KOLONIËN. BINNENLAND. Vereenigde Staten. Volgens oen bericht nit New-York is de riaschorij-kwest ie op de grooto meten door Ooi. verdrag tusschen Groot -Brittsnuië en de Vereenigde Staten geregeld. Daardoor is hefj eerste lastige beierse! tegen eene alge- meeno goede verhouding met Canada, uit den yreg geruimd. Over den bomaanslag, die verleden Zater dag te New-York beeft plaats gehad bij een gevecht tusschen werkloozen en de politie, wordt nader bericht, dat de bom- voor de politie bestemd was, maar te viveg sprong li de hand van den man, die hem wilde werpen. Deze man. 8elig Silterstein ge naamd. een kleermaker uit Brooklyn, werd vreeselijk gewondrijn makker Ignatz Hil- debrand werd op de plaats gedood. Vier politieagenten werden gewond, vele perso nen neergetrapt en geslagen. Eene vreese- Bjke paniek volgde op de ontploffing. In razende vaart joeg de bereden politie over pleinen en straten, om de menigte r'teen te drijvenrij jaagde de menschen onder den vwot en slceg meedogenloos er op in. Men meent met een deugdelijk vooahe- reiden anarchistischen aanslag te deen te hebben, omdat twee mannen, die gevangen genomen werd, ook bommen bij rich hadden. Bij Silberstein werden brieven gevonden varn den anarchistischen leider Berkmandeze brieven bevatten, volgens de politie, bijzon derheden over een geweldigen aans'ag, die beraamd waa tegen groote financiers. Als de bom vroeger was geworpen, toen duizen den het plein vulden, zou er een verschrik kelijk ongeluk geboord rijn. AtlerleL rOver de verloving van den hertog der Abruzzeu en mis Elkins kan nog gemeld worden, dat Koning Victor Emmanuel zijn toestemming tot- het huwelijk gegeven heeft, onder voorwaarde, dat de bruid van haar familie niets anders meekrijgt dan haar uit eet. De bruidschat, dien do toekomstige hertogin mee zal krijgen, zoo is de wil des Koninge, mag in geen geval voor de huis houding gebruikt worden, maar zal in het bezit Wijven van do familie Elkins. vIn het Zi lier-dal zijn drie boeren- Doons, die op gemzen ter jacht waren, door een sneeuwstorting verrast. Twee hunner kwamen oin. Te Schoppenau :n het woud vau Bregenz is aan drie houthakkers een zelfde ongeluk overkomen. Een kwam er om en twee andere rijn zwaar gewond. vIn den dierentuin van Bronx, een der voorsteden die tot het verband van Grooter New-York behooreu, heeft rich Zaterdag een schokkend tooneel afgespeeld. Een oppasser had rich in de kooi begeven van een volwassen boa-constrictor. Hij dacht dat het dier lag te slapen. Maar op eens voelde hij dat de reuzenslang rich om rijn beenen kronkelde. De oppasser gilde om hulp, want de slang hield bera met haar ringen als in ijzeren schroeven gékhemd. Spoedig waren helpers komen opdagen maar het duurde ettelijke minuten voor de toegesnelde kameraden den gevangen oppas ser hadden losgewerkt. Öe vereende in spanning van vijftien sterke mannen was daartoe noodig. vTe Gbilapa. in den Meoticaanschen staat Guerrero, heeft een aardbeving plaats gehad met zeer goeden afloop. Wel is waar is deoe toch vrij aanzienlijke stad door de aardbeving en den daarop gevolgden brand volkomen vernield, maar niet één pereoon ichijnt daarbij te rijn omgekomen. Overal in en om de verwoeste stad vertoonen zich gapende spleten in den bodem. Te Ome- tepec werd de gevangenis door den schok vernield 30 gedetineerden waren daardoor in de gelegenheid te ontsnappen. O OST-INDIE. Gisting in Indië. Eon regeeringstelegram