JU". S95. Tweede blad. tt"* Jaargang. Zaterdag 4 April 1908. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummers..- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Adverlentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij do Uitgevers in to zenden. Uitgevers: VALKHOFF C". Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRUS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel moer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeolige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnoment. Eono circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kameroverzicht Tweede Kamer. Aan de or^e was Vrijdag de behaude ling van de V isscherijwet, hoofdzakelijk strekkende tot het brengen van verbetenug van de wettelijke bescherming van de zoet- watorvisscherij, in liet belang van den vischstand. De heer Regout juichte het ontwen toe, omdat de visscherij wordt losgemaakt van de verouderde jacht- en visscherij wet. 'fc Allervoornaamste voordeel, dat Spr. van het ontwe" verwachtte, was verbetering van den vischstand. Ter bereiking van dit doe-' gaf spr. nog verschillende wenken. De heer Re ij ue was meer ingenomen met heb gewijzigde ontwerp ca» met bet oorspronkelijkebij adviseerde, in tegen stelling van den beer Regout, om niet te veel over to laten aan de uitvoerende macht. Hij klaagde op verschillende punten over onvolledigheid en onregelmatigheid van de voorgedragen regeling, dit laatste onder meer ten opzichte van het hengelen in 'e binnen- en buitenwateren. Spreker wenschte voorts, om een einde te maken aan vernie ling te land en te water, vooral tengevolge va:i het schakelen, in do omstreken van grooto plaatsen een bepaling, dat slechts op bepaalden afstand van den walkant met net-ten mag worden "evisoht. De heer Duvmaer van Twist ver heugde zich ook over het ontwerp, maar had ©veneens verschillende bedenkingen. Hij oordeelde, dat indien niet tevens maatrege len genomen worden tegen vervuiling van liet vischwater, de voorgestelde regeling weinig zal bijdragen tot verbetering van den vischstand behoort in het belang van de kustvisscherij de schelpenvisscherij gere geld te worden. De heer T y d m a n, de tegenwoordige toestand schetsende, betoogde, dat door het uitmoorden eu vervuilen van onze binnen wateren, een stuk nationaal vermogen te loor gaat. Gelukkig wint nu bii on: het besef veld om aan de bestaande bandeloos heid een einde to makenzelfs al was de oppervlakte van onze vischwateren minder groot als het geva' is, dan nog zijn er vol-' doende motieven voor de Overheid, om zorg te dragen voor do instandhouding van een behoorlijken vischstand, aangezien het hier betreft een algemeen belang. Ouder meer door aanhalingen uit het adres van den Nationalen Hengclaarsbond, stelde spreker in hét licht, dat de visschers gaandeweg ten onrechte vrijheden zijn gaan beschouwen als verkregen rechten De nieuwe regeling wacht een moeilijke taakzij zal moeten ingaan tegen de be staande denkbeelden en toch tevens niet te veel duizenden in hun genoegen voor het hoofd stooteu. Ten deele beschouwde spre ker het ontwerp niet ongelukkig ia dit op zicht; echter alles zal afhangen hoe de al- gemeene bestuursmaatregelen er. zullen uit- *ien. Hij adviseerde de Regeeriug niet te veel te willen regelen en zich bij het maken der regelingen niet te zeer te laten leiden door boroepsvisschers, bij wie in den regel eigenbelang op den voorgrond staat. De heer Bos achtte solierper maatrege len om do vischteelt te- bevorderen juist,, mits rekening gehouden werd in de toe komst ineb> de waarde van eigendom Ook Spr. acht het vraagstuk der waterverontreiniging van veel belang voor de visscherij. De bin nenwateren zijn open riolen geworden, waar in de visch sterft, en zoo spoedig mogelijk moet aan die waterverontreiniging een ein de komen. In navolging van Amerika adviseert spr. tot het instellen van een onderzoek op deze qua-estio op practisoh economische wijze op te lossen. Nog een enkel woord wijdde Spr. aan de visscherii-genootschappen, gelijk