KOLONIËN. BINNENLAND. bevloeiingswerkendie in aanleg zijn. der gelijke tegenslagen, althans voor liet ver volg te kunnen voorkomen. OOST-INDIE De Sultan van Siak. Omtrent, den Sultan van Siak, wiens overlijden wij meldden, deelt het N. v. d. D- het volgende mede: Toen hij, do toenmalige Tongkoe Ngah, tot het gezag werd geroepen, werd daarmede een einde gemaakt aan een .langdurige ver wikkeling over de troonsopvolging, waarbij verschillende pretendenten tegen elkander kuipten en aanleiding tot onlusten gaven. Dc twee oudste zoons van den vorigen Sul tan werden ten slotte verbannen, de jong ste, Tongkoe Ngah, zoon oener andere, Ara bische moeder, tot Sultan verheven. Die keus was in overeenstemming met de wen- schen van de bevolking en van het Indische gouvernement. De verwachtingen welke men van Sultan Hasjim koesterde kerft hij nooit beschaamd. In ove+log met het Nederland- sche bestuur heeft hij zich gewijd aan de op beuring van handel en nijverheid in zijn land, waartoe hij zich veel moeite heeft ge geven De thans overleden Sultan is hier te lande in aangename herinnering gebleven, sedert zijn reis naar Nederland in het jaar der in huldiging. Hij toonde zich een man van be schaafde en aangename vormen, met een in nemend uiterlijk. Zijn breed© figuur en zijn levendige gelaatsuitdrukking deden meer denken aan een Arabier dan aan een Ma- leier. De Sultan, die trouwens niet zonder reden het praedivaat „Sjarif" voerde, was trotach op zijn afstamming van den profeet Mohammed. Ook dit droeg bij tot den eer bied, dien hij den inlanders inboezemde. De Sultan was bij zijn reis in 1898 ver gezeld door den gopens. assistent-resident G. A. Schouten, met wien hij vele bezoeken bracht aan industrieel© en andere inrichtin gen. Als huldeblijk aan H. M. de Koningin bij Hare troonsbestijging bood de Sultan haar een vorstelijk geschenk, bestaande uit een grooten olifantstand, met gedreven zil ver gemonteerd en geplaatst op een versierd voetstuk Met de Prinsen van Koetri en den broe der van den Soeeoehoenan van Soerakarta heeft de Sultan van Siak, als de hoogste in rang eerst te paard en voor het grootste gedeelte te voet den plechtigen intocht van H. M. de Koningin te Amsterdam mede gemaakt en eveneens herft hij een eereplaats ingenomen bij den troon ter gelegenheid van de inhuldiging in de Nieuwe Kerk. Men zal zich herinneren, dat de Sultan, evenals andere „zelfbesturende" vorsten in de residentie Oostkust van Sumatra aanvan kelijk bezwaren inbracht tegen het ondertee kenen van het vernieuwde contract met het ■Ned--Indisch gouvernement. Ten slotte zijn echter die bezwaren overwonnen. De Ruyter-foads. In Irdië zijn do statuten van deze vereeniging goedgekeurd. Zij stelt zich ton doel steun te verleenen aan Europeesche jongelieden, behoorende tot de NederJ&ndsch Oo9t-Indische maat schappij. die zich in Nederland wenschen te bekwamen voor do betrekking van stuur- m...i bij de koopvaardij of de gouverne- ments-marine. De inkomsten van de vereeniging be staan uit - 1. het batig saldo, verkregen uit de gel den overgehouden van de op 22, 23 en 24 Maart te Soerabaja gehouden De Ruyter- feesten, ten bedrage van pl.m. f 5400 2. giften van donateurs; 3 contributie der leden; 4. giften van begunstiging; 5. schenkingen en legaten6. opbrengst van loterijen; 7. an lero inkomsten. De vereeniging heeft nog grooten steun noodig. wil zij aan haar doel beantwoor den. Het Atjeh-enderzoek. Uit zeer vertrouwbare bron schrijft dc „Avp." vernemen wij thans, dat het onderzoek van gouv.