BINNENLAND. groole sympathie de ui toen zetting van baron Aehrcnthal bcgrcet. Onder toejuichingen drukten de rappor teur au verscheidene sprekers hunne vol doening uit over de bot rekkingen met de vreemde mogendheden. De rapporteur ver klaarde, dat hot de plicht der Oosten rijksoh - Hongaarscho diplomatie was er voor te zor gen, dat de Marokko-kwestie niet oen bron van verwikkelingen voor Europa aal worden Rusland. Over den herbouw van de Russische vloot deelt de Nowoje Wremja de volgende cijfers mede: In den Russisch-Japanse hen oorlog werden.56 oorlogsschepen met een capaci teit van 240.000 ton vernield, voorts nog een aantal hulpvaartuigen. Tot 1 Januari wer den 159 vaartuigen met eene gezamenlijke capaciteit van 145,000 ton opnieuw ge bouwd, waaronder 79 mijnscbepen en tor pedobooten cu 30 onderzeese he booten. Het ministerie van marine heeft nu bij do rijks- doema .eene crodietaanvrage van twee mil- liarden roebels aanhangig gemaakt, om het viootprogramma van de regeering te kun nen uitvoeren. Over dat programma zelf be staat mtusschen in het ministerie van ma rine nog groote oneenigheid. Eene partij is voor de verdere uitbreiding van do vloot van m ij nsc hepen on onderzeese he bootendo andere partij komt op voor het bouwen van pantserschepen en kruisers. De woordvoer der van <lo eene jiartij is admiraal Rodjest- wenski, die van de andere partij admiraal Doebassow. I>e onzekerheid, die bestaat ovor 't vjootprogranima. lokte uit tot scherpe oppositie tegen do marinebegrootingzelfs do Nowoje Wremja doet daaraan moe en beeft een venijnig artikel tegen het marine- bestuur opgenomen. Er is sprake van, dat in aansluiting aan het proces wegens de overgave van Port Arthur eene aanklacht zal worden ingediend tegen den opperbevelhebber, generaal Koe- ropatkin. Dit zou thans nog voorbarig zijn; er is nog geen besluit in dien zin genomen. Intusschen is er wel eonige kans, dat, als dit proces is afgeloopen, zoowel de gewezen stadhouder Alexojew als ook generaal Koe- ropatkin tot verantwoording zullen worden geroepen Togen do vrouw vau generaal Stossel is een burgerlijk geding aanhangig gemaakt door de weduwe van zekeren kapitein Rutzki, dio in Port Arthur gevallen is. Me vrouw Rutzki beweert, dat toen zij Port Arthur verliet, zij hare koeien geschonken heeft aaji oen hospitaal. Dio koeien zouden door mevrouw Stössel tijdelijk verzorgd wor den, maar zij heeft ze bij zich gehouden en de melk, die dè koeien leverdon, verkocht voor een roebel per liter. Turkije. Hel antwoord van de Porto op de laatste collectieve nota van do gezanten betreffende do vernieuwing voor zeven jaar van de man dator der met het hervormingswerk in Ma- codouiè belaste ambtenaren, is ingekomeu. Zooals verwacht werd, luidt liet antwoord beslist ontkennend. In den laatsteu minis terraad werd het denkbeeld besproken om gezanten" lot VöOrioop'ige lacedonische ambtenaren in dienst van de Porie. Het is nog niet bekend, of dit voor stel vivtdoae nota is vervat. Marokko. Volgens een bericht uit Foz, is Moduamed Fergi, die in opdracht heeft de gevangenen, wier vrijlating door Raisuli wordt verlangd, naar. Tanjgor te brengen en onderweg de stammen gunstig voor Moeley II af id 'te stemmen, door deoen vriendelijk opgenomen. El Mcrani heeft aan de gou.vemou.rs van alle haven plaateenook van Tanger, brieven gezonden mot de aansporing Moeley Haf id tot sultan