Rf*. S40. Tweed© blad. O"* Jiiar|«ng. Zaterdag 22 Februari 1908. KOLONIËN. BINNENLAND. ren, MIERSFOORTSCH DAGBLAD. der en, Bil, ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden Yoor Amersfoortf l.M. Idem franco per post- 1*75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers! VALKHOFF C°. Utrechtsoheetraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. - 0.15. PRUS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regelsf i Elke regel meer - Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eens circulaire, bevattende do voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-1ND1E Gevecht op Soembawa. i Blijkens een ui'. Nederl.-Indië ont vangen telegram zijn bij de vermeestering van kampong NgaJi op Soem'bawa gesneu veld één officier, één Euiropeesch militair en vier Amboineeecbe militairen en werden gewond drie Amboineeecbe militairen, all ien beneden den rang van officier. De vijand bdkwam 65 doodenwaaronder hoofden van het verzet. De pacificatie van Z.-Celebes. Aan een particulier schrijven van een offi cier op Z.-Celebes, gezaghebber in een afge legen en uitgestrekt landschap, aan het Soerab. Ilbl. ter inzage afgestaan en door dat blad gepubliceerd, cntleenen wij het vol gende Ons 'bestaan gaat hier op in het maken van tournée's, als je commandant bent, en in patrouille loopen het nog niet zoo ver gebracht hebt, zoodat men meestal zon der gezelschap zit. Mijn eene luitenant is nu in het noordelijke deei van mijn speciaal ge bied aan heit patrouilleeren en de andere op bevel van dfen gouverneur hiernaast, zoodat ik nu vermoedelijk weer een week of drie alleen zit. Het is een echt zigeunerleven, met slapen in Boegineesche huizen vol wrieme lend ongedierte, waar ie kans loopt dat ze met je wegloopen. Ze, dat zijn de beestjes Het is onaangenaam, maar met een stuk zeep, dat je altijd zorgt bij je te hebben em een goede kali, verricht je alweer wonderen in het menschworden Ik geloof dat Zuid-Celebes vrijwel gepa- cifieerd is. Mon Dieu, wat wil men nog meer! De bevolking doet alles wait haar be volen wordt en ik hoop aan ook van harte, dat spoedig de noodige controleurs en civiele gezaghebbersons mogen vervangen en het goede werk voortzetten, dat onder liet mili taire régime hier gjewrocht is. Den korten tijd, het terrein en den hier heerschenden oertoestand in aanmerkinv genomen, is or door het militaire bewind heel wat tot stand gebracht, n'en dépladse Van Kol en con sorten. Be opleiding tot Inlandech officier. Blijkens een gisteren en heden in de plaatselijke dagbladen geplaatste advertentie zal in de maand Mei a.s. het examen plaaite hebben voor toelating tot den cursus tot op leiding van inlandsche officieren, gevesetigd te Meester Cornel is. Waar in den regel dergelijke bekendma kingen alleen in de Javasöhe Courant ge plaatst worden, moeben wij uit het doen plaatsen dezer mededeeling, ook in de par ticuliere dagbladen, tot de conclusie komen, dat het legerbestuur zeil er een zwaar hoofd in heeft, dat zich dat jaar wel voldbende can- daten zullen aanmelden om het voortbestaan van den cursus te verzekeren. Er zijn dit jaar slechts drie leerlingen in opleiding genomen en wanneer het aanbod ait jaar weer zoo gering zal blijken, zou het ons niet verwonderen, indien besloten werd om deze instelling, die om begrijpelijke rede nen zéér impopulair is bij den inlandechen adlel, maar weer op te doeken. Zeoals wij indertijd uitvoerig aantoonden, zijn het hoofdzakelijk de geringe bezoldiging en het gesloten blijven der hoogere rangen voor de inlandsche