BINNENLAND. satio van het landleger met al gemeen e stem men aangenomen. Portugal. Parijs, 27 Juni. Eet» telegram uit Lissa bon aan de bladen bericht, dat oproeren tegen de regetring hobben plaat* gehad in Braga, Villa Real on Vienna de Castillo. De soldaten maakten van hunne wapenen ge bruik; er moeten 100 dooden en 600 ge- wouden zijn. De regimenten te Oporto zijn aan 't muiten geslagen. De minister-presi dent wordt steeds meer impopulair. Rutland. De Peterburgsche correspondent van de Politisch Korrespond enz heeft van den minis ter van financien do verklaring ontvangen, dat het Russische financieel© bestuur de dek king van do behoefte aan geld, die eventueel mocht ontstaan, alleen in Rusland zelf wil zoeken eu dat dus niet te verwachten is, dat liet daarvoor een beroep zal doen op de in- toriiaiiona.o geldmarkt. In Moskou is het congres geopend van loden van zemstwo's, dat bijeengekomen is tot behandeling van de door d? regeering uitgewerkte plannen voor de hervorming van het plaatselijke zelfbestuur. Het con gres haft een telegram aan den Keizer ge zonden, waarin het hem do verzekering geeft van zijne trouw in den tegenwoordigen veel bewogen tijd en de overtuiging uitdrukt, dat de zemstwo's den Keizer hulp zuilen verlee- nen bij het werk tot. herstel van den vrede on de welvaart van het vaderland. Petersburg, 26 Juni. Do rijkscontroleur .Sc hw a lie bach is van zijn ambt ontheven. Hij blijft lid van den rijksraad. To Kiew zijn door een krijgsraad vijf sol daten wegens aansporing tot eene in den nacht van 18 Juni in het kamp van Sirez on dernomen poging tot muiterij r dood ver oordeeld. Ti flu, 2(i Juni. O]» het Eri van plein, in hei midden van de stad, waar zich eene groote iiientchenmenigte bevond, werden tien bommen achtereen geworpen, die met ver schrikkelijk geweld ontploften. In een groo- ten omtrek worden ramen, deuren en schoor stee nen vernield. Vele memscheii werden ge dood, oen groot aantal gewond. Tusschen do ontploffingen werden geweer- en revolver schoten gehoord. De plaats van de ramp is afgezet Marokko. Uit Tanger wordt aan de Temps bericht, dat nu de onderhandelingen mislukt zijn, die waren aangeknoopt om do onderwerping van Raisuli te krijgen, het maglizeu eene ernstige poging schijnt te willen wagen om hem ge vangen te nemen. De minister ^an oorlog Gobbas zal spoedig eene wapenschouwing houden over de strijdkrachten, die moeten medewerken tot een aanval tegen den stam der Khmes. waarbij Raisuli zich thans op houdt Eene bij Tctuan gekampeerde colonne zal deze stad beschermen en de omstreken bewaken gedurende het gevecht. Allerlei. vTe Moskou is bericht ontvangen, dat Karpowitsj, do moordenaar van Bogolepof den minister van onderwijs, uit Siberië, waar hem dwangarbeid was opgelegd, ont vlucht is. Karpowitsj, die aanvankelijk in do ves ting Schhawlbnrg opgesloten was, werd na de opheffing dezer staatsgevangenis met nog vier andoren, waaronder do moordenaar van Plehwo on een zekero Gersjoeni, naar Sibe rië getransporteerd en in <1© bergwerken van Akotnj in gekerkerd. Ecnige maanden geleden gelukte het. Gersjoeni to ontsnappen, welk voorbeeld thans door Karpowitsj gevolgd is. vIn New Orleans hebben veertien Ita lianen, leden van do Zwarte Hand een jon gen van acht- jaar gestolen en tevergeefs 6000 dollar losgeld geëischt. Do knaap is daarna gedood en in stukken gesneden. Er hebben roods negen arrestaties plaats gehad. Een gevangen genomen vrouw bekende en noemde medeplichtigen In den