BINNENLAND. verbanning van de Indische agitatoren Haj- patrai en Ajit Singh, ontstonden er woelige tooneelen in het Lagerhuis. Terwijl de mi nister bezig was de vragen te beantwoorden, maakte het conservatieve lid Howard Vin cent binnensmonds eene opmerkingdeze opmerking echter werd gehoord door de Ier- sche nationalisten, die onmiddellijk met na druk protest eerden. Het schijnt dat de heer Vincent had ge vraagd, waarop Hajpatrai niet was doodge schoten Gedurende eenigen tijd bleef de wanorde voortduren. De nationalisten verlangden, dat de Speaker Vincent zou gelasten zijne opmerking in te trokken. Vincent deelde mede. dat hijdie opmerking alleen voor zieh- ze'f had gemaakt en niet had verwacht, dat iemand haar zou hooren. Do Speaker zeide, dat hij de opmerking niet had gehoord, maar hij waarschuwde den heer Vincent verder niet door uitroepen de sprekers in de rede te vallen. Minister Mbrley verklaarde, in antwoord op vragen van de nationalisten, dat hij 't niet. eens was met do opmerking van den hoer Vincent. Daarmede was liet incident afgeloopen. Engalaad an Rutland. Eene opmerkelijke manifestatie tegen het sluiten vaneene Engelsch-Russische over eenkomst wordt uit Londen beriaht. In een schrijven aan de Engelsche pers waarschu wen de onder toeken aars tegen eene overeen komst met Rusland, die gezegd wordt gelijk te staan met een partij kiezen tegen het Russische volk in zijn tegenwoordigen strijd om constitutioneel© rechten en vrijheden, omdat de uitwerking daarvan zal zijn, dat het creddet van Rusland wordt versterkt en de regeering in staat wordt gesteld een be roep op Europa te doen tot het sluiten van ecno nieuwe leening, die enkel zou wor den besteed om de stelling van de autocra tie te versterken. Om deze en andere rede nen verklaren de onderteekenaars elk argu ment te veroordeelen, dat ter wille van een twijfel ach lig on tijdelijk voordeel Engeland brengt in eene valsche stelling tegenover eene vrijheidsbeweging, die waarschijnlijk den grootsten invloed zal uitoefenen op de Europeesahe geschiedenis van deze eeuw. Do brief is onderteekend door drie par lementsleden, verder door den historicus Justin Mac Carthy, door Bernard Shaw, Cadbury, Spa no, Watson, Walter Crane en anderen. Spanje. De Spaansdhe eerste-miuister heeft laten weten dat Nakens, Ibarra en Mata voor het einde van de®e maand begenadigd zullen worden Portugal. Madrid, 18 Juni. Cijfertelegrammen, die uit Lissabon ontvangen zijn, gewagen van ernstige onlusten te Oporto, waar do minis ter-president het voorwerp is van vijandige betoogingen der menigte, die de vrijheid en de grondwet laat leven. De t roepen heb ben charges uitgevoerd, waarbij velen ge wond worden. Do winkels zijn gesloten. Rusland. De correspondent van de Matin bericht, dat in eene Zaterdagavond gehouden minis terraad definitief over het lot van de Doema is 'l>ealist. Drie ministers, Stolypin, Kaufmann, mi nister van openbaar onderwijs, en Filosofow, minister van handel, verklaarden zich tegen de ontbinding. Do anderen waren reeds van tevoren ervoor gewonnen. Minister Stolypin, die den uitslag van de besprokingen naar Peterhoff meldde, kreeg van daar het antwoord, dat de meerderheid gelijk had. Hij had toen alleen nog den da tum. van het ontbindingsbeduit, dat hem reecis eenige dagen vroeger ter hand was ge steld, in to vullen. Do voorzitter van de Doema, Golowin, heeft aan dezen correspondent medegedeeld, dat hij het ontbindingübesluit geenszins had verwachtintegendeel had hij gehoopt, dat dc Regeering do Doema zou laten beslissen over de gestolde vraag. Ten aanzien van de tak tick, die door de Kadettenpartij thans zal worden gevolgd, zeide hij,,Wij hebben nog niet precies uit gemaakt wat wij doen zullen. Wel zuilen wij den kiezers, op eene nader vast te stel ler. wijze dio niet in strijd is met de wet, doen weten wat de Doem a tot stand heeft gebracht, hoe zij, t ots