meldt: In de onderafdeeling Oud-Agam (Padang- sche bovenlanden) waar de invoering van be lastingen tot gisting en tijdelijk verzet aan leiding had gegeven in allee rustig. De con troleur van dit onderofdeeling beeocht het brandpunt der gisting en voud daar alle familiehoofden aanwezig. Zij vroegen ver giffenis en verstrekte de gegevens voor den belastingaanslag. Do correspondent te Bata-via van de NOt. seint Do beweging op Sumatra's Westkust heeft een. kalm verloop. Zij beipaalt rich enkel tot betoogingen, welke nu verboden rijn. Elf hoofden zijn van Port de Kook gevankelijk naar Padang overgebracht. De Bovenlanden hebben het plan een afgevaardigde naar de Koningin te zenden. Naar de correspondent te Batavia van het Hbld. nog o. m. seint, sproot de tegenkan ting in zake don aanslag in de belasting in de Bovenlanden meer voort uit onbekend heid met aard en doel dan uit onwil. Kameroverzicht Eerste Kamer. VergAdering v*n Maandag 30 Maart. Geopend 2 j uur. Ten aanzien van eeu adres van h*rt- ge meentebeetuur van Maastricht, en van een der vereeniging ter bevordering van de Mijnindustrie om een enquête iu te stellen naar de werking der Ongevallenwet wordt tot uitstel van behandeling besloten. De Minister van Binnenl. Zaken (de heer Heemskerk), zegt dat het. kabinet hoopt dat gemeen overleg en samenwerking ook met ck-rae vergadering mogelijk zal Wijken. Voor een Itegeeringsveridaring bestaat thans gleen aanleiding. Naturalisatie. Goedgekeurd worden de wetsontwerpen tot nabur&Iisatie van H. J. Wirgee c. s. Buikerconvontie. Aan do orde is het wetsontwerp tot goed keuring mn hot protocol nopens de toetre ding van Rusland tot de Suikerconventie. Do Min. van Financiën, bet eindverslag beantwoordende, wijst op het belang der suikerindustrie bij deee conven tie. Een ongezonde toestand zal daarmede verdwijnen. Voor een zwar.rder concurrentie voor de Indische suiker baboeft men naar het oor deel van den Min. niet bevreesd te zijn. De Russische suiker beeft nu een onbeperkten uitvoer naar het oosten, maar dit zal nu ophouden. De concurrentie wordt voor de Indische rietsuiker dus gemakkeSijker. Het Russiach-Duitsche tractaat wordt ook door de Regteering betreurt. Wanneer men een maal een tractaat met andere mogendheden sluit-, behoort dit niet onderbroken te wor den door. andere onderlinge verdragen, maar hoe dit zij, veel nadeel zal dat ondershand- ache tractaat niet aanbrengen. Ware dit wel het geval, dan zouden Frankrijk en België vel van zich hebben doen hooren. Wordt onze beetwortel-industrie door dat speciale tractaat bedreigd, dan zal de regeering niet achterwege b ijven om maatregelen te nemen en dae industrie zoo noodig heipen. De wijze waarop moot worden geholpen moet aan de Regeering worden overgelaten. Persoonlijk h* de Minister voor verlaging wan den sui keraocijns. Elke verlaging van den suikeraccijns hakt' er echter in. Verbooging vau den jenever- accijns achtte de minister vooralsnog een niet geechikt acciuivaleut. De minister zoekt naar een aoquivalent om toch te kunnen ko men tot eene verlaging van den Buikeraccijns zonder verhooging vau den dranbaoeijns. De heer Van den B i e s e u wijst er op dat. Frankrijk en België tegen Ruslaud ge wapend zijn dcor hun surtaxe, maar wij hebben geen surtaxe en die laat zich hier te lande waar het op wetgevend gebied zoo langzaam gaat zoo gauw niet invoeren. Waarom voeren wij echter hier geen surtaxe in? Omdat