nacht van den 24 Juni is bij Hartford op lijn Now YorkHartford, een. personentrein op een arbeklerstrein geloo- pen. Er kwamen 11 personen b»j om, terwijl er 34 gewonden worden. Kameroverxlcht IwMle Kumar. De niinistorvan marine is niet. ge lukkig met zijn wetsontwerp tot reorganisa tie (opheffing van het korps mariniers. Aan het einde dor vergadering van Dinsdag was een mot ie ingediend doo den heer D e W a a 1 Malefijt, strekkende om de lotsverbete ring van het personeel van dat korps afge scheiden te houden van de quaestie der op heffing. In de vergadering van Woensdag verklaarde de minister, dat hij daar tegen geen bezwaar bad, en in den geest gaf hij de wijzigingen aan, die dan in het wets ontwerp zouden moeten worden aangebracht. Intusscnen meende de minister te moeten vasthouden aan den cisch. dat de werving mf onmiddellijk gesloten zou worden (waar mee dan feitelijk toch over het verdere be staan van het korps zou worden beslist). Toen daartegen <1© heeren Verhey en De Waal M a Ie f ij t zich verzetten verklaar de do m i n i st e r zich ook daarbij te willen neerleggen Met hei oog op de wijzigingen, die in het ontwerp gemaakt moesten worden, stelde de beer J ansen voor. om de verdere behan deling te schorsen. Dienovereenkomstig werd besloten. Toen kwam de Qorlogsbegrooting aan de orde. De nieuwe minister van oorlog, de heer Van Rappard. had het gewenscht gciK>rdeeld om reeds bij deze begrooting ©enige beginselen aan te geven, welke hij gaarne verwezenlijkt zou zien. Daarbij was o. m. een voorstel gedaan omtrent de rego ling der hoogore bevelvoering in het leger, o. m. bedoelende do aanwijzing van een com mandant van het veldlegerdo opheffing van do functie van inspecteur der artillerie; ereeniging van de troepen tot eene divi- ^ohoorende, onder bevel van den divisie- ndant, dio dan niet meer uitsluitend uit het wapen der infanterie zou behoeven te worden aangewezen het stellen van de bezettingstroepen onder bevel van de stel ling-commandanten enz. Voorts wenscht© hij tot opleiding van kader de oprichting van kadcrscholen. (Tot nog toe wordt het kader bij elk korps afzonderlijk opgeleid). Dan is verbetering van do positie van luitenants met 16 ii 18 dienstjaren en onder-officieren noodig; van de toelagen voor verhuiskosten aan gehuwde officieren. Er was in het voor- loopig verslag van verschillende zijden be zwaar geopperd om deze zaken thans bij deze begrootiing te behandelen. En bij de behan deling gisteren werd ook bij herhaling op uitstel aangedrongen. De heer Duymacr'van Twist drong er op aan om de quaestie van de bevelvoe ring en de kaderopleiding nu te laten ver vallen, hoewel hij tegen de kadcrscholen in beginsel geen bezwaar had. Verder vroeg h:j enkele inlichtingen omtrent Zondagsdiensten. De heer Ter Laan pleitte voor lots verbetering van sommige categorieën min deren. Hij had bezwaar tegen het verplaat sen van 144 miliciens der infanterie naar do bereden wapens en hoopte dat- voor dezen do diensttijd van 8b maand zou behouden blijven. Ten slotte kwam Spr. op tegen de vrijheidsbeperking door wering van socialis tische bladen uit de cantinee en verbod tot het bijwonen van sommige vergaderingen. Waarom moet de socialistische partij anders behandeld worden dan de andere partijen j D heer Pastoors hoopte, dat de minis ter zou voortgaan met de behartiging der belangen van de mindere militairen. De heer Van Karnebeok drong mede j aan op hot uitstellen van de behandeling van de zaken hierboven