uit te roepen, zelfs als het daar door tot bloedvergieten mocht komen. Al- loon Europeanen, die Moeley Hafid als sul tan erkennen, zouden in Marokko mogen wonen. Over de gebeurtenissen in Marokko schrijft dc Nordd. AJlg. Zedtung in haar weekover zicht, dat daarin nog geen heldorheid is ge- kom cai. liet laat zich aanzien, dat do ban- noniandscko crisis een sleepend verloop zal nemen, hetgeen bij 't geheel ontbroken van oen o stevige staatsorganisatie niet te ver- Wonderen aou zijn. Als gewichtigste gebeur tenis van den laats ten tijd is wol de uit roeping van Moeley Hafid tot sultan in Al- kassar en inzonderheid ook in Wessan, hal verwege tusschen Tanger en Fez gelegen, te beschouwen. Over dien toestand in den om trek van Casablanca zijn tegenstrijdige be richten verspreid, zoodat het niet. mogelijk is, zich van don werkelijken toestand een duidelijk beeld te vormen. Volgens eene dé pêche van admiraal Philibert moet Moeley Hafid bij eene doorwaadbare plek van do Oemor-Rebaa, 50 mijlen ten zuiden van Set tab, staan. Vereenigde Staten. Over do candidaturen voor het president schap in de Vereenigde Staten bericht de Times uit New-York. dat bij oen stemming, die de Washington Porto onder do democra tische leden van het huis van vertegen woordigers hield, oen dorde van de stemmen werd uitgebracht tegen de aanwijzing van Bryan als candidaat. Biina de goheele op positie begunstigt don gouverneur van Min nesota, nar. Johnson, die als de sterkste can didaat wordt beschonwd, als Bryan niet mocht worden aangewezen Ne w-Yor k, 2 7 Jan. Er is een curator beuoemd voor dc National Bank of North- AAerica. Do deposito's in deze bank zijn teruggegaan van nagenoeg 20 miBioeo dol lars op 22 Juni 1907 tot 2§ millioon. Men gelooft, dat ue bank solvent is. (Dit telegram, heden morgen te Amster dam ontvangen, is van daar wegens storing per post verzonden). Pittsburg, 27 Jan. De effecten beurs is weder voor zaken geopend na cone schorsing van drie maanden. Argentinië. Buenos Ayres, 27 Jan. De slui ting van de zitting der Kamers heeft oenigo ontroering tewoeggobraaht te Buenos Ayree, maar er is in het openbaar geen enkele betooging voorgekomen. Politiemacht houdt net cougrcspaJeis be- aet en bedot de senatoren en afgevaardigden naar binnen te gaan. L-é troepen blijven in dc kazernes geconsigneerd. Allies is rustig. Allerlei. vDe beroemde Engelsche schrijfster Louise de la Ramée (Ouïda) is Zaterdag, 78 jaar oud, te Viareggio (Italië) gestorven. Ouïda, die in 1862 als schrijfster debu teerde, en met haar boeken het grootste succes in Engeland heeft gehad, dat ooit eene schrijfster in Groot-Britannië ten deel viel, bevond zich sinds twee jaren in be narde onhandigheden. Tot voor drie jaar bewoonde zij nog oen prachtig huis te Luc ca, doch haar al te weelderige levenswijze (zij hield er o. m oen dertigtal hemden op na, die haar overal vergezelden), putte gaan deweg hare geldmiddelen uit. Toen in het voorjaar hare armoede bekend werd, deed de Engelsche staat haar eene ondersteuning toekomen. De romans, waarmede zij den meesten naam maakte, zijn: .Under two Flags", „Puck", ,.Tvvo little wooden shoes" en „Wanda". Zij laat vele onvoltooide werken na, benevens een dagboek. vGraaf Zeppelin heeft in een te Berlijn gehouden voordracht een rekensommetje ten beste gegeven, waaruit zou volgen, dat een vaste luchtvaartdienst tusschen Berlijn en Kopenhagen