nr. soa. Tweed© blad. 6"e Jaargang. Zaterdag 11 April 1908. BINNENLAND. J61j n^ar ^mhoina heeft de Sultan niet in de derde, maar in de tweede klasse ge daan. s AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS-: p,-r 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummers - 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Ldvertontiönmodedeelingon snz.goliovo men vóór 11 uur 's morgens bij do Uitgevers in to zonden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomin. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels f Elke regel meer Dienstaanbiedingen en aanvragen 23 enls bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordoelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairobevattende do voorwaarden, wordt op aanvraag toegezondon. Kameroverzicht Tweede Kamer. Bij den aanvang der vergadering van Vrij dag werden allereerst eenige kleine wetsont werpen afgedaan. Goedgekeurd werd onder meer liet wetsontwerp tot toepassing van art. 39 burgerlijke pensioenwet (verhooging van pensioen), ten behoeve van den gewezen Ieeraar A. M. Kollewijn. Minister Kolkman verzekerde op een desbetreffende vraag van den heer Rood- huyzen, dat indien in het vervolg nieuwe gevallen van gelijk» strekking als de onder havige zich voordoen, de Regeering niet zal aarzelen met een wetsontwerp van gelijk» bedoeling bij de Kamer te kamen. VaortiT werd goedgekeurd d« onteigenings- entwerpen ten behoeve van den spoorweg EindhovenWeert en in die gemeenten Zoe- terwoude, Leiden en Leiderdorp, noodig voor de verlegging van het Rijn-Schiekanaai bui ten Leidon. Daarna werd voortgezet de beraadslaging over de visecherijwet. Na eenig debat werd onder meer bepaald, dat het verboden is te visschen in een wa ter, waarvan een ander rechthebbende op het vi8clirecht is, tenzij men voorzien is van eene schriftelijke vergunning van den recht hebbende. Daarna kwam in behandeling de kuil- quaestie. De heer Duynuer van Twist ver dedigde het door hem met den heer Hugen holtz voorgestelde amendement, strekkende te verbieden in de Zuiderzee te visschen met kuil netten, hetzij tusschen twee vaar tuigen gespannen, hetzij achter of ter zijde van een vaartuig aangebracht. Spreker oordeelde, dat niet gevolgd mag worden het rapport van Dr. Redeke inzake het Zuideraeevraagstuker is bij het «jtf&iaken daarvan geen rekening gehouden met de mannen van de praktijk en volgens spre ker was het rapport deels onjuist., deels eenaijdig. Spreker gaf o. a. een tabellarisch overzicht van de haringvangsten in de Zui derzee in de laatste jaren en wees er op dlat waar vroeger de haring gebruikt werd om het land te bemesten, er nu bijna g«en ha ring meer in de Zuiderzee wordt gevangen. Vervolgens betoogt Spr. dat ook de resulta ten der spier ingvisscherij steeds minder wor den, en dat met den tegenwoordigen visch- kuil allee wordt weggevischt wat er voor komt. De laatste haring, de laatste ansjovis wordt er mede uit de Zuiderzee gehaald en daarmede ontzettende ellende en diepe ar moede gebracht over de Zuiderzeevis&ehers. Met aamürang beval Spr. een dloor hem eh den heer Hugedholt® ingediend amende ment aan. De heer Reyne zette aan de hand van ge gevens uiteen dat jaarlijks tweed ui zend mill i oen jonge visschen (z.g. neet) aan de Zuiderzee aan den wal worden gebracht. Neemt men nu eens aan dat maar 5 pet. daarvan tot wasdom komt dan is de schade uog enorm. Ernstig dringt Spr. er op aan, dat het stelselmatig vangen van nest worde tegenge gaan, daar de tegenwoordige wijze van be- vissching der Zuiderzee is ten nadeele van den viscbstand, ten nadeele van de bevol king en in strijd met het stelsel dezer wet. Hoewei Spr in hoofdzaak meegaat met het betoog van den heer Duymaer van Twist, wil hij toch het verbod niet dadelijk in wer king doen treden, vandaar een door hem in gediend" subamendement, dat beoogt een ge leidelijke opruiming vam het kuilnet. De heer F e r f ontkende, da/t