M°. 349. Tweede ISlad. 5"* Jaargang. Zaterdag 22 Juni 1907. KOLONIËN. BINNENLAND. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoort 1.25. Idem franoo per post1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deee Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentidn, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat I. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN f o.75. - 0.15. Van 1ft regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tofc het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Eena circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-IN DIÉ D« prieatervorst Singamaradja gesneuveld. Blijkens een uit Nederlandisch-Indië ont vangen telegram overviel kapitein Christof- fel op 17 dezer opnieuw de schuilplaats van don prieatervorst Singa Mamgaradja. Deze sneuvelde met twee zijner zoons en vier vol gelingen. „Si Singa Mangaradja is een Bataiksch priestervorst, die bij do Batakkers in hoog aanzien staat. Om dab daiidelijk aan te too- nen vercneldten wij de bijgeloovige verhalen, die omtrent zijn persoon onder de Bataksche bevolking rondgaan. De Bataks erkennen het bestaan van op aarde vertoevende hoogere wezens, die "ber gen, boömeai en dorpen bewonen het zijn meestal geesten van afgestorven (bégoe). De voornaamste onder deze hoogere wezens is Si Singa Mangaradja, do z.g. priestervorst-, voor wien men grooten eerbied koestert. Zijn gezag strekt zich veel verder uit dan de Ba- taklandën, terwijl hij in «enige streken als het voornaamste Ba tak hoofd wordt be schouwd. Men heeft den persoon van Si Singa Man garadja in een groote geheimzinnigheid ge huld, Men vertelt b.v. van hem, dat zijn moeder hem eerst na zevenjarige zwanger schap baart eui dat de aanstaande priester- vorst dan ook als een zevenjarige knaap ter wereld komt met alle eigenschappen van dien leeftijd. Komt de opvolger ter wereld, dan is het- met den vader gedaan, die on middellijk naar betere gewesten verhuist. Er is echter in voorzien, dat den priestervoust geen zoon op die wonderbaarlijke manier ge boren wordt, hij heeft dan alleen maar na te gaan wien zijner zonen zijn hoofddoek past; die is dan de opvolger. Op deze wijze werd de tegenwoordige titulairis als opvolger aan gewezen. Als men Si Singa Mangaradja van de verte ziet aankomen, steekt hij "boven al len hoog u t, zoo zegt het verhaal hoe dich ter hij nadert- hoe meer hij aan anderen in gestalte gelijk wordt, zoodat hij op korten afstand zich in niets van zijn omgeving on dier/scheidt. .'ij heeft- do macht te laten re genen of de zon te laten schijnen, naar wel behagen loopt hij terwijl het regent, dan blijft de weg dien hij gaat droog. Wanneer hij echter in aanraking koont met Europea nen, zal zijn bovennatuurlijke macht ophou den te bestaan. De oude Singa Ma-ngaradja is niet gestorven, maar alleen spoorloos ver dwenen. Verder vertelt men dat de pries tervorst soms 7 maa-nden zonder voedsel blijft en bot 3 maanden in slaap verzonken kan zijn. Dan voorzien de goden iu zijn be hoeften. Zijn tong is met- haar begroeid en geheel zwart van kleur. Het zijn vooral de Siem-Sièm Pak-Pak, die deze legende huldigende Kélasan Pak- Pak, die dichter in de buurt van den pries tervorst vertoeven, erkennen hem wel als het hoofd van alle Bataks, maar beschouwen -hem als een gewoon mensch, wien niets men schel ijks vreemd is. Het gezag van den priestervorst is hoofd zakelijk van geestelijken aard. Zoo ontvangt geen enkel hoofd (radja, permanmang, per- sinaboel, pertaki) van hem aanstelling, maar vorstelijke eer onthoudt men hem niet. Ge regelde schatting brengt men hem niet op, maar als hij om geld of vee vraagt, wordt hem dit gegewen. Onderlinge geschillen, die men niet tot een goed einde kan brengen, worden bij hem voorgebracht-. Gewoonlijk