Jf\ 14S. Dinsdag 25 Februari 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. DE SVENSSONS. 41" Jtmrgaif. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABOHMIMIHÏSPBUS: Par 8 maandez toot AmMtftxwi f l.tS« Idem franse per peet. Afionderltjke nam mew- •.OS. Deie Oourent reeeehgot Dagelijks, met nltaoadsricg ran Zon- en Feestdagen. ▲dTsrteaMo, mededeekngen ens., geUere men vóór 10 nu 's morgens bfc' de Uitgever* in te zenden. Uitgavers: VALKHOFF C°. trechentrant L Intnroomm. Telephoonnummor 66. PBUS DBB AD VERTENTIËH: ▼an 1—5 regelsf 4 Kike regel moer- Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrfff bestaan Toordeelige bepalingen tel het herhaald adrerteeren in dit Blad by abonnement. Kane eiraalaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegeaondaa. Kennisgeving. Burgemeester en "Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis dat bij hun college is ingekomen een adres vau Fredeiik Jacobus Arnont. koffiehuishouder, wonende, alhier, inhoudende het verzoek, hem vergunning te willen verleenen voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de voorkamer van liet |>ereeel gelegen aan den Leusderweg no. 40 al hier dat een ieder binnen twee weken na dagteeke- ning dezer, schriftelijk bezwaren bij hen kan indienen tegen het verleenen der vergunning. Amersfoort, den 24. Februari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, J.G.STBNFERT KltOESE. WTIJTIERS. Politiek Overzicht l>e Fransclien in Marokko. De Fnanschc troepenmacht in den omtrok van Casablanca beleeft thans moedelijlke da gen De geheele omgeving van deoe haven stad bevindt zich in oproer tegen de Fran- scihe bezettingAlle stamanen, met name de Ohauja-, de Mdakra- en de Mzanzarstam men, helbiben naar de wapenen gegrepen Gaeabüanca is echter niet alleen ihet hoofd - ik/wartier, maar ook de operatiebasis van den opperbevelhebber, generaal d'Aimade, want van deze haven uit wordt het Fransche be- zettingrikor.ps van alles wat hot noodig#heeft uit bet moederland, voordienDe strooptoch ten van de vijandige stamanen belemmeren edhter de Fransche trtoepen zeer in bunne 'bewegingen. Sedert gentianen tijd reeds doet generaal d'Aumade rijn best, door razzia's tegen de Stammen zich lucht te verschaf fen; «naar de dapperheid van de Marokka nen en hunne bekwaamheid in het voeren van den kleinen' oorlbg spelen den Franschen Ibevollhéblber leelijke parten. De vorige wéék schijnt bijzonder ongeluk kig te zijn verloopen. Wanneer er onaanga- tyme dingen zijn te vermelden, dan wordt men de waarheid in den regel eerst lang zamerhand gewaar. Maar het wordt nu niet meer verbloemd, dab de Franschen den 16en en 17en in do streek van Medioena en Ber Resdhid een gevoeligen klap hehiben gekre gen. Generaal d'Amade had het plan, door eenige colonnes, die van verschillende pun ten waren opgerukt, eene gecombineerde manoeuvre te laten uitvoeren, die de in- ailuiting van den tegenstander ten doel had. Dat is zelfs in een door talrijke wegen door sneden en aan hulpbronnen rijk land eene gewaagde onderneming, want als zicfh be lemmeringen voordoen, die de gelijktijdige aankomst van de afzonderlijk oprukkende colonnes op het punt van vereeniging ver tragen, dan is gewoonlijk de colonne, die het eerst op den vijand stuit, verlorendeze is dan namelijk in staat zich met overmacht op den aanvaller te weipen voordat de an dere colonnes de bedreigde troepenafdeéling hulp en steun kunnen bieden. In een aan gemeenschapswegen