-gen. Van Heutsz in Atjeh zelf voor dezen diep-teleurstellend is geweest vooral door zijn onoordeelkundig, doorgevoerd boetestelsel heeft gouverneur Van D aaien tal van goedgezinde hoofden tot vijanden gemaakt. Hoogstwaarschijnlijk treedt gen. Van Daalen dan ook af can te worden vervangen door overste Swart, den tegenwoordigen gouverneur van Celebes en onderhoorigheden. De wielrijders op Atjeh. Men leest ii de Javabode: Zou wat, die fietsers hier", zeiden de bivakcom mandanten, „wat moeten wij er mee b.j ginnen Ze zijn gebonden aan mooie wegen en goede bruggen en die hebben we hier nu niet zoo heel vee!" „Bij mij gaan de fietsen op stal zei de commandant van Bireuën, „en zuilen de heeren moeten loopen". Maar het kwam anders uit. Daags na aankomst te Bireuën toonden de wielrijders dat zij nu niet wat men noemt een „mooien weg" noo dig haddenhelling op, helling af. overal doorheen. Langs de trambaan zal het wel niet gaan, was gezegd, maar mis hoor, dwarsliggers en lossen grindballast ten spijt, ging het in vlotten gang langs de baan, bij de bruggen vlug af- en weer opspringende. Dat viel moe. Naar Toupin Blaug Mane, de eerste post aan den Ga joe-weg, gaan, wat vroeger een warme wandeling was, is nu een peulschil. Er is slechts één „maar" bij. Bireuen's omgeving is oen land van klewang- aanvallen Hoe zullen do wielrijders zich houden als zij door een overmachtige bende met de blanke wapens worden besprongen. Ook in Pidië zijn de wielrijders op hun plaats. Langs tal van wegen kunnen zij zich naar bijna elk punt in de vallei begeven. Hield de civiele gezaghebber te Sigli vroe ger geen rijpaard, omdat hij, op tournee gaande, toch zou aangewezen zijn op de snelheid zijner dekking, d. i. stap, nu kan hij zijn kampongs in sneller gang dan draf bereiken. Even naar Loeëng Pcetoe, do standplaats der wielrijders in Pidië. getele foneerd en den volgenden morgen 6taat een groep wielrijders voor zijn woning. WEST-INDIE. St. Martin. Het IIbid. ontleent aan de „Vrijmoedige" het volgende, diat den 13en Maart 1.1. om trent den orkaan, dlie St. Martin bezocht-, aan dat blad werd geschreven „In den avond van den 7en decor kwam er een hevig on weder op, dat gedurende don nacht in een feilen orkaan veranderde. Nie mand verwachtte zulk een weer. Eerst be gon de wind uit eene Noordwestelijke rich ting te waaien. Omstreeks middernacht ver anderde hij van richting en ging uit het Noordoosten blazen. Kort daarop deed eon vreeeelijko orkaan zich gelden. In den mor gen van den 8en d. a. v. zag ons stedeke er treurig uit. Af de omheiningen waren neer- gewaaid, vele groote boonion ontworteld en verscheidene gebouwtjes met den grond ge lijk gemaakt. In de buitendistricten hebben tal van hutten zwaar geleden. Hot seintoe- stel op hot Fort Amsterdam word bescha digd. Do zoo was zeer onstuimig. Ter reode lag slechts eene Nederlaudsche bark, met eene lading van 111 zakken katoen, ton an kor Zij is gelukkig door den orkaan ge spaard. In de haven van het' naburige eiland St. Kitts is het evenwel erg geweest. Zes- en-twin tig vaartuigen zijn er vergaan, waar onder ook de Nederlandsche mailboot. Swan Hilda. Hare gezagvoerder, kapitein Smith, is verdronken. Op de reede van Anguilla zijn zeven schepen gestrand. In de stad Basse terre hebben vele huizon zwaar geleden. Op St. Eustatius zdjn vele huizen omgewaaid, boomen ontworteld, lantaarns stuik geslagen, de molen zwaar beschadigd enz. en zijn de ter reede liggende vaartuigen schier allen