officieren, die deze in stelling van den aanvang af bij dén inland- schen adel in discrediet brachten, terwijl zoowel door het legerbestuur als door de In dische regeering van net begin af betoogd was dat „gelijke rechten, gelijke plichten" de éénige weg was, om zich te verzekeren van een deugdelijke aanvulling van liet officierskorps met inlanders van goeden huize. Edoch, men lieeft in Dén Haag weer ge meend, het beter te moeten weten, zoadat het legwr hier thans opgeknapt is met een vrij dure inrichting, dio vermoedelijk geen behoorlijke resultaten zal afwerpen. Wellicht kaai de portefeuille-verwisseling van Koloniën in deze aangelegenheid nog ver andering ten goede brengen nieuwe heeren. nieuwe wetten (Javabode). Da Chineesehe commissaris op Baagka. De „Sumatra Pest" verneemt dat Bangka's Chineesche bevolking zich opval lend kalm lieeft gehouden bij de aankomst van de beide Chineesche kruisers, waarmee de hooge mandarijn en handelscoanmissarig Yan Tsze Se de voornaamste havens op Java heeft bezocht. Mocht er al een oogenblik vrees bestaan hebben, zegt het blad, dat het bezoek van het eskader de gemoederen der duizenden Chineesche mijnwerkers iu op winding zou brengen, deze bleek geheel on- gegrond de menschen gaven ts kennen, dat ze met dien hoogen heer niets tc maken hadden m schenen zich ook niets aan te trekken van zijn bezoek Yan Tsze S« is te Muntck niet aan land gegaan. Een com missie is den dignitaris aan boord gaan be groeten en hij heeft toen zijn verontschul diging voor zijn aan boord blijven aangebo den, daar hij haastig weer verder moest. De kruisers zijn dan ook na een kort verblijf weer vertrokken naar Pena/ng. Zending. De Sumatra Post schrijft in haar num mer van 21 Januari. Met de laatste Ja va boot kwam hier aan C. W. J. baron van Foetzelaer van Dubbel dam, die reeds eenraaa', nu een 6-tal jaren geleden, onze kust Dzccht. Hij is de regee- rmgs-afgevaardigde voor onze christelijke zending in Ned.-Indie en zal in die quali- teit een reis dwars door het Batakgebied maken. Heden zou hij in gezelschap van den heer Neumann nav boven vertrekken, om dan de andere zendelingen op de hoogvlakte te bezoeken en over het Tobameer naar Singkel te reizen vanwaar de terugtocht naar Java weder wordt aanvaard. Het Sneeuwgebergte op N.-Guinea. Aan het verslag in de Javabode van een lezing door den heer Van Nouhuys, een der deelnemers aan de jongste expeditie-Lorentz, te Batavia gehouden, ontleenen wij het vol gende betreffende de ontdekking van een sneeuwstop, die met zulk een duidelijkheid is waargenomen, dat geen twijfel meer aan het bestaan van een met sneeuw bedekten bergketen overblijft. In den morgen vau den 14en Juni, van een helderen hemel gdbruik makende, om zoo mogelijk wat meer van het gebergte te zien te krijgen, had de heer Nouhuys het voorrecht, van of den oever boven van Weelskamp, een met sneeuw beedkte berg top to zien. De indruk, zoo verhaalde 'hij, was overwel digend. jelfs op den ©normen afstand, waar op hij zich bevond, was mei den prisma-kij ker 'het donzige va-n de, door het zonlicht zacht rose getuide sneeuw zeer duidelijk waar te nemen. En even duidelijk kon men de schaduwen zien, die de zwarte rotswanden wierpen over het sneeuwkleed in een lager liggend, breed ravijn of gletscherbedding. Na richting en elevatie van den top opge nomen te hebben, vervaarigde de heer Nou huys een schets van het prachtige natuur tafereel, welke door den heer Schreuder, werkzaam aan heb topografisch bureau, vol gens een daarbij gegeven beschrijving, ver der is