arm en weinige hulp bronnen biedend land, zooale Marokko is, doen deze bezwaren zich des te ernstiger voélen. Zij zijn blijkbaar den Franschen noodlottig gewerden. In plaats van den vijand te omsingelen, is de colonue-BruILard, die het eerst er geïsoleerd op den tegenstan der is gestuit, zelf ingesloten geraakt en kon zich slechts met aanzienlijke verliezen er doorslaan. Niet beter is het de oolonne-Tau- pin gegaan, die een verbitterden strijd 'heeft moeten voeren om hare doodeu te bergen. Den 18en zijn alle colonnes weer in de kust strook Casablanca-Fedala aangekomen toen waren zH dus geTed. Maar het is een zware strijd geweest, dien zij hebben moe ten voeren. Zooals Fransche bulletins be richten, is de colonne-Taupin ten zuidoosten van Fedala, in den bergpas van Ber-Rebar, binnen twee dagen zevenmaal aangevallen men was genoodzaakt met de bajonet den aanvadler af te weren. Het# groote aantal dooden en gewonden van het Fransche korps er zijn niet minder dan 9 officie ren er. 54 manschappen gevallen getuigt van de harnékkigheid en de doodsverach ting, die de Marokkanen aan den dag heb ben gelegd. Er hébben geruchten geloopen, dat de verbinding van generaal d'Amade met Ca salblanca. gevaar liep. Geheel ongerechtvaar digd schijnt die vrees niet- geweest te zijn. Terwijl de bevelhebber met het gros van liet expeditiekorps op weg was naar Settat, moet eene "uit het gebergte van Doekala gekomen afideeiing van de HafidistLsdke mehalla er in geplaagd zijn tusschen Medioena en Ber Re- scbid door te breken, eenige kleinere Fran sche posten op te lichten en in de richting van Casablanca door te dringen. Vast staat in ieder geval, dat in deze havenstad eene groote paniek onder de bevolking heeft ge- heerscht. die ook de autoriteiten heeft aan getast. De troepen zijn gedurende drie da gen geconsigneerd geweest, eene landings divisie van den Franschen kruiser KZLöber is ontscheept en er werden ernstige toeberoid- séen gemaakt voor de verdediging van de stad. De moraal, die uit dit alles valt te tr8k- ken, zal wél deze zijn, dat het thans in den omtrek van Casablanca aanwezige operatie- korps te zwak is. Met de verzekering van den minister van oorlog, generaal Picquart, verleden Donderdag in den Seniaat, dat do toestand niets verontrustends oplevert, zijn de feiten, die in de vorige week zijn ge beurd, niet in overeenstemming. Iedere ont moeting met de Hafidisten 'berokkent den Franschen 'belangrijke verliezen. Hunner zijds verdwijnen de Marokkanen na iederen geslaagden aanval en trekken zich in hunne doeware terug. Wat is daartegen te doen? De Temps kondigt dit in deze woorden aan ,,De gebeurtenissen hebben getoond, dat generaal d'Amade genoodzaakt was geweest bij de laatste operatiën veel te zwakke co lonnes te vormen en dat hij, omdait hij mis schien een duizendtal manschappen te wei nig had, een deel had verloeren van het voor deel, dat zijne taktiek hem scheen te moe ten verzekeren. Men zou hem, aJs hij 't ver langt, de noodige hulp moeten geven in man schappen en vooral in transportmiddelen. Wat wij in Marokko doen, is oorlog op klei ne schaal, maar tooh oorlog. Onze pogingen en onze offers worden gerechtvaardigd door het gewicht van de te verkrijgen uitkom sten namelijk het herstel van het prestrige der Europeanen met zijne natuurlijke gevol gen, welke zijn de vreedzame ontwikkeling en exploitatie van het sjerifiaansdhe rijk in het kader en onder de voorwaarden, door de akte