1% Eerste üiau. u jaargang. Donderdag 26 Maart 1908. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoort 1.25. Idem franco per post - 1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, meded eelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uilgevers: VALKHOFF 6 C°. Utrechtsch est raat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRUS DER ADVERTENTIËN: Van 1-5 regel0.75. Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvratur tnpo-«7,onden. Aan hendie met 1 April a. s. op dit blad inteekenenworden de nummers die gedurende de maand Maart nog zullen -ver schijnen, kosteloos toege zonden Kennisgeving. NEDERLANDERSCHAP. De Burgemeester van Amersfoort, Gelot op art. 7, 5o. der wet van den 12. De cember 1892, Staatsblad no. 208, brengt ter keunis van belanghebbenden, dat het wenscbe- lijk zal zijn. dat ter voorkoming van het ver lies van Isederlandscliap voor Nederlanders, die zich reeds van vóór 1 Juli 1898 buiten het Rijk ou zijne koloniën bevinden, en sedert dien tyd nog geen verklaring als bij het aangehaalde ar tikel bedoeld, hebben ingediend hunne bloed of aanverwanten, die in deze omstandigheid ver- koeren, aansporen eene verklaring als bovenge noemd betreffende hun wensch om het Neder landerschap te behouden, vóór den 1 Juli 1908 in te zenden. Amersfoort, 23 Maart 1908. De Burgemeester voornoemd, Wü IJ TIERS. Politiek Overzicht. Vorst Utiiew iu den Kijksdag. Een dag later dan was aangekondigd, heeft vorst. Büiow zijne reue over ue buiten landse. e politiek in aen njksuag geiiouaen. Daaraan aroeg ae staüiug op ue poistriüune schuld, ene ue aigevaaraigde Grober noimeu est omen nad uitgelokt door zijne beloedigeude kwalificatie van de verslagge vers, uio op deze tribune clo vergaderingen van den rijksdag bijwonen, als ,,Sauben- goi". De heer Gröber is tot het inzicht ge- Komen, dat het een lid van aen rijksdag met past „saugrob"' te zijn tegenover ae mannen, die op de perstriouue hun werk verrichten, en heeft aaarover openlijk m de vergadering zijn leeuwezen betuigü. Nu is do vreüe nersteldhet werk op de pers tribune ga#t weer zijn gewonen gang. Dat is voor een doel de vendienste van vorst jJülo'w. De heer Gröber heeft natuurlijk eene groote overwinning op zich zelf moeten be malen om de verontscauldigingen te maken, me van hem weruen verlaugu. En hij niet alleen. In veler oog was hier de waardig- heid van den rijksaag in het spel. Dat een iid vau den rijksaag ongelijk zou bekennen tegeuovei de pers. leek iets ondenkbaars, .'mar vorst Büiow beert het pad daartoe ge- t'fxeud door zijne rede uit te --ellen. Hij gaf daarmee te verstaan, dat het eon eisen uer openbaarheid was, dat hij de volksver tegenwoordigers te woord stond ten gehoore van de vei tegen wooraigers van de pers Daarmee heeft hij een compliment gebrach aan Ue groote beteekenis van üe pers ie den üieusb der openbaarneid en de leden van den rijksdag doen voeien, dat zij ae pers niet kunnen missen om aan hunne woorden naar buiten weerklank te verschaf fen. Een zonderling gezicht leveren de versla gen van de vergaaeringen van den rijksdag in de Duitsche pers op ue beide eerste dageu van deze weok. iViaauaag hebben mannen als von iiertling, Bassermann en Bebel het woord gevoerd over de buibeulaudsche poli tiek. Het verslag, dat slechts enkele regels groot is, vermeldt niet eens hunne namen. Uit de vergaaeriug van Dinsdag zijn alleen de reaevoeringeu van vorst Billow tu staatssecretaris von Schön ver meld, drc als vertegenwoordigers van de re- regeering niet begrepen waren in do boycott, die overigens werden toegepast. Maar aan hot slot is de verklaring van Gröber opgenomen, de boodschap aus, die den vrede bracht. Uit Bülow's rede nemen /ij, tct aanvul ling t an wat daarover onder de telegram men is gemeld, nog op wat de rijkskanselier heeft gezegd over aen bekenden brief van den Keizer aan lord Tweeainouth. Dat ge deelte luidt aldus: „Om ïedenen van discretie, waarop in het geval vau een particulieren brief afzender