uitgewerkt. Deze, in kleuren vervaar digde, zeer vergroote schets, werd aan het gehoor vertoond en liet niet na, op de aan wezigen een verrassenden indruk te maken. Het beeld van een prachtig Alpenlandschap vertoonde zich aan hun blikken. Zooals de 'neer Nouhuys mededeelde, moet deze ver groote schets volkomen natuurgetrouw het beeld weergeven, dat hij op dien gedenk- waardigen morgen mocht aanschouwen. Aannemende dat deze top dezelfde is als die, welke door de ..Valk" van uit de Oost baai in December 1904 gepei'd werd, dan kan met behulp van beide peilingen, de lig ging en hoogte in *t ruw worden berekend. De daaruit gevonden hoogte bedraagt 4536 meter of 15120 voet. D* pokziekte. Naar aanleiding van de thans welhaast bedwongen pokkenepidemie in de Chinee sche wijken te Soerabaja, schrijft een corres pondent van de „Locomotief", dat de vac cinatie bij de Chineezen er zeer impopulair is. ,,Ik sprak zoo schrijft hij 'n Chi- neesch officier over den onwil van de Chinee zen, om ziö'a te laten revaccineeren die mij zeide, dat dit ook in Ohina niet bestaat. In China wordt toegepast het inblazen van een poeder in de neusgaten van een kind, waardoo'- hier en daar op het lichaam enkele pokpuisties ontstaan met het gevolg, dat men tot zelfs op zeer hoogen ouderdom onvatbaar wordt voor pokken. Wordt hier door Europeeschc geueesheeren het revaccineeren om de 5 jaren als hoogst urgent jgeoordteeld, de Qhineezen collega's vinden dat niet noodig, wanneer don patiënt op jeudigen leeftijd 'het poeder in den neus is> geblazen. De Chineesche officier vertelde mij verder, dat de sterfte-statistiek van de Chineesche v/ijk heeft geleerd, d!at betrekkelijk slechts weinig singkens, uoor de pokken aangetast, bezweken zijn, dus Chineezen uit China na,ar Java gekomen en die op jeudigen leeftij'd de bewerking met het poeder inblazen hebben ondergaan terwijl de peranakans, die de ge wone vaccinatie hadden ondergaan en later niet meer gerevaccineerd werden, veel meer door de pokken aangetast werden velen van hen bezweken." Zorgvliet. Het bestuur der af dee ling 's Gravenihage van de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst heeft zich tot den gemeenteraad gewend met een adres naar aanleiding van het voorstel van B. en W. tot een partieelen aankoop van het Park Zorgvliet door de gemeente met bijbe- hoorende bepalingen. Zijns inziens mag als van zelf sprekend worden beschouwd dat de bedoeling en de letter van de Woningwet eene onteigening van geheel Zorgvliet zullen bevorderen en wettigen, zoodat daarin het groote middel is gelegen om het gansche terrein tegen re delijken prijs in gemeentelbeeit te doen over gaan Waar Zorgvliet slechts in zijn geheel voor de gemeente eene groote waarde heeft en niet ontdaan van zijn schitterendste kern. ware liet beter te achten de vier en een lia'f milli »m wel degelijk aan parken te beste den doch dan aan die nieuw aan te leggen in stadsgedeelten welke daarvan geheel zijn verstoken, of aan dezulke die bestaande par ken zullen verbinden tot een gordel van groen rond de Hofstad. De meening van het bestuur in dezen wordt versterkt door de overtuiging dat het nieuwe uitbreidingsplan het karakter van zoowe1 als de wegtraceering op Zorgvliet ge heel in de handen heeft, en dlaardoor bij de goede leiding van het gemeentebestuur (des noods bijgestaan door een Schoonheidscom missie als te Amsterdam) bij de uitvoering daarvan*te verwachten, in ieder geval eene stadswijk zal moeten ontstaan, beantwoor dende aan de schoonheidseischen die de Seheveningsche Bosehjes en de