zendt hij dan een gemachtigde, behoorlijk van ten volmacht voorzien, die de zaak be slist. De tegenwoordige -priestervorst heeft hierbij de minder goede gewoonte, de schuld vorderingen die bij 'hem worden ingediend te innen, maar het bedrag öf geheel of groo- tendeels zelf te behouden. Het gevolg is dat tegenwoordig weinig van die zaken meer bij hem aanhangig worden gemaakt. Si Singa Mangaradja behoort tot Si Nam- bela (margacomplex Si Radja Oeloean langs de Z. W. zijde van'het meer). In de Toba- landen acht men hem af te stamanen van een stadhouder van het eens zoo machtige rijk van Menangkaibau. In de Karo-landen, die de 25 K. M. lange en breede hoogvlakte vormen ten N. van het Tobameer gelegen, wordt verondersteld, dat hij oen nakomeling is van Atjoh's grootsten Sultan. Volgens berichten van de bevolking is de tegenwoordige Si Singa Mangaradja een 5- tal jaren geleden door Atjehers tot den Is lam bekeerd. Een fanatiek Islamiet is hij echter niet geworden, zoodat bij op zijn om geving geen dru-k oefent ook Mohammed- daan te worden, en er wordt wel gezegd, dat h-'.j geen varkensv 1 eeeoh eet. Verder vertelt men, dat hij vrekkig van aard is en dat do bevolking daarvan de nadoelen in hooge mate ondervindt. Zoo heeft liij de gewoonte om spelers geld voor te schieten, dat ze nooit kunnen terugbetalen en dan laat hij hen om Godswil hun heele leven voor hem werken. De Radja na Opat in Tolba en Silindoeng, zijn wakils (plaatsvervangers) van Si Singa Mangaradja. Deze heeft al een talrijke na komelingschap, waaronder velen van het mannelijke geslacht, maar geen hunner be zit de eigenschappen om den vader op te volgen. De hoofddoek zal er hier ook wel aan te pas moeten komen, als de „Compe- nie" ten minste niet voor de aanwijzing van een opvolger zorgt, dan wel decreteert dat men het best zonder een priestervorst ka-n stellen." Blijkens een uit Nederlawdsch-Indië ont vangen telegram werd 20 dezer een groep onder een Europeeschen sergeant iu het marsehbivak Keu-Malaraja (Atjoh en onder- hoorighedjen) aangevallen door een groote overmacht bestaande uit eene vijandelijke "bende, vereenagd met kampongliedén. De vijand ï-.aakte twee geweren, model 95 buit eu liet 15 doodien liggen." Gesneuveld twee, zwaai" gewwoand vijf licht gewond een en on beduidend twee inlandsche militairen bene den den rang van officier. Kameroverzicht Twe«de M*«ti«r. In de zitting van Vrijdag is de behande ling van het wetsontwerp betreffende het vaderschap eindelijk afgeloopen. Na- eenig debat over de quaes tie van het verschooningsrecht voor getuigen, werd ge discussieerd over de vraag of deze wet terug werkende kracht moest hebben. De heer [Van VuUren wenschtjö dit, doch de Minister achtte dat in strijd met de ge wone wijze van wetgeving. Het artikel, dat daarop betrekking had, werd ten slotte goed gekeurd. Het luidt: „Deze wet vindt geen toepassing ten aan zien van kinderen voor den 300sten dag na hare invoering geboren, tenzij zij geboren zijn nit een gemeenschap, die na hare in voering heeft plaats gehad. Op gedingen, vóór de invoering dezer wet aangevangen, vinden het derde en het vierde lid van art. 343 en art. 1951, gelijk zij naar deze wet gelezen worden geen toe passing' Door de regering waren een aantal wijzi gingen voorgesteld in de artikelen, regelen de de voorloopige vaststelling van de uit- keering door den kantonrechter, indien deze al onmiddellijk overtuigd is, dat de verweer der tot uitkeering verplicht is. De heer Van Sasse van Ysselt verzette zich tegen de dadelijke behandeling daarvan, omdat hij die niet zóó kon overzien. Reeds bij den aan vang der zitting had de Voorzitter der Com missie van Rapporteurs, de neer Heems kerk, bezwaar gemaakt tegen uitstel, omdat hij in het begin der volgende