vermeid, omdat zoo wel de hoogere bevelvoering als de verhoo ging der verhuiskosten blijvende fiuancieele gevolgen kunnen hebben, j De lieer Roodhuijzen hoopte dat de minister voort zou gaan om ue positie der onderofficieren te verbeteren en dat hij aan allo partijen gelijke rechten zal verleenen ook aan de sociaal-democratische, i De heer Talma drong opnieuw aan op de j instelling eener commissie, welke een onder zoek zal kunnen instellen omtrent de defen- I sie, opdat het geschokte vertrouwen au 's lands weerbaarheid zal kunnen worden hersteld. De heer E 1 a n d was ingenomen met de plannen van den minister in zake do hoogere bevelvoering en hoopte dat de Kamer al thans de gelden voor de benoeming van een commandant van het veldleger nu reeds zou toestaan. De heer Tydeman daarentegen sloot zich aan bij den heer Van Kar nebeek, die uitstel wenschte van al deze nieuwe zaken In gelijken geest uitte zich do heer Van Tdsinga, die tevens de geheime conduite staten der officieren ter sprake bracht ten aanzien waarvan een hoofdofficier tegen de laatste aanschrijving van ministei Staal in had gehandeld door een officier c-een inzage te geven van eon bezwarende aan toeken ing. Do heeren Nolens en Ma.rcha.nt slo ten zich aan bij den wensch om een commis sie van defensie in het leven te roepenter wijl de heer Van Vlijmen zich aansloot bij de heeren Van Karnebeek en Tydeman in zake liet uitstellen van de behandeling der bovel voering enz. De hoer Van Asch van Wijck, die de circulaire van minister Staal omtrent de toepassing der Pensioenwet had willen be spreken, zag met het oog op de beschikbare tijd daarvan af. De Minister van Oorlog (Ridder van Rappard) dankte voor de belangstelling in zijn persoon betoond, zoowel als tegenover deze begrooting. De Min. was in dit kabi net opgetreden, om na zijn langdurige mili taire loopbaan te trachten zijn denkbeelden verwezenlijkt te zien en daarom heeft hij zoo spoedig mogelijk een godoelte dier denk beelden in deze begrooting neergelegd. Voor duidelijke en volledige uiteenzetting van 's ministers plannon vóór do begrooting van 1908, is de tijd; te kort Militairen, die in opleiding zijn, worden Zondags voor wachtdienst, aangewezen in het belang van hun studie. Gemoedsbezwaren worden geëerbiedigd. Bij revaccinatie plaats hot le gerbestuur zich op oen onzijdig standpunt, er is geen dwang. De quaestie der sergeants majoor instructeurs is niet zóo eenvoudig, doch zij zullen niet vergeten worden bij de soldijregeling. De adjudant-vaandeldragers doen in hoofdzaak slechts administratie ven dienst. De quaestie van de hoogere legeraan voering is reeds een oude zaak ©n zal tot bezuiniging leiden. Tot welk wapen die be velhebber zal behooren, weet do minister niet. De geschiktste man zal gekozen wor den. Schrapping van de kadcrscholen is niet noodig. De Minister hoeft geen plan in 1907 kadcrscholen op te richten Bij centrale op leiding krijgt men do beste krachten, een beginsel is hierbij in geen geval betrokken. Wat de 144 man aangaat, zegt de Minfeter dat aan de bereden artillerie ecnig perso neel moet worden toegevoegd om dit op vol doend© sterkte te houden. Bij den minister bestaat geen quaestie van achterstelling van sociaal-democraten, maar wanneer propaganda gemaakt wordt tegen het leger, moet daartegen gewaakt worden in het belang van het leger. Ook kan men in do cantine geen bladen toelaten, die tegen het leger en de tucht ageeren. De Minister kon zijn voorstel om trent