allo moeilijkheden, zich langzamerhand is gaan vormen en hoe men haai ten slotte, toen in do commissie reeds veel nuttig werk verricht was, ont bond." Hij was volstrekt niet ontevreden over den inhoud van de nieuwe kieswet, vooral niet omdat aan de bewoners van sommige groote steden het algemeeue, directe kiesrecht is gegeven. De correspondent van de Fran'kf. Ztg. be vestigt hot bericht van het officieus© tele- graatagentschap, dat de bevolking in do ste den en in de provincie, aan do mogelijkheid der ontbinding van de rijksdoema lang gewend, het ontbindingsbesluit van de nieuwe kieswet kalm heeft opgenomen. Al leen do vertegenwoordigers van do rechter zijde vierden de ontbinding van de doema in hunne vereenigingen met vaderlands lievende nvanifestatiën. Behalve sporadische agrarische onlusten en hier en daar werksta kingen van de arbeiders, zijn geen dadelijk heden te verwachten. Allerlei. v William Le Baron Jonnoy, tie Ame- rikaansche architect die het eerst is begon nen skyscrapers met een stalen geraamte te bouwen, is te Los Angeles op 75-jarigen leeftijd overleden. vUit Kalg&n wordt geseind, dat de beide Diou-Boutons, de Spijkor-wagen en het driowielige Contal-wagentje daar Zon dagmorgen 8 uur zijn aangekomen. Ze heb ben door het Oontal-wagentje, welks wielen niet bestand bleken tegen de slechte wegen, oenig oponthoud gehad. Prins Borghese was Zaterdag al te Kalgan aangekomen en heeft Zondagmorgen to jxaard den weg verkend, die naar do Mongoolsche hoogvlakte leidt. vDe reizigers aan boord van do Phila delphia hcbltcn Vrijdag een merkwaardige luchtspiegeling in den Atlantischen Oceaan gezien, namelijk het Fransche stoomschip La Lorraine, onderste boven gekeerd. Het beeld was anderhalf uur lang zichtbaar en zoo duidelijk dat men de passagiers op het dek kon zien wandelen. De zee was kalm en de zon scheen niet. Uit een dradeloos telegram bleek dat de Lorraine op dat opgenblik 40 K.M. ver was. vTe Liverpool is een Armeniër gepakt, beschuldigd van medeplichtigheid aan den moord op pater Caspar Vatarian, een Ar- meensch priester, wiens lijk men te New- York in een koffer heeft gevonden. De ge vangene zeide voor den jx>litierechter, dat hij nooit van den moord gehoord had. vUit Rome wordt gemeld, dat ten gevolge van de onthullingen der Italia, om trent het gekonkel van rechters met beurs speculanten, de minister van justitie aan den officier van justitie te Venetië heeft opgedragen een onderzoek in te stellen. Een groot aantal rechtere zal naar men be weert strafrechterlijk vervolgd worden. vBenevens de burgemeester van' Sam- Fran casco die reeds schuldig is verklaard worden uog 92 politiemannen en 96 ambte naren van de stad vervolgd wegens bedrog, schriftvervalsching enz. Dit monsterproces zal in September aanvangen. Kameroverzicht Tweede Kenner. Na een korte onderbreking in verband mot andere werkzaamheden afdeel ingson- derzoek van wetsontwerpen), hervatte de Tweede Kamer Dinsdag wederom hare open bare vergaderingen. Aan de orde was in de eerste plaats een wetsontwerp houdende bepalingen in ver band mot de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen, dat na ©en kort debatje tusschen den minis ter van financiën en den heer Ter Laan, goedgekeurd werd. Vervolgens werd behandeld het wetsont werp tot verhooging van- het le hoofdstuk der Staatebegrootmg voor 1907, met f 425.000 voor den bouw van nieuwe stallen op Het Loo. Do heer Troelstra nette uiteen waar om hij en zijne partijgenooten tegen dat wetsontwerp zouden stommen. Zij vonden dit een weelde-uitgave, die niet gedaan mocht worden n.u er nog zooveel andere uit gaven te doen stonden en de begrootang met een tekort van ruim 4 milliioen sluit. Spr, meende zelf dat er reden was om deze uitgave ongrondwettig te noemen, om dat de Grondwet bepaalt, dat voor de vor stelijke personen de vorstelijke verblijven ter beschikking gesteld worden benevens een