaanschen en jodinnen naar hunne wigwams en vierden met haar feesten die het zedelijke gevoel van de inlander, en ook hun trots kwetsten, omdat boven de tenten of huizen waar do orgiën gevierd werden de Fransche vlag wapperde, wat bij de dwepers de mee ning vestigde dat het uur van dc Fransche bezet tin gekomen was. Britsch-Indië. Volgens een bericht van de Evening Standard uit Lucknow, hebben iil Delhi, waar de Hindoos in aantal sterker zijn dan dc Mohammedanen, ernstige tooneelen van oproerige» aard plaats gehad. Van een standbeeld van Koningin Victoria, dat zich daar bevindt, moet de kroon afgeslagen zijn. De onrust, die onder de bevolking heerscht, is ook reeds naar het zuiden van het schier eiland doorgedrongen. In Madras patrouil leeren troepen in de straten. Volgens een bericht uit' Rawalpindi zijn daar in verband met de voorgekomen on lusten 45 personen gevangen genomen. Voor de arrestatie van verschillende anderen zij.i belooningen uitgeloofd. In Simla is, op bevel van den. ondorko ning, afgekondigd, dat in zekere, bepaald aangewezen streken van Oost-Bengalen, AlS- sam en Pendjab geen openbare vergadering tot bespreking van openbare of politieke aangelegenheden mag worden gehouden, zon der dat daarvan zeven dagen te voren ken nis is gegeven. Politie-ambtcoaien kunnen worden aangewezen om die vergaderingen bij te wonen De kantonrechter is bevoegd bij schriftelijk bevel elke vergadering te ver bieden, die oproer, ontevredenheid of onrust zou kunnen teweegbrengen. Ieder, die zooi- der voorafgaande kennisgeving eene ver gadering lie leg of leidt, wordt met boete of gevangenisstraf gestraft. Iedere niet vooraf aangekondigde vergadering wordt als on wettig beschouwd. Lu ld- Afrika. Pretoria. 15 Mei. De vrijwilligers te Pre toria hebben bevel ontvangen, zich gereed te houden om onmiddellijk op het eerste be vel op te komen. In een onderhoud met een vertegenwoor diger van Reuter verklaarde de minister voor den mijnbouw Smuts, dat er geen reden tot ongerustheid hestaai, maar dat de regee ring vast besloten is de orde tijdens de sta ging te handhaven. Allerlei. v-- Mark Twain, de vermaarde Ameri- kaansohe humorist, zal den 6en Juni schoep gaan naar Europa, om te Oxford het di ploma van doctor in de rechten in ont vangst te gaan nemen, dat de universiteit aldaar hem „honoris causa" heeft verleend. vHet volgende zegt geuoeg omtrent de wijze, waarop het HolLaudsch in de Kaap kolonie ambtshalve tegengewerkt wordt. Uit een interpellatie, aangekondigd in den af- deelingsraad van Oudtshoorn, blijkt dat een dagvaarding in het Hollandsch 10 shilling kost, en een in het Engelsch 5 shilling. vTe Wee non is een vrouwen-Liga tegen het tweegevecht opgericht-. De erfprinscs Thcreso van Schwartzenlberg is voorzitster en vele dames uit de voorname wereld heb ben er zich bij aangesloten. vDe Hongaarsehe stad Arad houdt het record der echtscheidingsprocessen. Verleden jaar werden er 234 gepleit. 155 echtschei dingen werden uitgesproken, 20 verworpen fu 55 zijn nog onbeslist. Op het oogenblik heeft de rechtbank niet minder dan 804 echt scheidingszaken onder handen. vDe uitbarsting van de Italiaansclie vulkanen Etna en Stromboli neemt zulk een omvang aan, dat de bewoners deu omtrek dor beide vulkanen hebben verlaten. In geheel Sicilië en Calabrië verwacht men elk oogenblik een lievige aardbeving. Overal worden heiligenbeelden rondgedragen en processies gehouden om afwending van liet gevaar af te smeeken. Volgens don Ameri- kaanschen vu-lkanoloog Frank Perpet, die verleden jaar bij Prof. Matteucci op den Vesuvius was gedurende de uitbarsting, on die nu den Etna en den Stromboli bezocht, is er een lievige uitbarsting van die vuur spuwende bergen te wachten. OOSTINDIË Celebes* De correspondent van de N. R. Ct te Batavia seinde gisteren; Er is herhaaldelijk aanraking verkregen met de bende van La Sin rang. In het moeras aan do monding van de Sadang zijn zeven van diens volgelingen gesneuveld, zijn vróuw werd gevangen genomen, al zijn lijfgoederen, zijn paard en kris zij.» buitgemaakt. La Sin- rang zwerft mol nog slechts weinig volge lingen rond. Da redactie te kent hierbij het- volgende aan La Sinrang is een onechte zoon van den vorst van Sawietto, die zich er weinig ge sticht over heeft betoond, dat die zoon als bendelmofd tegen het Nederlandsche gezag zich blij ft verzetten. Reeds generaal Van Kooien zeide als zijn meouing in zijn bekend rapport over den toestand in Colebes, dat hij het Zeer noodzakelijk achtte, La Sinrang on schadelijk te maken. Ook in het politiek ver slag van 