do bevelvoering in het leger niet terugnemen. De Minister beroept zich ook op het oordeel van den clief van den genenden staf. Voorloopig uitstel zou hier een uitstel zijn tot Fébruari 1908. Du commandanten der vesting-artifflerie en genie worden aan het departement van Oor log geplaatst, om hen steeds bij de hand to foèbben voor advieoen. Wat tie verhuiskos ten voor officieren aangaat, wijst de mi nister er op, dat hij voor verhuiskosten van Amsterdam naar Breda, en het volgende jaar terug f 225 heeft ontvangen Het is den minister niet gelukt het daarvoor te doen. De toelagen voor huishuur der gehuw de onderofficieren, zijn abso'uut niet ver laagd. Hen wordt gegeven, wat het Rijk anders betaalde aan de verhuurders. Aan den heer Van Idsinga antwoordt de minister, ilat hij gaarne elke gelegenheid za1 aangrijpen om geletien onrecht te her stellen Hij acht dit beter dan betrekkelijk kleine zaken in het openbaar broed uit te meten. Het onderzoek der beoordeelingslij®- ten geeft aan het departement toch al zoo veel werk. Na eenig debat over de verdere regeling der werkzaamheden, werd de zitting te 6 uur verdaagd tot Donderdagmorgen 10 uur. Berichten. Do Staatscouran. van Donderdag 27 Jund bevat o. m. de volgende Kon. beslui ten erkend als consul-generaal van Brazilië te Rotterdam F. Vianna do Abreu, ontslagen de bureel-ambtenaar bij den Rijkswaterstaat le kl. A. Gotz van der Vet; benoemd tot notaris te Amsterdam W. J. A. R Richardson, candidaat aldaar; toegevt'. ^d aan de staatSciomni[issie van enquête omtrent tramwegpersoneel als le adjunct-secretaris jhr. mr. C. Laman Trip, en als 2e idem D. H. Andraea, beiden te 's Gravenhage benoemd tot postdirecteur te Ei bergen P. Hat terman, com mies-titulair der posterijen en telegrafie, te Winkel jhr P. A. van Hol- tlie, postdirecteur te 's Heeren berg tot gouvernements-keuirmeester voor voe- vis/itatie ito Rotterdam de veearts J. M. Kerkhoven te Rotterdam. benoemd tot kantonrechter-] laatsverranger in het kanton Hilversum mr. H. J. Tasman, advocaat en procureur aldaar op zijn verzoek, met ingang van 1 Sept. a.s. eervol ontslag verleend als landmet. e van liet kadaster, aan J. H. M. van Beckel, te Haar lem benoemd bij het agentschap van het -ministerie van Financiën en de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld te Amsterdam, tot bode, C. Pelgrim, thans vaste-knecht bij genoemde administration bij het agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, tot commies, J. W. Spaargaren, thans adjunct-oommies bij dat agentschap verlof verleend tot liet aannemen van het ordeboeken van ridder in de orde van den Hei ligen Gregoriiie den Groote, hem door Z. H. den Paus geschonken, aan Ign. A. J. van de Weijer, lid der firma P. W. van de Veijer, te Utrecht. H. M. de Koningin is gisteren voor middag om 10 u. 8 m. stadstijd, na een kort verblijf in de residentie naar Soestdijk vertrokken Verschillende leden van de Hofhoudingen van H. M. de Koningin en H. M. de Ko ningin-Moeder begaven zich mede der waarts. Men meldt uit Soestdijk. H. M. de Koningin kwam om half twaalf met groot gevolg aan de halte Soestdijk aan, ter bijwoning van de tuinpartijH. M. de Koningin-Moeder haalde haar af. De tuinpartij, welke gisteren (Wocnsdlag) door II. M. dc Koningin-Moede- ten paleizo Soestdijk zou gegeven worden, moest wegens de minder gunstige weersgesteldheid worden vervangen door con receptie in de zalen van het paleis. Genoodigd waren ongeveer 400 dames en heeren, voornamelijk