van Algeciras bepaald. Men moet niet op het oogenblök, waarop wij het doel na deren, vergeten, dart alleen de macht den vrede kan verzekeren." Intnsschen schijnt de Fransche regeering voorshands hier nog niet aan te willen. An ders zou men in het gister in de Kamer ge voerde débat wel de aankondiging vernomen hebben, dat eene versterking van de troe penmacht in Marokko niet te vermijden is. Duitethland. De Duitsche regeering heeft aan eene com missie van den rijksdag, die bezig is met het onderzoek van een wetsontwerp tot wijziging van de tclegraafwet, mededeelingcn gedaan over haar standpunt tegenover de draadlooze telegrafie. Het hoofdbestuur der posterijen staat, blijkens die mededeelingcn, onzijdig tegenover alle stelsels van draadlooze tele grafie en heeft geen enkele verplichting aan gegaan d'ic haar zou nopen om aan het eene eteÜBc-i! b ven het andere de voorkeur te ge ven. Het doel van de internationale over eenkomst omtrent deze telegrafie is juist te verhoeden, dat een of ander systeem een monopolie zou krijgen en oan te bevorderen, dart de draadlooze telegrafie zioh technisch zooveel mogelijk zal ontwikkelen. Het eenige, waarover de staat zich bekommert is of een stelsel goed werkt. Natuurlijk moeten aü'le stelsels, uit welke een keus moet worden ged. .n, zich schikken naar de gestelde voor waaiden, waarvan de voornaamste is, dat zij zich verbinden tot correspondentie met andere staten, onverschillig weflk stelsel daar werkt. Onder deze voorwaarden zou ook zeer aeker het Marconi-stelsel in aanmerking komen. De meening echter, dat dit stelsel de wereld beheerscht, is niet juist. Het Mar- eonisysteein is in werking op 273 stations, (165 land-, 1(58 boordstations), telefunken op 642 (225 en 417), de Forest 202 (93 en 108) en andere stelsels samen 387 (238 en 149). Het Rijk onderhandelt ook met uit vinders van andere stelsels. Ten opzichte van de optische en acousti- sche telegraphic is besloten öiet thans bij de handolsmarine gebruikelijke» telegrafeeren met signaalvlaggen volgens het internatio nale signaa/llboek toe te staan. In hoeverre die lichtte]egraphie, die overigens op de han- deillsschepen nog slechts weinig in gebruik is, toegestaan kan worden, moet nog nader overwogen worden. Er valt daarbij in het oog te houden, dat het gebruik van blink- vuren en zoeklichten het effect van de vuur toren kan benadeeleu Togen de aooustiséhe telegraphic bestaan gelijksoortige bedenkin gen. Daarbij zou nU. het toestaan van tele- graphie door onderzeesche signalen met het eenigen tijd geleden met succes ingevoerde gébruik van dergelijke toeetellen door licht schepen, ter waarschuwing bij mist, in con flict geraken. Al deze zaken zullen bij later beéluit wor den geregeld en het plan bestaat voor de uitvaardiging van dit besluit aan de zeemo gendheden gelegenheid te geven hare mee ning daaromtrent kenbaar te maken. Voor los- en laadin rich tingen op de schepen zou den de zoeklichten worden toegestaan, op gebruikmaking' van deze voor de optisdhe telegraphic zou echter straf worden gesteld'. Aan beperking van het aantal inrichtingen voor draadlooze telegraphie wordt niet ge dacht, het zou integendeel wenséhelijk zijn, dat haar aantal toenam Den schepen blijft de keuze van het stelsel vrijgelaten, miïsdit ■steleél zich verbindt met alle stations, on verschillig van welk stelsel, seinen te wis selen Voorloopig zal aan particulieren aan d. w..l geen verlof worden gegeven tot in- rickti: g van stations. Ten einde vrijbuiterij op dit gebied te voorkomen, zullen zoowel de afzeudings- als de ontvangststations vergunning moeten vra gen. Voor het draadlooze verkeer tusschen sdhip en kust worde door het Rijk geen bij drage gevorderd. Ten opzichte van het telefunkenverkeer acht het marinebestuur het wensohelijk, dat ieder groot koopvaardijschip van een inrich ting voorzien zij, om bij mist- of een zeeramp zioh in verbinding te kunnen stellen, ook om bij mobiliseering of bij andere belangrijke gebeurtenissen ten spoedigste ingelicht te kunnen worden. Maar daarbij dient zorg te worden gedragen, dlat-de belangen der lands verdediging niet geschaad worden door de telegraaftoestellen der koopvaardijschepen. Ten opzichte van de te vorderen bijdragen behoudt het rijk rich voorloopig alle vrij heid, maar bij de vaststelling er van tullen de fisoalle belangen niet den doorslag geven. De verdragen over het draadloos telegra- pfliisc'i verkeer zijn tot dusverre geratifi ceerd door België, Denemarken, Nederland, Noorwegen, Zweden, Roemenië en Mexico en binnenkort zal zulk* eveneens geschieden door Engéland en Brazilië. F^aakrtyfc. Pat ijs, 24 Febr. De Kamer behan delde lieden de vraag, door Jaurès gedaan over de aan Abd-el-Azis toegestane leening. De minister van buitenlandsche zaken Pichon bevestigde die leening en voegde daaraan toe, dat men de «lededeeling van MoeJay Haf id, die overal den heiligen oorlog tegen de Franschen predikt, niet ernstig moest op vatten. De minister kwam verder op tegen het stïeven om een paniek to verwekken; met inbegrip van het gevecht van 18 dezer waren de Fransche verliezen57 gesneuvel den en 216 gewonden. Bevelhebbers en troe- 'pen houden zich schitterend. Generaal d'Amade is nog pas begonnen met de toe passing van zijn strategie en ,het komt nieit aan de regeering toe d'en veldtocht te leiden. Nadat de gestelde vraag door Constant was omgezet in eene interpellatie, stelde deze eene motie voor, verklarende, dat het te be treuren is, dat de regeering zien niet houdt aan de instruction die door generaal Drude waren opgevolgdMinister Pichon verklaar de, dlat generaal d'Amade gelijkluidende in- structiën had,. Wij, willen Marokko niet ver overen. Minister Picquart protesteerde er tegen, dat de laatste gevechten als nederlagen waren gekwalificeerd. Minister-president Clemenoeau betoogde, dat de aanvallen der Marokkanen de Fran schen noodzaakten tot een aanvallend optre den over te gaan. De generaals Drude en d'Amade moesten van een verdedigend tot een aanvallend optreden overgaan. Dat is het geheim der gegeven instruction. Som migen verlangen terugroeping van de troe pen anderen dringen aan op het uitzen den van versterkingen. „Wij rijn in de ha vens, om de Europeesche veiligheid te ver zekeren en een andere tusschenkomst, die tot ernstige geschillen in Europa aanleiding zou kunnen geven, te voorkomen. Wij willen geen politiek, wij willen alleen vrede te Casa blanca. Wanneer gij een andere politiek voorstaat, zegt het danwij willen geen ver denking om ons heen. Wanneer gji ons niet verder uw vertrouwen wilt schenken, zegt het dan". Met bijna algemeene stemmen nam de Kamer het eerste gedeelte van eene door Mulac Trouin voorgestelde motie aan, waar in hulde wordt gebracht aan de dapperheid der troepen. Het tweede gedeelte, waarin het vertrou wen wordt uitgedrukt, dat de regeering de verdediging dei- rechten en tielangeti van Frankrijk in Marokko zal