on ontvanger gmijkelijk aanspraak hebben, ben ik r.iefc in slaat u den blief in extenso voor to lezen, eu ik voeg er uj, dab het mij zeer leed doet, dat ik dit met kan. Dezl brief zou namelijk door ieder van ons, door icderen oprechten vriend van goede betrek kingen t.tsschen Engeland eu jouitscnland ouüertcokcnd kunnen worden. Doze brief was naar vorm en inhoud een particuliere brief, ou hij was tegelijk een politieke brief. Het eene sluib het andere volstrekt niet uit, en een brief van een souverein wordt, doordat hij politieke zaken behandelt, nog niet een regeeriugsdaad. Dit is niet de oerste politieke particuliere brief van een souverein, die met onderworpen is aan de openbare controle. Men beeft hier te maken mot een recht, dat door aU,e souvereinen wordt uitgeoefe.ru en dat niemand het recht heeft bij onzen Keizer te beperken. Iloe hij van dit recht wil gebruik maken, dat kun jien wiJ gm'ust1 aan zijn plichtsgevoel over laten. Het is een staaltje van een door niets gereci: aardigde verkeerde voorstelling, wanneer beweerd is, dat de brief van den Duitschen Keizer aan lord Tweed mouth eene poging geweest is om invloed uit te oefenen in Duitschen zin op den voor het Engelsche marinebudget verantwoordelijken minister en dat die brief een inbreuk beteek ent in de binnenlandfche aangelegenheden van het Britsche rijk. Onze Keizer is de laatste om te gelooven, dat de vaderlandsliefde van een Engelschen minister 't zou verdragen van het buitenland raadgevingen aan te nemen betreffende de inrichting van het Engelscüe marincbudget. Maar wat voor de Engelsche staatslieden geldt, dat geldt evenzeer voor de leidende mannen van ieder land, dat aancpraak maakt op de eerbiediging van zijne zelfstandigheid. In vragen van de weerbaarheid van het eigen land wijst ieder volk af, diat een vreemde daarin meespreekt, en raadpleegt slechts de eigen veiligheid, de eigen behoeften. Van dit recht van zelfstandigheid en zelfverde diging maakt ook Duitschland gebruik, wan neer het zich een vloot wil bouwen, die aan zijne kusten en zijn handel de noodzakelijke bescherming moet verleenen. Dit defensieve, dit zuiver defensieve karakter van ons vloot- prograinma en van onze viootpolitiek kan tegenover de onophoudelijke pogingen om ons tegenover Engeland aggressieve bedoe lingen en plannen toe te dichten, niet dik wijls en niet scherp g noeg ©p den voor grond gesteld worden. Wij we-nschen met Engeland in rust eu vrede te leven, en daar om voelen wij het bitter, dat een deel van de Engelsche pers weer van liet Duitsche gevaar spreekt, ofschoon de Engelsche vloot de onze meermalen de baas is, ofschoon andere landen sterkere vloten bouwen dan wij en niet minder ijverig werkzaam zijn aan de uitbreiding van hunne vloten. Niet temin is het Duitschland, telkens weer Duitschland en alleen Duitschland, waar tegen de openbaire meening m Engeland door eene niet ontziende en hatelijke pole miek wordt opgehitst. Het zou iu het be lang van de geruststelling van beide landen, bet zou daardoor in heb belang van de alge- meene geruststelling z'jn, wanneer deze po lemiek ophield. Evenmin als wij Engeland het recht betwisten zich in te richten op den vlootstandaard, dien zijne verantwoordelijke staatslieden noodzakelijk achten om de Brit sche wereldheerschappij te handhaven, even min kan men 't ons kwalijk nomen als wij voor ons de schepen bouwen, die noodig zijn, en kan men t one kwalijk nemen als wij niet wenschen, dat onze schepenbouw als eene tegen Engeland gerichte uitdaging wordt voorgesteld. Mijne heeren, dat zijn de meeningen en gedachten, die, zooals ik uit uwe toestem ming opmaak, wij allen koesteren, die in de redevoeringen van alle sprekers tot uit drukking zijn gekomen, die beantwoorden aan ons aller meeningen. Wanneer gij bij deze vertoogen voegt den brief van den Kei zer aan lord Tweedimouth, waarin de eene gentleman tot den ander, do eene zeeman bot den ander vrijmoedig zegt, dat onze Keizer de eer hoog schat admiraal van de