Oude Sehe veningsche Weg aan hunne omgeving stel len. En in geen geval is het gewettigd om be staan den park aanleg van groote aantrekke lijkheid en schoonheid prijs te geven, om daarvoor een ander park te verkrijgenwa re dat offer noodig, zoo ware het zeker aan gewezen de oude Bosohjes te laten in hun tegenwoordigen toestand en zich te beper ken tot- het stellen van zware schoonheids eischen aan de exploitatie van Zorgivliet. Hot bestuur verzoekt dan Raad derhalve, het voorstel van B. en W„ onadnks de voor treffelijke bedoelingen die daaraan ten grond slag liggen te verwerpen en daai-voor in prin cipe aan te nemen het Park Zorgvliet ten algemc-enen nutte te zullilen aankoopen door onteigening, volgens de bepalingen daarom trent in de Woningwet vea-vat en dit zonder te raken aan den tegenwoordigen staat der gemeentelijke Seheveningsche Bosehjes daarbij tevens uitsprekende do wenschelijik- heid dergelijke bedragen beschikbaar te stel- len om aan de Haagsche parken die uitbrei ding en beteekenis te geven welke bij eene moderne stad passen. Bestuurderen van het Schilderkundig Genootschap „Pulchri Studio" hebben zich tot den gemeenteraad van 's Gravenhage ge wend met een adres, waarin zij met den mees ten aandrang den Raad verzoeken zijne goed keuring te hechten aan het voorstel van F en W. tot aankoop van het park „Zorg vliet". Het zou naar het inzien van adressante uit een aesthetisch oogpunt van het grootste belang zijn, als van de thans aangeboden gelegenheid werd gebruik gemaakt om nog te verkrijgen wat te verkrijgen is, daar toch de aangeboden grond, gedeeltelijk reeds als park aangelegd, en voor het overige met zijn prachtig heuvelachtig terrein, zeer gemakke lijk daartoe aan te leggen, een niet tc on derschatten aanwinst zou zijn voor het ge>- heel Westelijke en Noord-Westelijke ge dee1 te der stad. Ook de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te 's Graven hage heeft zich tot den gemeenteraad ge wend met een adres inzake het voorstel be treffende aankoop van „Zorgvliet" en uit gifte van een gedeelte der Seheveningsche Bosehjes als villa-bouwterreinAdressante dringt aan op aanneming van het eerste ge- dtelte van het voorstel, doch op verwerping van het laatste gedeelte. Het rapport over het staal- foad Haarlem. Verschenen is het rap port der doo- den Raad van Haarlem be noemde commissie, aan welke werd opgedra gen le onderzoeken, in hoeverre het doel der Maatschappij tot Exploitatie van Staalwa- terbronnen, ook in verhand met de plaatse lijke omstandigheden, voor de toekomst kon worden geacht levensvatbaarheid te hebben. Zij onderzocht de vragen Kan Haarlem een luxe-bad plaats worden? Kan Haarlem worden een goneesk radii tig bad? Voor de eerste was volgens haar een enorm kapitaal noodie. dat, volgens de commissie, niet ir Nederland was te vinden. Onderhan delingen met het buitenland liepen op niobs uit. Waar de directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen. haar contract niet wensdbt te verbreken met de maatschappij Victoria/bron OberLaihnstein, zonder te willen schadeloos gesteld woéden voor de f 5000, haar jaarlijks verstrekt eveumiir. tot liquidatie wensóh over te gaan, moet de commissie als hare overtuiging uit sproken. dat, indien f 5000 jaarlijks van andere zijde zoude te verkrijgen zijn, de Maatschappij tot Exploitatie van Staalwater bronnen daarmede niet zou zijn geholpen. Immers, de toestand van meergenoemde maatschappij zou tengevolge daarvan precies hetzelfde blijven. Wanneer de Raad. bereid zou kunnen wor den gwonden, de