de Zuider zee djoor het gebruik van den wonderkuil wordt doodgeviacht. Het amendement-Duymaer van Twist acht Spreker een gevolg van de overdreven op nieuw opgezweepte actie tegen het gebruik van den wonderkuil, die geen meerdere scha de toebrengt dam ander vischtuig. De verdere behandeling werd geschorst. Bij den gewonen vragnedag vroeg de heer Kol aan dfen minister van koloniën ad interim, den heer Heemsberk, bijzonder heden oVer de „verbanning" van den preten- dent-8ultan van Atjeh en de behandeling welke decaan daarbij was te beurt gevallen. Minister H eemslkerk antwoordde dat de ex-Sultan niet verbannen is, omdat die straf voor inlanders niet bestaat. De voor schriften geldende voor procedures als tegen den ex-Sultan zijn tegenover hem in acht genomen. Den 16en Januari heeft de ex-Sul tan bezwaarschrift bij. de Koningin inge- diend tegen de ten zijnen aanzien genomen beslissing. Den dag daarna beschikte de gou verneur-generaal afwijzend op rijn beschik king <jp dat verzoekschrift, om de Batavia, te Soekaboema af te Trandljoe te mogen ver blijven, welke beslissing Van den gouverneur- generaal hem niet .meer heeft l>eriekt voor hij dén 21 en Januari naar Batavia vertrok. De heer De Beaufort richtte tot den Minister van Bhmenlandsche Zaken de vol gende vraag Zijn er door de Regeering stappen gedaan in het belang van het behoud der N. Z. Ka pel te Amsterdam als historisch monument, en zoo niet is de regeering alsnog voorne mens zulke stappen te doen? Minister Heemskerk antwoordde als volgt lo In het belang van het behoud der N. Z. Kapel te Amsterdam is van regeeringswege (reeds in 1906) aan het gemeentebestuur van Amsterdam in overwsging gegeven bij de Nederlandscli Hervormde Gemeente al'aar stappen te doen om het sloopingsplan prijs te geven en tot eene herstelling van het mo nument tot geraken met behulp van subsidi» van de gemeente Amsterdam en van het Rijk, onder mededeeling later, dat in dat geval het bevorderen van een Rijkssubsidie tot een bedrag van 50 der kosten mits deze niet overmatig mochten blijken in overweging zou le worden genomen 2o Onlangs werd echter van burgemeester en wethouders bericht ontvangen, dat naar aanleiding van bij dit ooilege ingekomen brie ven van het kerkbestuur der Nederlandsch Hervormde Gemeente, naar zijne meening eenigo onderhandeling zijnerzijds uitgeslo ten is; 3o Dato 8 dezer kwam bij mijn departe ment een adres in van het bestuur van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap te Amsterdam, verzoekende een rijkssubsidie tot bestrijding der kosten, verbonden aan een nieuw onderzoek naar den toestand vam het gebouw, waartoe de kerkeraad der Ne- derlaudsoh Hervormde Gemeente door hst schorsen van de uitvoering van het besluit tot slooping voor 3 maanden, de gelegenheid heeft gegeven. Dit verzoek is op dit oogenblik in ernst'ge overweging. De Voorzitter deelde mede dat hij voornemens is de Kamer weder bijeen te icepen Dinsdag 28 April om half twee. De Voorzitter wil de werkzaamheden alsdan volgender wijze regelen. Eerst afdoen de Vissoherijwetdan de motie-Bos, Staats exploitatie S. S. de bespreking van den toestand der Rijks-werklieden de. wijziging van de Motor- en rij wiel wet, en de motie- Dmcker betreffende de pensioneering van gemeente- ambtenaren Aangenomen werd hpt voorstel van den Voorzitter om 28 April weder bijeen te komen, na verwerping van een voorstel van den heer Van Bylandt om acht dagen later bijeen te komen. Berichten. Statenverkiezing Rotter dam III. Bij de gisteren gehouden her stemming voor een lid der Prov. Staten in Rotterdam III werd gekozen mr. C. P. Zaaijer (lib.) met 2027 stemmen. Mr. H. Re- gout (kath.) kreeg 1805 stemmen. De zetel, cEen de katholieken gewonnen hadden met mr. Kolkman, is dus weer aan de liberalen teruggekomen. Bij de op 1 April gehouden stemming werden uitgebracht op mr. Regout (kath.) 1620, mr. Zaayer (lib.) 1530, Spiekman (soc.