te pletter geslagen. Drie daarvan dreven weg, doch werden in St. Thomas en St. Bart ge vonden. Op Saba zijn door den orkaan niet alleen huizen neergeslagen, boomen ontworteld enz. maar bovendien groote schade aan de veld gewassen toegebracht. Deze orkaan heeft ons zeer verraderlijk behandeld. In dit jaargetijde is hij een on gewone bezoeker. De wereld schijnt onderst boven te staan P' De Staatscourant van Zaterdag 11 April bevat o.m. de volgende Kon. beslui ten overgeplaatst bij het Indische leger de le luitenant E F. W. C. Staudenmaijer van het 7e reg. inf. en bij het 7e reg. inf. de le luitenant F. G. de Veer, van het Indische leger; benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse G. J. E. Ruijscli tot vertegenwoordiger op het congres voor a f k ooi i n o» i 11 dustr ieën te Parijs prof. H. Ka- merlingh Onnes, hoogleeraar te Leiden, F. 1 öhnis. iandbouw-inspecteur te Den Haag, C. F. Vattier Kraane, directeur van het Vriezenveem te Amsterdam; J. Botteman- ue, directeur der visschershaven te IJmui- den, S. Haagsina, hoofdingenieur bij de Staatsspoorw-egmaatechappij te Utrecht, J. Rocssingh van Iterson, lid van den Raad van administratie der H. IJ. S. M. toegelaten tot u; toefen ing der voeartse nijikunst L. Th. A. Steding. te Bussum op verzoek eervol ontslagen mr. Th Heemskerk als secretaris van den Raad van Tucht op de koopvaardij, zullende de secre taris-vacature voorloopig niet worden ver vuld - eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Bercep voor de vermogens belasting te Utrecht, met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten en is tot die betrekking, met ingang van de zelfde dagteekening, benoemd de heer mr. J. J. Kuipers, kantonrechter te Utrecht, aan den heer jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, te Maarsbergen. H. M. de Koningin-Moeder zal, ter gelegenheid van het verblijf van H. M. de Koningin te Amsterdam, in het Koninklijk Paleis aldaar vertoeven van 's namiddags 22 April tot 's namiddags 24 April. Naar aanleiding van de uit het bui tenland gekomen genie' ten, dat de graaf De Sélir. sedert 12 jaren gez-.nt van Portu gal te 's Gravenhage, verplaatst zou wor den, vet neemt men, dat er inderdaad ern stig sprake is van zijne 'bestemming tot ge zant te Rio de Janeiro bij de Braziliaansclie Staten, maar dat de definitieve benoeming wacht op de verandering in het diploma tieke personeel, welke na afloop der parle mentaire verkiezingen in Portugal vastge steld zal worden. Het Vaderland heeft, naar aanleiding van het bericht van het „Centrum", vol gens hetwelk er een enderwijs-departement zou komen, information ingewonnen, die het blad aan de juistheid van het bericht sterk doet twijfelen. Daar, waar men het ongetwijfeld zou e- ten, indien het juist ware, wist men niebfl van een dergelijk voornemen. Wellicht vindt het bericht zijn oorzaak in de voorgenomen overbrenging van do af- deeling Onderwijs naar het Voorhout. „Enschedé" of „Enschede"? Bij het afdeelingionderzoek over het wets ontwerp in zake de naturalisatie van V. Kraak en vijftig anderen werd er de aan dacht op gevestigd, dat de spelling „Ensche dé" voorkomende in 'het eenig artikel etymo logisch niet wel te verdedigen is. Men wenscht dat voor het vervolg in officieele stukken de spelling „Enschede" werd ge volgd. Leeftijdsgrenzen. De polder besturen op de Zuid-Hollandsche eilanden hebben van den commissaris der Koningin een schrijven ontvangenwaarin verzocht wordt om bij het opmaken van drietallen ter