uit de provincie Utrecht, onder wie tal van hoofd- en subal terne officieren uit de garnizoenen te Utrecht er Amersfoort, voort1 leden van Gedepu teerde Staten, van het Hooge Militaire Ge rechtshof, van de rechtbank, van den Cen- tralen Raad van Beroep, enz., vele burge meesters en verdere plaatselijke autoriteiten, benevens verschillende j articulieren. Ruim 3 uur verschenen H. M. de Ko ningin en II. Af. de Koningin-moeder mefc gevolg te midden der gasten. liet feest, werd opgeluisterd door de staf- muziek van het 5e regiment infanterie te Amersfoort, waardoor een zeer mooi pro gramma werd uitgevoerd. Het geheel leverde een schat torenden aan blik op, waartoe de vorstelijke omgeving, do smaakvolle damestoiletten cm do verschei denheid der uniformen niet. weinig bijdroe gen. De vorstinnen vertoefden geruim en tijd te midden der gasten, en onderhielden zich met velen hummer. De partij, die te 3 uur aanving, eindigde te 5 uur. De Soestdijker Straatweg, waarlangs de tallooze équipages en auto's dor gasten zich en file voortbewogen, leverde die® middags voor de wandelaars oen ongewoon schouw spel op. Na afloop van de tuinpartij vertrok H. M. de Koningin te zes ure met. gevolg en twee automobielen naar het Loo. Z. K. H. de Prins kwam gisterenavond uit Duitse hl and terug. Voor het tuinfeest aan het Huis ten Bosch, of bij slecht weder voor de soiree ten Paleize in Den Haag ter cere van do Vredes conferentie, zullen p.m 700 udtnoodigingen uitgaan. Omtrent het door H. M. aanbieden van gala-diners aan de Vredesconferentie is nog niets bepaald, zoodat nog niet te zeggen valt of deze feestmalen te Amsterdam of in de Residentie zullen gehouden worden. Da Vredesconferentie. Mondelinge mededeeling aan de pers. In de vergadering van de tweede sub commissie van de eerste commissie die gister te 4 uur vergadering hield is benoemd tot voonfttter de heer Lamasch Oosten rijtk- Hougarije) en tot secretaris de heer Mauray Gamazo (Spanje). Intusschen heeft de heer Bourgeois zich voorbehouden de sub-com missies te presideeren wanneer hij dit mocht wenschen. Op het voorstel van den heer Renault (Frankrijk) zal een vragenlijst op gemaakt worden aangaande de voorstellen van Duitschland en Engeland. De samen stelling van deze vragenlijst is toevertrouwd aan een commissie, bestaande uit de hoeren Kriege (Duitschland), lord Reay (Engeland) en Renault. Besloten is dat een ieder overi gens vrij blijft om andere vragen te for muleeren. Omtrent do vergadering van de eerste sub-commissie die te half drie vergaderde moet nog worden medegedeeld dat tot plaats vervangend voorzitter benoemd is de heer Fuvinato (Italië). Men verneemt, dat het Britse he voor stel in zake de instelling van een Hpf van Appel voor prijsmakingen tor zee 16 artike len bevat. Het voorziet allereerst in de ves tiging van een permanent hof voor interna tionale ivchtsspraak. in zake buitgemaakte schepen, welk hof- competent zal zijn in elk geval waarin een prijsgericht een beslissing heeft gegeven, beuadéefend de belangen van een neutrale mogendheid of haar onderda nen wanneer een mogendheid meent, dat de juridische overwegingen van het vonnis on juist zijn of de feiten verkeerdelij'. gesteld. Hooger beroep is alleen mogelijk van de laatste instantie van beslagname. Een neu trale mogendheid kan zich tot het Hof wen den om een nieuwe beslissing, hetzij in cas satie, hetzij in appèl. Wat de samenstelling var het Hof be treft, hc-t voorstel bedoelt om binnen drie