winstgevend wezen zou. Kosten van het luchtschip, het hoofdsta tion te Berlijn en een landingstation te Ko penhagen 1 mi'.lioen mark; in 't jaar 100 reizen heen en 100 terug met. gemiddeld 25 passagiers oij een vrachtprijs van 50 mark maakt 250,000 mark. Daaraf voor ver zekering, afschrijving en bedrijfskosten 150,000 markrost 100,000 mark, zijnde 10 percent zuivere winst. En de reis zou worden gemaakt in de helft, van den tijd, dien men per trein en stoomboot noodig heeft. De Staatscourant van Dinsdag 28 Ja nuari 1908 bevat o. m. de volgende Kon. besluiten benoemd bij den generaion staf tot luite nant kolonel de majoor W. F. Pop; bij het 2e reg. veld-artillerie tot luit.- kolonel de majoor J. Francois van het korps tot burgemeester vaii Oud-Beijerland A. C. de Vrigs Broekman, burgemeester van Vxa neo lot korpsadjudant de le luitenant J. A. ten Gate van het le reg. infanterie; tot regoeru-gs-commissaris bij de Ko ninklijke Hodlandscbe Lloyd te Amsterdam mr. Ant. van Gijn, administrateur bij hot departement van financiën; tot commies der posterijen en telegrafie 4e kl. ide surnumerairs R. F. Mulder, W. van I-.iaape, J Fransen, A. C. J. van Po- pering, J. \V. Kunst en W. Hupkes; bevorderd tot hoofdcommies bij de poste- riien A. G. Boekwijk, oommies le kl. Nassau H. H. Klönne, rector van liet Bagijiiïlof te Amsterdam; vergunning verleend tot hot aannemen der onderscheidingen, achter hunne namen vermeld, te weten F. E. Posthuma, secretaris van den Algemee- nen Nederlandschen Zuivelbond, wonende te 's-Gravenhage, officier du Mérite Agricole, hem namens den President der Republiek, door den Franschen Minister van Landbouw geschonken; A Kuoff, koopman, wonende te Rotterdam, ridder in do orde van Frans Jozef, hem door Z. M. den Keizer van Oostenrijk, Koning van Hongarije, geschonken. H. Mde Koningin gaf gisteren het jaarlijksche diner aan dc hoofden van de vreemde gezantschappen of hunne zaakge lastigden bij het Hof met hunne dames, waarbij ook de minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. Van Tets van Goudriaan en mevr. Van Tets aanzaten. Er werd Git maal wegens den steeds zorgwekkenden toestand van den opperhof maarschalk geen muziek aan tafel uitge voerd. H. M. de Koningin - Moeder zou gis teren deelnemen., aam het diner teui Hove voor hot korps diplomiaivique. De Prins begaf zich naar Oldenburg, om van daar naar Sobwerin door te reazen ter bijwoning van den verjaardag van Zijn moeder, II. K. H. Groothertogin Marie van Mecklenburg op a.s. Woensdag 29 dezer. Het Duitsche Gezautscliapsgebouw en do koren dor Duitsche kerk to 's Graven- hage, vlagden gisteren ter gelegenheid van den verjaardag van Keizer Wilhelm. In de prachtvol versierde eetzaal van het hotel des Hides te s Gravenhage had Zondag avond het dmer plaats, gegeven door den Duitsahen gezant Z- E. den hoer Van Muller, aan den vóór-aVond van 's Kei zers gebcortediag. De eerste toost was gewijd aan Hare Ma jesteit de Koningin <Uetr Nédlerlanden en de daarop volgende aan Zijne Majesteit Kei zer Wilhelm II, ixnde weCke toosten met groote geestdrift ontvangen werden. Z. Exo. doolde de gasten mede, dial na het lange verblijf van een, Keizer in En geland Zijne gezondheid: niets te wensohen overlaat en diait Hij nu in eeui votmaaikten staat van gezondheid verkeert, welke mede- deeling door allo aanwezigen met de groot ste vreugde werd ontvangen. Z. Exc. wees