Engelsche vloot te zijn, dat hij een groot bewonderaar van de Engelsche beschaving, de Fmgeische marine on het Engelsche volk is, dan hebt gij het volkomen te treffen begrip van toon, strekking en inhoud van den brief van den Keizer aan lord Tweed- mouth. Het zou zeer te betreuren geweest zijn, als de bedoelingen en plannen, waar door onze Keizer bij liet schrijven van dezen brief was geleid, in Engeland verkeerd ware verstaan. Met voldoening kan ik constatee- ren, dat zulke pogingen tot verkeerde voor stelling in Engeland bijna eenstemmige af wijzing gevonden hebben. Ik geloof, dat de voorname wijze waarop het Engelsche parle ment deze kwestie heeft böhanc'eld, het best er fcee zal bijdragen oan elke verstoring van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Engeland te verhoeden eu aan de gedaehienwissehngen over dit geval elke vijandige pointe te ontnemen." Duitschland. De verklaring van den afgevaardigde Gröber, waardoor de reden, die tot de sta- ki- g op de perstribune van den rijksdag aan leiding had gegeven, werd weggenomen, luidt in haar geneel aldus Mijne heeren, b&t is mij eene persoonlijke eerezaak aan mijne geachte collega's, de vol gende verklaring at te loggenIn d» ver gadering van don rijksdag van 19 Maart heeft afgevaardigde Erzberger iu eene rede over de kolotoiaie politiek gezegd„De in boorling is ook een niensok, uitgerust met eene 011 sterfelijke z'el en tot dezelfde eeu wige b-steminiiig geroepen als wij." Na het uitspreken van deze woorden, zooals ik uit drukkelijk wil constatoerou, vermeldt het niet gecorrigeerde officieelo stenogrfisobe be richt Rumoer on interruption van de pers tribune, levendige kreten van verontwaardi ging uit het midden, bol van den voorz'ttor. Bij de levendige kreten van verontwaardi ging uit het midden was ook ik betrokken. Het gelach van de porstribune was zoo op vallend, dat ik met andere collega's den iu- üruk heb gekregen, dat men te doen had met een honen van den inhoud van het door den spreker gezegde. Ik wil er bijvoegen, dat ik weinige dageu te voren, namelijk in de avondvergadering van den 16. Maart, door een woord, dat mij van de perstribune werd toegeroepen, gestoord ben, welk woord daarop door den voorzitter werd afgekeurd. Het stenogra'- cho bericht over de zitting van 19 Maart bevestigt, dat zulke stoornis sen van die perstribune ook overigens meer malen zijn voorgekomen. Wanneer ik bij de herinnering aan deze gebeurtenissen van den laatsten tijd en met het oog op deu ernst van den door den spreker behandelde vraag, aan mijne verontwaardiging over het gelach ©ene onparlementaire uitdrukking gegeven heb, dlan verzoek ik om verontschuldiging Heb huis van afgevaardigden van den Pruisisehen landdag heeft een voorstel aan genomen, dat strekt om de voor den rijksdag bestaande regeling der vergoedingen voor de leden ook bij den landdag in te voeren Voortaan zullen de leden presentiegelden krijgen voor de vergaderingen, die zij bij wonen, en bovendien vrij reizen op de staatsspoorwegen. Duitschland en Italië Venetië, 25 Maart. Het Duitscbe Keizerpaar ia heden voormiddag om hailf twaalf bier aangekomen. Het werd aan het station ontvangen door den Koning en de autoriteiten. De Keizer en de Koning om helsden elkaar twee malen m©& groote har telijkheid. Heb weder is regenachtig. De dag bladen heeton de vreemde souvereinen wel kom. Het is zeer levendig in üe stad. Venetië, 2 5 Mn.art. B.j het déjeu ner in het koninklijk paleis brachten de mo narchen wederzijds dronken uit op elkaar, hunne familiën en den voorspoed der verbon dien landen. De Duitsche Keizer en Keizerin begaven zich daarna aan boord van de Ho- henzollera. Tweede telegram. Des avonds wa ren heb bassin vau San Marco en verschil lende punten vau de stad schitterend ver licht. De Koning dineerde aan boord van de HohenzoLlern mot de Keizerlijke familie; eene reusachtige menigte juichte hean toe, toen hij er heen ging en terugkeerde. De artillerie van de Duitsoke en Itaiiaansehe