bedrag van f50.000 'sjaars voor onder houd. De min. v. Financian verdedigde het wetsontwerp en wees erop, dat de te genwoordige toestand, wegens het groote brandgevaar, niet langer zoo blijven mag. Het tegenwoordige plan kost bovendien 2 ton minder dan het oorspronkelijke. Na repliek van den heer Troelstra werd het wetsontwerp aangenomen met 49 tegen 17 stemmen. Tegen stemden de vrij zinnig-democraten en de socialisten. Vervolgens werden enkele kleinere wets ontwerpen en eenige conolusios op adressen zonder debat of Stemming goedgekeurd. Hierna werd de behandeling van het wets ontwerp betreffende het onderzoek naar het vaderschap voortgezet. Men was blijven steken in de behande ling van artikel 344 b regelende de wijze waarop de actie tot onderhoud moet worden ingesteld, en de gevallen waarin die moet worden afgewezen. Gelijk reeds vroeger utieengezet is, waren daarop oen aantal amendementen ingedeind, waarvan er nu nog weer enkele aanleiding geven tot debat. Zoo o.m. het amende ment van den heer Lohman, dat de vor dering zal worden ontzegd, indien de vrouw op hot oogenblik dat zij niet den verwek ker van haar kind gemeenschap had, wist, dat deze gehuwd was. De heer Lohman zette nog eens uiteen, dat het wetsvoor stel de hoogheid van het huwelijk aantast, en dat de wettige vrouw en de wettige kni- derea schade kunnen lijden, indien de man verplicht werd tot het onderhoud van de kinderen van zijn bijzat. IX) heer De Visser daarentegen be streed dit. Hij was tegen het amendement van den heer Lohman, dat aanleiding zou geven dat de gehuwde man het plegen van ontucht gemakkelijker zon worden gemaakt. Hij zou immers vrijuit gaan. Over de verdere discussie zullen wij in geen bijzonderheden treden, en wij kunnen volstaan met de vermelding van het resul taat der stemmingen. De heer Limburg trok zijn amende- mentou betreffende hot aanbrengen van de actie bij den kantonrechter en dat betreffen de de uitvoerbaarheid van het. vonnis, ook al gaat men in hooger beroep. Dat om te be palen dat het. kind steeds kosteloos zou kunnen procodeeren, werd verworpen met 37 tegen 31 stemmen. Met 38 tegen 31 stemmen werd verwor pen het amendement van den heer van Id- singa om de vordering af te wijzen, indien de vrouw een ontuchtig leven leidde. (De minister had verklaard, dat hierin voldoen- do voorzag do bepaling omtrent de exceptie plurium de gemeenschap met meerdere mannen. Aangenomen werd het amendement van den heer Van Styrum, strekkende om te bepalen, dat het recht tot het instellen van een actie na 5 jaar verjaart, en wel met 49 tegen 21 stemmen. Het amendement van den heer Lohman om de vordering te ontzeggen als de vrouw wist dat de man gehuwd was, werd verwor pen met 55 tesen 14 stemmen. De stemming over het artikel zelf werd aangohouden. Nadat het aangehouden artikel 344, waar in oen redactiewijziging was aangebracht, goedgekeurd was, kwam aan de orde artikel 344 c betreffende het bedrag der uit te keereu gelden. Ook hierop ziin weder eenige amendemen ten ingediend, waarop wij in een volgend overzicht terugkomen. Reg6li ng va n Werküaauulheden Voorloopig werden van de agenda afge voerd de motie-Van Kol (betreffende de Staatsexploitatie van mijnen) en die van den heer Bos (omtrent, de Staatsexploitatie van spoorwegen.) Voorts werden aan de agenda toegevoegd de wetsontwerpen tót verwijding van de Oosterdoksluistot voltooiing van de lijn GoudaSchoonhoven opsporing van delf stoffen en een paar ontwerpen van kleinen omvang. Besloten werd ook Maandag a.s. te half twee te vergaderen en zoo noodig ook Za terdag d. a. v. Woensdag 11 uur voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 19 Juni bevat o.m. do volgende Kóu. beslui ten benoemd tot loeraar aan de R. H. B. S. te Roermond J. L. Ilogeweg, thans tijdelijk tot voorzitter van de Centrale Commissie van de statistiek dr. C. A. Verrijn Stuart, lid dier commissie; tot bediende