er op dat deze goodie berichten de versprei de geruchten van hdt tegenovergestelde to niet. doden Het diner werd opgeluisterd door hot be kende Oroheet van hot notel des Indes, dat voor deze gelegenheid een uitstekend pro gram uitvoerde. Mr. Heemskerk is weder in do resi dentie tot voortzetting van zijn overleggdn- P™- Baron Clifford bracht oen rustigen nacht door. Zijn toestand was een weinig beter, doch blijft zorgwekkend. To 's Gravonbagie zijn aangekomen de hoeren W. de Grevenkop Oastenskjold, min.- reeident van Denemarken to 's Gravonhage, en de nieuwbenoemde secretaris der Itali- aansdhe legatie voor de Nederlanden do hoer Gianfranoo Viganottd Guisti. In het hotel des Indes te 's Graven- liage, is aangekomen de heer de la Barra, gezant van Mexico bij ons Hof. Men verwacht heden avond in de Eerste Kamor een debat over de al- of niet- bchandeling van de Staats begrooting voor 1908 onder de bestaande politieke omstan digheden R.-Kath. Kam er club. Hot Cen trum deelt mede, dat de r.-kath. Kamerclub a.s, Woensdag weer vergaderd. Aau ongeveer 80 autoriteiten en per- soneu o. a aan ieder bestuurslid van do Haagsche Journalisten-vereeniging -- is do legpenning ter herinnering aan de Tweede V redescon t eren tie uit gereikt Naar aanleiding van de Vredescon ferentie zijn nog benoemd door den Koning van Belgaë tot grootofficier der Leopolds orde mr. W. Doude van Troostwijk, secreta ris-gen oraal dor conferentie, en tojt ridder diuer orde jhr. G. C. W. van Tets, secretaris der conferentie. Door den president dor Fransche republiek tot commandeur iu de orde van het Legioen van Eer mr. Doude van Troostwijk, voornoemdtot offooier dier orde de hoer J. II. van Royeu, secretaris der conferentie; door de Fransche regioering tot comman deur in de Orde van den Draak van Annain de heer C. Crommelin en luitenant ter zee Putman Oramor, secretarissen dor conferen tie; tot officier de 1'Instruction publique jhr. O. van Swinderen, jhr. G. van Tets, jhr. C. de Jonge en dt. F. Donker Curtius, allen adjunct-secretarissen der conferentie tot officier d'Aaademie de heer G. A. Jo- nasse, onderdirecteur van de Landsdrukkerij. Bij Ken. besluit is machtiging ver leend aan den Commissaris der Koningin in de provincie Limburg tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitenge wone zitting op Woensdag 12 Februari. 1908, ten einde alsdan aan de orde te stellen do verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter voorziening in.dio 'vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. S. H. Brouwers. Stct. Tot lid der Prov. Staten in het dis trict Alpöien a. d. Rijn is gekozen de heer W. Los (C.-H.) met 3169 stemmen; de heer C. W. C. T. Visser (liib.) verkree 1075 en do heer Swaaai (C.-H.) 1364 stemmen. Post- en Telegz afgebou- w e n. Bij beschikking van den minister van Waterstaat is eene om-missie ingesteld om een onderzoek te daan naar de eisohen en, in verband daarmede, naar de indeeling en afmetingen van post- eu telegraafgebouwon ten platte lamdie. Tot leden van geno: ..die oom missie zijn beuoemd Dr H. F. R Hubreolit, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, te Amster- 'l amtevens voorzitter L M. Baarnet Lvoai. - te 's Graiven- ii-age professor J. F. Klinkhamer b. i., hoog leeraar aan de Technische Hoogesdhool te Delft D. E. C. Knuttel i., rijksbouwmeester in het tweede district te 's