oorlogsschepen loste saluutschoten. Aan de ontmoeting met Koning Vic tor Emanuel, die gisteren plaats had heeft dc Perseveranza een artikel gewijd waarin gezegd wordt, dat hierdoor weder door ee.t uiterlijn teeken de gedachte van de steviflieid eu de solidariteit van den drie bond tot uitdrukking wordt gebracht. De driebond is de oudste van de thans bestaan de bondgenootschappen en bezit het voor deel nooit te verouderenhij heeft moeie- lijke oogenblikken overwonnen en beproe vingen doorgestaan, die zijne levenskracht hebben bewezen Wanneer de driebond niet beantwoordde aar de belangen van zijne leden er aan het doel des vredes, dan zou hij niet zoo gemakkelijk vernieuwd zijn. Thans kunnen Ilalië'B overeenstemming mei Oo6tenrijk-Hongarije en Rusland aan een gemeenschappelijk optreden van de mogend heden op het Baikanschiereiland de richting geven, waardoor al te stoutmoedige pogin gen en mogelijkheden van belangenconflicten vermeden wordon. Zoo is de ontmoeting te Venetië het verheven en welsprekende zinne beeld van den vrede, dat door de beide vol ken met vreugde begroet wordt. België. Brussel, 25 Maart. De koloniale co'Uimii&sie 'heeft bij eindstemming de orga nieke wet o-p heb koloniale bestuur aan genomen met 11 tegen 1 stemmen en bet naastingsverdrag van den Congo-staat met 10 stemmen tegen 2, benevens één onthou ding. Frankrijk. De overbrenging van Zola's stoffelijk overschot naar het Pantheon is van 2 A; il uitgesteld tot 4 Juni. Op den brief van den hertog van Monte- bello zal de minister-president antwoorden, dat de regeering aan zijn verlangen niet kan voldoen. H<t overschot van maarschalk Hannes is krachtens eene wet bijgezet in het Pantheon. Slechts door eene wet zou dus kunnen worden toegestaan het over te brengen naar een der Parijsche kerkhoven, nog daargelaten de vraag of de tegenwoor dige erfgenaam van üeu maarschalk reclit- teus kan w-orden toegelaten in zijne vorde ring om zelf de rustplaats vau den maar schalk te bepalen. De Petite République zegt, naar aanlei ding van den brief van den hertog van Montebello, dat het verlof óm maarschalk Hannes in bet Pantheon te begraven hon derd jaa»- geleden niet aan dezen hertog is gevraagd Waarom z< u men dan zijn ver lof vragen om hot lijk er te laten? De Ka mer heeft wat betera te doen dan het oor te leenen aan iemand, die de nagedachte. 3 van een held misbruikt voor minwaardig politiek krakoe'. Zwitserland. Het nieuwe burgerlijk wetboek, dat door de bondsvergadering is aangenomen, is nu definitief vastgesteld: de termijn, waarin het referendum kon worden aangevraagd, is ongebruikt voorbijgegaan. De Zwitsersch© pera vermeldt dit feit met bliidschap. Het wetboek treedt intusschen eerst den len Januari 19*2 in werking. Met dien datum zal het burgerlijk recht uer 22 kantons af geschaft zijn. Eeu nieuw strafwetboek, dat voor geheel Zwitserland aal gelden, is in bewerking. Portugal. Het bericht van de Madridsche Mundo, dat Koning Manuel den arm zal moeten missen, waaraan hij bij den aanslag, die het leven kostte aan zijn vader en broe der, werd gewond, is reeds tegengesprokeu. De Daily Mail heeft nader nog van den eersten minister vernomen, dat de jonge Ko ning geheel gezond is en niets meer merkt van do wond aan zijn arm. Oostenrijk. De minister van onderwijs heeft in de be groot! ngsc-om missie van heb huis van afge vaardigden verklaard, wat de bemoeiin gen van den nuntius in de zaak-Wahrmuind betreft, dat aan hem het verlangen om prof. Wahrmund van zijn leerstoel te ver wijderen, nooit is g steld. Zulk een verlan gen zou eene ontoelaatbare inmenging ge weest zijn in eene zaak, die uitsluitend is voorbehouden aan de organen der Oosten- rij ksche regeering en had daarom afgewe zen moeten worden. De minister verklaarde verder, dat voor don leeraar van kerkelijk recht aan eene wereldlijke faculteit de vrijheid van onder zoek precies deaelfde is als voor iederen an deren reohtsleeraar. De door de grondwet verleende garantie van het wetenschappe