benoeming van een bestuurslid er zooveel mogelijk te bevorderen, dat de eerste can didal den leeftijd van 70 jaar niet heeft be reikt. Mocht zulks door omstandigheden niet kunnen, er dan voor te zorgen, dat do tweede on derde candidaat beneden dien leeftijd zijn. De oud-minister van binnenlandsche zaken, mr. P. Rink, heeft zich doen in schrijven als advocaat, en procureur bij den lloogen Raad. Hij werd -gisteren als zooda nig beëedigd. Bestrijding der vivisectie. Op de algemeenc vergadering van den Ne der!. Bond tot bestrijding der vivisectie Zondag 26 April e.k., des nam. te 2 uur, in Eensgezindheid te Amsterdam te houden, zullen aan de orde zijn do volgende voorstel len van de afdeeljng Amsterdam I. De algemeene vergadering draagt liet H.B. op om wanneer aan één der medische faculteiten een leerstoel openkomt-, de re geering te verzoeken dezen door een voor stander der natuurgeneeskunde te bezetten. II. De algemeene vergadering draagt het H.B. op om sterk sprekende feiten (bijv. vivisectie op menschen) door middel van strooibiljetten, te verspreiden op vergade ringen. meer algemeene bekendheid te ge ven III. De algemeene vergadering draagt het H.B. op om aoor het geregeld inzenden van stukken over vivisectie in de dagbladen de aandacht van het groote publiek meer op ons streven te-vestigen. Couranten-jubileum. De Haagsche Courant" vierde Donderdag kaar 25-jarig bestaan. Haar hoofdredacteur, heer J. Doormail, is voorzitter vau den Nederlands hen Journalistenkring. - - Een IndischeRijsttafel in de Hollandsche Club te Ne w-Y o r k. Tal van leden der Hollandsche Club te New- York hebben eenige jaren in lndië doorge bracht en jaarlijks komen Hollanders op hun thuisreis van lndië te New-York, zoodat lndië menigmaal het onderwerp der gesprek ken óp de Hollandsche Club vo-rmt. Ten einde de herinnering aan de Indische gewes ten levendig te houden, wordt nu en dan een rijsttafel in de Club bereid. Dit ge schiedde o.a. op 28 Maart Met sarongs van allerlei kleur met de Hol landsche driekleur naast de Amerikaansohe v'ag had de club een feestelijk aanzien. De uitnood iging was gedrukt in het Hollandsch en het Maleiscb. De spijskaart-, eveneens in beide talen, gaf een getrouwe opsomming der dertig verschillende bestand deel en van de rijsttafel Een 36 tal leden en gasten zaten aan. Voordat men opstond om in de receptiezaal naar een vaudeville-gezelschap te luisteren, dat gedurende het overige van den avond de opgewekte stemming gaande hield, nam een der Amerikaansohe gasten, een bekend advocaat het woord. Het was hem, zeide hij, --en behoefte om in een Hollandsche om geving tot Hollanders sprekende te zeggen hoe zeer de Amerikanen waardeeren al het goede dat de groote Hollandsche rechtsge leerden der 17e eeuw in hunne geschriften nagelaten hebben, dat den Amerikanen hon derd jaren later bot grondslag gediend heeft hunner Constitutie, waarin geen noemens waardige veranderingen gebracht zijn, zelfs niet door een eeuw van stoom en electrici- teit. ft bid. Een jii i e u w bord-spel. Men schrijft ons uit 'sGravenhage, u.d. 8 April: De heer M. van Leeuwen te Rijswijk heeft Dinsdagavond in het Schaakgezelschap „Dis- ceudo Discimus" alhier een door hem ont worpen nieuw bord-spel getoond. Hoewel het evenals het schaakspel op een bord met lichte en donkore velden gespeeld wordt heeft het met dit spel niets gemeen. Het heeft 77 velden, waarvan 54 donker en 23 licht gekleurd. De hoofdfiguren zijn de planeeten, aarde eu Mars. Verder heeft ieder