weten te verzeke ren, werd aangenomen met 370 tegen 105 stemmen. Bo£»lan4. Londen, 24 Febr. De geruchten hou den aan, dart Sir Henry Campbell Banner- man ontslag heeft genomen als eerste mi nister of voornemens is dit te doen, omdat voor zijne gezondheid de last- van het ambt te zwaar is. In de wandelgangen van bet lagerhuis wordt verteld, dat het kabinet er bij den heer Ban norman op heeft aange drongen, dat deae zijn ontslagaanvrage zoo lang mogelijk zou uitstellen. Heden namid dag werd eene officieuss verklaring bekend gemaaklt, dat het bericht ongegrond is, dart Pannennan heeft besloten af te treden en dat het kabinet het besluit genomen heeft, om ender leiding van den kanselier d'er schatkist Asquith aan te blijven. Londen, 24 Febr. Minister Mc. Ken na diende een wetsontwerp op heft on derwijs in, waarbij wordt bepaald, daft er voortaan slechts één soort openbare lagere sdhoéi zal bestaan, onder volledig openbaar toezicht en zonder godsdienstig getuigschrift voor de onderwijzers. Bijzondere scholen zullen gezamenlijk met openbare sabelen een grootere bijdrage uit de scliatikist ontvangen, maar geen geld uit belastingen. Op plaatsen, waar de eenige school een bijzondere is, zal deze worden overgenomen en onderhouden door de plaatselijke overheid als een open bare lagere school. Er zullen echter facili teiten worden gegeven voor godsdienstig1 on derwijs van de kerkgenootschappen buiten dc schooluren, op kosten van hot kerkge- De heer Balfour bestreed het wetsontwerp met allen nadruk. Er is dus weder een strijd op onderwijsgebied to verwachten. Londen, 24 Febr. De marino-begroo- ting over hot dienstjaar 1908/1908 bedraagt 32,319,500 p. st. tegenover 31,419,500 p. alt. in het vorige dienstjaar. -Het program van aoheopSl ouw is als volgt: een oortogssohip van de veiheterde Dreadnuuglït-fldasBe, een groote gepantserde kruiser, zes -groote be schermde kruisers, 16 torpedojagers. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dlat 't door toepassing vande grootste zuinigheid gélukt is de noodzakelijke verhooging te be perken tot 900.000 p. Bt. Het oijfer der be groeting bedroeg in 1904 36,889,000 p. st. Sedert dien tijd -daalde dit oijfer geleidelijk elk jaar, maar de automatische uitbreidin gen maken voor liet komende jaar een ver mindering onmogelijk. Op 1 April zullen in aanbouw zijn zeven slagschepen, vier gepantserde kruisers, één onigepantserde kruiser, tien torpedojagers, ■twintig torpedobooten en achttien onderzee sche '>ootenDe kosten voor de onderzee sche booten worden geraamd orp een half miïlioon. De toeliclïtiing zegt, dat dit program vol doende is voor 1908/'09, maar of het in het komende jaar of in daarop volgende jaren moot worden uitgebreid, zal afhangen vau de uitbreiding, die de vreemde vloten zul len ondergaan. De regeering bflijtft er in vol harden den vloot-standaard te handhaven, die tot dusverre noodzakelijk werd geoor deeld voor de bescherming der nationale en der rijksbelangen. Londen, 24 Febr. Naar aanleiding van de conferentie met minister Lloyd Geor- Naar htt Ewtedtch 1G BBOR PH. W IJ S M A N. Daar lag de tuin in al zijn pracht van rozen en andere herfstbloemen. Hoe ver zou de men wel in de wereld rond moeten rei zen om een grooteren tuin te .vinden Thilda wist bet niet. Ginds op den straatweg waren zij zes paar oude oeeen tegengekomen reus achtige dieren en zoo zwaar, dat men niet 'behoefte te vragen van waar die 'kwamen. Nooit kwmen zulke groote