week onmoge lijk in de Kamer aanwezig zou kunnen zijn. Het voorstel van den heer Van Sasse van Ysselt om de behandeling te schorsen tot a.s. Donderdag, werd verworpen m°t 58 te gen 19 stemmen. Met kleine wijzigingen werden echter ten slotte deze artikelen evenals de overige ar tikelen aangenomen. De eindstemming zal later plaats hebben. Aangenomen werd daarna nog het wets ontwerp betreffende de beschikbaarstelling van gelden voor de verwijding der Ooster- doksluis. De vergadering werd daarna- verdaagd tot Maandag a.s. te half 2. Berichten. Vrl|« Universiteit. Aan het 27e jaarverslag van de Vereeni- ging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag, is het volgende ontleend In de 27e algemeene vergadering, die den 4en Juli a. onder leiding van prof. dr. A. Kuyper, te Utrecht wordt gehouden, komen o. a de volgende benoemingen aan de orde Van een bestuurslid, iu de vacature die ont stond door de periodieke aftreding van den heer E. G. Wentink, en bleef voortduren, daar de heer S. J. Seefat, in diens plaats gekozen, de benoeming niet heeft aanvaard. Voordracht van het bestuur: J. H. de Vaal Malefijt en Tijo H. van Eeghen. Van een bestuurslid in de vacature die ont staat door de periodieke aftreding van den heer J. van Alphen, die niet herkiesbaar is. Voor dracht van het bestuur: E. G. Wentink en Johs. Krap. Het verslag der vereeniging wijst er mc-t na druk op, waar met ingang van het volgend i'aar een eerete stap is gezet op den weg om fce :omen tot de medische faculteit door de be noeming van dr. L. Bonman tot hoogleeraar de fondsen voor die faculteit nog veel te ge ring zijn. Het aantal leden der vereeniging bedraagt thans 422, dat der begnlistigere 9971, w. o. slechts 26, die meer dan f 25 bijdragen. De staat van ontvangst en uitgaaf wijst weer op een tekort, ditmaal f 7426.81. Ontvangen werd een bedrag van f 62,478.70^, w.o. aan col lecten f 14.060.68, aan contributies f 25,617.70^, aan interest f 10,370.961. Voor den cursus 1906/1907 zijn ingeschreven 88 studenten voor de theologische faculteit, 50 voor de juridische en 18 voor de literarische. In den afgeloopen cursus vonden 3 promoties plaats 2 in de theologie, 1 in de letteren. De Vereeniging van leeraren bij het mid delbaar onderwijs houdt haar n&te algemeene vergadering op 27, 28 en 29 Augustus te Borgen op Zoom. Als eerete punt van de agenda komt- dan aan de orvlePract-i6che opleiding van leeraren, inleider de heer Dr. M G. de Boer. te Amsterdam. De commissie, die deze zaak onderzocht, bestond nit de heeren C. Heyman, A f,. -I. Bouten, I. Mauritz, Dr. R. A. Kolle- wijn en Dr. M. G. de Boor, welke tot deze con clusies komen a. Het is geweuscht. dat in af wachting van de regeling der opleiding van leeraren van overheidswege, zoo spoedig moge lijk gelegenheid worde geopend tot practische voortiereiding van den aanstaanden leeraar b. Zoolang die regeling van overheidswege niet is vastgesteld, dienen aankomende leeraren ge legenheid te verkrijgen tot het biiwonen der lessen van ervaren docenten c. Alleen zii. die reeds bevoegdheid tot het geven van M. O. heb ben, béhooren tot het bijwonen dier lessen in staat te worden creeteld d. Men traclite de directeuren te bewegen, medewerking te ver- leenen, ten einde de goedkeuring der plaatse lijke autoriteiten te verwerven van de zijde der leeraren medewerking te erlangen en van h.h. inspecteurs van het, M. 0. te verkrijgen, dat zij <>p zich nemen aan de aanstaande docen ten de leeraren aan t© wijzen bij wie zij lessen zouden kunnen krijgen. Daarna komt in bespreking het rapport der commissie van de verschuiving van den aan vang van het schooljaar, inleider de heer D. D. Ingerman 2. Universitair onderwijs voor de aanstaande leeraren in de aardrijkskunde, in leider de heer