dezer figuren een zon, een maan, twee astronomen, twee observatoriums, een Radio grafietoestel en zes teleskoopen. Het spel is de figuurlijk aanschouwelijke strijd der geleerden om in verbinding te ko men met Mars. De ontwerper van het spel ging van de veronderstelling uit, dat de bewoners van Mars ook met ons, aardbewoners, in ver binding willen komen. Het is dus hier geen gevangen nemen van een Koning, maar een strijd voor twee elkander zoekende wereld bollen. De leden van „Disoendo Discimus" na men met veel belangstelling kennis van het nieuwe spel. Een paar er van gevoelden al dadelijk lust het te beoefenen. De uitvinder zal zijn spel deponeeren in de voornaamste landen van de wereld en heeft zich bereid verklaard in speolclubs zijn uitvinding te toonen en te verklaren. Zijn adres is Schoolstraat 53, te Rijswijk Een merkwaardigheid van den Br iel verdwenen. Men schrijft ons Een merkwaardigheid van den Briel was tot op den dag van heden een reus achtige klimop-plant, die zich aan de hooge Sint-Cathrainekerk vastklemde en aan dat eeuwenoude gebouw iets innigs en vertrou welijks gaf. Aan den oostkant der kerk opgewassen, ving zij altijd de eerste zonne stralen op, en dat kon zoo tooverachtig mooi zijn, op een helderen winterdag, als er pas sneeuw gevallen was, of in het vroege voor jaar, gelijk nu, als er honderden vogeltjes in nestelden. Die plant scheen de heugenis te hebben van vele eeuwen. Toch was zij betrekkelijk niet oud, on, zeer eigenaardig, een aanplanting van wijlen J. L. Beijers, den bekenden directeur van het „Nieuws van den Dag." Als kindje van een jaar of zes had bij met zijn vader het stekje in den grond gestoken, en niet lang voor zijn dood. schreef hij me or nog over: „Als or nooit iets slechtei's van mij verbeid wordt, dan dat ik dien klimop heb geplant dan mag 'k tevreden zijn. Ik heb in mijn leven heel wat dingen gedaan, die minder succes hebbeu gehad." Helaas, al dat mooi van de historisch zoo bekende hoofdkerk van Den Briel, is in en kele oogenblikken er afgescheurd. Gelukkig niet door menaohenhanden het ware dan eeu ontwijding geweest. Maar door den Oos- torstorm, die nu sedert eenige dagen rond dat gebouw raast. Eerst raakten eenige stukken los, toen. alsof er een mollig kleed van de steenen werd afgerold, zakte.de ko lossale plant in elkaar, en in angstgeschrei steeg een wolk vogeltjes rond de plaats omhoog, die voor hen vele geslachten ach ter elkaar een toevluchtsoord was geweest. Medische hooglesrarsn over sport. De Sport heeft een lijstje met. vragen toegezonden aan 43 hoogleeraren in de me dische faculteit aan onze hoogescholen en aan ruim 800 praktiseer ende Nederlandsche geneesheeren. In een liarer nummers maakt ze melding van de antwoorden, die zij van 6 hoogileeraren ontving. De overige 37 professoren hebben niet geantwoord. De eerste vraag was: Bent u voorstander van sport in hot algemeen? Hierop word door allen bevestigend geantwoord. Uit de antwoorden vermeldt het weekblad het vol gende Prof. J. Rotgans (Amsterdam). Ja, doch sport is ook arbeid, die in mindering moet gebracht worden van 't overige werk dat den beoefenaars is opgelegd. Prof. W. Koster Gzn. (Leiden): Zeker, d. w. z. van gezonde lichaamsbeweging on der gunstige uiterlijke omstandigheden. Prof. E. 11. Korteweg (Leiden): Ja, met uitzondering van overdrijvingen, waartoe sport haast noodzakelijk veert. Tweede vraag Welke sport of takken van sport acht n hygiënisch het best Piof. Rotgans (Amsterdam): Elke sport overdrijven is