ossen van een an dere plaats in Skralby ter markt. Zonden er wel ergens anders zulke zware beesten zijn Hoe eindeloos groot waren die akkers1 En wat schoen die ondergaande hefstaon prach tig op die breedo rij vensters aan de west zijde. En toch beteekende dit alles nog niets in vergelijking met liet stamgoed Ekestad, vanwaar rij gekomen waren, die hoogadel lijke trotsche spruiten, aan wier tafel Svens- »<>n8 Thilda jaren achtereen gezeten had, als of zij eene -van hun gesl-achft ware geweest. Heur hartje klopte wel1 veel, veel onstui miger dan gewoonlijkmaar het versnelde zijn maat niet noemenswaardigtoen Thbr- sten haar in de laan tegemoet liep. Zij drukte hem stevig de band bij haar geluk- wenschen zij zag bean even -kalm en vrij moedig m de oogen als toen rij oen meisje van .veertien jaar was. Hij, was voor haar oen gedeelte van die grootheid en voornaam heid die haar overweldigde; en tot nog toe had zij eigenlijk nooit in bare verbeelding getracht hem lés te maken van dien voor het eenvoudig meisje zoo bet-ooverenden achtergrond In de vleugeldeuren naar de eetkamer stond de oude baron. „Hartelijk welkom, dames! Mijne inge nomenheid met dezen feeKtdag maakt het mij tot eene behoefte u voor mijn zoon te ■bedanken. Die liefelijke 'bloemen zeggen het mij, dat door u Tkorstens twintigste ver jaardag niet vergeten is." Met eene hoofsche buiging bood hij de vergenoegd lachende mevrouw Lovisa zijn ann en stapte met het dikke vrouwtje def tig en mager het salon in. Hadden de pachters op Flugébo bunne vroegere ..boerin" nu eens kunnen zien! Volgden Thilda en de jonge barton, lachende en druk pratende. Geheel Skralby wist dat de jonge baron op Sundeby jarig was en den vorigeu avond bij „Gastis" had de apotheker er een balle tje van opgeworpen of misschien het dub belkwarte't der heerenzangvereeniging. Maar dokter Lars had gezegd dat een -verjaardag altijd een vreugdedag was, om dat ieder van ons aan een verlengden tijd van voorbereiding behoefte had; dat men knapen niet zoo bederven mocht. Daarom 'kwam 's avonds alleen Wennerboon Nadat hij zijn gelukwenséh liad uitge sproken en men nog over het een en ander gesproken had, vertelde baron Ludvig aan zijne gasten dat -hij gisteren een weinig ontstemd was geworden door het- bericht dat een zijner nichtjes- een huwelijk beneden haar stand had aangegaan. De waarnemende wethouder Wennerbom, die natuurlijk niet kon weten dat mevrouw Lovisa's moeder een kosthuis voor studenten gehouden liaJ en die voor een minder ge schikte opmerking van Thilda's moeder vreesde, haastte zioh te zeggen dat het jam mer was ooo vaak als de menscheu tegen woordig trouwden, beneden hun stand. .,De families moeten toch vermengd wor den," meende mevrouw Svensson. ..Zoovéél familiezwak heeft ieder wel dat men zich verheugt- als gpen der verwanten ietis ge daan heeft waarover men zich behoeft- te schamen, of dat er geen gevaarlijke, erfe lijke riekten zijn en geen hd dat armenzorg tot last is; maar overigens..." Omdat zijn nichtje zich met een gewonen tol jager verloofd had, was baron Ludvig op het punt van iets onaangenaams te ant woorden. En aangezien een gedeelte der gasten Svensson heette en do gastvrouw eene juffrouw Ohlsson was, kwam het thee blad op het geschikte oogeniblik en koos men van zelf een ander onderwerp voor het gesprek. Toen dc gasten vertrokken waren zag de barones met haar moederoog aanstonds iets vreemds aan Thorsten. Hij was buitengewoon druk. Hij