die in Duitschlaud en Oostenrijk bestaan. Met dwang zal men in ons land weinig beginnen, maar van vrijwillige genootschappen ver wacht hij veel heil voor de vischteelt. De Min. van Landbouw, H. en N. (de heer Talma) heeft niet zonder aarzeling de verdediging van dit ontwerp op zich geno- mou, omdat de materie zoo uiterst moeie- lijk is. Lr is hier eigen.ijk nog geen basis, waar op mou kan voortbouwen Geklaagd werd dat zoo weinig geregeld wordt in deze wet, maai is dat een nadeel. Als er meer geregeld werd zou de Minister dit ontwerp niet kunnen verdedigen. De Minister durfde de wet niet langer uit te stellen, nu de zaak parlemen tair rijp was. Jaren en jareu lang is er op deze wet aangedrongen. Van 1887 af. Bij den algemeenen maatregel zal de regeering zich natuurlijk voorzien van wetenschappelijke toelichting, maar de Regeeriug bewondert evenmin deze manier van wetten maken. Maar is hier geen normaal geval. Het gaat hier om te voldoen aan een algemeenen aan drang, om van Staatswege iets te doen voor de visscherij. De waterverontreiniging is zeker een be langrijke quaeetie, die bij de Hinderwet aal Worden geregeld. Naast de wijziging van de Hinderwet staat raadpleging van praotisohe JgaüAen uit de industrie, waarvan gebruik gemaakt wordt ter voorlichting van de Re geering bij de oplossing van het vraagBt.uk der watervervuiling. De minister hoopt dat de Kamer dit ont werp zal behandelen met de bedoeling het aangenomen te krijgen, de hoofdpunten niet zal aantasten en wel in het oog zal houden, dat het er hier om gaat eeuige meerdere bescherming der visscherij te krijgen. Na ampele discussie werden de algemeen© beraadslagingen gesloten en begonnen met artikel 1 (zeevisscherij en wat de wet daar onder vestaat). Woensdag 8 April zal na de pauze eind stemming over de Boterwet en de Consigna tiekas eu vervolgens opening der beraadsla ging over een aantal wetsontwerpen van kleinen omvang en een reeks oonclusiën op inlichtingen. Daar de Voorzitten hot wenschelijk acht de viaseherijwet tet en met het kuilnet af te doen voor het Pa-asolrreces, behoudt hij zich voor zoo noodig een voorstel te doen om ook de volgende week Zaterdag te vergaderen Berichten. Nederl. Bond voor Liohamelijko opvoeding. Onder leiding van den heer W. F. H. Bischoff van Heemskerck, luitenant-kolo nel van den staf der infanterie, werd gis terenmiddag in het Zuid-Hollandsch Koffie huis te 's Gravenhage de constitueerende vergadering gehouden van den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Behalve de leden van het voorloopig hoofdbestuur wa ren aanwezig onderscheidene subalterne en hoofdofficieren en eenige bekende perso nen op het gebied van sport- en openlucht spel. In zijn openingsrede schetste de voor zitter de voorgeschiedenis van den nieuw op te richten Bond. Na de militaire sportfeesten, die in Oc tober 1907 te Breda gehouden werden, ver- eenigden zich eenige officieren en burgers om een blijvende organisatie te vormen, die, gesteund door de autoriteiten, voortaan ge regeld de militaire wedstrijden zou orgaui seeren en in het algemeen aan de lichame lijke opvoeding van het Nederlandsche volk dienstbaar zou worden gemaakt. Aanvanke lijk had men het voornemen een zuiver mili tairen boud op te richten, later trad echter het algemeene beginselmedewerken aan de lichamelijke opvoeding van het geheele volk, op den voorgrond en besloot men daarom in de concept-statuten niet meer te spreken van militairen bond, doch van Ne- derlaiidschen boud, om, in de eerste plaats in het leger, mede te werken aan verbete ring van de volksgezondheid en daarnaast de lichamelijke opvoeding dienstbaar te ma ken aan de tucht. Voor het lidmaatschap hadden zich reeds opgegeven 232 leden, ge zamenlijk jaarlijksche bijdrage f 469, en 30 begunstigers tegen f 430, aan giften was reeds ontvangen f 785, terwijl door belang stellenden een renteloos voorschot was ver strekt van f 7250. Daarna werden aan de orde gesteld de oouoept-atatuten, in druk aan alle leden toe gezonden. Op de vraag van