onhygiënisch. Dit vooropge steld moet als de meest gezonde sport wor den beschouwd die waarbij regelmatige spierbeweging wordt geëischt en niet die met plotselinge overgangen van minimale tot maximale uitspanning. Alsdan komen loopen, roeien, zwemmen (voor zwakke per sonen soms heel slecht), jagen 't eerst in aanmerking. Vervolgens die sport, die 't. meest doét genieten van frissche lucht roeien en zeilen. Prof. H. Zwaardemaker (Utrecht). Die vraag is niet zonder meer voor beantwoor ding vatbaarvoor den een zal paardrij den, voor een tweeden wiel rijden, voor een derden zwemmen, voor een vierden een der openluchtspelen het best zijn, alles naar ge lang zijner consitutie. Prof. W» Koster Gzn. (Leiden)Alle vormen van lichaamsbeweging zijn goed en vooral afwisseling daarin is noodig. Prof. P. K. Pel (Amsterdam): De hen gelsport, wijl hierbij geen gevaar bestaat om hetgeen men in Duitschland Ueberan- sbrengung noemt, terwijl deze tak van sport toch zeer gezonde lichaamsbeweging kan vereischen, in ieder geval een ruim gebruik van frissche lucht waarborgt en meer dan eenig ander tot waardeering van en liefde voor natuurschoon leidt. Van 'den anderen kant kan de rust, die de hen gelsport in vele gevallen biedt, voor ner veuze en overprikkelde personen een wel daad zijn. Eindelijk is de hengelsport uit nemend geschikt om geduld, zoo noodig in onzen drukken en overhaasten tijd, te lee- ren oefenen. Prof. E H. Korteweg (Leiden): Gym nastiek in openlucht, schermen, zwemmen fietsen, roeien en voetballen voeren zeer licht tot overdrijving. Prof. C. A. Kocli (Groningen): Li chaamsbeweging in open lucht, waarbij ech ter over ver moeien is dient vermeden to wor den. Wedstrijden acht ik vooral voor jonge menscihen schadelijk met het oog op de daarbij voorkomende oververmoeienis. Derde vraag: Kent u het voetbalspel? Geen der 6 hooglceraren antwoordde be slist bevestigend. Drie antwoordden niet uit eigen ervaring; twee: neen. Prof. C. A. Koch (Groningen): Niet an ders dan dat ik het heb zien 'speleu. Het spel heeft op mij den indruk gemaakt zeer ruw te zijn. Op grond daarvan ben ik te genstander van het voetbalspel. Viprde vraagBent u er eén voorstander van Prof. Koch en prof. Rotgans ant- wooTdden neen. Prof. Korteweg: matig. Prof. Pel en prof. Zwaardemaker lieten dc vraag onbeantwoord Prof. W. Koster (Leiden) schreefHet komt me niet bijzonder aantrekkelijk voor noch uit een artistiek oogpunt, noch uit dat van kunstvaardigheid beschouwd. Het schijnt me oen ruw spel, waarin domme krachten de baas spelen. Vijfde vraagAcht u het in één of meer opzichten ongezond. Zoo ja, waarom? Drie der hoogleeraren antwoordden niet, één ontkennend, één bevestigend. Prof. Koster had „daaromtrent geen ervaring op gedaan"; prof. Kocli acht het spel „niet ongezond, wel gevaarlijk", qn prof, Korte weg acht het wel ongezond..omdat het ter stond tot overdrijving voert." Zesde vraagAcht u het bijzonder ge vaarlijk of gevaarlijker dan andere sporten? Prof. Zwaardemaker antwoordde niet twee lioogleera.ren antwoordden jadrie vonden het wel min of meer gevaarlijk. Prof. W. Koster (Leiden)Er schijnen in sommige landen (Engeland) veel dooden bij te vallen. Bijzonder ongevaarlijk schijnt hét dus riet te zijn. Prof. P. K. Pel, (Amsterdam): Wat ik van het spel zelf heb gezien en van anderen heb ervaren, acht ik het gevaarlijker dan vele#andere sporten, wijl zij meer kans op- verwond ing oplevert en gemakkelijk leidt tot overspanning van spieren en zenuwen op een leeftijd, die