GraiveTihagc A. Kruyt, hoofdinspecteur der telegra- phie, te s Gravenihage .F. H. die Meester, ho fünspecteur der posterijen, te 's Gnavenhage: C. II. Pe'ers, rijksoouwmeci-ei in hot eer ste district te 's Gra/venhage Aan dezo comnvis&' is toegevoegd als secretaris H. J Olaasen, 'eoni. ies bij het lioofdlbe- stuur der posterijen en telegraph ie te 's Gra venihage. St. Ot. De hoer A. Plate te Rotterdam is gekozen tot bestuurslid van het „Vrije Ruil verkeer" in de plaats van' den lieer Hor man Snijders te Middelburg. Begrafenis Julius G. B u n- g e. Gisteren middag werd! o(p de begraaf plaats Zorgvliet, j.oibij Amsterdam, ter aar de besteld heb stoffelijk -overschot van den heer Juiliius G. Btinge. Ondier die talrijke aanwezigen werd o.a. opgemerkt mir. Henri Viottadirecteur van de Wagnervereeni- ging, en, nu ook do heer Bunge overleden is, de laatst overgeblewiene der oj.richt€tre van die Vereenoging. Verder waren op de begaraafploaits tegenwoordig vele handelsman nen, onder wie de vertegenwaordigera van veraoliillende bank instomngoncultuiur- en handelsonderncnningen. Talrijke bloemstuk ken en kransen dekten ao baar. Aan de ge opende groeve bracht tie kapel van het 7e regiment, d'on treurtmarsch uit Wagner's Götterdamancru ng ten gehoore. Er werd aan het graf niet gesproken. Voor die betoonde belangstelling zedde nattüens de familie, een zoon van den over ledene met een kort woord dank. In do giehiuoden algeaneeaie vergade ring der Vereen iging Het Vrije Ruilverkeer, werden herkozen do bestuursleden U. G. SchiLltlliuis en de sctn^aris-peumingmoesber m r. A. Heringa (HeJenastraat 33). Voorts werd besloten tot deelneming aau. hot van wege de Cobden-club te Londen in Augustus 1908 te houden internationaal congres. Het jaarverslag over 1907 verschijnt bin nenkort in druk. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem ontving ten geschenke van de fir ma Wefers Bettmk te Utredht, verschillen de jaargangen van een aantal buitenland- eche tijdsoliriften, op het juweliers, het sfl- vergnjids, hot. klok en horlogemakersvak, be trekking hebbende. Daar de 'oekerij op bovengenoemd gebied' nog weinig werken bezat en dergelijke wer ken veelvuldig werden aangevraagd, voor ziet diit geschenk in eene bepaalde behoefte. De directie van het Museum is dau ook zeer erkentij'k voor de beLamgrijke bijdrage, die zij tem i>ehoeve dien- boekerij mocht ont vangen en lioo.pt dot net gcede voorbeeld van do firma Wefers Bettimk navolging mo ge vincfen. Do ,,YTarsity. Door het bestuur van den Nederlandschen Stua^- ten roei bond is als dartum voor den j..ailijksehen studen- teii-wicidstrijd vastgesteld 28 Mei (Hemel- vaa risdag). Hot hoofdnummer zal open zijn voor „Vieren, terwijl verschil lende bijnuimmers verroaid sullen wordlan De redders van do „Doris". Zaterdagmorg- i werd door den burgemees ter van Vlissingen ten had huize aan den jongen Jacob van de Ketterij en zijn moe der meegedeeld, dat het Prins Hendrik der Nederland' heeft behaagd, als blijk van waardeering voor het aandeel, dat Jacob heeft genomen in de dappere en men soh be vende daad dei redding van drie menschen van de bemanning der „Doris", 50 te voe gen bij het bedrag, dat namens de huldi gingscommissie op een postspaarbankboek je voor hem is ingeschreven en waarover hij op dezelfde v-ijze zal kunnen beschikken als over het bedoelde bedrag der huldigings- commissie. Wij