vroeg of zijn vader lust had een partij te schaken hoewel het reeds laat washij ging naar de piano en sloeg enkele akkoorden aan; ten laatste kwam hij naar haar toe en voor haar staande, begon ihij „Moeder „Wat is er, beste jongenf' „Zijn wij, arm, moeder?'' „Neen, Thorsten, dat zijn wij gélukkig niet. Naar de gewoonten van jc vader's hoogadollijlke familie, hébben wij het zui nig Maar in do ouderiijkc woning van je moeder en in -honderd andere gezinnen, zou den omstandigheden als de onze, voor be nijdenswaardig gelden. Maar wat bedoel je met die vraag f' „Wel ik bedoel, of wij meer geld zouden kunnen uitgeven dan wij doen... En voor iets anders dan waarvoor wij nu -betalen?" Thans mengde .baron Ludvig rich in het gesprek „Ja, misschien wel iets. Maar ik begrijp jc niet."' De jonge baron was verbleékt. Hij hijgde en hij streed .blijkbaar een zwaren strijd in zijji gemoed met den eerbied voor zijne oudere en zijne vrees hun verdriet te doen, tegen eene sterk in hem Tevende neiging. Eindelijk sprak hij, maar aarzelend en on zeker ,,1'k ben niet ondankbaar, maar ik ben oud., ik bedoel ik 'ben bijna volwassen... Dn nu zou ik zoo rielsgaarne eens een poosje op reis willen gaan... niet -héél ver en ook niet heel lang... alleen maar om eens iets anders te mogen zien dan dit hier! Het is zoo akelig wanneer de candidaten van nota ris Stanger zoo zitten te praten over andere huizen en menschen die in 't geheel niet op onze omgeving gelijkenMag ik dat, vader?" „Maar mijn beste Thorsten, ik begrijp je waarlijk volstrekt niet..." Nu werd er eene zachte, warme hand vriendeflijk maar met nadruk op den arm van baron Ludvig gélegd. Hij zag mevrouw 8i- grid aan en zweeg. Toen nam zij het woord „Neen. mijn jongen, het is niet zoo ge makkelijk te -begrijpen, hoe wij op de doel matigste wijze tegemoet kunnen komen aan je wensoh, die op jou leeftijd natuurlijk is; daarin heeft papa volkomen -gélijk. Maar jij begrijpt op jou beurt tooh zeker ook, dat je oudera het niet onverschillig kunnen aan zien hoe hun jongen vurig verlangt naar iets dat niet venkoerd of nadeelig is, als zij in staart zijn dien wensoh te bevredigen." Baron Ludvig stond op, legde zijne han den op Thoreten's beide schouders en zeidë met voel deftigheid: „Juist zoo denk ik er ook over. Het is preoies zooaJs je moeder zegtOp jou leeftijd mochten de Hkrmingskölds van Bk es tad, al len iets moer van de wereld te zien krijgen-. Maar wat wilde je eigenlijk gaan zien, Thor sten ..O dat kan ik nog niet zeggen andere plaatsen en landschappen en groote, mooie schilderijen en... en beroemde man nen... Toen Thorsten in zijne opgewondenhedd over de voorloopigc toeetemmiug zijne ouders buitengewoon hartelijk goeden nadht lwid gezegd en zij met hun beiden alleen waren, begon baron Ludvig, wel oen weinig zenuw achtig „Hoe haalt hij rich die dingen zoo on eens in zijn hoofdHij wil schilderijen zien, zegt hij. VreemdHij maakt die zelf im mers heèl mooi. Jammer dat de familiepor tretten verdeeld zijn bij den verkoop vau Dkestad. Maar ik weet waar zij rijn. Ik' Bal er bepaald werk van maken." Mevrouw Sigrid stond op. Zij stak eeno kaars aan, blies de lamp uit en scheen naar de slaapkamer te willen gaan. Vriendelijk knakkend antwoordde zij „De jeugd is weer zoo geheel andere dan wij zijn, Ludvig. Ik geloof niet dat die fa- I inilioportretten voldoende zullen rijn voor onzen jongen Wvrdt vcrvmlfd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1