maanden na de ratificatie door do mogend heden, die het verdrag onderteekende en wier koopvaardijvloot meer dan 800.000 ton nen meet., een bevoegd rechtsgeleerde te doen aanwijzen, met zekere vermaardheid als rechter, om in het Hof zitting te nemen. Elke mogendheid zal voorts een plaatsvervangend rechter aanwijzen van gelijke bevoegdheid. De president zal worden gekozen telkens voor één jaar van den len Januari af vol gende op de overeenkomst e :n alphabeti- sclie volgorde der deelnemende mogendheden. De regeling wordt opgedragen aan het in ternationaal bureau van het Haagsche hof van arbitrage. Wanneer de stemmen staken, zal de stem van den voorzitter beslissend zijn. Wanneer de juridische quaestie, die in debat is, reeds geregeld is bij verdrag tus- schen de twee geschilvoerende mogendheden, val het Hof zich hebben te gedragen naar de bpalingen van zoodanig verdrag. Zoo niet, dan zal, indien do beschaafde mogendheden het eens zijn over de oplossing aan dergelijke quaestie® te geven, het Hof vonnis hebben te wijzen in overeenstemming met deze al gemeen© opinie. Bestaat een dergelijke com munis opinio niet, dan zullen de beginselen van internationaal recht gelden. De onderteekenaren verbinden zioli, zich te onderwerpen aan hot vennis van het hof en daaraan uitvoering te gever tegenover eigen onderdanen en hun wetgeving in over eenstemming te brengen met het oordeel van het hof. De slotartikelen bepalen, dat do eischendg partij zijn lezing van het geval moet inzen den aan het bureau van bet Hof van Arbi trage, uat daarvan aan de gedaagde afschrift doet toekomen. De gedaagde moet binnen twee maanden zijn tegenconclucies inzenden, die aan de eischende part'j worden toegezon den. Een belangrijk punt is, dat ue rechters door de strijd voerende mogendheden aange wezen, niet aan de beraadslagingen deelne men mogenoverigens meet. het Hof vol tallig zijn en afwezige rechters door hun plaatsvervangers vervangen. De rechtbank stelt den datum barer bijeenkomst vast en kan verstek laten gaan tegen de gedaagde, in geval van diens afwezigheid. De rechters genieten de voorrechten en de immuniteit van diplomatieke vertegenwoordigers, wanneer zij zich voor do uitoefening van hun ambt buiten hun eigen land bevinden. Ten slotte worden de artikelen 22, 23, 25, $6 en 37 tot 54 en 59 der H'aagsche con ventie van 1899 van toepassing verklaard op de procedure van het Hof, met de daar in noodzakelijke wijzigingen. Het Franscho voorstel betreffende oen regeling der opening van de vijandelijkheden, bevat, naar wij verder vernemen I. dat de contractoerende mogendheden overeenkomen, dat vijandelijkliede tusschen haar niet mógen uitbreken, zonder vooraf gaande en ondubbelzinnige waarschuwing, die of den vorm ©ener gemotiveerde oorlogs verklaring moet hebben, öf dien van een ultimatum met voorwaardelijke oorlogsver klaring; II. de Staat van oorlog zal aan de overige mogendheden zonder verwijl moeten mede gedeeld worden. Naar aanleiding van verschillende mededeelingen omtrent het Aanerikaansolie voorstel ter Vredesconferentie, verband hou dende met de Drago-leer, kan worden mede gedeeld dat de juiste inhoud van dat voor stel hierop neerkomt, dat het gebruik van wapengeweld voor het invorderen van schul den, voortspruitende uit verbintenissen tus schen particulieren en Staten niet zal mo gen worden toegestaan, alvorens door mid del van arbitrage zal zijn vastgesteld het bedrag der te betalen schuld en de termijn, den schuldenaar toegestaan om zijn ver plichting na to komen. Hieraan kan worden toegevoegd dat de delegatie van N.