de surtaxe niet anders is dan een bescherming der raffinaderijen. De sui ker wordt dioor invoering vau een surtaxe niet duurder, de schatkist wordt er beter van en de raffinadeurs kunnen geholpen worden. Waarom moeten wij nu ook hier weer ach teraan komen? De Minister van Financiën ant woordt dat de beetwortelsuikerindustrie in de laatste jaren goede jaren heeft gemaakt, en er beetaat dus alsnog geen aanleiding om verandering aan te brengen. Is dit noodig de minister heeft- dit roods gezegd, dan zal dit geschieden. De minister is volstrekt niet be vreesd voor dD inundatie met Russische sui ker. De 200000 ton die jaarlijk* kunnen worden uitgevoerd door Rusland zullen voor alsnog niet worden uitgevoerd. Daarvoor breidt, de suikerindustrie in Rusland zicb nog niet genoeg uit. Is het noodig dan kun nen de Buikerfabrikanten hier te lande re kenen op den minister, gelijk zij thans kun nen rekenen op den heer Van den Biesen. Het wetsontwerp wordt z- h. s. aangeno men. Heden 11 uur Noodwet voor het blij vend gedeelte. Berichten. De Staatscourant van Dinzdag 31 Maart bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten op verzoek wegens physieke ongeschiktheid eervol ontslagen met pensioen mej. A. W. Monteban, gewezer onderwijzeres *>6 klasse bij het Europeesch openbaar lager onderwijs in Ned.-Indië, thans met verlof; op verzoek eervol ontslagen de apotheker 2e klasse bij de zeemacht W. Ittmann. bij de Koninklijke Marine-reserve met den eersten April 1908 bevorderd tot adel borst der le klasse de buitengewone adel- bofrsten W. F. van Wijk, N. S. Hartog, A. Vertregt en W. Schuil; de datum der benoeming van den heer B. A. Verhey, civiel-ingenoeur, tot adjunct ingenieur bij den dienst van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting, is gewijzigd van 1 April 1908 in 1 Mei 1908. benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage, mr. H. W. van Sandick, advocaat te 's-Gravenhage, en ood-gouvernementssecretaris en lid-plaatevervan ger van het hof van justitie in Suriname; bevorderd by de Koninklijke Marine-reserve, tot adelborst der lsrte klasse, de buitengewone adelborsten W. F. van Wijk, N. S. Hartog, A. Vertregt en W. Schuil; gewijeigd de datum der benoeming (ran 1 Apnl 1908 in 1 Mei 1908) van den heer B. A. Verhey. civiel-ingenienr, tot adjunct-ingenieur bij den dienst van het loodsweeën, de betonning, beba kening en verlichting. H M. de Koningin en Z. K. H. de Prins waren Zondag evenals H. M. de Kon in gin-Moeder weer op Scheven ingen. H. M. de Koningin vertrok heden middag met den trein van 12 uur 12 per Hollandsche spoor naar Rotterdam. H. M. de Koningin ral bij haar be zoek aan Rotterdam worden vergezeld door de hofdamesbaronesse van Bunnania Ren- g*ers en jonk vrouwe Van Haorsma de With; adjudant graaf Schimmelpenninck, jhr. Van Geen. kamerheer en particulier secretaris; jhr. Van Reigersberg Verriuya, ordonnans officier. Baron Sweerts de Landas, kamerheer i. b. d. te Rotterdam, zal gedurende het beaoek dienst doen. Z. K. H. de Prins wordt vergeeeld door jhr Van Suchteleu van de Haere, adjudant van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft gistermorgen van 911 uur bij den heer Toon Du puis geposeerd voor het borstbeeld dat de kunstenaar van Z. K. H. vervaardigt. Z. K. H. Prins Hendrik heeft, naar men aan de N. R. Ot. meldt, het voornemen a s. Donderdag ten tien ure aan de Scheve- ningeohe haven de reddingsmiddelen te be zichtigen van de N. et) Z -Hollandsche Red- dingmaatecha-ppij, terwijü hij dan tevens een tocht zal maken met de nieuwe daar gesta tioneerde motor-reddingsboot. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, hertog van Mecklenburg, heeft aanvaard het beechërmheerschap van het XXXe Neder- kndsoh Taal- en Letterkundig Oongxes, dat van 25 tot 28 Augustus a.e. te Leiden aal gehouden worden. Hertogin Marie van Mecklenburg 8chwerin, Zondagochtend rn de Residentie aangekomen, werd in het Holl. Spoorstation verwelkomd door de Koningin en den Prins. De Hertogin bezoekt >1 eden Amsterdam en maakt een tochtje naar Marken. De gewone audiëntie van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal op Woensdag 1 April e.k. niet plaats heb ben. Ter vervanging van den luit -kolonel A. Hoogenboom, die binnenkort bevorderd wordt tot kolonel, wordt naar de Avp. ver noemt, de majoor P. P. O. Ooïlette van het llo reg. inf. te Nijmegen, benoemd tot chef van den staf der le divisie infanterie te 's Gravenhage. Bij beschikking van den minister van oorlog is op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan den len luitenant Oh. M. van Zijll d Jong verlenging van zijne non-aOti- viteit verleend tot 16 Sept. 1909, mede zon der bezwaar der schatkist. Naar de N. R Ot. verneemt, is de heer C. W. P. C Lindner, directeur van het Rijhstelegraafkantoor te Rotterdam, voornemens tegen 1 Aug. e.k. 'a Rijks dienst te verlaten. *- - Op de voordracht voor ingenieur van den Provincialen Waterstaat van Friesland staan de hoeren D. T. Wou,da te Almelo en E de Vries, laatstelijk ingenieur in dienst van de Siameesche regeering, thans te 'a Gravenhage C h r i s p i; n 's afscheid van het Ned. Too reel. Zaterdagavond is Chrispijn voor de laatste maal in den Stads schouwburg te Amsterdam opgetreden. Naar men weet gaat de heer Chrispijn deel uit maken van het Ned.-Indische tooneelen- seinble. Ziju afscheidsrol was die van Free in „De Veroveraar'', zooals bekend, een van zijn knapste creaties. Het publiek juich te hem bij herhaling met warmte toe. Eenige bloemstukken en lauweren vertolk ten veler leedwezen over zijn vertrek naar Indië. Verlaat mevr. Mann het Nederl. Tooneel? Wij lezen in de Tel.: Ons wiaren geruchten ter oore gekomen, als zou mevrouw MannBouwmeester het Noderiandsch Tooneel verlaten. Wij heb ben ons daarom onmiddellijk tot mevr. Mann gewend, die ons meedeelde, dat haar door den Raad van Beheer eene offerte was gedaan, welke beleedigend was voor baar naam als kunstenares, eene offerte, d»e haar eer raakte, en waar zij dan ook voor bedankt heeft. Tot goed begrip van de beteekenis van het bovenstaande diene het volgende DiT jaar September loopt het contract tusschen mevr. Mann en de Kon. Ver. ,,Het Nederl andach Tooneel" ten einde Gewoonte is bij zulke gelegenheden met de betrokken artisten in het voorjaar, April of Mei men is dit jaar bijzonder vroeg het contract, al of niet gewijzigd, drie jaren te verlengen. Naar men ons mededeelt, was bij mevr. Mann dit keer in het nieuwe contract de clausule geschrapt, dat zij uitsluitend hoofdrollen zou v rvullen. De kunstenares wilde mah echter over de baar gedane of ferte niet uiten. Gelijk de zaken tusschen mevr. Mann en den Raad van Beheer thans staan, zal mevr. Mann met 1 September ophouden deel uit te maken van de Koninklijke "Ver eeniging „Het Nederlandseh Tooneel." In Berlijn is op 52-jarigen leeftijd overleden mej. Suze