Dr. H. Tonkee, te Amsterdam 3. Moet het iderwijs aan ue middelbare han delsscholen in de kennis der handelswaren zich voornamelijk bezig houden iet luin voortbren ging en bereidinu of is het meer aangewezen, dat de goederen (reeds marktwaar zijnde) in hoofdzaak behandeld worden naar hup soorten, hoedanigheden en herkenningsmiddelen, waar bij teven6 vervanging- en vcrvalschmgstoffen ter sprake komen f, inleider de heer D. Inger man. te Amsterdam en 4. de H. B. S. opleiding voor aanstaande onderwijzers, inleider de heer G. Bolkesteyn te Nijmegen- In de sectie-vergaderingen worden o. a. in leidingen gehouden door Prof. E. Cohen te Utrecht, mej. J. M. Proot te Amsterdam, de heer M. A C. Poelman te Nijmegen en dr. J. H. H. Hïilsmann te Hilversum. Het congres wordt besloten met een gezamen- lijken tocht naar Antwerpen. Dinsdag werd in de Doopsgezinde kerk te; Amsterdam de algemeene vergadering" van het Nederl. Bijbelgenootsch: -i gehouden we gens ongesteldheid van den voorzitter, den heer B. -Heldring, voorgezeten door dr. E. Bar- ger. Ter vergadering was mede aanwezig dr. N. Adriani. afgevaardigde on Midden-Celebes en mevr. AdrianiGunning. Daar het boekjaar gelijk is gemaakt aan het kalenderjaar, liep dit verslagjaar over 20 maanden (1 Mei 05uit. Dec. '06). Volgens het ia druk rondgedeeld verslag waren in deze periode afgeleverd 103,5io ex., waarvan 65.702 volledige bijbels en 9705 ex. in Indische talen. Herdrukken kwamen on de pers in Javaan6ch en Maleiech. Nieuwe druk ken in Galelareesch en Tobeloreescli (Halma- heira), aan de vertaling van het O. T. in het Niassisch wordt gewerkt ter peree zijn lees boeken in het Tontembaansch (Minahcesa) en Barée (Midden-Celebes). Het belangrijkste voor val in het afgeloopen jaar is wel het door het 'B. G. genomen initiatief tot de vestiging van het Zendings-con*ulaa(. met algemeene instem ming door de zending begroet. Eene wetswijzi ging hierop betrekking hebbende werd aange nomen. De rekening sloot met een uadeelig saldo van f 20.441.57??, vermoedelijk voor een deel ontstaan door verschuiving van ontvangsten in dit overgangsjaar. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren dr. L. C. S'cliuller tot Peureum en 1). B. Centen werden herkozen. Na de pauze hield dr. Adriani eene voor dracht over zijn werk op - lidden-Celebes. Achtste Z i o n is t e n co ngres. Ter gelegenheid van het m Augustus te houden Zioni6teucongres zullen in het Geb. v. K. en W. te 's-Gravenhage een groot aantal plaatsen voor toehoordere beschikbaar worden gesteld. Deze plaatsen zullen genummerd zijn en de daarvoor bestemde kaarten worden op naam gesteld. Degenen, d.ie vooraf wenschen zich een plaats te verzekeren, kunnen dat doen tegen inzending van 50 ets. (1 francs, 85 pf.) aan het CongrcsbuTenuKunstkring aldaar. Voor de pere worden 96 plaatsen beschikbaar ■gesteld elke verslaggever zal zijn eigen lesse naar hebben eu een gesloten kastje tot berging van zijn stukken. Aanvragen om plaats kun nen aan hetzelfde adres worden gericht (afdce- ling Pere). Nedcrlandsche "am er van Koophandel te Brussel. Het vierde jaarverslag der Kamer van Koophandel te Brussel bevat wederom veel wetenswaardigs eu getuigt van nacretigen arbeid en een opgewekt leven. Op velerlei gebied heeft de Kamer zich in het vorig jaar bewogen. Zoo nam zij deel aan de pextconferentie, in Maart 1906 op initia tief van den heer Pop. directeur-generaal der Nederlandsche posterijen, te Brussel gehouden, alsmede aan het Congres van Kamers van Koop handel te Milaan Belangwekkende adviezen en rapporten werden door het. bestuur uitgebracht aan de Staatscommissie voor de technische her ziening van het Nederlandsche tarief van in voerrechten. ten aanzien van de bezwaren, de wenschen en verlangens van den Belgischen handel