-Amerika in haar voorstel, hierboven bedoeld, eenovuddg heeft overge nomen het denkbeeld van arbitrage, zooals dit door dr. Drago zelf reeds duidelijk was uiteengezet in een onlangs gepubliceerd ar tikel in het Tijdschrift van Volkenrecht. Uit betrouwbare bron kan tevens worden medegedeeld, dat. de Amerikaansehe delega tie het initiatief tot haar voorstel heeft ge nomen zonder voorafgaand overleg noch met de Argentijnsche Regeering, noch met de delegatie van Argentinië ter Vredescon ferentie. Deze laatste zal dan ook, naar wij vernemen, aan de beraadslagingen over deze quaestie een levendig aandeel nemen, waar uit haar volkomen onafhankelijkheid van het voorstel zal blijken. De heer mr. baron Van Heeckeron van Keil, gezant van Nederland in Zweden en lid van de Eerste Kamer der Statcn-Gene- raai, is uit het buitenland te 's Gravenhage in het Hotel den Ouden Doelen aangekomen. Men verneemt dat de Eerste Kamer, afgescheiden van de vraag of zij Vrijdag dan wel Zaterdag gereed komt met haar agenda, in elk geval de volgende week Dins dagavond weder vergaderen zal. Woensdag a. s. zal dan weder voor afdeel ingsonderzoek bestemd zijn, daar de Staten van Zuid-Hol land dan de vergaderzaal in beslag nemen. Er is een strooming om, mocht hetgeen thans aan de orde is gesteld, Vrijdag niet afloopen, dan de verdere beraadslaging te verdagen tot de volgeudo week. Rodëiag van achipbrsakelingen. Bij Kon. besluit is ingeheid eene Staats-] oommissie, aan welke wordt opgedragen a. te onderzoeken 1 of en zoo ja welke voorzieningen op of van uit den vasten wal alsnog behoo ren te worden.getroffen, om bij sdheepsmam- pen op de Nederlandsdhe kust en meer in het bijzonder bij den hoek van Holland, verlies van mensolienlevens zooveel doenlijk te voorkomenen 2. of en zoo ja wélke wijzigingen in de organisatie van het reddingpwezen hier te lande behooren te worden aangebracht, ten einde een zoo groot mogelijk nuttig ef fect daarvan te verzekeren b. van de uitkomsten van dat onderzoek verslag uit te brengen, vergezeld van de noodige voorstellen met toelichting. In deze Staatscommissie zijn benoemd a. tot lid en voorzitterZijne Koninklijke Hoogheid den Prius dor Nederlanden, Her tog van Mecklenlburg b. tot lid en ondervoorzitterden heer A. G. Ellis, adjudant in buitengewonen dienst, gopensionneerd vice-admiraal, oitd- minister van marine, te 'sGravenhage; c. tot lid en secretarisden heer H. van Oordt, ingenieur eerste klasse van 's Rijks waterstaat, te Rotterdam; d. tot leden, de heeren A. E. Arkenbout Suliokkor, inspecteur voor de scheepvaart, te 'sGravenhage; J. A. L. van den Beech, voorzitter van de Noord- en Zuid-Hjollandscho Redding- maatochappij, te Amsterdam G. H. Bouman, gezagvoerder ter koop vaardij, te Rotterdam; G. F. G. Gobius, kapitein ter zee, inspec teur van het loodswezen, de betonning, bo baken ing en verlichting in het vierde en vijfde district, te Rotterdam; C. A. Jolles, hoofetóngen Leur-directeur tweede klasse van a Rijks Waterstaat in de tweede eu derde directiën, te 's Gravenhage P. IIKemper, hoofdingenieur-directeur eerste klasse van 's Rijks waterstaat in de negende directie, te Haarlem W. F. Leeman®, oud-hoofdinspecteur- generaal van 's Rijks waterstaat, te 's Gra venhage Oh. Mcens, voorzitter van de Zuidiholland- sche Maatschappij tot redding van schip breukelingen, to Rotterdam P. Ouwehand, gezagvoerder van de stoom vaartmaatschappij Nederland" te Amster dam, en dr. W. P. Riuysdh, hoofdinspecteur van de volksgezondheid, lid van den Oentralen Gezondheidsraad, te 's Gravenhage. St*ten>veNu«BinBe«i. Gelderland. Arnhem. Aantal kiezer® 9527uitge brachte stemmen 6692. Hiervan bekwamen mr. A. H. 