bij het ijikwezen A. de Jong, te Dordrecht. goedgekeurd, dat jhr. L. Rutgers van Rozen burg. burgemeester der gemeente Eemnes, en J. H. J. Galiart, burgemeester der gemeente Ohé en Laak. zijn benoemd tot secretaris hun ner gemeente. II. M. de Koningin heeft gedurende Haar jongste tweedaagsche verblijf in de Residentie een kort bezoek gebracht aan het Huis ten Bosch. pMaandlag middag maakte hot Ko ninklijk Echtpaar ©ein rijtoer over het Loo naar Vaassen en in de omgeving van het Paleis. Hulde aan Z. K. H. de Prins der Nederlanden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat door de enorme toezen ding van adhaesie betuigingen van ge6tiok- tc-n. weeshuizen, scholen enz. en de daaraan verbonden werkzaamheden, de nog in circu latie zijnde lijsten tot 1 Juli a.s. kunnen worden ingeleverd. Iedere inrichting van welken aard ook krijgt een geheelo bladzijde, indien noodig twee, met vermelding van den naam, boven aan. Duidelijke opgaaf der namen is dus ge- wenscht. Door den calligraaf wordt aan het album reedis gearbeid. Het formaat, hiervan zal vermoedelijk wor den 35 c.M. lengte, 50 c.M. "breedte en pl.m. 40 c.M. dikte. Vereenigingen of gestichten welke nog in het. album geplaatst wenfohen te worden, ge lieve hun aanvragen i- te zenden voor 25 Juni a.s. Alle aanvragen te richten tot den heer Albert v. d. Horst 377 Heerengracht Am sterdam. Naar aanleiding van het bericht, dat mgr. Giovannini, zaakgelastigde a. i. van den Paus in de residentie, tijdens de Vredescon ferentie te 's Gravenhago blijft, brengt de Bes.-bode in herinnering, dat mgr. Giovan- ninj ook in 1899, bij de eerste Vredescon ferentie, na het vertrek van den internutius mgr. Tarnassi, als zaakgelastigde aldaar ver bleef. De «redMeonferentie- Uit 'sGravenhage komen de volgende mededeelingen over de conferentie: Zooals men weet behoort de heer José M. Drago, de ontwerper van de Drago-leer, tot de delegatie van de republiek Argentinië tor Vredesconferentie, als tweede gedelegeerde. Men meent echter te weten, dat de heer Drago zelf ter conferentie geen voorstel met betrekking tot zijne leer zal doen, maar dat van de zijde der gedelegeerden van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, die den heer Drago zeer sympathiek gezind zijn, bij de discussiëu over het arbitragevraag- stuk wellicht een voorstel zal kunnen ver wacht. worden betreffende deze aangelegen heid, zij 't dan in eenigszins zachteren vorm. Naar het schijnt moeten de gedele geerden nagenoeg eenparig tot het besluit ziju gekomen om, ten opzichte van het vraagstuk der beperking van de krijgstoe rustingen, een zijdelingsch middel te baat te nemen om elk gevaar van oneenighedd te vermijden. De qua est ie zou voor de confe rentie komen eenvoudig als een uitvloeisel van het besluit, genomen op het einde der vredesconferentie van 1899, en waarbij werd uitgesproken dat de beperking van de mili taire lasten hoogst wenschelijk is tot ver meerdering van het materieel© en moreeflo welzijn van het menschdomTen slotte zou de quaestie dan misschien verwezen worden naar een commissie, 'belast met een studie der zaalk na afloop der conferentie, ofschoon het niet minder mogelijk wordt geacht, diat het geheele vraagstuk tot een nadere confe rentie zou worden uitgesteld. Onder de gedelegeerden gaan stemmen op om eenige wijziging te brengen ten opzichte van het Hof van Arbitrage, eensdeels om de procedures te vereenvoudigen en do wer king te vergemakkelijken, anderdeels om tot vermindering van de kosten te komen, daar deze zeer zwaar zijn en voor kleine staten het gebruik maken er van bemoeilijken. Niet onwaarschijnlijk wordt het geach. dat door sommige, ter conferentie vertegenwoordigde Staten een voorstel zal worden gedaan om het beginsel van arbitrage verplichtend to stellen voor geschillen van meer onderge schikt belang, welke in zich zelve niet kun nen en niet mogen leiden tot een