nopens genoemd tariefaan Z.E. den Gezant der Nederlanden te Brussel over de Bel gische patentwet en het douanezegel aan de Maatschappij van Nijverheid te Haarlem over Rechtbanken van Koophandel in Belgic. Aan de Tweede Kamer der Slaten-Genc-raal werd een verzoekschrift ingediend betreffende de wet op het verlies van het Nederlanderschap. Ver der komt in het verslag voor een uitvoerige be schrijving van het Handelsmuseum te Brussel. Tengevolge barer bemoeiingen in zake de Luik-sche Wereldtentoonstelling verwierf de Kamer het Diplome de Grand Prix. 1 Het ledental breidde zich aanzienlijk uit doch moot nog veel grooter worden in verband met den tana der geldmiddelen en de uitbrei ding van den arbeid der Kamer. Het bestuur bestaat uit de heeren: G. N. de .Stoppelaar, voorzitter jhr. E. J. <1 e Stuers. onder-voorzifctjer Carel Henny. secretaris 11. van Wijk, penningmeester; L. Terwindt. L. H-.*teèlet, F. Stokvis. L. van der Kun, J. S. Bowles en F. de Bvuijn, cwnmteariwen. congres daarvan ten goede Het kantoor is gevestigd 5 De Brouckereplaat6 te Brussel, waar bovenbedoeld verslag voor be langstellenden kosteloos t<' verkrijgen is. Aan den vooravond van de 130ste alge meene vergadering der Maatschappij van Nij verheid. welke Woensdag te Deventer werd ge opend, werden de leden afgevaardigden der ver schillende departementen door het gemeente bestuur ten stadhuize ontvangen. Aldaar werden zij te half acht hartelijk ver welkomd door den burgemeester der gemeente Deventer, die daarbij een welkomstrede uit sprak. De burgemeester richtte zich tot directeuren, afgevaardigden, donateurs en - den der Maat schappij van Nijverheid om te verklaren, dat 'het hein eene aangename taak was, hen hier ter plaatse het welkom toe tc roepen. Daarna werd de feestwijn geschonken en dronk de burgemeester op den bloei en den voorspoed van de Maatschappij van Nijverheid, terwijl hij de hoop uitsprak, dat ook ae werk zaamheden van dit, congres zouden komen- Deze toespraak werd beantwoord door uen heer Van de Poll, voorzitter der Maatschappij. Na de ontvangst ten stadhuize begaven de heeren zich 'naar de Buiten-fe' ieteit, alwaar door het stedelijk muziekkorps uit Kampen, dirigent de heer Chr. Hengcveld, oud-Deven- ternaar. een concert werd gegeven, aangeboden door het departement Deventer, der Maat schappij. l>e heer mr. Van Groningen, voorzitter van het departement Deventer der Maatschappij, hield daar een welkomstrede, waarbij spreker gelegenheid vond, in korte trekken iets mede te deelen omtrent de stad Deventer, haar ver leden en haar toekomst. ..Van harte wensch ik", aldus besloot spre ker, ,.dat ons departement tot de ontwikkeling der plaatselijke industrie moge bijdragen, dat het als waardige dochter onzer Maatschappij moge blijven streven naar bevordering der nij verheid en haren geheelen omvans. tot eer van onze Maatschappij, tot verhoogin? van de wel vaart onzer stad ,,Dat zij beiden mogen leven en groeien en bloeien, de Maatschappij van Nijverheid en de 6tad, die haar heden gastvrijheid biedt! Deze rede werd door den heer Van de Poll in hartelijke bewoordingen beantwoord. Door de te Deventer ze:r populaire Vereeni ging van Nijveren, die is opgericht op initiatief van het departement Deventer der Maatschap pij van Nijverheid, en momentteel reeds ruim 200 leden telt, werd den heeren een zeer aar dige verrassing bereid. In de groote, mooie zaal r sociéteit werden eeuige tableaux gegeven, voorstellende verschil lende nuttige instellingen, welke door de Maat schappij van Nijverheid in het leven zjjn ge roepen. Tevens werden door het zangkoor eenige nummers ten beste g-geven, n.l. een feestmarech en een Lied der Nijverheid. De tableaux waren keurig en oogstten ©en daverenden b'ival ter wijl de zangnummers eveneens