Ketelaar, die met gene raal Booth daar vertoefde. Zij was directrice en stichteres van het Reddingshuis op de Veerkade te 's Graven- ha ge en stichteres van verschillende Heils- inrichtingen. De begrafenis zal plaats hebben te 's Gra- venhage op de begraafplaats Eik en Duinen. Alg. Ned. Verbond. In de Zaterdag te Amsterdam gehou den jaarvergadering van het Algemeen Ne- derlandBch Verbond werd het jaarverslag der groep Nederland over 1907 uitgebracht. De samensteller van het jaarverslag schrijft o. m.Veel valt te boeken, waaruit de stage groei van het Verbond blijkt, veel wijst op meer waardeering van de vaak zoo traag genoemde menigte, veel doet ook zien, hoe men meer en meer het Verbond be schouwt als een macht, die veel ten goeie kan werken en met wiens stijgenden in vloed men rekening gaat houden. Het zelf vertrouwen van stichters en leiders heeft zich langzamerhand aan anderen medege deeld, de Nederlandsche beweging zich in alle richtingen, tot ver buiten de grenzen uitgebreid en verscheiden overtuigden heb ben zich ook in het afgeloopen jaar bij ons aangesloten en verbreiden de denkbeelden van een gezond nationalisme, de gevoelens vAn Stam eenheid in steeds wijder kring. Een betere verdeeling van arbeid zou met het oog op de steeds toenemende werkzaam heden van secretariaat gowenscht zijn, als mede een onderbeetuur. Het aantal leden zoowel als dat dei af- deelingen is toegenomen. De laatste klom men van 24 tot 32, heft ledental groeide met ongeveer 900 aan. (1 Januari 1907 be droeg het 5124, 1 Maart 1908 6092). Groep Nederland is met zijn leden in het buiten land mee, 6612 zielen sterk. Jongelieden- afdeelingen in verband met de verleden jaar verkregen samenwerking met de leden der ontbonden vereen ging Jong-Nederland en Zuid-Afrika kwamen tot stand te Haarlem (de eerste), te Amsterdam, Alk maar en 's Gravenhage. Jammer zeker, dat de meeste afdeeiingen van het verbond al leen in de beide Hollanden tc vinden zijn. Vier provinciën, t. w. Drente, Zeeland, Brabant en Limburg zijn nog geen afdee- ling rijJc. Toch daagt het in- het zuiden. Breda zal spoedig een afdeeling rijk wezen, Biudhoven staat herboren te worden en Maastricht geeft teekenen, dat ook daaT mogelijk een voorpost gevestigd zal wor den. Voorts vermeldt het verslag, dat het be stuur het zeer moeilijk acht over de vraag of het Vorbond zal ijveren voor 'n eigen national en tijd, een beslissing te nemen. Men wil liever afwachten wat de staats commissie besluit. De commissie, welke de taak op zich ge nomen had een lijet samen te stellen van vreemde woorden met daarbij passende ver taling en omschrijving, heeft zich tot haar leedwezen genoodzaakt gezien die taak neer te leggen, omdat „bestudeering en her haalde bespreking haar meer en meer over tuigd hebben van de onuitvoerbaarheid" De commissie zal dit nader in een rapport toelichten. Eeu commissie, welke tot taak zou heb ben te onderzoeken de wenschelijkheid om Fransch als exameneisch voor het toela tingeexamen tot Gymnasia en H. B. S. te doen vervallen, ie door het bestuur niet kunnen worden samengesteld. Een door het bestuur ingesteld onderzoek naar het ge bruik van de Nederlandsche taal in diplo matieke aangelegenheden, had geen bemoe digend resultaat. Vervolgens wijst- de verslaggever op de samenwerking met andere vereenigingon, welke samenwerking tot voornaamsten uit slag had de stichting van de tweede „Unie van Utrecht" ten opzichte