maatschappij een jaarlijk- sclie snhsidie toe te kennen van f 5000, zouden toch voor een evcntueele reorganisa tie der maatschappij groote kapitalen noo dig blijven, die, volgens de overtuiging der commissie, in verband met de ervaringen door ons opgedaan, niet zijn te vinden. De Ibeide vragen werden, op grond van dat alles, ontkennend door de commissie beantwoord. Een ontslagkwestie te Slie- d r c c li t. De Raad van Sliedrecht heeft zijn gemeente-ontvanger ontslag gegeven, zonder dat deze daarom had gevraagd. Een berichtgever van het Hbld schrijft hierover nader De bedoelde ontvanger werd 21 jaar ge leden aangesteld op een salaris van f 600, 7 jaar later verhoogd tot f 800, terwijl de man na 20 jaar dienst f 1000 ontving. Dat de gemeenteraad1 zelf het onvoldoende van zulk een wedde heeft ingezien, mag hier uit worden afgeleid, dat hij den man ver gunning gaf om naast zijn ambt van ge meenteontvanger ook het bedrijf van com- niissionnair iu effecten uit te oefenen. Dit laatste werd den functionaris noodlottig. De geweldige fondsendaling veroorzaakte dat ook hij zich niet kon staande houden en zijn faillissement had aan te vragen als commis- sionnair. Daags te voren leverde hij aan B. en W. van Sliedrecht evenwel een kassaldo af van ongeveer f 6 mille, zoodat zijn admi nistratie als gemeente-ontvanger volkomen in orde was. Het kassaldo werd door B. en W. geaccepteerd en ook behouden, toen den volgenden dag het faillissement bleek. Dit is nog een moment in de quaestic ge worden, omdat dc curator in het faillisse ment deze f 6000 heeft opgeëischt voor den boedel, bewerende dat B. en W. geweten moeten hebben, dat de financieel© toestand van don ontvanger tot een faillissement zou moeten leiden. Onder eede voor de Dordtsche rechtbank gehoord, hebben zij dit evenwel ontkend, volgens de verdedigers van den ontvanger daarmede ook tegelijkertijd er kend, dat hij 21 jaar jegens i j gemeente eerlijk en trouw is geweest en voor haar onvermengd de kas heeft bewaard. De crediteuren van den ontvanger namen genoegen met een accoord, ten behoeve waar van diens familieleden een zeker bedrag bij stortten en hetwelk door de rechtbank werd ge homol ogeerd Intusschen steldou B. en W. van Slie drecht toch den Raad voor om den ontvan ger te ontslaan. Dit heeft in de gemeente aanleiding tot strijd gegeven, waarin ook de rechtsgeleer de raadsman van den ontvanger, mr. B. Denekamp te Rotterdam, zich heeft ge mengd. Zulks is geschied door publicatie van ©en briefwisseling tusschen den ontvanger, den heer J. Bakhuizen en mr. Denekamp voor noemd. Deze laatste antwoordde op de volgende, hem door den heer Bakhuizen gestelde vra gen, beslist ontkennend a. Zijn u feiten en omstandigheden in mijn faillissement bekend geworden, welke mijn ontslag als ontvanger der gemeente Siiedreclit wettigen b. Mag hetgeen ter verificatie-vergade ring van 18 Januari j.l. is besproken en vast gesteld, door den Raad der gemeente, zon der meer, als voldoende beschouwd worden om mij als ambtenaar te ontslaan Opleiding der militie bij de infanterie. Naar het HM. mededeelt, heeft, ingevolge een kaibiuetsaansohrijiving vian ihet D. v. O. de inspecteur der infan terie ten aanzien van de opleiding der mi litie, 'bij wijze van proef, het volgende be volen a. De miliciens worden niet, zooals tot lieden gebruikelijk was, naar mate zij bij het korps aankomen, rekening houdende met hun positie en hun beroep, enz., zooveel mogelyk gelykelyk over de compagnieën verdeeld, maar zij worden by aankomst- zoodanig ingedeeld dat in het batal jon