bleken zeer in den smaak te vallen. F. N. Z. De algemeene vergadering van den Fede ratieven Ned er 1 a n dschcm Zuivefbond zal gehou den worden op Woensdag 10 Juli 1907, te Gro ningen, in de Harmonie De agenda luidt als volgt 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Ballotage. Voor het buitengewoon lidmaatschap heb ben zich de heeren G. Nobel te Lutjewinkel, secretaris van den Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland, en J. Jurling Beek, Rtjks- botervisiteur te Utrecht, aangemeld. Het Bestuur adviseert deze hoeren als bui tengewone leden toe te laten. 5. Bespreking van een rapport, opgemaakt door een door het Bestuur benoemde commis sie, in zake het afnemen van examens voor betrekkingen aan zuivelfabrieken. Do commissie bestaat uit do heeren Tj. Kuperus Grouw, voorzitter V. R. IJ. Croosen, Zwolle J. J C. Anient. Roermond, en F. E. Posthuma. 's-Gravenhage, secretaris. 6. Behandeling van het vraagpunt Welke maatregelen zijn in de naaste toe komst ter verbetering van de zuivelbereiding te nemen hoe moet daarbij de verantwoordelijkheid van beheerder en personeel geregeld worden. Inleider van het eerste gedeelte, de heer V. R. IJ. Croosen. te Zwolle. Inleider van het tweede gedeelte de heer R. M. Veeman, te Maremim. 7. Rondvraag en sluiting. Aan het Congres zijn enkele nmusomenten en een excursie naar Huusingoo en het Wester kwartier verbonden Het Maandblad voor de Coöperatie. nr- gaan van don Nederlanlschen Coöperatieven Bond, bericht, dat in de laatstgehouden ver gadering van den Bondsraad benoemd zijn tot- leden van liet dagelijksch bestuur de heeren (i .1. I). C. Goedhart en F. H. N. Bloemmk. beiden te 's-Gravenhage. Het voornemen bestaal, in de maand Augus tus a. s. de gewone algemeene vergadering der deelgenoot.cn te doen houden. Het dagelijksch bestuur van den Ned. CJoöp. Bond. bestaande mt de hoeren dr. A. ltut- gere. H. N. Bloemmk, <i. J. D. G. Goedhart en den secretaris, zal voortaan eiken Zaterdag vergaderen. Inlichtingen on coöperatief gebied worden gaarne door 'het dagelijksch bestuur aan de deelgenooten verschaft. Een antieke tabaksdoos. Door tweo bagger!ieden is uit do Arember- gergiracht te Zwartsluis opgebaggerd oen antieke koperen tabaksdoos, die door ze keren kopersmid L Henr. Giese zeer kun stig is bewerkt. Het deksel stelt een negen- tal in kruitdamp gehulde oorlogsschepen voor met het opschrift: Victorie des Engel sen admiraals Osboumie bij Karthagena d. 28 Febr. over do Frans, esóader des heeren Du Quesne, en met. het onderschrift galJUsea DeMILA Vit sors karthagena© et rosba Cl. Giese. Op de doos zijn vier schilden gegraveerd met schepen en allegorische voorstellingen, welke resp. de volgende opschriften dragen j Verover, bij cap. BretoVictorie bii Bareel.I Victorie bij QuebecVerover Quebec. Tusschen het tweede en derde schild, be vindt zich een medaillon met den gelauwer den beeldenaar van den Engelscheu Koning George II met het randschrift: Georgia II, D. G. Britanien. gib. Ree. P. D Op de einden ziet men mythologische figuurtjes, voorstellende de Gerechtigheid, den Vrede en Neptunus, met als onderschrift Boscawen neemt eerst cap. Breton, Bevocht La Clue daarna© en wonn, De dappre wolf vecht, wint en sterft, Waardoor Britanien Quesbe erft. I. Henr Giese. Uit een stembureau-lokaal. Een toekomstig nauwgezet- wetsinterpreteer- der, een veelbelovend juridisch aangelegd jong kiezer, die in een stembureau eener kleine gemeente ten Oosten van Amsterdam, dezer dagen dienst deed als steramenoontro- leur, meende dat tijdens zijn aanwezigheid in het lokaal de stemming niet overeenkom stig de wet was geschied. Zijn jurispruden tie kwam met hetgeen hij met veel opmer kingsgave had gadegeslagen in botsing en deed hem mitsdien den voorzitter -van het