hebben gemeld, dat de redders van de schipbreukelingen van den schoener „Doris" Zaterdag op de sociëteit van het Nederlandsch Joods wezen van wege de Zuid- Hol'andsche Maatschappij tot redding van b-hipbreukelingen officieel werden gehul digd. Als blijvend- aandenken ontvingen schipper Sckroevers (van den botter „De vijf Gebroeders") en schipper Jilleba (van de reddingsboot „Koning Willem III") een zilveren medaille van H. M. de Koningin- Moeder en de groote zilveren medaille van de reddingsmaatschappij, terwijil al don ove rigen redders de kleine zilveren medaille van de reddingmaatschappij werd toege kend bij alle medailles was een getuig schrift gevoegd. 10 Febr. a.s. zal het zestig jaar gele den zijn, dat het "Communistisch Manifest verscheen. Ter gèle^enheid daarvan wordfc dien da.g in hot Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam een groote meeting gehouden door de federatie der S D. A. P., waak als sprekers zullen optreden de heeren Troel- stra, Mendels en Van Kol. Serum togen mond- en klauwzeer. De directeur-generaal vau don Lauaibouiw bnamgt tver kennis vatn be- lauigiliebbendem, dlait aan de Rijksse-rum-in richting thans scruan tegen mond- en klauw zeer bereid en in voorraad gellvouden wordt. De resultatenmet eemige proeven ver kregen, deern vermcedbncjat dit serem een dioeJjmaitig hulpmiddel lean zijin bij die 'be strijding der zaeikte \vr na.eer het kan aange wend worden bij runderen, dae, ofschoon bloot staance aan dè cesmetting, de ziekte nog niet onder dè leden hebben Met de seruminspuiting zal slechts dan een gunstig resultaat te verkrijgen zijn, wanneer de veehouder, bij het optreden der eerste ziekbsverschiji selende aangetaste dieren dadelijk afzondert en onverwijld aan gifte doet bij den burgemeester. Als maatregel van \"oorrzorj kan de vee houder die plaatsen, waar aangetaste dienen gestaan 'hebben, met kalkmest (1 deel gèbrandè kalk op 10 -leclen waten-) reini- gon. Zoodra het- l>cotx"w j.or-.iyia.l.-tift door dein uu-.il iur;-viwino or jjoor dëm veearts, aie hem vervangt, beoansta.teett-d io, worden de gezondte dieren indiien aè eigen nar het ver langt, kositialnos rnieb serum ingespoten. Derae cip.aratie kan ook gct-nhiediem bij het vee, dat zidh op. aangrenzende erven be vindt. Het wrak van de Lind'esfar- n e. Naar wij vernemen is Vrijdacr 24 dezer v,'a.niweg|e> liöt. diepartement van llamdlbouw, handel en nijvenheid last gegeven, am het wrak van dè Lindèsfarne oip te ruimen, dat didht voor den ingang van den Waterweg ligt.. Aanstonds na liet. ueridht, dat dit sdhip daar gezonken was, had het departement van minister Veegens de kosten van het werk voor zijn rekening genomen. Dtodli om zeer gegronde redenendie beter ongepubli ceerd' blijven, is de beslissing om tot oprui ming over te gaan, eenigen tijd opgehou den. Sedert Vrijd'ag liet de weersgesteldheid op zee de noodige werkzaamikedèn echter «og iiiet 'too. N. R. Ct. 11 0.0 00 eed uilen! Het N. v. d. D. vertelt van een beambte bij het Amster dam sche Vriesseveean, die in zijn 25-jarigen dienst 110*000 cedullen in mooi, sierlijk schrift schreef, ongerekend nog het onnoe melijk aantal «richtlijsten en andere docu menten. Inderdaad, die man mag wel eens een vrjjen dag hebben, alvorens hij aan zijn nieuwe 25 jaren en zijn nieuwe 110.000 cë- düllem begint. - Dienstwoningen spoorweg personeel In het jongste nummer van liet