'Brandt (C.-H 3641, F. J. W. baron van Pallandt (1. aftr.) 3980. mr. E. G. S. Scheidius (aftr. conservatief, rechts stemmend) 3866, mr. H. P. - Wilde (v.-d.) 3664. Zoodat gekozen zijn de heeren Van Pal- landt (1. aftr.) en Scheidius (aftr. con3.). [Stemming van 13 Juniuitgebrachte stemmen 7083 volstrekte meerderheid 3505 mr. A. H. Brandt (c.-li.) 3088, W. P. G. Helsdingen (s.-d.) 840, F. J. vV. baron Van Pallandt (1. aftr.) 3014, H. C. Sanders (s.-d.) 535, mr. E. G. C. Scheidius (aftr. conserva tief, rechte stemmend) 3402, mr. H. P. de Wilde (v.-d.) 2759]. Zutphen. Aantal kiezers 5952 uitge brachte stemmen 4821. Hiervan bekwamen mr. A. B. baron van Nagel (1. aftr.) 2887, mr. G. M. van Voorthuysen (v.-d.) 2911, C. Roeterdink (a.-r.) 1682 en B Rutgers Jzn. (a.-r.) 1869. Zoodat gekozen zijn mr. Van Nagel 1 (1.) en mr. van Voorthuysen (v.-d.). [Stemming van 13 Juni: uitgebrachte stemmen 4740volstrekte meerderheid 2371 j jhr. mr. D. W. van Andringa de Kempe naar (1.) 1304, W. P. G. Helsdingen (s.-d.) 834, mr. A. J. baron Van Nagell (1. aftr.) j 2017, C. Roeterdink (a.-r.) 1523, B. Rut- gers J.Zn (a.-r.) 1643, mr. G. M. van Voort huysen (v.-d.) 1348, J. W. A. Zoestbergen (s.-d.) 484). I Voorst. E. D. van Lennep (1.) 342b, T. de Bruin (a.-r. aftr.) 3395. Zoodat gekozen is van Lennep (1.). [Stemming van 13 Juni: uitgebrachte stemmen 6626; volstrekte meerderheid 3239. T. de Bruin (a.-r. aftr.) 3162, R. Kerkhoven (a.-r. aftr.) 2970, E. D. van Lennep (1.) 3174, jhr, mr. G. W. Mollerus (1.) 3383 (gekozen).] A a 11 e n. Manschot (1.) 3772, Slichger van Bath (1.) 3607, G. W. Ovink (a.-r. aftr.) 3465, Oorsprong (r.-k.) 3207. Zoodat gekozen zijn Manschot en Slichger (beiden 1.). [Stemming van 13 Juni- Manschot (1.) 2761, Slichger van Bath (1.) 2897, G. W. Ovink (a.-r. aftr.) 3294, Ooi-sprong (r.-k.) 3088, VeLsink (s.-d.) 342]. Het Deensche panteorschip Iver Hvitfeldt, commandant P. A. Grove, dat eenige dagen te Rotterdam vertoefd heeft, is naar Kopenhagen vertrokken. Blijkens bij het departement van Ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- dekschip „Friesland", onder bevel van den kapitein ter zee R. O. J. Verschoor, 25 de zer te Algiers aangekomen. De onderstaande officieren wordeó ge plaatst met den 8sten Juli a. e. de luitenant ter zee 2e klasse J. Sickengft aan boord van H. M. Wachtschip te Willems oord met <len lOdcn Juli a. 6. de luitenants ter zee der 2e klasse J. H. Tours, P. A. van Rees en J. L. Wijn, respec tievelijk <»an boord ran H. M. Wachtschip te Amsterdam en aan boord van II. M. Instruc tieschepen Aijeh en Van Galen met den llden Juli a. s. de luitenant ter zee der 2e klasse A. C. van der Dutsen aan boord van H. M. Torpcdo-in- stduotieschip ,,Marnix'" met den 12den Juli a. s. de officier van gezondheid der lo klasse F. M. R. Schmitz aan boord van H. M. Instrue- tieschip ,,Van Galen" met den lóden Juli a. e. de adel bonst der le klasse A. W. Staverman aan boord van II. M. Riviervaartuig ,,Isala.-' Pt- luitenants ter zee der 2e klasse J. A. Wichere 'Hoeth. R. H. Arntzenius en H. G. Steyn. dienende respectievelijk aan boon! van H. M. Wachtschip te Amsterdam en H. M.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2