stembureau verzoeken proces-verbaal te wil len opmaken van de volgende onregelmatig heden lo. dat door den voorzitter in plaats van eerst de naam, het- nummer is gelezen van de oproepingskaart, die door eiken kiezer hem wordt overhandigd in ruil voor het stembiljet 2o. dat de stembiljetten den kieezers niet' worden overhandigd, maar voor hen werden neergelegd op de tafel naast de stembus; 3o dat in het stembureau-lokaal een - oogenblik een samentreffen heeft plaats ge-1', had tusschen den voorzitter en diens on mondige kinderen 4o. dat een niet-kiezer en tevens niet- meerderjarig persoon in meerbedoeld lokaial vertoefd heeft om stemmen aan te teekenen. Al deze bezwaren kwamen den jeugdigen i candidaat in de rechten alias „Hoepelstok" ernstig genoeg voor, in het pro ces-verba at der stemming te worden opgenomen. De voovzitter, een nauwgezet man der wet, die dezen jurist-kiezer niet wilde tegen streven, verklaarde de genoemde bezwaren te zullen indienen bij het stembureau van het hoofdkiesdistrietEn terwijl deze kiezer! wilde heengaan, stond een lid van het stom bureau op, om met stentorstem den voor-!/ zitter nie*le te deelen, dat ook hij een be zwaar had in to brengen ter opneming in he-t proces-verbaalen wel dat er vandaag tegen de wet in, een hond in het stemlokaal was geweest, die weggejaagd had moeten worden. De jurist-kiezer verliet daarop het lokaal en dacht na over hetgeen hij zoo juist ge hoord had. Naar wij vernemen, heeft het stembureau van het hoofdkiesdistrict geoordeelddat het ingediende proces-verbaal geen termen bevat om do verkiezing ongeldig te verkla ren (N. v. d. D.) School- en Kerknieuws. Aan de Technische Hoogeschool te Delft promoveerde tot doctor in de technische weten schap, op een proefschrift, getiteld ..De be rekening, de bouw en het bearijf van hot kabel net der gemeente Amsterdam", en na verdedi ging van Stellingen, do heer G. de Gelder, W.I. te Amsterdam. -De Minister van Binnenlanckcho Zaken brengt in herinnering, zij die zich wen fechen te onderwerpen aan de in don aanstaan den zomer te houden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven var lager onderwijs in de Fransche, Hoogduitscb» eu Engelsche talen en middelbaar onuerwijc J ij? de Hoogduitsche en Kugeleche talen, vat lager on middelbaar onderwijn in do gymnan tick, van lager onderwijs in de land- en tuin bouwkunde en middelbaar onderwijs in d< land- en tuinbouwkunde en de houtteelt, vai lager onderwijs in ht-t handteekenen en yai middelbaar ouderwijs in het hand- en rechtlijni. toekenen en de perepeotief en in het boetse© ren, en zij die van de gelegenheid wenschei gebruik te maken om het taalkundig gedeelt van het examen voor de akte B, middelbau onderwijl, in de Fran-ache taal en letterkund in de maand Juli af te leg<?en (in welk gedeelt dit jaar weder dotgewenecht »,de letterkund der middeleeuwen' zal worden opgenomen' zich vóór 21 Juni e.k. bij het Departement va Binnenlandschc Zaken moeten aanmelden, b schrijven op ongezegeld papier, met nauwkei rige en duidelijke opgave van naam, voomamet (voluit geschreven), woonplaats en adre*> e van do begeerde akte en voor zooveel noodij met overlegging van de reedu verkregen aki van bekwaamheid, waaruit de wettelijke b« voegdheid om het examen "f te leggen, of h< rechtop do bjj de wet verleende vrijstelling va eenig deel van het examen moet blijken. Degenen wier aanvragen op 21 Juni e.k. h» Departement van Binnenlandsche Zaken ni< hebben bereikt, kunnen niet tot de examei worden toegelaten. In de gisterenavond te Rotterdam g houden vergadering van de Nederlandsche Zei dingsehool 16 tot opvolger van dr. II. M. va Nes benoemd tot directeur van de school d A van Veldhuizen, predikant te Almelo.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1