van het- onder zoek naar het verschijnsel der tuchteloos heid. Ten slotte wordt gewezen op de onvol doende samenwerking tusschen groepe- en afdoel'ingsbesturen, waardoor niet bereiikt wordt wat bereikt kan worden. Een 1'id van 'het bestuur heeft een plan ontworpen hetwelk ernstig overwogen wordt om de werkzaamheden der afdeeiingen en haar verband met het groepsbestuur nader vast te stellen en te regelen. Als aanhangsel van het jaarverslag zijn de verslagen der afdeelingsbeetuxen toege voegd. In zijn woord van welkom sprak na de behandeling van het jaarverslag dr. Kie- wiet de Jonge zijn verheugenis uit over het feit, dat de algeaneeue vergadering binnen Amstel's muren gehouden wordt. Sprekend over het werken van het Verbond, herdenkt de voorzitter de Zuid-Afrikaansche groep, die neergeslagen als zij was, langzaam weer oplkomt. In Zuid-Afrika hebben wij noodig Nederlanders met hart en ziel. In ddt land ziet de toestand er mooier uit dan de waarheid uitwijst. Mannen van invloed zijn bang dat de vloedgolf, die zich over de voornaamste d len van Zuid-Afrika heeft uitgestort, te onverwacht is gekomen. Toch moge ook hier ons de moed niet begeven. Met Vlaanderen heeft de Nederlandsche groep steeds op den besten voet gestaan. Toch kon toenadering van den kant der Nederlanders, een toenadering die door de Vlamingen dankbaar zou aanvaard worden hier nog veel meer tot stand brengen Spr. is van meening dat overal waar Nederlandera buiten ons land bijeen- leven, mo€6t zijn een goede Nederlandsche school. En die ontbreekt overal. Andere nationaliteiten hebben dat 'beter ingezien, zooals h.v. DuitsChland, dat 6484 scholen met 429216 leerlingen buiten zijn landspa len telt. Daarbij is Oostenrijk-Hongarije rog niet eens begrepen. Spr. hoopt van harte dat het Nederlandseh Verbond er in moge slagen in Antwerpen een Nederland sche school te stichten. Vervolgens is aan de orde punt 6, voor stellen van Haarlem en Alkmaar en om streken. Dat van Haarlem wenscht bespre king van de mogelijkheid van meer propa ganda op het platteland, de wijze waarop, overlatende aan het groepsbestuur en geeft in overweging na te gaan of het wensche- lijk is van wege het Verbond aan alle leden ter bestrijding van het gebruik van bast aardwoorden te verstrekken 'het boekje „De kleine zuiveraar". Een en ander werd door den afgevaardigde dier afdeeling nader toe gelicht. Het plan zou h.v. uitvoerbaar zijn indien iedere stad alls centrum beschouwd kan worden, om van daaruit de kleine ge meenten te bearbeiden. In de naaniiddagzithing werd de uitslag van de verkiezing bekend gemaakt. Tot vertegenwoordiger van de groep Nederland in het hoofdbestuur worden herkozen de aftredende leden, de heeren mr. W. Dicke, te Dordrecht, en dr. H. F. R. Hubrecht, te Amsterdam. In het groepsbestuur werden herkozen de heeren prof. dr. P. J. Blok, te Leiden, Marcellus Emant-s, te '6 Gravenhage, en Th. Nolen, te Rotterdam, en gekozen de 'heer dr. N. Mansvelt, te Amsterdam, tegenover prof. dr. J. Woltjer, die als aftre dende niet herkozen werd. Daarna ihield de heer J. v. d. Eist, van 's Gravenhage, secretaris der vereeniging Onze Vloot, een rede, waarin hij doel en streven dezer vereeniging uiteenzette. Bij het woord van dank door den voor zitter aan den spreker gebracht-, voegt deze enkele opmerkingen. Spr. zou wenschen, dat er een eigen stoomvaartlijn tusschen Zuid-Afrika en Java tot stand kwam. Wel is een commissie