oorlog. In verband daarmede zou zelfs een onderzoek kunnen worden verwacht over de wensche- lijkheid om te 'sGravenhage een daadwerke lijk permanent Hof te vestigen. Maar hier tegen worden verschillende bezwaren ver nomen, voortspruitende o. a. uit de mee ning dat de zaken, bij dat Hof aangebracht, niet talrijk genoeg zouden zijn om het voort durend in wezen houden van dit tribunaal te rechtvaardigen. Als een ander bezwaar geldt uog dat de Staten huiverig zouden zijn hun geschilleu te brengen voor rechters, die een reeds bekendo opiniebczitten uit vorige zaken of dat hun nationaliteit wellicht een der betreffende Staten zou afschrikken. Hoe dit zij, de meening schijnt te bestaan, dat ten opzichte van het Arbitragehof eenige verandering wensclielijk is. Nader meldt men Voor de 'eden van de Vredesconferentie viel er ook gisteren nog niet veel te verhan delen en de afgevaardigden maken van den hun nog gelaten vrijen tijd gebruik tot het wederzijdsch brengen van bezoeken en het bezien van stadsmerkwaardigiheden, teneinde zich te oriënteeren in de twee maanden dat hunne aanwezigheid in de residentie zal ge- eischt woiden. Want men rekent er op, dat de conferentie niet vóór 15 Augustus zal uiteengaan. Intusschen heeft de voorzitter, de heer Nelidow, gisteren zijn besprekingen in ver band met de voorbereiding der regeling van de werkzaamheden der groote vergadering voortgezet, in overleg met de lieeren De Beaufort, De Martens en in tegenwoordig heid van de heeren Doude van Troostwijk, secretaris-generaal en van Prozor, adjunct secretaris-generaal Men doelt mede, dat de studie door Jhir. mr. A. Daehne van Varick gewijd aan de Drago-leer, onderwerp is geweest- van een bespreking, Maandag gevoerd' tusschen ver schillende gedelegeerden, van wie onkelen den heer v. V. hebben geraadpleegd. De heer v. V. was in deze bijeenkomst niet tegenwoordig. Tot het diner dat de Duitsche gezant bij ons Hof, de heer Von Sohloezer, geeft, zijn slechts enkele le gedelegeerden van groote Rijken genoodigd, onder welke de president dei Conferentie, ambassadeur Nelidow; de le gedelegeerde van DuitsChland, Baron March all van Bieberstein, de Italiaansche sehe ambassadeur te Parijs, graaf Tornielli. Later stelt de heer Van Sohloezer zich voor een groot avondfeest, te geven. Gisteravond bood de heer (Leon Bourgeois eerste gedelegeerde van Frankrijk ter Vre desconferentie, in het Palace Hotel te Scheven ingen een diner aan, aan alle Fransche gedelegeerden en uit anderen hoofde aan deze delegatie toegevoegde hee ren. Ook behoorden de dames van verschil lende der Fransche gedelegeerden, o. a. van den Franschen gezant bij ons Hof, mevrouw Pellet en dochter, tot de gasten. De president van de Vredesconferentie ambassadeur Nelidow, is voornemens een groote avondpartij te geven in hot Hotel den Ouden Doelen. De vaststelling van den datum hangt echter samen met de komst van mevrouw Nelidow, die in den loop dezer week te 'sGravenhage verwacht, wordt. Bij het bureau van de Vredesconferentie zijn door den secretaris-generaal werkzaam gesteld als adjunct-secretarissen de lieeren F Donker Curtius, Jhr. C. do Jonge, Jbr. G. van Tets, Jhr. O. van Swindoren, aller wonende te 'sGravenhage. Behalve de reeds vernielde gastmaaltijden zijn nog deze week diners ter eere van ge delegeerden ter Vredesconferentie bij den ge zant van het Duitsche Keizerrijk en bij dien van Italië. De Britsche gezant bood Zaterdag zijn mede-a fgevaardigderf een verwclkomings- maal in de legatie aan. De heer Beernaert, eerste gedelegeer de van België ter Vredesconferentie, wordt heden middag in Hotel dón Ouden Doelen te 's Gravenhage verwaht. Ook wordt aldaar dien dag verwacht dó heer De Grevenkop CastenskjolÜ, mimister- resident van Denemarken, geaccrediteerd biji de Hoven te Btussel en te 's Gravenhage. In hotel den Ouden Doelen zijn thans ge vestigd dó bureaux van de delegatiën der