lijk onderzoek blijft onwrikbaar het richt snoer van den minister. Van eene bestraf fing van prof Wahrmund kan en mag geen sprake zijn. W at de plaatsen van de bro chure van Wahrmund betreft, die gods dienstige gevoelens zwaar kwetsen, was het den minister door de inbeslagneming eu het gerechtelijk onderzoek niet mogelijk een oordeel uit te spreken. In het alge meen wilde hii echter verklaren, dat de vrijheid van het wetenschappelijk onder zoek ook moest worden vrijgehouden van alles waardoor zij zonder noodzaak in strijd komt met godsdienstige overtuigiu- gen. Rusland. Met betrekking tot eene door den minis ter van financiën in de financieelo com missie van de rij'ksdoema gehouden redevoe ring, die in uittreksel zoowel in de Russi sche pers als ook in ©enig© buitenlandsche bladen is verschenen, is bet Peteraburgsche telegraaf agentschap in de gelegenheid het volgende te constateerenToen de minister van financiën in die commissievergadering optrad, had hij enkel het doel op het oog, er op te wijzen hoe onvermijdelijk groot de nieuwe uitgaven zijn, die voor de deur staan, hoezeer het ontoelaatbaar is deu schuldenlast bovenmate te vergrooten, en hoe dringend het noodig is het evenwicht van de begrooting in stand te houden, het geen bij het klimmen der uitgaven slechts door het toestaan van nieuwe belastingen bereikbaar is. Naar zijne meening moesten b j iedere gezonde fmancice.e pulit.ek de vol gende leuzen gelden: 1. handhaving van het evenwicht der begrooting, 2. de grootst mogel.ke beperking bij ue vermeerdering vau dé staatsschuld, 3. ais gevolg daarvan de grootst mogelijke omzichtigheid bij bet toestaan van nieuwe uitgaven. Anatoli Stössel, zooals de vroegere ver dediger van Port Arthur genoemd wordt, nadat hij den generaalsrang heeft verloren, heeft eenige uren iu de Peter en Paulsves- ting moeten wachten, voordat hem een ver trek kon worden aangewezen, waar bij zijne straf moet ondergaan. Dat do Russische ge vangenissen overvol zijn, heeft de minister van justitie onlangs zelf toegegeven in ue rijksdoema; hij verklaarde, dat er iu de gevangenissen ruimte is voor 105 a 110,000 gevangenen, terwijl et" nu 150,000 verblijf houden Vereenigde Staten. Washington, 25 Maart. President Rooseve t heeft eene zeer korte en gema tigde boocschap aan het Oongres gezonden. Eij strek l grooteudeels tot aanbeveling van de ingediende wetsontwerpen tot wijziging van de- Interstate Commerce- on de Anti trust-wetten, ten einde toe te staan overeen komsten betreffende de trafiek eu andere redolijko zaken behoudens regeeringstoe- zicht. De piesident dringt er op aan onver wijld do fiuancieele weigeving ter hand te nemen, maai wijst niet aan in welke rich ting dat moet geschieden. Wat de taricf- herzien'i.g betreft, raadt de president de verzameling van bouwstoffen aan, aoodat het volgende congres daaraan terstond wanneer het in 't leven treedt, zal kunnen begiunen. Washington, 25 Maait. Duitsch land hoeft bezwaar gemaakt tegen de benoe ming vau den heer Hill, geza'i' der Veiee- nigdo Platen te 's Graveuhage, tot ambassa deur to Berliju, als opvoigor van den heer Oh a riem ague To w eer Dit bezwaar is van zuiver persoonlijken aard; hot is uitgegaan van den Keizer, die te kennen beeft gegeven, dat de heer Hill persona non grata was. De heer Hill was vroeger eeiste adjunct- secretaris bij het departement van buiten landsche zaken te Washington, toen Prins Heinrich de Vereenigde Staten bezocht. D °r zijne betrekking kwam hij toen met den bezoeker in persoonlijke aanraking; wat de juiste reden is van heb geopperde bezwaar is onbekend. Haïti. Port au Prince, 2 5 Maart. De on rustbarende toestand wordt beter. Vijf offi cieren, die gevangen waren geucruen, zijn in vrijheid gesteld. Allerlei. vNaar aanleiding van koning Eduard's verbl'ji ie Biarritz, vertelt de Gaulois de vol gen» e anecdote van deu koning van Enge land. Tocu Eduard VII nog prins van Wales wa3 wa -delde hij 's nachts dikwijls all cru in het i ju' Janmnpark. Gp