den voorzitter, of een der aanwezigen soms bezwaren had tegen de ontworpen statuten, werden door den lieer Moorman punten ter sprake ge bracht In de eerste plaats wenschte hij 'liet recht om in dé algemeene vergadering het woord te. voeren, niet alleen toe te ken nen aan afgevaardigden van gewesten eu af- deelingen, begunstigers en eereleden, maar ook aan de gewone leden. Na eenige be spreking bleek, dat het voorloopig hoofdbe stuur dat eigenlijk ook bedoeld had, maar door een onnauwkeurige redactie het in de statuten niet had lateu uitkomen. Een langdurig debat ontspon zich daarna over het voorstel van den heer Moorman, om uit het concept te lichten de bepaling, dat de meerderheid van het hoofdbestuur zou moeten bestaan uit officieren en oud officieren. Naar Spr.'s meeuing had het voorloopig hoofdbestuur zeer terecht het aanvankelijk doel van een zuiver militairen bond laten varen, om zich een breeder doel, de bevordering van de lichamelijke opvoe ding van het geheele volk, voor cogen te stellen. Deze boud mocht niet worden een militaire, maar een nationale. Waar men evenwel openlijk het militaire cachet aan den bond had ontnomen, mocht men het echter niet langs een achterdeur weer bin nenhalen door de bepaling, dat de meerder heid van het hoofdbestuur moest bestaan uit officieren. Spr. zette in den breede uit een, waarom deze bepaling onnoodig en ou- wer-chelijk was, vooral waar door burger bonden en vereenigiugen reeds zooveel voor de lichamelijke opvoeding van ros volk waa tot stand gebracht. Overste Bischofi van Heemskerck verde digde het concept namens het voorloopig hoofdbeetuur. Hij was het met den vorigen spreker eens, dat het algemeene doel in art 3 van de concept-statiften genoemd, niet specifiek militair was, maar voor het geheele volk van belang. Dat doel zou men in zijn geheelen omvang eerst later kunnen najagen en zich voorloopig moeiten bepalen tot de militaire sportfeesten en de propaganda voor sport, openluchtspel, enz. in het leger, tor wijl het ook voor later, met het oog op on derhandelingen niet de autoriteiten weueche lijk was, dat de meerderheid uit officieren zou bestaan en speciaal de voorzitter een hoofdofficier zou zijn. De heer Moorman replioeerde, dat het hoofdbestuur al had men in den naam van den bond het woord „militaire" latei vervallen voorloopig dus toch geen andor doel had dan in het leger werkzaam te zijn Maar dan moest men dat ook ronduit ver klaren en in de statuten als hoofddoel op den voorgrond stellen. Zooals heb nu was, werd de lading niet door de vlag gedekt. Hij bleef het echter wensoholijk achten zich niet tot militairen te bepalen, maar de lichamelijke opvoeding in algemeenen zin als doel te stellen Hij stelde daarna voor in art. 14 de bepaling omtrent het aantal officieren in het hoofdbestuur te laten ver vallen. Wildo mei» dat niet, dan moest ook in art. 3 uit druk Wijk worden veniuid» dat de Bond in militaire richting werkzaam zou zijn. De heer Scliaepman, subst.-officier van justitie te Arnhem, en de heer Piera sloten zich namens de Arnhemsche en Dc-rdtsclv bonden voor lichamelijke opvoeding aan bij den vorigen spreker, terwijl de Ie lu.tenan der artillerie Boeree het standpunt van het hoofdbestuur nader verdedigde. De voorzitter bracht nu in stemming de vraag of de bestreden artikelen 3 en 14 zou den worden gewijzigd, welke door de meer derheid der vergadering bevestigend werd beantwoord. Het voorloopig hoofdbestuur ging vervol gens eenige oogenblikken en comité waarna het voorstelde art. 3 te doen luiden-. ,,De Bond stelt zich ten doel met behulp van het leger de lichamelijke opvoeding van het volk in al zijn lagen te helpen bevorderen" eu voorts in art. 14 te bepalen, dat niet de meerderheid, doch de helft van hst hoofd bestuur uit officieren en oud-officiereu zou moeten bestaan. Nadat op voorstel van mr, Dijckmeester in art. 3 voor de gespatieer de woorden liet woord „ook" te voegen, werden de aldu3 gewijzigde artikelen en daarna de geheele statuten zonder hoofde lijk© stemming aangenomen. Vervolgens werden benoemd tot eereleden van den Bond de heeren A. Kool, luitenant- generaal, commandant van het veldleger; J. T. Cremer, oud-minister van koloniënmr. A. E. H. Goekoop, F. W. baron vnn Tuijll van Serooskerken en J. H. Makkink, luite nant-kolonel der infanterie. Voorts werdon op voordracht van het voorloopig hoofdbe stuur tot leden van het hoofdbestuur be noemd de heeren W- F. H. Bischoff van Heemskerck, luit-kol. van den staf der inf..; A Dudok van Heel, le luit. der grenadiers; H. Bierman, le luit. 