voor deze excessen zeer gevoelig is. Prof. C. A. Koch, (Groningen): Op grond van talrijke.mededeélingen omtrent onge vallen tengevolge van het voetbalspel, acht ik het gevaarlijker dan andere spelen. Zevende vraagHeeft uwe practijk u het bewijs geleverd dat hot voetbalspel gevaar lijk is? Zijn u ernstige ongevallen bekend? Eén hoogleeraal' antwoordde niet; één zei nu en da.n één ja tweeneen één slechts enkele. Achtste vraagWat zijn volgens u dc voordeelen van het voetbalspel? Drie hoog leeraren antwoordden niet, één* zette 'n vraagteeken Prof. W. Koster. (Leiden): Ik kan me geen speciaal voordcel van dit spel denken Het ontwikkelt de beenen buiten verhou ding tot. het lichaam. Jongelui, die er aan verslaafd zijn, worden er niet bevalliger door in hunne bewegingen. De directie van ,,de Mentor", popu lair orgaan van verzekering, en de redactie van „De Voorzorg", weekblad voor verze kering, overwegende, dat in de laatste ja ren de willekeurige en eigenmachtige han delingen van uitgevers tegenover verzeke ring-maatschappij, n. hypotheekbanken, Cre- d'et- en Bankinstellingen hand over hand toenemen, zijn begonnen mede op verzoek van eenige Maatschappijen, een onderzoek in te .«tellen, „in hoeverre direction in Ne derland en België blootstaan aan onhebbe lijkheden van Nederlandsche en Belgische uitgevers van finaucieele en verzeker inga- blad n." Uit de diamantindustrie. Uit Antwerpen wordt bericht In een bijeenkomst van afgevaardigden van N -York, Antwerpen, Parijs en Am- I sterdam is gister geconstitueerd een inter nationale commissie voor de belangen van diamanthandel en -industrie. In de Fransche Laan te Amsterdam L werd de kalmte en rust gisterenmor- j gen a leen gestoord door eenige baloo- rige leden van den A. N. D. B.. die zooveel schuld op hun boekje hebben, dat l hun geen uitkeer ing kon worden gegeven. 't Was schreeuwen en schelden tegen de „dieven" en in geen tijd was er natuurlijk een nieuwsgierige menigte bijeen met een politie-agent, die eerst met een zoet lijntje, latr met krachtiger aandringen de klagers wist te bewegen hun weg te vervolgen. Maar dat ging toch niet van harte. Ze kwamen weer terug, riepen en'dreigden met vuisten togen het „roofolot", da,t in onaaa- j doenlijkheid de dreigementen aanhoorde. Eindelijk zakten ze af. Maar niet dan na- i dat de spraakzaamste san de twee tot drie maal toe gebulderd had ..As jullie geen cente geve, zal ik vanavond me wijf sture. - Dan za-ja plezier hebbe hoor!" Hbld. De ontslagenen aan de con- str u otie-w erkplaa.tse n. In het be lang der 24 werklieden aan de constructie- werkplaats te Delft, wien ontslag te wach ten st.,at, is het Kamerlid Hel sd in gen bij den minister van oorlog geweest. Deze be loofde alles in het werk te zullen stéllen om dezo menschen te helpen. f-Iet Volk. Inbraak ~e 's Gravenhage. Te *s Gravenhage is in den nacht van Don derdag op Vrijdag ingebroken in de graan- magazijnen en kantoren van de firma Jobs. Blonk en Co. in de Looijerstraat. De cassa werd verbroken, waaruit de inhoud ad f 30 aan pasgeld werd medegenomen, behalve de centen. Voorts werd een lessenaar openge broken, waarin de kas van den bediende, doch van de daarin aanwezige rolletjes oen ten was men blijkbaar niet gediend. Uit het bureau van een der patroons worden tien gouden tientjes vermist én eenig klein geld. Een brandkast werd voorts omver ge worpen op een dikke mat en kleedingstub ken en in den onderkant van de kast ess gat van zes centimeter diepte geboord, zon der