zekeren dag bo merkte hii dat twee jongens hem volgden. Hij stom stil. De straatjongens keken eers' onthutst voor zich, maar een hunner be hield zim tegenwoordigheid van geest, en zijn pet afnemende zeide hij Hoogheid, mijn vriend is een Franeoh- raan eu ik heb met hem gewed dat u d< troonopvolger van Engeland bent. De print- van Wales zeide lachend: Je hebt de weddenschap gewonnen. Ea wat zei je vriendje? Hii wedde, dat u een Parijzenaar was. I dan heeft hij ook gewonnen, zeide de prins van Wales opnieuw lachend. vIn de Amcrikaansche cu Engelsche pers blijft het berichten regenen over het komende huwelijk van mej. Kathenno Ei- kins. Want het schijnt nu weer de alge meene opvatting te zijn, dat het huwelijk toch nog zal tot stand komen, al doet ook hardnekkig een bericht de ronde, <Ut het Amerikaansche meisje het aanzoek van doe Italiaanschen prins heeft afgewezen Het Central Newsagentschap verneemt uiv Rome, dat de Paus dezer dagen een onder houd heeft gehad over het a s. huwelijk mot twee r.-k. priesters uit Brooklyn, de paters Walsh en Arcese. Dezen zijn nu naar New- York vertrokken, om daar stappen te doen ten einde eeu overgang van mej. El kins tot het katholieke geloof voor te bereiden. Van denzelfden berichtgever te Rome is ook het bericht, afkomstig, dat bet paar na de huwelijksvoltrekking te Washington in November met een Italiaansch smal deel naar het vaderland van den prins terug keert, die nog vóór dien tijd tot admiraal wordt benoemd. Er zal dan, ter reedo van Napels, een ontmoeting plaats vinden van de Amerikaansche slagschepen en het Ita iiaansehe smaldeel En van die gelegenheid hoopt men gebruik te maken voor het vieren van een grootsch Italiaansch-Amerikaansch verbroederingsfeest. vTe Parijs is weer een groot financieel schandaal aan den dag gekomenDe direc teur Roohette van don z.g. Crédit Minior is gearresteerd en in staat van beschuldi ging geete'd wegensbedrog, misbruik vac vertrouwen en diefstal. Hij was bovendiea directeur van verscheidene bankinstellingen en ir.dustrieele ondernemingen, waarin wel een 100 miiSIiocn francs kapitaal moet ste ken Hoeve© daarvan terecht komt, wee* men nog niet, maar waar&cihijnlijk niet veel. liet zijn voornamelijk kleine luiden, dU schade bij hem 'lijden. Roohette, die oor- spronkeiijk lcel'lner geweest is, was een man van groeten invloed. Berr, de rechter van instructie in d* zaak van den Parijsabon oplichter Roohette, hoeft deposito's tot een bedrag via,n 9 milli- öen frs. in beslag laten nomen, namelijk 3| miillioen die het credit Minkr et industrial bij de Fransche Rank in bewaring had gege ven 31 millioon bij dezelfde instelling door d« Fransc-h-Spaa-nf-elie Bank belojd en nog 3 millioon, die elders gedeponeerd waren. Dc firma Quantin. een va.n do oi Me en' soliedste fi-ma's te Parijs, is in den val van Rochette me©:- :sleept. Zij zit voor 700.000 frs. in het fa-ilssement. In San Sebastian en den omtrek heeft lie4 bericht van Rochelt©'s bankroet ook groote ontroering gewekt, omdat daar vele men- sdien vorderingen op de Fmnsch-Spaansche bank hobbcm. In de provincie Guipuzcoa waa men juist bezig met ©en r.i.uwe inschrijving, die R liette op touw had gezot. Vole kapi- tri Men en geldbeleggers in Bilbao zijn ook btdrogeu vDo geheimzinnig© brandstichtingen in Berlijn, duren voort. Maandag zijn er in den loop van den dag weer vier goworst, telkens branden, die beginnen met het dak, In d« laatste yior weken zijn er zoo in Berlijï moer dan honderd branden gewocet. vMen spreekt wel van een risico van den arbeid, maar or is ook een risico det wetenschap. Daarvan weet de Engelsche go leerde dr. HlaÜl Edwards te Birmingham men. te praten, de mandie zaovelo proefnemin gen heeft gedaan met de Röntgenstralen. Hij heeft tengevolge daarvan reeds één arm verloren en nu zal hii ook zijn anderen moeten missen. De Engelsche regoering heef! hem nu een pensioen van 120 pd. storlanj, (f 1440) toegestaan.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1