'bij de Normaal Schiet school W. J. van Hoytema, le luit. der hu zaren; T. J. C. A. Bode, le luit. der jagers; M. ridder van Bappard, le luit. der artil lerie; W. J. H. Muiier,, particulier; K. D Punt, kolonel der art.; A. van Hoboken van Hoedekenskerke, particulier; dr. M. Meijerg, arts, en H. Boetee, le luit. der veld-art terwijl voor de twaalfde plaats een der iu- specteurs van het onderwijs zal wordeu uit- genoodigd. Nadat de voorzitter nog had medegedee'd, dat de militaire sportfeesten dit jaar in Oc tober zullen plaats hebben te 's Gravenhage, op een welwillend door den heer Goekoop ter beschikking gesteld gedeelte van het Park Zox «'-vliet, aan de- Stadhouder slaan* werd du vergadering gesloteD. Ned. Vereeniging voor luchtvaart. Voor het einde van het vorige jaar opgerichte Nederlandsche Ver eeniging voor Luchtvaart sprak gisteren avond in Pulchri Studio de bekende Duit- sche aeronaut dr. Kurt Wegener, -tie heden van uit het park Zorgvliet met zijn ballon zal opstijgen, over „Luchtvaart-ervarin gen". Voor de pauze gaf de spreker een be schouw iug over de beteekenis der luchtvaart voor de meteorologie door de voor- en na doelen van do verschillende methodes van onderzoek der hoogore luchtlagen te bespre ken en den voorsprong dien opso jgiugen met bemande ballons daarop hebben, aan te toonen. Zoo behandelde hij achtereenvol gens ..e waarnemingen op de toppen van bergon en die met behulp van voegers of kleine gummiballons met zelfregistreerend© toestellen en wees hij vervojgens op de groot© voordeden, dat met een bemande ballon de verschillende luchtlagen over groot© uitgestrektheid worden waargeno men, dat men een beter overzicht over de toestanden, welke in de lucht heerscheu, krijgt en dat, omdat de pleizierreizigers wordeu meegenomen, de belangstelling van het publiek gewekt en bet verkrijgen der noodige financieel© middelen gemakl dijk gemaakt wordt. Na de pauze gaf dr. Wegener in ziju rijk met lichtl eelden geïllustreerde rede eerst een beschrijving van de inrichting eener moderne vrije ballon en daarna van de verschillende wijzen van landen. Vervol gens vertelde hij van de verschillende na tuurtafereel©!!, welke vanuit een ballon kunnen worden waargenomen en beschreef hii een 56 uren lange reis door hem in ge zelschap van zijn broeder gemaakt, om te eindigen met te wijzen on de dringende noodzakelijkheid om luchtschippers i© vor men. Gebrek daaraan hoeft- alle Engelse pogingen op aeronautisch gebied doen mis lukken en men moet niet wachten tot an deren de noodige uitvindingen hebben ge daan wie op dit gebied stilstaat blijft ach ter. Na afloop der lezing dankte de voor i er, kolonel C. J. Snijders, den spreker voor zi«n belangrijke rede en de aanwezigen, waar onder een vertegenwoordiger van 'en minis ter van Oorlog, den commissaris der Ko ningin en vele leden der Staten-Generaal en van den Haagschen gemeenteraad, "oor hun tegen woordigneid De Nederlandsche Vereeniging voor de Luchtvaart heeft verzocht voor de door haar te houden ballonopstijgingen telkens 'ongeveer 800 M3. gas te mogen ontvangen tegen verminderden prijs. Het tarief laat achter geen gaslevering tegen lageren prijs toe en daarom stellen B. en W. van 's Gra venhage den gemeenteraad voor wegens het belang, voor de gemeente, dat bedoelde proefnemingen hier worden gehouden en op grond dat de vereeniging geen geldelijk, doch een wetenschappelijk, doel beoogt een subsidie van ten hoogste f 100 beschikbaar te stellen, teneinde in dier voege aan bet