26 April tot- 21 Mei 1906 heet liet: „Het wordt gebiedend noodzakelijk, dat aan het bedrijf van dezen La Sinrang, die reeds sedert begin Januari in openlijk verzet tegen het gouvernement is, een einde worde ge maakt rapporteur acht zulks noodzakelij ken* dan de achtervolging van den vorst van Goa enz." Do marechaussees hebben al het mogelijke gedaan om dien La Sinrang in handen te krijgen, doch tot- nu toe te vergeefs, hoewel rocdis meermalen in gevechten met onze pa trouilles volgelingen van La Sinrang werden neergelegd al vroeger werd gemeld, dat de moeder en de vrouw van dat bendèhoofd ge vangen werden genomen. Thans schijnt dat nog met een levensgezellin van La' Sinrang gebeurd le zijn. Wij brengen in herinnering, dat het was in een gevecht tegen een bende van meer- genoemd hoofd, dat de kapitein P. J. de Gruyter sneuvelde en dat hot ook La Sin rang was, die gelastte den kapitein-Wadjo, welke steeds berichten omtrent de verblijf plaatsen van den vorst van Goa en La Sin rang verschafte, te dooden, hetgeen den 23en Mei 1906 nabij Alitta geschiedde. Men schijnt na de zware verliezen, die kapitein Christoffel in het begin van dit jaar aa» de bende van La Sinrang wist toe te brengen, het spoor niet moer te hebben los gelaten, ten minste sedert dien tijd lazen wij herhaaldelijk van gevechten, waarin een aantal leden van de bende van La Sinrang werden neergelegd. Het is ook hier gegaan als met andere hoofdeneerst- oefende La Sinrang een schrikbewind de bewolking durf de niets omtrent hem mede te doelen en of ferde hetgeen van haar geëischt werd. Toen het do Compagnie echter ernst bleek, aan het bedrijf van dien bastaard-vorstentelg een einde te maken, toen keerde de kans voor La Sinrang. Er is een tijd geweest, dat men steeds deu naam van La Sinrang kon lezen als er iets ernstigs gebeurd was. Hierbij is overdrijving niet uitgeblevenimmers later bleek dik wijls dat La Sinrang er heelomaal onschuldig aan was. Ofschoon dezen dus meer ten laste is gelegd dan hem toekomt, blijft er toch nog genoeg over om hartelijk te verlangen naar de tijding, dat- hij zelf goed en wel tusschen Nederlandsche bajonetten naar eeu rustiger verblijfplaats wordt overgebracht. Kameroverzicht. Tneede K«at«r. Woensdag werd de beraadslaging voortge zet over het wetsontwerp tot- wijziging der grens tusschen do gemeenten Maastricht-, Meersen en Hoer, waarop door de Commissie van Rapporteurs een amendement was voor gesteld om de grenzen te regelen naar het. voorstel van Ged. Staten van Limburg den 29en Mei 1897 aan den minister van binuen- landschc zaken gedaan, na- ingewonnen advies van do betrokken gemeenteraden en van de speciale commissi n bij de gemeentewet, voor geschreven. Do heer Ruysch de'Reerenbrouck steunde dit- amendement, terwijl de heer Reg o ut, die evenals de eerste spreker met de locale toestanden goed bekend mag wor den geacht liet bestreed. Ook de minister van binnenland, ie he zaken verzette zich tegen het amen dement, omdat z. i. dergelijke zaken onmo gelijk bij amendementniet behoorlijk voor bereid en ook zonder de lokaio bestuurscol leges er in te kennen, mogen worden gere geld. Do hoofdzaak, die men wil, nl. dat het station mot het emplacement tot de gemeen te Maastricht zal behooren, wordt door het regeeringsoutwerp bereikt. Na voortgezette discussie werd het amen dement der C. v. R. met 34 tegen 30 stem men verworpen, waarna liet wetsontwerp werd aangenomen met 45 tegen 19 stemmen. Zonder stemming werd daarna aangenomen heb wetsontwerp tol wijziging en aanvulling van artikel 77 (splitsing voor examen Mid delbaar teekenen) der wet tot regeling van het middelbaar ondërwijs. Donderdag 11 uur zijn aan dé orde de nadere ge-palingen omtrent -den accijns op het- gedistilleerd. Onder de ingekomen adressen waaromtrent Woensdag verslag werd uitgebracht, was er een van 17 December 1906 van ouderwijzere va» de tusschentijdis opgeheven normaallessen- te Kuilen -b u r g, houdende verzoek om vergoeding voor lesuren. Door de Commissie voor de Verzoekschrif ten was voorgesteld dit adres te depoueeren ter inzage van de leden Door den hoer Do Ridder, gesteund door den heer T e r L a a n, was een gewijzig de conclusie voorgesteld, strekkende tot het vragen van inlichtingen aan den minister van binneulandsche zaken. Deze gewijzigde conclusie werd evenwel* door den heer De Ridder weer ingetrokken. Berichten. Do Staatscourant van Donderdag 16 Mei 1907 bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot ridder-grootkruis in do

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1