Vredesconferentie van Rusland, Noorwegen en Zweden, zoomede het bureau van het Deensche gezantshap. De zaakgelastigde van Brazilië, de heer Lehingulber Kropf heeft Zondag avond 1.1. aan den ambassadeur, den heer Ruy Barbosa en de leden van d'e Brazil iaansche delegatie bij de Vredesconferentie, een diner aengeboden. Aan het secretariaat der Vredesconfe rentie is nog als secretaris toegevoegd de heer A. Railly Blanohart, adjunct-èecretaris van de delegatie der Vereenigde Staten van Amerika. Aan jhr. mr. P. J. F. M. van der Does de Willebois, Harer Majesteit» politiek agent en consul-generaal te Cairo, is een verlof van vier maanden verleend met in gang van 1 Juli e. k. Het politiek agent schap en consulaat-generaal zal worden waargenomen van 115 Juli door den heer L. J. H. Stienou, consul te Alexandrië, en vervolgens door dr. A. T. Preijer, consul te Cairo. Aan beide laatstgenoemde heeren kan in het Nederlandscb geschreven worden. Sedert eenigen tijd bevindt ztich met verlof te 'sGravenhage de heer G. D. Ad vocaat, consul-generaal der Nederlanden te Shanghai voor midden-CQiina. In zake de herziening van de vigee- rende bepalingen op de toelating, het ver blijf en de boweging van de vreemde Ooster lingen in Nederiandsch-Indië waarom trent sedert gcruimen tijd tusschen de In dische Regeering en het Opperbestuur van gedachten werd gewisseld is men thans tot eene beslissing gekomen. Ten einde de herziening in den voorgenomen zin zoo spoe dig mogelijk tot stand te brengen is de Oost- indische hoofdambtenaar, met verlotf, A. A. de Jongh, laatstelijk hoofd-inspecteur der opiumregie in Nedoiiandsoh-Indië, bij het Departement van Koloniën te werk gesteld, met opdracht om de nooddge uitvoerings maatregelen voor te bereiden en te formu leeren. Men schrijft aan de N. Ct. uit Zwolle: Naar wij vernemen, heeft mr. W. J. baron van Dedem ontslag genomen als lid van Gedep. Staten van Overijsel. Dit hoeft ten gevolge, dat nu het geheele ooilege van Gedep. Staten vernieuwd moet worden. Im- mrs mr. G. Jaunink, mr. D. van Laer en rur. J. H. A. M. Essink treden periodiek af, terwijl mr. J. W. baron van Voorst tot Voorst zich aan een nieuwe verkiezing moet onderwerpen, wegens ziju aftreden als Staten lid. Bovendien moet nog voorzien worden in do vacature-Wicheiiink. Door de liberale kiesvereeniging te Wagen ingen zijn voor de a.s. verkiezing voor 4 leden van den raad aldaar, candi- daat gesteld de aftredende leden do heeren Cd. Bergacker, S. G. van Weideren baron Rengers, J. G. C. Plan tonga en A. Ver meer. De gemeenteraad van Eindhoven heeft besloten den 7. Juli a.s. te houden kermis, met het oog op de staking en uitsluiting in de sigaren industrie aldaar, uit te stellen. Blijkens bij het Departement van Ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- dekschip Friesland, onder bevel van den ka pitein ter zee R. O. J. Verschoor, 17 dezer te Port-Mahon aangekomen. De luitenant ter zee der 2de klasse A. W. Boeke wordt, met 18 dezer, in activi teit gesteld te 's Gravenhage. De kapiteins der artillerie C. W. A. de Hawmerssjöld! van het Zweedsche leger, is gedurende 3 maanden gedetacheerd "bij het 3e regiment vel'd-artillerie te Breda. De le luitenant der cavalerie C. J. Blokhuis is op 22 Juni a. s. overgeplaatst van Roermond naar Amsterdam. De officier van gez. le kl. A. van Dorsten, gedetacheerd bij het leger in Oost- Indië, is op verzoek aldaar eervol uit den militairen dienst, ontslagen. Den 13en Juli a. s. vertrekt met het stoomschip Koning Willem II" naar Oost-Indië, met bestemming voor Batavia, een detachement suppletietroepen, sterk 6 onderofficieren en 40 minderen, onder bevel van den le luit. der inf. O.