- dem.) 280 stemmen. De Amsterdamsche wethou ders-zetel. De ophanden zijnde keuze van ©en wethouder in plaats van mr Heems kerk heeft dezer dagen aanleiding gegeven tot. het samenroepen van een paar niet-offi- cieele vergaderingen van gemeenteraadsleden, welke samenkomsten tot resultaat hadden, dat op dit oogenblik de verkiezing van den heor Th. F. A. Del prat als zeer waarschijn lijk kan worden beschouwd. Er was weliswaar oorspronkelijk een nei ging om den hoer Heemskerk door een an deren vertegenwoordiger der kerkelijke par tijen te vervangen, doch het bleek dat „rechts" in den Raad geen candid aat voor de vacature voorhanden was. Toen nu Dins dag 11. de kerkelijke raadsleden vergader den bleken velen der verkiezing van den heer Del prat gunstig gezind te rijn. Ook Woensdag, toen eenige liberale èu kerkelijke leden confereerden, bleek van sympathie voor den heer Delprat en Donderdagavond toen de vrijzinnige raadsleden Jac. Polak, Zeehandelaar, Van Gigch. Caroli, Serrurier, De Man, Zimmerman, Kehrer, Wijnmalen, Die Vries van Buuren, Roëll, Delprat, Worst Ketelaar, Nol ting en Fiedel dy Dop verga derden, bleken eveneens de meerderheid ge neigd den heer D'elprat te verkiezen, of schoon naast diens candidatuur ook ernstig die van mr. Worst besproken werd. Deze laatste bleek echter nog niet zoover gevor derd te zijn met het vinden van een even- tueelen plaatsvervanger in zijn praktijk, dat hij zeker kon beloven een benaming tot wet houder te rullen aannemen, welke verklaring de heer Delprat wel .geven kon. Deze heeft verklaard dat naar zijn overtuiging de alge- meene sociale strooming naar hoogfer loon en korter arbeidsduur ter verkrijging van grootere arbedds-productie een strooming welke in Engeland reeds heeft doorgewerkt en zich hier onvermijdelijk zal doen gevoe len niet moet. worden ontkend. Bij het zich onderwerpen aan haar in vloed zou te Amsterdam echter zoo ver klaarde de heer Delprat steeds met de financieel© draagkracht der gemeente in het algemeen en der bedrijven in 't bijzonder ernstig reken ine» moeten worden gehouden. (Hbld.) Gemeenteambtenaren. Door het. bestuur van het Nationaal Verbond van Gemeenteambtenaren in Nederland, zijn adressen gericht aan Z.Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken en den Voor zitter der Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, met verzoek de motie-Druckor-Treub, inzake Rijkspensionneering van alle gemeen teambtenaren en hunne weduwen en weezen door het Rijkspensioenfonds, wel te willen steunen en aan de orde te doen stellen. In de op Hemelvaartsdag te 's Gravenhage te houden vergadering van Gedelegeerden zal o. m. de wenscheüjkheid worden bespro ken van de oprichting van een herstellings oord. In samenwerking met eene speciaal daartoe aangewezen commissio is het Ver- j bondsbestuur bezig een ontwerp-wijziging I der Gemeentewet samen te stellen om te trachten langs dien weg eene rechtspositie voor de gemeenteambtenaren te verkrijgen en zal mede opnieuw getracht worden eene enquête in te stellen naar de arbeidsvoor waarden, waaronder die ambtenaren bij de onderscheidene takken van gemeentedienst werken. In plaatsen waar nog geen ver- eeniging bestaat, kunnen geineente-ambtena- len zich als personeele leden bij het Verbond aansluiten. Door het Verbond wordt een half-maaiidelijksch orgaan „De Gemeente ambtenaar" uitgegeven. Voor nadere in lichtingen en voor opgaven van adressen wende men zich tot het secretariaat, Jacob Catskade 52, Amsterdam. De centraJe anti-revolutionaire kies- vereeniging voor het district Zoetermeer heeft een motie aangenomen, waarin de wensch wordt uitgesproken, ,.dat er meer broederlijke samenwerking kome tusschen al onze voormannen, en dat ook de „Rotter dammer" voortaan meer in het belang van onze anti-revolutionaire partij zal werkzaam zijn". De R.-K. en het Kiesrecht. Te Rotterdam kwam in jaarvergadering bijeen de R.-K Vereeniging Recht en Orde, cen trale R.