verzoek te voldoen. Boekbeoordeeling. De firma Va-lkhoff en Co. te Amersfoort, beeft uitgegeven de derde druk van „Pier res Précieuses et Pierres Fine©", bewerkt door den heer P. Valkhof f, leeraar aan het gymnasium te Zwolle. Uit het feit, dat de groot© oplage van den tweeden druk binnen enkele jaren geheel uitverkocht was, mag wel worden opgemaakt, dat -de bloemlezing in haar nieuwen vorm in den smaak is geval len van velen. De inhoud van den derden druk bestaat uit een groot aantal hoofdstukken van vier bekende romans Eugenie Grandet", „Le capitaine Fra-casee", „Les frères Zemga-u- no" en „Le crime de Sylveetre Bonnard"), onderling verbonden door resume's van de weggelaten gedeelten, zoodafc de lezer zicli een goed denkbeeld kan vormen van 't ge heele boek; een aantal losse verhalen, die op zich zelf een geheel vormen („Les Aven- tures du dernier Abenoerage", „Laurette", „L'affaire Crainquebille") enz.; fragmen ten, uitgebreid genoeg om een voldoenden indruk te geven van 't werk waaraan ae ont leend zijn. Nog ontvingen we van deze uitgeversfir ma de deeltjes 3, 4 en 5 van de „Bibliothè- que Valkhof al.Eugénie Grandet", van Hon oré de Balzac, pages chodsies door P. Valk'koff; het beroemde „Tartaria de Ta- rascon" van Alphonse Daudet, van noten voorzien door M. H. P. J. Horbach en liet bekende schoolboek „La Roche aux Mouet- tes", van Jules Sandea-u, van noten voor zien door I. M. J. Hoog. Premieuitgave der Vereeniging tot bevordering van beeldende kunsten. Een album met zes reproducties naar schilderijen van groote meesters uit de verzameling van J. C. J. Drucker, met korte biografie der •schilders. De vereeniging telt plan. zee duizend I-eden, het lidmaatschap kost f 5. •Die als lid toetreedt, bevordert ©en natio naal belang en verschaft zich een mooie kunstco'lectie. Secretaris der vereeniging, die onder beheer staat van hot bestuur der maatschappij „Arti et Amicitiae" te Am sterdam, is de heer A. F. x.oicher, bij wien men zich, evenals bij de plaatselijke oor respondenten, als lid kan aanmelden. Hot Modernisme in de RK Kerk, door Jo6. van Veen, g.wezen r.-k. priester (met portret van den schrijver), udtg. P. Dzn. Veen, te Amersfoort. Hoe het- modernisme, een fractie katho lieken, die liet kerkgeloof met de weten schap en de wijsheid willen verzoenen, zich verhoudt tot de kerk, wat het op ziclizelf en wat het ondanks zichzelf is, wordt hier in weinige bladzijden uiteengezet. Het modernisme, dat vordert, dat de kerk een gezonde houding :al aannemen tegenover den vooruitgang, best-at voor een groot deel uit resultaten van de protestantsche incderne theologie. Die er meer van weten wil, kan niet betor doen dan dit a? duide lijkheid niet te wcnschen overlatend, met gleed van overtuiging gcschreveu betoog te leeen. Het verdient gelezen to worden door oatholiekou en protestanten. Een heilig Leerstuk, no. 2 van de Lotus Serie, uitg. Hollandia Drukkerij Baara. Het tweede der theosofische hand book jee, niet gceohreven om strijd uit te lokken, waarin gehandeld wordt over de zovonvoudigheid in de natuur, het lagere viertal, hot hoogere drietal en ie godde lijke magie. Dit tweetal boekjes wordt nog gevolgd door acht andere, waarvan de titels belangrijk genoeg zijn om ook den inhoud te willen hennen eu daarmee een blik to krijgen op wat de theosofie is en bedoelt Feit of Fictie, beschouwing over de beteekenis van het heiisfeiit voor de Chris telijk© religie, door dr. H. Visscher, ho«~- leeraar te Utrecht, uitg. als boven. - In dit achtste nr. van de tweede serie van „Levensvragen" betoogt de schrijver, dat men de zoogenaamde heilsfeiten niet van secundaire beteekenis kan maken, zonder daarbij het. wezen der christelijke religie om te smeiteu in eene filosofie. Men loze co oordeele Engelsche ziekte, door dr. M. v. d Stempel, uitg. La Rivière en Voorhoeve, te Zwolle, no. 10 van de Homoeopathascho Bibliotheek. De aard, oorzaken, verschijn selen, verloop en behandeling van Rha-olutis worden hier beschreven. Een boekje dat do belangstelling verdient