benoemd, doch de regee- riugssteun blijft nog uit, hetgeen tenge volge heeft, dat de Ziweden ons weer voor zijn. Aangenomen werd het voorstel-Amster dam om bij te dragen tot het Potgieter-mo nument, door prof. Te Winkel warm ver dedigd. Het groepsbestuur zal het bedrag der bijdrage bepalen. Daarna werd aan de orde gesteld een voorstel van de studentenafdeelin-g te Am sterdam om Coers' Liederkoor, dat door de beoefening van het Nederlandsche lied van zich doet spreken, bij 'het A. N. V. in te lijven zonder financieel bezwaar. De heer Th. Nolen bestreed het voorstel omdat er verschillende zangkoren zijn, die 'het Nederlandseh lied wtillen popularisee- ren. De heer mr. Boers (Utrecht) betwijfelde of Coers' Liederkoor het Nederlandseh lied wel onder het volk brengt. Het koor is daarvoor wel wat aristocratisch. De heer Coers wil de ongerustheid stil len. Het liederkoor wrl opkomen tegen den lammen Jan-Saliegoest, die hier helaas ook heersdht vroolijfkheid). De spreker hield verder een verward betoog, dat nog al eens den lachlust opwekte. Do heer dr. J. B- Schepers (groepsbe stuur) betreurde de manie van den heer Coers om met zijn eigen woorden zijn eigen glazen in te gooien. Hij onderschrijft de verschillende geopperde bezwaren, en zegt- dat Coers' den adel in geld en titels tot- zijn uitvoeringen lokt, maar meer tot het volk in zijne breed e lagen moest gaan. Na nog eenige discussie, waarbij prof. Te Winkel het voorstel levendig had aanbevo len en prof. Blok Let had bestreden, werd het met 77 tegen 38 stemmen verworpen. Omtrent het eerste deel van het voorstel- Haarfem, het bewerken van het platte land, werd besloten, dat de quaeet-ie na der door het groepsbestuur in overleg met de afdeeiingen aal worden onder oogen ge zien. Over het tweede deel van het voorstel, hot bestrijden van het gebruik van bast aardwoorden, werd door den voorzitter op gemerkt, dat het door de afdeeling Haar lem aan/bevolen boekje „De kleine zuiver aar", niet in de leemte voorzien kan, om dat het hem bij onderzoek als beslist onvol- doer !e voorkomt. Besloten werd deze zaak aan te houden. Daarna kwam het voorstel van de afdee ling Alkmaar en omstreken in behandeling. In dit voorstel wordt de wenschelijkheid uitgesproken van meer toenadering tus schen de Noord-Nederlandsche, Belgische en Zuid-Afrikaansche jeugd. Besloten werd de uitkomst af te wachten van de corres pondentie, die door het groepsbestuur met de bovengenoemde groepen wordt gevoerd. Een -huishoudelijk voorstel van de afdee ling Rotterdam wordt tot een volgende ver gadering aangehouden. In verband met de stichting van Nederl an dsohe scholen in het buitenland, stelde de afgevaardigde uit 's Gravenhage voor, in deze stappen bij de regeering te doen. De voorzitter raadt aan, eerst het antwoord van Antwerpen af te wachten, om te zien hoe groot de mogelijk heid is. Uit een mededeeling van de boeken com- mirsie blijkt, dat in 5 jaar gezonden zijn meer dan 100.000 boeken. Naar alle dee- len der wereld werden kisten gezonden, be nevens couranten en tijdschriften. De rap porteur beveelt de propaganda ten zeerste aan. (Door den secretaris werd medege deeld, dat aanwezig waren 22 afdeeiingen, uitbrengend 104 stemmen). Ten slotte werd onder daverend applaus besloten een telegram van gélulcwensdli te zenden aan den heer dr. Brom, directeur van het Nederlandsoh Historisch Instituut te Rome, dat Zaterdag geopend werd. Prijsvraag. De