de eene compagnie na de andere, zoodra mogelijk haar aangewezen sterkte aan nhlitic- pliehtigon ontvangt. Zoo noodig kunnen de schoen- en kleermakers by het einde van hun eersten oefening&tyd door overplaatsing in het bataljon gelijkelijk over de compagnieën verdeeld worden. b. Het oefeningsjaar loopt van Mnart tot December. Eerste tijdperkvan begin Maart tot aan de opkomst onder de wapenen, ter deelneming aan de regimentsoefeningen van de beide laatste lichtingen van herhalingsoefeningen. Tweede tijdperkvan laatsbedoeld tijdstip tot het vertrek dier lichtingen. Derde tijdperkvan het vertrek der laatst, bedoelde lichtingen tot 30 November. c. In het eerste tijdperk is de compagnies commandant, met inachtneming van het hier onder volgende, met de opleiding zijner compag- niet belastAan hem is de geheele regeling daar van opgedragen, zooals het uur van uitrukken, terugkomst van den troep, middagappèl, koffie drinken enz. Het morgeneten zal een uur na de reveille on het middageten om 5.15 uur n.m. genuttigd wordon Gedurende een maand vóór de opkomst der eerste (in den regel oudste) lichting voor her halingsoefeningen worden de compagnieën voor oefening samengevoegd (punt 48 grondslag). Minstens 6 oefeningsdagen dit te regelen in verband met den duur van opkomst dier lichting is de eerste lichting voor herhalings oefeningen ouder de wapenen ter beschikking van den compagnies-commandant. Daarna ia den bataljons-commandant de leiding van zijn bataljon opgedragen. Na vertrek der eerste (oudste) lichting tot opkomst der beide andere lichtingen voor her halingsoefeningen is de compagnies-commandant wedereom met de opleiding der compagnie be last. d. Gedurende het tweede tijdperk is de regi mentscommandant met de leiding belast. Hij bepaalt, rekening houdende met de be volen oefeningen in dit jaar, hoeveel dagen in dit tijdperk de compagnieën en bataljons ter beschikking zyn van hun respectieve comman danten. 0. In het derde tijdperk moeten in den regel de compagnieën 3 dagen ter beschikking zijn hunner commandanten (schijfschieten daaronder begrepen); de overige dagen is de. troep ter beschikking van den regimentscommandant voor kaderopleiding (ook officiersopleiding) en ter nakoming van de verschillende voorschrif ten en bepalingen omtrent te houden oefe ningen. f. In het eerste tijdperk wordt minstens twee maal uitgerukt voor een velddienstoefening by duisternis en tweemaal voor een velddienst oefening gedurende den nacht. In het 2e en 3e tijdperk worden eveneens velddienstoefeningen zoowel bij duisternis als gedurende den nacht gehouden. g. Aan de inspectiën bedoeld in het Xlle hoofdstuk van het reglement op den inwendi ge n dienst der infanterie mogen slechts 2 dagen in de maand besteed worden. De regeling lier inspectiën, ook de dagen waarop zy gehouden worden, wordt overgelaten aan de compagnies, e. q. bataljon-commandanten. h. Zooveel mogelijk worden dezelfde onder wijzers voor do opleiding der jongste lichting aangewezen. 1. De practische vorming staat op den voor grond het theoretisch onderricht heeft een voorbereidende en aanvullende beteekenis. j. Het theoretisch onderricht moet gericht zijn op <le practyk; het geschiedt daarom, zoodra de onmisbare grondslagen van de leerstof zijn gelegd, in hoofdzaak in toepassenden (applica- torischen) zin. School- en Kerknieuws. De heer S. Bakker heeft, wegens zijne be noeming tot directeur van Beekzicht to Epe, ontslag genomen aLs lid van het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche onderwijzers. Ter vervulling van