-K. 'kiesvereeniging voor Rotter dam. In het kort samengevat komt het rap port hierop neer Het is goed, dat de katholieke partij zich over het kiesrecht uitspreektverandering der wet is noodig om de gebreken van het stelsel-Van Houtensociale wetten zijn -evenwel meer urgentdat het kiesrecht be hoort te zijn omschreven in de Grondwet en wei als bevoegdheid, door de overheid toegekend met zoo weinig mogelijk uitge- slotenenorganisch kiesrecht, als daarmee bedoeld wordt huismanskiesrecht, verdient de voorkeur, mits aangevuld met gelijktij dige toepassing van meervoudig kiesrecht voor hen. die tot meerdere categorieën van bevoegdheid behoorenmen is tegen alge meen kiesrecht, maar vóór huismanskies recht; vóór uitsluiting van gemeentelijk, kerkelijk en particulier bedeelden en van veroordeelden ook wegens opruiing en be- leodiging van het wettig gezag men is voor stemplicht, voor evenredige vertegenwoor diging, liefst met enkelvoudige districten en acht iedere regeling van het kiesrecht zon der evenredige vertegenwoordiging beslist onbevredigendmen acht meervoudig kies recht beslist noodzakelijk, ook in het stelsel van huismanskiesrecht en men acht vrou wenkiesrecht wel in dit stelsel passend, maar is er om redenen van practischen aard tegen Het 15e internationale Orientaliste u-C ongroi zal van 1420 Augustus dit jaar gehouden worden to Kopenhagen. Zij. die wenschen lid te worden, kunnen zich aanmelden bij den heer C. Peltenburg, directeur van de boekhandel en drukkerij voorheen E. J. Bril] te Leiden, die door het comité te Kopenhagen gemach tigd is kaarten af te geven voor Nederland cu zijne Koloniën De prijs van het lid maatschap is f 12 voor een hoer en f 6 voor eene dame. C a n d i d a a t-n o t a r i s s e nZooals gemeld is, sprak de Broederschap van can- didaat-notarissen in hare jongste algemeene vergadering, op voorstel van de afdeeling Noord-Holland, de wenscheüjkheid uit, dat een onderzoek zou worden ingesteld naar den omvang der zaakwaarnemerij en dat, naar aanleiding van het resultaat daarvan, maatregelen zouden genomen worden. Daarop richtte het hoofdbestuur tot de afdeelingen het verzoek, een grondig onder zoek in te stellen en in het desbetreffende rapport te vermelden 1. wat naar de meening ir afdeeling ou der zaakwaarnem rij is te verstaan2 of zich in hot ressort der afdeeling met zaak waarnemerij bezig houden: a. candidaat- notarissen en, zoo ja, wie, en b welke an dere personen. De afdeeling Noord-Holland heeft zich nu in hare jongste vergadering vereenigd met het door eene commissie uit haar mid den uitgebracht rapport, dat strekt, om aan het hoofdbestuur antwoord te geven op vraag - en mede te deelen, dat op vraag 2a en b eerst kan worden geantwoord, als vaststaat wat de Broederschap onder zaak waarnemerij verstaat. In het afdeelingsrapport wordt nog te kennen gegeven, dat wenschelijk zal zijn een bijeenkomst van gedelegeerden van allo af deelingen, vefor het samenstellen van een algemeen geldende leidraad voor de be antwoording der vraag: wat is zaakwaar nemerij De afdeeling Noord-Holland der Broeder schap van candidaat-notarissen heeft beslo ten, den ring Amsterdam der Broederschap van notarissen uit te noodigen een com missie te benoemen, om met een door het bestuur der afdeeling te bencemen com missie maatregelen te beramen tot het ver krijgen van een tarief van vergoeding voor verlofwaarnemingen en van eene algemeen© sluiting van notariskantoren o-p bijzondere dagen en uren. Een po 1 i tie-e n q u êt e. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Neder- landschen Politiebond maakt, naar wij in de ,.N. R Ct." lezen, een rapport open baar, uitgebracht door een door die vereeni ging ingestelde commissie van onderzoek „naar de billijke wenschen van de politie in Nederland ten opzichte van bezoldiging, pensioenregeling en alles wat daarmede ver band houdt". j Deze commissie betrok in haar onderzoek het wapen der Koninklijke maréchaussee, rijksveldwachters. gemeente-veldwachters, agenten van politie, hoofd-inspecteurs en in specteurs van politie, commissarissen van j politie, schrijvers bij de politie en onbezol- 1 digde rijksveldwachters. Van al deze categorieën wordt de positie uiteengezet. De slotsom is steeds: verbetc ring in verschillenden vorm is wenschelijk. zoowel ten opzichte van salarissen als pen sioen. Verder worden voor verschillende ca tegorieën bijzondere wenschen uitsproken, zoo o. a. burgerkleeding moet den *rijks- veldwachter en jachtopoiener worden ver strekt. Het is onontbeerlijk, dat de regeer ing of de gemeente zorg draagt, dat woningen voor den politieambtenaar aanwezig zijn of in dien niet doenlijk is woningen beschik baar stelt tegen billijken huurprijs of ver goeding voor huishuur geeft. Atr. 136 der Gemeentewet moet gewijzigd en aangevuld worden in dier voege, dat de rijksregeering het traktement van den ge meente-veldwachter en agent van politie be paalt, zooals het door de gemeente moet wor den betaald. Het is noodig, dat het rijk de gemeenten in de kosten der politie finan cieel steunt. Opname van de politieambtenaren in het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren is urgent. Het verdient aanbeveling een gelijke uni form voor de agenten van politie vast te stellen. Het is noodig, dat de positie, die de in specteur van politie thans inneemt, zoo spoedig mogelijk wordt veranderd en gere- gold. Het aantal commissarissen van politie dient te worden uitgebreid. Het maken van een regeling voor de benoeming tot commis saris van politie is urgent. Het is beslist noodig, dat de commissaris van politie rijksambtenaar en diens bezoldi ging op de rijksbegrooting geplaatst wordt. Naar het aantal inwoners, dat eene ge- me" ite telt, moeten de commissarissen van politie in klassen verdeeld worden. Onder de voorwaarden tot uitreiking van eene commissie van onbezoldigd rijks-veld wachter aan personen in dienst van een par ticulier, dient de bepaling te worden opge nomen, dat. het weekloon niet minder dan b.v. elf gulden mag bedragen. Het is noodig, dat v'ergoeding wordt ge geven ingeval de onbezoldigde rijksveld wachter. in dienst van een particulier, gc- requireerd wordt om tijdelijk bijstand en be paalde politiediensten te verleenen. Den particulier dient de verplichting te worden opgelegd, den in zijnen dienst, zijn- den onbezoldigde» rijksveldwachter tegen ongelukken te verzekeren. Pro Juventulo. Te Groningen is. na een rede van prof. nir. Van Hamel, uit Amsterdam, een vereeniging van „Pro Juventutc" opgericht. Reeds hebben zich 153 leden aangegeven Tot voorzitter der .vereeniging is benoemd prof. mr. Simon van der Aa. hoogleeraar in het strafrecht aan de universiteit te Gro ningen. De vereeniging heeft drie afdeelin gen, n.l.1. algemeene zaken, 2. bijstand in rechten, 3. patronaat Nederlandsch Zending-ge- nootschap. De ontvangsten vam het Ne- derl. Zendinggenootschap hebben aan oontri- butiën, collecten, bijdragen van hulpgenoot schappen, giften en legaten van af 1 tot en rr.et 29 Februari 1908 bedragen de som van f 5351.32L waaronder begrepen is een le gaat uit 's Gravenhage van f 5000, waarvan f 2500 belejd moet blij envan N. N. te Leiden f 100; van het Vrouwen Hulp Ge nootschap te Rotterdam f 1000 en van de Vereeniging voor Uit- en Inw. Zend. te Zeist f 125. Het bedrag der vorige opgave is f 3485,18£ en het totaal bedrag f 8836,51. Het ver moedelijk uadeelig saldo over 1907 is f 6388 en de raming van de uitgaven over 1908 is f 1037.31. E'aarentegen werd ontvangen tot 29 Februari f 8837, blijft- voor 1908 f 101282. Nederlandsche Blindenbi bliotheek. In de te 's Gravenhage ge houden algemeene vergadering van do Ver eeniging Nederlandsche Blindenbibliotheek, dn der voorzitterschap van dr. Joh. Dijse- rinek, bracht de directeur, de hoer Joh. H. Ekering, verslag uit over de werkzaamhe den in het afgeloopon