orgaan van de Nederl. Vereeniging van .spoor- en tramwegpersoneel wordt het vol gende medegedeeld „Dóór de gezondheidscommissie is onbe woonbaar verklaard de dienstwoning van den Ihalteohef te Ruinerwold. De oommissie heet den bewoner aangezegd, dat hij uiter lijk 1 Februari do villa moet verlaten, dus ook o,i zeéi' korten lermijn. Het wordt on zen chefs, geziei. art. 14 van het R. D. V. 1907, wel moeilijk gemaakt. Is het anders niet kostelijk, een dionstwoning der rijke S. S. -maa tschappij on bewoonbaar Belanghebbenden worden gewaar schuwd geen handelsbetrekkingen aan te knoopen met A. G. Raymondi te Oonstan. tinopel, alvorens aangaande dien persoon in- liiohtingen te hebben ingewonnen bij het ministerie van bui ten landsche zaken of bij de afdeeling handel van het ministerie van landbouw, nijverheid en handel, Lange Houtstraat 38 te 's Gravonhage. Jhr. de Geer heeft Zondag met toestemming van de bevoegde macht onder geleide van oen rijksveldwachter voor een dag de gevangonis te Sc heven in gen verlaten voor een bezoek aan het sterfhuis zijner ochtgenoote, die ocnige dagen geleden te Nijmegen overleed. Misdaad. Zateovag is. te Haarlem plotseling gestorven die bakkersknecht V., arfkcüw3t:g uit Leiden. Gekeken is dat iemand hem Vrijdlag avond ij een twist een hevigen klap beeft gegeven. Déze man .is gearresteerd Diefstal. In de infanterie-kazerne te Vcnlo is gisteren de woonkamer van don sergeant-majoor opengebroken en een geld kistje ontvreemd, inhoudende ongeveer f 60. Van de(n) dader(s) tot heden geen spoor. Inbrekers gearresteerd. Een viertal inbrekers z.jn gearresteerd, die in don nacht in een pakhuis i i Den Haag hun slag wilden slaan. De politie rekende ze in. Inbraken. Gisterennacht te half twee werd in dè horlogezaak van Buhse en Tehr, aan de Hoogstraat, boek Wijde Kerk straat, te Rotterdam, met een steen de spiegelruit ingeslagen. De heer Buhse snelde naar beneden en loste twee revolverschoten op de inbrekers die zich evenwel ult.de voeten maakten niet een glazen doos, inhoudende 44 gouden heeren- en dameshorloges. De ledige" doos werd teruggevonden, in dè Schrijnwerkers- steeg. Reeds te één uur des nachts had de heer Buhse verdachte personen voor zijn huis gezien Hij had toen uit het" ia am alarm gefloten, doch toen waren die "por? o- nen er van door gegaan. De firma is tegen inbraak verzekerd Te Haarlem is Zondagnacht op twee plaatsen ingebrokenbij den lakstoker Van Thiel in de Biggersfceeg en bij den steen drukker Vernout aan de Bakenessergracht. Bij den heer Van Thiel werd niets gevon den, daar alles van waarde goed was weg geborgen. Bij den drukker hebben zij me dailles, op tentoonstellingen behaald, eu sigaren gestolen. Ook hier was 'tgeld te veilig .weggeborgen. Geschaakt? Uit Roermond meldt m-en aan de N. R. Ct. ï)e faimaliie van een 22-jarig meisje alhier, genaamd K„ verkeert sedert acht dagen om trent het verblijf van dit kind in gestadige onrust. Na met eonige dagen verlof bier ver toefd te hebben, vertrok ze Zaterdag der vorige week weer naar Antwerpen, ten ein de aldaar haar betrekking als dienstmeid weer te hervatten. Sedert zijn acht dagen verloepen. Tot heden weet men nog niet, waar het meisje gebleven is. De familie te Antwerpen, bij wie ze in dienst was, beeft haar, sedert ze met verlof naar buis gegaan is, niet weergezien. Een ingesteld onderzoek heeft, geleid tot het vinden''Va'U-een