de daardoor c-tstane vaca ture is door genoemd Hoofdbestuur eene verkie zing uitgesclireven voor district III (Utrecht en Noord-Holland buiten Amsterdam). De afdeeliu- gen of groepen van leden zijn uitgenoodigd, vóór of op 15 Maart a. s. den naam van hun candi- daat op te geven aan den algemeenen Becretaris van den Bond van Ned. Ond. Een leemte. In de Gemeentestem wordt door een inzender gewezen op eene leemte in het Koninklijk Besluit van 14 November 1Ü0Ö, no. 50, welke ten gevolge heeft, dat de onder wijzers, die ingelijfd worden bij de zeemilitie, de volle aanspraak behouden op hunne jaar wedde gedurende hun eersten oefeningstijd, ook al wordt voor hen een plaatsvervanger aange steld, terwijl degenen, die bij de militie te land dienst doen, in dat geval geene aanspraak kun nen doen gelden. Opheffing van twee openbare scholen. Door de Hoofdbesturen van het Nederlandsche Onderwijzersgenootschap en van de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland zijn adressen verzonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en aan Gedeputeerde Staten van Limburg en Noord- Holland, met verzoek om resp. de raadsbesluiten te willen vernietigen van de gemeenten Weert en Uithoorn, waarbij eene openbare school in die gemeenten wordt opgeheven. In de gemeento Weort is aan kinderen van verschillende ouders zonder opgaaf van redenen de toegang tot Je openbare school aan de Korenmarkt aldaar ont zegd, terwyl ook meerdere maatregelen van B. en W. en van den raad dier gemeente ge noemde Hoofdbesturen doen zeggen, dat i un bij onderzoek is gebleken, dat het openbaar on derwijs aldaar opzettelijk wordt tegengewerkt, wat schadelijk mag geacht worden aan het alge meen belang. Het gaat volgens hen mot aan, een groep van kinderen, die tot dusver openbaar onderwijs genoten, dat onderwijs, buiten mede werking en medeweten der ouders, te ontnemen. Het adres betreffende de gemeente Weert gaat vergezeld van een zeer uitvoerige inemorio van toelichting. In hot adres «vau Ged. Staten van Noord- Holland aangaande de openbare school te Kwa- kol (gein. Uithoorn) wordt er op gewezen, dat genoonule school tot op heden bezocht wordt door 88 kinderen on dat de ouders tot dusver niet. aan don gemeenteraad hebben doen blijken, dat zij voor hun kinderen bijzonder onderwys verlangen. De tegenwoordig schoolgaande Pro- tcstantscho kinderen zullen de bijzondere Katho lieke school niet bezoekon, zoodat deze kinderen voortaan liet onderwijs op de school in de kom der gemeente Uithoorn zullen moeten volgon, welke school voor enkele hunner stellig op grO'i- teren afstand dan 4 K.M. van hun woonplaats is gelegen. Uit oen door enkele Katho'iok-J ouders bij den gemeenteraad ingezonden adret blijkt, dat zij de voorkeur blijven geven -n de j openbare school boven de op te richten bijsin- dor© Katholieke school. Het Provinciale Kerkbestuur van Zeeland heeft aan den heer C. van Koetsveld C.Kzn., pred. bij do Ned. Herv. gemeente te Goes, op zijn verzoek, na volbrachte 40-jarige F<vangolio- bediening, eervol emeritaat verleend, met in gang van 1 Mei a. s. Ds. Van Koetsveld hoopt den 19. April a. s. den dag te herdonken dat hij vóór 40 jaar in de gemeente te Csseloo zijn ambt aanvaardde en werd door het prov. kerkbestuur van Utrecht tot de Evangeliebediening toegelaten. Ned. Herv. Kerk. 'l'e Uoderwolda is op 57-jarigen leeftijd overleden ds. P. A. Busch Keiaer, sedert 1883 predikant bij de Herr. Gem. aldaar en secretaris van het prov. kerkbe stuur van Drente.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1