redactie en uit gever van het Studenten-Weekblad hébben het voornemen ter gelegenheid van het 12e Lustrum van het Delftsche Studentencorps twee feestnummers te doen verschijnen het eerste in het begin, het tweede aan het ein de der feest week. Voor leden en oud-leden van het corps wordt nu een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerp van een omslag voor die num mers in zwart en hcogstens twee vlakke kleu ren. Als prijs wordt uitgeloofd een boek- of plaatwerk of eenig ander voorwerp naar keuze van den inzender, ter waarde van f 76. De beoordeeling geschiedt door de redao tie in overleg met den uitgever. De ontwer pen moeten vóór of op 15 Mei bij de redac tie te Delft worden ingezonden en blijven eigendom van het „Studenten Weekblad". Nederlandsche bibliotheek. De Mij. van goede en goedkoope lectuur heeft van mevr. DouwesDekker voor de Nederl. Bibilotheek het recht van uitgaaf aangekocht van Multatuli's fragment- Aleia. De heer H. L. Berckcnhoff gaat voor de W.- B. een monografie schrijven over Beethoven de heer Steenhoff, onder-directeur van het Rijksmuseum., onderneemt de bewerking van. een overzicht onzer Schilderkunst, van de middeleeuwen tot aan de 19e eeurw, dat, rijk geïllustreerd, geleidelijk in de W. B. zal worden opgenomen. Het overzicht van onaa Schilderkunst in de 19e eeuw, door den heer Plasschaert hoopt de directie, eveneens ruim geïllustreerd, in den volgenden, den 4d'en jaargang te kunnen publiceeren. Het zilveren jubileum van de P a 1 e i s-G a! e r ijDe Amsterdamsohö Galerijvereeniging wenscht-, in samenwerking met de Amsterdamsche Galerij Maatschap pij, het feit van het 2o-jarig bestaan der Galerij, op 26 Mei e. k., feestelijk te ber denken door middel van versiering en illu minatie. Er heeft zich bereids een feest commissie gevormd. Trekvogels. Men meldt van Ter schelling aan de Leeuw. Ort. Het is thans weder de trektijd van de vogels. Nu niet, zooals verledeu herfst, na-ar het zuiden, maia-r omgekeerd naar hunne broedplaatsen in het noorden. We waren een paar avonden weder getuige van hetzelfde tooneel bij den Brandaris als eenige maan den geleden. Honderden, ja duizenden vo gels, verblind door het sterke electriscbe licht of aangetrokken daardoo., zijn weder omgekomen. Het waren hoofdzakelijk kievi ten, scholeksters, tureluurs, pluvieren, ver schillende stram dloopers, lijsrers, enkele kraaien en meeuwen, snippen, maar hoofd zakelijk spreeuwen. Zeker niet ten voordeel e van den vogelstand. De scheurende Beurs. Niet tegenstaande het enorme stutten en verbou wen der beurs te Amsterdam is opnieuw iri den rechterhoek van d© Groota Koopmans beurs een groote scheur in een der bogen ontstaan. De vlakken aan beide zijden van de scheur verschillen enkele nrdlimoterB eö het is noodig geoordeeld, een nieuwe stut onder den boog te plaatsen. Destelling Amsterdam Door landeigenaars in den Riekerpolder onder Sloten, van wie gronden moeten worden ont eigend voor de watervoorziening der stol ling Amsterdam, zijn bezwaren tegen die onteigening bij de daartoe aangewezen oom missie uit Gedep Staten ingediend, op grond, dat volgens deskundigen hun eigep welputten minder on later wellicht geheeJ geen water meer zullen geven. O. H. Ct. Ter navolging. De burgemeester der gemeente Kampen is er tce overgegaan het voetbalspel op straat in de gehecle kom to verbieden. „Het waa te voorzien

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2