haar toebaboorend hand koffertje aan den oever der Sohelde in meer genoemde stad. In dit koffertje was haar portret geborgen Vermoed wordt, dat hier schaking in het spel is. Armoede. Een huisbezoeker van de commissie uit de burgerij tot steun van wérkloozen te Amsterdam trof in een gan getje in ~dè Rozenstraat, een heel treurig ge zin aan. Een jonge, krachtige man, vrouw en 8 kinderen- onder de 10 jaar, zoo goed als naakt, slechts enkele lompen en bloote voetjes. Op een houtvuur stond een pot met aardappelscbilkn en op den grond dé over blijfselen van eenkat' Vammae. bet comité is dadelijk hulp geboden, doch dit feit kan weder dienen als bewijs dat veel noodiig is om de Ticerseliende ellende te leni- gen. Een dood olijke val. Toen dè knecht S- vali den beer W„ zadelmaker te Goor, Zaterdag avond naar bed wilde gaan, sloeg bij bij liet opgaan der trap achterover en werd ineH-.eotn lievig oioedende wonde in bet achterhoofd opgenomen. Onmiddelijk ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet meer baten, na een uur stierf bij, zonder iot bewus^ijn te zijn gekomen. T u s s clTen de buffers. Wij heb ben genjè\4j-<jat,op station Rosendaal de beambte v. - cl: L. met oen arm tusschen de buffers geraakte, waarbij dit lichaamsdeel werd gekheuhd. Naar wij nader lezen moest ook tot amputatie worden overgegaan, welke is verricht door dr. Cartier van Dis sel, uit Breda Brand in een Kerkgebouw. Zon/dag mid'dag 1 uur, werd een binnen brand: ontdekt boiven in 'heit achtergedeelte der Ned. Iferv. Kerk ta Tea- Aa (gem. Ru- wiel). Met z»3er veel moeite, eerst met ba- builp van eraimers waiteidaarna met de brandspuit- gelukte het bét vuur te blus- Sóhen. Iedereen was daarbij behulpzaam, hianuen, vrouiwen en Kinderen. Het orgel beeft veel waterscbadle geleden. Een kasteel vef brand. Ver moedelijk door bet- omwallen van een pe- fraleumtoestel in een aar kamer, is Zondag avond te 8 uur het kasteel Walien ondier Winterswijk, thans bewoond door den beer Van der Mökfljsn en eigendom van de heeren Hyink en Lindeman te Nijmegen en Leiden, geheel door brand vernield. De geschieden is van een au tomobiel. Vrijdlag middag kwam iemand uit Utrecht met zijn automobiel van' de ten toonstelling te Amsterdam.. Halverwege AmsterdamUtrecht, op 200 M. afstand van het hotel „De Kampioen" reed' hij een meelwagiein achterop. Bij 't uitwijken kwaim het linker voorwiel in aanraking met den rijkspaail en zwenkte de auto achterwaarts in de. i%ier; do. Vecht. Met eenige moeite werd dè eigenaar-bestuu hderdie reedls kop je-onder was,, gered; de chauffeur was er In bovengenoemd notel werden de heeren van eenige droge kleeren voorzien en ver trokken 's avonds naar Utrecht.. De auto werd door eenige mannen met takels op den wal gebracht en m «.-e garage van "het hotel geplaatst. Het ergste zou echter den volgenden dag geoeurennadat de heeren van 's morgens 10 tot 's nami. 4r uur had den geweikt con dè auto weer op gang te brengengehikte dlit eindelijk. Even voor 't vertrek keek de eigenaar met een lichtje het onderstel na en... daar stond de heele auto in lidhtelaaio. Aangezien dé zolder van de garage al begon te blakeren werd de auto op dien weg gébracht en om haar voor alge- Ui oei o verwoesting te vrijwaren maar weer In de Vecht geréclien, waar zij' eerst met zoo véél moeite was uitgehaald. Hbld.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2