van medici zoowel als leeken. Geschiedenis der Staatsrege ling, overzicht voor H. B. scholen. Gym nasia, enz., door T. Pluim, uitg. P. Noord- hoff, te Groningen. Het voorbericht op dit bock geeft te recht aan hoe de geschiedenis onzer Staatsregeling van heel wat meer waarde eu beteekenis is dan de geschiedenis der veld en zeeslagen. De inhoud gaat terug tot het ontstaan der leonstaten, de eigenlijke kie men van den Noderlandschen Staat. Voor school en zelfstudie een rmbevelen9waard boek. Vanity Fair, a novel without a Lero, by W. M. Thackeray, no. II van de serie English Classics, uitgegeven en met aanteekeniin-gen voorzieu door J. F. Be use bij Noordhof f to Groningen (met portret van den schrijver). Met Vanity Fair beeft de schrijver zijn naam gemaakt als nevel-» list. Restantenboek, bevattende opgaaf van uitgelote seriën van 60 premie'.eeuin- gen, bijgewerkt tot 31 Doe. 1907. Van dit praotisah boekje -crsckeen j firma Noord- hoff, te Groningen, den twee en tw<nt-ig- sten j.argang. Wie weet of deze en gene, die het boekje ter hand neemt, niet tot de ontdekking komt, dart hij rijker is dan hij denkt Erzahlungon und Plaude- reien van Otto Ernst, met aanteekenin- gen enz. voorzien door J. W. Kuiper, uitg. alsboven. Een boekje onderhoudende lec tuur van den optimistischeu schrijver Otta Ernst-; fragmenten uit Asmus Semper" ziju in dit- bundeltje mede opgenomen, behalv© dit, zijn de hier bijeengebrachte stukken genomen uit zijn humoristische causcriën.. Otto Ernst Schmidt verdient de kennisma- king. Tijdschriften. Dé Vrouw en haar Huis, geïïl. maandschrift, onder red. van El. M. Roggt en R. W. do Vries, uitg. V. Holkema eu Warendorf, Amsterdam. Het April-nr. bevat o.a. als kort hoofdart. „Lentejubel" doo* A C. Bc-1 Denys, dan stukken over „D« Wieg", „de Wet op de Arbeidsovereen komst", een aardige herinnering uit de dienstboden wereld van vroeger door Ter Gauw, een art. over reformkleeding, kinder- boetsee:werk en voorts de gewone rubrie ken. Voor onze dames een onderhoudend tijdsohriti, rijk aan afwisseling van inhoud eu goed geredigeerd. Tijdschrift voor Geschiede nis, Land- en Volkenkunde, onder red. van dr. M. G. do Boer on R. Soliui- ling, uitg P. Noordhoff, t© Groningen. D© eerst© afl. van den 23sten jrg. bevat be langrijke bijdragen over „Een dochter dei Stuarts" door S. Kalff, „De uittocht dei Hebreen" door Briinner, „De Prins van Oranje te Quatre Bras" door P. J. d« Bruine (de Red. teekent bij dit laatste stuk aan, dat zij op gansch ander standpunt staat dan de schrijver, maar het art. ©en- plaats gaf ook omdat deze zich zoo scherp- uitlaat over de gewone voorstolling dor fei ten, o.a bij het onderwijs). Dan zijn be langrijk do mededeelingen op historisch zoo wel als die op geografisch gebied. E©» leerzaam tijdschrift, degeli'k van inhoud.. Het Leven, aig. geïll. weekbl., red- N. H. Wolf, uitg. Sahwartz en Co., Am sterdam. De laatstverschenen afl. hooft al» kunstbijla-gio Va.» Mastenbroek s „Rijnha ven te Rotterdam". Van den inhoud noeut ik „Generaal Booth in Nederland" met portret, ©cn zaakrijk art. over Stratenna men en bijnamen van Oud-Amsterdam.. Voorts Brazilië in Woor l en Beeld en eeir geïll. ait. over Medemblik de kleinste eu- cok de oudste der zoogenaamde doode ste den aan do Zuiderzee. Eindelijk een stukje- over den nieuwsten sport „bedelen voor do armen" met kiekjes van bedelende damea- op straat. Een gezellig weekblad I Buit© n leve n, het bekende week blad voor huis en hof, onder red. van K. Siderius en uitgegeven bij M. Olivior, te Amsterdam. Lectuur waar ieder zijn winst meê kan doen, die grooter of kleiner tuin heeft, en bovendien wekelijks oen premie in den vorm van een pakje zaad voor moes- of bloementuin. Boekberichten, uitg. Brusse, te Rotterdam. Het Maartnummer heeft als- inhoud: Dr. K. de Raaf ,,Ala»tor", Boek beschrijving, Nieuwsberichten, Boekenlijst, Beoorde dingen. Boekenvrienden zullen ook. uit dit blaadje nog wel wat weten te haleo, F. W. DRIJVER.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1