dat de inbrekers er evenwel een ope ning in hebben kunnen maken. Daar de firma niet tegen inbraak ver zekerd is, lijdt zij door een en ander (dief stalen' vernieling) nogal groote schade. Een geheimzinnig zaakjt Men schrijft uit Amsterdaim aan het Vad.' Een dezer dagen verniste een cliënt van do firma. R., commijssiounaar in effecten alhier een portefeuille, waarin een aanzienlijk bi drag aan buitenlandsch papier. Dat die por tefeuille het terugvinden meer dan waard was, bleek reeds uit de premie van f 100") aan contanten, welke door den eigenaar werd uitgeloofd, en nog f 700, welke zich aan bankbiljetten in de tasoh bevonden. ZichVrijdagmorgen in het verkooplokaal* De Zwaan bevindende, bemerkte hij pas ge- ruimen tijd daarna het verlies en wist zich op dit oogenblik geen rekenschap te gewen of hij de tasch met de aanzienlijke waards .verloren had dan wel dat zij hem wa« ontrold. Gisterenmorgen vervoegden zich nu ten kantore van de firma R. drie der meest be kende leden uit het Amsterdamsche misda- digersleven J. Kr., en de heeren Ko en Jan v. R. Déze kwamen met de leuke en ver bluffende vraag: „Of ieder van hen duizend gulden zou krijgen, dan wel of zij de duizend gulden zouden moeten deelen?" De heer R. was verstandig genoeg het achtbaar klaver blad mede te deelem, dat hij aa.n simpels aanwijzingen niets had en dat hij. bereid war de toegezegde premie, en geen cent meer, uit te betalen indien men hem dé tasa met de waarde terugbracht. De iheer R. gaf geen cent en stelde di politie met het voorgevallene in kennis, met het gevolg, dat onmiddellijk door1 een aam- tal rechercheurs een onderzoek ten huize van het drietal -werd ingesteld, intussohen zon der gevolg. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de heeren wel degelijk vau de effecten meer af weten dan zij willen, loslaten en dat zij voor een duizend gulden de man hun „kameraad" gaarne „verklikken". Ter illu stratie diene, dat de heeren tot dezelfde ben de behooren, die nu ruiim een jaar geleden door bemiddeling van een hunner handlang sters, een brief in handen kregen, compronu- teerend voor een notaris uit het Noorden van ons land, en den rampzaligen met dezen brief in handen, zoolang en zooveel geld wisten af te persen, dat de man na totaal door hen geruïneerd te zijn, het land in de grootste armoede moest verlaten. Een droevig ongeval had Donderdagavond te Zoeterwoudo plaats. - De landbouwer J. van der Noot keerdi per rijtuig met vrouw eu 2 kinderen huda waarts. Het paard schrok en rijtuig, paard en inzittenden kwamen in de vrij diepe sloot terecht. De vrouw, die in gezegende omstandigheden verkeerde, werd spoedig op het droge gehaald. Alle pogingen, aange wend om de levensgeesten op te wekken, bleken helaas vruchteloos. Ze was reed® overleden. De man en de kinderen kwamen met dern schrik en een nat pak vrij. Het paard en rijtuig werden eveneens op het droge ge haald, het laatste bleek erg beschadigd. G e v a a r 1 ij k spelletje. Woens dagavond hadden te Rotterdam twee jon gens zich een lang touw om het lijf gebon den om daarmede andere jongens spelender wijs te vangen. Op een onverwacht oogenblik, ofschoon tegen hun bedoeling, vingen zij in hnn tou* twee paaiden, gespannen voor een vleesch- wagen van het abattoir. Tegen zulk een weerstand waren zij echter niet opgewassen en beiden werden over de straat geslingerd met het ongelukkige gevolg dat de een don wagen over de borst kreeg en de ander eo"

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2