-I. leger P. J. de Roock en niet meclegeleide van den 2e luit. der artillerie F. B. Brostowdki, her komstig van de Kon. Mil. Academie. Baron van Heemstra. Men meldt-: Uit zeer vertrouwbare bron wordt mede gedeeld, dat het alom verspreide bericht, dat baron van Heemstra eene militaire wacht zou geweigerd hebben, bezijden de waarheid is. De gouverneur van Smyrna heeft het gerucht verspreid, dat hem 10 a 15 man tot zijne beveiliging waren aangeboden en dat hij daarvoor bedankt had, en zélfs het wachthuis, dat op zijn landgoed stond, had afgebroken. Hii heeft nooit een wachthuis op zijnen grond gehad. Even buiten de gren zen van zijne bezitting staat een wachthuis, dat nooit wordt gebruikt. Toen hij Oglhlan-Anasin gekocht had, "heeft het gouvernement hem gevraagd of hij1 voor zijne rekening een wachthuis en eenen stal wilde laten bouwen, en dat hij dan twee of drie soldaten ter bewaking kon krij gen. Dat voorstel heeft hij niet. aangeno men, omdat twee of drie man geheel nut teloos zouden wiezen op de groote uitge strektheid en tegenover eene bende bandie ten. Willem Mengelberg zal 4 November in de Ohatelet te Parijs een concert dirigoe- ren en op verzoek van Colonne Ein Helden- leben van Richard Strauss te Parijs intro- duceeren. N. R. Ot. Pier Pander is in ons land en zal dén geheel en zomer 'hier 'blijven. Hij toeft tikams bij zijn vader te Knijp© (Fr.). Gisterennacht is na eene langdurige ongesteldheid overleden de heer G. J. Le- fèvre de Monfoigny, burgemeester van Hil- ligersberg. Eon receptie bij don Hationalen Vrouwenraad. Men meldt uit 'sGravenhage: Maandagavond om acht uur waren in een der ruime zalen van hotel Wittebrug oen groot aantal dames vereenigd, verreweg de meesten in elegant avondtoilet, slechts en kelen met hoed en mantel en veel geringer nog was het getal heeren. Niets natuurlijker. Immers hier ontving de Nationale Vrouwen raad van Nederland de afgevaardigden van de andere bij den International council cf women aangesloten bonden, alle welke afge vaardigden gekomen waren om het adres aan te bieden, dat inderdaad gister namens den International Council aan den presi dent der vredesconferentie werd overhan digd, die beloofde liet aan de vergadering te zu'len voorlezen. Vele dames, die, als ijverig werkende voor de publieke zaak overal bekend zijn, kwamen hier. We mogen hier wel in de eerste plaat» noemen mevrouw Von Suttner, die den Oos- tenrijkschen Vrouwenbond vertegenwoordigt en dan mevrouw Stritt, de presidente van den Duitschen Vrouwenbond, tevens vice- presidente van de International Council of Women en als zoodanig de presidente, lady Aberdeen, die wegens ongesteldheid verhin derd is, vervangendevoor Denemarken was er mej. Forchhammer, voor België mej. La- fontaine, mevr. Avril de S'° Croix vertegen woordigde Frankrijk, mevr. Chaponnière Zwitserland, mevr. Zipernowsky Hongarije, mevr. O'Gilly Gordon Engeland, mevr. Fil- lart Amerika. Deze dames waren echter niet de eenige leden der vrouwenbonden, die overgekomen warenzoo noemden we nog niet mej. Pope- lin, de eenige vrouwelijke advocaat van Bel gië en vele andere. De mannelijke pacifisten werden waardig lijk vertegenwoordigd door den hjeer W. Stead. Uit ons land waren een groot aantal dames, in de vrouwenbeweging bekend, opgekomen. We zagen mevrouw Wynandts Francken, de dames Van Hogendorp, mej. Backer, mej. Groshans, mej. Van Dorp enz. enz., schiet allen min of meer bekende ijverige arbeid sters in de publieke zaak, sprekende, schrij vende, een en ander doende. Eenigen tijd was er gepraat, thee gedron ken en geluisterd naar hoogst verdienstelijk zang en pianospel, waarvan we de bronnen bescheiden als deze artisten nog in oplei ding zijn niet noemen mogen, toen mej. E. Baelde even stilte verkreeg voor het al gemeen welkom, waaraan ze deze ophelde ring verbond: „Velen weten niet wat de internationale vrouwenraad eigenlijk is, al zijn zij er lid van, doordat de vereeniging, waarvan zij lid zijn, tot de aangeslotene be hoorden. Welnu, de nationale vrouwenraad omvat alle vrouwen vereenigingen, die ,,het

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2