jaar, waaruit bleek dat 1907 geen bijzonder gunstig jaar was. De ontvangen giften bleven verre beneden die van verleden jaar, nl. pl.m. f 400. De uitgaven bedroegen ruim f 250 minder. Toch is het noodig geweest het batig saldo van vorige jaren aan te spreken, zoodat dit verminderde met pl.m. f 450; Evenals in 1906 werd ook dat jaar bij de Nederlandsche Bank f 1000 afgelost, zoo dat de schuld aldaar nu nog f 1500 be draagt. Het aantal verzonden pakketten bedroeg in 1907 725 stuks, bevattende 7140 doelen, verdeeld over 240 lezers, benevens leeskrin gen in Amsterdam en Rotterdam. De boekerij werd ook dit jaar belangrijk uitgebreid. Het verslag werd goedgekeurd en daarna de vergadering gesloten. Ned. Verbond van vakver- eenigingen. De beschrijvingsbrief voor de derde algemeen© vergadering van het Ne derlandsche Verbond van Vakvereenigingen, op 13 en 14 April te Amsterdam te houden, bevat o. a. de volgende voorstellen: Van het Verbondsbeetuur een motie om zich niet aan te sluiten bij het comité voor algemeen kiesrecht, doch het bestuur op te dragen, indien de S. D. A. P. de hulp vam het N. V. V. voor den strijd voor het alge meen kiesrecht mocht, inroepen, deze te ver leenen zoo krachtig als mogelijk is en op 'e wijze als door de omstandigheden zal wor den geboden, voorts om het N. V. V. te doen vertegenwoordigen op de landelijke betooging. De Gemeentewerkliedenbond en de A. N. D. B. dienden ook voorstellen in dezen geest in. Van den Schildersgezellenbond om te agi- teeren voor de aanvulling der Ongevallenwet ir. detzen zin, dat ook uitkeering worde ver strekt in gevallen van beroepsziekten. Van den Metaalbewcrkersbond om te ijve ren voor een rijkswerkloozenondersteuniug ii: den vorm van een toeslag van het Rijk op de uifckeeringen der bonden, terwijl de Schildersgezellenbond oen wettelijke regeling wenscht aangaande sub&idie van het Rijk voor landelijke bcmdswerkloozenfondsen. Inzake plaatselijke federaties van vakver eenigingen, welk onderwerp wordt ingeleid door den heer Henrik Polak, stelt het Ver- bondsbestuur een motie voor om o. a. uit te spreken dat op den duur de afdeelingen der bij het Verbond aangesloten vakbonden rich zullen moeten aaneensluiten in plaatselijke organisaties en dat wel op denzelfden grond slag als de aaneensluiting dier vakbonden in er door het Verbond zelf plaats heeft. Inzake organisatie der werk loozen - verzeke ring, te bespreken door den heer J. Oude- geeet, wordt een zeer uitvoerige conclusie voorgesteld door het Verbondsbestuur. waar in o. a. wordt gezegd, dat naast de bestrij ding der werkloosheid gestreefd moet wor den naar le. workloozenverzekering rechtstreeks en uitsluitend door de nationale vakbonden voor de aangesloten leden en hen die krachtens overeenkomst met andere corporaties als zoo danig worden beschouwd 2e. subsidie van regeeringswege recht streeks te verstrekken aan de vakvereenigin gen. De vakbeweging, zoo heet het verder, aan vaardt alle andere vormen van werkloozen- verzekering of van subsidieering alleen zoo lang en voor zoover de organisatie der arbei ders en de onwil der rogeering om de vak organisaties rechtstreeks te subsidieeren, het noodzakelijk maken dit te doen, teneinde den toestand der arbeiders niet nog te verslech teren, doch verzet zich ten sterkste tegen iedere poging die gedaan wordt om subsidie U- verleenen aan andere arbeidersorganisaties, dan die tot hoofddoel hebben de verbetering der toestanden onder de arbeiders door recht streeks invloed te oefenen op de arbeidsvoor waarden, tegen iedere poging, die wordt aangewend om, onder welk voorwendsel of in welken vorm ook, ongeorganiseerden te doen genieten van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid en tegen iedere poging, die wordt gedaan om de cen tralisatie der vak organisaties te breken door middel der werkloozemverzekering of haar subsidieering.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1